ریپل (Ripple) چیست؟ راه حلی برای پرداخت‌های جهانی – (به روز رسانی ۲۰۲۰)

ریپل (Ripple) یک تکنولوژی است که هم به عنوان یک رمز ارز عمل می‌کند و هم به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتالی برای تراکنش‌های مالی. ریپل در سال ۲۰۱۲ توسط Chris Larsen و Jed McCaleb راه اندازی شد. کوین این رمز ارز که پیش استخراج شده است، XRP نام دارد.

شبکه ریپل چیست؟

ریپل xrp تراکنش تاییدکننده تراکنش الگوریتم اجماع گواه اثبات کار گواه اثبات سهام بیت کوین دلار

شهرت شبکه ریپل بیشتر به خاطر پروتکل پرداخت دیجیتالی آن است تا رمز ارز XRP. ریپل به عنوان یک پلتفرم توزیع شده، همتا به همتا و متن باز عمل می‌کند که بستر انتقال هر نوعی از پول مانند دلار، ین، لایت کوین و بیت کوین را فراهم می‌کند.

برای درک بهتر نحوه کارکرد سیستم، یک ساختار انتقال پول را در نظر بگیرید که در آن هر دو طرف تراکنش ترجیح می‌دهند از واسطه مورد علاقه‌شان برای دریافت پول استفاده کنند؛ لارنس می‌خواهد ۱۰۰ دلار برای دیوید بفرستد که در شهر دیگری زندگی می‌کند. او پول را به همراه یک کلمه عبور به نماینده محلی خود به نام کیت می‌دهد و از کیت می‌خواهد تنها در صورتی پول را به دیوید تحویل دهد که او بتواند کلمه عبور را به درستی بگوید. کیت با نماینده دیوید که رز نام دارد تماس می‌گیرد و او را در جریان جزئیات تراکنش قرار می‌دهد. اگر دیوید کلمه عبور درست را به رز بگوید، رز ۱۰۰ دلار به او می‌دهد. با این حال، پول متعلق به حساب رز است و یعنی کیت صد دلار به رز بدهکار است. رز می‌تواند رسیدی از تمام بدهی‌های کیت درست کند که طی آن، کیت در روز مورد توافق بدهی خود را باز خواهد گرداند. او همچنین می‌تواند تراکنشی در جهت مخالف ایجاد کند و به این طریق، بدهی صاف شود.

اگرچه شبکه ریپل پیچیده‌تر از مثال بالا است، این مثال اصول اولیه نحوه کارکرد شبکه ریپل را نشان می‌دهد. با توجه به این مثال متوجه می‌شویم که برای انجام این تراکنش، باید اعتمادی بین طرفین وجود داشته باشد؛ اعتمادی بین لارنس و کیت، کیت و رز، و دیوید و رز.

واسطه‌ای به نام Gateway

ریپل xrp تراکنش تاییدکننده تراکنش الگوریتم اجماع گواه اثبات کار گواه اثبات سهام بیت کوین دلار

ریپل از واسطه‌ای به نام Gateway استفاده می‌کند که به عنوان لینکی در زنجیره اعتماد بین دو طرفی عمل می‌کند که قصد انجام یک تراکنش را دارند.

گیت‌وی به عنوان واسطه اعتباری عمل می‌کند که در سرتاسر شبکه ریپل، ارزها را به آدرس‌های عمومی ارسال و از آنها دریافت می‌کند. هر شخص یا بیزینسی می‌تواند یک گیت‌وی را ثبت کرده و باز کند و از طریق آن، مجوز تقاضا برای عمل به عنوان واسطه تبادل ارزها، حفظ نقدینگی و انتقال پرداخت‌ها روی شبکه را دریافت کند.

رمز ارز ریپل به نام XRP

رمز ارز XRP به عنوان یک ارز واسطه برای سایر ارزها عمل می‌کند. XRP هیچ تبعیضی بین یک ارز فیات، یک رمز ارز و دیگر ارزها قائل نمی‌شود و بنابراین، تبدیل شدن هر ارزی به ارز دیگر را به راحتی میسر می‌کند.

هر ارزی در این اکوسیستم گیت‌وی خود را دارد. اگر دیوید بابت سرویسی که به لارنس ارائه داده تقاضای بیت کوین کند، نیازی نیست که لارنس حتما بیت کوین داشته باشد. او می‌تواند پرداخت را به شکل دلار کانادا به گیت‌وی خود بفرستد و دیوید می‌تواند از طریق گیت‌وی خود بیت کوین دریافت کند. یک گیت‌وی لزوما نباید یک تراکنش کامل را آغاز کند؛ گیت‌وی‌های متعدد می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و زنجیره‌ای از اعتماد در میان کاربرانی که با ریپل سر و کار دارند ایجاد کنند.

داشتن حساب با گیت‌وی کاربران را در معرض خطر طرف مقابل قرار می‌دهد. خطری که در سیستم‌های بانکی سنتی هم وجود دارد؛ اگر یک گیت‌وی بدهی خود را نپذیرد، کاربر می‌تواند ارزش پول خود که در گیت‌وی نگه داشته می‌شود را از دست بدهد. بنابراین کاربرهایی که به Gateway اعتماد ندارند، می‌توانند تراکنش خود را با یک Gateway مورد اعتماد انجام دهند که در عوض با گیت‌وی غیر قابل اعتماد در تقابل است. به این صورت، بدهی با گیت‌وی مورد اعتماد پرداخت می‌شود.

ریپل چطور کار می‌کند؟

ریپل xrp تراکنش تاییدکننده تراکنش الگوریتم اجماع گواه اثبات کار گواه اثبات سهام بیت کوین دلار

شبکه ریپل مثل بیت کوین از الگوریتم گواه اثبات کار و یا مثل NXT از الگوریتم گواه اثبات سهام استفاده نمی‌کند؛ در عوض، تراکنش‌ها به یک پروتکل اجماع متکی هستند تا موجودی حساب‌ها و تراکنش‌های روی شبکه را تائید کنند.

اجماع به طوری کار می‌کند که تمامیت سیستم را با جلوگیری از حملات دو بار خرج کردن بهبود دهد.  یک کاربر ریپل که ۱۰۰ دلار را از طریق Gatewayهای چندگانه ارسال می‌کند، تمامی تراکنش‌ها به جز اولین تراکنش که حذف شده را دارد.

نودهای توزیع شده، با اجماع تصمیم می‌گیرند که کدام تراکنش اول ایجاد شد و این کار را با یک نظرسنجی برای تعیین اکثریت آرا انجام می‌دهند. تائید تراکنش‌ها تقریبا بلافاصله انجام می‌شود و حدودا پنج ثانیه طول می‌کشد. از آنجایی که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که تصمیم بگیرد چه کسی می‌تواند نود ایجاد کند و تراکنش‌ها را تائید کند، پلتفرم ریپل به عنوان پلتفرمی غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌شود.

ریپل لیست تمام تراکنش‌ها در IOU (مدرکی که میزان بدهی را در خود ثبت می‌کند) را که با یک ارز معین انجام شده، برای هر کاربر یا Gateway نگه می دارد. IOU و جریان‌های معاملاتی که بین کیف پول های ریپل رخ می‌دهد، به طور عمومی در فهرست شبکه ریپل موجود است. این در حالی است که حتی اگر تاریخ تراکنش‌ها در بلاک چین ثبت شده و در دسترس قرار داشته باشد، داده‌ها با شناسه یا حساب هر فرد لینک نمی‌شود. با این حال اشاره به این نکته ضروری است که ضبط عمومی همه معاملات، اطلاعات را مستعد اقدامات غیر انسانی می‌کند.

ریپل در مقایسه با برخی از بانک‌های سنتی و معایب آن، مزیت‌هایی نیز دارد؛ حتی اگر میلیون‌ها تراکنش همزمان در حال انجام باشند، تراکنش‌ها با ریپل طی چند ثانیه صورت می‌گیرد. در صورتی که بانک‌های سنتی اینطور نیستند و گاهی چند روز زمان می‌برد تا یک تراکنش انجام شود. کارمزد تراکنش‌های ریپل هم بسیار پایین است. به طوری که حداقل هزینه مورد نیاز برای انجام یک تراکنش در این شبکه، ۰.۰۰۰۰۱ XRP است.

در آگوست سال ۲۰۱۹، ریپل با مارکت کپ ۱۳.۳۷ میلیارد دلار، رتبه سوم به لحاظ حجم بازار را به خود اختصاص داد. بیت‌کوین با ۲۰۵.۰۳ میلیارد دلار در رتبه اول و اتریوم با ۲۴.۱۸ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار داشتند.

آیا ریپل غیرمتمرکز است؟

ریپل xrp تراکنش تاییدکننده تراکنش الگوریتم اجماع گواه اثبات کار گواه اثبات سهام بیت کوین دلار

یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی که هنوز در فضای کریپتو مطرح است، متمرکز یا غیرمتمرکز بودن ریپل است. عده‌ای معتقدند ریپل به طور مخفیانه متمرکز است و عده‌ای می‌گویند ریپل حتی از بیت کوین هم غیرمتمرکزتر است.

به طور کلی برای بررسی متمرکز بودن یا نبودن یک رمز ارز، فاکتورهای متعددی باید مورد بررسی قرار بگیرند. رمز ارز شبکه ریپل یا همان XRP، پس از بررسی این فاکتورها زیاد سربلند بیرون نمی‌آید. برای مثال، تنها یک نهاد، یعنی همان شرکت ریپل، بیش از ۵۰ درصد قدرت رای شبکه را در اختیار دارد. از طرف دیگر، ۷۸ درصد کوین‌های موجود متعلق به صد آدرس ثروتمند این شبکه است (که شرکت ریپل ثروتمندترین آنها است). علاوه بر این‌ها اگر بخواهیم XRP را با بیت کوین مقایسه کنیم، در شبکه بیت کوین ماینرها پاداش استخراج دریافت می‌کنند ولی در شبکه ریپل هیچ پاداش انگیزشی در کار نیست.

با توجه به فاکتورهایی از این دست، می‌توان گفت که رمز ارز ریپل یعنی XRP ، تقریبا به طور کامل تحت کنترل شرکت ریپل است.

اجماع در شبکه ریپل چطور به وجود می‌آید؟

اگر به ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین عادت کرده‌اید که در آنها گواه اثبات کار تراکنش‌ها را تائید می‌کند، شاید نحوه کارکرد ریپل به نظرتان متناقض باشد. ولی در واقع نحوه کارکرد این شبکه خیلی ساده است.

به زبان ساده، اجماع ریپل بر مبنای اعتماد است. هر نود به نودهای دیگر متصل است و به محض این که یک تراکنش توسط تعداد مشخصی از این نودها مورد پذیرش قرار بگیرد، در واقع در کل شبکه مورد پذیرش قرار گرفته است.

به این شکل، شبکه به اجماع می‌رسد. نحوه کارکرد این شبکه به همین سادگی است. تمام نودها به حساب نمی‌آیند؛ بلکه فقط نودهایی مهم هستند که به آنها تائیدکننده (Validator) گفته می‌شود. هر نود در شبکه به تعداد قابل انتخابی از تائیدکننده‌ها متصل می‌شود و به محض این که بیش از هشتاد درصد این تائیدکننده‌ها سیگنال تطبیق سفارش تراکنش‌ها را بدهند، آن نود سفارش را می‌پذیرد.

 

آخرین به روز رسانی: ۹۹/۰۶/۰۴


54321
امتیاز 4.6 از 25 رای

منبع investopedia wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
کاظم فرازی

سلام،بنده تعداد ۱۵۰عدد ریپل میخام انتقال بدم به صرافی این پیام برام میاد standard length exceeded for value نمیشه انتقال داد،چکار باید کنم

محسن مزارعی

من چند وقت پیش ۲۱۱۸ ریپل به کیف پولم واریز شده، چندتا کیف کیونومی دارم که برا هرکدام دقیقا همین اندازه واریز شده. کسی میدونه دلیلش چیه؟ البته قابل انتقال نیست اما دایم ارزش گذاری میشه

ناصر

ریپل ارز خوبیه و اینده هم داره در دارز مدت

رامین اسلامی

با سلام
بنده فکر می کردم که ریپل از معدود رمز ارزهای متمرکز هست. چیزی که شما نوشتید غیر متمرکز

ادمین سایت

سلام تشکر از شما، این مطلب اصلاح شد

حمیدرضا طوطی

Reserved Balance به چه معنا هست

ادمین سایت

موجودی هایی رو میگن که رزرو شده اند و در آینده به چرخه اضافه میشن

محمد

سلام خسته نباشید..از کسایی شنیدم که توی سایت اکسکوینو (excoino) میشه ریال ریخت توی کیف پول سایت اکسکوینو و ارز های دیجیتالی همچون ریپل یا ایتریوم یا بیتکوین خرید..خواستم بدونم این سایت معتبر هست یا نه..

ادمین سایت

سلام وقت بخیر، اسم این سایت رو تا حالا نشنیدم، پیشنهاد میکنم که داخل گروه های تلگرامی مطرح کنین و از تجربه کسانی که از سایت مذکور استفاده کردن، استفاده کنین

لائورا کیان

سلام، من خرید و فروش داشتم و تا حالا مشکلی نداشتم

رضا

سلام خرید بیت کوین به چه صورت هست و چگونه از قیمت خبر دار بشم

ادمین سایت

سلام داخل ایران صرافی های زیادی هستن که دارن فعالیت میکنن، یکی از این صرافی ها نوبیتکس هست این صرافی دانش بنیان شده و در حال حاضر داره خدمات خوبی به کاربرانش ارایه میکنه البته باید در نظر داشته باشین که کلا نمیشه هیچ کدوم از صرافی ها رو تضمین کرد، حتی اکسچنج بایننس هم با این همه حجم معاملاتی که داره مورد حمله هکر ها بارها قرار گرفته با توجه به اینکه صرافی نوبیتکس خدمات خوبی ارائه میکنه و کمترین تفاوت قیمتی خرید و فروش رو داره میتونین برای تبدیل کردن ارزهای دیجیتالی به ریال از این اکسچنج استفاده… بیشتر بخوانید »

بنیامین

سلام میشه سایتی بهم معرفی کنید ک بتونم ریپل استخراج کنم؟

ادمین سایت

سلام دوست عزیز، ریپل قابلیت استخراج نداره و تیمش تعداد کوین های در گردش رو مشخص میکنه
هر موقع که تصمیم بگیرن یه تعدادی رو از چرخه خارج میکنن یا به چرخه وارد میکنن

حمیدرضاکاظمی

سلام
چگونه می شود ریپل xrp خریداری نمود؟

ادمین سایت

با سلام
میتونید از صرافی های معتبر و یا افراد فعال معتبر توی این حوزه خریداری کنید.

حسین

با سلام
در حساب پاییر میتوان دلار را به ریپل و ارزهای دیجیتال دیگر تبدیل کرد. سوالی که دارم این است که آیا حساب پاییر برای نگهداری ریپل مناسب است؟ یا اینکه حتما باید یک کیف پول تهیه کرد؟
همینطور برای خرید از صرافی ها میتوان از آدرس حساب پاییر استفاده کرد یا باز هم به کیف پول دیجیتال نیاز است؟
با تشکر از پاسخگویی و راهنمایی های شما.

ادمین سایت

سلام وقت بخیر
اگه جدیدا این ویژگی رو به حساب پاییر اضافه کردن و این قابلیت رو داره که ارزهای رمزنگاری شده رو داخلش نگهداری کرد، پس طبق قاعده باید حداقل ویژگی های کیف پول های دیگه رو داشته باشه
ولی توصیه میکنم که با پشتیبانی خودشون این سوال رو مطرح کنین