با ETF بیت کوین ، صندوق سرمایه گذاری برای بیت کوین آشنا شوید!

ETF بیت کوین اصطلاحی است که به تازگی زیاد به گوش کسانیکه در این حوزه فعال هستند میخورد. در این مقاله نگاهی دقیق تر به این موضوع می‌اندازیم که ETF چیست و چرا طی روزهای گذشته ETF های بیت کوین تبدیل به سرخط خبرها شده است.

ETF چیست؟

ETF

 

برای متوجه شدن اینکه ETF بیت کوین چیست، ابتدا باید خود ETF ها را بشناسیم. ETF مخفف Exchange Traded Fund به معنای صندوق قابل معامله در بورس است. اگر ساده تر بخواهیم بگوییم، ETF اساسا صندوق سرمایه گذاری است. هرچند با سایر موارد نظیر صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و غیره کاملا فرق دارد. ETF صندوق سرمایه گذاری است که قیمت دارایی‌هایی مانند طلا، نفت و غیره را دنبال می‌کند. ETF هم چنین می‌تواند شامل سهام متنوعی باشد. به بیان ساده تر، ETF سبد کالاهایی است که یکجا جمع شده و همراه با هم دنبال می‌شوند.

ETF ها را می‌توان در بورس معامله کرد. این روش باعث می‌شود خرید و فروش آنها برای سرمایه گذاران آسان تر شود. یکی از بزرگترین مزایای ETF نسبت به صندوق های سرمایه گذاری مشترک این است که ETF ها ارزان تر هستند. برای سرمایه گذارانی که ارزش بازار (مارکت کپ) زیادی ندارند ولی می‌خواهند در کلاس دارایی مناسبی سرمایه گذاری کنند، ETF بسیار مناسب است. ETF ها نسبت به صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک از نقدینگی بهتری برخوردارند.

جالب است بدانید دارایی که بتوان آن را ردیابی کرد، تحت اختیار ETF است. مالکیت آن دارایی به سهام مختلف تقسیم شده و سهام آن به صورت طلا، نفت یا ارزهای دیجیتال در می‌آیند. افزایش تقاضا برای ETF های بیت کوین، معامله کنندگان کریپتو را ملزم به این کرده است که ETF بیت کوین را بشناسند.

ETF بیت کوین چیست؟

اکنون که دانستیم ETF چیست نگاه دقیق تری به ETF بیت کوین و نحوه کارکرد آن می‌اندازیم. قبل از اینکه این مقاله را ادامه بدهیم، بهتر است بدانید که هنوز ETF بیت کوین وجود خارجی ندارد. تقاضاهای بسیار زیادی برای آن وجود دارد و حتی چند شرکت نیز در صدد ایجاد آن برآمدند، اما قبل از اینکه ETF‌های بیت کوین ایجاد شوند باید به تایید کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) برسد.

ETF بیت کوین مانند صندوق‌های رایج ETF، مقدار مشخصی بیت کوین خریداری می‌کند و سپس سرمایه هزینه شده به صورت سهام بین سهامداران توزیع خواهد شد. اکثر ایده‌های پیشنهاد شده در ETF بیت کوین حول این موضوع می‌چرخد که به جای بررسی قیمت بیت کوین از طریق اکسچنج‌های کریپتو، قیمت آن از طریق قراردادهای آتی بیت کوین بررسی شود.

هرچند SEC ایده ایجاد ETF‌های بیت کوین را رد کرده و بیان می‌کند هنگامی که صحبت از ارزهای دیجیتال می‌شود، مشکلاتی در زمینه نقدینگی و ارزش گذاری وجود دارد که باید برطرف شوند. SEC خاطر نشان کرده است که نقدینگی قراردادهای آتی بیت کوین همانند حجم معاملات بسیار کم است. بنابراین در حال حاضر ETF های بیت کوین رد شده‌اند.

ETF های بیت کوین مانند ETF های بلاک چین نیستند

قابل توجه است که ETF بیت کوین همانند ETF بلاک چین نیست. ETF بلاک چین قیمت شرکت‌هایی که در حوزه فناوری بلاک چین سرمایه گذاری کرده یا از این فناوری استفاده می‌کنند را بررسی می‌کند. براساس عملکرد سهام این شرکت‌ها، سهامداران ETF های بلاک چین سود یا ضرر می‌کنند. اوایل سال جاری ، SC کانادا یکی از این ETF های بلاک چین را تایید کرد.

ETF بیت کوین کاملا متفاوت است زیرا دارایی موجود در آن بیت کوین است. در ETF بلاک چین، دارایی بلاک چین نیست؛ بلکه سهام شرکت‌هایی است که در فناوری و دارایی‌های بلاک چین سرمایه گذاری می‌کنند. ETF‌های بلاک چین نسبت به ETF های ارز دیجیتال نوسان کمتری دارند و SEC با این موضوع مشکلی ندارد.

جمع بندی

با در نظر گرفتن ماهیت نوسانی قیمت بیت کوین، SEC در حال حاضر در خصوص ایجاد ETF های بیت کوین مطمئن نیست. اما به نظر می‌رسد که به زودی این موضوع به واقعیت بپیوندد؛ زیرا اسامی بزرگ این حوزه به ایجاد ETF ها پافشاری کرده‌اند. با افزایش تقاضا برای ETF های بیت کوین، باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا سرانجام SEC تسلیم این خواسته ها می‌شود یا خیر.

ویتالیک بوترین نیز از ETF‌ها حمایت کرده  اما خاطر نشان کرده است که باید راه‌های آسانتری ایجاد شود تا عموم مردم بتوانند ارز دیجیتال را خریداری کنند. دوقلوهای وینکلووس که دو اسم ماندگار در دنیای کریپتو هستند، بیشترین تقاضای ETF‌های بیت کوین را دارند. درخواست دوقلوهای وینکلووس دوبار توسط SEC رد شده اند اما آیا تلاش سوم آن ها نتیجه خواهد داشت؟

باید منتظر نظر و حکم SEC درباره ETF های بیت کوین باشیم. اما به نظر شما ETF های بیت کوین چه تغییری در جامعه کریپتو ایجاد می کنند؟

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۱۷


54321
امتیاز 4.4 از 5 رای

منبع coindoo
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر