تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین برتر بازار؛ ۲۶ بهمن ۱۴۰۲

به دنبال تقاضای بالا از سمت ETFهای اسپات بیت کوین، مارکت کپ این ارز دیجیتال امروز از ۱ تریلیون دلار عبور کرد. داده‌ها نشان می‌دهد این صندوق‌ها دو روز قبل بیش از ۶۰۰ میلیون دلار ورودی سرمایه داشته‌اند که رقم قابل توجهی است.

به نقل از کوین تلگراف، ETFهای بیت کوین در تاریخ ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) ده برابر بیش از مقدار استخراج شده از این ارز دیجیتال را خریداری کردند. به گفته آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano)، بنیانگذار شرکت پمپ اینوستمنتس (Pomp Investments)، ۸۰٪ از عرضه بیت کوین خاموش و بدون حرکت است و تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار آن قابل معامله است که ETFهای بیت کوین در ۳۰ روز گذشته ۵٪ از این عرضه قابل معامله را خریداری کرده‌اند.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

روند اخیر بیت کوین باعث شد تا روز گذشته شاخص ترس و طمع به ۷۹ برسد که نشان‌دهنده حاکم شدن «طمع شدید» در بازار است. آخرین باری که چنین احساساتی بر بازار حاکم بود به اواسط نوامبر ۲۰۲۱، همزمان با ثبت اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری بیت کوین برمی‌گردد. در طی بازارهای بسیار صعودی، طمع شدید ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند. با این حال، هرچه قیمت بالاتر برود، خطر اصلاح بیشتر می‌شود.

علیرغم صعودی بودن بازار، نباید از اتفاقات غیرمنتظره غافل شد. ساعاتی پیش یک دادگاه آمریکایی با درخواست شرکت ورشکسته‌شده جنسیس (Genesis) برای فروش ۱.۶ میلیارد دلار سهام تراست‌های شرکت گری اسکیل موافقت کرد. بر اساس متن درخواست جنسیس، ۱.۳ میلیارد دلار از این سهام در صندوق GBTC و باقی در صندوق‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک قرار دارد. این فشار فروش می‌تواند در کوتاه‌مدت روند بازار را دستخوش تغییر کند.

اما آیا رالی بیت کوین بالاتر از ۵۲٬۰۰۰ دلار ادامه پیدا خواهد کرد یا فروش و دریافت سود معامله‌گران به اصلاح قیمت منجر خواهد شد؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۹ آلت کوین برتر بازار از نظر مارکت کپ را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

فاز بعدی رالی صعودی بیت کوین پس از شکسته شدن مقاومت ۴۸٬۹۷۰ دلاری در تاریخ ۱۲ فوریه آغاز شد. در ادامه خرس‌ها (فروشندگان) تلاش کردند تا قیمت را به زیر سطح شکست برگردانند، اما سایه بلند کندل روز ۱۳ فوریه نشان می‌دهد تقاضای زیاد خرید در سطوح پایین‌تر از این اتفاق جلوگیری کرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اگرچه شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۴۵٬۸۲۶ دلار نشان می‌دهد فعلا خریداران سکان هدایت بازار را در اختیار گرفته‌اند، قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده اشباع خرید زنگ خطر را برای اصلاح احتمالی یا تثبیت قیمت در روزهای آتی به صدا درآورده است.

سطح ۵۲٬۰۰۰ دلاری احتمالا مانع مهمی در مسیر بیت کوین خواهد بود. اگر قیمت بیت کوین پس از آزمایش این مقاومت کاهش یابد و به زیر ۴۸٬۹۷۰ دلار سقوط کند، می‌توان گفت سقف قیمت در کوتاه‌مدت تشکیل شده است. در این سناریو بیت کوین می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود کاهش یابد. از دست رفتن این میانگین متحرک نشان‌دهنده تضعیف قدرت خریداران خواهد بود.

در سمت مقابل، اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۵۲٬۰۰۰ دلار برسانند، بیت کوین می‌تواند تا ۶۰٬۰۰۰ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال اتریوم

مومنتوم اتریوم پس از شکسته شدن مقاومت ۲۴۰۰ دلاری افزایش یافته که نشان‌دهنده تقاضای بالای خرید از سمت گاوها (خریداران) است.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

خریداران امروز قیمت اتریوم را به بالای مقاومت ۲,۷۱۷ دلاری رساندند که نشان‌دهنده از سرگیری روند صعودی است. اگر روند فعلی حفظ شود، اتریوم می‌تواند در ادامه تا مقاومت مهم ۳,۰۰۰ دلاری صعود کند. احتمالا در این سطح شاهد فروش و دریافت سود معامله‌گران کوتاه‌مدت خواهیم بود.

در طرف دیگر اما اگر قیمت به زیر ۲,۶۰۰ دلار کاهش یابد، ممکن است شاهد ریزش بیشتر تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲,۴۶۲ دلار باشیم.

تحلیل تکنیکال سولانا

خریداران تا به اینجای کار با موفقیت از سطح شکست ۱۰۷ دلاری دفاع کرده‌اند. این نشان می‌دهد دید مثبتی نسبت به تداوم روند صعودی سولانا وجود دارد.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر مقاومت کوچکی در حوالی ۱۱۷ دلار وجود دارد که احتمالا به سمت بالا شکسته خواهد شد. در صورت تحقق این مهم، قیمت سولانا می‌تواند تا مقاومت سربار ۱۲۷ دلاری صعود کند. انتظار می‌رود در این سطح شاهد تقابل خریداران و فروشندگان باشیم، اما اگر این مقاومت هم شکسته شود، قیمت می‌تواند تا ۱۳۵ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اولین نشانه از تضعیف روند صعودی، سقوط قیمت به زیر میانگین‌های متحرک خواهد بود. چنین اتفاقی نشان‌دهنده فشار فروش بالاست و می‌تواند قیمت را تا حمایت ۸۰ دلاری کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال BNB

ریزش دو روز پیش قیمت BNB در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۱۴ دلار) با حمایت خریداران همراه شد و قیمت دوباره افزایش یافت.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن شاخص RSI در نزدیکی محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد مقاومت کمی در مسیر وجود دارد. در ادامه BNB می‌تواند تا مقاومت سربار ۳۳۸ دلاری صعود کند. اگر این مقاومت به سمت بالا شکسته شود، BNB می‌تواند تا ۳۶۰ دلار و نهایتا تا ۴۰۰ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت پس از آزمایش مقاومت ۳۳۸ دلاری کاهش یابد، می‌توان گفت فروشندگان در سطوح بالاتر کاملا آماده هستند. سقوط قیمت به زیر میانگین‌های متحرک می‌تواند به اصلاح شدیدتر قیمت تا حمایت ۲۸۸ دلاری منجر شود.

تحلیل تکنیکال ریپل

در حال حاضر همچنان شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان ریپل در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۵۲ دلار) هستیم که نشان‌دهنده بلاتکلیفی هر دو گروه است.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب افقی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرار گرفتن شاخص RSI در نزدیکی نقطه میانی نشان می‌دهد فعلا نه خریداران و نه فروشندگان بر بازار تسلطی ندارند. اما اصلاح قیمت از سطوح کنونی و سقوط آن به زیر ۰.۵۰ دلار می‌تواند کفه ترازو را به سمت خرس‌ها متمایل کند. در این سناریو قیمت ریپل می‌تواند تا حمایت ۰.۴۶ دلاری خود کاهش یابد.

در سمت مقابل، برای از سرگیری روند صعودی قیمت باید از خط روند نزولی رسم شده در نمودار فراتر برود. در این سناریو ریپل می‌تواند تا ۰.۶۷ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال کاردانو

خریداران دو روز پیش قیمت کاردانو را از الگوی کانال نزولی رسم شده در نمودار خارج کردند. این نشان می‌دهد گاوها در تلاش برای آغاز روند صعودی هستند.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۵۲ دلار) و قرار گرفتن شاخص RSI در محدوده مثبت حاکی از تسلط نسبی خریداران بر بازار است. در صورتی که قیمت بالاتر از ۰.۵۷ دلار باقی بماند، کاردانو در روزهای آتی می‌تواند تا ۰.۶۰ دلار و نهایتا تا ۰.۶۸ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، کاهش قیمت از سطوح فعلی و ریزش آن به زیر میانگین‌های متحرک می‌تواند به لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ منجر شود که ممکن است قیمت را تا حمایت ۰.۴۶ دلاری کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال آوالانچ

آوالانچ در روزهای اخیر در حوالی ۴۲ دلار با فروش معامله‌گران مواجه شده است، با این حال قیمت در این حوالی حفظ شده است که نشانه مثبتی به شمار می‌رود.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

این نشان می‌دهد خریداران همچنان به افزایش بیشتر قیمت معتقدند. علاوه بر این، افزایش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۷.۱۲ دلار) و قرار گرفتن شاخص RSI در محدوده مثبت، احتمال شکسته شدن مقاومت ۴۲ دلاری را افزایش داده است. در صورت تحقق این مهم، قیمت آوالانچ می‌تواند تا ۵۰ دلار افزایش یابد.

در صورت ریزش قیمت اولین حمایت در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه وجود دارد. کاهش فشار خرید می‌تواند به ریزش بیشتر قیمت منجر شود. در این صورت قیمت آوالانچ می‌تواند حمایت ۳۲ دلاری خود را بار دیگر آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال دوج کوین

قیمت دوج کوین در چند روز گذشته نزدیک به میانگین‌های متحرک خود نوسان کرده که بیانگر تعادل بین خریداران و فروشندگان است.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب افقی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۰۸ دلار) و قرار گرفتن RSI درست بالاتر از نقطه میانی نشان می‌دهد فعلا هیچ کدام از بین خریداران و فروشندگان بر بازار تسلط ندارند. با این حال اگر قیمت از خط روند نزولی رسم شده در نمودار فراتر برود، خریداران بر بازار سوار خواهند شد و می‌توانند دوج کوین را تا محدوده مقاومتی ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار افزایش دهند.

در سمت مقابل، سقوط قیمت به زیر خط روند صعودی می‌تواند دوج کوین را تا ۰.۰۷ دلار و سپس ۰.۰۶ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال چین لینک

قیمت چین لینک در روند صعودی اخیر خود در حال اصلاح شدن است. این نشان می‌دهد معامله‌گران در حوالی ۲۰.۸۵ دلار در حال فروش و دریافت سود هستند.

نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در طول روندهای بسیار صعودی، معمولا به دلیل فشار خرید در سطوح پایین‌تر، اصلاحات قیمت بیش از ۳ روز طول نمی‌کشند. بنابراین اگر قیمت دوباره افزایش یابد و به بالای ۲۰.۸۵ دلار برسد، چین لینک می‌تواند تا هدف ۲۱.۷۹ دلاری صعود کند.

در سمت مقابل اما خرس‌ها به دنبال آن هستند تا قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی روزه در حوالی ۱۸.۰۹ دلار بکشانند. در صورتی که این اتقاق رخ دهد، قیمت چین لینک می‌تواند سطح شکست ۱۷.۳۲ دلاری خود را مجددا آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال پولکادات

خریداران بالاخره موفق شدند قیمت پولکادات را از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۷.۲۸ دلار فراتر ببرند.

نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

عبور قیمت از میانگین متحرک مذکور احتمال بی‌اعتبار شدن الگوی سر و شانه را افزایش می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند با جذب خریداران به صعود بیشتر تا ۸.۵۸ دلار منجر شود. در این سطح احتمالا شاهد فروش گسترده فروشندگان خواهیم بود.

در سمت مقابل فروشندگان برای تسلط دوباره بر بازار باید قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۷.۰۸ دلار بکشانند. در صورت تحقق این مهم پولکادات می‌تواند دوباره حمایت ۶ دلاری خود را آزمایش کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا