قیمت دات (Polkadot)

$5.60
282,962.40 تومان
Polkadot
DOT Rank #15 % -0.16
polkadot
تغییرات 1 ساعته %-0.46
تغییرات 24 ساعته %-0.16
تغییرات 7 روزه %8.25
تغییرات 30 روزه %18.82
تغییرات 1 ساله %-0.59
بیشترین قیمت (تاکنون)
$54.98
در تاریخ 13 آبان 1400 در ساعت 14:10
کمترین قیمت (تاکنون)
$2.70
در تاریخ 30 مرداد 1399 در ساعت 05:48
بیشترین قیمت / کمترین قیمت (24 ساعت)
$5.72 / $5.49
 • ارزش کل بازار $7,299,200,250.00
 • حجم معاملات (24 ساعت) $276,257,432.00
 • عرضه در گردش 1,303,959,003.21 DOT
 • عرضه کل 1,384,908,136.24 DOT

قیمت دات 5.60 دلار است (امروز 14 آذر 1402) که با احتساب قیمت تتر 50,529.00 تومان، با قیمت 282,962.40 تومان در ایران معامله می‌شود. حجم معاملات روزانه دات 276,257,432.00 دلار است و قیمت دات در 24 ساعت اخیر، 0.16% کاهش داشته است.

دات (Polkadot) با نماد اختصاری DOT یک ارز دیجیتال (Digital Currency) یا رمزارز (Cryptocurrency) است که با ارزش بازار حدود 7,299,200,250.00 دلار در رتبه 15 بازار رمز ارزها قرار دارد.

نمودار تکنیکال قیمت دات

قیمت دات (Polkadot) در سایت میهن بلاکچین

پولکادات یکی از بلاک چین‌های نسل جدید است که چندین بلاک چین در یک شبکه ایجاد می‌کند و ارتباط و تعامل‌پذیری بین زنجیره‌ای بلاکچین‌ها را بسیار آسان می‌کند. پولکادات انتقال بین بلاک چینی توکن‌ها، اطلاعات و انواع مختلف دارایی را امکان‌پذیر می‌سازد. این تعامل‌پذیری، پولکادات را از سایر بلاک چین‌ها نظیر اتریوم متمایز می‌کند.

این شبکه از الگوریتم اجماع مختص خود به نام GRANDPA  استفاده می کند. مهم‌ترین بخش‌های شبکه پولکادات، ریلی چین (Relay Chain)، پاراچین (Parachain)، پاراترد (Parathread) و بریج (Bridge) است.

بنیاد Web3 حامی و در حال توسعه پولکادات بوده است تا پلتفرمی غیرمتمرکز و کاربردی ایجاد کند.  این بنیاد به تبلیغ و ارتقای اینترنت غیرمتمرکز می‌پردازد. موسسان پولکادات دکتر گاوین وود، رابرت هابرمایر و پیتر زابان هستند که در سال ۲۰۱۶ این پروژه را بنا نهادند. وود هم‌چنین هم بنیانگذار اتریوم است.

هدف پولکادات ایجاد جامعه‌ای متن‌باز است که بر بستر شبکه‌های همتا به همتا اجرا می‌شود. در پولکادات بدون نیاز به اعتماد و یا ویژگی منحصر به فردی شما می‌توانید ارزش و دارایی را انتقال دهید. وود پلتفرم پولکادات را به عنوان پاسخی به به‌روزرسانی شبکه اتریوم ۲.۰ می‌داند.

پولکادات قصد دارد تبدیل به یک شبکه کاملا مقیاس‌پذیر شود که تمرکز اصلی آن، ایجاد یک فناوری چند زنجیره‌ای است. بنیاد Web3، پولکادات را "بلاک چین نسل بعدی" خوانده است. در این مطلب قصد داریم به این بپردازیم که پولکادات چیست و تاریخچه قیمت آن تا به حال به چه صورت بوده است. با ما همراه باشید.

قیمت پولکادات لحظه ای

رمزارز پولکادت در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین رمزارزهای بازار و پروژه پولکادات، یکی از پیشروترین و موفق‌ترین پروژه‌های حوزه محسوب می‌شود. قیمت لحظه‌ای پولکادات از عوامل مختلفی مانند توسعه‌های پروژه، افزایش کاربرد رمزارز DOT و... تاثیر می‌گیرد. پولکادات در حال حاضر در میان رمزارزهای برتر بازار به لحاظ ارزش بازار قرار دارد و با توجه به قوی کار کردن این پروژه، می‌توان آینده روشنی برای آن متصور شد. در ادامه این مطلب با میهن بلاکچین همراه باشید تا عواملی که روی قیمت لحظه‌ای پولکادات تاثیر می‌گذارند را بررسی کنیم.

جذب سرمایه پولکادات

بنیاد پولکادات در ماه اکتبر ۲۰۱۷ ICO موفقیت آمیزی اجرا و طی آن، بیش از ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و تقریبا نیمی از موجودی ۱۰ میلیون توکنی خود را فروخته است. اما متاسفانه، این شرکت با ضررهایی مواجه شده که آنها را مجبور کرده است تا ۲ دوره فروش خصوصی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ اجرا کنند.

در روزهای اجرای ICO، قیمت هر توکن DOT تقریبا ۳۰ دلار بود اما در ماه آگوست ۲۰۲۰، در دارایی‌های DOT بازنگری شد.

تاریخچه قیمت پولکادات

قیمت پولکادات در زمان عرضه ۲.۶۹ دلار بود. توکن دات در تاریخ ۲۰ آگوست ۲۰۲۰ عرضه شد و به فاصله ۱۰ ماه قیمت پولکادات در تاریخ ۱۵ می ۲۰۲۱ به بالاترین میزان خود ۴۹.۶۹ دلار در یکسال اخیر رسید. در تاریخ ۸ تیر ۱۴۰۰ قیمت لحظه ای پولکادات ۱۵.۴۳ دلار است.

قیمت پولکادات در مدت زمان کمی با رشد زیادی مواجه شد. پولکادات که آن را رقیب سرسختی برای اتریوم و کاردانو می‌دانند در روند صعودی سال ۲۰۲۰ عملکرد چشمگیری داشت. افزایش ارزش بازار پولکادات باعث شد این ارز دیجیتال در مدت زمان کمی به ۱۰ رمز ارز برتر بازار از لحاظ ارزش بازار دست یابد.

قیمت این توکن در اواسط ماه سپتامبر ۵.۲۰ دلار بود و از آن زمان، نوسان قیمتی آن شروع شد. قیمت DOT در اوایل ماه اکتبر به ۴.۴۲ دلار رسید و سپس در اواسط ماه اکتبر به ۳.۸۶ دلار کاهش یافت. قیمت این توکن تا پایان اکتبر بین ۴.۰۱ الی ۴.۱۵ دلار بود.

قیمت DOT در آغاز ماه نوامبر با نوسان شدید همراه بود، به طوری که به ۳.۹۰ دلار کاهش یافت. سپس در پایان نوامبر به ۵.۸۸ دلار رسید.

قیمت DOT در اوایل ماه دسامبر به ۵.۳۶ دلار رسید و سپس نوسان آن مجددا شروع شد. DOT در اواسط دسامبر به ۵.۴۷ دلار تغییر قیمت داد و در پایان دسامبر ۲۰۲۰ به ۷.۶۸ دلار افزایش یافت.

پس از آن در ماه ژانویه قیمت پولکادات با روند صعودی مواجه شد و در تاریخ ۱۷ ژانویه به ۱۷.۶۷ دلار رسید.

قیمت DOT در تاریخ ۱ فوریه با اندکی کاهش به ۱۵.۹۷ دلار رسید و سپس در تاریخ ۲۱ فوریه به قیمت تاریخی ۴۱.۱۹ دلار رسید. از این تاریخ به بعد قیمت پولکادات با نوسان مواجه شد و در بازه زمانی یک ماهه در محدوده قیمت ۳۰ تا ۳۵ دلار معامله شد.

پولکادات پس از گذر از مقاومت ۳۵ دلاری در تاریخ ۳ مارس به ۳۷.۲ دلار و در ۱۰ مارس به ۳۹.۰۴ دلار رسید. پس از اینکه در تاریخ ۲۰ مارس به ۳۹.۲۶ دلار رسید و با کاهش قیمت مواجه شد و در ۲۵ مارس مجددا به ۳۰.۱۸ دلار رسید. پس از آن قیمت مجددا با روند مثبت بازار کریپتو افزایش یافت.

در تاریخ ۳ آوریل قیمت پولکادات به ۴۵.۹۶ دلار رسید و رکورد قیمت جدیدی ثبت کرد. پولکادات مجددا در تاریخ ۱۷ آوویل رکورد ۴۸.۳۶ دلار ار ثبت کرد و سپس با ریزش قیمت مواجه شد و ماه آوریل را در محدوده ۳۵ دلار به اتمام رساند.

سپس قیمت DOT در تاریخ ۱۵ می ماه بالاترین رکورد در تاریخ خود را ثبت کرد و به ۴۹.۶۹ دلار رسید. پس از آن با ریزش قیمت بیت کوین بازار کریپتو نیز با سقوط قیمت مواجه شد و در تاریخ ۲۳ می ماه به قیمت ۱۶.۲۷ دلار رسید. پس از آن قیمت پولکادت کمی احیا شد و در محدوده ۲۰ دلار د رنوسان بود. طی این ریزش قیمت پولکادات در عرض یک هفته ۶۸ درصد کاهش یافت.

قیمت پولکادات با کمی افزایش در تاریخ ۳ ژوئن به ۲۸.۶۱ دلار رسید اما مجددا قیمت کاهش یافت. کمترین مقدار ثبت شده پولکادات در ۲۲ ژوئن و قیمت ۱۳.۸ دلار بود.

در حال حاضر در تاریخ ۳۰ ژوئن قیمت لحظه ای پولکادات برابر با ۱۵.۵۵ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر نیز   ۱,۳۶۷,۷۳۵,۱۴۹ دلار است. موجودی در گردش آن ۹۵۷ میلیارد و سقف عرضه آن نیز ۱.۰۹ میلیارد توکن است. بایننس فعال‌ترین صرافی برای معاملات پولکادات است.

توکن پولکادات

در حال حاضر توکن DOT هشتمین رمزارز برتر از لحاظ ارزش بازار است. این توکن چندمنظوره، عملکردهای نظارت، ایجاد ارتباط و استیکینگ در شبکه را فراهم می‌سازد.

توکن DOT سه وظیفه نظارت بر شبکه، استیکینگ و باندینگ  را به عهده دارد:

 • نظارت

تنها توکن بومی شبکه پولکادات، توکن DOT است که نیروی محرکه کل این سیستم به شمار می‌آید. دارندگان توکن در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با تغییرات شبکه، نقش مهمی ایفا می‌کنند. این افراد هم‌چنین می‌توانند نظرات مخالف با سایر دارندگان حاضر پلتفرم ارائه دهند. عملکرد نظارت به دارندگان توکن DOT امکان می‌دهد تا بر شبکه پولکادات کنترل داشته باشند. دارندگان DOT می‌توانند کارمزد شبکه، سازوکارهای مزایده‌ها و برنامه‌ریزی افزودن پاراچین‌های جدید یا رویدادهای خاص نظیر به‌روزرسانی یا اصلاح پلتفرم پولکادات را تعیین و مشخص کنند. دارندگان DOT هم‌چنین می‌توانند زمان ضروری برای اجرای به‌روزرسانی و اصلاحات پلتفرم را مشخص کنند.

دارندگان توکن DOT بر این پروتکل نظارت کامل دارند. تمام مزایا که در پلتفرم‌های دیگر منحصرا در اختیار ماینرها است، به شرکت‌کنندگان ریلی چین یا دارندگان  دات(DOT) تعلق می‌گیرد. این عملکرد به دارندگان DOT اهدا نمی‌شود، بلکه کد پولکادات به دارندگان توکن امکان می‌دهد تا در نظارت بر شبکه مشارکت کنند.

 • استیکینگ

همانند اکثر آلتکوین‌های دیگر، پولکادات نیز شامل استیکینگ است، اما بر اساس مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام کاندیده شده (NPoS) عمل می‌کند. بنابراین هر کسی که مقدار مشخصی توکن DOT سهام گذاری کند می‌تواند در تصمیمات مرتبط با به‌روزرسانی های مهم شبکه مشارکت داشته باشد.  هر کاربری که توکن خود را سهام گذاری کند می‌تواند پاداش به صورت توکن DOT دریافت کند و مقدار پاداش نیز بر اساس مقدار توکن های سهام گذاری شده است. علاوه بر این، توکن DOT در ایمن‌سازی شبکه نقش فعال و مهمی ایفا می‌کند. دارندگان DOT موظف به تایید تراکنش‌ها در سراسر پاراچین‌ها هستند. دارندگان DOT به منظور شرکت در این موضوع باید توکن‌های خود را استیک یا سهام گذاری کنند.

این کار دارندگان توکن را به رفتار صادقانه در شبکه تشویق می‌کند. این مکانیزم به عاملان و شرکت‌کنندگان که رفتار صادقانه دارند پاداش می‌دهد و عاملان خرابکار و نامناسب را با از دست دادن استیک یا سهام خود در شبکه تنبیه می‌کند. این موضوع، ایمنی شبکه را تضمین می‌کند.

این عملکرد در واقع تسهیل مکانیزم اجماع پولکادات است. به منظور آنکه این پلتفرم عملکرد مناسبی داشته باشد و تراکنش‌ها در سراسر پاراچین‌ها انجام شوند، دارندگان DOT نقش مهمی به عهده دارند. شرکت‌کنندگان، توکن‌های خود را در معرض خطر قرار می‌دهند تا این عملکردها امکان‌پذیر شود. تعداد توکن DOT مورد نیاز برای مشارکت در شبکه بر اساس فعالیت مورد نظر، مدت زمان استیکینگ توکن و تعداد توکن‌های سهام گذاری شده فرق می‌کند.

 • باندینگ

به علاوه، هنگامی که پاراچین جدیدی به شبکه اضافه می‌شود، بخشی از این توکن‌ها به صورت باند (bond) در می‌آیند. بدین ترتیب، توکن‌ها در پاراچین مسدود می‌شوند و فقط هنگامی آزاد می‌شوند و در دسترس قرار می‌گیرند که پاراچین مورد نظر حذف شود. توکن DOT هم‌چنین به یک سیستم پرداخت الکترونیکی نیز تبدیل شده است. طی باندینگ، از توکن‌های DOT نمی‌توان استفاده کرد و فقط پس از آن آماده استفاده می‌شوند که دوره باندینگ پایان یابد و پاراچین مورد نظر حذف شده باشد.

پاراچین‌های جدید با توکن های باندینگ اضافه می‌شوند. پاراچین‌های بلا استفاده با حذف توکن‌های باند شده، از بین می‌روند. این موضوع، حالتی از گواه اثبات سهام است.

دارندگان DOT چه حقی در شبکه دارند؟

توکن DOT یک توکن ERC-20 نیست. این توکن، آلتکوینی است که بر بستر بلاک چین پولکادات است.

دارندگان DOT عملکردهای مشخصی در پلتفرم پولکادات دارند که عبارتند از:

 • قابلیت حضور به عنوان تاییدکننده و نظارت‌کننده
 • قابلیت مشارکت در نظارت بر پولکادات
 • قابلیت نظارت بر پاراتردها با ایجاد پیشنهادات به منظور ورود پاراتردهای DOT به بلاک
 • قابلیت مشارکت در فرایند تصمیم گیری در رابطه با به‌روزرسانی یا تغییر پولکادات

تعداد توکن‌های در گردش پولکادات چه مقدار است؟

پس از بازنگری سقف عرضه اولیه ۱۰ میلیون توکن در ماه آگوست ۲۰۲۰، در حال حاضر پولکادات یک‌ میلیارد توکن DOT اختصاص داده است. این بازنگری به منظور اجتناب از استفاده از اعداد اعشاری کوچک و آسانتر شدن گردش توکن انجام شده است. اگرچه موجودی توکن ۱۰۰ برابر شد اما این موضوع بر توزیع توکن DOT یا سهم دارندگان تاثیر گذار نبود.

پولکادات را از چه جاهایی می‌توان خرید؟

شما می‌توانید پولکادات را از اکثر صرافی‌های معتبر نظیر بایننس، کوین بیس، هوبی و سایر صرافی های رمزارز خریداری کنید. در تاریخ ۳۰ ژوئن ارزش بازار پولکادات ۱۴.۸۸ میلیارد دلار است و در رتبه نهم از این لحاظ قرار دارد. پولکادات در ۹۱ صرافی معامله می‌شود و فعال‌ترین صرافی‌ها به ترتیب بایننس با حجم معاملات ۲۱۷ میلیون دلار، هیوبی با ۱۱۳ میلیون دلار و بیت هامب با ۷۳ میلیون دلار هستند. اوج قیمت پولکادات ۴۹.۶۹ دلار بود که ۱۰ ماه پیش ثبت شده است. در روز گذشته پولکادات ۲۸ درصد حجم معاملات شفاف داشته و در ۲۸۲ بازار فعال معامله شده است. بیشترین حجم معاملاتی آن با جفت ارز USDT با ۹۵۸ میلیون دلار، KRW با ۷۷ میلیون دلار و بیت کوین با ۶۳ میلیون دلار بوده است. چندین صرافی رمزارز ایرانی نیز پولکادات را معامله می کنند.

هدف پروژه پولکادات

هدف اصلی این پروژه، ایجاد پلتفرمی است که به بلاک چین‌های مختلف امکان دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند. اما توسعه‌دهندگان این پروژه قصد ندارند در این نقطه متوقف شوند. چشم‌انداز این پروژه، ایجاد اینترنت کاملا غیرمتمرکز بر بستر وب ۳ است.

این نکته قابل ذکر است که تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری پروژه باعث موفقیت آن شده است. رشد نامحدود این سیستم به لطف استفاده از پاراچین‌ها محقق شده است. شبکه پولکادات به بلاک چین های مختلف با مدل‌های اجماع متفاوت امکان می‌دهد تا از طریق واسطه‌های اختصاصی و بدون نیاز به اقدامی خاص از جانب توسعه‌دهندگان یا کاربران این بلاک چین‌ها یا یکدیگر تعامل داشته باشند.

مشاهده ادامه مطلب بستن

سوالات متداول (FAQ)

چه عواملی روی قیمت پولکادات تاثیر می‌گذارد؟

عوامل زیادی می تواند در قیمت ارزهای دیجیتال تاثیرگذار باشد. اما مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت پولکادات توسعه و بهبود شبکه، اعمال به‌روزرسانی جدید، بهبود شبکه نسبت به رقبای خود نظیر اتریوم و کاردانو، همکاری با شرکت‌های شناخته شده، کاهش کارمزد شبکه پولکادات و افزایش کارایی توکن DOT هستند.

چطور می‌توان قیمت پولکادات به تومان را محاسبه کرد؟

به دو روش می‌توان قیمت پولکادات به تومان را حساب کرد. قیمت تمامی رمز ارزها و همچنین پولکادات در بازار معادل با تتر حساب می‌شود. تتر یک استیبل کوین است که ارزش آن برابر ۱ دلار است. برای اینکه قیمت دات به تومان را به دست آورید، باید مقدار هر تتر در بازار ایرانی را به دست آوردید. پس باید قیمت لحظه ای پولکادات را ضربدر قیمت لحظه ای تتر کنید و معادل تومان آن را به دست آوردید.

میهن بلاکچین سرویسی برای محاسبه قیمت لحظه ای پولکادات دارد؟

بله، روش راحت‌تری برای محاسبه قیمت پولکادات نیز وجود دارد؛ می توانید با استفاده از ماشین حساب ارز دیجیتال قیمت پولکادات را حساب کنید. باید روی گزینه ارز دیجیتال به فیات کلیک کنید و سمت چپ توکن DOT را انتخاب نمایید و در سمت راست معادل تومان و یا هر ارز فیات دیگری که می‌خواهید را وارد کنید. همچنین می‌توانید گزینه ارز دیجیتال به ارز دیجیتال را بزنید و در این قیمت ماشین حساب ارز دیجیتال، قیمت جفت ارزها را با یکدیگر به دست آورید.

قیمت پولکادات تا سال ۲۰۲۵ به چه رقمی می‌رسد؟

نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی در مورد قیمت پولکادات ارائه کرد اما از آنجایی که قیمت بیت کوین روند بازار و سایر آلتکوین ها را مشخص می‌کند، می‌توان گفت تا زمانی که بیت کوین روند رو به رشدی داشته باشد و بازار صعودی باشد سایر آلتکوین‌ها نیز می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و سرمایه‌های زیادی را به خود جذب کنند.

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا