تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، دوج کوین، شیبا، آوالانچ و پولکادات؛ ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

بهبود قیمت بیت کوین و اتریوم بلافاصله پس از ریزش چند روز پیش نشان می‌دهد که گاوها همچنان کنترل خود بر بازار را حفظ کرده‌اند و هر افت قیمتی به عنوان یک فرصت خرید در نظر گرفته می‌شود. در این مطلب، به بررسی تحلیل تکینکال آلت کوین‌های برتر بازار خواهیم پرداخت.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین در ۵ مارس (۱۵ اسفند) به یک ATH جدید یعنی ۶۹٬۲۰۰ دلار رسید اما پس از آن تسلیم فروش گسترده شد که قیمت را به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار رساند. بر اساس داده‌های کوین گلس (Coinglass)، این تسلیم شدن باعث لیکویید شدن ۱.۱۷ میلیارد دلار از پوزیشن‌های معاملات اهرمی شد.

با این حال، این سقوط سرمایه‌گذاران را از خرید ETFهای اسپات بیت‌کوین منصرف نکرد. داده‌های فارساید اینوسترز (Farside Investors) ورودی خالص ۶۴۸.۹ میلیون دلار را به صندوق‌های ETF بیت‌کوین نشان می‌دهد و ETF شرکت بلک راک (IBIT)، بالاترین ورودی خود با ۷۸۸ میلیون دلار را ثبت کرده است. این امر نشان دهنده اشتهای قوی برای بیت کوین است و اگر حفظ شود، احتمالا اصلاحات قیمت سطحی خواهند بود.

در این مطلب، تحلیل تکنیکال چند آلت کوین برتر بازار را بررسی کرده‌ایم تا ببینیم وضعیت آلت کوین‌ها در حال حاضر چگونه است؟

تحلیل تکنیکال قیمت اتر (ETH)

قیمت اتر در ۴ مارس (۱۴ اسفند) از مقاومت ۳٬۶۰۰ دلاری گذشت و سعی کرد روند صعودی خود را در ۵ مارس (۱۵ اسفند) ادامه دهد، اما خرس‌ها برنامه‌های دیگری داشتند.

نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

فشار فروش، قیمت را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج ابی در نمودار بالا، ۳٬۲۳۳ دلار) پایین آورد؛ جایی که خریداران وارد عمل شدند تا این کاهش را متوقف کنند. این امر نشان‌دهنده وجود احساسات مثبت است که در آن گاوها از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه دفاع می‌کنند.

گاوها به خرید خود ادامه دادند و سعی می‌کنند قیمت را بالای ۳٬۸۲۲ دلار حفظ کنند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، ETH احتمالا تا ۴٬۰۰۰ دلار و پس از آن به ۴٬۱۵۰ دلار افزایش خواهد یافت. اگر خرس‌ها بخواهند جلوی صعود را بگیرند، باید قیمت را به زیر سطح ۳٬۶۰۰ دلار بکشند. در این صورت، اصلاح قیمت به سمت میانگین متحرک نمایی که در خطر شکسته شدن قرار دارد، عمیق‌تر خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در ۵ مارس (۱۵ اسفند) از مقاومت سربار ۴۲۷ دلار برگشت و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار زیر، ۳۸۷ دلار) سقوط کرد، اما خرس‌ها نتوانستند سطوح پایین‌تر را حفظ کنند.

نمودار قیمت BNB در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت BNB در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

همانطور که از سایه بلند کندل روزانه دیده می‌شود، گاوها با کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خرید کردند. خریداران در تلاشند تا موقعیت خود را با حفظ قیمت بالای ۴۲۷ دلار تقویت کنند. اگر موفق به انجام این کار شوند، قیمت BNB می‌تواند تا ۴۶۰ دلار افزایش یابد.

در مقابل این فرضیه، اگر قیمت نتواند بالاتر از ۴۲۷ دلار باقی بماند، نشان می‌دهد خرس‌ها با تمام توان از این سطح دفاع می‌کنند. به این ترتیب، احتمال ریزش قیمت به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۳۴۱ دلار) افزایش می‌یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا در ۵ مارس (۱۵ اسفند) جهت حرکت خود را از مقاومت ۱۴۳ دلار معکوس کرد و به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۰۵ دلار) سقوط کرد.

نمودار قیمت سولانا در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت سولانا در تایم فریم روزانه؛ منبع؛ تریدینگ ویو

با این حال، سایه بلند کندل روزانه نشان می‌دهد گاوها به شدت از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه محافظت می‌کنند. گاوها قیمت را به بالای ۱۲۶ دلار رسانده‌اند و دوباره سعی خواهند کرد تا از سد ۱۴۳ دلار عبور کنند. اگر موفق به انجام این کار شوند، قیمت SOL می‌تواند مرحله بعدی صعود تا ۱۵۸ دلار آغاز کند.

در مقابل، اگر قیمت از سطح فعلی یا مقاومت سربار کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها حاضر به تسلیم نیستند. به این ترتیب، قیمت ممکن است دوباره به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت XRP

قیمت ریپل (XRP) در ۵ مارس از ۰.۶۷ دلار ریزش کرد که نشان می‌دهد خرس‌ها به شدت از این سطح دفاع می‌کنند.

نمودار قیمت ریپل در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت ریپل در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

قیمت از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۰.۵۵ دلار) برگشت و نشان داد گاوها همچنان با افت شدید به خرید خود ادامه می‌دهند. به این ترتیب، ریپل یک بار دیگر تلاش خواهد کرد تا مقاومت ۰.۶۷ دلار را از سر راه برداشته و احتمالا تا ۰.۷۴ دلار صعود خواهد کرد.

از سوی دیگر، خرس‌ها دوباره سعی خواهند کرد از سطح ۰.۶۷ دلار دفاع کنند. اگر آنها موفق شوند، نشان‌دهنده آن است که قیمت در کوتاه مدت در محدوده بین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و ۰.۶۷ دلار در نوسان خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو (ADA)

قیمت کاردانو در ۴ مارس (۱۴ اسفند) از ۰.۸۰ دلار بازگشت و در ۵ مارس (۱۵ اسفند) به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار پایین، ۰.۵۶ دلار) سقوط کرد.

نمودار قیمت کاردانو در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت کاردانو در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

با این حال، گاوها به شدت نزول قیمت را در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خریدند و قیمت بهبود یافت و بالاتر از سطح ۰.۶۸ دلار بسته شد. این امر نشان‌دهنده احساسات صعودی در میان معامله‌گران است. اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد، کاردانو می‌تواند مجددا به مقاومت ۰.۸۰ دلار برسد.

اگر قیمت کاهش یابد و زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۰.۶۵ دلار) بسته شود، این تحلیل نقض خواهد شد. در این صورت، احتمال ریزش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه وجود دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین در ۴ مارس (۱۴ اسفند) از مقاومت ۰.۱۶ دلاری عبور کرد، اما نتوانست صعود خود را در ۵ مارس (۱۵ اسفند) را حفظ کند که نشان‌دهنده برداشت سود در سطوح بالاتر است.

نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

تلاش گاوها برای حفظ قیمت بالای مقاومت ۰.۱۶ دلار چالش‌برانگیز شده که نشان‌دهنده ادامه فروش در رالی است. اگر قیمت از سطح فعلی یا مقاومت سربار کاهش یابد، قیمت DOGE ممکن است به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج ابی در نمودار بالا، ۰۱۲ دلار) سقوط کند؛ جایی که خریداران احتمالا وارد عمل خواهند شد.

در مقابل، اگر خریداران بتوانند قیمت را بالای ۰.۱۶ دلار برده و حفظ کنند، دوج کوین به تدریج می‌تواند بالاترین سقف محلی خود در ۰.۲۰ دلار را دوباره آزمایش کند. شکست این سطح و بسته شدن کندل روزانه بالاتر از این آن می‌تواند نشانه شروع مرحله بعدی روند صعودی به ۰.۳۰ دلار باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت شیبا اینو

شیبا اینو در چند روز گذشته یک رالی صعودی قوی را پشت سر گذاشته است. گاوها در ۵ مارس (۱۵ اسفند) قیمت شیبا را به ۰.۰۰۰۰۴۵ دلار رساندند، اما همانطور که از سایه بلند کندل روزانه مشخص است، نتوانستند سطوح بالاتر را حفظ کنند.

نمودار قیمت شیبا اینو در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت شیبا اینو در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

این امر موجی از فشار فروش را آغاز کرد که قیمت را به ۰.۰۰۰۰۲۵ دلار کاهش داد. یک نکته مثبت به نفع گاوها این است که سطوح پایین‌تر به شدت خریداری شده‌اند که نشان‌دهنده تقاضای زیاد در قیمت‌های پایین‌تر است.

پس از این رالی صعودی، قیمت شیبا ممکن است برای چند روز در یک محدوده در حال نوسان باقی بماند. مرزهای این محدوده می‌تواند ۰.۰۰۰۰۲۵ دلار در جهت نزولی و ۰.۰۰۰۰۴۵ دلار در جهت صعودی باشد. همچنین، وجود RSI در منطقه اشباع خرید نشان‌دهنده اصلاح یا تثبیت احتمالی قیمت در کوتاه مدت است.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

شکست گاوها در شروع یک روند صعودی پس از تکمیل الگوی سر و شانه معکوس درآوالانچ توانست معامله‌گران کوتاه‌مدت را وادار کند که در ۵ مارس ناچار به فروش شوند.

نمودار قیمت آوالانچ در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت آوالانچ در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

در نتیجه، قیمت آوالانچ به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار بالا، ۳۷.۰۴ دلار) سقوط کرد، اما یک نکته مثبت این است که خرس‌ها نتوانستند سطوح پایین‌تر را حفظ کنند. در نتیجه، خریدها ادامه یافت و گاوها در تلاش هستند تا قیمت را به بالای مقاومت ۴۲ دلار برسانند. اگر این سطح شکسته شود، گاوها ممکن است دوباره با مقاومت سختی نزدیک به ۴۴ دلار مواجه شوند.

بسته شدن کندل قیمت بالای ۴۴ دلار اولین نشانه از بازگشت گاوها به بازار خواهد بود. در این صورت، ممکن است مجددا مقاومت روانی ۵۰ دلار آزمایش شود. میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و سطح ۳۵ دلار دو منطقه حمایت حیاتی هستند که باید در جهت نزول قیمت مراقب آنها باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادات

قیمت پولکادات در ۵ مارس (۱۵ اسفند) به ۱۰.۷۶ دلار افزایش یافت، اما همانطور که از سایه بلند کندل روز مشاهده می‌شود برداشت سود معامله‌گران از همین جا آغاز شد.

نمودار قیمت پولکادات در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت پولکادات در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

خرس‌ها قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی در نمودار بالا، ۸.۵۷ دلار) رساندند، اما سایه بلند کندل روزانه نشان می‌دهد سطوح پایین‌تر همچنان خریداران را به خود جذب می‌کند. گاوها قیمت را به بالای سطح ۹.۵۹ دلار رسانده‌اند و با حفظ قیمت، DOT موفق شد تا مقاومت سربار ۱۰.۸۰ دلار افزایش یابد و به ۱۱ دلار هم رسید.

به طور کلی، افزایش نوسانات با دوره‌ای با نوسان کم همراه است. در این صورت، ممکن است قیمت برای مدتی بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و ۱۰.۸۰ دلار تثبیت شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا