متوسط کریپتو کده

ریپل چیست ؟ همه چیز درباره ریپل و رمزارز XRP

اولین چیزی که باید در جواب سوال ریپل چیست بدانید این است که ریپل هم یک پلتفرم است وهم دارای یک رمزارز است. پلت‌فرم ریپل یک پروتکل منبع باز است که برای امکان انجام تراکنش‌های سریع و ارزان طراحی شده است. برخلاف بیت کوین که هرگز قرار نبوده است یک سیستم پرداخت ساده باشد، Ripple قطعا برای انجام تراکنش‌های بین المللی در سراسر جهان ایجاد شده است. هر نوع ارزی را از ارزهای فیات گرفته تا انواع ارزهای دیجیتال را می‌توان در سیستم عامل ریپل مبادله کرد.

این پلتفرم رمز ارز مخصوص خود به نام XRP را دارد که می‌تواند در پلتفرم آن مورد استفاده قرار گیرد و با هر ارز یا دارایی دیجیتال قابل تعویض است. با این حال، استفاده از XRP مستقل از شبکه ریپل است.

برای انجام یک مبادله جهانی بین ارزهای مختلف نیازی به XRP وجود ندارد. بنابراین، ارزش ریپل در رمز ارز XRP نیست، بلکه در خود شبکه و توانایی آن برای انتقال سریع دارایی‌ها، در سراسر جهان است. در واقع این شبکه به عنوان رقیبی برای سیستم‌های پرداخت موجود مانند سوئیفت (Swift) عمل می‌کند.

اما در تعریف ساده‌تری از اینکه ریپل چیست می‌توان گفت ریپل که قبلا به عنوان OpenCoin شناخته می‌شد، یک شرکت خصوصی است که در حال ساخت شبکه پرداخت و مبادله (RippleNet) بر روی یک پایگاه داده و دفتر کل توزیع شده (XRP Ledger) است. هدف اصلی Ripple اتصال بانک‌ها، سیستم‌های پرداخت و صرافی‌های دارایی‌های دیجیتال برای پرداخت سریع‌تر و مقرون به صرفه جهانی است.

در ادامه به نحوه عملکرد شبکه ریپل، نحوه شکل‌گیری آن، مهمترین مزایا و معایب پلتفرم ریپل و معرفی کامل رمز ارز XRP خواهیم پرداخت.

این مقاله در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۹ بروز رسانی شده است

شبکه ریپل چیست ؟

شبکه ریپل چیست

برای شروع، درک تفاوت بینXRP ، ریپل و RippleNet مهم است. XRP رمز ارزی است که روی یک پلتفرم پرداخت دیجیتال به نام RippleNet کار می‌کند که آن هم در بالای دفتر کل توزیع شده XRPL (که بعدا در مورد آن توضیح خواهیم داد) قرار گرفته است. در حالی که RippleNet توسط شرکتی به نام ریپل اداره می‌شود، XRPL منبع باز است و مبتنی بر بلاکچین نیست، بلکه بیشتر یک پایگاه داده و دفتر کل توزیع شده است

شهرت شبکه ریپل بیشتر به خاطر پروتکل پرداخت دیجیتالی آن است تا رمز ارز XRP. ریپل به عنوان یک پلتفرم توزیع شده، همتا به همتا و متن باز عمل می‌کند که بستر انتقال هر نوعی از پول مانند دلار، ین، لایت کوین و بیت کوین را فراهم می‌کند.


بیشتر بخوانید : شبکه همتا به همتا (P2P) چیست و چگونه کار می کند؟


برای درک بهتر نحوه کارکرد سیستم، یک ساختار انتقال پول را در نظر بگیرید که در آن هر دو طرف تراکنش ترجیح می‌دهند از واسطه مورد علاقه‌شان برای دریافت پول استفاده کنند؛ لارنس می‌خواهد ۱۰۰ دلار برای دیوید بفرستد که در شهر دیگری زندگی می‌کند. او پول را به همراه یک کلمه عبور به نماینده محلی خود به نام کیت می‌دهد و از کیت می‌خواهد تنها در صورتی پول را به دیوید تحویل دهد که او بتواند کلمه عبور را به درستی بگوید. کیت با نماینده دیوید که رز نام دارد تماس می‌گیرد و او را در جریان جزئیات تراکنش قرار می‌دهد. اگر دیوید کلمه عبور درست را به رز بگوید، رز ۱۰۰ دلار به او می‌دهد. با این حال، پول متعلق به حساب رز است و یعنی کیت صد دلار به رز بدهکار است. رز می‌تواند رسیدی از تمام بدهی‌های کیت درست کند که طی آن، کیت در روز مورد توافق بدهی خود را باز خواهد گرداند. او همچنین می‌تواند تراکنشی در جهت مخالف ایجاد کند و به این طریق، بدهی صاف شود.

اگرچه شبکه ریپل پیچیده‌تر از مثال بالا است، این مثال اصول اولیه نحوه کارکرد شبکه ریپل را نشان می‌دهد. با توجه به این مثال متوجه می‌شویم که برای انجام این تراکنش، باید اعتمادی بین طرفین وجود داشته باشد.

شبکه ریپل (RippleNet) در حال حاضر یک مجموعه ۳ محصولی ارائه می‌دهد که به عنوان یک سیستم راه‌حل پرداخت برای بانک‌ها و سایر موسسات مالی طراحی شده است. در حال حاضر، RippleNet سه محصول عمده دارد: xRapid ، xCurrent و xVia که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

xRapid

به طور خلاصه، xRapid یک راه حل نقدینگی بر اساس تقاضا است که از XRP به عنوان پل ارتباطی ارزی بین چند ارز فیات استفاده می‌کند. XRP و xRapid هر دو به دفتر کل XRP متکی هستند، که در صورت مقایسه با روش‌های معمول، زمان تأیید سریع‌تر و کارمزد‌های بسیار کمتری را امکان پذیر می‌کند.

برای درک بهتر عملکرد xRapid از یک مثال ساده استفاده می‌کنیم. شخصی از استرالیا به نام جک می‌خواهد ۱۰۰ دلار برای شخصی که در هند بفرستد. جک پول را از طریق یک موسسه مالی به نام FIN منتقل می‌کند. به منظور انجام تراکنش، FIN از راه حل xRapid برای ایجاد ارتباط با صرافی‌ها، در کشور مبدا و مقصد استفاده می‌کند. به این ترتیب، این شرکت قادر به تبدیل ۱۰۰ دلار جک به XRP است که نقدینگی لازم را برای پرداخت نهایی فراهم می‌کند. در عرض چند ثانیه، XRP به روپیه هند تبدیل می‌شود و آن شخص قادر به برداشت پول از صرافی واقع در هند است.

xCurrent

xCurrent راه حلی است که برای ارائه تسویه و ردیابی فوری پرداخت‌های مرزی بین اعضای RippleNet طراحی شده است. برخلاف xRapid ، راه حل xCurrent مبتنی بر دفتر کل XRP نیست و به طور پیش فرض از رمز ارز XRP استفاده نمی‌کند. xCurrent بر روی پروتکل Interledger (ILP) ساخته شده است که توسط ریپل  به عنوان پروتکلی برای اتصال دفترهای مختلف یا شبکه‌های پرداخت طراحی شده است.

اگرچه xCurrent اصولا برای ارزهای فیات طراحی شده است، اما از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال نیز پشتیبانی می‌کند.

xVia

xVia یک رابط استاندارد مبتنی بر API است که به بانک‌ها و سایر ارائه دهندگان خدمات مالی اجازه می‌دهد تا در یک چارچوب واحد تعامل داشته باشند. xVia به بانک‌ها این امکان را می‌دهد تا از طریق شرکای بانکی دیگری که به RippleNet متصل هستند، پرداخت‌هایی را ایجاد کنند و همچنین به آنها امکان می‌دهد فاکتورها یا سایر اطلاعات را به معاملات خود ضمیمه کنند.

آشنایی با دفتر کل XRP

XRP ریپل

بر اساس کار Fugger و با الهام از ایجاد بیت کوین، ریپل دفتر کل اجماع خود (RCL) را در سال ۲۰۱۲، همراه با رمز ارز بومی خود XRP ایجاد کرد. RCL بعدا به دفتر کلXRP یا (XRPL) تغییر نام یافت.

XRPL به عنوان یک سیستم اقتصادی توزیع شده کار می‌کند که نه تنها تمام اطلاعات حسابداری شرکت کنندگان شبکه را ذخیره می‌کند بلکه خدمات مبادله را از طریق چندین جفت ارز فراهم می‌کند. ریپل XRPL را به عنوان یک دفتر کل توزیع شده منبع باز ارائه می‌دهد که امکان انجام تراکنش‌های مالی در زمان واقعی را فراهم می‌کند. این تراکنش‌ها توسط شرکت کنندگان شبکه و از طریق سازوکار اجماع، ایمن و تایید می‌شوند.

برای اجماع در این شبکه ریپل با استفاده از الگوریتم اجماع سفارشی خود، که قبلا به عنوان الگوریتم اجماع پروتکل ریپل (RPCA) شناخته می‌شد، به اجماع می‌رسد. XRPL توسط شبکه‌ای از نودهای اعتبارسنجی مستقل که دائما سوابق تراکنش‌های آنها را مقایسه می‌کند، مدیریت می‌شود.


بیشتر بخوانید : گره یا نود بلاک چین؛ راهنمای جامع انواع نودها!


علاوه بر اینکه هر کسی در ریپل قادر است یک نود اعتبار‌سنج را اجرا کند بلکه همچنین می‌تواند انتخاب کند که کدام نودها را به عنوان اعتبارسنج قبول کند. با این حال، ریپل به مشتریان خود توصیه می‌کند برای اعتبار‌سنجی تراکنش‌های خود از لیستی از شرکت‌کنندگان قابل اعتماد و شناسایی شده استفاده کنند. این لیست به عنوان لیست نودهای خاص یا (UNL) شناخته می‌شود.

به گفته وب سایت رسمی این شرکت، Ripple یک شرکت خصوصی است که توسعه XRPL را به عنوان یک دفتر کل توزیع شده منبع باز بر عهده داشته است. این بدان معنی است که هر کسی می‌تواند در ارائه کد‌های آن مشارکت داشته باشد و XRPL حتی اگر شرکت متوقف شود، قادر به ادامه کار است.

تاریخچه و تیم اصلی پلتفرم ریپل

برد گارلینگهاوس ریپل برد گارلینگهاوس کیست افراد معروف کریپتو میلیاردرهای کریپتویی توکن XRP پرداخت های بین المللی بانکداری موسسات مالی

ایده اصلی شکل‌گیری ریپل توسط بنیان‌گذاران آن جد مک‌کالب (Jed McCaleb) و کریس لارسن (Chris Larsen) بود و توسط آرتور بریتو (Arthur Britto) و دیوید شوارتز (David Schwartz) ساخته شد و آنها برای اینکار از طرح رایان فوگر (Ryan Fugger) استفاده کردند. فوگر سیستمی به نام OpenCoin ایجاد کرده بود که به ریپل تبدیل شد. این شرکت همچنین شکل اختصاصی ارز دیجیتال خود را با نام XRP ایجاد کرده تا به موسسات مالی اجازه انتقال پول با کارمزدهای ناچیز و در زمان بسیار کم را بدهد.

برد گارلینگهاوس در سال ۲۰۱۵ به عنوان مدیر ارشد عملیات به ریپل پیوست و سپس توسط کریس لارسن در دسامبر سال ۲۰۱۶، به مقام مدیرعامل ارتقاء سمت یافت.

ریپل در سال ۲۰۱۳ علاقه بانک‌ها را برای استفاده از سیستم پرداخت خود گزارش داد. تا سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۰۰ بانک در آن ثبت نام کرده بودند، اما بیشتر آنها فقط از فناوری پیام‌رسانی XCurrent ریپل استفاده می‌کردند، و از استفاده از رمز ارز XRP به دلیل مشکلات نوسان آن اجتناب می‌کردند.

واسطه‌ای به نام Gateway

ریپل xrp تراکنش تاییدکننده تراکنش الگوریتم اجماع گواه اثبات کار گواه اثبات سهام بیت کوین دلار

ریپل از واسطه‌ای به نام Gateway استفاده می‌کند که به عنوان لینکی در زنجیره اعتماد بین دو طرفی عمل می‌کند که قصد انجام یک تراکنش را دارند.

گیت‌وی به عنوان واسطه اعتباری عمل می‌کند که در سرتاسر شبکه ریپل، ارزها را به آدرس‌های عمومی ارسال و از آنها دریافت می‌کند. هر شخص یا بیزینسی می‌تواند یک گیت‌وی را ثبت کرده و باز کند و از طریق آن، مجوز تقاضا برای عمل به عنوان واسطه تبادل ارزها، حفظ نقدینگی و انتقال پرداخت‌ها روی شبکه را دریافت کند.

رمز ارز ریپل به نام XRP

شکایت از ریپل

رمز ارز XRP به عنوان یک ارز واسطه برای سایر ارزها عمل می‌کند. XRP هیچ تبعیضی بین یک ارز فیات، یک رمز ارز و دیگر ارزها قائل نمی‌شود و بنابراین، تبدیل شدن هر ارزی به ارز دیگر را به راحتی میسر می‌کند.

هر ارزی در این اکوسیستم گیت‌وی خود را دارد. اگر دیوید بابت سرویسی که به لارنس ارائه داده تقاضای بیت کوین کند، نیازی نیست که لارنس حتما بیت کوین داشته باشد. او می‌تواند پرداخت را به شکل دلار کانادا به گیت‌وی خود بفرستد و دیوید می‌تواند از طریق گیت‌وی خود بیت کوین دریافت کند. یک گیت‌وی لزوما نباید یک تراکنش کامل را آغاز کند؛ گیت‌وی‌های متعدد می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و زنجیره‌ای از اعتماد در میان کاربرانی که با ریپل سر و کار دارند ایجاد کنند.

داشتن حساب با گیت‌وی کاربران را در معرض خطر طرف مقابل قرار می‌دهد. خطری که در سیستم‌های بانکی سنتی هم وجود دارد؛ اگر یک گیت‌وی بدهی خود را نپذیرد، کاربر می‌تواند ارزش پول خود که در گیت‌وی نگه داشته می‌شود را از دست بدهد. بنابراین کاربرهایی که به Gateway اعتماد ندارند، می‌توانند تراکنش خود را با یک Gateway مورد اعتماد انجام دهند که در عوض با گیت‌وی غیر قابل اعتماد در تقابل است. به این صورت، بدهی با گیت‌وی مورد اعتماد پرداخت می‌شود.

ریپل چطور کار می‌کند؟

کارکرد ریپل

شبکه ریپل مثل بیت کوین از الگوریتم گواه اثبات کار و یا مثل NXT از الگوریتم گواه اثبات سهام استفاده نمی‌کند؛ در عوض، تراکنش‌ها به یک پروتکل اجماع متکی هستند تا موجودی حساب‌ها و تراکنش‌های روی شبکه را تائید کنند.


بیشتر بخوانید : با انواع الگوریتم اجماع در سیستم‌های بلاک چین آشنا شوید!


اجماع به طوری کار می‌کند که تمامیت سیستم را با جلوگیری از حملات دو بار خرج کردن بهبود دهد.  یک کاربر ریپل که ۱۰۰ دلار را از طریق Gatewayهای چندگانه ارسال می‌کند، تمامی تراکنش‌ها به جز اولین تراکنش که حذف شده را دارد.

نودهای توزیع شده، با اجماع تصمیم می‌گیرند که کدام تراکنش اول ایجاد شد و این کار را با یک نظرسنجی برای تعیین اکثریت آرا انجام می‌دهند. تائید تراکنش‌ها تقریبا بلافاصله انجام می‌شود و حدودا پنج ثانیه طول می‌کشد. از آنجایی که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که تصمیم بگیرد چه کسی می‌تواند نود ایجاد کند و تراکنش‌ها را تائید کند، پلتفرم ریپل به عنوان پلتفرمی غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌شود.

ریپل لیست تمام تراکنش‌ها در IOU (مدرکی که میزان بدهی را در خود ثبت می‌کند) را که با یک ارز معین انجام شده، برای هر کاربر یا Gateway نگه می دارد. IOU و جریان‌های معاملاتی که بین کیف پول های ریپل رخ می‌دهد، به طور عمومی در فهرست شبکه ریپل موجود است. این در حالی است که حتی اگر تاریخ تراکنش‌ها در بلاک چین ثبت شده و در دسترس قرار داشته باشد، داده‌ها با شناسه یا حساب هر فرد لینک نمی‌شود. با این حال اشاره به این نکته ضروری است که ضبط عمومی همه معاملات، اطلاعات را مستعد اقدامات غیر انسانی می‌کند.

ریپل در مقایسه با برخی از بانک‌های سنتی و معایب آن، مزیت‌هایی نیز دارد؛ حتی اگر میلیون‌ها تراکنش همزمان در حال انجام باشند، تراکنش‌ها با ریپل طی چند ثانیه صورت می‌گیرد. در صورتی که بانک‌های سنتی اینطور نیستند و گاهی چند روز زمان می‌برد تا یک تراکنش انجام شود. کارمزد تراکنش‌های ریپل هم بسیار پایین است. به طوری که حداقل هزینه مورد نیاز برای انجام یک تراکنش در این شبکه، ۰.۰۰۰۰۱ XRP است.

آیا ریپل غیرمتمرکز است؟

یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی که هنوز در فضای کریپتو مطرح است، متمرکز یا غیرمتمرکز بودن ریپل است. عده‌ای معتقدند ریپل به طور مخفیانه متمرکز است و عده‌ای می‌گویند ریپل حتی از بیت کوین هم غیرمتمرکزتر است.


بیشتر بخوانید : ۱۰ نکته‌ای که باید قبل از سرمایه گذاری بر روی ریپل (XRP) بدانید! + ویدئو


به طور کلی برای بررسی متمرکز بودن یا نبودن یک رمز ارز، فاکتورهای متعددی باید مورد بررسی قرار بگیرند. رمز ارز شبکه ریپل یا همان XRP، پس از بررسی این فاکتورها زیاد سربلند بیرون نمی‌آید. برای مثال، تنها یک نهاد، یعنی همان شرکت ریپل، بیش از ۵۰ درصد قدرت رای شبکه را در اختیار دارد. از طرف دیگر، ۷۸ درصد کوین‌های موجود متعلق به صد آدرس ثروتمند این شبکه است (که شرکت ریپل ثروتمندترین آنها است). علاوه بر این‌ها اگر بخواهیم XRP را با بیت کوین مقایسه کنیم، در شبکه بیت کوین ماینرها پاداش استخراج دریافت می‌کنند ولی در شبکه ریپل هیچ پاداش انگیزشی در کار نیست.

با توجه به فاکتورهایی از این دست، می‌توان گفت که رمز ارز ریپل یعنی XRP ، تقریبا به طور کامل تحت کنترل شرکت ریپل است.

اجماع در شبکه ریپل چطور به وجود می‌آید؟

اگر به ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین عادت کرده‌اید که در آنها گواه اثبات کار تراکنش‌ها را تائید می‌کند، شاید نحوه کارکرد ریپل به نظرتان متناقض باشد. ولی در واقع نحوه کارکرد این شبکه خیلی ساده است.

به زبان ساده، اجماع ریپل بر مبنای اعتماد است. هر نود به نودهای دیگر متصل است و به محض این که یک تراکنش توسط تعداد مشخصی از این نودها مورد پذیرش قرار بگیرد، در واقع در کل شبکه مورد پذیرش قرار گرفته است.

به این شکل، شبکه به اجماع می‌رسد. نحوه کارکرد این شبکه به همین سادگی است. تمام نودها به حساب نمی‌آیند؛ بلکه فقط نودهایی مهم هستند که به آنها تائیدکننده (Validator) گفته می‌شود. هر نود در شبکه به تعداد قابل انتخابی از تائیدکننده‌ها متصل می‌شود و به محض این که بیش از هشتاد درصد این تائیدکننده‌ها سیگنال تطبیق سفارش تراکنش‌ها را بدهند، آن نود سفارش را می‌پذیرد.

مزایا و معایب ریپل

همکاری ریپل و سوئیفت

مهمترین مزایا و ویژگی‌های ریپل عبارتند از :

 • یک سرویس برای بانک‌ها است، ریپل به بانک ها کمک می‌کند تا از طریق شبکه خود به یکدیگر متصل شوند
 • Ripple پلی میان رمز ارز‌ها و بانکداری سنتی است. که با استفاده از ارز اختصاصی خود برای مبادله دلار و پوند با ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند.
 • در جابجایی پول بسیار سریع است. فقط ۳.۵ ثانیه طول می‌کشد تا پول تایید شود، و می تواند ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه، همان مقدار تراکنش را که Visa انجام می‌دهد، پردازش کند
 • جابجایی پول واقعا ارزان است، جابجایی پول با استفاده از ریپل برای بانک‌ها بسیار ارزان‌تر از استفاده از فناوری‌های موجود است
 • انرژی کمتری استفاده می‌کند، از آنجا که هیچ استخراجی در شبکه آن انجام نمی‌شود، از نظر مصرف انرژی از سایر رمز ارزها مانند بیت کوین کمتر است
 • ریپل تورم ندارد؛ تمام توکن‌ها در ابتدا استخراج شده و الان در چرخه هستند
 • امکان کنترل نودهای شبکه را برای بانک‌ها امکان پذیر می‌سازد.

اما ریپل بدون مشکل هم نیست. بعضی از معایب آن عبارتند از:


بیشتر بخوانید : تحلیل بنیادی شبکه ریپل و ارز دیجیتال XRP ؛ آیا این پروژه ارزش سرمایه گذاری دارد؟


 • ریپل به شدت متمرکز است؛ ایده اصلی ارزهای دیجیتال پیشگیری از کنترل به صورت متمرکز است. با این که تمام توکن‌های XRP استخراج شده‌اند، اما توسعه دهندگان ریپل می‌توانند تصمیم بگیرند که چه زمانی و چه مقدار توکن آزاد کنند و یا نکنند. در نتیجه، ریپل اساسا شبیه به سرمایه‌گذاری در یک بانک است.
 • علاوه بر متمرکز بودن، امروز ریپل امتیاز انحصاری ۶۱ درصد از توکن‌های XRP‌ را در دست دارد.
 • ریپل متن باز است؛ بسیار هوشمندانه است، اما با وجود در دسترس بودن کدهای آن، بسیاری از هکرها سعی می‌کنند ریپل را هک کنند.

شکایت رسمی SEC از ریپل

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

در تاریخ ۲۲ دسامبر، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از آزمایشگاه ریپل و مدیران عامل قبلی و کنونی آن یعنی کریستین لارسن و بردلی گارلینگهوس برای جذب بیش از ۱.۳۸ میلیارد دلار سرمایه از طریق فروش XRP از سال ۲۰۱۳ تاکنون شکایت کرد. اولین پیامد این اقدام SEC بسیار سریع و شدید بود. ۲۴ ساعت پس از ارائه این شکایت، قیمت XRP تقریبا ۲۵ درصد کاهش یافت.


بیشتر بخوانید : مروری بر شکایت SEC از ریپل؛ نتیجه این دادگاه چه خواهد بود؟


کمیسیون SEC در شکایت خود، الگوی ساده‌ای از فروش XRP را عنوان کرد که در SEC ثبت نشده بود و به دنبال معافیت از ثبت نیز نبوده است. از دید کمیسیون، این اقدام ریپل، فروش غیرقانونی اوراق بهادار ثبت نشده و خارج از معافیت تحت بند ۵ قانون اوراق بهادار بوده است.

در این شکایت، تعریف کلی ارزهای دیجیتال و جزییات تاریخچه ریپل و اقدامات بازاریابی آن در خصوص XRP بیان شده و نشان داده شده است که XRP چگونه از نظر کمیسیون SEC مطابق با المان‌های تست قرارداد سرمایه‌گذاری هاوی (Howey) است. این شکایت هم‌چنین در صدد آن بوده است تا نقش لارسن و گارلینگهوس را در فروش XRP نشان دهد. می‌توان گفت حضور مداوم و نقش شرکت ریپل، به ویژه سود هنگفت مالکیت XRP، دلیل و مدرک محکمی از این موضوع است که سودآوری XRP به شدت به اقدامات ریپل متکی‌ است. تمام این موارد به این واقعیت اشاره می‌کنند که بر اساس تست هاوی، XRP یک اوراق بهادار است.

در تاریخ ۲۱ دسامبر، گارلینگهوس در توییتر، اقدام برنامه‌ریزی‌شده SEC را محکوم کرد و به انتقاد از آن در خصوص تلاش برای محدودسازی نوآوری و اقدامات در صنعت ارزهای دیجیتال به بیت کوین و اتر پرداخت. مدتی پس از آن، استوارت آلدروتی مشاور ارشد ریپل، با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۵، دولت XRP را یک ارز دیجیتال تعیین کرده است و نه اوراق بهادار، به این موضوع پاسخ داد.

اما جدا از اینکه نتیجه این شکایت به کجا خواهد رسید، رمز ارز ریپل XRP در طی چند ماه گذشته شاهد افت شدیدی بوده و جایگاه خود را به عنوان سومین رمز ارز برتر دنیا از دست داده است.

وضعیت کنونی کوین XRP

قیمت ریپل در زمان نگارش این مقاله ۰.۲۷ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن در حدود ۲.۵ میلیارد دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۵ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۱۲ میلیارد دلار است. میزان کل توکن‌های XRP ۱۰۰ میلیارد است که از این تعداد حدود ۴۵ میلیارد آن در گردش است.

بیشترین قیمت ثبت شده برای XRP در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۸ با قیمت ۳.۸۴ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۰۲ دلار در ۷ جولای ۲۰۱۴ بوده است.

با توجه به شکایت SEC تعدادی زیادی از صرافی‌ها این رمز ارز را از لیست خود حذف کرده‌اند اما همچنان هم می‌توانید XRP را از تعداد زیادی صرافی مانند بایننس (به غیر شعبه آمریکا)، هیوبی و … خریداری کنید.

برای نگهداری از کوین XRP هم می‌توانید از کیف‌پول‌های سخت افزاری مانند لجر نانو S و نرم‌افزاری مانند اتمیک استفاده کنید.

پرسش و پاسخ

 • برای اجرای نود اعتبارسنج در شبکه ریپل چه مقدار باید هزینه کرد؟

اجرای نود اعتبار سنج نیاز به هیچگونه هزینه یا XRP ندارد

 • آیا ریپل متمرکز است؟

رمز ارز ریپل یعنی XRP ، تقریبا به طور کامل متمرکز و تحت کنترل شرکت ریپل است

 • لیست نودهای منحصر به فرد چیست؟

لیستی از سمت شرکت‌کنندگان است که نشان‌دهنده نودهایی است که تابه حال هیچگونه کلاهبرداری را انجام نداده‌اند

 • آینده ریپل چطور خواهد بود؟

پیش‌بینی آینده برای هیچ رمزارز و پروژه‌ای را نمی‌توان به صورت قطعی بیان کرد و در مورد ریپل تا حدود زیادی به نتیجه دادگاه آن وابسته است

 • نرم افزار استخراج ریپل چه نرم افزاری است؟

برای استخراج ریپل هیچگونه دستگاه استخراجی وجود ندارد و تمامی کوین‌های آن یکجا ایجاد شده است

 • آیا خرید ریپل سرمایه گذاری خوبی است؟

هیچ سرمایه گذاری ۱۰۰ درصد مناسبی وجود ندارد و هر تصمیمی دارای ریسک است. در هر صورت تصمیم نهایی را شما می‌گیرید.

نتیجه‌گیری

شکایت اخیر SEC احتمالا مشکلات زیادی را برای کوین XRP ایجاد کرده است اما باید این به معنی از بین رفتن ریپل نخواهد بود زیرا شبکه Ripple به عنوان یک سیستم مبادله ارز است که روی راه‌حل‌های پرداخت جهانی برای بانک‌ها و سایر موسسات مالی تمرکز دارد. RippleNet ممکن است در بالای زیرساخت‌های بانکی موجود به عنوان راهی برای تکمیل و بهبود سیستم پرداخت سنتی اجرا شود.

با این حال باید منتظر بود و دید که چه آینده‌ای در انتظار ریپل و کوین XRP خواهد بود، زیرا با ورود رییس جمهور جدید آمریکا، نفرات اصلی کمیسیون SEC نیز تغییر کرده‌اند و به نظر افراد جدید علاقه بیشتر به دنیای کریپتو نسبت به افراد سابق دارند.

شما نیز می‌توانید نظرات خود را درباره ریپل و کوین XRP با ما و سایر کاربران میهن بلاکچین به اشتراک بگذارید

منبع
investopediawikipedia

نوشته های مشابه

20 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا