اخبار آلتکوین

جزییات آخرین وضعیت پرونده ریپل؛ آیا مدارک جدید سرنوشت دادگاه را تغییر می‌دهد؟

نتیجه جدال حقوقی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و شرکت ریپل می‌تواند تاثیر چشمگیری بر آینده قانون‌گذاری در فضای ارزهای دیجیتال داشته باشد. این پرونده جنجالی دو سال نیم است که باز است اما هر لحظه ممکن است دادگاه با حکمی اختصاری (Summary Judgment) نظر خود را اعلام کند.

به گزارش کوین تلگراف، شرکت ریپل در سال ۲۰۱۲ و با هدف ارائه تراکنش‌هایی سریع‌ و ارزان به موسسات مالی و سایر سازمان‌ها برای انتقال پول به صورت برون مرزی راه‌اندازی شد. به این منظور، ریپل بلاکچین خود را با نام «اکس. آر. پی. لجر (XRP Ledger)» راه‌اندازی کرد و برای تسهیل تراکنش‌ها توکن XRP را عرضه کرد.

در ۲۲ دسامبر سال ۲۰۲۰ (۳ دی ۱۳۹۹)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از شرکت ریپل، برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل و کریس لارسن (Chris Larsen)، بنیانگذار آن شکایت کرد و مدعی شد این شرکت با فروش اوراق بهادار ثبت نشده در قالب توکن XRP، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است.

معمولا اکثر شرکت‌هایی که درگیر پرونده حقوقی با کمیسیون بورس می‌شوند در نهایت با این سازمان توافق کرده و با پرداخت جریمه‌ای پرونده را حل و فصل می‌کنند. با این حال، ریپل تصمیم گرفت تا مبارزه حقوقی را به دادگاه بکشاند و از حق خود دفاع کند.

ریپل مدعی است توکن XRP با آزمون هاوی که برای تشخیص اوراق بهادار بودن یک قرارداد سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود، مطابقت ندارد. علاوه بر این، این شرکت بلاکچینی می‌گوید حتی اگر XRP یک اوراق بهادار باشد، کمیسیون بورس آمریکا در اطلاع‌رسانی این موضوع درست عمل نکرده است.

ورود اسناد و مدارک ویلیام هینمن به دادگاه

یکی از مدارکی که ممکن است مسیر دادگاه کمیسیون بورس و ریپل را تغییر دهد، اسناد مربوط به سخنرانی ویلیام هینمن، مدیر پیشین کمیسیون بورس در سال ۲۰۱۸ است. هینمن در آن سال در سخنرانی گفته بود ارز دیجیتال اتریوم با توجه به ماهیت غیرمتمرکزی که دارد نباید به عنوان یک اوراق بهادار در نظر گرفته شود.

هینمن در این رابطه گفته بود:

فارغ از جمع‌آوری سرمایه‌ای که به عرضه توکن اتر منجر شد، بر اساس درک من از وضعیت فعلی اتر، شبکه اتریوم و ساختار غیرمتمرکز آن، خرید و فروش اتر در حال حاضر زیر مجموعه معاملات اوراق بهادار نیست.

سخنرانی ویلیام هینمن از این جهت اهمیت دارد که نشان می‌دهد ارزهای دیجیتال ممکن است به عنوان اوراق بهادار کار خود را آغاز کنند و پس از غیرمتمرکز شدن، کالا (Commodity) در نظر گرفته شوند.

در صورتی که قاضی در نهایت تصمیم بگیرد شرکت ریپل اوراق بهادار را بدون ثبت آنها فروخته است، اسناد و مدارک هینمن ممکن است بر دفاعیه آنها تاثیر بگذارد.

توییت دیتون
منبع: توییتر

در همین راستا، شرکت ریپل از دادگاه درخواست کرد تا اسناد و مدارک هینمن به این پرونده وارد شود. دادگاه در تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ با این درخواست موافقت کرد. با این حال، کمیسیون بورس بارها تلاش کرد تا این اسناد را با استدلال اینکه به پرونده ارتباطی ندارد پنهان نگه دارد.

اما همانطور که گزارش دادیم، قاضی آنالیزا تورس در تاریخ ۱۶ مه طی حکمی اعلام کرد اسناد هینمن، اسناد قضایی مشمول دسترسی عمومی هستند و با درخواست کمیسیون بورس برای مخفی نگه داشتن آنها مخالفت کرد.

توییت برد گاردلینگهاوس
منبع: توییتر

البته دادگاه هنوز اعلام نکرده است که از این اسناد هنگام تصمیم گیری برای حکم اختصاری به نفع یا ضرر هریک از طرفین استفاده می‌کند. با این حال، ورود این اسناد به پرونده حقوقی ریپل بر وجهه عمومی کمیسیون بورس تاثیر منفی خواهد گذاشت.

علاوه بر این، با توجه به اینکه هینمن قبل و بعد از نشستن بر کرسی مدیریت کمیسیون بورس، سابقه همکاری با شرکتی مرتبط با اتریوم را داشته است، ممکن است اعتبار اظهارات وی به دلیل تضاد منافع زیر سوال برود.

توییت ریپل
منبع: توییتر

جان دیتون (John Deaton)، یکی از وکلای آشنا با این پرونده در توییتی در این رابطه نوشت:

آزاردهنده است اما فکر نمی‌کنم این ایمیل‌ها آنقدر برای مردم شوکه‌کننده باشد چراکه تبلیغات زیادی اطراف آن وجود داشته است. با این حال من معتقدم با انتشار این ایمیل‌ها، تضاد منافع بیشتر برجسته می‌شود.

حکم اخیر چه تاثیری بر پرونده ریپل دارد؟

هنوز برای پیش‌بینی نتیجه نهایی این پرونده حقوقی زود است. علاوه بر این، دادگاه با درخواست شرکت ریپل برای محرمانه نگه‌داشتن برخی از اسناد و اطلاعات شامل جزئیات میزان درآمد ریپل از فروش توکن XRP و میزان پرداخت آنها به پلتفرم‌های معاملاتی مخالفت کرده است. چنین تصمیمی می‌تواند بر دفاعیه ریپل تاثیر بگذارد.

دیتون در توییت دیگری ضمن اشاره به اینکه این اسناد ممکن است شانس پیروی کامل ریپل را کاهش دهد گفت:

من فکر می‌کنم شانس پیروزی کامل ریپل پس از این اسناد بسیار کمتر از قبل است. البته هنوز هم فکر نمی‌کنم که کمیسیون بورس به پیروزی کامل برسد.

دیتون معتقد است دادگاه احتمالا ریپل را به دلیل فروش اولیه توکن XRP که با عرضه اولیه و سایر معاملات با هدف تقویت شبکه صورت گرفت جریمه می‌کند اما فروش‌های ثانویه XRP را اوراق بهادار در نظر نخواهد گرفت.

توییت دیتون
منبع: توییتر

مارک فاگل (Marc Fagel)، وکیل سابق کمیسیون بورس در واکنش به صحبت‌های دیتون در توییتی نوشت که به طور کلی با تمامی این اظهارات موافق است اما دعوای حقوقی کمیسیون بورس به نحوی تنظیم شده که بیشتر بر روی توکن‌های صادر شده توسط ریپل متمرکز است نه معاملات بازار ثانویه آن.

فاگل معتقد است قاضی پرونده نباید از اسناد مربوط به فروش ثانویه XRP برای حکم نهایی استفاده کند. با این حال، وی مدعی است چنین اسنادی نشان می‌دهد ریپل بدون اینکه بازار ثانویه‌ای وجود داشته باشد، از طریق فروش اوراق بهادار ثبت نشده شبکه خود را تقویت کرده است.

توییت ریسپولی
منبع: توییتر

نتیجه پرونده ریپل کی اعلام می‌شود؟

فرد ریسپولی (Fred Rispoli)، یکی از وکلای مشهور طرفدار رمزارزها در رشته توییتی در تاریخ ۱۷ مه (۲۷ اردیبهشت) مدعی شد حکم اختصاری نوشته شده و ممکن است هر لحظه منتشر شود. با این حال، وی پیش‌بینی می‌کند در نهایت پرونده به صورت برابر و بدون پیروزی کامل هیچ کدام از طرفین بسته شود.

دیتون نیز خاطرنشان کرد قاضی تورس احتمالا در رابطه با اینکه در نهایت چه حکمی صادر خواهد کرد مطمئن است با این حال اینکه چه میزان از این حکم نوشته شده است مشخص نیست. دیتون همچنین اعلام کرد این صدور حکم ممکن است یک ماه دیگر یا بیشتر طول بکشد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا