تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۹ آلت کوین برتر بازار؛ ۲۱ بهمن ۱۴۰۲

به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در صندوق‌های قابل معامله در بورس اسپات بیت کوین (ETF)، قیمت این ارز دیجیتال بار دیگر در مدار صعودی قرار گرفته است. ETFهای بیت کوین در تاریخ ۸ فوریه (۱۹ بهمن) مجموعا ۴۰۳ میلیون دلار سرمایه به خود جذب کردند که سومین جریان ورودی بزرگ این صندوق‌ها از زمان آغاز به فعالیت آنها به شمار می‌رود.

به نقل از کوین تلگراف و همانطور که گزارش دادیم، ارزش دارایی‌های ETFهای اسپات بیت کوین بلک راک و فیدلیتی از زمان آغاز به فعالیت آنها از ۳ میلیارد دلار فراتر رفته که در مقایسه با عملکرد ماه اول تمام ETFهای بازارهای سهام آمریکا در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

نمای کلی بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی بازار رمزارزها – منبع: Coin360

رالی صعودی اخیر تنها به بیت کوین محدود نمی‌شود بلکه بسیاری از آلت کوین‌ها نیز به رنگ سبز درآمده‌اند و در حال آزمایش مقاومت‌های در مسیر خود هستند. این نشان می‌دهد احساسات کلی بازار رمزارزها در حال بهبود یافتن است.

اما آیا روند صعودی بیت کوین حفظ خواهد شد؟ سرنوشت آلت کوین‌ها در این رالی چگونه خواهد بود؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار از نظر مارکت کپ را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

تلاش مکرر فروشندگان برای کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۳٬۳۵۲ دلار) در روزهای گذشته و ناتوانی آنها با فشار خرید گاوها (خریداران) در تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) همراه شد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

این فشار خرید باعث شد روز بعد قیمت بیت کوین مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلاری را به سمت بالا بشکند. اتفاقی که مسیر را تا مقاومت کلیدی ۵۰٬۰۰۰ دلاری باز کرد. انتظار می‌رود در حوالی ۵۰٬۰۰۰ دلار شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان باشیم. با این حال، اگر افزایش قیمت همچنان ادامه پیدا کند، احتمالا رالی فعلی می‌تواند تا ۵۲٬۰۰۰ دلار تداوم داشته باشد.

در سمت مقابل اما اگر قیمت به زیر ۴۱٬۸۸۴ دلار سقوط کند، خرس‌ها (فروشندگان) دوباره کنترل بازار را در اختیار خواهند گرفت. در این سناریو بیت کوین می‌تواند تا ۳۷٬۹۸۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

قیمت اتریوم در تاریخ ۷ فوریه از مقاومت ۲۴۰۰ دلاری فراتر رفت و الگوی مثلث صعودی خود را تکمیل کرد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه فروشندگان تلاش کردند تا قیمت را به زیر سطح شکست بکشانند اما موفق نشدند. هدف الگوی مثلث صعودی در حوالی ۲۶۳۲ دلار است. در صورتی که در مسیر رسیدن به این هدف قیمت اصلاح شود اما در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۳۵۸ دلار) حمایت شود، می‌توان گفت دید بازار نسبت به اتریوم همچنان صعودی است. چنین اتفاقی احتمال صعود تا ۲۷۱۷ دلار را افزایش می‌دهد.

در سمت مقابل اگر قیمت به زیر میانگین‌های متحرک رسم شده در نمودار فوق کاهش یابد، احتمالا جهت روند تغییر خواهد کرد. این سناریو می‌تواند با لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ و سقوط قیمت تا ۲۱۰۰ دلار همراه شود.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB در تاریخ ۷ فوریه پس از آزمایش میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۳۰۵ دلار افزایش یافت و روز بعد با شکستن خط روند نزولی رسم شده در نمودار، الگوی مثلثی نزولی را بی‌اعتبار کرد.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

بی‌اعتبار شدن الگوی‌های نزولی اغلب سیگنالی صعودی است و با فشار خرید معامله‌گران همراه می‌شود. در حال حاضر این فشار خرید باعث شده تا قیمت BNB از ۳۲۰ دلار فراتر برود. به نظر می‌رسد خریداران به دنبال آزمایش مقاومت ۳۳۸ دلاری هستند. در صورت شکسته شدن این مقاومت، مومنتوم BNB شدت بیشتری خواهد گرفت و قیمت می‌تواند تا ۳۶۰ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل، فروش و دریافت سود معامله‌گران می‌تواند قیمت را از سطوح فعلی یا پس از آزمایش مقاومت ۳۳۸ دلاری کاهش دهد. اگر قیمت در این سناریو به زیر میانگین‌های متحرک رسم شده سقوط کند، ممکن است برای مدتی شاهد نوسان BNB بین ۲۸۸ تا ۳۳۸ دلار باشیم.

تحلیل تکنیکال سولانا

قیمت سولانا ۳ روز پیش پس از آزمایش میانگین‌های متحرک خود افزایش یافت. در حال حاضر خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت را از مقاومت سربار ۱۰۷ دلاری فراتر ببرند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورت تحقق این مهم، یک الگوی سر و شانه معکوس صعودی در نمودار سولانا تکمیل خواهد شد. این اتفاق می‌تواند قیمت سولانا را تا اوج ۱۲۶ دلاری ماه دسامبر و سپس ۱۳۵ دلار افزایش دهد.

در سمت مقابل اما اگر قیمت به زیر ۹۲ دلار سقوط کند، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار می‌شود. در این سناریو سولانا می‌تواند تا ۷۹ دلار کاهش یابد. انتظار می‌رود در این سطح شاهد افزایش فشار خرید باشیم.

تحلیل تکنیکال ریپل

در روزهای اخیر فروشندگان تلاش کردند تا قیمت ریپل را به زیر حمایت ۰.۵۰ دلاری کاهش دهند اما تلاش آنها به در بسته خورد.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر قیمت XRP تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۵۲ دلار افزایش یافته است که سطح بسیار مهمی است. اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای این سطح برسانند، ریپل می‌تواند تا خط روند نزولی رسم شده در نمودار صعود کند. شکسته شدن این خط روند نشان می‌دهد خریداران بار دیگر کنترل بازار را در اختیار گرفته‌اند. این اتفاق می‌تواند قیمت را تا ۰.۶۷ دلار افزایش دهد.

در سمت مقابل باید حمایت ۰.۵۰ دلاری را مد نظر قرار داد. اگر این حمایت از دست برود، ریپل می‌تواند تا ۰.۴۶ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال کاردانو

سایه بلند روی کندل روز ۷ فوریه نشان‌دهنده فشار خرید بالای گاوها در نزدیکی حمایت ۰.۴۶ دلاری است.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

خریداران در ادامه در تاریخ ۸ فوریه قیمت را از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۵۱ دلار) فراتر بردند و در حال حاضر به دنبال آن‌اند تا خط روند بالایی کانال نزولی را آزمایش کنند. اگر این خط روند شکسته شود، قیمت کاردانو می‌تواند ابتدا تا ۰.۶۰ دلار و سپس تا ۰.۶۸ دلار صعود کند.

در سمت مقابل اما اگر قیمت از حوالی خط روند بالایی اصلاح شود و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود برسد، پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار می‌شود. این اتفاق می‌تواند قیمت را برای مدت بیشتری در کانال نزولی نگه دارد.

تحلیل تکنیکال آوالانچ

قیمت آوالانچ در تاریخ ۶ فوریه (۱۷ بهمن) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۴.۹۲ دلار) رسید اما کاهش قیمت ادامه پیدا نکرد. این نشان می‌دهد خریداران هر ریزشی را به عنوان فرصت برای خرید در کف می‌بینند.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت را به بالای خط روند نزولی کانال رسم شده در نمودار برسانند. در صورت تحقق این مهم، روند در کوتاه‌مدت تغییر خواهد کرد. این می‌تواند قیمت را تا ۴۴ دلار و سپس مقاومت ۵۰ دلاری افزایش دهد.

در سمت مقابل، اگر فروشندگان باز هم می‌خواهند کنترل بازار را در اختیار بگیرند، باید هرچه سریع‌تر قیمت را به زیر ۳۲.۳۰ دلار بکشانند. این اتفاق می‌تواند آوالانچ را برای چند روز دیگر داخل کانال نزولی نگه دارد.

تحلیل تکنیکال دوج کوین

در حال حاضر قیمت دوج کوین در یک الگوی مثلثی متقارن در حال نوسان است که بلاتکلیفی خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

فشار خرید ۳ روز پیش قیمت دوج کوین را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۰۸ دلار) رساند و مسیر را برای آزمایش خط روند نزولی الگوی مذکور باز کرد. با این حال، در گذشته فروشندگان با تمام قدرت از این خط روند دفاع کرده‌اند و به نظر می‌رسد این بار نیز افزایش قیمت در این سطح متوقف شود.

در صورت اصلاح قیمت پس از آزمایش خط روند نزولی، می‌توان انتظار داشت دوج کوین برای مدت بیشتری داخل مثلث باقی بماند. در سمت مقابل، اگر دوج کوین از خط روند نزولی فراتر برود، می‌توان انتظار داشت قیمت تا محدوده مقاومتی ۰.۱۰-۰.۱۱ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال پولکادات

ناتوانی خرس‌ها در کشاندن قیمت پولکادات به زیر خط گردن الگوی سر و شانه باعث شده تا در روزهای اخیر فشار خریداران قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶.۹۲ دلار) افزایش دهند.

نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر پولکادات با میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود در حوالی ۷.۴۰ دلار مواجه است که مقاومت مهمی است. اگر این مقاومت به سمت بالا شکسته شود، می‌توان گفت فاز اصلاحی تمام شده است. در این سناریو قیمت می‌تواند تا ۸.۵۸ دلار افزایش یابد.

در سمت مقابل اما اگر قیمت به شدت پس از آزمایش میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند، ممکن است شاهد اصلاح بیشتر تا حمایت ۶.۵۰ دلاری و سپس ۶ دلاری باشیم.

تحلیل تکنیکال چین لینک

قیمت چین لینک از زمان شکستن مقاومت سربار ۱۷.۳۲ دلاری در تاریخ ۲ فوریه (۱۳ بهمن)، در حال تثبیت شدن است.

نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار چین لینک تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

افزایش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۶.۷۸ دلار) و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در منطقه مثبت نشان می‌دهد فعلا کفه ترازو به سمت خریداران متمایل است. در حال حاضر خریداران به دنبال آن هستند تا ریزش قیمت را در حوالی سطح شکست ۱۷.۳۲ دلاری متوقف کنند. اگر این اتفاق بیفتد، احتمال از سرگیری روند صعودی افزایش می‌یابد، اتفاقی که می‌تواند به جهش تا ۲۱.۷۹ دلار منجر شود.

در سمت مقابل اما اگر ریزش قیمت همچنان ادامه داشته باشد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، می‌توان چنین استنباط کرد که جهش اخیر یک تله گاوی بوده است. این اتفاق می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۵.۴۸ دلار) کاهش دهد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا