آموزشایردراپ

معرفی مارکت‌پلیس Zora Network؛ چطور ایردراپ شبکه Zora را بگیریم؟ 

ایردراپ‌ها همیشه فرصت خوبی برای کسب توکن‌های رایگان یک پروژه هستند و حالا در جامعه کریپتو حدس‌وگمان‌هایی در مورد ایردراپ Zora شنیده می‌شود. زورا نتورک (Zora Network) یک بازار غیرمتمرکز برای مینت و مبادله NFTها است که نسبت به سایر مارکت‌پلیس‌ها سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری بیشتری دارد. اگر مشتاق هستید که بدانید زورا نتورک چیست و چطور می‌توانید شانس‌‌تان را برای ایردراپ شبکه Zora محک بزنید، با میهن بلاکچین همراه باشید. 

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

مارکت‌پلیس زورا نتورک چیست؟

Zora Network چیست
منبع: Medium.com

زورا نتورک (Zora Network) یک شبکه لایه ۲ روی اتریوم است که با استفاده از برنامه متن باز OP Stack آپتیمیزم ساخته شده است. به لطف این فناوری، تراکنش‌های زورا به صورت خارج از زنجیره پردازش می‌شوند و در نتیجه کارمزدهای کمتری دارند. در این پلتفرم هنرمندان و سازندگان توکن‌های بی‌همتا (NFT) می‌توانند آثار خود را مینت و آن‌ها را به‌آسانی با دیگران مبادله کنند. مارکت‌پلیس زورا برای راحتی کاربران، از ارزهای ETH ،USDC و انواع توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کند. مزیت دیگر پلتفرم Zora این است که دیگران کالکشن سازنده را مینت می‌کنند، بنابراین شما به عنوان سازنده NFT خیال‌تان از بابت کارمزد مینت راحت است. در قسمت‌های بعدی بیشتر به جزییات این موضوع می‌پردازیم. 

چطور واجد شرایط ایردراپ Zora Network شویم؟ 

ایردراپ شبکه Zora
منبع: Coinbay.io

اگر می‌خواهید بخت خود را در ایردراپ زورا نتورک محک بزنید، لازم است که دو فعالیت را انجام دهید. تسک اول، مینت یا خرید NFTهایی است که سایر کاربران در پلتفرم قرار داده‌اند. فعالیت دوم هم ساخت مجموعه (Collection) در پلتفرم Zora است که می‌توانید از این طریق شانس بیشتری به‌دست بیاورید. به هر حال انجام این فعالیت‌ها مستلزم اضافه‌کردن شبکه Zora به کیف پول و واریز اتر است، بنابراین ابتدا سراغ آن‌ها می‌رویم:

اضافه کردن شبکه Zora به کیف پول متامسک

قبل از ارسال تراکنش‌ها به زورا نتورک باید این شبکه را به کیف پول خود اضافه کنید. اگر با متامسک کار می‌کنید، افزونه دسکتاپ را باز کنید. حالا روی منوی کشویی “Ethereum Mainnet” کلیک کنید و در انتهای صفحه، گزینه “Add Network” را بزنید.

اضافه کردن شبکه Zora به متامسک
منبع: Zora.co

در پنجره جدیدی که باز می‌شود، روی گزینه “Add a network manually” کلیک کنید.

اضافه کردن شبکه Zora به کیف پول
منبع: Zora.co

اکنون اطلاعات شبکه Zora را به‌صورت دستی در کادرهای مربوطه وارد کنید.

Zora:Network Name
https://rpc.zora.energy/:New RPC URL
7777777:Chain ID
ETH:Gas Token / Currency Symbol
https://explorer.zora.energy/:Block Explorer URL
اضافه کردن Zora Network به متامسک
منبع: Zora.co

انتقال اتریوم به شبکه Zora

برای مینت NFT در شبکه زورا به اتریوم نیاز دارید. می‌توانید در صفحه اصلی یا از طریق داشبورد بریج Zora توکن‌های اتر خود را به شبکه انتقال دهید.

۱. انتقال اتر از وبسایت Zora

اگر می‌خواهید مستقیما از پلتفرم زورا دارایی‌های خود را به شبکه انتقال دهید، مراحل زیر را طی کنید:

 • کیف پول خود را به وبسایت متصل کنید.
 • از منوی گوشه سمت راست بالا می‌توانید موجودی کیف پول و شبکه‌های پشتیبانی‌شده را مشاهده کنید.
 • تب “Deposit” را انتخاب و مبلغ موردنظر برای واریز به شبکه Zora را در کادر بنویسید.
 • بعد از مشاهده گس فی روی “Bridge to Zora” کلیک کنید.
 • حالا تراکنش را در کیف پول خود تایید کنید. زمان تقریبی تراکنش بسته به شلوغی شبکه اتریوم ممکن است ۱ الی ۲ دقیقه طول بکشد.
انتقال اتر به Zora Network
منبع: Zora.co

۲. واریز اتر از طریق بریج Zora

زورا نتورک یک بریج بومی به نام زورا دات انرژی (Zora.Energy) دارد. برای استفاده از این بریج مراحل زیر را طی کنید:

 • در آدرس bridge.zora.energy به بریج بومی شبکه زورا بروید. مراقب سایت‌ها و اشخاص ثالث باشید و از صحیح بودن آدرس مطمئن شوید.
 • در گوشه سمت راست بالا روی گزینه “Connect” کلیک و کیف پول خود را متصل کنید.
 • برای واریز اتر از شبکه اتریوم به زورا می‌توانید از هر دو گزینه “Deposit” یا “Instant Deposit” استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید دارایی‌ خود را از شبکه‌های بیس (Base)، آپتیمیزم (Optimism) یا آربیتروم (Arbitrum) انتقال دهید، فقط امکان استفاده از “Instant Deposit” وجود دارد.
بریج شبکه Zora (Zora.Energy)
منبع: bridge.zora.energy

در اینجا لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که برداشت از شبکه زورا از دو طریق Zora Instant Bridge و Zora Native Bridge انجام می‌شود. اگرچه روش اول سریع‌تر است و حدود یک دقیقه زمان می‌برد، اما عملیات به‌واسطه یک بریج ثالث تکمیل می‌شود و زورا نتورک هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد. برداشت از طریق بریج بومی زورا حدود ۷ روز طول می‌کشد؛ اما امن‌تر است.

مینت و خرید NFT در پلتفرم زورا

خرید یا مینت NFTهای لیست‌شده در پلتفرم، یکی از تسک‌هایی است که شانس شما را در دریافت ایردراپ زورا بالا می‌برد. در صفحه اصلی وبسایت Zora اسکرول کنید و بعد از انتخاب یک NFT، در گوشه سمت راست آن روی گزینه “Mint” کلیک کنید. همچنین می‌توانید در منوی “Explore” و “Trending” دسته‌بندی‌های بیشتری از جمله محبوب‌ترین NFTها در ۲۴ ساعت گذشته، آیتم‌های خاص، گران‌ترین‌ها و سایر موارد را مشاهده کنید. در برخی آیتم‌ها می‌توانید چند NFT را همزمان در یک تراکنش واحد مینت کنید. نکته دیگر این است که کالکشن‌ها روی شبکه‌های مختلفی مینت می‌شوند، بنابراین پیشنهاد می‌شود برای بالا بردن شانس دریافت ایردراپ Zora سراغ مجموعه‌هایی بروید که روی زورا نتورک مینت می‌شوند. بعد از پرداخت هزینه و تایید تراکنش، می‌توانید در بخش پروفایل، NFTهای خودتان را مشاهده کنید. 

مینت NFT در پلتفرم Zora
منبع: Zora.co

ساخت NFT در شبکه Zora

به‌طور معمول مینت یک مجموعه NFT در پلتفرم زورا و انتشار آن در شبکه‌های پشتیبانی‌شده، مستلزم پرداخت گس فی است. اما در حال حاضر افرادی که می‌خواهند مجموعه‌‌ای را در شبکه زورا یا بیس ایجاد کنند، می‌توانند بدون پرداخت گس مجموعه خودشان را در پلتفرم زورا قرار دهند تا توسط خریدار مینت شود. در حقیقت این کالکشن زمانی به‌صورت آنچین منتشر می‌شود که اولین خریدار (First Minter) گس را بپردازد. برای اینکه خریدار هم بی‌نصیب نماند، درصدی از کارمزد مینت (۰.۰۰۰۱۱۱ اتر) به او تعلق می‌گیرد. نکته قابل توجه دیگر این است که ساخت NFT فقط روی زورا نتورک و شبکه بیس رایگان است. مراحل ایجاد NFT در پلتفرم زورا را به ترتیب زیر دنبال کنید:

۱. بعد از اتصال کیف پول خود به شبکه Zora، روی گزینه “Create” یا علامت (+) بالای صفحه کلیک کنید.

۲. فایل موردنظر را در کادر مربوطه بارگذاری کنید. این فایل می‌تواند فیلم، صدا، تصاویر متحرک، متن، فایل سه بعدی، HTML یا PDF باشد. برای بارگذاری چند فایل به صورت همزمان، می‌توانید از گزینه “+ Add More” استفاده کنید، اما باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 • در هر بارگذاری، حداکثر ۲۵ فایل را می‌توانید آپلود کنید.
 • تنظیمات فروش برای همه نسخه‌های آپلود شده در یک دسته یکسان خواهد بود.
 • اگر می‌خواهید یک متن را مینت کنید، می‌توانید آن را در کادر بنویسید یا پیست کنید.
 • با استفاده از ابزارهای بوم نقاشی (Canvas) می‌توانید ویژگی‌های دلخواه‌تان را به NFT اضافه کنید.

۳. اگر قصد ساخت یک مجموعه NFT را دارید، روی گزینه “Create Collection” کلیک و جزئیاتی مانند نام، توضیحات مربوطه و شبکه مورد‌نظر (اتریوم، زورا، مین‌نت آپتیمیزم، بیس، آربیتروم وان و بلست) را ثبت کنید.

تسک‌های دریافت ایردراپ Zora
منبع: Zora.co

۴. در صورتی که چند اثر هنری را در یک گروه آپلود می‌کنید، می‌توانید از نماد “مداد” برای ویرایش نام و توضیحات آن‌ها استفاده کنید.

۵. در کادر “Price” قیمت NFT خود را بر حسب اتر مشخص کنید، در صورت نیاز امکان اصلاح آن وجود دارد.

۶. با کلیک روی “Advanced Options” می‌توانید تنظیمات بیشتری ازجمله شروع زمان و طول دوره مینت، سایز نسخه و تعیین محدودیت از نظر تعداد مینت برای هر آدرس را انجام دهید. 

ساخت کالکشن در پلتفرم Zora
منبع: Zora.co

۷. اگر می‌خواهید مجموعه خود را بدون پرداخت هزینه بسازید، تیک بخش “Earn Extra Rewards” را نزنید.

فعالیت‌های دریافت ایردراپ Zora Network
منبع: Zora.co

۸. در آخرین مرحله بعد از کلیک روی “Create” شبکه از شما می‌خواهد یک درخواست را امضا کنید. توجه داشته باشید که اگر چندین نسخه را در یک مجموعه آپلود کرده‌اید، برای هر کدام باید پیام جداگانه‌ای را امضا کنید.

خرید و فروش NFTهای زورا در سایر پلتفرم‌ها

یکی دیگر از کارهایی که شانس دریافت ایردراپ زورا نتورک را بالا می‌برد، خرید و فروش NFTهای Zora یا ساخت کالکشن با استفاده از زورا نتورک در مارکت‌پلیس‌هایی مانند Mint.Fun است. 

خرید توکن‌های مجموعه ZORBS 

مجموعه Zorbs by Zora
منبع: opensea.io

زوربز (ZORBS) یک مجموعه NFT است که در روز سال نو ۲۰۲۲ برای بزرگداشت یک سالگی شبکه، توسط پروتکل Zora به‌صورت رایگان توزیع شد. این مجموعه شامل ۵۶,۷۳۴ آیتم است و در پلتفرم اوپن‌سی عرضه می‌شود. اگرچه در اختیار داشتن توکن ZORBS هم می‌تواند یکی از شرایط احتمالی دریافت ایردراپ Zora باشد؛ اما با توجه به قیمت بالای آن باید بسنجید که آیا صرفه اقتصادی دارد یا خیر.

سیستم کارمزد و پاداش‌های شبکه Zora

ایجاد و لیست‌کردن NFT در پلتفرم زورا شامل کارمزد نمی‌شود؛ اما کاربرانی که از ابزار ساخت (Creator Toolkit) استفاده می‌کنند ملزم به پرداخت کارمزد مینت هستند. میزان کارمزد بر حسب قیمتی که سازنده برای NFT خود در نظر می‌گیرد، مشخص می‌شود.

نوع قیمت‌گذاری NFTمقدار کارمزد مینت هر NFT
NFTهایی که بر حسب اتر قیمت‌گذاری شده‌اند۰.۰۰۰۷۷۷ اتر کارمزد 
NFTهایی که بر حسب سایر توکن‌ها قیمت‌گذاری شده‌اند٪۵ از قیمت خرید درج‌شده

بخشی از این کارمزدها در قالب پاداش بین سازندگان، توسعه‌دهندگان و اشخاص دیگری که در فرایند مینت دخیل هستند، توزیع می‌شود. به‌طور مثال زمانی که کاربری یک NFT آفچین را مینت کند، سازنده آن آیتم به‌طور اتوماتیک پاداش اولین مینتر (First Minter Reward) را به‌دست می‌آورد. هر چه افراد بیشتری یک NFT را مینت کنند، پاداش بیشتری به سازنده تعلق می‌گیرد. همچنین کاربران می‌توانند از بخش “Invite” لینک دعوت زورا را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی توپیتر، دیسکور، فارکستر و سایر پلتفرم‌ها به اشتراک بگذارند و در ازای مینت شدن هر NFT، پاداش شبکه را دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مدل درآمدی و جدول توزیع پاداش‌های شبکه زورا می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. 

کد دعوت Zora Network
منبع: Zora.co

تیم و بنیانگذاران زورا نتورک

 شبکه Zora در سال ۲۰۲۰ تاسیس شد. جیکوب هورن (Jacob Horne) یکی از بنیانگذاران زورا است که سه سال سابقه فعالیت در کوین‌بیس پرو و کوین‌بیس موبایل دارد. همچنین او توسط مجله فوربز به عنوان یکی از ۳۰ چهره تاثیرگذار در بخش هنر معرفی شده است. سالوا کیم (Salva Kim) و تایسون باتیستلا (Tyson Battistella) نیز هورن را در پیشبرد اهداف شبکه همراهی می‌‌کنند. 

جذب سرمایه شبکه زورا

طبق داده‌های وبسایت کرانچ بیس (Crunchbase) شبکه زورا موفق شده است در ۳ دور جذب سرمایه مجموعا مبلغ ۶۰ میلیون دلار را به‌دست بیاورد. راند اول در ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۵ مهر ۱۳۹۹) و دورهای بعدی در تاریخ‌ ۱۹ مارس ۲۰۲۱ (۱۹ اسفند ۱۳۹۹) و ۵ می ۲۰۲۲ (۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) برگزار شده است. موسسات سرمایه‌گذاری مطرحی مانند Paradigm Haun ،Coinbay و Kindred از این شبکه پشتیبانی می‌کنند. 

کدام پروژه‌ها با شبکه زورا همکاری دارند؟

چندین پروژه مطرح با زورا نتورک همکاری می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ربی ولت (Rabby Wallet): ربی یک کیف پول غیرحضانتی است که به دلیل یکپارچه‌سازی با شبکه زورا می‌تواند زنجیره مربوط به برنامه‌های دیفای را که قبلا مورد استفاده قرارگرفته‌اند، به‌طور خودکار انتخاب کنید. این کار باعث صرفه‌جویی زمان در تعویض دستی شبکه می‌شود.
 • لیرزیرو (LayerZero): یک پروتکل قابلیت همکاری اومنی چین است که ارتباط مستقیم بلاکچین‌ها با یکدیگر را امکان‌پذیر می‌کند.
 • پروژه Sound.xyz: بازاری برای NFTهای موسیقی است. هنرمندان می‌توانند فایل‌های خود را در این پلتفرم آپلود کنند و از فروش آن‌ها درآمد به‌دست بیاورند.
 • پارتی دائو (PartyDAO): یک برنامه غیرمتمرکز و راه‌حلی برای مالکیت جمعی NFTها است. سرمایه‌گذاران می‌توانند در مزایده NFTهای پلتفرم‌هایی مانند اوپن‌سی یا شبکه زورا به‌صورت گروهی مشارکت کنند.
 • کوالنت (Covalent): این پروتکل دسترسی به تاریخچه داده‌های بلندمدت اتریوم و شبکه‌های لایه ۲ را بدون دخالت شخص ثالث امکان‌پذیر می‌کند.

جمع‌بندی

زورا (Zora Network) یک شبکه لایه ۲ و مارکت‌پلیس غیرمتمرکز NFTها است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند انواع فایل‌ها از قبیل فیلم، صدا، متن و تصاویر متحرک را مینت و با دیگران مبادله کنند. اگرچه سرعت تراکنش و مقیاس‌پذیری زورا نسبت به سایر پلتفرم‌ها بالاتر است، اما زمان ۷ روزه برداشت از طریق بریج بومی یکی از معایب آن به‌شمار می‌رود. با توجه به ایردراپ احتمالی شبکه Zora، در این مطلب به توضیح فعالیت‌های لازم شامل انتقال اتر از بریج Zora.Energy، مینت NFT و ساخت کالکشن در پلتفرم زورا پرداختیم. در صورتی که ابهامی در مورد نحوه فعالیت در شبکه Zora باقی‌مانده است، می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

شبکه Zora چیست؟

زورا نتورک یک شبکه لایه ۲ و پلتفرم غیرمتمرکزی برای ایجاد، خرید و فروش NFTها است. 

چطور واجد شرایط دریافت ایردراپ احتمالی زورا شویم؟

با انجام تسک‌هایی مانند بریج ETH به شبکه زورا، ساخت کالکشن و مینت NFTهای سایر کاربران، می‌توانید شانس خود را در ایردراپ Zora امتحان کنید.

منبع
mihanblockchain.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا