تحلیل فاندامنتال

بررسی تحریم تورنادوکش؛ آیا دارایی کاربران قابل بازیابی است؟

ماهیت بازار رمزارزها و نحوه کارکرد این بازار، باعث شده اخیرا قانون‌گذاران سراسر دنیا به دنبال وضع قوانین سخت‌گیرانه برای این بازار باشند. از قانون‌گذاری برای صرافی‌های متمرکز مانند بایننس گرفته تا وضع قوانین سخت‌گیرانه برای صرافی‌های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ، همگی راه‌کارهایی هستند که قانون‌گذاران برای جلوگیری از فعالیت‌های خرابکارانه مانند خرید و فروش اجناس غیرقانونی، پولشویی و… اعمال می‌کنند؛ اما در این میان، افراد قانونمند و درستکار بسیار زیادی هم متضرر می‌شوند و دسترسی به بسیاری از پلتفرم‌های مالی را از دست می‌‍دهند.
در راستای همین اقدامات، اخیرا سرویس تورنادوکش مورد تحریم خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته است. این اقدام به این معنی است که شهروندان ایالات متحده به لحاظ قانونی اجازه استفاده از تورنادوکش را ندارد.
در این مطلب قصد داریم به بررسی تحریم تورنادوکش بپردازیم و ببینیم این تحریم برای فعالان بازار کریپتو چه معنایی دارد، تبعات این تحریم چیست و چطور می‌تواند روی بازار و فعالان حوزه تاثیر بگذارد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

تحریم تورنادو کش توسط خزانه داری آمریکا به چه معناست؟

تورنادو کش چیست - tornado cash - توکن torn


قبل از پاسخ به این سوال، باید با وزارت خزانه‌داری آمریکا و اختیاراتش آشنا شویم. وزارت خزانه داری آمریکا (United States Department of the Treasury) درواقع مسئول بخش مالی دولت فدرال ایالات متحده است و به عنوان بخشی اجرایی عمل می‌کند. یکی از زیرمجموعه‌های خزانه‌داری آمریکا، دفتر کنترل سرمایه خارجی (Office of Foreign Assets Control) یا به اختصار OFAC نام دارد. این دفتر بر اساس اهداف و سیاست‌های خارجی ایالات متحده، علیه دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد غیرآمریکایی، تحریم‌های اقتصادی و بازرگانی اعمال می‌کند. OFAC اطمینان حاصل می‌کند که شهروندان آمریکایی به لحاظ قانونی امکان مراوادت تجاری و مالی با کشورها و افراد تحت تحریم نداشته باشند.
تحریم اعمال‌شده روی تورنادوکش، توسط OFAC و تحت نظر وزارت خزانه داری آمریکا اعمال شده است. حال به سوال اصلی خودمان برگردیم و ببینیم این تحریم دقیقا به چه معناست.
تورنادوکش یک پروژه متن باز غیرحضانتی است که روی شبکه اتریوم ساخته شده و به کاربران اجازه میدهد تا از طریق قرارداد هوشمند این پروتکل، ردیابی تراکنشهای قبلی رمزارزهای خود را تقریبا غیرممکن کنند.

در روز هشتم آگوست ۲۰۲۲ سرویس تورنادوکش، تمامی آدرس‌های اتریومی مرتبط با تورنادوکش و قراردادهای هوشمند مرتبط با این آدرس‌ها، به لیست تحریم OFAC اضافه شدند. این لیست Specially Designated Nationals and Blocked Persons List یا به اختصار SDN نام دارد. قرار گرفتن تورنادوکش در لیست SDN به این معنی است که هیچکدام از شهروندان یا شرکت‌های آمریکایی به‌لحاظ قانونی اجازه برقرای تعامل با تورنادوکش را ندارند. به‌طور کلی، استفاده از سرویس‌هایی که در لیست SDN هستند یا برقرای ارتباط با افراد این لیست برای شهروندان و شرکتهای آمریکایی، می‌تواند میلیون‌ها دلار جریمه و تا ۳۰ سال زندان به همراه داشته باشد.

واکنش پروژه‌های مختلف به تحریم تورنادوکش چه بود؟

در پی اعلام تحریم پلتفرم Tornado Cash، پروژه‌های مختلف کریپتویی در راستای همکاری با قانون‌گذاران ایالات متحده، اقدامات مختلفی انجام دادند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

واکنش شرکت Circle به تحریم تورنادو کش

شرکت سرکل پس از انتشار این خبر، در وبسایت خود اعلام کرد که در راستای همکاری کامل با قانون‌گذاران، آدرس‌های مرتبط با تورنادوکش را مسدود کرده است. این شرکت همچنین اعلام کرد که دسترسی استیبل کوین USDC از از اکانت‌های سرکل به تورنادوکش و از تورنادوکش به سرکل را بسته است. Jeremy Allaire، هم‌بنیانگذار، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سرکل در ادامه این مطلب گفت:

«انتظار داریم تمام پروژه‌هایی که در سراسر دنیا خدمات مرتبط با رمزارزها ارائه می‌دهند، از این قانون پیروی کنند و آدرسهای مرتبط با تورنادوکش را مسدود کنند. ما می‌دانیم که پیروی از قانون و کمک به جلوگیری از پولشویی، هم کار درستی است و هم تعهد ما به عنوان یک موسسه مالی تحت نظارت قانون است. ما مسئولیت بزرگی داریم و به همکاری با قانون‌گذاران ادامه خواهیم داد؛ مخصوصا زمانی که در برنامه‌های مختلف، نقص‌هایی پیدا کنیم که با قانون‌های حال حاضر در تناقض هستند و به قانون‌گذاران کمک می‌کنیم تا قوانینی وضع کنند که از نوآوری مسئولانه حمایت می‌کنند.»
لیست آدرسهای مسدودشده توسط سرکل را میتوانید از اینجا ببینید.

تحریم تورنادوکش توسط سرکل
منبع: Dune Analytics

واکنش پروتکل امنیتی سرتیک

پروتکل Certik یکی از پلتفرم‌های مشهور برای بازبینی کد پروژه‌های کریپتویی و تامین امنیت این پروژه‌ها است. سرتیک با فاصله کمی پس از انتشار خبر تحریم Tornado Cash، اعلام کرد در راستای پیروی از قوانین جدید وضع شده توسط OFAC، به تحقیق و بررسی آنچین در راستای شناسایی تمام کیف پول‌های مرتبط با تورنادوکش می‌پردازد و اطمینان حاصل می‌کند که پروژه‌ها با تحریم‌های OFAC منطبق هستند.
این پروتکل در ادامه پست خود در رابطه با تحریم تورنادوکش گفت:

«در حالی که تورنادوکش جدیدترین تحریم OFAC است، احتمالا پروتکل‌های دیگری هم به‌زودی تحریم شوند. سرتیک قانون‌گذاری‌های آتی را دنبال خواهد کرد و با به‌کارگیری روش‌های مختلف، سعی می‌کند در تطابق با قانون‌گذاری‌های آینده باقی بماند.»

واکنش صرافی غیرمتمرکز dydx به تحریم شدن Tornado Cash

صرافی dydx روز دهم آگوست در وبسایت خود اعلامیه‌ای در خصوص تحریم Tornado Cash منتشر کرد. بر اساس این اطلاعیه، صرافی dYdX گفته که این صرافی متعهد به ارائه بهترین محصولات به کاربران خود در شرایطی است که توسط جامعه جهانی پذیرفته شده باشد. صرافی dydx از مدت‌ها قبل با جستجو و یافتن فعالیت‌های مجرمانه، حساب‌هایی که مربوط به این فعالیت‌ها بوده‌اند به حالت تعلیق درآورده است. این صرافی اعلام کرده اخیرا بسیاری از حساب‌های مرتبط با تورنادو کش را نشان‌گذاری یا مسدود کرده است. صرافی dydx اعلام کرده است حساب‌هایی که در حال حاضر تعلیق شده‌اند و به‌طور مستقیم با تورنادو کش در ارتباط نبوده‌اند، می‌توانند از طریق آدرس compliance@dydx.exchange مسدودی حساب‌های خود را پیگیری کنند.

واکنش صرافی غیرمتمرکز آوه

صرافی آوه در روز ۱۴‌ام آگوست در توییتر خود اعلامیه‌ای در خصوص تحریم Tornado Cash منتشر کرد. بر اساس این اطلاعیه، اولویت اصلی تیم Aave ایجاد یک سیستم ایمن برای کاربران است.

«ما API شرکت TRM را با Aave IPFS ادغام کرده‌ایم، به همین دلیل ممکن است که برخی از کاربران در دسترسی به برنامه Aave با مشکل مواجه شوند. شرکت TRM با توجه به پارامترهای مختلف تمامی کیف‌پول‌هایی را که پس از تحریم‌ها با قراردادهای Tornado Cash تعامل داشته‌اند را شناسایی می‌کند. دارندگان این کیف پول‌ها ممکن است با مشکلاتی در دسترسی به برنامه آوه مواجه شوند. همچنین در بین این کیف پول‌ها ممکن است آدرس‌هایی وجود داشته باشد که توسط اشخاص ثالث با قراردادهای Tornado Cash تعامل داشته باشند. تیم ما در تلاش است تا با شناسایی این آدرس‌ها مشکل آنها را برطرف سازد. پروتکل Aave غیرمتمرکز است و توسط DAO اداره می‌شود. ما جامعه خود را تشویق می‌کنیم که در این مسئله مشارکت داشته باشند و فعالانه برای اجرای عدالت مبارزه کنند.»

واکنش صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ

واکنش یونی سواپ به تحریم تورنادوکش
منبع: توییتر

هیدن آدامز (Hayden Adams)، بنیان‌گذار UniSwap در رابطه با موضوع تورنادو کش در توییتر بر اعتقاد خود به نیاز به ابزارهای حفظ حریم خصوصی در زندگی ما تاکید کرده است. آدامز گفته است:

«حریم خصوصی برای یک جامعه کارآمد و ایمن بسیار مهم است. این استدلال که حریم خصوصی فقط برای فعالیت غیرقانونی است، پوچ و خطرناک است و من را به یاد افرادی می اندازد که می خواهند رمزگذاری را غیر قانونی اعلام کنند.» او همچنین گفته است تحریم یک قرارداد هوشمند غیر قابل تغییر، برخلاف تحریم افراد و سازمان‌ها، یک مسئله بزرگ در بحث آزادی بیان است.

تحریم تورنادو کش چه تاثیری روی پرایوسی کوین‌ها می‌گذارد؟

پنهان نگه داشتن دارایی‌ها و معاملات تاریخچه‌ای بسیار طولانی دارد. در واقع بسیاری از افراد معتقدند حفظ حریم خصوصی در گرو پنهان ماندن فعالیت‌های مالی آنها است. بسیاری از کارشناسان معتقدند اقدام جدید دولت آمریکا مبنی‌بر تحریم تورنادو کش فقط کمک شایانی به رشد و گسترش از استفاده از پرایوسی کوین‌ها یا سرویس‌های میکسر خواهد کرد. آنها معتقدند بسیاری از افراد پس از تحریم تورنادو کش به دنبال استفاده از سرویس‌هایی مشابه آن خواهند رفت. همچنین این موضوع ممکن است به افراد یادآوری کند که استفاده از چنین سرویس‌هایی تا چه حد مورد نیاز است و یکی از اهداف اصلی بلاکچین نیز تامین حریم خصوصی معاملات بوده است.

پس از تحریم تورنادو کش استفاده افراد از شبکه‌های بلاک چینی مانند زی کش و مونرو افزایش خواهد یافت؛ زیرا تحریم این بلاکچین‌ها یا ممنوعیت استفاده از آنها بسیار دشوارتر از تحریم سرویس‌های میکسر مانند تورنادو کش خواهد بود. با این حال در چند سال اخیر استفاده از بسیاری از پرایوسی کوین‌ها تحت نظارت شدید قانون‌گذاران بوده است و بسیاری از کشورها مانند کره جنوبی، استرالیا، ژاپن و بریتانیا استفاده یا خرید و فروش آنها را ممنوع اعلام کرده‌اند.

طی سال‌ها، کوین‌های حریم خصوصی مورد پذیرش افراد بسیار کمی بوده‌اند. در حال حاضر تعداد کمی از صرافی‌ها از Monero یا Zcash، به عنوان بزرگ‌ترین بلاک چین‌های حفظ حریم خصوصی، پشتیبانی می‌کنند. این دو شبکه در حال حاضر بخش‌های مهمی از بازارهای اینترنتی غیرقانونی هستند. همچنین با توجه به خطرات قانونی، توسعه‌دهندگانی که مایل به کار بر روی این شبکه‌ها باشند نیز بسیار محدود است؛ اما تحریم رمزارزی مانند مونرو که شبکه بلاکچینی غیر‌متمرکز محسوب می‌شود، بسیار متفاوت‌تر از تحریم یک قرارداد هوشمند است. در مورد پرایوسی کوین‌ها تنها اقدامی که قانون‌گذاران می‌توانند انجام دهند، اعمال فشار بر صرافی‌ها برای حذف معاملات آنها است. بنابراین اقدامات دولت باعث می‌شود مردم بیشتر در مورد پرایوسی کوین‌ها تحقیق کنند و استفاده از آنها افزایش پیدا کند.

همچنین در موضوع تحریم تورنادو کش، دارایی بسیاری از آدرس‌هایی که استیبل کوین‌هایی مانند USDC و USDT نگهداری می‌کردند و ورودی کیف پول آنها به نوعی با تورنادو کش مرتبط بوده، قفل شده است. کاربران این کیف پول‌ها نمی‌توانند دارایی‌های خود را از کیف پول‌هایشان خارج کنند. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت توجه به نوع قرارداد هوشمند توکن‌هایی مانند تتر است. پس از این جریان اعتماد به پروتکل‌هایی که از پرایوسی کانترکت‌ها در قراردادهای هوشمند خود استفاده می‌کنند از بین خواهد رفت که این موضوع نیز در نهایت منجر به اهمیت مسئله‌ای به نام حفظ حریم خصوصی در معاملات خواهد شد.

فریز شدن موجودی USDC حساب کاربرانی که از سرویس تورنادو کش استفاده کرده‌اند، اهمیت استفاده از استیبل کوین‌های غیرمتمرکز را پر‌رنگ‌تر می‌کند. به عبارت ساده‌تر اگر کنترل دارایی‌های دیجیتال شما در اختیار شخص یا گروهی باشد، هر لحظه امکان از دست رفتن دارایی‌هاتان وجود دارد. این اولین باری نیست که کمپانی سیرکل اقدام به فریز کردن دارایی افراد می‌کند. در تصویر زیر می‌توانید تعداد آدرس‌ها و میزان دارایی‌هایی که تا‌کنون در بلک لیست کمپانی سیرکل قرار گرفته‌اند و توکن‌های USDC آنها فریز شده است را مشاهده کنید.

تحریم تورنادوکش توسط سرکل
منبع: Dune analytics

این وضعیت برای استیبل کوین تتر نیز وجود دارد و تاکنون بیش از ۷۰۲ آدرس و بیش از ۴۰۷ میلیون دلار از دارایی کاربران توسط تتر فریز شده است.

تحریم تورنادوکش توسط تتر
منبع: Dune analytics

باید منتظر ماند و دید که پس از قفل شدن حساب کاربران استیبل کوین USDC همچنان کاربران از این استیبل کوین یا مشابه آن استفاده می‌کنند یا این‌گونه استیبل کوین‌ها جای خود را به استیبل کوین‌های غیر‌متمرکز مانند SILK یا FRAX خواهند داد. مسئله دیگر کاربرد و محبوبیت فعلی استیبل کوین‌ها با برابری دلار در فضای کریپتو است که در نهایت باید این مسئله پایان بپذیرد.

در گذشته نیز شاهد تحریم‌ها و پرونده‌های قانونی علیه اپراتورهای سایر میکسرهای متمرکز بوده‌ایم. اما تفاوت عمده تحریم تورنادو کش با سایر میکسرها در این است که قانون‌گذاران نه تنها تیم تورنادو کش را تحریم، بلکه آدرس قراردادهای هوشمند تورنادو کش را نیز تحریم می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود هر کسی که از اتریوم استفاده می‌کند و با قراردادهای هوشمند تورنادو کش تعامل دارد، در معرض این تحریم قرار بگیرد.

تاثیر تحریم تورنادو کش بر جامعه کریپتو چیست؟

مسئله اولی که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که آیا از تورنادو کش فقط برای کارهای غیر قانونی استفاده شده است؟ هنگامی که یک سرویس میکسر یا شبکه‌های حریم خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افراد و قانون‌گذاران تصور می‌کنند تنها از آن برای انجام کارهای غیر قانونی استفاده می‌شود؛ اما تا زمانی که تورنادو کش مورد تحریم واقع شود، از آن برای انجام فعالیت‌های زیر نیز استفاده می‌شد.

  • خرید محصول بدون امکان ردیابی متادیتا توسط فروشندگان دیگر
  • پرداخت‌ حقوق کارکنان و پیمانکاران با حفظ حریم خصوصی
  • پرداخت انعام
  • اهدای هدیه به اشخاص مختلف به صورت ناشناس
  • حفظ حریم خصوصی معاملات
  • مخفی نگه داشتن ثروت شخصی

موارد گفته شده نشان می‌دهد کاربران می‌توانند از پروتکل‌های میکسر مانند تورنادو کش فقط برای انجام کارهای قانونی استفاده نکنند و الزما تمامی افرادی که از این میکسر استفاده کرده‌اند، به‌دنبال مخفی کردن کارهای غیر قانونی خود نبوده‌اند. مسئله دیگری که باید به آن توجه داشت این است که شفافیت در بلاکچین می‌تواند جریان اطلاعات را در اختیار افراد و نهادهایی مانند خرده فروشان، بانک‌ها و کارفرمایان قرار دهد. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا این افراد از این اطلاعات به صورت اخلاقی استفاده می‌کنند؟

دستگیری توسعه‌دهنده تورنادو کش

مسئله مهم دیگر در دنیای امروز که آزادی بیان در آن بسیار مهم است، دستگیری یک برنامه‌نویس ۲۹ ساله هلندی است که صرفا به توسعه یک پروژه متن باز کمک کرده است. این فرد الکسی پرتسف (Alexey Pertsev) نام دارد و به نظر می‌رسد یکی از برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان تورنادو کش بوده است. دستگیری یک توسعه‌دهنده در یک جامعه آزاد می‌تواند عواقب بسیار زیادی بر فضای کریپتو داشته باشد. از عواقب این مسئله می‌توان به مواردی همچون عدم‌مشارکت برنامه‌نویسان در توسعه پروتکل‌های مختلف، عدم شکوفایی استعدادها و عدم ایجاد نوآوری‌های جدید در کریپتو و تلاش توسعه‌دهندگان برای مخفی نگه داشتن هویت خود اشاره کرد.

سوال دیگری که پس از اعلام تحریم‌ها علیه تورنادو کش توسط پروتکل‌های دیگر مطرح شد، این است که اگر ما به عنوان یک پروتکل تحریم شویم، آیا می‌توانیم آدرس‌هایی که از سرویس ما استفاده کرده‌اند در لیست سیاه قرار دهیم تا همچنان بتوانیم به فعالیت خود ادامه دهیم؟
طرح چنین مسئله‌ای به معنای زیر سوال رفتن ماهیت کلیدی بلاکچین یعنی تغییرناپذیری و مشارکت بدون نیاز به مجوز است. یکی از ویژگی‌های اساسی که به بلاک چین ارزش می‌دهد، عدم امکان دستکاری و تغییرناپذیر بودن اطلاعات در آن است که به دلیل محاسبات غیرمتمرکز، بلاک چین قادر است بین تمامی افراد بدون نیاز به شناخت یکدیگر، اعتماد ایجاد کند.

تحریم کیف پول‌های مرتبط با تورنادو کش چگونه اتفاق می‌افتد؟

در حال حاضر پروتکل‌های بالانسر، آوه، یونی سواپ، dydx، اوسیس و Ren به دنبال تحریم‌های OFAC، دسترسی کاربرانی که در Tornado Cash فعالیت داشته‌اند را مسدود کرده‌اند. به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از داده‌های متمرکز که توسط TRM Labs جمع‌‌‌آوری شده‌اند، مسئول مسدود شدن حساب کاربران در این پروتکل‌ها باشد. TRM Labs یک شرکت اطلاعاتی بلاک چین است که به موسسات مالی، مشاغل و پروژه‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال و سازمان‌های دولتی کمک می‌کند تا جرایم و کلاهبرداری‌های مالی مرتبط با رمزارزها را شناسایی و بررسی کنند. این شرکت با در اختیار قراردادن API به پروژه‌های کریپتویی اجازه می‌دهد آدرس‌ کیف پول‌هایی که مورد تحریم قرار گرفته‌اند یا در جرایم مالی نقش داشته‌اند، شناسایی و نشانه‌گذاری کرده و خدمات خود را به این آدرس‌ها متوقف کنند.

پروژه‌ها با استفاده از خدمات TRM Labs می‌توانند خطرات مرتبط با تحریم شدن پروژه یا اعضای آن را کاهش دهند. به عبارت ساده‌تر پروتکل‌های مختلف با استفاده از خدمات شرکت TRM با قانون‌گذاران برای قانونمند شدن حوزه کریپتو همکاری می‌کنند. در حال حاضر شرکت TRM خدمات خود را در بیش از ۲۵ بلاکچین ارائه می‌دهد و در صورتی که در هر کدام از این شبکه‌ها اقدامات غیر‌قانونی صورت پذیرد، این شرکت آدرس‌های مرتبط با آنها را ردیابی و نشانه‌گذاری کرده و در اختیار پروژه‌هایی که از سرویس API آن استفاده می‌کنند، قرار می‌دهد.

آدرس‌هایی که از پروتکل تورنادو کش استفاده کرده‌اند، توسط شرکت TRM Labs نشانه‌گذاری شده‌اند. برنامه‌های غیر‌متمرکز از خدمات شرکت TRM برای دریافت API استفاده می‌کنند. این شرکت API مرتبط با فعالیت‌های غیر قانونی را جمع‌آوری کرده و نشانه‌گذاری می‌کند و برنامه‌های غیر‌متمرکز با استفاده از داده‌های این شرکت می‌توانند دسترسی مرتبط با آدرس‌هایی که فعالیت‌های غیر قانونی داشته‌اند مسدود کنند.

تمامی پروتکل‌های دیفای که تا کنون به جمع تحریم‌کنندگان تورنادو کش پیوسته‌اند، از خدمات شرکت TRM استفاده می‌کنند. به همین دلیل آنها با استفاده از سرویس API شرکت TRM آدرس‌های مرتبط با تورنادو کش را دریافت کرده و خدمات خود را به این آدرس‌ها مسدود کرده‌اند. تمامی آدرس‌هایی که توسط TRM نشانه‌گذاری شده‌اند، اکنون در لیست آدرس‌های تحریم شده قرار گرفته‌اند و تمامی پروتکل‌هایی که از API این شرکت استفاده می‌کنند، می‌توانند خدمات خود را به این آدرس‌ها متوقف کنند.

تا کنون بسیاری از افراد معروف مانند جاستین سان بنیان‌گذار ترون، برایان آرمسترانگ و چندین شرکت سرماه‌گذار خطر‌پذیر (VC) نیز در لیست آدرس‌های مرتبط با تورنادو کش قرار گرفته‌‌اند و حساب آنها توسط پروتکل‌های آوه و یونی سواپ مسدود شده است. جاستین سان در توییتی اذعان داشته است که پس از دریافت ۰.۱ واحد اتریوم از یک آدرس ناشناس، حساب او در صرافی آوه مسدود شده است.

توییت جاستین سان در مورد تحریم تورنادوکش
منبع: توییتر

سوالی که در رابطه با موضوع تحریم آدرس کیف پول‌هایی که با تورنادو کش در ارتباط بوده‌اند مطرح می‌شود، این است که پروتکل‌هایی که با این تحریم همراه شده‌اند چگونه دسترسی این آدرس‌ها را محدود می‌کنند؟ یکی از مهم‌ترین مسائل در این رابطه از بین رفتن اعتماد عمومی به پروتکل‌های معروفی مانند یونی سواپ است که عنوان غیرمتمرکز را با خود به همراه دارند. اگر این پروتکل‌ها غیر‌متمرکز هستند، چگونه بدون اطلاع جامعه حاکمیتی خود دست به انجام چنین کاری زده‌اند؟

در رابطه با موضوع تحریم آدرس کیف پول‌ها توسط پروتکل‌های دیفای می‌توان گفت که این تحریم‌ها فقط می‌توانند دسترسی کاربران را به UI یا صفحه اصلی سایت محدود کنند. عملا با توجه به ذات قراردادهای هوشمند، فریز یا لاک کردن حساب کاربران در این پروتکل‌ها غیرعملی است؛ بنابراین کاربرانی که سطح اطلاعات فنی خوبی داشته باشند، می‌توانند مستقیم با اسمارت کانترکت‌های پروتکل‌هایی که آدرس کیف پول‌هایشان را مسدود کرده‌اند، ارتباط برقرار کرده و دارایی‌های خود را از آنها خارج کنند.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، تمام پروتکل‌هایی که به تحریم تورنادو کش پیوسته‌اند از API سایت TRM استفاده می‌کنند. بنابراین ممکن است در آینده پروتکل‌های دیگری که از این API استفاده می‌کنند نیز به جمع تحریم‌کنندگان اضافه شوند؛ اما به جز پروتکل آوه که از پراکسی کانترکت‌ها استفاده می‌کند، قرارداد هوشمند سایر پروتکل‌ها قابل تغییر دادن نیست.

به همین دلیل اگر این پروتکل‌ها بخواهند دارایی افراد را فریز کنند یا آنها را در بلک لیست قرار دهند، باید به طور کلی قراردادهای هوشمند خود را تغییر دهند که عملا غیر ممکن است. توکن‌هایی مانند USDC در قرارداد هوشمند خود دارای قابلیتی به نام Black List هستند که به‌واسطه این قابلیت می‌توانند دارایی کاربران خود را مسدود کرده و در بلک لیست قرار دهند؛ اما هیچ‌کدام از پروتکل‌هایی که تاکنون تورنادو کش را تحریم کرده‌‌اند در اسمارت کانترکت‌های خود از چنین قابلیتی استفاده نکرده‌اند. در مورد پروتکل آوه که از پراکسی کانترکت‌ها استفاده می‌کند نیز، برای اضافه کردن قابلیتی به نام بلک لیست نیاز به تغییر کدهای قرارداد هوشمند فعلی است که به نظر نمی‌رسد آوه بدون اطلاع دائو خود چنین کاری را انجام دهد.

بنابراین کاربرانی که اموال آنها در این پروتکل‌ها مسدود شده است می‌توانند با برقراری ارتباط مستقیم با اسمارت کانترکت پروتکل مورد نظر خود دارایی‌های خود را خارج کنند. از منظری دیگر، اعمال تحریم و بستن دسترسی کاربران می‌تواند نقطه سیاهی در عملکرد پروتکل‌های دیفای باشد. همچنین نکته بسیار عجیبی که در این رابطه وجود دارد، این است که پروتکل‌هایی که از سرویس شرکت TRM استفاده می‌کنند، اطلاعات مهم کاربران مانند IP آنها را به طور کامل در اختیار این شرکت قرار می‌دهند. این موضوع می‌تواند امنیت کاربران حوزه کریپتو را در معرض مخاطرات جدی قرار دهد و ضربه بزرگی به صنعت و پروتکل‌های دیفای وارد کند.

اشتراک گذاری IP کاربران با TRM
منبع: گیت هاب

همچنین در حال حاضر بزرگترین نگرانی این است که شرکت TRM چگونه تصمیم می‌گیرد که کدام آدرس‌ها را تحریم کند. دو احتمال در این رابطه وجود دارد؛ اگر یک کیف پول مستقیما وجوهی را از تورنادو کش دریافت کرده باشد، بین آدرس آن و تورنادو کش یک ارتباط مستقیم وجود دارد؛ اما اگر کاربر وجوه دریافتی از تورنادو کش را به یک DEX بفرستد و با توکن دیگری مبادله کند، آیا کیف پولی که در این سواپ وجوه را دریافت کرده است نیز تحریم می‌شود؟ این مسئله‌ای است که می‌تواند کیف پول‌هایی که هیچ ارتباطی با تورنادو کش نداشته‌اند را نیز تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به گزارشات، بیش از ۶۰۰ آدرس ۰.۱ واحد اتریوم از Tornado Cash دریافت کرده‌ و بسیاری از آنها توسط پروتکل آوه مسدود شده‌اند.

مسئله مهم دیگر، احتمال لیکویید شدن دارایی‌هایی است که در پروتکل آوه به عنوان وثیقه نگهداری می‌شوند. این امکان وجود دارد که یک گروه با ارسال مقادیری اتریوم به آدرس‌هایی که دارایی زیادی را در این پروتکل‌ها نگهداری می‌کنند و با تورنادو کش در ارتباط بوده‌اند، باعث شوند حساب کاربران این پروتکل‌ها مسدود شود. سپس با فروش عمده اتریوم در بازار باعث ریزش قیمت آن و لیکویید شدن دارایی‌ افراد شوند.
این آدرس 0x3ddfa8ec3052539b6c9549f12cea2c295cff5296 متعلق به دارایی‌های جاستین است که در پروتکل آوه نگهداری می‌کند. او بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از توکن‌های Aave ، حدودا ۹۱ میلیون دلار توکن aTUSD، حدود ۱۹ میلیون دلار توکن aDAI و ۵۸ میلیون دلار توکن aUSDC در کیف پول خود نگهداری می‌کند. البته همانطور که گفتیم، کاربران می‌توانند از طریق Smart Contracts using the Command Line یا CLI مستقیما با کانترکت پروتکل‌ها ارتباط برقرار کرده و دارایی‌های خود را خارج کنند.

آیا همچنان می‌توان از تورنادو کش استفاده کرد؟

در پی تحریم‌های آمریکا علیه میکسر تورنادو کش، دسترسی به سایت اصلی، صفحه دیسکورد، فروم حاکمیتی و صفحه گیت هاب این پلتفرم مسدود شده است. استفاده از تمامی این سرویس‌ها در حال حاضر متوقف شده است؛ اما بسیاری فعالان حوزه کریپتو به اقدام GitHub انتقادات جدی وارد کرده‌اند. هیچ‌کس انتظار نداشت گیت هاب که یک پلتفرم غیرمتمرکز است و از مقررات ایالات متحده پیروی نمی‌کند، اقدام به مسدود‌سازی آدرس‌های متصل به Tornado Cash کند.
در حال حاضر وبسایت تورنادو کش از دسترس خارج شده است؛ اما تمامی اقدامات انجام شده علیه این میکسر نمی‌تواند مانع استفاده کاربران از سرویس‌های آن شود. کدهای اسمارت کانترکت تورنادو کش همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و تنها کاربران نمی‌توانند از طریق سایت این پروژه با آن ارتباط برقرار کنند. کاربران می‌توانند کانترکت‌های تورنادو کش را جستجو کنند، آنها را پیدا کرده، به طور مستقیم با آنها ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها استفاده کنند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • تحریم تورنادو کش توسط خزانه داری آمریکا به چه معناست؟

تورنادوکش یک پروژه متن باز غیرحضانتی است که بر بستر شبکه اتریوم ساخته شده است و به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق قرارداد‌های هوشمند این پروتکل، ردیابی تراکنش‌های خود را تقریبا غیرممکن کنند. قرار گرفتن تورنادوکش در لیست تحریم‌های سازمان OFAC آمریکا به این معنی است که هیچکدام از شهروندان یا شرکت های آمریکایی به لحاظ قانونی اجازه برقرای تعامل با تورنادوکش را ندارند. به طور کلی، استفاده از سرویسهایی که در لیست SDN هستند یا برقرای ارتباط با افراد این لیست برای شهروندان و شرکتهای آمریکایی، می تواند میلیون ها دلار جریمه و تا ۳۰ سال زندان به همراه داشته باشد.

  • آیا دارایی‌هایی که در لیست تحریم‌های مرتبط با تورنادوکش هستند، قابل بازیابی است؟

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز قراردادهای هوشمند، افرادی که کیف پول آنها در لیست تحریم‌ها قرار گرفته است، می‌توانند با برقراری ارتباط مستقیم با اسمارت کانترکت پروتکل‌هایی که تورنادو کش را تحریم کرده‌اند، دارایی‌های خود را از این پروتکل‌ها خارج کنند. تحریم‌های اعمال شده از سمت پروتکل‌های دیفای بر آدرس کیف پول‌ کاربران، صرفا مانع دستیابی آنها به UI یا سایت این پروتکل‌ها می‌شود.

  • کدام‌یک از پروتکل‌ها تورنادو کش را تحریم کرده‌اند؟

در حال حاضر پروتکل‌های DYDX، آوه، یونی سواپ، بالانسر، اوسیس و Ren به جمع تحریم‌کنندگان تورنادو کش پیوسته‌اند.

جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین اهداف بلاکچین فراهم کردن بستری امن و غیر متمرکز برای انجام امور مالی بوده است. هدفی که بسیاری از توسعه‌دهندگان اولیه بلاکچین سعی در محقق کردن آن داشته‌اند. تحریم تورنادو کش و پیوستن بسیاری از پروتکل‌های امور مالی غیر متمرکز به این جریان، می‌تواند نشانگر فاصله گرفتن بلاکچین با اهداف اولیه خود باشد. جایی که پروتکل‌های مختلف به راحتی می‌توانند به دارایی افراد دسترسی داشته باشند. این اتفاق می‌تواند آغازگر مسیری جدید برای بلاکچین و یادآور اهداف مهم آن باشد. در این مقاله به بررسی تحریم تورنادو کش توسط سازمان OFAC پرداختیم و نحوه اعمال تحریم توسط پروتکل‌های دیفای بر کیف پول‌هایی که از تورنادو کش استفاده کرده بودند را مورد بررسی قرار دادیم. نظر شما درباره تحریم تورنادو کش چیست؟ به نظر شما این اتفاق چه تاثیری بر کلیت فضای کریپتو دارد؟‌ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا