کریپتو کده

شبکه Optimism چیست؟ آشنایی با راهکار لایه دوم آپتیمیزم و کوین OP

شبکه اتریوم از محبوبیت بسیار بالایی در بین کاربران و توسعه‌دهندگان برخوردار است؛ اما شبکه اتریوم به دلیل مقیاس‌پذیری پایین توانایی پاسخ‌گویی به نیاز کاربران و رشد روز‌افزون برنامه‌های غیر متمرکز (DApp) و امور مالی غیر متمرکز (Defi) را ندارد. از این رو شبکه‌های لایه دوم مانند آپتیمیزم برای رفع مشکلات مقیاس‌پذیری، سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزد بالای آنها ایجاد شده‌اند. در این مقاله به بررسی نحوه کارکرد شبکه Optimism و سرویس‌های آن می‌پردازیم و سپس نقشه راه، تیم سازنده، کوین حاکمیتی OP و نحوه دریافت آن را که به صورت ایردراپ توزیع شده است، بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

نکات مهم مقاله:
• شبکه آپتیمیزم یکی از راهکارهای لایه دوم در شبکه اتریوم است و به‌منظور حل مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم ایجاد شده است.
• شبکه آپتیمیزم از راهکارهای خوش‌بینانه (Optimisitic Rollup) برای افزایش مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند.
• شبکه Optimism تراکنش‌ها را جمع‌آوری کرده و سپس آنها را به صورت فشرده به شبکه اتریوم ارسال می‌کند.
• در شبکه آپتیمیزم فرض بر این است تمامی اطلاعات و تراکنش‌هایی که توسط ولیدیتورها شبکه تایید می‌شوند، صحت دارند.
• رمزارز OP کوین بومی شبکه آپتیمیزم است و از آن برای مشارکت در فرایند‌های حاکمیتی شبکه استفاده می‌شود.
این مقاله در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شد

شبکه Optimism چیست و چه هدفی دارد؟

شبکه Optimism چیست
منبع: optimism.io

شبکه آپتیمیزم یا آپتیمیسم یک راهکار لایه دوم است، که به منظور حل مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم ایجاد شده است. Optimism در کلمه به معنای خوش‌بینی است و شبکه آپتیمیزم نیز بر اساس همین رویکرد ایجاد شده است. شبکه آپتیمیزم از راهکارهای خوش‌بینانه (Optimisitic Rollup) برای افزایش مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند. در این راهکار شبکه Optimism با جمع‌آوری و اجرای تراکنش‌ها در شبکه خود و ارسال آنها به صورت فشرده و در قالب یک تراکنش به شبکه اتریوم، باعث می‌شود مقیاس‌پذیری، سرعت انجام تراکنش‌ها و کارمزد آنها به طور قابل توجهی کاهش یابد.

به زبان ساده شبکه آپتیمیسم یکی از راهکارهای لایه دوم اتریوم است که با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم ایجاد شده است.

آپتیمیزمOptimismOptimism نام یکی از راهکارهای لایه دوم اتریوم است.
راهکارهای خوش‌بینانهOptimisitic Rollupآپتیمیستیک رول‌آپ‌ها یکی از جدیدترین راهکارهای لایه ۲ هستند. رول‌آپ‌ها چندین تراکنش‌ را جمع‌آوری کرده و پس از فشرده‌کردن این تراکنش‌ها آن‌ها را درون یک بلاک قرار می‌دهند. شبکه آپتیمیسم در این دسته قرار می‌گیرد.
ارز دیجیتال OPOP Coin رمز‌ارز بومی شبکه آپتیمیزم OP نام دارد.

در رویکرد آپتیمیستیک که شبکه Optimism از آن استفاده می‌کند، تمامی تراکنش‌هایی که توسط اعتبار‌سنج‌های شبکه صحت سنجی می‌شوند، معتبر در نظر گرفته شده و پردازش می‌شوند. این پروسه باعث می‌شود که تراکنش‌ها به صورت مجزا اعتبار‌سنجی نشوند و زمان پردازش آنها به شدت کاهش یابد. همچنین هر یک از اعضای شبکه یا ولیدیتورها تا یک هفته فرصت دارند، مجموعه تراکنش‌های انجام شده را بررسی کرده و در صورت پیدا شدن تراکنش جعلی آن را به شبکه اطلاع داده و پاداش دریافت کنند.

شبکه آپتیمیزم با هدف حل مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم و کارآمد ساختن این شبکه ایجاد شده است. آپتیمیزم طراحی خود را بر اساس ۴ ستون اصلی که عبارتند از: سادگی، عمل‌گرایی، پایداری و خوش‌بینی بنا کرده است. این ویژگی‌ها به شبکه Optimism اجازه می‌دهد به طور ساده و موثر فعالیت کرده و امکانات مختلفی را در اختیار کاربران و توسعه‌دهندگان قرار دهد.

شبکه Optimism چگونه کار می‌کند؟

شبکه Optimism چگونه کار می‌کند
منبع: zerocap.com

شبکه آپتیمیزم یکی راهکارهای لایه ۲ اتریوم است. همانطور که پیش‌تر گفته شد این شبکه از فناوری Optimistic Rollup استفاده می‌کند. همانطور که نام این راهکار بر‌می‌آید، اصل اولیه آن بر اساس اعتماد و راستگویی است. در راهکار‌های Optimistic فرض می‌شود که تمامی اطلاعات و تراکنش‌هایی که توسط ولیدیتورها شبکه انجام می‌شوند، صحت دارند و ولیدیتورها وظیفه‌ای که به آنها محول شده است را به درستی انجام می‌دهند. شبکه Optimism در ساختار خود از چندین بخش مختلف بهره می‌برد، که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم:

ذخیره‌سازی بلاک‌ها

همه بلاک‌های Optimism در یک قرارداد هوشمند ویژه در اتریوم به نام CanonicalTransactionChain یا به اختصار CTC ذخیره می‌شوند. بلاک‌های ایجاد شده درشبکه آپتیمیزم در یک فهرست ضمیمه در داخل CTC نگهداری می‌شوند. این فهرست بلاک چین Optimism را تشکیل می‌دهد. برای اطلاع از نحوه خواندن قراردادهای هوشمند، این مقاله را مطالعه کنید.

CanonicalTransactionChain شامل کدهایی است که تضمین می‌کند لیست موجود در بلاک‌ها توسط تراکنش‌های جدید اتریوم قابل تغییر نیستند. با این حال، اگر بلاک چین اتریوم دوباره سازماندهی شود و ترتیب تراکنش‌های گذشته اتریوم تغییر کند، این تضمین می‌تواند از بین برود. شبکه اصلی Optimism به گونه‌ای پیکربندی شده است که در برابر سازماندهی مجدد بلاک تا ۵۰ بلاک در شبکه اتریوم ایمن باشد. بنابراین اگر ترتیب تراکنش‌ها در اتریوم سازماندهی مجدد بزرگتر از این را تجربه کند، این اتفاق در شبکه Optimism نیز خواهد افتاد.

البته چنین اتفاقی در شبکه اتریوم فقط در صورت حمله ۵۱ درصد رخ می‌دهد. که به دلیل مکانیسم اجماع ایمن و غیر‌متمرکز اتریوم، رخ دادن چنین حالتی بسیار بعید به نظر می‌رسد. از این رو می‌توان گفت که امنیت شبکه Optimism تا حد بسیار زیادی با امنیت شبکه اتریوم گره خوده است.

تولید بلاک

تولید بلاک در شبکه Optimism توسط واحدی به نام ترتیب‌دهنده (Sequencer) مدیریت می‌شود، که خدمات زیر را در شبکه آپتیمیزم ارائه می‌دهد:

 • تایید تراکنش‌ها و به‌روز‌رسانی وضعیت شبکه
 • ساخت و اجرای بلاک‌های L2
 • ارسال تراکنش‌های کاربران به L1

در واحد ترتیب‌دهنده‌ها، Mempool وجود ندارد و تراکنش‌ها به ترتیبی که دریافت می‌شوند، بلافاصله پذیرفته یا رد می‌شوند. وقتی کاربر تراکنش خود را برای ترتیب‌دهنده ارسال می‌کند، ترتیب‌دهنده اعتبار تراکنش را بررسی می‌کند (یعنی کاربر دارایی و کارمزد کافی برای اجرای تراکنش را دارد یا خیر) و سپس تراکنش را در حالت معلق و به‌عنوان یک بلاک در انتظار ثبت می‌کند.

بلاک‌های معلق به صورت دوره‌ای در دسته‌های بزرگ برای نهایی شدن به اتریوم ارسال می‌شوند. فرایند دسته‌بندی به‌طور قابل‌توجهی کارمزد کلی تراکنش را با توزیع هزینه‌های ثابت بر روی تمام تراکنش‌های یک دسته معین کاهش می‌دهد. ترتیب‌دهنده همچنین برخی از تکنیک‌های فشرده‌سازی اولیه را برای به حداقل رساندن میزان داده‌های منتشر شده در اتریوم اعمال می‌کند.

همچنین، کاربران می‌توانند به طور کامل ترتیب‌دهنده را از فرایند انجام تراکنش حذف کرده و تراکنش‌های خود را مستقیما از طریق تراکنش از شبکه اتریوم به CTC ارسال کنند. این روش معمولا گران‌تر و کاربر باید کارمزد بیشتری را پرداخت کند، زیرا هزینه ارسال این تراکنش به طور کامل توسط کاربر پرداخت می‌شود و بین تراکنش‌های مختلف توزیع نمی‌شود.

در حال حاضر، Optimism PBC تنها تولید کننده بلاک در شبکه آپتیمیزم است و این شبکه به طور متمرکز اداره می‌شود؛ اما آپتیمیزم در نظر دارد در آینده این شبکه را به یک شبکه غیر‌متمرکز تبدیل کند تا تمامی افراد بتوانند در آن مشارکت داشته باشند.

اجرای بلاک

اجرای بلاک در شبکه آپتیمیزم
منبع: ethereum.org

نودهای شبکه اتریوم بلاک‌ها را از شبکه همتا‌به‌همتای اتریوم دانلود می‌کنند؛ اما نودهای شبکه آپتیمیزم، بلاک‌ها را مستقیما از فهرست بلاک‌های موجود در قرارداد CanonicalTransactionChain دانلود می‌کنند. فرایند ثبت ایجاد بلاک‌های جدید و انجام تراکنش‌ها در شبکه آپتیمیزم توسط نودهای این شبکه انجام می‌پذیرد. دو نوع از گره‌ها در این شبکه فعالیت می‌کنند که نحوه عملکرد آنها را تشریح می‌کنیم:

نودهای فهرست کننده داده‌های اتریوم

نودهای آپتیمیزم از دو جزء اصلی، فهرست‌کننده داده‌های اتریوم و نرم‌افزار کلاینت آپتیمیزم (Optimism client software) تشکیل شده‌اند. فهرست‌کننده داده‌های اتریوم که به عنوان لایه انتقال داده (Data Transport Layer) یا DTL نیز نامیده می‌شود، بلاک چین Optimism را از بلاک‌های منتشر شده در قرارداد CTC بازسازی می‌کند.

DTL به جستجوی رویدادهایی می‌پردازد که در قرارداد CanonicalTransactionChain منتشر می‌شود و نشان می‌دهد که بلاک‌های جدید در شبکه Optimism منتشر شده‌اند. سپس تراکنش‌هایی که این رویدادها را منتشر کرده‌اند را بررسی می‌کند تا بلاک‌های منتشر شده را در قالب استاندارد در شبکه اتریوم بازسازی کند.

نودهای Optimism Client Software

بخش دوم نودهای Optimism، نرم‌افزار کلاینت آپتیمیزم (Optimism Client Software) را اجرا می‌کنند. این نرم‌افزار یک نسخه تقریبا مشابه با Geth است. به عبارت ساده‌تر ساختار این نرم‌افزار با نرم‌افزار اتریوم تقریبا یکسان است. شبکه Optimism از همان ماشین مجازی اتریوم (EVM)، همان حساب و ساختار وضعیت، مکانیسم اندازه‌گیری کارمزد تراکنش‌ها و برنامه هزینه استفاده می‌کند. از معماری استفاده شده در ساختار شبکه آپتیمیزم به عنوان EVM Equivalence یا منطبق با EVM نیز نامبرده می‌شود.

نرم‌افزار کلاینت Optimism به طور مداوم به نظارت بر بلاک‌های جدید فهرست شده در DTL می‌پردازد و هنگامی که یک بلاک جدید در آن فهرست می‌شود، نرم‌افزار کلاینت آن را دانلود کرده و تراکنش‌های موجود در آن را اجرا می‌کند. فرایند اجرای تراکنش در Optimism مانند شبکه اتریوم بوده و دارای مراحل زیر است: 

 • وضعیت شبکه Optimism بارگذاری می‌شود.
 •  تراکنش انجام شده و سپس تغییرات ثبت می‌شوند. 
 • سپس این فرآیند برای هر بلاک جدید که توسط DTL فهرست می‌شود، تکرار می‌پذیرد.

بریج دارایی‌ها بین اتریوم و آپتیمیزم

Optimism به گونه‌ای طراحی شده است که کاربران می‌توانند پیام‌های دلخواه بین قراردادهای هوشمند در Optimism و Ethereum ارسال کنند. این قابلیت امکان انتقال دارایی‌ها از جمله توکن‌های ERC20 را بین دو شبکه فراهم می‌کند. مکانیسم دقیق این ارتباط بسته به جهتی که پیام‌ها و توکن‌ها در آن ارسال می‌شوند، متفاوت است.

شبکه Optimism از این قابلیت در بریج دارایی‌ها استفاده می‌کند تا به کاربران اجازه دهد دارایی‌ها خود را با استاندارد ERC20 و همچنین کوین ETH را از اتریوم به Optimism واریز کنند و همچنین امکان برداشت آن‌ها را از Optimism به اتریوم داشته باشند. بریج بین شبکه اتریوم و آپتیمیزم به دو صورت انجام می‌شود:

انتقال دارایی از آپتیمیزم به اتریوم

برای ارسال پیام از اتریوم به Optimism، کاربران فقط باید قرارداد CTC را در اتریوم فعال کنند تا یک بلاک جدید در شبکه Optimism ایجاد شود. بلاک‌های ایجاد شده توسط کاربر از آدرس کیف پولی که توسط آن که بلاک ایجاد شده است، نشات می‌گیرد.

انتقال دارایی از شبکه اتریوم به Optimism

به دلیل اینکه این امکان وجود ندارد که قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه Optimism به راحتی در شبکه اتریوم تراکنش ایجاد کنند (عکس این موضوع صادق است)، در نتیجه فرآیند ارسال داده‌ها از Optimism به اتریوم پیچیده‌تر از حالت قبلی است. در این فرایند به جای ایجاد خودکار تراکنش‌های احراز هویت شده، باید وضعیت قابل اثباتی در مورد وضعیت شبکه آپتیمیزم برای قراردادهای موجود در اتریوم ایجاد کرد.

ایجاد اظهارات قابل اثبات در مورد وضعیت شبکه آپتیمیزم نیازمند یک تعهد رمزنگاری شده است. وضعیت آپتیمیزم پس از ایجاد هر بلاک به روز می‌شود، بنابراین نحوه اثبات وضعیت آن پس از هر بلاک تغییر می‌کند. تعهدات و وضعیت شبکه به طور منظم (تقریبا یک یا دو بار در ساعت) برای یک قرارداد هوشمند در اتریوم به نام StateCommitmentChain منتشر می‌شوند. کاربران می‌توانند از این تعهدات برای ایجاد اثبات درخت مرکل در مورد وضعیت آپتیمیزم استفاده کنند.

ایجاد امنیت در شبکه

در آپتیمیستیک رول آپ‌ها، وضعیت شبکه بدون هیچ مدرک مستقیمی مبنی‌بر اعتبار تراکنش‌ها در اتریوم منتشر می‌شوند. درعوض، این تراکنش‌ها برای مدتی معلق در نظر گرفته می‌شوند. اگر تراکنش‌های انجام شده برای مدت زمان معین (در حال حاضر ۷ روز در نظر گرفته شده است) بدون مشکل باقی بمانند، نهایی در نظر گرفته می‌شوند. هنگامی که یک تعهد نهایی در نظر گرفته شود، قراردادهای هوشمند در اتریوم می‌توانند با خیال راحت شواهدی را در مورد وضعیت شبکه آپتیمیزم بر اساس آن تعهد بپذیرند.

به عبارت ساده‌تر در شبکه آپتیمیزم هنگامی که کاربر درخواستی برای انجام یک تراکنش ثبت می‌کند، یک بلاک جدید در این شبکه تولید می‌شود، اعتبار‌سنج‌های شبکه اعتبار تراکنش درخواستی را مورد سنجش قرار می‌دهند و پس از انجام تراکنش آن را به در شبکه ثبت می‌کنند. پس از انجام این مراحل تراکنش‌ها تجمیع شده و سپس در شبکه اتریوم ثبت می‌شوند. این فرایند باعث می‌شود تراکنش‌ها با سرعت بیشتری انجام شوند و کارمزد انجام آنها بسیار کمتر از زنجیره اصلی اتریوم باشد.

 برای تبدیل شدن به نود در شبکه‌هایی که از فناوری آپتیمیستیک رول آپ استفاده می‌کنند، نودها مبلغی را به عنوان وثیقه صحت در انجام تراکنش‌ها قرار می‌دهند. نودها تراکنش‌ها را انجام داده و آنها را در شبکه اتریوم ثبت می‌کنند. پس از انجام این فرایند کاربران شبکه و سایر نودها به بررسی تراکنش‌های انجام شده می‌پردازند و در صورت پیدا کردن شواهدی مبنی‌بر عدم انجام صحیح تراکنش، نود خاطی جریمه شده، مبلغ جریمه از وثیقه او کم می‌شود و به کاربری که آن را اثبات کرده است، پرداخت می‌شود. به همین دلیل تایید تراکنش‌ها و ثبت آنها در شبکه اتریوم در راهکارهای لایه ۲ زمانبر بوده و برگشت تراکنش از لایه دوم‌ها به زنجیره اصلی اتریوم معمولا نیاز به یک هفته زمان دارد.

شبکه آپتیمیزم چه سرویس‌هایی را ارائه می‌دهد؟

شبکه Optimism خدمات مختلفی را به کاربران و توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند از بستر این شبکه استفاده کرده و اپلیکیشن‌های خود را ایجاد کنند. در حال حاضر سرویس‌هایی که شبکه آپتیمیزم به کاربران خود ارائه می‌دهد، شامل دو قسمت است؛ قسمت اول پلتفرم‌های مختلفی هستند که روی این شبکه ساخته شده‌اند و قسمت دوم شامل خدمات و سرویس‌هایی است که توسط خود آپتیمیزم به کاربران عرضه می‌شود. در این مقاله نحوه استفاده از شبکه آپتیمیزم به همراه ویدیو آموزش داده شده است. در ادامه این سرویس‌ها را معرفی می‌کنیم:

سرویس‌های ساخته شده بر بستر شبکه Optimism

منبع: optimism.io

سرویس‌های متعددی از جمله برنامه‌های دیفای، توکن‌های بی‌همتا (NFT)، بریج‌ها، کیف پول‌ها، ابزار مختلف و دائوها (DAO) بر بستر شبکه آپتیمیزم ایجاد شده‌اند. شایان ذکر است تمامی پلتفرم‌هایی که بر بستر شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند، می‌توانند به راحتی اپلیکیشن‌های خود را بر بستر آپتیمیزم نیز ایجاد کنند.

از معروف‌ترین سرویس‌های دیفای ساخته شده بر بستر Optimism می‌توان به پلتفرم‌هایی مانند یونی سواپ، سوشی سواپ، کروفایننس، Aave و تورنادوکش اشاره کرد. همچنین مجموعه NFT‌های متعددی بر بستر آپتیمیزم ایجاد شده است؛ به طور مثال Optipunks مجموعه‌ای از توکن‌های بی‌همتا را بر بستر آپتیمیزم ایجاد کرده است.

سرویس‌هایی که توسط شبکه Optimism ارائه می‌شوند

علاوه بر خدماتی که شبکه آپتیمیزم در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد، کاربران این شبکه می‌توانند از خدمات آن برای تبدیل توکن‌های ERC20 خود یا برعکس و پیگیری وضعیت تراکنش‌های خود استفاده کنند. خدماتی که آپتیمیزم در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، عبارتند از:

بریج یا پل بلاکچین

منبع: optimism.io

با استفاده از این سرویس کاربران می‌توانند توکن‌های خود را از شبکه اتریوم به Optimism انتقال دهند و از آنها در اپلیکیشن‌های مختلف استفاده کنند. همچنین هر زمان که بخواهند توکن‌های خود را از شبکه Optimism به زنجیره اتریوم بازگردانند. همانطور که پیش‌تر بیان شد، در این حالت ممکن است که انتقال از Optimism به زنجیره اتریوم تا ۷ روز به طول بیانجامد.

مرورگر بلاک چینی

کاربران می‌توانند تراکنش‌های خود در شبکه Optimism را از طریق مرورگر این شبکه پیگیری کنند و به اطلاعات این شبکه دسترسی داشته باشند.

کوین OP چیست؟

کوین OP چیست
منبع: optimism.io

شبکه لایه ۲ Optimism نیز بالاخره مانند بسیاری از شبکه‌های لایه دوم کوین حاکمیتی خود را راه‌اندازی کرد. تیم توسعه‌دهنده Optimism این کوین را از طریق ایردراپ بین کاربران خود توزیع کرده است. کوین این شبکه OP نام دارد و کاربرد اصلی آن مشارکت در فرایند‌های حاکمیتی و قابلیت ایجاد و مدیریت حساب‌های چند امضایی در شبکه Optimism خواهد بود.

پس از توزیع و کاربردی شدن کوین OP شبکه آپتیمیزم به سمت غیر‌متمرکز شدن خواهد رفت. غیر‌متمرکز شدن این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا به عنوان نودهای شبکه در ایجاد بلاک و انجام تراکنش‌ها نقش داشته باشند و در تصمیمات حاکمیتی آپتیمیزم مشارکت کنند. همچنین به احتمال قوی پس از شروع به کار رسمی کوین OP، از آن برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه آپتیمیزم نیز استفاده خواهد شد.

مجموعا ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ کوین OP در عرضه اولیه توزیع خواهد شد. در سال اول ۳۰ درصد از این کوین‌ها توزیع می‌شوند؛ البته این میزان پس از مشارکت کاربران و دارندگان کوین OP در فرایند نحوه توزیع آن ممکن است دستخوش تغییراتی شود. همچنین عرضه کل این کوین با نرخ ۲ درصد در سال افزایش می‌یابد. کوین‌های OP به صورت زیر توزیع می‌شوند:

نحوه توزیع کوین‌های OP
منبع: optimism.io
 • ۲۵ درصد متعلق به صندوق اکوسیستم شبکه آپتیمیزم خواهد بود.
 • ۱۹ درصد به صورت ایردراپ توزیع می‌شود.
 • ۲۰ درصد صرف پاداش‌دهی به کاربران شبکه می‌شود.
 • ۱۷ درصد به سرمایه‌گذاران تعلق پیدا می‌کند.
 • ۱۹ درصد به توسعه‌دهندگان و تیم سازنده آپتیمیزم تعلق می‌یابد.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۶ واحد است که از این مقدار حدود ۲۱۴,۷۴۸,۳۶۴.۸۰ واحد OP در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت OP برابر با ۲.۱۳ دلار است. کوین OP از نظر ارزش بازار، رتبه ۹۴ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۴۵۷ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۳۰۸ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۴۰ دلار و در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۳.۱۹ دلار را ثبت کرده است.

نحوه دریافت ایردراپ کوین OP

مانند اکثر شبکه‌های لایه دوم، شبکه Optimism نیز کوین بومی شبکه خود را در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ بین کاربران این شبکه توزیع کرد. اسنپ شات توزیع کوین‌های OP در تاریخ ۲۵ مارس (۵ فروردین) انجام شد و این ایردراپ به افراد زیر تعلق گرفت:

ایردراپ کوین OP
منبع: optimism.io
 • کاربران شبکه آپتیمیزم
 • کاربرانی که از آپتیمیزم استفاده مکرر داشته‌اند
 • مشارکت‌کنندگان در DAO
 • مولتی ساینر‌ها (Multisig Signer) که اغلب سازندگان DAO‌ها بوده‌اند
 • مشارکت‌کنندگان در پلتفرم گیت کوین
 • کاربرانی که همچنان از شبکه اتریوم استفاده کرده‌اند.

کاربران می‌توانند با استفاده از این لینک، واجد شرایط بودن خود را برای دریافت ایردراپ دور اول توکن OP بررسی کنند.

در صورتی که واجد شرایط دریافت ایردراپ کوین OP باشید، با استفاده از لینک بالا باید چندین مرحله را طی کنید تا بتوانید کوین‌های خود را دریافت کنید. در ادامه مراحل دریافت کوین OP را بیان می‌کنیم:

 • بررسی وضعیت واجد شرایط بودن، برای دریافت ایردراپ از طریق این لینک.
 • پاسخ دادن به سوالات مطرح شده در همان صفحه.
 • واگذاری حق رای (و نه مالکیت و یا حق انتقال توکن) به یکی از نمایندگان برای شرکت در تصمیمات حاکمیتی شبکه. در این مرحله می‌توانید آدرس خود را نیز وارد نمایید.
 • برداشت یا Claim کردن کوین‌های OP.

نقشه راه شبکه Optimism چیست؟

نقشه راه شبکه Optimism
منبع: optimism.io

شبکه آپتیمیزم نقشه راه کاملی را برای ادامه فعالیت خود در نظر گرفته و به تمامی آنها تا پایان سال ۲۰۲۱ دست یافته است. این شبکه ادامه فعالیت خود را به صورت زیر ترسیم کرده است:

سالنقشه راه
۲۰۱۹معرفی شبکه آپتیمیزم
راه‌اندازی شبکه تست نت
۲۰۲۰راه‌اندازی شبکه آزمایشی سازگار با EVM
۲۰۲۱راه‌اندازی مین نت نسخه آلفا
راه‌اندازی شبکه اصلی منطبق با EVM
راه‌اندازی کامل Mainnet
۲۰۲۲راه‌اندازی نسل بعدی ویژگی‌های امنیتی
۲۰۲۳راه‌اندازی رول‌آپ با استفاده از فناوری شاردینگ
راه‌اندازی طرح تایید تشویقی برای راستی‌آزمایی تراکنش‌های شبکه
غیر‌متمرکز‌سازی نودهای شبکه
۲۰۲۴راه‌اندازی نسل بعدی ویژگی‌های امنیتی در زنجیره اتریوم

بنیان‌گذار شبکه Optimism کیست؟

بنیان‌گذار شبکه Optimism
منبع: github.com

کوین هو (Kevin Ho) بنیانگذار و مدیر پروتکل Optimism PBC است. او تحصیلات خود را در دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania) و در رشته علوم کامپیوتر گرایش طراحی رسانه‌های دیجیتال به پایان رسانده است. جینگلان وانگ (Jinglan Wang) نیز یکی دیگر از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شبکه آپتیمیزم است.

شبکه Optimism با چه شرکت‌هایی همکاری داشته است؟

شبکه آپتیمیزم با بسیاری از پلتفرم‌های فعال در حوزه دیفای همکاری داشته است. همچنین سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر (VC) مانند، Lastseen Ventures که در فناوری‌های به‌روز مانند بلاکچین سرمایه‌گذاری می‌کند. شرکت Paradigm که بر روی پروژه‌های بلاکچینی در مراحل اولیه شکل‌گیری سرمایه‌گذاری می‌کند و همچنین شرکت آندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) که یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است و دارایی‌های متنوعی تحت مدیریت دارد، در پروژه آپتیمیزم سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در کدام صرافی‌‌ها می‌توان OP را خرید و فروش کرد؟

رمزارز OP را می‌توان از صرافی‌های متمرکز MEXC، کوکوین، BYBIT، بایننس، LBank، اوکی‌اکسچنج (OKex)، کوین بیس، Houbi، کوینکس و Gate.io خریداری کرد. همچنین این رمزارز را می‌توان از صرافی غیر‌متمرکز یونی سواپ نیز خریداری کرد.

کیف پول مناسب برای ذخیره رمزارز OP چیست؟

رمز ارز OP را می‌توان در کیف پول‌هایی مثل متامسک، تراست ولت، Coin98، توکن پاکت و Coinbase Wallet نگهداری کرد.

آخرین و جدیدترین اخبار مربوط به آپتیمیزم

در این قسمت به‌صورت دوره‌ای آخرین و جدیدترین اخبار مربوط به شبکه آپتیمیسم به‌روزرسانی می‌شود.

بهمن ۱۴۰۱

قیمت توکن شبکه آپتیمیزم پس از ایردراپ مرحله دوم آن که در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ بین کاربران توزیع شد، با کاهش قابل توجهی همراه بود. شبکه آپتیمیسم ایردراپ مرحله دوم خود را بدون اعلام قبلی بین کاربران توزیع کرد. در این ایردراپ ۱۱.۷ میلیون توکن OP بین بیش از ۳۰۰٬۰۰۰ کیف پول توزیع شد. با انتشار خبر ایردراپ توکن OP، قیمت آن حدودا ۱۳ درصد کاهش یافت؛ البته بخشی از کاهش قیمت OP بدلیل موضع‌گیری SEC علیه استیکینگ بوده است. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • شبکه آپتیمیزم (Optimism) چیست؟
  این شبکه یکی از راهکارهای Optimistic برای افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه تراکنش بر شبکه اتریوم است. به کمک این راهکار، می‌توانید هزینه تراکنش خود را تا ۱۰۰ برابر کاهش دهید. ارز دیجیتال بومی این شبکه، آپتیمیزم (OP) نام دارد.
 • ارز دیجیتال OP در کدام صرافی‌ها قابل خرید و فروش است؟
  رمزارز OP را می‌توانید در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، MEXC، بایبیت، LBank و اوکی‌اکسچنج (OKex)، کوین بیس و Houbi و همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و وان اینچ (1inch) معامله کنید.

جمع بندی

شبکه Optimism یکی از اولین راهکارهای لایه دوم اتریوم است. این شبکه به‌منظور حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم ایجاد شده است و توانسته کارمزد معاملات در شبکه اتریوم را تا ۱۰۰ برابر کاهش دهد. این شبکه از فناوری Optimistic Rollup استفاده می‌کند. در راهکار‌های Optimistic فرض می‌شود که تمامی اطلاعات و تراکنش‌هایی که توسط ولیدیتورها شبکه انجام می‌شوند، صحت دارند و ولیدیتورها وظیفه‌ای که به آنها محول شده است را به درستی انجام می‌دهند. در این مقاله به بررسی کامل نحوه کارکرد شبکه آپتیمیزم پرداختیم، نقشه راه، تیم توسعه‌دهنده و همکاری‌های آن را بررسی کردیم و نحوه دریافت کوین OP که به صورت ایردراپ بین کاربران آپتیمیزم توزیع شده است و نحوه خرید و فروش آن را تشریح کردیم. نظر شما درباره شبکه آپتیمیزم و نحوه کارکرد آن چیست؟ آیا تا به حال از خدمات این شبکه استفاده کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
optimism

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
12 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا