متوسط کریپتو پدیا

پاراچین چیست؟ ایده شبکه پولکادات برای ساخت یک شبکه بلاکچین

پاراچین (Parachain) را می‌توان گونه‌ای از شبکه‌های بلاکچین در نظر گرفت که ساختاری خاص برای مدیریت دیتا و اطلاعات است که به طور موازی در اکوسیستم پولکادات (در هر دو شبکه پولکادات و کوساما) اجرا می‌شود. با این تفاوت که با اتصال به شبکه مرکزی، نیازی به تعریف نودهای مجزا نخواهد داشن.

پاراچین به زنجیره Relay (زنجیره مرکزی شبکه پولکادات) متصل بوده و از امنیت، مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و حاکمیتی پولکادات بهره‌مند می‌شود. قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای شبکه پولکادات، امکان ارسال هر نوع داده یا دارایی را بین پاراچین‌ها فراهم می‌کند و باعث می‌شود کاربردها و برنامه‌های جدیدی به وجود بیایند. پاراچین‌ها همچنین می‌توانند به کمک فناوری میان زنجیره‌ای، به شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم متصل شوند.

پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره‌ای لایه ۰ طراحی شده است، به این معنی که زنجیره رله مرکزی امنیت و قابلیت همکاری لایه ۰ را برای حدودا ۱۰۰ شبکه بلاکچین حاضر در لایه ۱ که به عنوان پاراچین متصل شده‌اند را فراهم می‌کند. به عبارتی دیگر، ساختار شبکه پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره‌ای طراحی شده که در لایه یک آن امکان راه‌اندازی تقریبا ۱۰۰ شبکه بلاکچین تحت عنوان پاراچین وجود دارد. تمامی این شبکه‌ها به شبکه اصلی پولکادات و نودهای این شبکه متصل هستند.

خصوصیات پاراچین چیست؟

پاراچین چیست

پاراچین‌ها در شبکه بلاکچین پولکادات دارای خصوصیات و ویژگی‌هایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • انعطاف پذیری

مدل پاراچین پولکادات، با این اعتقاد طراحی شده است که در اینترنت آینده انواع مختلف بلاکچین‌ها را خواهیم داشت که با هم کار خواهند کرد. همانطور که نسخه فعلی اینترنت نیازهای مختلف را برآورده می‌کند، بلاکچین‌ها باید بتوانند خدمات متنوعی را ارائه دهند: یک زنجیره ممکن است برای بازی طراحی شود، دیگری برای مدیریت هویت، دیگری برای امور مالی و غیره. در عین حال این شبکه‌ها باید بتوانند باهم تعامل داشته باشند و دیتا و اطلاعات را میان هم به اشتراک بگذارند. لذا پاراچین، انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد.

به همین دلیل، پولکادات هیچ معیاری در مورد طراحی پاراچین قید نمی‌کند به غیر از اینکه باید بتوانند به اعتبارسنجی کنندگان پولکادات ثابت کنند که هر بلوک از پاراچین از پروتکل مورد توافق پیروی می‌کند. این انعطاف پذیری به این معنی است که هر پاراچین می‌تواند طراحی، توکن و روند حاکمیتی خاص خود را داشته باشد، که برای موارد استفاده خاص خود طراحی شده است. پاراچین‌ها می توانند به عنوان شبکه‌های عمومی یا خصوصی، به عنوان شرکت‌ها یا انجمن‌ها، به عنوان بسترهایی برای دیگران برای ایجاد برنامه‌های کاربردی و یا به عنوان کالاهای مشترک به نفع کل اکوسیستم پولکادات، در میان طیف گسترده‌ای از مدل‌های دیگر، استفاده شوند.

  • مقیاس پذیری

با استفاده از مدل پاراچین ، پولکادات به زنجیره‌های بلوکی اجازه می‌دهد تا مقیاس پذیری را در لایه ۱ بدست آورند تا اینکه به راه حل‌های لایه ۲ اعتماد کنند. این یک روش غیرمتمرکز و کارآمدتر برای دستیابی به مقیاس‌پذیری بلاکچین است. پاراچین اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها به صورت موازی در یک اکوسیستم از بلاکچین‌های لایه ۱ پخش و پردازش شوند؛ که به طور قابل توجهی باعث بهبود توان و مقیاس پذیری می‌شود.

  • قابلیت همکاری

پاراچین به جوامع بلاکچین این امکان را می‌دهد که بر بلاکچین لایه ۱ خود کنترل و حاکمیت کامل داشته باشند و از امکان تجارت آزاد با سایر پاراچین‌ها و شبکه‌های خارجی نیز بهره‌مند شوند. قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای پولکادات نه تنها امکان تبا