تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین برتر بازار؛ ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

تقاضای صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین همچنان زیاد است اما طبق اصول تحلیل تکنیکال، قیمت بیت کوین (BTC) ممکن است در ۵۲٬۰۰۰ دلار با مقاومت محکمی مواجه شود.

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در هفته قبل به بالای ۵۲٬۰۰۰ دلار رسید و نشان داد که تقاضای آن در سطوح بالاتر کاهش نمی‌یابد. وب سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) هم اعلام کرده که ۷۵٪ از سرمایه‌گذاری‌های جدید بیت کوین از محل ETFهای اسپات آن حاصل شده است.

با این حال بعد از هر روند صعودی یک اصلاح جدید به وجود می‌آید. بسیاری از تحلیلگران باور دارند که انباشت شدید بیت کوین در نهایت به اتمام می‌رسد و هرچند مشخص کردن سقف BTC کار دشواری است، بالاخره با اصلاح شدیدی مواجه می‌شود.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

شرایط اقتصادی آمریکا می‌تواند مانع رشد بازار کریپتو در کوتاه‌مدت شود. داده‌های FedWatch Tool گروه CME در ابتدا نشان می‌داد که به احتمال ۶۳٪ ممکن است نرخ بهره آمریکا در ماه مارس (اسفند) به اندازه ۰.۲۵٪ کاهش یابد اما انتشار داده‌های CPI و PPI باعث شد که این احتمال به ۱۰.۵٪ برسد. شایان ذکر است که شاخص‌های مذکور در ماه ژانویه (دی) بیشتر از پیش‌بینی تحلیلگران افزایش یافتند.

حالا سوال این جا است که آیا بیت کوین در کوتاه‌مدت کاهش می‌یابد و به اصلاح آلت کوین‌ها کمک می‌کند؟ در ادامه نمودار ۱۰ رمزارز برتر بازار کریپتو را بررسی می‌کنیم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین با مقاومت جدیدی در نزدیکی ۵۲٬۰۰۰ دلار مواجه شد اما گاوها کنترل بازار را از دست ندادند و نشان دادند که برای برداشت سود عجله‌ای ندارند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۶٬۹۴۷ دلار) نشان می‌دهد که گاوها قدرت بیشتری دارند، اما شاخص قدرت نسبی (RSI) در بالای ۸۱ نشان می‌دهد که رالی کوتاه‌مدت BTC احتمالا بیش از حد رشد کرده است.

اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد و بعد از برخورد به ۴۸٬۹۷۰ رشد کند، نشان می‌دهد که گاوها این سطح را به حمایت تبدیل کرده‌اند. در نتیجه احتمال این وجود دارد که قیمت BTC دوباره افزایش یابد.

اگر بیت کوین بتواند موقعیت خود در بالای ۵۲٬۰۰۰ دلار را حفظ کند، در ادامه ممکن است تا ۶۰٬۰۰۰ دلار رشد کند اما در این محدوده احتمالا با دفاع خرس‌ها مواجه می‌شود. برعکس اگر بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، با خطر اصلاح خود در کوتاه‌مدت مواجه می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

گاوها قیمت اتریوم (ETH) را در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) به بالای مقاومت ۲٬۷۱۷ دلار رساندند و نشان دادند که رالی آن از سر گرفته شده است. هدف بعدی اتریوم هم در مقاومت مهم ۳٬۰۰۰ دلار قرار دارد.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

حرکت صعودی اتریوم در روزهای گذشته باعث شد RSI آن به ناحیه اشباع خرید برسد. این اتفاق احتمالا باعث می‌شود که قیمت اتریوم در چند روز آینده در محدوده‌های فعلی تثبیت شود و یا اینکه اصلاح کند.

اگر اتریوم بعد از برخورد به ۲٬۷۱۷ دلار رشد کند، نشان می‌دهد که احساسات سرمایه‌گذاران آن همچنان صعودی است و معامله‌گران از هرگونه افت قیمت به عنوان فرصت خرید استفاده می‌کنند. در عوض اگر قیمت ETH کاهش یابد و به زیر ۲٬۷۱۷ دلار برسد، نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را از دست داده‌اند. در این صورت قیمت اتریوم ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۵۲۶ دلار) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) به قیمت ۱۱۹ دلار رسید اما سپس کاهش یافت. این ارز دیجیتال ممکن است در ادامه خط گردن الگوی سر و شانه معکوس خود در ۱۰۷ دلار را دوباره آزمایش کند.

نمودار روزانه قیمت سولانا
نمودار روزانه قیمت سولانا – منبع: TradingView

اگر قیمت سولانا بعد از برخورد به خط گردن مذکور برگردد، نشان می‌دهد که گاوها این سطح را به یک حمایت تبدیل کرده‌اند. در این صورت قیمت SOL ممکن است به بالای ۱۲۶ دلار برسد و سپس هم می‌تواند تا هدف الگوی خود در ۱۳۵ دلار رشد کند.

در مقابل اگر قیمت سولانا به زیر این خط گردن سقوط کند، نشان می‌دهد که خرس‌ها به فروش خود در سطوح بالاتر ادامه می‌دهند. گاوها احتمالا دوباره تلاش می‌کنند از کاهش میانگین متحرک سولانا جلوگیری کنند اما اگر شکست بخورند، قیمت SOL ممکن است تا ۹۳ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

BNB توانسته است مقاومت الگوی نزولی خود را بشکند و رشد کند. به عبارت دیگر گاوها در ۸ فوریه (۱۹ بهمن) قیمت BNB را به بالای الگوی مثلث نزولی آن رساندند. BNB سپس در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) هم به بالای مقاومت سربار خود در ۳۸۸ دلار رسید.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

سایه بلند (Wick) کندل BNB در ۱۵ و ۱۶ فوریه (۲۶ و ۲۷ بهمن) نشان داد که خرس‌ها در تلاش هستند رالی آن را در ۳۶۶ دلار متوقف کنند. با این حال آن‌ها برای ضعیف کردن گاوها باید قیمت BNB را به زیر ۳۳۸ دلار برسانند. اگر خرس‌ها موفق شوند، قیمت BNB می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۲۲ دلار) کاهش یابد.

با این حال اگر قیمت BNB در سطوح فعلی آن تثبیت شود، نشان می‌دهد که گاوها در تلاش هستند به رالی آن ادامه دهند. در نتیجه اگر قیمت BNB به بالای ۳۶۶ دلار برسد، می‌تواند در ادامه تا ۴۰۰ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) بعد از رسیدن به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۰.۵۳ دلار) در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) افزایش یافت و در ۱۵ فرویه (۲۶ بهمن) به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمر زنگ، ۰.۵۵ دلار) رسید. این امر نشان داد که فشار خرید ریپل در سطوح بالاتر تغییر نمی‌کند.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

قیمت ریپل به خط روند نزولی مهم آن (خط روند نزولی آبی تیره در تصویر بالا) رسیده است. در این محدوده احتمالا نبرد سختی بین گاوها و خرس‌های XRP ایجاد می‌شود. اگر گاوها پیروز شوند، قیمت ریپل می‌توان تا ۰.۶۷ دلار رشد کند. یک مقاومت کوچک هم در نزدیکی ۰.۶۲ دلار وجود دارد اما گاوها احتمالا بر آن غلبه می‌کنند.

برعکس اگر قیمت ریپل به شدت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که خرس‌ها به شدت از خط روند نزولی مذکور دفاع می‌کنند. در این صورت قیمت ریپل ممکن است تا ۰.۵۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) بعد از چند روز تلاش در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) افزایش یافت و مقاومت خود در ۰.۵۷ دلار را شکست.


نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو — منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۴ دلار) و RSI کاردانو نشان می‌دهد که گاوها قدرت بیشتری دارند. مقاومت کوچکی در ۰.۶۲ دلار وجود دارد اما گاوها احتمالا می‌توانند از آن عبور کنند. در این صورت ADA می‌تواند تا مقاومت سربار ۰.۶۸ دلار رشد کند.

میانگین‌های متحرک اهمیت زیادی دارند و حمایت‌های مهمی برای ADA محسوب می‌شوند. اگر قیمت کاردانو به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۳ دلار) برسد و کندل آن هم در پایین این شاخص بسته شود، نشان می‌دهد که رشد آن تله گاوی بوده است. در این صورت قیمت کاردانو ممکن تا حمایت مهم ۰.۴۶ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

گاوها قیمت آوالانچ (AVAX) را به بالای مقاومت سربار ۴۲ رساندند. با این حال سایه بلند کندل آن در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) نشان می‌دهد که آن‌ها موفق نشدند سطوح بالاتر را حفظ کنند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ — منبع: TradingView

قیمت آوالانچ ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۷.۸۷ دلار) کاهش یابد. این شاخص اولین حمایت AVAX محسوب می‌شود و اگر بعد از برخورد به آن افزایش یابد، ممکن است در ادامه به بالای ۴۲ دلار برسد. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت آوالانچ الگوی سر و شانه خود را تکمیل می‌کند و ممکن است تا ۵۰ دلار افزایش یابد.

برعکس اگر قیمت آوالانچ کاهش یابد و به زیر این میانگین متحرک برسد، در ادامه ممکن است برای مدت بیشتری بین محدوده ۳۲ دلار تا ۴۲ دلار در نوسان باشد.

تحلیل قیمت تکنیکال دوج کوین

قیمت دوج کوین (DOGE) در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۰.۰۸ دلار) برخورد کرد و افزایش یافت. این ارز دیجیتال سپس از خط روند نزولی (خط روند نزولی آبی تیره در تصویر پایین) عبور کرد و نشان داد که گاوها در تلاش هستند کنترل بازار را در دست بگیرند.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

اگر قیمت دوج کوین در بالای خط روند نزولی آن باقی بماند، در ادامه می‌تواند به رالی خود ادامه دهد و به سمت مقاومت ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار حرکت کند. با این حال در این محدوده احتمالا با دفاع شدید خرس‌ها مواجه می‌شود.

از طرف دیگر اگر قیمت DOGE کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن برسد، نشان می‌دهد که فشار فروش آن در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت دوج کوین ممکن است تا خط روند صعودی خود (خط روند صعودی آبی تیره در تصویر بالا) کاهش یابد و در ادامه هم ممکن است به حمایت قوی ۰.۰۷ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت چین لینک

قیمت چین لینک (LINK) در محدوده ۲۰.۸۵ دلار با برداشت سود و فشار فروش شدیدی مواجه شد. با این حال گاوها تمام تلاش خود را کردند تا کنترل بازار را از دست ندهند.


نمودار روزانه چین لینک
نمودار روزانه چین لینک – منبع: TradingView

این امر نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران چین لینک مثبت باقی مانده و آن‌ها باور دارند که روند صعودی LINK ادامه دارد. شیب متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۸.۴۱ دلار) و RSI مثبت چین لینک هم به نفع گاوها است. به طور کلی، LINK با عبور از ۲۰.۸۵ دلار می‌تواند خود را به هدف ۲۱.۷۹ دلار برساند.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه اهمیت زیادی دارد و اگر از دست برود، قیمت چین لینک ممکن است تا ۱۷.۳۲ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادات

قیمت پولکادات (DOT) در دو روز گذشته در بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه آن (موج قرمز رنگ، ۷.۲۵ دلار) قرار داشت و نشان داد که خرید گاوها ادامه دارد.

نمودار روزانه پولکادات
نمودار روزانه پولکادات – منبع: TradingView

میانگین‌های متحرک پولکادات در آستانه یک تقاطع صعودی هستند و RSI آن در محدوده مثبت قرار دارد. این شاخص‌ها نشان می‌دهند که قدرت گاوها افزایش یافته است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۷.۲۰ دلار) احتمالا به عنوان حمایت DOT عمل می‌کند و گاوها سعی می‌کنند قیمت آن را به ۸.۵۸ دلار برسانند.

اگر قیمت پولکادات به شدت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک مذکور سقوط کند، این پیش‌بینی صعودی باطل می‌شود. در این صورت قیمت پولکادات ممکن است به ۶ دلار برسد اما احتمالا فشار خرید آن در این محدوده افزایش می‌یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا