کریپتو کده

تورنادو کش چیست؟ آشنایی با پروتکل Tornado Cash و توکن TORN

یکی از اهداف مهم تکنولوژی بلاکچین، محرمانه نگه داشتن هویت افراد و تراکنش‌ها است. بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی بر مبنای همین هدف ساخته شده‌اند و تراکنش‌های انجام شده در این شبکه‌ها به صورت کاملا محرمانه انجام می‌شود. شبکه‌هایی مانند زی‌کش و مونرو از جمله شبکه‌های حریم خصوصی هستند، که ردیابی تراکنش‌ها در آن‌ها امکان‌پذیر نیست؛ اما شبکه‌هایی مانند اتریوم و بیت کوین چنین قابلیتی نداشته و متخصصان می‌توانند تراکنش‌ها و آدرس‌های بلاک چین را به یکدیگر متصل کرده و به هویت صاحب آدرس، دست پیدا کنند. پروتکل Tornado Cash به کاربران شبکه اتریوم اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های آن‌ها به صورت محرمانه باقی بماند. تراکنش‌ها در پلتفرم تورنادو کش به صورت محرمانه انجام می‌شود و با استفاده از این پلتفرم آدرس گیرنده در شبکه اتریوم ثبت نمی‌شود. در این مقاله، به این می‌پردازیم که پروتکل تورنادو کش چیست، چطور کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد و سپس توکن‌ TORN، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌ها، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز‌ TORN را بررسی می‌کنیم و مسئله تحریم این میکسر را نیز از نظر می‌گذرانیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۵ دی ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

پروتکل تورنادو کش چیست؟

آشنایی با تورنادو کش
منبع: rickhuckstep.com

حفظ حریم خصوصی در تراکنش‌ها یکی از اهداف بلاکچین به حساب می‌آید. در بلاک چین افراد نیازی به ثبت نام و احراز هویت برای استفاده از خدمات آن ندارند و تنها با داشتن یک آدرس کیف پول می‌توانند به سادگی به انجام امور مالی خود بپردازند؛ اما اطلاعات تراکنش‌ها در اکثر شبکه‌های بلاکچینی به صورت عمومی قابل مشاهده و استفاده است. از این رو حریم خصوصی تراکنش‌ها در این شبکه‌ها حفظ نمی‌شود و می‌توان با استفاده از اطلاعات ثبت شده در بلاکچین هویت افراد را شناسایی کرد.

Tornado Cash یک پروتکل غیرمتمرکز است، که امکان انجام تراکنش‌ها با حفظ حریم خصوصی را در فضای بلاکچین فراهم می‌کند. قرارداد‌های هوشمند پروتکل تورنادوکش در شبکه اتریوم پیاده‌سازی شده‌اند و از نوع قراردادهای هوشمند تغییر‌ناپذیر هستند. بنابراین حتی توسعه‌دهندگان این پروتکل نمی‌توانند قرارداد‌ هوشمند تورنادو کش را تغییر دهند یا آن را دستکاری کنند. تمامی ویژگی‌ها، به‌روز‌رسانی‌ها و فرایندهای پروتکل تورنادو کش به صورت غیرمتمرکز و توسط جامعه حاکمیتی آن صورت می‌گیرد.

Tornado Cash یک پروتکل غیرحضانتی است و کاربران در حین کار با این پروتکل، کنترل دارایی‌های خود را به طور کامل در دست دارند. همچنین در هربار استفاده از این پروتکل کلید خصوصی کاربران در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و کاربران همواره به دارایی‌های خود دسترسی دارند.

Tornado Cash‌ به عنوان یک میکسر ارز دیجیتال عمل می‌کند. میکسرها سرویس‌هایی هستند که دارایی‌های کاربران مختلف را با هم ترکیب می‌کنند تا از این طریق منشا و مالکیت وجوه را در بلاکچین مخفی کنند. نام میکسر نیز برگرفته از همین امر است. با انجام این کار، دیگر نمی‌توان هیچ‌کدام از دارایی‌های ترکیب‌شده را به آدرس‌ ولت‌های اصلیشان متصل کرد. پس رسالت اصلی میکسرها این است که از ناشناس ماندن طرفین معامله، مطمئن شوند. این کار در تضاد با ساختار بلاکچین‌های شفافی مانند بیت کوین و اتریوم است. 

برای درک بهتر عملکرد کوین میکسرها فرض کنید شما مقداری بیت کوین دارید که آن را به یک سرویس میکسر ارسال می‌کنید. افراد دیگری نیز همین کار را انجام می‌دهند و طی تراکنش‌های مختلف، بیت کوین‌های خود را به میکسر ارسال می‌کنند. در نهایت تمام بیت کوین‌های دریافتی روی میکسر، با هم ترکیب و سپس به آدرس‌های انتخابی ارسال می‌شوند.

حریم خصوصی در تورنادو کش چگونه به دست می‌آید؟

Tornado Cash با شکستن پیوند زنجیره‌ای بین آدرس‌های مبدا و مقصد، حریم خصوصی تراکنش‌ها را بهبود می‌بخشد. این پروتکل از یک قرارداد هوشمند استفاده می‌کند که کوین اتریوم و سایر توکن‌ها را از یک آدرس می‌پذیرد و برداشت آنها را به آدرس دیگری امکان‌پذیر می‌کند. همچنین برای به حداکثر رساندن حریم خصوصی در پروتکل تورنادو کش استفاده از چندین مرحله مانند استفاده از یک Relayer برای پرداخت‌های کارمزد تراکنش‌ها و استفاده از یک آدرس بدون موجودی قبلی برای برداشت وجه توصیه می‌شود.

تورنادو کش کار خود را از سال ۲۰۱۹ و بر روی بلاکچین اتریوم آغاز کرد. کاربران با استفاده از این پروتکل می‌توانند توکن‌های تتر، USDC DAI, cDAI, ETH و WBTC را به آدرس‌های دیگر انتقال دهند.

همچنین از ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰)، علاوه بر بلاک چین اتریوم، قراردادهای هوشمند Tornado Cash در سایر زنجیره‌های جانبی و شبکه‌های بلاک چینی دیگر نیز مستقر شده است. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا از تورنادوکش در شبکه‌های دیگر و شبکه‌های لایه دوم اتریوم نیز بهره‌مند شوند.

در حال حاضر TornadoCash در شبکه‌های زیر قابل استفاده است:

شبکه‌های قابل استفاده در تورنادو کش
منبع: تورنادو کش
 • بلاک چین اتریوم: با توکن‌های ETH ، DAI، cDAI، USDC ، USDT و WBTC 
 • زنجیره هوشمند بایننس: کوین BNB
 • شبکه پالیگان: کوین MATIC 
 • شبکه Gnosis (شبکه xDAI سابق): توکن xDai
 • شبکه آوالانچ: کوین AVAX 
 • شبکه لایه دوم Optimism: کوین اتریوم
 • شبکه لایه دوم Arbitrum: کوین ETH

کدهای استفاده شده، قراردادهای هوشمند و ابزار‌هایی که تورنادو کش از آن‌ها استفاده می‌کند، کاملا متن باز هستند. تمامی تصمیم‌گیری‌ها درباره پروتکل Tornado Cash، توسط سازمان مستقل غیر‌متمرکز (DAO) آن صورت می‌پذیرد. پروتکل تورنادو کش با استفاده از فناوری zk-SNARK کار می‌کند. ساخت این فناوری بر اساس تحقیقات متن باز انجام شده توسط تیم Zcash با کمک انجمن اتریوم انجام شده است.

Tornado Cash چگونه کار می‌کند؟

Tornado Cash چگونه کار می‌کند
منبع: jambor.pro

پروتکل تورنادو کش برای دستیابی به حریم خصوصی، از اسمارت کانترکتی استفاده می‌کند که رمزارزها را از یک آدرس دریافت کرده و امکان برداشت آن‌ها را به یک آدرس دیگر فراهم می‌کند. این قرارداد‌های هوشمند به عنوان یک استخر نقدینگی عمل می‌کنند، که تمام رمزارز‌های ارسال شده به یک آدرس را با هم ترکیب کرده و در این استخر واریز می‌کند.

پس از ترکیب شدن تمام دارایی‌هایی که به استخرهای تورنادو کش واریز می‌شوند، هنگامی که یک کاربر درخواست برداشت توکن‌های خود را می‌دهد، رمزارزهای او به یک آدرس جدید ارسال می‌شود. در اینجا پیوند زنجیره‌ای بین مبدا و مقصد تراکنش از بین می‌رود. بنابراین دارایی‌هایی که از تورنادو کش برداشت می‌شوند، کاملا ناشناس هستند. همچنین در حالی که توکن‌ها در استخر‌های  تورنادو هستند، کلید خصوصی کاربران در دست خودشان باقی می‌ماند؛ بنابراین کاربران کنترل کاملی بر توکن‌های خود دارند. پروتکل Tornado Cash برای تامین امنیت حساب کاربران از دو شیوه متفاوت در نسخه‌های قدیمی و جدید این پروتکل بهره می‌برد که به آن می‌پردازیم.

امنیت در استخرهای قدیمی تورنادو کش

هنگامی که یک کاربر دارایی‌های خود را در یک استخر  قرار می‌دهد، یک یادداشت خصوصی (Private Note) ایجاد می‌شود. این یادداشت خصوصی نقش کلید خصوصی برای کاربر ایفا می‌کند تا بعدا با استفاده از یادداشت خصوصی خود بتواند به رمزارزهایی که به استخرهای تورنادو کش واریز کرده است، دسترسی پیدا کند. کاربر برای برداشت رمزارزهای خود می‌تواند از یک آدرس جدید استفاده کند و با وارد کردن کلید خصوصی خود، دارایی‌هایش را برداشت کند.

امنیت در نسخه Tornado Cash Nova

رمزارزها به طور مستقیم با یک آدرس کیف پول مرتبط هستند. هیچ یادداشت یا کلید خصوصی در این استخرها وجود ندارد و کاربران با اتصال کیف پول خود با آدرسی که در ابتدا با تورنادو کش به آن متصل شده‌اند، می‌توانند به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشند. در این نسخه حضانت دارایی‌ها با انتقال رمزارزها به استخرهای تورنادو کش بدست می‌آید و کاربران با دریافت توکن‌های خود از یک آدرس دیگر، تراکنش‌های خود را ناشناس می‌کنند.  

ناشناس ماندن تراکنش‌ها در پروتکل Tornado Cash ارتباط مستقیمی با تعداد کاربران و اندازه استخرهای این پروتکل دارد. هرچه کاربران بیشتری به استخرهای تورنادو کش واریز داشته باشند، امنیت این پروتکل بالاتر می‌رود؛ دلیل این امر افزایش حجم استخر توسط کاربران مختلف و پیچیده شدن فرایند ردیابی تراکنش‌های واریزی و برداشتی از این پروتکل است. با این حال برای حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن تراکنش‌ها، کاربران باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 • استفاده از Relayer برای پرداخت کارمزد تراکنش در هنگام برداشت.
 • سپری شدن زمان بین واریز و عمل برداشت.
 • انتظار برای مخلوط شدن دارایی‌های خود با دارایی سایر کاربران یا انتظار برای اضافه شدن چند تراکنش دیگر به استخرها قبل از برداشت دارایی.

نحوه تایید تراکنش‌ها در Tornado Cash

Tornado Cash برای تایید و انجام تراکنش‌ها از الگوریتم‌های اثبات دانش صفر (Zero-Knowledge Proof) استفاده می‌کند که یکی از آنها ZK-SNARK نام دارد.

برای پردازش یک تراکنش ورودی، Tornado Cash یک الگوریتم تصادفی از بایت‌ها را تولید می‌کند، آن را از طریق Pedersen Hash محاسبه کرده و سپس توکن و هش انجام شده را به قرارداد هوشمند ارسال می‌کند. سپس قرارداد هوشمند تراکنش انجام شده را در درخت مرکل قرار می‌دهد.

برای پردازش یک برداشت از پروتکل تورنادو کش، بایت‌های تولید شده به دو قسمت جداگانه تبدیل می‌شوند. در این فرایند تراکنش ناشناس (Secret) در یک سمت و بررسی آن (Nullifier) در سمت دیگر قرار می‌گیرد. پس از هش شدن Nullifier و Secret، مقدار تراکنش ورودی با مشخصات هش انجام شده، در قرارداد هوشمند مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از تایید آن در اسمارت کانترکت، تو‌کن‌ها به حساب کاربر واریز می‌شود.

به لطف فناوری zk-SNARK، پروتکل تورنادو کش می‌تواند هش 20 MiMC اولیه و Nullifier را بدون فاش کردن هیچ اطلاعاتی اثبات کند. حتی اگر هش Nullifier عمومی باشد، حریم خصوصی حفظ می‌شود؛ زیرا هیچ راهی برای مرتبط کردن Nullifier هش شده به واریز اولیه وجود ندارد. علاوه بر این، حتی اگر اطلاعات مربوط به تراکنش در ریشه Merkle وجود داشته باشد، اطلاعات مربوط به مسیر دقیق Merkle و متعاقبا مکان تراکنش همچنان خصوصی نگه داشته می‌شود.

انجام این کار از نظر فنی ساده است؛ اما هزینه کارمزد تراکنش‌ها برای محاسبه هش 20 MiMC و به‌روزرسانی درخت مرکل در این روش زیاد است. از سوی دیگر فرآیند برداشت پیچیده است اما ارزان‌تر است، زیرا فقط برای اثبات هش Nullifier و اثبات دانش صفر، کارمزد پرداخت می‌شود.

به طور کلی و به عبارت ساده‌تر پروتکل Tornado Cash با استفاده از قراردادهای هوشمند به عنوان یک کوین میکسر عمل می‌کند. این پروتکل واریزی‌های افراد را در یک استخر سپرده جمع‌آوری می‌کند و سپس به افراد اجازه می‌دهد تا سپرده‌های خود را به یک آدرس دیگر انتقال دهند؛ بنابراین به دلیل اینکه برداشت‌ها از استخرهای تورنادو کش انجام می‌شود، عملا راهی برای فهمیدن آدرس ارسال کننده اولیه وجود نخواهد داشت. 

همچنین تورنادو کش از چندین استخر مختلف استفاده می‌کند، که در هر کدام از آن‌ها می‌توان تعداد محدودی توکن واریز کرد. این مساله باعث می‌شود تا تمامی واریزی‌ها به یک استخر به یک میزان باشد؛ به طور مثال در استخرهای اتریوم می‌توان ۰.۱، ۱، ۱۰ و ۱۰۰ واحد ETH اضافه کرد و کاربران نمی‌توانند به غیر از این مقدار واریزی داشته باشند. دلیل این امر ایجاد برداشت‌های یکسان و ناشناس ماندن آدرس‌های ورودی و خروجی از روی تعداد توکن‌های ورودی است.

راه‌های افزایش امنیت در پلتفرم تورنادو کش

پروتکل Tornado Cash به شما امکان می‌دهد تا حریم خصوصی در تراکنش‌های خود را حفظ کنید؛ اما برای حفظ امنیت کامل باید نکاتی را نیز رعایت کنید و در صورت عدم رعایت آن‌ها ممکن است که تراکنش‌های شما قابل شناسایی شوند. روش‌هایی برای جلوگیری از این امر وجود دارند که عبارتند از:

استفاده از VPN

ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما را با یک آدرس IP شناسایی می‌کند. برای جلوگیری از اینکه اشخاص ثالث بدانند شما از Tornado Cash استفاده می‌کنید، باید از مرورگر TOR یا VPN برای نقل و انتقالات خود استفاده کنید. از VPN‌های رایگان استفاده نکنید؛ زیرا این فیلتر‌شکن‌ها داده‌های شما را نگهداری می‌کنند یا حتی ممکن است بفروشند. 

یادداشت خصوصی خود را در مکانی امن ذخیره کنید

یادداشت خصوصی شما سابقه‌ای از تراکنش اصلی شما را ارائه می‌دهد. هر کسی که آن را داشته باشد می‌تواند وجوه سپرده شده را برداشت کند.

حذف داده‌ها از مرورگر 

مرورگر شما یک منبع واقعی اطلاعات برای افزونه‌هایی است که استفاده می‌کنید. پس از هر واریز یا برداشت، اطلاعات خود را حذف کنید. اگر دو انتقال با کوکی‌های یکسان انجام شود، برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید، می‌تواند این دو تراکنش را به هم مرتبط کند.

صبور بودن

تراکنش‌های Tornado Cash
منبع: medium.com

همانطور که پیشتر اشاره شد، ناشناس بودن شما به تعداد تراکنش‌های پس از واریز نیز بستگی دارد؛ اگر بلافاصله پس از واریز وجوه خود را برداشت کنید، به دلیل خالی بودن استخر‌ها می‌توان شما را راحت‌تر شناسایی کرد. هرچه بیشتر منتظر بمانید، امنیت شما بیشتر خواهد بود. در تصویر بالا و در قسمت Latest Deposit می‌توانید تعداد و زمان واریزی‌ها در هر استخر را مشاهده کنید.

از چندین آدرس استفاده کنید

هنگام برداشت وجوه خود از چندین آدرس استفاده کنید و دارایی‌ها خود را در چندین پارت مختلف از تورنادو کش خارج کنید.

سرویس‌ها و خدمات پروتکل Tornado Cash چیست؟

کاربران می‌توانند علاوه‌بر انجام تراکنش‌های ناشناس در پروتکل تورنادو کش، از خدمات آن در قسمت‌های حاکمیتی، استیکینگ (Staking) و اجرای Relayer نیز بهره‌مند شوند. در ادامه این قسمت‌ها را معرفی می‌کنیم:

مشارکت در جامعه حاکمیتی

برای شرکت در فرایند‌های حاکمیتی Tornado Cash، کاربران ابتدا باید توکن‌های TORN را در قرارداد هوشمند حاکمیتی این پروتکل قفل کنند؛ اگر کاربر در فرایند‌های حاکمیتی رای دهد یا پروپوزالی را ایجاد کند، قبل از پایان دوره اجرای پروپوزال (۸.۲۵ روز از زمان ایجاد پروپوزال) نمی‌تواند توکن‌های خود را برداشت کند. همچنین کاربران می‌توانند توکن‌های قفل شده خود را به آدرس یا پروپوزال دیگری واگذار کنند.

برای ایجاد یک پروپوزال، کاربران باید حداقل ۱۰۰۰ واحد توکن TORN داشته باشند. مدت رای‌گیری برای یک پروپوزال ۵ روز است. یک پروپوزال در صورتی موفق خواهد شد، که اکثریت آرا را دریافت کند و حداقل ۲۵۰۰۰ واحد توکن TORN از آرای کل را داشته باشد. شایان ذکر است اگر مشارکت خیلی کم باشد، پیشنهاد به طور خودکار با شکست مواجه می‌شود. پس از موفقیت پروپوزال، کاربر می‌تواند ظرف مدت ۲ روز پیشنهاد خود را اجرایی کند و در صورتی که پیشنهاد تا ۳ روز پس از آن اجرا نشود، منقضی شده تلقی می‌شود و دیگر قابل اجرا نیست.

استیکینگ

از زمان آغاز به کار پروتکل تورنادو کش، توکن TORN توسط کاربران برای انجام فرایندهای حاکمیتی استفاده می‌شود. کاربرد اصلی آن رای دادن به پروپوزال‌های مختلف و مشارکت در حاکمیت این پروتکل است. همچنین پروتکل تورنادو کش برای دارندگان توکن TORN که توکن‌های خود را در قرارداد هوشمند این پروتکل قفل می‌کنند، پاداشی در نظر گرفته است.

دارندگان TORN همچنان می‌توانند توکن‌های خود را در قرارداد حاکمیت تورنادو کش قفل کنند و در فرایند‌های حاکمیتی آن شرکت داشته باشند. همچنین در ازای استیک کردن توکن‌های خود، از Tornado Cash توکن TORN پاداش بگیرند. نسبت پاداش دریافتی کاربران برابر با نسبت TORN قفل شده آنها خواهد بود.

اجرای Relayer

تمامی افراد می‌توانند در پروتکل Tornado Cash نقش Relayer را ایفا کنند. Relayer‌ها یکی از بخش‌های ضروری اکوسیستم تورنادو کش هستند. استفاده از آن‌ها در این اکوسیستم حریم خصوصی کاربران را تضمین می‌کند. نقش اصلی آن‌ها در Tornado Cash، پرداخت کارمزد تراکنش‌ها است.

همانطور که پیشتر گفته شد برای تضمین ناشناس ماندن تراکنش‌ها پروتکل تورنادو کش از مکانیسمی به نام Relayer استفاده می‌کند. Relayer‌ها در تورنادو کش به عنوان شخص ثالث عمل کرده و کل فرایند برداشت را مدیریت می‌کنند. آنها هزینه‌های تراکنش را با کسر مستقیم از مبلغ انتقالی پرداخت کرده و در ازای خدمات خود پاداش دریافت می‌کنند. این مساله باعث می‌شود تا همچنان کاربران بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های برداشت توکن از استخر‌های تورنادوکش ناشناس باقی بمانند.

برای تبدیل شدن به Relayer در پروتکل تورنادو کش، کاربران باید مراحل زیر را طی کنند:

 • نرم‌افزار Tornado Cash Relayer را برای Ethereum Mainnet بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید. تمام مراحل انجام این کار در گیت هاب تورنادو کش توضیح داده شده است.
 • ثبت یک دامنه انتخاب نام در شبکه اتریوم (ENS).
 • سپرده‌گذاری حداقل ۳۰۰ توکن TORN.

شایان ذکر است که پس از طی مراحل بالا و شروع به کار به عنوان Relayer در پروتکل تورنادو کش، توکن‌های TORN استیک شده قابل برداشت نخواهند بود. همچنین هر چه تعداد توکن‌های TORN سپرده‌گذاری شده بیشتر باشد، پاداش دریافتی نیز بیشتر خواهد بود. همچنین پاداش دریافتی Relayer‌ها متغیر خواهد بود و به فاکتورهای مختلف از جمله کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم بستگی دارد.

توکن TORN چیست؟

توکن TORN رمزارز بومی پروتکل Tornado Cash است. این توکن بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ایجاد شده است. کاربرد اصلی توکن TORN برای شرکت در فرایندهای حاکمیتی پروتکل تورنادو کش است و کاربران از طریق آن می‌توانند در توسعه و تصمیم‌گیری‌های این پروتکل مشارکت داشته باشند.

در مجموع ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد توکن TORN وجود خواهد داشت که برنامه توزیع آن به شرح زیر است:

توکنومیکس TORN
منبع: beincrypto.com
 • ۵ درصد بین کاربران اولیه استخرهای ETH توزیع شد.
 • ۵۵ درصد متعلق به خزانه DAO تورنادو کش است، که در طی ۵ سال بین آن‌ها توزیع می‌شود.
 • ۳۰ درصد متعلق به توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذارن اولیه است و در طی ۳ سال بین آن‌ها توزیع می‌شود.
 • ۱۰ درصد بین استخراج‌کنندگان ناشناس (Anonymity Mining) استخرهای اتریوم توزیع شده است. فعالیت این قسمت در سال ۲۰۲۱ پایان یافت. در این قسمت کاربران دارایی‌های خود را به استخرهای پروتکل تورنادو کش واریز می‌کردند و با تامین امنیت این استخرها از این پروتکل توکن TORN به عنوان پاداش دریافت می‌کردند.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۱,۵۱۱,۰۶۵.۷۸ واحد TORN در گردش است. در زمان به‌روزرسانی این مقاله در تاریخ ۵ دی ۱۴۰۱، قیمت TORN برابر با ۴.۲۶ دلار است. توکن TORN از نظر ارزش بازار، رتبه ۹۷۹ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن حدود ۶.۵ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۱۲ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۱ دی ۱۴۰۱ کمترین قیمت خود یعنی ۳.۳۲ دلار و در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ بیشترین قیمت خود یعنی ۴۳۶.۱۶ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه پروتکل تورنادو کش چیست؟

پروتکل Tornado Cash نقشه راه مدونی برای فعالیت‌های خود ارائه نکرده است؛ اما تیم توسعه‌دهنده آن در نظر دارد با توجه به نرخ پذیرش و امنیت بالای این پروتکل نقشه راه آن را به سمت‌ تمرکززدایی بیشتر و مشارکت حاکمیتی بالاتر، سوق دهد.

تیم توسعه‌دهنده تورنادو کش از سال ۲۰۱۹ در حال کار بر روی این پروژه بوده است و پس از دو سال توسعه دقیق و انجام تراکنش‌ها با حفظ حریم خصوصی روی شبکه اتریوم توانستند Tornado Cash را به عنوان یکی از امن‌ترین پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی، معرفی کنند. تیم توسعه‌دهنده تورنادو کش برای آینده خود برنامه‌هایی را در نظر داشت، اما با تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) مواجه شد. در انتهای این مطلب، تحریم تورنادو کش را بررسی خواهیم کرد.

پروتکل Tornado Cash با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

آمار دقیقی از سرمایه‌گذاران و همکاری‌ها پروتکل تورنادو کش منتشر نشده است؛ اما شرکت Codex Venture Partners به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران این پروژه شناخته می‌شود. شرکت Codex Venture یک سرمایه‌گذار خطر‌پذیر است، که در استارت آپ‌های فناوری در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری می‌کند. تمرکز اصلی این شرکت بر روی فناوری دفترهای کل توزیع شده، دیفای (DeFi) و سرگرمی‌های تعاملی است.

معرفی بنیان‌گذاران پروتکل تورنادوکش

بنیان‌گذاران پروتکل تورنادوکش
منبع: coinbureau.com

توسعه Tornado Cash توسط شرکت PepperSec، آژانس مشاوره‌ای برای بازبینی‌های امنیتی (Audit) و توسعه سفارشی تامین مالی شد. مدیرعامل این شرکت الکسی پرتسف (Alexey Pertsev) نام دارد؛ اما از او به عنوان تیم‌ توسعه‌دهنده مرتبط با Tornado Cash نامی برده نشده است. دو بنیانگذار تورنادو کش رومن استورم (Roman Storm) و رومن سمنوف (Roman Semenov) نام دارند. آنها همچنین از بنیان‌گذاران شرکت PepperSec نیز محسوب می‌شوند.

رومن استورم دارای مدرک مهندسی متالورژی است و از سال ۲۰۱۱ به عنوان یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار کار می‌کند. او قبلا برای آمازون کار می‌کرد و مهندس بلاک چین شرکت Blockchainlabs.nz نیز بود، که در ساخت قراردادهای ICO و نوشتن توکن‌های ERC-20 فعالیت می‌کند. او همچنین با تعدادی از پروژه‌های DeFi از جملهAAVE ،0x ،1inch.exchange ،Dydx ،Compound و Makerdao همکاری داشته است.

رومن سمنوف متخصص آمار کوانتومی و نظریه میدان (Quantum Statistics And Field Theory) و همچنین یک کارآفرین است. رومن قبل از تاسیس PepperSec و Tornado Cash، به عنوان یکی از بنیان‌گذاران Viking Studio، یک شرکت بازاریابی رسانه‌های اجتماعی روسی و RedHelper، یک سرویس متخصص در افزایش تبدیل‌های تجارت الکترونیک، مشغول به فعالیت بوده است.

توکن TORN را از کجا بخریم؟

توکن تورن را می‌توان از صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، کوینکس، Gate.io ،MEXC ،Ceyoto.com ،HitBTC ،BKEX و پولونیکس خریداری کرد. همچنین این توکن در صرافی‌های غیر متمرکز یونی سواپ (ورژن ۳)، وان اینچ و سوشی سواپ نیز قابل‌معامله است.

ارز دیجیتال TORN را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

توکن تورن بر اساس استاندارد ERC20 در شبکه اتریوم و BEP20 در شبکه بایننس اسمارت چین، ایجاد شده است. رمزارز TORN را می‌توان در کیف پول‌های نرم‌افزاری همچون متامسک، سیف پل، تراست ولت و بایننس چین ولت و در کیف پول سخت‌افزاری لجر ذخیره کرد.

تحریم تورنادو کش توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC)

در تاریخ ۷ آگوست ۲۰۲۲ (۱۶ مرداد ۱۴۰۱) میکسر تورنادو کش در لیست سیاه OFAC قرار گرفت و استفاده کاربران آمریکایی از این پروتکل ممنوع اعلام شد. بنا به اعلام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، این پروتکل در راستای اهداف پولشویی مورد استفاده قرار گرفته و به همین خاطر تحریم شد.

میکسر ارز دیجیتالCoin Mixer‌ سرویسی است که دارایی‌های کاربران را با هم ترکیب می‌کند تا منشا آنها مشخص نشود و معلوم نباشد که مقدار دارایی ارسالی هر فرد چقدر بوده است.
تورنادوکشTornado Cash یک سرویس میکسر است که پس از تحریم OFAC استفاده از آن برای کاربران آمریکایی ممنوع اعلام شد.

در پی این عمل، سایت و صفحه Discord پروتکل تورنادو کش از دسترس خارج شد. با این حال همچنان از طریق اسمارت کانترکت این میکسر، می‌توانید مانند گذشته از خدمات آن استفاده کنید. به این طریق حتی می‌توانید دارایی‌هایی را که روی این پروتکل دارید، برداشت کنید. برای دسترسی به کانترکت Tornado Cash هم می‌توانید به اتر اسکن مراجعه کنید.

به جز وب‌سایت، گیتهاب این میکسر نیز مسدود شد؛ اما با اعلام خزانه‌داری آمریکا مبنی بر مجاز بودن استفاده از کد این پروتکل، صفحه گیتهاب تورنادو کش مجددا در دسترس عموم قرار گفت. 

کاربران زیادی به این قضیه واکنش نشان دادند. بسیاری معتقدند که تورنادو کش توسط کاربران عادی و با اهداف صحیح نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت و مثل هر ابزار دیگری می‌توانست در جهت انجام امور مثبت یا منفی استفاده شود. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پروتکل تورنادو کش چیست؟
  حفظ حریم خصوصی افراد و جلوگیری از فاش شدن هویت آنها یکی از اهداف بلاکچین است. در بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی مانند اتریوم، اطلاعات تراکنش‌ها ثبت می‌شود و متخصصان حوزه رمزارزها می‌توانند با ردیابی توالی تراکنش‌های مبدا و مقصد، به هویت افراد دست پیدا کنند. تورنادو کش (Tornado Cash) یک پروتکل غیرمتمرکز است که با حذف زنجیره بین تراکنش‌های مبدا و مقصد، ردیابی تراکنش‌های انجام شده را در شبکه‌های مختلف غیرممکن می‌سازد.
 • رمزارز Torn‌ چیست؟
  رمزارز تورن توکن بومی پروتکل Tornado Cash است. توکن TORN بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ساخته شده است. کاربرد اصلی این توکن مشارکت در فرایندهای حاکمیتی پروتکل تورنادو کش بوده و کاربران این پروتل می‌توانند با استیک کردن توکن تورن در فرایندهای حاکمیتی تورنادو کش مشارکت داشته باشند.
 • آیا ردیابی تراکنش‌ها در تورنادو کش امکان‌پذیر است؟
  پروتکل تورنادو کش برای دستیابی به حریم خصوصی، از قرارداد هوشمندی استفاده می‌کند که ارزهای دیجیتال را از یک آدرس دریافت کرده و امکان برداشت آن‌ها را به یک آدرس دیگر فراهم می‌کند. این قرارداد‌های هوشمند به عنوان یک استخر نقدینگی عمل می‌کنند، که تمام رمزارز‌های ارسال شده به یک آدرس را با هم ترکیب کرده و در این استخر واریز می‌کند. پس از ترکیب شدن تمام دارایی‌هایی که به استخرهای تورنادو کش واریز می‌شوند، هنگامی که یک کاربر درخواست برداشت توکن‌های خود را می‌دهد، رمزارزهای او به یک آدرس جدید ارسال می‌شود. در اینجا پیوند زنجیره‌ای بین مبدا و مقصد تراکنش از بین می‌رود. بنابراین دارایی‌هایی که از تورنادو کش برداشت می‌شوند، کاملا ناشناس هستند؛ بنابراین عملا هیچ راهی برای ردیابی تراکنش‌هایی که از طریق پروتکل تورنادو کش انجام می‌شود، وجود نخواهد داشت.
 • آیا استفاده از تورنادو کش قانونی است؟
  تا کنون استفاده اکثر افراد از این پروتکل، به منظور پولشویی یا پنهان کردن دارایی‌های سرقتی در نتیجه هک‌‌های مختلف بوده است؛ اما حفظ حریم خصوصی در تکنولوژی بلاکچین یکی از ملزومات گسترش این تکنولوژی به حساب می‌آید و پروتکل تورنادو کش می‌تواند در آینده به منظور انجام معاملات عادی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین استفاده از این پروتکل در حال حاضر غیر قانونی نبوده و افراد می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.
 • پروتکل تورنادو کش در چه شبکه‌هایی قابل استفاده است؟
  تورنادو کش در ابتدا فقط به منظور استفاده در شبکه اتریوم ساخته شده بود؛ اما اکنون کاربران می‌توانند از آن در شبکه‌های بایننس اسمارت چین، پالیگان، آوالانچ و Gnosis و همچنین در شبکه‌های لایه دوم Optimism و آربیتروم استفاده کنند.
 • چگونه می‌توان از پروتکل تورنادو کش کسب درآمد کرد؟
  کاربران می‌توانند با خرید توکن TORN و استیک کردن آن در پروتکل تورنادو کش ضمن مشارکت در فرایندهای جامعه حاکمیتی آن، از این پروتکل پاداش دریافت کنند. همچنین کاربران می‌توانند به عنوان Relayer در این پروتکل فعالیت داشته و با پرداخت کارمزد تراکنش‌ها و حفظ حریم خصوصی کاربران پروتکل تورنادو کش، توکن TORN پاداش بگیرند.
 • پروتکل Tornado Cash چگونه کار می‌کند؟
  کاربران با ارسال کوین‌های خود به قراردادهای هوشمند Tornado Cash، دارایی‌های خود را به استخرهای این پروتکل واریز می‌کنند. پروتکل تورنادو کش با استفاده از فناوری zk-SNARK کار می‌کند. تورنادو کش به عنوان یک کوین میکسر عمل می‌کند و هنگام برداشت، کوین‌های واریزی به استخرها را به آدرس‌های دیگر انتقال می‌دهد. با استفاده از این روش زنجیره بین آدرس‌ مبدا و آدرس مقصد از بین رفته و تراکنش افراد به صورت ناشناس انجام می‌شود.
 • آیا استفاده از تورنادو کش ایمن است؟
  تمامی عملکردهای پروتکل تورنادو کش توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. قراردادهای هوشمند تورنادو کش از نوع تغییرناپذیر هستند و توسعه‌دهندگان آن نمی‌توانند آن را دستکاری کرده یا تغییر دهند. همچنین پس از واریز رمزارزها به استخرهای تورنادو کش، کلید خصوصی برداشت آن‌ها در اختیار خود کاربران قرار می‌گیرد و هیچ راهی برای دسترسی به دارایی افراد در این پروتکل باقی نمی‌ماند. بنابراین استفاده از تورنادو کش ایمن بوده و تهدیدی متوجه دارایی افراد نیست.
 • آیا پس از تحریم تورنادو کش، هنوز هم می‌توان از آن استفاده کرد؟
  به کمک قرارداد هوشمند تورنادو کش، تمامی خدمات این پروتکل همچنان قابل استفاده است. همچنین از این طریق می‌توانید تمام دارایی‌هایی را که روی این میکسر دارید، برداشت کنید.

جمع بندی

حفظ حریم خصوصی یکی از اهداف اولیه پیدایش بلاکچین است. شبکه‌های بسیاری در ساختار خود از این قابلیت بهره می‌برند و تراکنش‌های کاربران را به طور کامل و به صورت ناشناس انجام می‌دهند؛ اما در بسیاری از شبکه‌ها بلاکچینی نیز اطلاعات تراکنش‌ها و آدرس‌های مبدا و مقصد به صورت عمومی قابل مشاهده هستند. پروتکل Tornado Cash با هدف حفظ حریم خصوصی در تراکنش‌های شبکه اتریوم ایجاد شد و اکنون از چندین شبکه مختلف پشتیبانی می‌کند. تورنادو کش دارایی‌های افراد در استخرهای خود جمع‌آوری می‌کند و سپس آن‌ها را به آدرس‌های جدید که قابل ردیابی نیستند، ارسال می‌کند. در این مقاله، به این پرداختیم که پروتکل تورنادو کش چیست، چطور کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد و سپس توکن‌ TORN، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌ها، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز‌ TORN را بررسی کردیم. نظر شما در مورد این پروتکل و تحریم آن چیست؟ آیا معتقدید که استفاده از چنین پلتفرم‌هایی صرفا به معنای انجام کارهای غیرقانونی است یا می‌توان از آن‌ها به درستی نیز استفاده کرد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا