کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل Aave و توکن حاکمیتی AAVE

بسیاری از افراد در جستجوی وام هستند و البته گزینه‌های زیادی وجود ندارد. بعضی از مردم در سراسر جهان حتی به چنین خدماتی دسترسی ندارند، که عمدتا به علت کمبود توانایی مالی است؛ با استفاده از فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، تمام این مشکلات را می‌توان تا اندازه قابل قبولی حل کرد. Aave یک پروتکل دیفای است که کاربران می‌توانند در آن به وام دهی و وام گیری رمز ارزها (Lending) بپردازند.  در این مقاله به معرفی کامل پروتکل  Aave، نحوه کارکرد آن، تیم توسعه دهنده، وایت پیپر، نقشه راه، امکانات پروتکل آوه، ریسک‌های استفاده از این پلتفرم، توکن LEND و توکن AAVE می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱ تیر ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

پروتکل Aave‌ چیست؟

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

شرکت Aave در سال ۲۰۱۷ توسط استانی کولچوف (Stani Kulechov) در کشور سوییس بنیانگذاری شد. هدف این شرکت، ترغیب مردم برای استفاده از تکنولوژی‌ها و نوآوری‌ها در تمام صنایع، از طریق توسعه برنامه‌های بلاک چینی غیرمتمرکز و هیبریدی است. این شرکت دارای چندین نوع محصول و خدمات، شامل حساب‌های محیطی، نرم افزار لندینگ (وام دهی و وام گیری کریپتو)، سرویس‌های متصدی و پرداختی و توسعه بازی‌های بلاکچینی است. تیم سازنده این پروتکل، شامل افرادی خلاق از سراسر جهان است که هدف آنها ایجاد شفافیت، امنیت و اعتماد در پروتکل Aave است. البته لازم به ذکر است که پروتکل لندینگ این شرکت، قبلا با نام EthLend شناخته می‌شد؛ این پلتفرم تنها بر روی وام دهی اتر متمرکز بود، اما پس از آن که در سال ۲۰۱۸ به Aave تغییر برند داد، دیگر توکن‌های شبکه اتریوم نیز به مجموعه دارایی‌های قابل وام دهی و وام گیری این پروتکل اضافه شدند.

در سال ۲۰۱۸، بنیانگذاران پلتفرم لندینگ EthLend اعلام کردند که می‌خواهند آوه را راه اندازی کنند؛ نام Aave از یک واژه فنلاندی به معنای “شبح” گرفته شده است. این نام به این دلیل انتخاب شد که این پروتکل کاربران را از طریق تکنولوژی تخیلی و تکاملی خود (که حتی می‌تواند بسیار رویایی باشد) جذب می‌کند. این فناوری قصد دارد فضای خالی بین شرکت‌های فینتک متمرکزی مثل پی پال (Paypal) و اسکریل (Skrill) را به معرفی محصولات و خدمات جدیدی مانند Aave Pocket، پلتفرم وام دهی و وام گیری، سیستم گیمینگ و غیره پر کند.

پروتکل Aave در ژانویه سال ۲۰۲۰ (دی ۹۹) رسما راه اندازی شد و فعالیت EthLend نیز کاملا متوقف شد. مهم‌ترین تصمیم این پلتفرم،‌ تغییر استراتژی وام دهی همتا به همتا (P2P) به استراتژی مبتنی بر استخرهای وام است. پروتکل آوه یک پروتکل متن باز و غیرمتمرکز است که به کاربران امکان می‌دهد تا بازارهای مالی غیرمتمرکز خود را بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد کنند. سپرده‌گذاران با واریز ارزهای دیجیتال پایه در استخرهای وام دهی، نقدینگی پروتکل را تأمین می‌کنند و در ازای این کار سود دریافت می‌کنند. در همین حال، وام‌گیرندگان می‌توانند با بهره گیری از این استخرهای وام‌دهی به صورت وثیقه‌ای یا غیر وثیقه‌ای، وام دریافت کنند.

جنبه‌های زیادی از پروتکل Aave وجود دارد که باید در نظر گرفته شود؛ در این بازار وام‌دهی غیرمتمرکز، هیچ نهاد  مرکزی نمی‌تواند از ارائه وام یا دریافت آن توسط کاربران جلوگیری کند. همه چیز با قراردادهای هوشمند اداره می‌شود و هیچ پولی توسط خود شرکت نگهداری نمی‌شود. علاوه بر این، پروتکل Aave دسترسی به خدمات مالی در مناطقی را فراهم می‌کند که در حال حاضر به راحتی وجود ندارند.

از آنجایی که هیچ حساب بانکی وجود ندارد، همه به یک آدرس کیف پول نیاز دارند تا یک وام را ارسال یا دریافت کنند. هیچ نرخ بهره متغیری هم وجود ندارد؛ زیرا پروتکل آوه قصد دارد هزینه‌ها را تا حد امکان پایین نگه دارد. علاوه بر این، این تیم در درجه اول بر روی شفافیت تمرکز دارد. تمام تراکنش‌ها همتا به همتا و برای همه قابل ‌مشاهده هستند تا ببینند که هیچ حیله‌ یا تقلبی در طول مسیر وجود ندارد.

تیم توسعه دهنده آوه

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

تیم توسعه دهنده پروتکل Aave متشکل از افراد خلاقی از سراسر جهان است. اعضای اصلی این پروژه عبارتند از:

 • استنی کولچوف (Stani Kulechov) مدیر عامل: کولچوف در زمینه توسعه تکنولوژی، یک فرد تاثیرگذار است. او تجربه زیادی در راهنمایی بنیانگذاران و مشاوران ICOها و پروژه‌های بلاک چینی دارد. استنی در رویدادهای مختلف فینتک، بلاکچین و رمز ارزها سخنرانی کرده است.
 • جردن لازارو گوستاو (Jordan Lazaro Gustave) مدیر ارشد عملیات: گوستاو یک عضو فعال در صنعت تکنولوژی است و تجربه زیادی در روابط بین المللی و مدیریت نوآوری دارد. جردن تجربه کار با مقامات دولتی و نهادهای اقتصادی دارد.
 • رابرت ویگلیونه (Robert Viglione) مشاور پروژه: ویگلیونه هم بنیانگذار ZenCash (یک رمز ارز حریم خصوصی که تمرکز آن بر روی کاربردی بودن این کوین است). رابرت مدیر بنیاد Zen Blockchain است.
 • جان ماتونیس (John Matonis) مشاور پروژه: ماتونیس یکی از اعضای اصلی و اولیه سازمان بیت کوین است و مسیر شغلی او شامل مدیر ارشد شرکت ویزا، VeriSign، بانک Sumitomo و Hushmail بوده است.

وایت پیپر و رودمپ یا نقشه راه Aave

در این لینک می‌توانید وایت پیپر پروژه را مطالعه کنید. White Paper این پروژه سندی ۱۲ صفحه‌ای است که در آن گفته شده پروتکل Aave تغییراتی را نسبت به EthLend اعمال کرده است؛ مثلا برای وام‌ها از استخرهای سرمایه استفاده می‌کند، که باعث می‌شود وام گیرندگان در لحظه بتوانند وام خود را دریافت کنند.  در این مقاله سفید، نسخه دوم این پروتکل (نسخه کنونی) با نسخه اول مقایسه شده و مزایا و آپدیت‌های این ورژن به تفصیل توضیح داده شده است.

با تبدیل پروتکل اتلند (ETHLend) به آوه، رودمپ این سازمان نیز کاملا تغییر کرده است. این نقشه راه جدید از شروع آغاز به کار پروتکل Aave در ژانویه ۲۰۲۰ بازنویسی شده و تنها مسیری که این شرکت تا به امروز طی کرده در آن آمده است. به خاطر تغییرات به وجود آمده در استراتژی وام ‌دهی آن هنوز رودمپ کاملی از طرف این شرکت داده نشده است.

 • ۸ ژانویه ۲۰۲۰ : آغاز به کار پروتکل  Aave
 • ۹ ژانویه ۲۰۲۰ : شروع به کار شبکه اوراکل آوه توسط چین لینک (Chainlink)
 • ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰ : کمپین برطرف کردن مشکلات و باگ‌ها
 • ۲۸ فوریه ۲۰۲۰:  اضافه شدن کیف‌پول‌های مای اتر ولت (MyEtherWallet) و تراست ولت
 • ۲۶ مارس ۲۰۲۰:  معرفی کوین BUSD در  Aave
 • ۲ آپریل ۲۰۲۰:  معرفی اکوسیستم کمک‌های مالی آوه
 • ۱۰ آپریل ۲۰۲۰:  بروزرسانی سیستم
 • ۲۳ آپریل ۲۰۲۰:  رونمایی از صفحات میزان نقدینگی، صفحه منوی جدید، نحوه سوزاندن توکن‌ها و میزان ریسک
 • ۱۴ می‌۲۰۲۰:  بروزرسانی نرخ وام‌ها
 • ۲۸ می‌۲۰۲۰:  افتتاح بازار یونی سواپ (Uniswap)

متاسفانه رودمپی از سال ۲۰۲۱ ارائه نشده است.

پروتکل آوه چگونه کار می‌کند؟

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

آوه بیشتر به عنوان یک سیستم استخرهای وام دهی و وام گیری شناخته می‌شود. کاربران دارایی‌هایی که می‌خواهند وام دهند را در استخرهای Aave واریز می‌کنند و وام گیرندگان نیز با ارائه وثیقه، از داخل این استخرها وام می‌گیرند. توکن‌های وام گرفته شده، می‌توانند معامله شوند و یا انتقال یابند.

برای انجام این عملیات، پروتکل Aave دو نوع توکن تولید کرده است:

 • aTokenها که به وام دهندگان ارائه می‌شود تا آنها بتوانند سودهای واریزی خود را جمع آوری کنند (یعنی به عنوان پاداش واریز سرمایه به عنوان وام، به وام دهندگان aToken پرداخت می‌شود)
 • توکن‌های AAVE که رمز ارز بومی‌این پروتکل است. این توکن به دارندگان مزایایی اعطا می‌کند؛ برای مثال، افرادی که رمز ارز AAVE وام می‌گیرند، کارمزدی از آنها کسر نمی‌شود. همچنین وام گیرندگانی که از توکن AAVE به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند، برای کارمزدهایشان تخفیف اعمال می‌شود.

دارندگان AAVE می‌توانند با پرداخت این کریپتو به عنوان کارمزد،‌ وام‌ها را مشاهده کنند و وام گیرندگانی که توکن آوه را به عنوان وثیقه پرداخت می‌کنند، می‌توانند مقدار بیشتری وام بگیرند.

هر کسی می‌تواند بدون محدودیت با قراردادهای هوشمند پروتکل Aave کار کند، دارایی به عنوان وام واریز کند و در ازای آن سود دریافت کند و یا دارایی از سیستم وام بگیرد.

کاربران می‌توانند رمز ارزهای متنوعی را در پلتفرم آوه واریز کنند و سودهای با درصدهای مختلف دریافت کنند؛ برخی کریپتوها درصدهای بالاتری ارائه می‌دهند، اما درمجموع، درصد سودها مدام تغییر می‌کند. برای واریز دارایی به منظور وام دهی، شما باید به یکی از کیف پول‌های Web 3 مانند متامسک متصل شوید. زمانی که این تراکنش تایید شد، شما aToken‌ مربوط به دارایی واریزی خود را دریافت می‌کنید و سودها نیز با همین aTokenها محاسبه و پرداخت می‌شود.

aToken چیست؟

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

رمز ارزهای واریز شده به پروتکل Aave به منظور وام دهی، تبدیل به توکن‌های مشتق یعنی aToken می‌شوند. این توکن‌ها با ارزش معادل ۱ به ۱ رمز ارز واریزی شما هستند. مثلا اگر شما ۱۰۰ توکن دای (DAI) در آوه واریز کنید، ۱۰۰ توکن aDAI دریافت می‌کنید. سود توسط این توکن‌ها دریافت می‌شود و در هر زمانی، قابل تبدیل یا بازخرید به توکن اصلی (در این مورد DAI) است و زمانی که بازخرید شد، سوزانده می‌شود. سودهای aTokenها به صورت لحظه ای محاسبه می‌شوند و در کیف پول شما قرار می‌گیرند.

aTokenها را حتی می‌توان در پلتفرم‌های دیگر دیفای که از آنها پشتیبانی می‌کنند نیز استفاده کرد.  

از جمله توکن‌هایی که پروتکل Aave‌ پشتیبانی می‌کند، می‌توان به اتر (ETH)، دای (DAI)، لینک، میکر (MKR)، تتر (USDT)، بت (BAT)، BUSD، UNI و غیره اشاره کرد. در تصویر بالا لیست تمام رمز ارزهای ساپورت شده توسط آوه را می‌توانید مشاهده کنید.

چگونه از پروتکل Aave وام بگیریم؟

کاربران می‌توانند از هر نوع استخر کریپتویی که در پروتکل Aave موجود است، وام بگیرند. این وام‌ها هم به صورت نرخ بهره ثابت و هم نرخ بهره شناور ارائه می‌شوند. برای وام گیری نیز کاربران نیاز به کیف پول‌های وب ۳ مثل متامسک دارند.

قبل از قرض گیری، کاربران باید مقداری رمز ارز را به عنوان وثیقه در پروتکل واریز کنند. به نسبت وثیقه ای که واریز می‌شود، می‌توان وام گرفت. این پلتفرم از سیستم Over Collateralized یا وثیقه بیش از حد استفاده می‌کند؛ بدین معنی که اگر می‌خواهید ۱۰۰ دلار وام بگیرید، باید به اندازه ۱۵۰ دلار وثیقه در سیستم واریز کنید. پس از واریز وثیقه، در صفحه اول آوه می‌توانید رمز ارزی که میخواهید وام بگیرید را پیدا کنید. اگر بر روی Borrow کلیک کنید، به کیف پول وب ۳ خود متصل می‌شوید و وام شما به آنجا منتقل می‌شود. همچنین شما باید نرخ بهره را نیزاز طریق والت خود مشخص کنید.

شما هر رمز ارزی که وام می‌گیرید، همان را باید بازپرداخت کنید؛ مثلا اگر ۱ اتر وام گرفته‌اید، باید همان ۱ اتر به علاوه بهره را به پروتکل باز گردانید تا وثیقه شما آزاد شود. همچنین زمان مشخصی برای بازپرداخت وام تعیین نمی‌شود؛ تا زمانی که وضعیت شما امن باشد (یعنی با خطر لیکویید شدن مواجه نشوید)، شما می‌توانید وام را استفاده کنید. ممکن است روز بعد وام را بازپرداخت کنید، ممکن است یک سال دیگر این کار را انجام دهید. اما باید کاملا با ریسک‌های این سیستم آشنا باشید تا دچار ضرر نشوید.

ادغام زنجیره جانبی پلی‌گان (Polygon) با پروتکل Aave

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

اوایل سال ۲۰۲۱، پروتکل Matic به Polygon تغییر نام داد. هدف آن تبدیل‌ شدن به یک راه‌حل برای مشکل ازدحام فزاینده شبکه اتریوم است و این کار با تبدیل Ethereum به یک شبکه چند زنجیره‌ای و توانایی ادغام با سایر راهکارهای لایه دوم بود.

پروتکل آوه در سال ۲۰۲۱ اعلام کرده است که با کاهش سرعت شبکه اتریوم، زنجیره جانبی پلی‌گان را برای مقیاس‌پذیری بیشتر و کارمزدهای پایین‌تر پیاده‌سازی می‌کند.

اکنون ادغام Aave با زنجیره جانبی پلی‌گان به کاربران این امکان را می‌دهد تا از مقیاس‌پذیری بیشتر، معاملات سریع‌تر و پایین آمدن هزینه کارمزد گس لذت ببرند که با رشد بازار رمزارز این پلتفرم را تا سطوح جدیدی بالا می‌برد.

هدف این اقدام، هم‌افزایی با سایر پروژه‌ها و گسترش رویکرد چندبازاری، برای تامین رشد آینده پروتکل است. این ادغام باعث افزایش توان عملیاتی و کاهش هزینه‌ها و همچنین امکان همکاری با سایر پروتکل‌ها و پروژه‌های دیفای را در بر خواهد داشت؛ این امر با ساده سازی ارتباط و پیاده‌سازی یک زنجیره جانبی مقیاس‌پذیر در اتریوم خواهد بود.

به علاوه، همکاری پلی‌گان با چین لینک، به پروتکل Aave این امکان را می‌دهد تا با بهره‌گیری از یکی از بهترین شبکه‌های اوراکل (Oracle) در اکوسیستم رمزارز و بهبود استاندارد‌های فعلی پروتکل کیفیت بهتری را در پیش‌بینی قیمت ارائه دهد.

کاربران آوه همچنین به MATIC  (ارز دیجیتال پلی‌گان) دسترسی خواهند داشت و می‌توانند علاوه بر دارایی‌های دیگری مانند USDC, USDT, DAI, WETH, AAVE و WBTC از این توکن نیز به ‌عنوان وثیقه استفاده کنند.

 این کار با استفاده از پل قرارداد هوشمند امکان‌پذیر خواهد بود و کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند بخشی از هزینه‌های تراکنش مورد استفاده در MATIC را برای پوشش بخشی از هزینه‌های تراکنش خود در در بلاک چین زنجیره جانبی پلی‌گان دریافت می‌کنند. این پل همچنین می‌تواند برای انتقال دارایی از اتریوم به زنجیره جانبی Polygon استفاده شود که برای کاربرانی که قصد مهاجرت دارایی‌های خود را دارند مفید خواهد بود.

امکانات پروتکل Aave

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

پروتکل آوه امکانات جالبی را به کاربران ارائه می‌دهد که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

وام‌های فلش (Flash Loans)

یک از  ویژگی Aave که آن را از بقیه جدا می‌کند، وام‌های فلش (Flash Loans) است که به مشتریان اجازه می‌دهد بدون وثیقه وام بگیرند. این وام نیازی به وثیقه ندارد، زیرا فلش لون‌ها باید در یک بلاک شبکه اتریوم اجرا شوند؛ اگر نقدینگی وام گرفته شده باز گردانده نشود، کل تراکنش کنسل می‌شود، انگار که هیچ اتفاقی نیافتاده است!

این وام‌ها هیچ ریسکی برای آوه و وام گیرنده ندارند. پروتکل Aave برای این نوع وام‌ها، ۰.۰۹ درصد کارمزد در نظر گرفته است. Flash Loanها برای فرصت‌های تریدینگ یا آربیتراژ به کار می‌رود. البته با این که این نوع وام‌ها مفهوم کاملا جدیدی در فضای دیفای به شمار می‌روند، اما ریسک‌هایی نیز دارند؛ از فلش لون‌ها برای حمله به پروتکل‌های لندینگ دیگر استفاده شده است.

تعویض نرخ (Rate Switching)

تعویض نرخ یکی دیگر از نقاط فروش منحصر به فرد Aave است که در ماه می‌۲۰۲۰ و در به روزرسانی نرخ بهره و سود وام‌ها اضافه شده است.

 تعویض نرخ به وام‌گیرندگان این امکان را می‌دهد تا بین نرخ‌های ثابت و متغیر بهره، بتوانند جابه‌جا شوند؛ چیزی که در یک بازار پرنوسان مفید است. برای مثال هنگامی‌که نرخ متغیر از نرخ ثابت ۲۰ درصد پایین‌تر باشد‌، وام به طور خودکار کاهش می‌یابد و اختلاف را به حساب کاربر واریز می‌کند.

نرخ بهره ثابت و متغیر

در پروتکل آوه، نرخ‌های بهره به طور مداوم نسبت به مقدار کارکرد استخرهای نقدینگی تغییر می‌کنند. این موضوع با عنوان “نرخ استفاده (Utilisation Rate)” شناخته می‌شود.  

زمانی که مقدار زیادی سرمایه در استخرها وجود داشته باشد، نرخ‌های بهره پایین می‌مانند تا کاربران را تشویق به وام گرفتن کنند. زمانی که سرمایه محدود است، نرخ‌های بهره افزایش می‌یابد تا کاربران به واریز توکن برای وام دهی مجاب شوند و وام گیرندگان نیز دارایی‌های خود را بازگردانند. این کار باعث متعادل شدن سرمایه داخل استخرهای نقدینگی می‌شود.

نرخ‌ها بهره متغیر نسبت به میزان تقاضا در بازارهای Aave تغییر می‌کنند. نرخ متغیر می‌تواند نسبت به شرایط بازار، بهره کمتر یا بیشتری ارائه دهد. این موضوع بدین معناست که نمی‌توان از این نوع نرخ بهره‌ها برای پلن‌های بلندمدت استفاده کرد. این نوع نرخ‌ها با نوسانات بازار، تاثیر کمتری می‌گیرند.

در مقابل، نرخ‌های بهره ثابت، نرخ‌های قابل پیش بینی تری برای وام گیرنده ارائه می‌دهند. البته در نظر داشته باشید که نرخ‌های ثابت با نرخ‌های ثابت سنتی تقاوت دارند و می‌توانند تغییراتی داشته باشند؛ اما در نهایت، ثابت تر از نرخ‌های متغیر هستند. بهره‌های ثابت قابل پیش بینی تر هستند و درصد آنها اغلب بیشتر از نرخ سود متغیر است.

تبادل وثیقه‌ها

در دسامبر ۲۰۲۰، آوه نسخه دوم پروتکل خود را عرضه کرد. در این ورژن، قابلیت تبادل وثیقه‌ها در داخل پلتفرم نیز معرفی شده است. قبل از آن، این پروسه نیاز به چند اپلیکیشن داشت و کاربر باید کارمزد گس بالاتری پرداخت می‌کرد.

اکنون وثیقه‌هایی که به منظور وام گیری به پروتکل واریز می‌شود را می‌توان با دیگر رمز ارزها در داخل پروتکل Aave مبادله کرد. زمانی که یک دارایی به عنوان وثیقه در پلتفرم قفل می‌شود، این ریسک وجود دارد که ارزش آن کاهش یابد. اگر این اتفاق رخ دهد، کاربر می‌تواند کریپتوی خود را به یک استیبل کوین تبدیل کند تا ارزش دارایی‌اش حفظ شود.  

ریسک‌های استفاده از پلتفرم آوه

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

Aave چند سال است که بدون مشکل اساسی در فضای کریپتوکارنسی‌ها حضور دارد؛ اما این بدان معنا نیست که کاملا بدون خطر است. درست مثل تمام فرصت‌های سرمایه گذاری در فضای دیفای، ریسک‌ها باید نسبت به پتانسیل سودآوری پروژه در نظر گرفته شوند.

ریسک هک شدن همیشه به عنوان یکی ازخطرات اصلی پروتکل‌های آنلاین، وجود دارد و حتی اگر این پروتکل هک نشود، همچنان این خطر وجود خواهد داشت.

درست مانند دیگر پروتکل‌های دیفای مبتنی بر شبکه اتریوم، این پلتفرم نیز با قراردادهای هوشمند ساخته شده است. این قراردادها با این که بسیار موثر و مفید هستند، اما ممکن است با اشکال در عملکرد مواجه شوند و یا شاید کدهای این اسمارت کانترکت‌ها باگ و اشکال داشته باشد.

برای همین، پروتکل Aave به کاربران پیشنهاد می‌دهد که توکن‌های آوه خود را در استخر ماژول امنیت واریز کنند تا اگر اتفاق ناگواری رخ داد، پلتفرم بتواند ضررها را تا حد زیادی جبران کند.

توکن AAVE

AAVE توکن بومی‌پروتکل Aave است. زمانی که Ethlend در سال ۲۰۱۸ تغییر برند داد، توکن بومی‌این پلتفرم با نام LEND شناخته می‌شد. در نهایت، در سال ۲۰۲۰ توکن LEND با نسبت ۱ به ۱۰۰ با توکن AAVE جایگزین شد. کا عرضه رمز ارز آوه ۱۶ میلیون است.

آوه یک توکن ERC20 مبتنی بر شبکه اتریوم است و توکن حاکمیتی پروتکل Aave است و کنترل این پلتفرم به صورت غیرمتمرکز را انجام می‌دهد. این رمز ارز به هودلرهایش اجازه می‌دهد تا بر روی پروپوزال‌های مختلف (مانند مدیریت پلتفرم) که با نام پروپوزال‌های ارتقاء آوه (AIP) شناخته می‌شوند، رای دهند.

در کنار حاکمیت پروتکل، می‌توان توکن AAVE را استیک یا سپرده گذاری کرد و پاداش استیکینگ دریافت کرد. دارندگان این رمز ارز می‌توانند آنها را در یک استخر نقدینگی به نام “ماژول امنیت (Safety Module)” به منظور وام دهی واریز کنند. این استخر برای پوشش دادن وام دهندگان، در زمانی که با کمبود سرمایه مواجه می‌شوند، تعبیه شده است؛ بدین صورت که توکن‌های AAVE در داخل ماژول امنیت، می‌توانند در ازای دارایی‌هایی که باید به وام دهندگان پرداخت شود، فروخته شوند. این استخر به نوعی مانند بیمه عمل می‌کند.

آشنایی بیشتر با توکن LEND

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

LEND توکن اصلی پروتکلAave  بود که با استاندارد ERC20 ساخته شده بود و عرضه کل آن در حدود ۱ میلیارد و سیصد میلیون بود (البته ۱ میلیارد توکن در زمان عرضه اولیه آن فروخته شده بود). کاربرد اصلی این توکن برای تخفیف در هزینه‌های تراکنش و به دست آوردن پاداش از طریق استیکینگ آن بود.

به علاوه، دارندگان LEND قادر به رای دادن به پیشنهادهای تیم توسعه و همچنین پارامترهای اقتصادی از جمله نرخ بهره، میزان نقدینگی و دارایی‌های جدید بودند.

در ICO این پروتکل که در نوامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت، با فروش ۱ میلیارد توکن LEND با قیمت ۰.۰۱۶۲ برای هر توکن، حدود ۱۶.۲ میلیون دلار سرمایه جمع آوری شد. در آن زمان، ۲۳ درصد این رمز ارزها به بنیانگذاران و پروژه تعلق داشتند.

خرید، فروش و نگهداری توکن AAVE

در حال حاضر، صرافی‌های هیوبی، کوین بیس، بایننس، یونی سواپ و دیگر صرافی‌ها این توکن را لیست کرده‌اند و می‌توان از این اکسچنج‌ها توکن آوه را خرید و فروش کرد. برای نگهداری این رمز ارز، می‌توان از کیف پول‌های متامسک، لجر، تراست ولت و سیف پال استفاده کرد. در مجموع، همیشه سعی کنید از والت‌های سخت افزاری برای نگهداری دارایی‌های خود استفاده کنید.

وضعیت فعلی توکن AAVE

پروتکل Aave‌ - پروتکل آوه - پلتفرم آوه

قیمت آوه در زمان نگارش این مقاله ۱۷۸.۹۷ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۴۷۲ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۳۳ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۲.۲ میلیارد دلار است. بیشترین قیمت ثبت شده برای رمزارز آوه در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ با قیمت ۶۶۱.۶۹ دلار بوده است و کمترین میزان آن با قیمت ۲۶ دلار در تاریخ ۱۵ آبان ۹۹ ثبت شده است.

جمع بندی

پروتکل Aave یکی از بزرگ ترین پلتفرم‌های وام دهی و وام گیری کریپتو در فضای دیفای است. این پلتفرم بر روی شبکه اتریوم ساخته شده و امکانات زیادی به کاربران ارائه می‌دهد. تعداد توکن‌هایی که در این پروتکل به منظور وام گیری ارائه می‌شوند، بسیار زیاد هستند و کاربران می‌توانند راحت تر وام مورد نیاز خود را دریافت کنند. 

منبع
aavecoinmotionfandom

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا