تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، دوج کوین، شیبا اینو، آوالانچ و پولکادات؛ ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

با رشد قیمت بیت کوین، آلت کوین‌ها هم توانستند حرکت صعودی جدیدی را شروع کنند و طبق اصول تحلیل تکنیکال، اگر با فشار فروش زیادی مواجه نشوند؛ می‌توانند به رالی‌شان ادامه بدهند.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین در شب گذشته در صرافی کوین بیس به ۷۰٬۱۹۹ دلار رسید و نشان داد که گاوها همچنان کنترل بازار را در دست دارند. با این حال، خرس‌ها اجازه ندادند که قیمت BTC در بالای ۷۰٬۰۰۰ دلار باقی بماند. این مسئله هم نشان می‌دهد که فشار فروش BTC با افزایش قیمت آن رشد می‌کند.

همراه با رشد قیمت BTC، حجم معاملات آن هم افزایش یافته و به نظر می‌رسد معامله‌گران خرد به بازار برگشته‌اند. به عبارت دقیق‌تر حجم معاملات روزانه بیت کوین در صرافی‌های متمرکز در ۵ مارس (۱۵ اسفند) به ۴۶.۲۶ میلیارد دلار رسید که بیشترین رکورد آن در یک سال گذشته محسوب می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد بعضی از سرمایه‌گذاران در حال برداشت سود خود هستند. داده‌های وب سایت گلس‌نود (Glassnode) هم نشان می‌دهد که حجم بیت کوین‌های منتقل‌شده به کوین بیس به بیشترین رکورد خود از سال ۲۰۲۲ رسیده است.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

به نظر می‌رسد آلت کوین‌ها هم حرکت صعودی خود را از سر گرفته‌اند. البته شاخص آلت کوین سیزن شرکت «Blockchain Center» نشان می‌دهد که زمان رشد آلت کوین‌ها هنوز فرا نرسیده است. با این حال شرکت «K33 Research» به این نتیجه رسیده که فاصله زیادی تا آلت کوین سیزن باقی نمانده است.

حال سوال این است جا است که سرنوشت آلت کوین‌ها چه خواهد شد؟ در ادامه تحلیل تکنیکال اتریوم و ۸ آلت کوین برتر را بررسی می‌کنیم تا جواب این سوالا را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم (ETH) در ۵ مارس (۱۵ اسفند) با یک اصلاح جدید مواجه شد اما دوباره افزایش یافت و در ۶ مارس (۱۶ اسفند) از مقاومت سربار ۳٬۸۲۲ دلار عبور کرد. این امر نشان داد که روند صعودی آن از سر گرفته شده است.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

قیمت ETH می‌تواند تا ۴٬۱۵۰ دلار ۴٬۱۵۰ دلار و حتی ۴٬۳۷۵ دلار رشد کند. اگر این ارز دیجیتال بعد از برخورد به مقاومت سربار کاهش یابد اما در ۳٬۶۰۰ دلار از آن حمایت شود، در ادامه می‌تواند رالی خود را برای مدت بیشتری ادامه دهد.

یک نکته منفی این است که شاخص قدرت نسبی (RSI) اتریوم در چند روز گذشته در ناحیه اشباع خرید قرار داشته است. این شاخص نشان می‌دهد که ETH ممکن است با اصلاح یا تثبیت جدیدی مواجه شود. به طور کلی خرس‌ها باید قیمت آن را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳٬۳۵۲ دلار) برگردانند تا کنترل بازار را در دست بگیرند.

تحلیل‌ تکنیکال‌ قیمت BNB

قیمت BNB در ۶ مارس (۱۶ اسفند) به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۰۴ دلار) برخورد کرد اما توانست به حرکت صعودی خود ادامه دهد و از مقاومت ۴۲۷ دلار عبور کند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

قیمت BNB پس از این اتفاق همچنان رشد کرد و به بالای مقاومت سربار ۴۶۰ دلار رسید. اگر گاوها موقعیت BNB در بالای ۴۶۰ دلار را حفظ کنند، این ارز دیجیتال در ادامه می‌تواند به ۵۰۰ دلار و حتی ۵۷۲ دلار برسد.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه اهمیت زیادی دارد و هولدرهای BNB باید مراقب آن باشند. اگر قیمت BNB به زیر این محدوده برسد، نشان می‌دهد که گاوها به شدت در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت قیمت BNB ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۴۸ دلار) سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

گاوها در چند روز گذشته توانستند موقعیت سولانا (SOL) در بالای سطح شکستِ (Breakout) مهم آن در محدوده ۱۲۶ دلار را حفظ کنند. این امر نشان داد که احساسات هولدرهای سولانا مثبت است و فشار خرید آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

گاوها در ۷ مارس (۱۷ اسفند) قیمت سولانا را به بالای مقاومت ۱۴۳ دلار رساندند. این امر نشان می‌دهد که اصلاح آن ممکن است به پایان رسیده باشد. اگر گاوها موقعیت SOL در بالای ۱۴۳ دلار را حفظ کنند، این ارز دیجیتال احتمالاً به هدف بعدی خود در ۱۵۸ دلار می‌رسد.

اگر خرس‌ها بخواهند از حرکت صعودی آن جلوگیری کنند، باید به سرعت قیمت SOL را به زیر ۱۲۶ دلار برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، ممکن است گاوها هم به فروش توکن‌های خود روی بیاورند و قیمت سولانا را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۰۷ دلار) کاهش دهند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) بین مقاومت سربار ۰.۶۷ دلار و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۵ دلار) گیر کرده است.

نمودار روزانه قیمت ریپل
نمودار روزانه قیمت ریپل – منبع: TradingView

اگر قیمت ریپل در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۸ دلار) باقی بماند، قیمت این ارز دیجیتال احتمالا تا محدوده ۰.۶۷ دلار رشد می‌کند. این مقاومت کوتاه‌مدت اهمیت زیادی دارد و هولدرهای ریپل به شدت باید مراقب آن باشند. اگر گاوها بر مقاومت ۰.۶۷ دلار غلبه کنند، XRP در ادامه می‌تواند تا محدوده ۰.۷۴ دلار رشد کند. عبور از این مقاومت هم نشان می‌دهد که رالی صعودی جدید XRP شروع شده است.

در عوض، اگر قیمت ریپل کاهش یابد و به زیر متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند. به نظر می‌رسد گاوها با تمام توان از این سطح دفاع می‌کنند چون در صورت عدم انجام این کار ممکن است قیمت XRP تا محدوده ۰.۵۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل‌ قیمت‌ کاردانو

گاوها در تلاش هستند موقعیت کاردانو (ADA) در بالای سطح شکست آن در محدوده ۰.۶۸ دلار را حفظ کنند. اگر آن‌ها موفق شوند می‌توانند این سطح را دوباره به یک حمایت تبدیل کنند.

نمودار روزانه قیمت کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۷ دلار) و RSI کاردانو در ناحیه مثبت نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. آن‌ها احتمالا سعی می‌کنند قیمت کاردانو را به ۰.۸۰ دلار برسانند اما این سطح احتمالاً به عنوان یک مقاومت مهم عمل می‌کند. اگر گاوها از این مقاومت عبور کنند، قیمت ADA می‌تواند روند صعودی خود را از سر بگیرد و خود را به ۰.۹۰ دلار برساند.

در مقابل، اگر قیمت کاردانو کاهش یابد و به زیر ۰.۶۸ دلار برسد، نشان می‌دهد که معامله‌گران سود خود را در سطوح بالاتر برداشت می‌کنند. این امر ممکن است قیمت کاردانو را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۷ دلار برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

در حال حاضر، نبرد سختی به گاوها و خرس‌های دوج کوین در نزدیکی سطح ۰.۱۶ دلار به وجود آمده است.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

گاوها هنوز اجازه نداده‌اند قیمت دوج کوین در پایین محدوده ۰.۱۶ دلار باقی بماند. این امر نشان می‌دهد با کاهش قیمت DOGE تقاضای آن افزایش می‌یابد. اگر گاوها موفق شوند موقعیت دوج کوین را در بالای این محدوده حفظ کنند، DOGE در ادامه می‌تواند تا محدوده ۰.۱۸ دلار رشد کرده و دوباره سطح ۰.۲ دلار را آزمایش کند. اگر DOGE از این مقاومت هم عبور کند، می‌تواند خود را محدوده ۰.۲۴ دلار برساند.

دوج کوین حمایت قوی در محدوده ۰.۱۵ دلار دارد. اگر کندل روزانه آن در پایین این حمایت بسته شود، در ادامه می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۰.۱۳ دلار) کاهش یابد. پس از چنین سقوط شدیدی، DOGE احتمالا برای چند روز وارد یک رنج معاملاتی جدید می‌شود.

تحلیل‌ تکنیکال‌ قیمت شیبا اینو

شیبا اینو (SHIB) در یک روند صعودی اصلاح کرده و قیمت آن بین ناحیه ۰.۲۳۶٪ و ناحیه ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند صعودی رسم‌شده از کف ۰.۰۰۰۰۱ دلار تا سقف ۰.۰۰۰۰۴ دلار) قرار دارد.

نمودار روزانه قیمت شیبا اینو
نمودار روزانه قیمت شیبا اینو – منبع: TradingView

قیمت شیبا اینو برای چند روز ممکن است وارد یک رنج معاملاتی جدید شود و بین ناحیه ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی و سطح ۰.۰۰۰۰۴۶ دلار در نوسان باشد. عبور از این مقاومت باعث می‌شود SHIB رالی صعودی‌اش را از سر بگیرد. در این صورت قیمت شیبا اینو ممکن است به ۰.۰۰۰۰۶۵ دلار برسد.

با این حال اگر قیمت SHIB کاهش یابد و به زیر ۰.۰۰۰۰۲۷ دلار برسد، نشان می‌دهد که گاوها در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت قیمت SHIB ممکن است تا ناحیه ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در محدوده ۰.۰۰۰۰۲۳ دلار کاهش یابد. هرچه سقوط شیبا اینو شدیدتر باشد، این ارز دیجیتال به زمان بیشتری برای شروع کردن روند صعودی‌اش نیاز خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۶ مارس (۱۶ اسفند) به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۰.۵۴ دلار) رسید و در ۷ مارس (۱۷ اسفند) هم توانست از مقاومت سربار ۴۲ دلار عبور کند. این مسئله نشان داد که فشار خرید AVAX در سطح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

یک مقاومت کوچک در ناحیه ۴۵.۲۰ دلار وجود دارد اما اگر گاوها بر این مقاومت غلبه کنند، AVAX در ادامه می‌تواند به سمت مقاومت ۵۰ دلار حرکت کند. خرس‌ها ممکن است به شدت از این سطح دفاع کنند اما اگر گاوها موفق شوند، آوالانچ می‌تواند تا ۵۷ دلار رشد کند.

برعکس اگر قیمت AVAX کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که فشار خرید آن در سطوح بالاتر افزایش نمی‌یابد. این مسئله می‌تواند قیمت آوالانچ را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۷.۳۸ دلار) برساند.

تحلیل‌ تکنیکال‌ قیمت پولکادات

قیمت پولکادات (DOT) در ۶ مارس (۱۶ اسفند) رشد کرد و گاوها در ۷ مارس (۱۷ اسفند) توانستند از مقاومت ۱۰.۸۰ دلار عبور کنند.

نمودار روزانه پولکادات
نمودار روزانه پولکادات – منبع: TradingView

با این حال گاوها در ابتدا نتوانستند این سطح را حفظ کنند. این امر نشان داد که خرس‌ها به فروش توکن‌ها خود در سطوح بالاتر ادامه می‌دهند. خرس‌ها احتمالا سعی خواهند کرد با کاهش قیمت DOT تا سطح ۹.۵۹ دلار موقعیت خود را تقویت کنند. با این حال این سطح احتمالا فشار خرید گاوها را به شدت افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق بیفتد و قیمت پولکادات بعد از رسیدن به سطح ۹.۵۹ دلار رشد کند، احتمال رشد آن تا محدوده ۱۱ دلار افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت پولکادات ممکن است تا محدوده ۱۳.۱۸ دلار افزایش یابد.

با وجود این اگر قیمت DOT کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۸.۹۱ دلار) برسد، این پیش‌بینی صعودی باطل می‌شود. در این صورت پولکادات ممکن است با اصلاح عمیق‌تری مواجه شود و به محدوده ۸ دلار برسد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا