کریپتو کده

پلتفرم تریدر جو چیست؟ معرفی Trader Joe و توکن JOE

آوالانچ یکی از بلاک چین‌ها و پروژه‌های لایه یک است که در چند ماه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفت. میزان ارزش کل قفل‌شده (TVL) در اکوسیستم آن بعد از راه‌اندازی برنامه Avalanche Rush، حدود دو هزار درصد افزایش یافت. این افزایش به رشد پلتفرم‌های دیگر که روی این شبکه فعالیت می‌کنند نیز کمک کرد. صرافی غیرمتمرکز (Dex) ترید جو (Trader Joe) یکی از این پلتفرم‌ها است که با پشتوانه شبکه آوالانچ و برنامه‌های توسعه‌ایش توانست جایگاه مناسبی پیدا کند. برای این‌که بهتر بدانیم تریدر جو چیست و چگونه توانست جایگاه مناسبی برای خود پیدا کند، به بررسی امکانات، تیم سازنده، پروژه‌های مشترک، معرفی توکن JOE و نقشه راه آن می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

تریدر جو چیست؟

تریدر جو (Trader Joe) یک صرافی غیرمتمرکز یا همان دکس روی شبکه آوالانچ است. این پلتفرم که یک بازارساز خودکار (AMM) است، کار خود را از آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) شروع کرد. قبل‌تر از تریدر جو، دکس پانگولین (Pangolin) روی شبکه آوالانچ راه‌اندازی شد و به‌دنبال ایجاد نوآوری‌های مختلف در زمینه امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi بود؛ اما در عمل نتوانست چندان موفق باشد و در آگوست ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰)، صرافی Trader Joe از نظر ارزش کل قفل‌شده و کاربران فعال روزانه از Pangolin پیشی گرفت. این پلتفرم خدمات و سرویس‌های صرافی غیرمتمرکز را با سیستم وام‌دهی دیفای ترکیب کرده، تا خدمات بهتری به کاربران ارائه دهد. شاید همین موضوع در موفقیت تریدر جو تاثیر گذاشته است.

البته نقش سرمایه‌گذاران و ورود نام‌های معتبر به یک پروژه را نمی‌توان نادیده گرفت. این پلتفرم در دوم سپتامبر (۱۱ شهریور) اعلام کرد ۵ میلیون دلار در یک فروش استراتژیک جمع‌آوری کرده است. در میان سرمایه گذاران اسامی نظیر Defiance Capital ،GBV و Mechanism Capital به چشم می‌خورند و جزو مشارکت‌کنندگان اصلی در این سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آیند. بنیادهای دیگری مانند Not3Lau Capital ،Three Arrows Capital ،Coin98 Ventures ،Delphi Digital ،Avalanche Foundation و Stani Kulechov از دیگر شرکت‌کنندگان در این طرح بودند. این اتفاق باعث تحکیم و تقویت جایگاه تریدر جو در شبکه آوالانچ شد و به آن رسمیت بیشتری داد.

تریدر جو چه اهدافی دارد؟

تریدرجو به دنبال این است که یک پلتفرم همه‌چیز تمام و به‌اصطلاح چندکاره ایجاد کند. این دکس به‌دنبال این است که نیاز کاربر را برای دسترسی به امکاناتی نظیر ترید، سواپ، لندینگ، سپرده‌گذاری در استخر، فارم، سپرده‌گذاری (Staking) و هر آن‌چه که در دیفای موجود است، در یک پلتفرم پاسخ دهد.

یکی دیگر از اهداف Trader Joe، تبدیل شدن به یک پلتفرم کاملا غیرمتمرکز است. این دکس یک سیستم حاکمیتی با نام Cultivation Club نیز دارد، که تصمیماتی نظیر اضافه شدن رمزارزها، از این طریق گرفته می‌شود. 

پلتفرم Trader Joe چگونه کار می‌کند؟

با توجه به این موضوع که تریدر جو بخش‌های مختلفی دارد، نحوه کارکرد آن را به‌صورت گام‌به‌گام توضیح خواهیم داد.

نقدینگی مورد نیاز برای نقل‌وانتقالات و انجام سواپ توسط تامین‌کنندگان نقدینگی تامین می‌شود. این افراد در ازای سپرده‌گذاری توکن‌های خود در استخرهای نقدینگی، توکن‌های تامین‌نقدینگی یا LP توکن دریافت می‌کنند. علاوه‌بر این، با استیکینگ LP توکن‌ها در مزارع یا فارم‌های Trader Joe، افراد توکن بومی JOE دریافت می‌کنند. لازم به‌ذکر است مانند هر استخر نقدینگی دیگری، این امکان وجود دارد که سرمایه شما با ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss مواجه شود.

انجام سواپ در پلتفرم تریدر جو، شامل ۰.۳ درصد کارمزد می‌شود. ۰.۲۵ درصد آن به استخرهای نقدینگی و تامین‌کنندگان نقدینگی داده می‌شود و ۰.۰۵ درصد باقی‌مانده به فارم منتقل و به عنوان XJOE جمع‌آوری و برای بازخرید توکن‌های JOE استفاده می‌شود. در حال حاضر این بازخریدها هر ۲ روز یک بار انجام می‌شود. پس با سپرده‌گذاری و دریافت توکن XJOE، سود شما به صورت مرکب (Compound) محاسبه و زمانی برداشت سپرده خود، توکن‌هایی که در ابتدا استیک کردید، به همراه فی‌های اضافی به شما داده می‌شود.

استخر (Pool)

در بخش استخرها، تریدر جو سه گزینه پیش‌روی کاربران قرار داده است. اول، استفاده از استخرهای موجود، دوم ساخت یک استخر جدید و سوم انتقال استخرهای موجود از پلتفرم‌های دیگر به Trader Joe. شما می‌توانید با وارد کردن جفت رمزارز مورد نظر یا انتقال استخرتان از پلتفرمی مانند پانگولین، در تریدر جو فعالیت کنید.

فارم (Farm)

مانند استخر نقدینگی، کاربران راه‌های مختلفی برای مشارکت در فارم‌ها دارند. اولین راه استیکینگ LP توکن در فارم‌های موجود است. روش دیگر ساخت فارم است. روش دوم، سه حالت دارد. حالت اول  شامل توکن خود کاربر و توکن JOE می‌شود. این فارم ضریب دو برابر دارد و سود آن بیشتر خواهد بود. در حالت دوم کاربر یک فارم که تنها شامل توکن خودش می‌شود، می‌سازد. حالت سوم راه‌اندازی یک کامیونیتی فارم (Community Farm) با استفاده از توکن JOE است. حالت سوم مربوط به پروژ‌هایی می‌شود که می‌خواهند از طرف تریدر جو پشتیبانی دریافت کنند و پروژه‌های نوپایی محسوب می‌شوند. هر کاربر یا پروژه باید درخواست خود را در فرم مورد نظر وارد کند. تیم Trader Joe اعلام کرده است که به درخواست‌ها در مدت یک هفته رسیدگی می‌کند.

ثبت توکن

دکس تریدر جو امکان ثبت توکن را برای کاربران فراهم کرده است. هر رمزارزی که می‌خواهد در این پلتفرم لیست شود، باید از نظر حجم مبادله، بین ۳۰ رمزارز برتر قرار بگیرد. همچنین اگر بعد از لیست شدن، حجم مبادلات توکن لیست‌شده کاهش یابد و از میان ۴۰ ارز برتر خارج شود، از پلتفرم Trader Joe نیز خط خواهد خورد.

وام گرفتن

مقدار وامی که هر کاربر می‌تواند دریافت کند، بستگی به وثیقه‌ای که در پلتفرم قرار می‌دهد، دارد. برای مثال اگر یک کاربر می‌خواهد AVAX دریافت کند و ETH وثیقه‌گذاری می‌کند، می‌توان به‌میزان ۶۵ درصد از ارزش اتر، آواکس دریافت کند. 

امکانات تریدر جو چیست؟

امکانات تریدر جو چیست

حال که می‌دانیم تریدر جو چیست، بهتر است امکانات آن را بررسی کنیم. سرویس‌هایی که Trader Joe به کاربران ارائه می‌دهد، شبیه به پنکیک سواپ است. در ادامه به معرفی این امکانات می‌پردازیم.

 • ترید (Trade): در قسمت ترید، می‌توانید کوین آواکس و دیگر توکن‌هایی که در لیست آن موجود است را با یکدیگر مبادله یا سواپ کنید. اگر توکن مورد نظر خود را در لیست آن مشاهده نکردید، می‌توانید با وارد کردن قرارداد آن، رمز ارز خود را مشاهده کنید. البته باید آن توکن توسط پلتفرم پشتیبانی شود.
 • استخر (Pool): شما می‌توانید در ازای تامین نقدینگی استخرهای تریدر جو، از کارمزد تراکنش‌های مبادلات منتفع شوید.
 • فارم (Farm): مانند هر فارم دیگری، در بخش Farming تریدر جو نیز می‌توانید با سپرده‌گذاری LP Tokenهایی که از تامین نقدینگی استخرها دریافت کرده‌اید، توکن JOE به دست آورید.
 • لندینگ (Lending): این قسمت برای وام‌دهی ارزهای دیجیتال به‌وجود آمده است. در اسناد موجود از تریدر جو، به پروتکل وام‌دهی آن، Banker Joe گفته می‌شود.
 • استیک (Stake): مانند سوشی سواپ می‌توانید با سپرده‌گذاری توکن JOE در این بخش، توکن XJOE دریافت کنید تا سود دریافتی خود را افزایش دهید؛ در زمان نگارش این مقاله (۲۳ دی ۱۴۰۰)، APR استیکینگ در تریدر جو برابر با ۲۹.۷۴ درصد است.
 • زپ (Zap): در این بخش، شما می‌توانید یک توکن را به LP Token تبدیل کنید. Zapping تامین نقدینگی را ساده می‌کند؛ شما تنها با داشتن یک کوین یا توکن، می‌توانید جفت ارز خود را در استخر قرار دهید. این کار از طریق واریز رمز ارز شما در پلتفرم و انتقال دو توکن مورد نظرتان به استخر انجام می‌شود.

معرفی تیم سازنده پلتفرم Trader Joe

تیم سازنده تریدر جو در صفحه Medium، خود را با نام‌های مستعار معرفی کرده‌اند. دو نام Cryptofish و 0xMurloc در آن صفحه به چشم می‌خورند که هم‌بنیان‌گذاران این پلتفرم هستند.

Cryptofish یک مهندس Full Stack و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر از یکی از دانشگاه‌های برتر آمریکا است. او در زمینه قرارداد هوشمند تخصص دارد و در پروژه‌هایی مانند snowball.network ،Pandaswap و Sherpa Cash که روی آوالانچ راه‌اندازی شده‌اند، مشارکت داشته است. کریپتوفیش قبلا در یک صرافی متمرکز که نام آن ذکر نشده و FAANG کار می‌کرد. او از سال ۲۰۱۷ با حوزه کریپتو آشنا شده و در تمام طول این مدت روی شبکه Avalanche فعال بوده است.

فرد بعدی یعنی 0xmurloc نیز یک توسعه‌دهنده Full Stack و مدیر محصول است. او اخیرا سرپرست محصول یک استارتاپ پیشرو جهانی بوده است که یک عرضه اولیه عمومی برگزار کرد. او در رشته مهندسی الکترونیک ودر یکی از برجسته‌ترین دانشگاه آمریکا تحصیل کرده است. 0xmurloc از سال ۲۰۱۴ هولدر بیت کوین بوده و اخیرا در حوزه DeFi مشغول به کار شده است.

بررسی نقشه راه پلتفرم Trader Joe

نقشه راه Trader Joe

نقشه راه پلتفرم تریدر جو به سه مرحله تقسیم می‌شود که در ادامه آن را بیان می‌کنیم.

مرحله اول

 • طراحی رابط کاربری جدید
 • اضافه کردن نمودارهای شمعی
 • قابلیت زپ کردن با یک کلیک
 • انتقال نقدینگی از پلتفرم پانگولین با یک کلیک
 • امکان رای‌دهی با سپرده‌گذاری JOE
 • دو برابر کردن پاداش مزارع

مرحله دوم (وام‌دهی و معامله با لوریج)

 • وام‌دهی جفت ارزی ایزوله که به کاربران اجازه معامله با لوریج را می‌دهد.
 • امکان پیاده‌سازی استراتژی‌های وام‌دهی به بهینه‌سازان بازده

مرحله سوم (تحقیق و توسعه)

 • تحقیقات در دیفای، به‌طور مشخص درباره سفارش‌های لیمیت و اوراق مشتقه
 • نگارش مقاله تحقیقاتی در حوزه Defi
 • تبدیل مقالات به کد

تریدر جو در صفحه مدیوم خود نقشه راه سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ را نیز منتشر کرد. سه اقدام اصلی این پلتفرم ایجاد تغییرات اساسی و ایجاد نوآوری، تغییر توکنومیکس و راه‌اندازی مارکت‌پلیس (بازار) است. گردانندگان تریدر جو قصد دارند مشکلاتی مانند حمله فرانت رانینگ و سوداگری قیمتی به‌خاطر نقدینگی کم را برطرف کنند. همچنین آن‌ها قرار است فشار فروش رو در برنامه جدید توکنومیکس خود حل کرده و با پشتیبانی از توکن یکتا یا NFT و متاورس، شبکه آوالانچ را در حوزه‌های نام‌برده غنی کند.

تریدر جو با چه پلتفرم‌های دیگری همکاری داشته است؟

برای شناخت بهتر یک پروژه و اطلاع از رویکر آن برای رسیدن به اهدافش، بررسی پروژه‌های مشترک آن می‌تواند بسیار کمک کند. در این بخش به بررسی پروژه‌های مشترک تریدر جو می‌پردازیم.

بیفی فایننس (Beefy Finance): بیفی فایننس یک پلتفرم بهینه‌ساز بازده چند‌زنجیره‌ای است که به‌کاربران این امکان را می‌دهد، با سپرده‌گذاری توکن‌ها در صندوق‌های این پلتفرم بهره‌های ترکیبی به‌دست بیاورند. در همکاری تریدر جو با این پلتفرم یک مزرعه BIFI – AVAX برای مدت محدود و ضریب ۲ برابری روی Trader Joe ساخته شد.

چارت اکس (ChartEx): چارت اکس یک پروتکل تامین‌کننده چارت‌های کندل استیک برای بازارسازهای خودکار روی شبکه‌های پالیگان، آوالانچ، اتریوم و بایننس اسمارت چین است. در همکاری این پروتکل با تریدر جو، تامین نمودارهای مورد نیاز Trader Joe‌ بر عهده این پروتکل بوده است. فارم AVAX – CHART نیز با ضریب ۰.۲ برابری در دکس تریدر جو در قالب این همکاری به‌وجود آمد.

رلی‌چین (RelayChain): رلی چین یک پروتکل برای افزودن بریج و سواپ میان‌زنجیره‌ای در هر دکس و برنامه غیرمتمرکز (Dapp) است. امکان بریج و دکس میان‌زنجیره تریدر جو با استفاده از این پروتکل انجام پذیرفته و در این همکاری دکس Trader Joe، فارم AVAX – RELAY را با ضریب ۰.۵ برابری راه‌اندازی کرد.

رم ترمینال (Rome Terminal): رم ترمینال یک رابط کاربری یا داشبورد مدیریتی در دیفای است. کاربران تریدر جو با استفاده از Rome Treminal می‌توانند داشبورد مخصوص به‌خود را داشته باشند و حساب خود را مدیریت کنند.

چین لینک (ChainLink): چین لینک یک اوراکل قیمتی است. تریدر جو توانسته از طریق چین لینک اطلاعات قیمتی JOE/USD را در اختیار داشته باشد و به هولدرهای رمز ارز JOE این امکان را بدهد که از آن به‌عنوان وثیقه برای وام‌های آنچین در Banker Joe استفاده کنند.

ارز دیجیتال پلتفرم تریدر جو چیست؟ معرفی توکن JOE

تریدر جو روی شبکه آوالانچ راه‌اندازی شده است؛ بنابراین توکن JOE نیز هم روی آن عرضه شده است. البته برای استفاده از امکانات این صرافی، باید کوین AVAX را به عنوان کارمزد تراکنش‌ها پرداخت کرد.

ارز دیجیتال تریدر جو یک توکن حاکمیتی است و به افراد در ازای هولد آن، از درآمد صرافی پاداش داده می‌شود. توزیع این توکن یک عرضه ثابت و نزولی دارد. عرضه JOE از جولای ۲۰۲۱ شروع و تا ژانویه ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. ابتدا در هر ثانیه ۳۰ توکن JOE عرضه می‌شود و در پایان زمان گفته شده، این مقدار به ۰.۳ عدد در ثانیه می‌رسد. مقدار تخصیص ارز دیجیتال جو به گروه‌های مختلف به‌صورت زیر است.

 • مقدار عرضه کل: ۵۰۰ میلیون عدد
 • تامین‌کنندگان نقدینگی: ۵۰ درصد
 • خزانه‌داری: ۲۰ درصد
 • توسعه‌دهندگان: ۲۰ درصد
 • سرمایه‌گذاران آتی:‌ ۱۰ درصد

هیچ پیش‌فروش یا فروش خصوصی‌ای برای رمزارز JOE انجام نشده است و همه توکن‌ها بر اساس برنامه از قبل مشخص‌شده توزیع می‌شوند. مقداری که به تیم یا خزانه پروژه تخصیص داده می‌شود، هم‌زمان با توزیع LP توکن فارم‌ها خواهد بود.

به‌گزارش میهن بلاکچین ارزش کل بازار ارز دیجیتال جو حدودا ۲۵۲ میلیون و ۲۹۴ هزار دلار است که از بابت در جایگاه ۲۶۵ بازار رمزارزها قرار دارد. از میزان عرضه‌ نهایی این توکن، تا به حال ۲۷۲٬۹۷۲٬۵۰۳.۵۲ عدد عرضه شده و حدود ۱۵۴ میلیون و ۲۰۴ هزار عدد آن در گردش است. در زمان نگارش این مقاله (۲۳ دی ماه ۱۴۰۰) قیمت JOE‌ برابر با ۱.۶۴ دلار است.

در کدام صرافی می‌توان ارز دیجیتال JOE خرید و فروش کرد؟

برای خریدوفروش توکن JOE می‌توان از صرافی‌های بایننس، FTX، گیت، MEXc و Crypto.com استفاده کرد. علاوه‌بر این، در دکس تریدر جو می‌توان توکن آن را سواپ کرد.

کدام کیف پول برای نگهداری توکن JOE مناسب است؟

از آن‌جایی که ارز دیجیتال جو روی شبکه آوالانچ عرضه شده است، بنابراین برای نگهداری آن باید از کیف پول‌هایی که از این شبکه پشتیبانی می‌کنند، استفاده کرد. یکی از متداول‌ترین انتخاب‌ها برای نگهداری توکن JOE، کیف پول متامسک است. برای اطلاع از بهترین کیف پول‌های شبکه آوالانچ، مقاله زیر را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله با بررسی توکن JOE، نقشه راه، پروژه‌های مشترک، تیم سازنده، امکانات، نحوه کارکرد و اهداف Trade Joe، به سوال تریدر جو چیست، پاسخ دادیم. دکس‌ها وشبکه‌های مختلفی وجود دارند که به‌دنبال جذب هرچه بیشتر کاربران و سرمایه آن‌ها هستند. به‌نظر شما پلتفرم تریدر جو می‌تواند به روند مثبت خود ادامه دهد و به اهداف خود برسد؟

منبع
traderjoexyz

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا