تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، آوالانچ، دوج کوین، چین لینک و پولکادات؛ ۵ اسفند ۱۴۰۲

طبق اصول تحلیل تکنیکال، اصلاح بیت کوین می‌تواند قیمت آلت کوین‌ها را هم کاهش دهد اما این کاهش قیمت می‌تواند فرصت خرید خوبی برای معامله‌گران باشد.

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین با مقاومت سختی در نزدیکی ۵۲٬۰۰۰ دلار مواجه شده و احتمال اصلاح کوتاه‌مدت آن افزایش یافته است. طبق منابع مختلف از جمله بیت‌مکس ریسرچ (BitMEX Research)، این روند خنثی باعث شد در ۲۱ فوریه (۲ اسفند) ۳۶ میلیون دلار سرمایه از صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین خارج شود. با این حال، جریان خروج سرمایه ETFهای اسپات در ۲۲ فوریه (۳ اسفند) متوقف شد و در این روز حدود ۲۵۱ میلیون دلار سرمایه جدید وارد آن‌ها شد.

برخی از تحلیلگران معتقدند که بازار کریپتو برای پول‌بکِ قبل از هاوینگ بیت کوین آماده شده است. شایان ذکر است که هاوینگ بیت کوین احتمالا در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳) انجام می‌شود. تحلیلگر مشهوری به اسم رکت کپیتال (Rekt Capital) هم اعلام کرده است که فاز صعودی بیت کوین در چرخه فعلی آن شبیه به بازار گاوی سال ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ خواهد بود. به طور کلی اگر تاریخ تکرار شود، بیت کوین قبل از هاوینگ خود با یک اصلاح مواجه می‌شود و بعد از این رویداد هم انباشت آن افزایش می‌یابد.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

تردید بیت کوین برای ادامه رالی خود باعث شد فشار فروش آلت کوین‌ها هم افزایش یابد. با این حال باید به این نکته توجه داشته باشیم که اصلاح بخشی از بازارهای مالی است و با خروج سرمایه‌گذاران کوچک، به معامله‌گران باتجربه اجازه می‌دهد به انباشت رمزارزهای مورد نظرشان در سطوح پایین‌تر ادامه دهند.

در ادامه با بررسی نمودار قیمت اتریوم و ۸ آلت کوین منتخب، مهم‌ترین حمایت‌های آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

اتریوم (ETH) در ۲۲ فوریه (۳ اسفند) سعی کرد از مقاومت مهم ۳٬۰۰۰ دلار عبور کند، اما خرس‌ها موضع خود را حفظ کردند.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

خرس‌ها در حال تلاش هستند اصلاح جدیدی را به سمت محدوده ۲٬۷۱۷ دلار شروع می‌کنند. این سطح اهمیت زیادی دارد؛ چراکه میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۷۳۴ دلار) در نزدیکی آن قرار دارد. اگر قیمت اتریوم به این سطح برخورد کند و با قدرت افزایش یابد، نشان می‌دهد که گاوها آن را به یک حمایت تبدیل کرده‌اند. در این صورت گاوها دوباره تلاش می‌کنند از مقاومت ۳٬۰۰۰ دلار عبور کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت ETH ممکن است به ۳٬۳۰۰ دلار برسد.

خرس‌ها برای تضعیف گاوها باید قیمت اتریوم را به زیر ۲٬۷۱۷ دلار برسانند و موقعیت آن را در این محدوده حفظ کنند. در این صورت قیمت ETH ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۲٬۴۹۷ دلار) کاهش یابد. چنین سقوطی می‌تواند رالی اتریوم را به تاخیر بیندازد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

BNB بعد از عبور از مقاومت ۳۶۷ دلار در ۲۱ فوریه (۲ اسفند)، روند صعودی خود را از سر گرفت. هدف بعدی BNB هم در محدوده ۴۰۰ دلار قرار دارد.

نمودار روزانه قیمت BNB
نمودار روزانه قیمت BNB – منبع: TradingView

خرس‌ها در تلاش هستند تا رالی BNB را متوقف کنند اما اگر موفق نشوند، نشان می‌دهند که فشار خرید BNB در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت BNB ممکن است تا محدوده ۴۶۰ دلار افزایش یابد.

اولین حمایت BNB در ۳۶۸ دلار و دومین حمایت آن در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۴۴ دلار) قرار دارد. اگر این حمایت‌ها از دست بروند، اصلاح BNB ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۱۸ دلار) ادامه داشته باشد. این سطح اهمیت زیادی دارد و اگر از دست برود، روند BNB تغییر می‌کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در ۲۱ فوریه (۲ اسفند) به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۹۹ دلار) برخورد کرد و افزایش یافت اما گاوها موفق نشدند آن را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۰۵ دلار) برسانند.

نمودار روزانه قیمت سولانا
نمودار روزانه قیمت سولانا – منبع: TradingView

خرس‌ها احتمالا سعی می‌کنند با پایین آوردن قیمت سولانا به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه موقعیت خود را تقویت کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت SOL می‌تواند تا ۹۳ دلار و سپس تا ۸۰ دلار کاهش یابد. با این حال احتمالا فشار خرید گاوها در این سطح افزایش می‌یابد.

گاوها در روند صعودی سولانا باید از مقاومت خط روند نزولی (خط روند آبی تیره در تصویر بالا) عبور کنند تا نشان دهند که اصلاح آن به پایان رسیده است. پس از آن، SOL می‌تواند تا ۱۲۶ دلار رشد کند اما در این سطح احتمالا با دفاع قوی خرس‌ها مواجه می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

کندل ریپل (XRP) در ۲۲ فوریه (۳ اسفند) نشان داد که گاوها و خرس‌های آن به تصمیم مشخصی نرسیده‌اند. با این حال کندل ریپل در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) نزولی شد و نشان داد که خرس‌‌ها بر گاوها غلبه کردند.

نمودار روزانه قیمت ریپل
نمودار روزانه قیمت ریپل – منبع: TradingView

خرس‌ها احتمالا سعی می‌کنند قیمت ریپل را به حمایت مهم ۰.۴۸ دلار تا ۰.۴۶ دلار برسانند. اگر ریپل بعد از برخورد به حمایت با قدرت رشد کند، نشان می‌دهد که در ادامه ممکن است به مدت چند روز در محدوده ۰.۴۶ دلار تا ۰.۵۷ دلار در نوسان باشد.

به طور کلی، گاوها باید قیمت XRP را به بالای ۰.۵۷ دلار برسانند تا نشان دهند که حرکت صعودی آن شروع شده است. آن‌ها سپس هم می‌توانند ریپل را تا مقاومت ۰.۶۷ دلار و حتی مقاومت محکم ۰.۷۴ دلار سوق دهند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

کاردانو (ADA) در تلاش است از حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۷ دلار) استفاده کند اما خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند و فشار فروش خود را حفظ کرده‌اند.

نمودار روزانه قیمت کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو – منبع: TradingView

اگر خرس‌ها موفق شوند، قیمت کاردانو ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۳ دلار) کاهش یابد. این محدوده اهمیت زیادی برای گاوها دارد چون اگر از دست برود، قیمت ADA ممکن است تا حمایت مهم ۰.۴۶ دلار سقوط کند.

در مقابل اگر قیمت کاردانو بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه رشد کند، نشان می‌دهد که احساسات صعودی سرمایه‌گذارانِ آن از بین نرفته و فشار خرید این ارز دیجیتال با کاهش قیمت آن افزایش می‌یابد. در این صورت گاوها احتمالا سعی می‌کنند بر مقاومت ۰.۴۶ تا ۰.۶۸ دلار غلبه کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۲۲ فرویه (۳ اسفند) سعی کرد حرکت صعودی جدیدی را شروع کند اما خرس‌ها به شدت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۷.۹۰ دلار) دفاع کردند. این امر نشان داد که با کاهش قیمت AVAX، فشار فروش آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت آوالانچ
نمودار روزانه قیمت آوالانچ – منبع: TradingView

خرس‌ها در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) به فشار فروش خود ادامه دادند و قیمت آوالانچ را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۵.۹۶ دلار) رساندند. اگر این شرایط ادامه داشته باشد، قیمت AVAX ممکن است تا حمایت ۳۲ دلار کاهش یابد. اگر آوالانچ بعد از برخورد به این سطح رشد کند، به مدت چند روز ممکن است در محدوده بین ۳۲ دلار تا ۴۲ دلار در نوسان باشد.

برعکس اگر قیمت AVAX رشد کند و به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که فشار خرید آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. در این صورت گاوها احتمالا تلاش می‌کنند قیمت آوالانچ را به بالای ۴۲ دلار برسانند و الگوی سرو شانه معکوس آن را کامل کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

گاوها در تلاش هستند قیمت دوج کوین (DOGE) را در بالای مثلث متقارن آن نگه دارند. این در حالی است که خرس‌ها در تلاش هستند قیمت آن را به زیر این الگو برسانند.

نمودار روزانه قیمت دوج کوین
نمودار روزانه قیمت دوج کوین – منبع: TradingView

اگر قیمت دوج کوین رشد کند، گاوها احتمالا سعی می‌کنند آن را به بالای مقاومت ۰.۰۹ دلار برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، DOGE می‌تواند به سمت مقاومت ۰.۱۰ دلار تا ۰.۱۱ دلار حرکت کند.

با این حال اگر قیمت دوج کوین کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۰۸ دلار) برسد، این پیش‌بینی صعودی باطل می‌شود. در این صورت DOGE می‌تواند تا خط روند صعودی خود (خط روند صعودی آبی تیره در تصویر بالا) کاهش یابد. اگر قیمت آن به زیر این خط روند برسد، قدرت خرس‌ها افزایش می‌یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت چین لینک

چین لینک (LINK) در روند صعودی خود پول‌بک زده و خرس‌ها در تلاش هستند قیمت این ارز دیجیتال را به سطح شکست (Breakout) آن در ۱۷.۳۲ دلار برسانند.

نمودار روزانه قیمت چین لینک
نمودار روزانه قیمت چین لینک – منبع: TradingView

اگر قیمت چین لینک بعد از برخورد به ۱۷.۳۲ دلار با قدرت رشد کند و به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۸.۶۷ دلار) برسد، نشان می‌دهد که گاوها این سطح را به یک حمایت تبدیل کرده‌اند. در این صورت قیمت LINK ممکن است دوباره به ۲۰.۸۵ دلار برسد.

مهم‌ترین حمایت چین لینک در میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۶.۶۵ دلار) قرار دارد. اگر چین لینک این حمایت را از دست بدهد، در ادامه ممکن است با اصلاح عمیق‌تری مواجه شود و ابتدا به ۱۵ دلار و سپس به ۱۲.۸۵ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادات

گاوها در تلاش هستند قیمت پولکادات (DOT) را در کانال صعودی آن نگه دارند اما خرس‌ها در تلاش هستند قیمت این ارز دیجیتال را به زیر الگوی مذکور برسانند.

نمودار روزانه قیمت پولکادات
نمودار روزانه قیمت پولکادات – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۷.۴۱ دلار) و موقعیت شاخص قدرت نسبی (RSI) پولکادات مزیت خاصی برای گاوها یا خرس‌ها ایجاد نمی‌کند. اگر قیمت DOT به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۷.۱۷ دلار) برسد، در ادامه ممکن است تا ۶.۵۰ دلار کاهش یابد.

از طرف دیگر رشد پولکادات نشان می‌دهد که گاوها به شدت از حمایت موجود در کف کانال آن دفاع می‌کنند. در این صورت قیمت پولکادات ممکن است برای مدت بیشتری در کانال آن در نوسان باشد. اگر این اتفاق رخ دهد، گاوها احتمالا تلاش می‌کنند قیمت DOT را به سقف کانال آن برسانند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا