متوسط مقالات عمومی

نگاهی به سرمایه‌گذاری‌های احتمالی شرکت بلک راک در حوزه RWA

توکن دارایی‌های واقعی (RWA) یکی از جدیدترین ترندهای حوزه ارز دیجیتال است که علاقه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ را به خود جلب کرده است. برخی افراد معتقدند که ارزش بازار توکن‌های RWA تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰ تریلیون دلار خواهد رسید. یکی از شرکت‌های بزرگی که به تازگی به این حوزه وارد شد، شرکت بلک راک (Blackrock) است. خبر ورود شرکت بلک راک به حوزه RWA، به‌قدری برای بازار جذاب بود که باعث رشد دورقمی برخی از توکن‌های RWA شد. در این مقاله از میهن بلاکچین، پروژه‌ها و توکن‌هایی از حوزه RWA را بررسی می‌کنیم که احتمال دارد شرکت بلک راک در آن‌ها سرمایه‌گذاری کند.

کدام پروژه‌ها در حوزه RWA ممکن است زیر نظر شرکت بلاک راک باشند؟

سرمایه گذاری های بلک راک در RWA

شرکت بلک راک با راه‌اندازی صندوق نقدینگی دیجیتال نهادی دلاری که به اختصار BUIDL گفته می‌شود، به حوزه RWA وارد شد. در ادامه، پروژه‌های مهمی از حوزه توکن دارایی‌های واقعی را بررسی می‌کنیم که می‌توانند مورد توجه شرکت بلک راک قرار بگیرند.

میکر دائو (MakerDAO)

در پروتکل میکر دائو، توکن‌های مختلف RWA را می‌توان به‌عنوان وثیقه استفاده کرد و با استیک کردن توکن DAI، سالانه ۱۵٪ سود گرفت. به‌زودی توکن SPK که اخیرا توسط بسیاری از نهنگ‌های دیفای فارم می‌شود، به این پروتکل اضافه خواهد شد. در فصل دوم ۲۰۲۴، میکر دائو طرح اند گیم (Endgame) را اجرا خواهد کرد. در برنامه Endgame، برند جدید و توکن جدیدی معرفی خواهد شد.

اوندو فایننس (Ondo Finance)

پروتکل اوندو فایننس ۳ توکن USDY، OUSG و OMMF را با سود سالانه ۵٪ ارائه می‌کند. این توکن‌ها، بیش از توکن‌های دیگر ممکن است موردتوجه شرکت بلک راک قرار گیرند و سرمایه‌گذاری شرکت بلک راک در این توکن‌ها، اثر بزرگی بر آن‌ها دارد. این توکن‌ها، اولین اسناد خزانه‌داری توکنیزه‌شده هستند که می‌توانند ETFهای بلک راک را به صورت توکنیزه ارائه کنند.

تروفای‌ دائو (TrueFiDAO)

پروتکل تروفای‌ دائو یک پلتفرم وام‌دهی RWA به نام ترینیتی (Trinity) راه‌اندازی کرده است. در این پلتفرم می‌توان با وثیقه گذاشتن دارایی‌های واقعی توکنیزه‌شده، وام ارز دیجیتال گرفت. در حال حاضر محصولات TRI (بر اساس دلار) و tfBILL (اوراق خزانه‌داری توکنیزه‌شده) با سود سالانه ۱۵٪ راه‌اندازی شده‌اند.

گلد فینچ (Goldfinch)

پلتفرم گلد فینچ وام‌های اعتباری با استیبل کوین USDC ارائه می‌دهد. این پلتفرم توسط بنیان‌گذاران کوین بیس توسعه یافته است و یک تیم قوی دارد‌. سود سالانه توکن‌های آن حدود ۸٪ است. گلد فینچ (GFI) یک توکن RWA با ارزش بازار کوچک (Low Cap) است.

سنترفیوژ (Centrifuge)

پلتفرم سنترفیوژ محصولات RWA مثل وام‌ها و اوراق خزانه‌داری را با سود سالانه ۴ الی ۸٪ ارائه می‌دهد. این پروژه به‌زودی قابلیت مدیریت آن‌چین دارایی‌ها و اکوسیستم سنترفیوژ پرایم (Centrifuge Prime) را راه‌اندازی خواهد کرد.

میپل فایننس (Maplefinance)

میپل فایننس یک پلتفرم وام‌دهی نهادی است که تا ۱۵٪ سود سالانه ارائه می‌دهد. پلتفرم میپل به‌زودی قرار است نقشه راه‌ جدید و محصولات جدید خود را معرفی کند. توکن میپل (MPL) اخیرا به اکوسیستم بیس (Base) اضافه شده است و یک RWA لو کپ محسوب می‌شود.

کلیر پول فایننس (Clear Pool)

کلیر پول فایننس یک پلتفرم وام‌دهی RWA است که تا ۱۷٪ سود سالانه و پاداش‌هایی در قالب توکن آپتیمیزم (OP) ارائه می‌دهد. این پلتفرم اخیرا با اکوسیستم ارز دیجیتال منتل (MANTLE) وارد همکاری شده است. توکن این پلتفرم، ارز دیجیتال CPOOL است که یکی از توکن‌های RWA لو کپ به شمار می‌رود.

زند فایننس (Xend Finance)

زند فایننس اخیرا نام توکن XEND خود را به RWA تبدیل کرده است. زند فایننس اولین راهکار لایه اول RWA است و ارز دیجیتال آن هنوز در صرافی‌های بزرگ لیست نشده است. از زمان اعلام تغییر برند این پلتفرم، ارزش توکن آن ۳ برابر شده است؛ اما هنوز ارزش بازار کوچکی دارد.

پارسل (Parcl)

امتیازگیری برای فصل سوم ایردراپ شبکه پارسل همچنان ادامه دارد. رویداد تولید توکن (TGE) پارسل پس از پایان فصل سوم انجام‌ خواهد شد. هولدرهای NFTهای HOA امتیاز بیشتری می‌گیرند.

پروتکل مانتین (Mountain Protocol)

مانتین پروتکل (USDM) اولین استیبل کوین سوددار قانونی است. استیبل کوین USDM می‌تواند یکی از دارایی‌های اصلی صندوق BUIDL باشد و هولدرهای USDM می‌توانند از امتیازات این صندوق سرمایه‌گذاری استفاده کنند. استیبل کوین USDM توسط موسسه S&P رتبه‌بندی شده و به‌عنوان یک محصول قانونی شناخته شده است.

در تصویر زیر، این پروژه‌ها به ۳ دسته تقسیم شده‌اند. بخشی از آن‌ها در صرافی بایننس لیست شده و برخی دیگر هنوز فهرست نشده‌اند. همچنین، سه مورد از آن‌ها هنوز توکن خود را راه‌اندازی نکرده‌اند. از این رو، به عنوان پروژه‌های دست اول می‌توانند مورد توجه سرمایه‌گذاران و از جمله شرکت بلک راک باشند.

توکن‌های احتمالی مورد توجه بلک راک
توکن‌های احتمالی مورد توجه بلک راک؛ منبع: X

بررسی موجودی توکن‌های RWA کیف پول منتسب به شرکت بلک راک

شرکت بلک راک، کوین بیس را به‌عنوان شرکت ارائه‌دهنده زیرساخت خود انتخاب کرده است. در واقع، شرکت‌های بلک راک، کوین بیس و سکیوریتایز (Securitize)، رهبران حوزه RWA هستند و این موضوع اهمیت و پتانسیل بالای این حوزه را نشان می‌دهد.

پلتفرم آرکهام اینتلیجنس پس از بررسی ۵۴۹ آدرس کیف پول مختلف، کیف پولی را به عنوان کیف پول شرکت بلک راک شناسایی کرده است. اکنون حساب توییتری Reflection موجودی توکن‌های RWA این کیف پول را مورد توجه قرار داده است. گفتنی است هیچ اطمینانی وجود ندارد که این کیف پول متعلق به شرکت بلک راک باشد و این احتمال وجود دارد که این آدرس مربوط به یک نهنگ کریپتو باشد. از این رو، به کاربران توصیه می‌شود صرفا با استناد به این توییت به سراغ سرمایه‌گذاری در این توکن‌ها نروند و حتما تحقیقات لازم را انجام دهند. در ادامه، ۵ مورد از برترین توکن‌های RWA را که توسط این حساب منتسب به بلک راک خریداری شده‌اند، بررسی می‌کنیم.

شبکه ریلیو (RIO)

شبکه ریلیو (Realio) یک پلتفرم همتا به همتا برای سرمایه‌گذاری، معامله و عرضه توکن‌های دیجیتال است که از یک شبکه توزیع‌شده منحصربه‌فرد استفاده می‌کند. ریلیو یک اکوسیستم وب ۳ کامل برای RWA است.

 • موجودی توکن RIO در کیف پول بلک راک: ۱۰ هزار دلار
 • ارزش بازار: ۱۵.۱ میلیون دلار
 • قیمت: ۲.۲ دلار
 • حجم بازار کاملا رقیق‌شده (FVD): ‍۱۲۵.۷ میلیون دلار

لند اکس فایننس (LANDX)

پلتفرم لند اکس فرصتی برای فارمرها فراهم کرده است تا به دنیای دیفای وارد شوند. لند اکس درآمد هر سهم از محصولات فارمینگ را در قالب پرداخت‌های منظم به فارمرها پرداخت می‌کند.

 • موجودی توکن LANDX در کیف پول بلک راک: ۱٬۰۰۰ واحد
 • ارزش بازار: ۹.۹ میلیون دلار
 • قیمت: ۱.۸ دلار
 • حجم بازار کاملا رقیق‌شده: ۱۹۹.۲ میلیون دلار

پالی ترید فایننس (TRADE)

پلتفرم پالی ترید (Polytrade) یک بازار برای توکن‌های دارایی‌های واقعی است که طیف گسترده‌ای از RWAها را در خود جای داده است. در این پلتفرم می‌توان کلاس‌های مختلف دارایی مثل اوراق خزانه‌داری، املاک و مستغلات و اشیای لوکس مثل ساعت‌‌های مچی گران‌قیمت را معامله کرد.

 • ارزش بازار: ۷۰ میلیون دلار
 • قیمت: ۲.۲۴ دلار
 • حجم بازار کاملا رقیق‌شده: ۲۲۲.۴ میلیون دلار

پروتکل بوسون (BOSON)

پروتکل بوسون یک پلتفرم معاملاتی غیر متمرکز در حوزه وب ۳ است که امکان توکنیزه‌کردن، انتقال و معامله کالاهای فیزیکی به‌عنوان NFT را فراهم می‌کند.

 • ارزش بازار: ۷۵.۸ میلیون دلار
 • قیمت: ۰.۶۲ دلار
 • حجم بازار کاملا رقیق‌شده: ۱۲۴.۳ میلیون دلار

زند فایننس (RWA)

زند فایننس یک پلتفرم نوآورانه است که حوزه مالی سنتی (Tradfi) را به حوزه دیفای وصل می‌کند. این پلتفرم توسط بایننس لبز و گوگل لانچ پد حمایت می‌شود.

 • ارزش بازار: ۴۰.۴ میلیون دلار
 • قیمت: ۰.۳۶ دلار
 • حجم بازار کاملا رقیق‌شده: ۷۱.۴ میلیون دلار
موجودی کیف پول منتسب به بلک راک
موجودی کیف پول منتسب به بلک راک: منبع: X

جمع‌بندی

بلک راک یکی شرکت سرمایه‌گذاری معروف است که خبر ورود آن به حوزه توکن دارایی‌های واقعی یا RWA، باعث پامپ برخی از توکن‌های این حوزه شد. بررسی اینکه شرکت بلک راک در چه پروژه‌ها و توکن‌هایی سرمایه‌گذاری کرده است، به ما کمک می‌کند که بهترین مهره‌های ترند جدید بازار ارزهای دیجیتال را بشناسیم. در این مطلب، سرمایه‌ گذاری‌ های احتمالی بلک راک در حوزه RWA را بررسی کردیم. لطفا نظرات و سوالات خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
layerggofficial0xReflection

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا