کریپتو کده

پروتکل استارگیت چیست؟ بررسی Stargate Finance و توکن STG

لیست شدن در بایننس به تازگی، سرمایه‌گذاری Alameda Research و رسیدن به سرمایه قفل شده (TVL) ۲ میلیارد دلاری در کمتر از یک هفته؛ هر پروژه‌ای این ویژگی‌ها را داشته باشد جذاب است و ارزش بررسی دارد. دنبال کردن این موارد ما را به پروژه Stargate Finance می‌رساند. این پروژه روی انتقال میان زنجیره‌ ای کار می‌کند و بر بستر LayerZero ایجاد شده است. استارگیت نسبت به سایر بریج‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. در این مقاله پس از پرداختن به این که پروتکل استارگیت چیست، نحوه کار و خدمات این پروتکل، مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاران، توکن STG و صرافی و کیف پول مناسب آن را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پروتکل استارگیت چیست؟

پروتکل استارگیت چیست
منبع: asiacryptotoday.com

استارگیت یک دائو، اولین پل کاملا قابل ترکیب و اولین برنامه غیرمتمرکز ساخته شده بر بستر LayerZero است. این پروژه توسط همان تیم LayerZero ایجاد شده است. استارگیت از ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم،‌ آپتیمیزم و BNB Smart Chain برای انتقال توکن‌ها به صورت بومی شبکه پشتیبانی می‌کند. اکثر پل‌های فعلی فاقد این قابلیت هستند و از توکن‌های رپدشده استفاده می‌کنند.

هدف نهایی Stargate Finance این است که انتقال نقدینگی میان زنجیره ای را به یک فرآیند یکپارچه و طی یک تراکنش تبدیل کند؛ یعنی دیگر به انجام چندین تراکنش و استفاده از دکس‌های مختلف طی فرایند سواپ نیاز نداشته باشیم.

کاربران حوزه دیفای می‌توانند دارایی‌های بومی را در یک تراکنش میان زنجیره ای سواپ کنند. همچنین اپلیکیشن‌ها می‌توانند با استفاده از استارگیت، تراکنش‌های کراس چین را پشتیبانی کنند. مثلا یک صرافی غیرمتمرکز می‌تواند امکان بریج یا تراکنش میان زنجیره‌ای را در منوهای خودش ایجاد کند یا پلتفرم‌های تجمیع کننده سود (Yield Aggregator) می‌توانند با استفاده از استارگیت و سواپ‌های میان زنجیره‌ای، فرصت‌های جدیدی برای سود بالاتر ایجاد کنند. تراکنش‌های میان زنجیره‌ای در استارگیت با استخرهای نقدینگی متعلق به جامعه حمایت می‌شوند.

Stargate Finance چطور کار می‌کند؟

استارگیت اولین پلی است که ادعا می‌کند معضل سه‌گانه بریج‌ها را حل کرده است. پل‌ها عموما یکی از سه ویژگی زیر را برای دستیابی به دو مورد دیگر قربانی می‌کنند، ولی Stargate Finance هر سه را فراهم می‌‌کند.

 • نهایی‌شدن تضمین شده فوری (Instant Guaranteed Finality): کاربران و برنامه‌ها می‌توانند اطمینان داشته باشند که به محض تایید موفقیت‌آمیز تراکنش در زنجیره مبدا،‌ دارایی را در زنجیره مقصد دریافت می‌کنند.
 • دارایی‌های بومی (Native Assets): معمولا کاربران و برنامه‌‌ها دارایی بومی را سواپ کرده و یک دارایی رپدشده به دست می‌آورند. همین موضوع مستلزم انجام تراکنش‌های اضافی و پرداخت هزینه بیشتر است.
 • نقدینگی یکپارچه (Unified Liquidity): به اشتراک گذاشتن یک استخر نقدینگی در چندین زنجیره مختلف،‌ نقدینگی عمیق‌تری ایجاد می‌کند و منجر به افزایش اعتماد نسبت به پل می‌شود.

یکی از بخش‌های حیاتی و ضروری در غیرمتمرکزسازی و خودمختاری استارگیت، حاکمیت آن است. همه مشوق‌ها و پارامترهای شبکه استارگیت توسط حاکمیت تعیین خواهد شد. تصمیم‌گیری‌ها و حاکمیت در این شبکه در اختیار دائوی استارگیت است.

توکن بومی استارگیت STG‌ است و با استیک کردن آن می‌توان توکن حاکمیتی این شبکه یعنی veSTG را به دست آورد. این توکن معادل حق رای هر کاربر در تصمیم‌گیری‌های شبکه است. بالانس veSTG با گذشت زمان و نزدیک شدن به زمان UnStake توکن‌ها، به صورت خطی کاهش می‌یابد؛ هدف از این کار ارائه قدرت بیشتر به هولدرهای بلندمدت و وفادار به پروژه است.

آن دسته از افرادی که سهمی از توکن‌های پروژه دارند اما توکنشان تا مدت زمان مشخص‌شده قفل است (مثل اعضای تیم یا سرمایه‌گذاران، در بخش معرفی توکن به نحوه توزیع توکن خواهیم پرداخت)، توکن‌های veSTG را دریافت خواهند کرد.

بنیاد استارگیت (Stargate Foundation) نیز به منظور حمایت از رشد،‌ توسعه و پایداری پروتکل استارگیت تاسیس شده است. این بنیاد در حوزه‌های زیر تلاش خواهد کرد:

 • حمایت مالی از ابتکارات تحت رهبری جامعه
 • مشارکت و همکاری با سایر پروژه‌های دیفای و سازمان‌های کریپتویی
 • بازاریابی و توسعه ارتباطات
 • عملیات و نگهداری روزانه از پروتکل استارگیت

روند پروپوزال‌ها و رای‌گیری

پیشنهادها ابتدا باید در فروم جامعه (Community Forum) مطرح شوند، درباره آن‌‌ها بحث شود و نظر موافق را به دست آورد. پس از آن در دو دسته Core و Protocol قرار می‌گیرند.

 • Core Proposals: این پروپوزال‌ها تغییراتی را برای فرآیند حاکمیت یا ساختار اصلی پروتکل پیشنهاد می‌دهند و برای اجرایی شدن به موافقت درصد بالاتری نیاز دارند.
 • Protocol Proposals: این پروپوزال‌ها تغییراتی را برای پارامترهای پروتکل مثل ساختار کارمزد، تغییر در کدها یا نحوه اختصاص بودجه خزانه پیشنهاد می‌کند.

فرآیند رای‌گیری به گونه‌ای طراحی شده که در مورد همه پروپوزال‌‌ها بحث صورت بگیرد و پس از تایید جامعه به رای گذاشته شود. قدم اول این فرآیند مرحله پیشنهاد (Proposal Stage) نام دارد و هر کسی که هولدر توکن STG باشد، می‌تواند پیشنهادهایش را ارائه کند.

گام بعدی مرحله فراخوان جامعه (Community Calls) است. پروپوزال‌هایی که نظر مثبت کلی را به دست آورده باشد،‌ چهارشنبه هر هفته در فراخوان جامعه به بحث گذاشته می‌شود و اگر همچنان نظرات مثبت زیادی داشته باشد، در اسنپ‌شات به رای گذاشته می‌شود.

مرحله آخر برای رای‌گیری است. پروپوزال‌های واجد شرایط توسط ادمین‌های اسنپ‌شات یا هر کسی که ۱۵۰٬۰۰۰ veSTG داشته باشد،‌ در Snapshot ثبت می‌شود. زمان رای‌گیری برای پیشنهادهای Core ۲۴ ساعت و برای پیشنهادهای Protocol ۳۶ ساعت است. در ضمن میزان veSTG که در زمان رای‌گیری قابل استفاده است،‌ مربوط به زمان ثبت پیشنهاد است و توکن‌های به دست آمده بعد از آن، قدرتی برای رای دادن ایجاد نمی‌کند.

کارمزدها در پروتکل استارگیت

انتقال هر توکنی جز STG شامل ۰.۰۶ درصد کارمزد می‌شود که ۰.۰۴ آن به خزانه پروتکل، ۰.۰۱ درصد به هولدرهای veSTG و ۰.۰۱ درصد به تامین‌کنندگان نقدینگی می‌رسد. پروژ‌ه‌‌هایی که با استارگیت همکاری کرده و این پروتکل را در پلتفرمشان ادغام می‌کنند، در صورت داشتن حجم تراکنش‌های قابل توجه در برنامه شرکای Whitelist استارگیت قرار می‌گیرند. آن‌‌ها ۰.۰۰۳ درصد از هر تراکنش انجام شده از طریق استارگیت را خواهند گرفت و این مبلغ از خزانه Stargate پرداخت می‌شود.

استارگیت کارمزد دیگری را تحت عنوان متعادل‌سازی مجدد (Rebalancing Fees) از کاربران می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های استارگیت که به آن اشاره کردیم، نهایی‌شدن سریع است که برای این منظور از توکن‌های بومی استفاده می‌‌کند. Stargate Finance برای عملکرد درست به موجودی رزرو کافی در زنجیره‌های مقصد برای تسهیل تراکنش‌های ورودی نیاز دارد. در ابتدا پروژه با یک میزان موجودی مشخص شده شروع به کار می‌کند، اما درخواست‌های سواپ روی کاهش موجودی در زنجیره مقصد و افزایش موجودی در زنجیره مبدا تاثیر می‌گذارد.

استارگیت برای این که کاربران را تشویق کند که سواپ‌هایی برای متعادل شدن موجودی توکن بومی انجام دهند و همچنین جلوگیری از سواپ‌هایی که موجودی را کامل تخلیه می‌کند، کارمزد متعادل‌سازی مجدد را اخذ می‌کند. میزان این کارمزد به موجودی و اندازه هر تراکنش بستگی دارد و با فرمول خاصی محاسبه می‌شود.

معرفی سرویس‌های Stargate Finance

سرویس های استارگیت
منبع: stargate.finance

پروتکل استارگیت ۴ سرویس اصلی را ارائه می‌کند که در این قسمت به معرفی آن‌‌ها می‌پردازیم. برای استفاده از این ۴ خدمت باید وارد سایت استارگیت شده و کیف پول خود را به آن متصل کنید. متامسک، کوین‌بیس والت و والت‌ کانکت گزینه‌‌های موجود برای اتصال به این پلتفرم هستند.

سرویس Transfer

این سرویس برای تبدیل و انتقال توکن‌ها از یک شبکه به شبکه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای تبدیل USDC از شبکه اتریوم به USDT روی شبکه اسمارت چین از این سرویس استفاده می‌کنیم. انتقال هر توکنی به جز STG شامل ۰.۰۶ درصد کارمزد می‌شود. همچنین بسته به عدم تعادل استخرهای مبدا و مقصد، ممکن است هزینه تعادل مجدد یا Rebalancing Fee نیز گرفته شود. جابجایی توکن‌های STG شامل هزینه تعادل مجدد نیز نمی‌شود.

استارگیت هزینه گس شبکه مبدا و مقصد را پیشنهاد می‌دهد،‌ اما در عین حال این امکان برای کاربر نیز وجود دارد تا هزینه‌ها را مطابق با شرایط خودش تنظیم کند. برای این منظور در هنگام انجام دادن تراکنش باید وارد Advanced Settings شوید.

سرویس Pool

در این بخش کاربران می توانند در استخرهای توکن‌ها در زنجیره‌های مختلف (مثلا USDC در شبکه اتریوم) تامین نقدینگی کنند و به‌عنوان پاداش استیبل کوین دریافت کنند. برای این کار وارد قسمت Pool شده و استخر مورد نظر خود را انتخاب کند. در ازای تامین نقدینگی به کاربران توکن نقدینگی یا LP (با فرمت S*Token مثلا S*USDC) داده می‌شود که نشان‌دهنده سهم آن‌‌ها از استخر است و برای پس گرفتن دارایی‌ در هر زمان استفاده می‌شود.

هر زمان که تراکنشی نقدینگی را از استخر کم کند، از ۰.۰۶ درصد کارمزد اخذشده ۷۵ درصد آن به استخر اضافه شده و ۲۵ درصد آن به خزانه پروتکل واریز خواهد شد.

سرویس Farm

کسانی که در استخرها تامین نقدینگی کرده‌اند،‌ می‌توانند LP توکن‌های خود را در فارم‌های استارگیت استیک کرده و در ازای آن توکن STG پاداش بگیرند. این توکن‌های STG را می‌توان استیک کرد و veSTG‌ که توکن حاکمیتی پروتکل است را به دست آورد.

سرویس Stake

با استیک کردن توکن STG و دریافت توکن veSTG می‌توان در دائوی استارگیت و حاکمیت این پروتکل مشارکت کرد. برای استیک کردن مدت زمانی که می‌خواهید توکنتان قفل باشد را باید انتخاب کنید که حداقل باید یک ماه و حداکثر می‌تواند سه سال باشد.

بررسی تیم پروتکل استارگیت

تیم استارگیت
منبع: unh.edu

پروتکل استارگیت توسط تیم LayerZero یعنی LayerZero Labs توسعه داده شده است. برایان پلگرینو (Bryan Pellegrino) یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل این تیم است. او بنیان‌گذار پروژه OpenToken بوده و بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ روی این پروژه کار کرده است. کالب بنیستر (Caleb Banister) یکی دیگر از بنیان‌گذاران LayerZero است. او دانش‌آموخته علوم کامپیوتر است و از سال ۲۰۰۵ تجربه کاری دارد. وی بنیان‌گذار چندین پروژه از جمله Coder Den و Minimal AI بوده است.

رایان زریک (Ryan Zarick) تکمیل‌کننده تیم بنیان‌گذاران و دارای مدرک فوق لیسانس علوم کامپیوتر این پروژه است. این سه نفر مهندسان با سابقه‌ای هستند که در چندین پروژه با یکدیگر مشارکت کرده‌اند و تحقیقات آکادمیک زیادی را با بخش تحقیقات هوش مصنوعی فیسبوک منتشر کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌های Stargate Finance

برنامه‌ها و صرافی‌های غیرمتمرکز مختلف می‌توانند از استارگیت برای پیاده‌سازی بریج استفاده کنند. تا زمان نگارش این مقاله (۶ شهریور ۱۴۰۱) دو صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ و پنکیک سواپ طی با Stargate Finance، امکان بریج را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند.

در رابطه با سرمایه‌گذاران استارگیت نه در سایت و شبکه‌های اجتماعی پروژه و نه در وبسایت‌هایی همچون کرانچ بیس اطلاعاتی در دسترس نیست. تنها موضوع قابل اشاره در این زمینه مربوط به Alameda Research است که مدیرعامل آن در توییتی خبر از خرید همه توکن‌های حراج استارگیت داد.

نقشه راه استارگیت

برای یافتن نقشه راه Stargate Finance داکیومنت‌ها، وایت‌پیپر، سایت و شبکه‌های اجتماعی این پروژه از جمله دیسکورد،‌ توییتر و مدیوم را جستجو کردیم، اما متاسفانه رودمپ این پروژه ارائه نشده است. پروژه‌های قوی معمولا نقشه راه دقیقی از آینده را منتشر می‌کنند. از مطالب منتشر شده فقط می‌توان فهمید که اضافه کردن شبکه سولانا از برنامه‌های آتی این پلتفرم است.

بررسی توکن STG

توکنومیکس استارگیت
منبع: stargateprotocol.gitbook.io

رمزارز STG توکن کاربردی و بومی پلتفرم استارگیت است که حداکثر تعداد آن ۱ میلیارد واحد در نظر گرفته شده است. از این میزان ۱۷.۵ درصد به تیم پروژه و ۱۷.۵ درصد به سرمایه‌گذاران اختصاص داده شده است که تا یک سال کاملا قفل است و پس از آن در یک بازه دو ساله به صورت خطی آزاد می‌شود. ۶۵ درصد دیگر برای تحقق اهداف پروتکل به جامعه اختصاص پیدا می‌کند که به شرح زیر است:

 • ۱۵ درصد در زمان لانچ پروتکل (۱۰ درصد برای حراج و ۵ درصد برای استخر STG-USDC در کرو فایننس)
 • ۱۵.۹۵ درصد برای منحنی اتصال یا Bonding Curve پس از راه‌اندازی (منحنی اتصال یک مفهوم ریاضی است که رابطه بین قیمت و عرضه یک دارایی را مشخص می‌کند)
 • ۲.۱۱ برای برنامه صدور اولیه
 • ۱.۵۵ درصد برای اضافه شدن به دکس‌ها روی شبکه‌های پالیگان، آوالانچ، آپتیمیزم، آربیتروم،‌ فانتوم و BNB Smart Chain
 • ۳۰.۳۹ درصد به عنوان مشوق‌های آتی جامعه

توکن STG در پلتفرم استارگیت برای استیکینگ و به دست آوردن حق مشارکت در حاکمیت پروتکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیگر کاربرد این توکن پرداخت پاداش است. روند آزاد شدن توکن‌های STG مطابق تصویر زیر است.

نحوه آزاد شدن توکن STG
منبع: stargateprotocol.gitbook.io

به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش این مقاله حدود ۱۳۵ میلیون از توکن‌های STG در گردش است و ارزش بازار این رمزارز حدود ۱۰۷ میلیون دلار است؛ از این حیث در بین تمام ارزهای دیجیتال در رتبه ۲۳۵ قرار می‌گیرد. قیمت STG تقریبا ۸۰ سنت است. ۴.۲۷ دلار بیشترین قیمت ثبت‌شده برای STG در تاریخ ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ و ۰.۰۰۵ دلار نیز کمترین قیمت تاریخی STG‌ در ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ است.

توکن STG را از کجا بخریم؟

برای خرید توکن استارگیت از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز می‌توان استفاده کرد. رمزارز STG در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین‌بیس، گیت، FTX، هیوبی، کوکوین، بیتفینکس، پولونیکس، کوینکس، LBANK و MEXC لیست شده است. همچنین در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، پنکیک سواپ،‌ تریدر جو، سوشی ‌سواپ، دودو و اسپوکی سواپ امکان خرید و فروش این توکن مهیا شده است.

کیف پول مناسب توکن STG جیست؟

در حال حاضر توکن STG روی شبکه‌های مختلفی از جمله اتریوم، BNB Smart Chain، آوالانچ، پالیگان، فانتوم،‌ آربیتروم و آپتیمیزم وجود دارد. شما باید بدانید که توکنتان روی چه شبکه‌ای قرار دارد و از کیف پول مناسب آن استفاده کنید. کیف پول سخت‌افزاری لجر و والت نرم‌افزاری متامسک می‌توانند گزینه‌های خوبی برای نگهداری از توکن STG باشند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پروتکل استارگیت چیست؟
  پروتکل استارگیت یک پل میان زنجیره ای و اولین پروژه‌ای است که بر بستر LayerZero ایجاد شده است. این پل ویژگی‌های منحصر به فردی از جمله نهایی شدن سریع و انتقال توکن‌ها به صورت بومی و نه رپدشده را دارد. توکن این پروتکل به تازگی در بایننس لیست شده و این پروتکل در مدت یک هفته،‌ توانست به ارزش قفل شده ۲ میلیارد دلاری برسد.
 • Stargate Finance چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
  این پروتکل ۴ خدمت اصلی Transfer برای انتقال میان زنجیره ای، Pool برای تامین نقدینگی در استخرهای مختلف، Farm برای کسب سود از توکن‌های نقدنیگی و Stake برای سپرده کردن توکن STG و به دست آوردن حق رای را ارائه می‌دهد.
 • Stargate Finance از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟
  این پروتکل که بر بستر LayerZero ایجاد شده است، از شبکه‌‌های اتریوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم،‌ آپتیمیزم، فانتوم و BNB Smart Chain پشتیبانی می‌کند و قرار است شبکه سولانا نیز به آن اضافه شود.

جمع‌بندی

فناوری میان زنجیره ای به یکی از نیازهای اصلی دنیای بلاکچین و ارز دیجیتال تبدیل شده است و یکی از پروژه‌‌های مهم این حوزه LayerZero است. اولین پروتکل ساخته شده بر بستر LayerZero که توسط همین تیم توسعه داده شده است، Stargate Finance است که انتقال توکن‌ها را بین ۷ زنجیره اتریوم، فانتوم، پالیگان، آوالانچ، آربیتروم،‌ آپتیمیزم و BNB Smart Chain به صورت بومی ممکن می‌سازد. استارگیت در دو صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ و سوشی سواپ نیز ادغام شده است. در این مقاله به این که پروتکل استارگیت چیست،‌ چطور کار می‌کند و سرویس‌های آن پرداخته شد. همچنین تیم، سرمایه‌گذاران و مشارکت‌های استارگیت به همراه توکن بومی این پروتکل یعنی STG، کیف پول و صرافی مناسب آن نیز بررسی شدند. نظر شما در مورد این پروژه چیست؟ آیا می‌تواند به بزرگترین بریج میان زنجیره ای تبدیل شود؟

منبع
stargate.finance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا