کریپتو کده

معرفی BakerySwap و توکن BAKE؛ از صرافی غیرمتمرکز تا فروشگاه NFT

شاید اخیرا پروژه‌هایی با نام‌هایی الهام گرفته از نام غذا در فضای دیفای به گوشتان خورده باشد. بیکری‌سواپ (BakerySwap) در وهله نخست، صرافی غیرمتمرکزی بر بستر بایننس اسمارت چین است. این صرافی بر پایه مدل بازارساز خودکار عمل می‌کند. این شیوه که با پروتکل یونی‌سواپ (Uniswap) محبوبیت یافت، سبب شد که پروتکل‌ها و سرویس‌های بسیاری با گرته‌برداری از کدهای یونی‌سواپ پا به عرصه فعالیت بگذارند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

بیکری سواپ چیست؟ این صرافی غیرمتمرکز به جز ایجاد بستری برای تبادل کوین‌ها و توکن‌ها، خدمات بسیاری ارائه می‌دهد. از امکان شرکت در استخرهای نقدینگی و کسب سود گرفته تا تولید (mint) توکن‌های غیر مثلی (NFT) و حتی فراهم آوردن امکان فروش آن‌ها؛ در ادامه در خصوص مورد موارد گفته شده، بیشتر توضیح خواهیم داد.

بنابر آمار سایت کوین مارکت‌کپ، این صرافی در تاریخ ۱۴ مرداد، با حجم معامله ۲۴ ساعته ۷,۷۰۰,۰۰۰ دلار، سهمی ۰.۱۳ درصدی از بازار صرافی‌های غیرمتمرکز را دارد و در رتبه بیست و هفتم این رده‌بندی قرار دارد.

بیکری سواپ چیست؟

بیکری سواپ چیست؟

به شکل مختصر، بیکری‌سواپ یک کپی از یونی‌سواپ در شبکه BSC است (البته شایان ذکر است که یونی‌سواپ در نسخه سوم، تغییرات گسترده‌ای در نحوه عمل خود داده است و BakerySwap را باید مشابه نسخه دوم آن دانست). در شهریور ۱۳۹۹ (سپتامبر ۲۰۲۰)، بیکری‌سواپ فعالیت خود را آغاز کرد. در مهر همان سال، شرکت بایننس اعلام کرد که این پروژه در کنار پروژه‌های دیگری همچون پنکیک‌سواپ، برگرسواپ و فورتیوب تحت حمایت مالی صندوق شتاب‌دهنده زنجیره هوشمند بایننس قرار گرفته‌اند و در مرحله اول حمایت، ۱۰ میلیون دلار نقدینگی به هر کدام از این پروژه‌ها تزریق خواهد شد. صندوق اشاره شده با هدف کمک به گسترش و راه‌اندازی پروژه‌ها در بستر اکوسیستم BSC ایجاد شده است. این صرافی بدل به اولین بازارساز خودکار در بستر زنجیره هوشمند بایننس شد که استخرهای نقدینگی آلت‌کوین‌هایی همچون لینک، دات و… را ارائه می‌داد.

هسته اصلی فعالیت این سرویس دیفای، بخش صرافی و فروشگاه NFT آن است. در اولین مطلب حساب رسمی این پلتفرم در سایت مدیوم، در توضیح اینکه چرا از زنجیره هوشمند بایننس استفاده شده است، این چنین آمده است: «اگر صادق باشیم، قیمت گس فعلی اتریوم به شکلی غیرمنطقی بالاست و این مانع بر سر راه ورود به فعالیت‌های شبکه، روز به روز بلند و بلندتر می‌شود […] با استفاده از زنجیره هوشمند بایننس، قادر خواهیم بود تا همزمان با افزایش سرعت تراکنش‌ها، هزینه را هم به شدت کاهش دهیم. فوق‌العاده است، مگر نه؟»

در بخش مختص به NFT، کاربران امکان ایجاد توکن غیرمثلی و فروش آن را دارند. در کنار آن، این سرویس بخشی هنرگردانی شده از آثار هنرمندان برگزیده خود ایجاد کرده است.

هدف ایجاد از پلتفرم بیکری سواپ چیست؟

Bakery Swap را می‌توان یک صرافی بازارساز خودکار دیگر دانست. با محبوبیت این نوع از صرافی‌ها، هر اکوسیستمی صاحب نمونه‌ای از یونی‌سواپ خود شد؛ در اکوسیستم بایننس اسمارت چین (BSC) نیز، پنکیک سواپ و بیکری سواپ قد برافراشتند. کارمزد انتقال پایین این شبکه، جذابیت فراوانی برای کاربران داشت و اقبال فراوانی به این پلتفرم‌ها نشان دادند.

بنابراین این پلتفرم در پاسخ به نیاز عدم وجود صرافی غیرمتمرکز در اکوسیستم بایننس ایجاد شد. در ادامه فعالیت و با ایجاد تب NFT، رویکرد این سرویس به سمت ارائه خدمت در این حوزه و تبدیل کردن آن به یکی از ستون‌های اصلی فعالیت تغییر کرد. امروز، بیکری سواپ یکی از مهم‌ترین سرویس‌دهندگان در حوزه NFT در شبکه بایننس اسمارت چین است.

معرفی سرویس‌های مختلف Bakeryswap

در این قسمت، سرویس‌های مختلف این پلتفرم را با هم مرور می‌کنیم:

صرافی

بخش صرافی این پلتفرم، مشابه اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز بازار است. با اتصال کیف پولی که از شبکه BSC پشتیبانی کند، می‌توان به راحتی توکنی را به توکنی دیگر تبدیل کرد و از مزایای این شبکه همچون کارمزد انتقال کمتر و سرعت بیشتر در قیاس با شبکه اتریوم بهره برد.

بخش تبادل صرافی بیکری سواپ

استخر نقدینگی Bakeryswap

در بخش استخرهای نقدینگی این پلتفرم، می‌توانید با سپرده‌گذاری یک جفت ارز دیجیتال با نسبت یکسان، به ازای سهم‌تان از میزان کل نقدینگی استخر توکن نقدینگی (LP Token) دریافت کنید و از کارمزد مبادله دریافتی آن استخر بهره‌مند شوید.

نحوه تامین نقدینگی در استخرهای Bakeryswap

کسب درآمد در صرافی بیکری سواپ

در بخش کسب سود (Earn) این پلتفرم، ‌BakerySwap این امکان را به شما می‌دهد تا با فارم و قفل کردن برخی دارایی‌ها، پاداش دریافت کنید. اکثر این پاداش‌ها به شکل توکن BAKE پرداخت می‌شوند اما طرح‌های تشویقی دیگری نیز موجودند. می‌توان توکن نقدینگی (LP) برخی استخرهای خاص را در این قسمت سرمایه‌گذاری کرد و از پاداش مضاعف، علاوه بر پاداش تامین نقدینگی بهره برد.

برخی از گزینه‌های فارمینگ و استیکینگ در bakery swap

نکته قابل توجه این است که شما می‌توانید با استیک کردن برخی NFTها، سود کسب کنید.

بازارچه NFT در صرافی Bakeryswap

بیکری‌سواپ اخیرا تمرکز زیادی بر روی بخش NFT خود گذاشته است و همکاری‌های گسترده‌ای در این خصوص آغاز کرده است. NFT زنجیره هوشمند بایننس طبق دو استاندارد BEP-721 و BEP-1155 ارائه می‌شوند که اولی برای کارهای تکی و دومی برای ایجاد مجموعه‌های هنری مناسب‌تر است. علاوه بر امکان خریداری آثار هنری در این بازار، می‌توانید توکن NFT خود را ایجاد کنید.

بازارچه NFT پلتفرم بیکری سواپ

در این بخش می‌توانید با پر کردن فرم زیر و آپلود اثر خود، توکن خود را ایجاد کنید. امکان جالب حق الامتیاز (Royalty)، ویژگی جذابی است که می‌توانید از آن به نفع خود بهره برید. در این فیلد با مشخص کردن درصدی بین ۰ تا ۵۰، می‌توانید از مبلغ فروش صاحب آتی اثر خود نیز سهم ببرید. برای ایجاد NFT، مقداری BNB احتیاج است. پیش از اقدام، از وجود BNB در کیف پول خود مطمئن شوید.

فرم ایجاد توکن غیر مثلی (NFT)

گالری بیکری سواپ

این گالری که بخش هنرگردانی شده BakerySwap است، زیردامنه مخصوص به خود را دارد که نشان از توجه ویژه این پلتفرم به آن است. در این بخش، آثار هنرمندان برگزیده این صرافی به نمایش و فروش گذاشته می‌شود. علاوه بر آن، اطلاعات مربوط به رویدادها و همکاری‌های ویژه این پلتفرم با دیگر پروژه‌ها در این حوزه را می‌توانید از آنجا مشاهده کنید.

بخش گالری هنرگدانی شده سرویس بیکری‌سواپ

اگر مایل به حضور در جمع هنرمندان برگزیده بیکری‌سواپ هستید می‌توانید با پر کردن این فرم، متقاضی شوید.

در خصوص چند و چون مینت NFT و ارائه و فروش آثار هنری در بیکری سواپ، با حمید، CGI آرتیست خوب کشورمان گپ زدیم:

بنده قبلا تلاش نه چندان جدی کرده بودم تا آثارم را در پلتفرم‌هایی همچون Opensea ارائه دهم اما هیچ‌وقت میسر نشد که شاید یکی از دلایل آن هزینه تراکنش بالای شبکه اتریوم بود. وقتی دیدم پلتفرمی مثل بیکری وجود دارد که توسط بایننس لیست شده و هزینه ایجاد کار در آن نسبت به شبکه اتریوم بسیار پایین‌تر است، کم‌کم جذب این پلتفرم شدم و شروع به آپلود کارهایم کردم. آپلود کار در بیکری به نظرم هنوز روان انجام نمی شود؛ برای مثال گاهی متوجه نمی‌شوی کاری که هزینه تراکنش آن را پرداخت کردی آپلود شده است یا نه (و باید از طریق اکسپلوررهای شبکه آدرس‌مان را چک کنیم). پس از آپلود، کار باید مورد تایید کمیته داوران قرار گیرد – این پلتفرم به خصوص روی مساله کپی رایت حساس است – پس از تایید، کاربر می‌تواند آن را به مزایده بگذارد که آن نیز مستلزم هزینه جدید است. پس از دریافت پیشنهادات، صاحب اثر پیشنهاد موردنظرش را تایید می‌کند.

پلتفرم های رقیب – همانند Airnft، داوینچی و Refinble – در اکوسیستم BSC، عموما هزینه‌های پایین‌تری دارند و کار با سرعت بیشتری آپلود و تایید می‌شود و بسیاری مواقع خبری از نظارت بر روی آن نیست مگر به شکل اتفاق دیده شود. اما با این حال بیکری سواپ پلتفرم مورد علاقه من است چرا که بیشترین تراکنش را در شبکه بایننس اسمارت چین دارد [توجه داشته باشید که این مصاحبه در خرداد ۱۴۰۰ انجام شده است] و با وجود اینکه هزینه مینت در بیکری ممکن است حدود ۱۰ دلار تمام شود و همان کار در Airnft مثلا یک دلار شود، با این حال انتخاب من بیکری سواپ است. قبل از آپلود آثار، حتما شرایط و قوانین سایت را مطالعه کنید تا کارهایتان توسط کمیته نظارت رد نشود چرا که در آن صورت علی‌رغم پرداخت هزینه، نمی‌توانید آن را در فروشگاه این سایت به فروش برسانید.

حمید موفق شده بود که به جمع هنرمندان برگزیده پلتفرم بیکری سواپ راه یابد. از او در مورد چگونگی این کار و مزایای آن پرسیدیم:

این پلتفرم از هنرمندان برگزیده خود حمایت می‌کند. شبکه‌های اجتماعی آن‌ها در بخش گالری و شبکه‌های اجتماعی بیکری سواپ تشویق می‌شوند. راه انتخاب شدن هم پر کردن فرم اشاره شده و به انتظار پاسخ تیم نشستن است.

معرفی لانچ‌پد بیکری سواپ

در این بخش پروژه‌ها و توکن‌های جدید لیست شده در این صرافی عرضه می‌شوند. اَشکال عرضه اولیه صرافی (IDO) برای هر یک متفاوت است و بسته به شرایط آن پروژه دارد. کاربرانی که مشتاق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های لیست شده هستند، می‌توانند با قفل کردن توکن‌های بیک (BAKE) و یا دلار بایننس (BUSD) در عرضه اولیه شرکت کنند. با توجه به میزان مشارکت، توکن‌های پروژه بین متقاضیان تقسیم خواهد شد. در حال حاضر پروژه‌ای برای جذب سرمایه در بیکری سواپ عرضه نشده است. برخی از پروژه‌هایی که پیشتر از این طریق تامین سرمایه کردند، در شکل زیر قابل مشاهده است.

لیست پروژه‌هایی که در لانچ پد بیکری لیست شده‌اند

استیکینگ اتریوم ۲ در بیکری سواپ

در این بخش کاربران می‌توانند به شکلی غیرمستقیم در استیکینگ اتریوم ۲ شریک باشند و سود دریافت کنند. تعدادی استخر از انواع و اقسام توکن‌های اتریوم رپد شده در شبکه BSC موجود است که کاربران با تامین نقدینگی آن و فارم توکن نقدینگی آن در این بخش، می‌توانند به شکل غیرمستقیم در استیکینگ شبکه اتریوم ۲ مشارکت کنند.

استخرهای اتریوم بیکری سواپ

بخش Gamification

در این بخش اقلام کلکسیونی (Collectibles) و تزیینی بازی‌های بلاکچینی به فروش می‌رسند. قسمت جالب توجه این بخش، Combo meals است؛ در این بخش کاربران می‌توانند با پرداخت توکن بیک صاحب یکی از انواع وعده‌های ترکیبی (که در چهار سطح قیمتی به فروش می‌رسند) شوند. مالکیت این وعده‌ها سبب افزایش ضریب پاداش فارمینگ برای مالک می‌شود. این وعده‌ها که به شکل توکن غیر مثلی هستند، هر کدام متفاوت از دیگری‌اند و مقدار ضریب افزایش پاداش در آن‌ها، هنگام ایجاد به شکل تصادفی انتخاب می‌شود.

وعده‌های ترکیبی سبب افزایش پاداش فارمینگ می‌شوند

توکن بیک (BAKE) چیست؟

بیک توکن بومی و چندمنظوره در پلتفرم بیکری‌سواپ است. این توکن مبنی بر استاندارد BEP-20 است و در بستر زنجیره هوشمند بایننس ایجاد شده و آن را می‌توان علاوه بر صرافی‌های بزرگ، با تامین نقدینگی در استخرهای نقدینگی مختلف این پلتفرم (حتی با استیک کردن توکن بیک) به دست آورد. دارندگان این توکن از حق تصمیم‌گیری برای سرنوشت این پلتفرم برخوردارند و می‌توانند در فرایند رای‌گیری برای بروزرسانی‌های آتی این پلتفرم شرکت نمایند.

این صرافی از تبدیل توکن‌ها، ۰.۳ درصد کارمزد دریافت می‌کند که ۰.۲۵ درصد آن به عنوان پاداش به تامین‌کنندگان نقدینگی داده می‌شود و آن‌ها می‌توانند با فارم کردن برخی از این توکن‌ها، توکن بیک (BAKE) به عنوان پاداش مضاعف در ازای آن دریافت کنند. ۰.۰۵ درصد باقی مانده به اشکال مختلف، به عنوان جایزه به دارندگان توکن بیک داده می‌شود.

سهم تیم توسعه‌دهندگان این پلتفرم از کل توکن‌ها ناچیز است و تنها ۱ درصد کل توکن‌ها به آن‌ها می‌رسد. همچنین خبری از پیش‌فروش و پیش‌استخراج در توزیع این توکن نبوده است.

بیکری‌سواپ دو نوع استخر نقدینگی دارد: استخرهایی که پاداش‌های بیک به آن‌ها تعلق می‌گیرد و استخرهایی که چنین پاداش‌هایی ندارند.

در ابتدای فعالیت این پلتفرم، برای تشویق کاربران به تامین نقدینگی و کشت سود، استخرهایی زیر با ضرایب پاداش متناظرشان در بیکری‌سواپ ایجاد شد:

  • استخر بیک (BAKE) – بایننس کوین (BEP-20 BNB) با ضریب پاداش بیک ۱۰
  • استخر بایننس دلار (BUSD) – بایننس کوین (BEP-20 BNB) با ضریب پاداش بیک ۳
  • استخر اتر (ETH) – بایننس کوین (BEP-20 BNB) با ضریب پاداش بیک ۱
  • استخر بیت‌کوین (BTC) – بایننس کوین (BEP-20 BNB) با ضریب پاداش بیک ۱
  • استخر پولکادات (DOT) – بایننس کوین (BEP-20 BNB) با ضریب پاداش بیک ۱
  • استخر لینک (LINK) – بایننس کوین (BEP-20 BNB) با ضریب پاداش بیک ۱

با توجه به استفاده از زنجیره هوشمند بایننس به عنوان بستر فعالیت، بایننس کوین به صورت پیش‌فرض به عنوان پایه دارایی این صرافی انتخاب شده است.

در ابتدا سقفی برای انتشار توکن BAKE مشخص نشده بود اما با تصمیم کاربران، نحوه انتشار این توکن به شکل زیر محدود شده است:

از تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۲۱ (۲۰ اسفند ۱۳۹۹)، تعداد توکن‌های ایجاد شده از روزانه ۷۲۰ هزار عدد به شکل متوسط، به ۲۵۰ هزار عدد کاهش یافت. پس از ۹ ماه، این عدد به نصف کاهش خواهد یافت و هر ۹ ماه یک بار، این روند ادامه خواهد یافت تا در نهایت تعداد توکن‌های در گردش به ۲۷۷ میلیون عدد برسد. پیش‌بینی می‌شود این روند ۲۴ سال طول کشد. طبیعتا نرخ ضرایب پاداش طرح‌های مختلف درآمدزایی نیز به همین نسبت هر ۹ ماه، نصف خواهد شد.

در زمان نگارش این مطلب (۱۴ مرداد ۱۴۰۰) قیمت توکن بیک (BAKE) ۱.۹۱ دلار است. بیشترین قیمت تاریخی این توکن، سه ماه پیش رقم خورد که قیمت آن به عدد ۸.۴۸ دلار رسید. کمترین قیمت این توکن، ۷ دهم سنت بود که در آبان سال گذشته و در چند ماهه اول فعالیت این سرویس، به آن رسید. ارزش بازار این توکن ۳۲۲ میلیون دلار و تعداد توکن در گردش آن، در حال حاضر ۱۶۹ میلیون عدد است.

جالب است بدانید طبق گزارش سایت کریپتو رنک (Cryptorank)، این توکن از ابتدای سال جاری میلادی تا انتهای جولای (۸ مرداد ۱۴۰۰)، با ۱۲۴۸۹ درصد رشد، بیشترین میزان رشد را در بین پروژه‌های مختلف دارا بوده است.

رشد خیره‌کننده قیمت توکن بیک BAKE از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا کنون

نقشه راه

یکی از مشکلاتی که این پلتفرم از آن رنج می‌برد، عدم اطلاع‌رسانی مناسب است. در یکی از معدود اسنادی که به آینده این پلتفرم می‌پردازد و مهر سال گذشته در اکانت توییتر این سرویس منتشر شد به چند مورد اشاره شده است که در بین آن‌‌ها، تنها معاملات مارجین و ابزار مشتقه باقی مانده و عملی نشده است. تاریخی در خصوص اجرایی شدن این مورد ذکر نشده است.

نقشه راه پلتفرم بیکری سواپ

همکاری‌های مشترک

مهم‌ترین همکاری مشترک اخیر این پلتفرم، ماه گذشته با سرویس لویاتان (leviathan) صورت گرفت. لویاتان اولین پلتفرم غیرمتمرکز ارائه‌کننده شاخص‌های مالی (Financial Indices) بر روی اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس است. طبق مفاد این همکاری، دو شاخص Legacy و Stabile و همچنین توکن بومی این پلتفرم با نام Lev به بیکری سواپ افزوده خواهند شد و کاربران می‌توانند با شرکت در این استخرهای نقدینگی، توکن لِو (Lev) دریافت کنند.

همچنین این صرافی، کمپین اطلاع‌رسانی مشترکی با همراهی کیف پول سیف پل (Safe Pal) به راه انداخت تا کاربران را در خصوص زیر و بم NFTها و نحوه نگهداری، دریافت و ارسال آن آگاه سازد.

دیگر قرارداد مهم بیکری، با همکاری آلکمی تویز (Alchemy Toys) انجام پذیرفت. آلکمی تویز یکی از نیروهای اصلی پشتیبان شبکه GAT است؛ این شبکه اکوسیستمی برای بازی و اقلام کلکسیونی NFT محور است که به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی بر روی شبکه BSC به بازی بپردازند. طبق این قرارداد همکاری، بازار NFT تویز به فروشگاه NFT بیکری افزوده شد و علاوه بر آن، کاربران می‌توانند با استیک کردن NFTهای تویز خود  در استخر مخصوص بیکری سواپ، توکن GAT به دست آورند.

تیم پروژه

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین موارد ضعف این پلتفرم مساله اطلاع‌رسانی است. تیم سازنده این پروژه ناشناس هستند و متاسفانه راه‌های ارتباطی زیادی بین کاربران و آن‌ها برقرار نیست. کانال‌های ارتباطی این پلتفرم در جدول زیر لیست شده‌اند:

گیت هابتلگرامتوییترمدیوم
++++

توکن BAKE را از کجا بخریم؟

توکن بیک را می‌توان از راه‌های زیادی تهیه کرد؛ این توکن در صرافی‌های غیرمتمرکزی همچون بیکری سواپ و پنکیک سواپ قابل تهیه است. همچنین می‌توان آن را از CEXهایی همچون بایننس، کوینکس، بیت‌هامب و Gate.io خریداری کرد.

رمزارز بیک را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

از تمامی کیف‌پول‌هایی که از شبکه اسمارت چین بایننس پشتیبانی می‌کنند، می‌توان برای نگهداری این توکن استفاده کرد. برخی از نمونه‌های این کیف پول‌ها عبارتند از والت متامسک، تراست والت، سیف پل، کیف پول بایننس چین و غیره.

جمع‌بندی

صرافی و فروشگاه بیکری سواپ، یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه بایننس اسمارت چین است. هر چند در ماه‌های اخیر قافیه را به پنکیک سواپ باخته است، اما جوایز و پاداش‌های این پلتفرم (خصوصا آن‌هایی که به فرم توکن بیک پرداخته می‌شوند) همچنان آن را بدل به یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری کرده است.

فروشگاه NFT این پلتفرم نیز رقبای بزرگی در بازار دارد اما جذابیت شبکه BSC و همکاری‌های این پلتفرم با دیگر پروژه‌ها، آن را به مقصدی جذاب برای هنرمندان و خریداران تبدیل کرده است. در سه ماه اخیر، نقدینگی و میزان فروش این پلتفرم بدون دلیل قابل ذکری کاهش محسوسی داشته است و این قضیه، در کنار عدم اطلاع‌رسانی مناسب، به خطرات سرمایه‌گذاری در این پلتفرم افزوده است.

شما در مورد این پروژه چه نظری دارید؟ آیا تاکنون از خدمات این پلتفرم استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا