اخبار بیت کوین

آرکهام آدرس کیف پول چهار ETF اسپات بیت کوین از جمله بلک راک و فیدلیتی را شناسایی کرد

شرکت آرکهام اینتلیجنس (Arkham Intelligence) اخیرا ۴ آدرس صندوق قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین (BTC) را شناسایی کرده و با توجه به اینکه آدرس یکی از آن‌ها را قبلا کشف کرده بود، تعداد کل آدرس‌های شناسایی‌شده ETFها به ۵ مورد رسیده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از بی‌این کریپتو، شرکت Arkham Intelligence آدرس کیف پول شرکت‌های بلک راک (BlackRock)، بیت‌وایز (Bitwise)، فیدلیتی (Fidelity) و فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton) را شناسایی کرده است.

ریسک بالای تمرکز حضانت بیت کوین ETFها در کوین بیس

داده‌های موجود نشان می‌دهد شرکت فیدلیتی ۱.۲۱ میلیارد دلار بیت کوین را در ETF اسپات خود به اسم «Fidelity Wise Origin» با متولی «Fidelity Digital Asset Services LLC» هولد کرده است. شرکت‌های بلک راک، بیت‌وایز و فرانکلین تمپلتون هم به ترتیب ۱.۱۶ میلیارد دلار، ۴۲۲.۶۸ میلیون دلار و ۴۷.۰۹ میلیون دلار بیت کوین را در پلتفرم کوین بیس پرایم کاستدی (Coinbase Prime Custody) هولد کرده‌اند.

کوین بیس متولی هشت ETF اسپات بیت کوین (از یازده ETF) است و برخی معتقدند تمرکز و قدرت ناشی از آن ریسک زیادی دارد. تمرکز میلیاردها دلار رمزارز در یک شرکت می‌تواند خطرناک باشد؛ چراکه نقض امنیتی یا مشکلات قانونی آن سرمایه مشتریان را به خطر می‌اندازد. علاوه بر این، هک پایگاه داده کوین بیس تراکنش‌هایی را آشکار می‌کند که موسسات ممکن است نخواهند به صورت عمومی منتشر شوند.

شرکت‌های متولی، کلیدهای خصوصی را در اختیار دارند که صاحبان کیف پول‌ها با استفاده از آن‌ها می‌توانند بیت کوین خود را منتقل کنند. صرافی جمنای (Gemini) هم متولی ETF شرکت ون‌اک (VanEck) است.

داده‌های آنچین ETF اسپات
داده‌های آنچین ETF اسپات – منبع: Arkham Intelligence

آدرس کیف پول ETFها را از کجا پیدا کنیم؟

برای بررسی این آدرس‌ها کافی است در وب سایت Arkham Intelligence به صورت رایگان و با استفاده از یک آدرس ایمیل ثبت‌نام کرده و سپس به این لینک مراجعه نمایید. آرکهام اینتلیجنس در سال گذشته هم آدرس کیف پول شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) را کشف کرده بود. با این حال، گری‌اسکیل به خاطر نگرانی‌های امنیتی حاضر نشد آدرس کیف پول خود را منتشر یا تایید کند.

البته برخی از فعالان بازار کریپتو معتقدند شرکت‌های بزرگ برای افزایش شفافیت بازار باید آدرس کیف پولشان را منتشر کنند. پلتفرم کوین‌متریکس (CoinMetrics) هم اعلام کرده است:

همان طور که بیت کوین به تکامل و بلوغ خود ادامه می‌دهد، ضرورت تحقیق انتقادی هم به همان نسبت افزایش می‌یابد.

تاثیر تایید ETFهای اسپات بیت کوین آمریکایی در اروپا چه بود؟

عرضه ETFهای اسپات بیت کوین در آمریکا باعث شد صندوق‌های اروپایی و کانادایی حدود ۵٬۰۰۰ بیت کوین از دست بدهند. در نتیجه، ارائه‌دهندگان محصولات قابل‌معامله در بورس (ETP) اروپایی از جمله این‌وسکو (Invesco) و ویزدم‌تری (WisdomTree) مجبور شدند کارمزدهایشان را تا ۶۰٪ کاهش دهند. به همین خاطر، کارمزد ETP ویزدم‌تری از ۰.۹۵٪ به ۰.۳۵٪ رسید و کارمزد ETP شرکت این‌وسکو هم از ۰.۹۹٪ به ۰.۳۹٪ کاهش یافت.

ETFهای بیت کوین قبل از اینکه در آمریکا عرضه شوند، در اروپا و کانادا راه‌اندازی شده بودند. شرکت ۲۱شیرز (21Shares) که همراه با شرکت آرک اینوست (ARK Invest) یک ETF اسپات بیت کوین را در آمریکا راه‌اندازی کرده، یکی از مشهورترین ارائه‌دهندگان ETFها در اروپا محسوب می‌شود.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا