کریپتو کده

پلتفرم پولکا استارتر چیست؟ بستر عرضه اولیه توکن در پولکادات و ارز دیجیتال POLS

پلتفرم پولکا استارتر (Polkastarter) به پروژه‌های کریپتویی که در مراحل ابتدایی کار خود هستند، کمک می‌کند تا از طریق توزیع توکن‌های خود میان یک جامعه علاقمند و پرشور، ایده‌های خود را پیاده‌سازی کنند. راه‌اندازی استخر برای توزیع توکن میان کاربران، تعیین حداقل و حداکثر سقف خرید از جمله امکانات پولکا استارتر است. این پلتفرم یک توکن با نماد POLS در شبکه‌های اتریوم و BNB Smart Chain دارد. اما پلتفرم پولکا استارتر چیست و چطور کار می‌کند؟ برای آشنایی با Polkastarter با میهن بلاکچین همراه باشید. 

این مقاله در تاریخ ۱۰ تیر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

پلتفرم پولکا استارتر چیست؟

پلتفرم پولکا استارتر چیست
Source: currency.com

پولکا استارتر (Polkastarter) یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به استارت‌آپ‌ها و سایر پروژه‌ها امکان می‌دهد تا از طریق مزایده توکن‌ها و ایجاد استخر (منظور از استخر قرارداد هوشمند است) برای توزیع توکن‌ شبکه‌های مختلف به جذب سرمایه بپردازند. همانطور که احتمالا از اسم پروژه پولکااستارتر حدس زده‌اید، این پروژه بر بستر شبکه پولکادات است و توکن آن (POLS) بر بستر اتریوم و شبکه هوشمند بایننس قرار دارد. اما ایده پلتفرم پولکا استارتر چیست؟

عرضه اولیه صرافی (IDO) یک روش تامین سرمایه جمعی در فضای کریپتو است. در میان پلتفرم‌های IDO، پولکااستارتر به دلیل مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری آن (تعامل با بلاکچین‌های مختلف) محبوبیت بیشتری دارد. با انتخاب پولکا استارتر، پروژه‌های بلاکچینی می‌توانند خود را در معرض دید قرار داده و جامعه حاکمیتی خود را رشد دهند. 

پولکا استارتر یک لانچ‌پد IDO برای ایجاد استخر‌های غیرمتمرکز و بین زنجیره‌ای است. این امر به استارتاپ‌های کریپتویی اجازه می‌دهد تا سرمایه خود را به وسیله یک استخر با نرخ ثابت افزایش دهند و توکن‌های جدید خود را بین سرمایه‌گذاران اولیه توزیع کنند. Polkastarter از سه ماهه اول ۲۰۲۲، تاکنون به بیش از ۱۰۰ پروژه کمک کرده است تا ۴۵ میلیون دلار از طریق فروش عمومی و خصوصی جمع‌آوری کنند. جدا از IDOها، این پلتفرم همچنین از لانچ‌پد گیم‌فای، فروش زمین‌های متاورس و فروش NFT پشتیبانی می‌کند. 

کارمزد تراکنش در پولکا استارتر پایین است. با کمک پولکااستارتر پروژه‌های جدید می‌توانند روی بلاکچین‌هایی مانند اتریوم، BNB Chain، پالیگان، سلو و آوالانچ ایجاد شوند. پروژه‌ها همچنین می‌توانند سرمایه خود را به شکل توکن‌های سازگار با این شبکه‌ها دریافت کنند. اجازه دهید تا در ادامه نگاهی دقیق‌تر به قابلیت‌های کلیدی پلتفرم Polka Starter بیندازیم. 

پلتفرم پولکا استارتر چطور کار می‌کند؟ 

پلتفرم پولکا استارتر چطور کار می‌کند
Source: polkastarter.com

استخرهای مبادله با نرخ ثابت یکی از ویژگی‌های کلیدی پولکا استار است. برخلاف بازارسازهای خودکار (AMM) – مدلی که توسط یونی سواپ و اغلب دکس‌ها به کار گرفته می‌شود – استخرهای نقدینگی پولکا استارتر مبادلات را با نرخ ثابت انجام می‌دهند. 

در استخرهای بازارساز خودکار رایج در دیفای، قیمت‌ توکن‌ها براساس عرضه‌وتقاضا و به صورت پویا تنظیم و اغلب منجر به نوسانات قیمت می‌شود. برای تثبیت قیمت، پولکااستارتر به پروژه‌ها امکان فهرست کردن توکن‌های جدید با قیمت‌های از پیش تعیین‌شده را می‌دهد. قیمت توکن‌ها تا زمانی که عرضه کوین تمام نشده، ثابت باقی می‌مانند. پروژه‌ها همچنین می‌توانند استخرهایی با پارامترهای اضافه راه‌اندازی کنند تا کنترل بیشتری بر جذب سرمایه‌ داشته باشند. مثلا می‌توانند حداکثر تخصیص توکن یا تعداد سرمایه‌گذاران مجاز در هر استخر را کنترل کنند. کل فرآیند توسط قراردادهای هوشمند کنترل می‌شود که توزیع توکن به‌صورت عادلانه و شفاف را تضمین می‌کند. 

فارمینگ IDO

معمولا شرکت‌کنندگان IDO تمایل دارند توکن‌های خود را بلافاصله پس از توزیع اولیه برای فروش در بازار خارج کنند که منجر به نوسانات قیمت می‌شود. به همین جهت، پولکااستارتر سرویس فارمینگ IDO را معرفی می‌کند که شرکت‌کنندگان را تشویق به استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن‌های تازه به دست آمده برای کسب پاداش اضافه می‌کند. 

فارمینگ عرضه اولیه صرافی به منظور کاهش فشار فروش طراحی شده و مشابه سایر فارم‌های استیکینگ کار می‌کند. هر چه کاربران مدت بیشتری استیک کنند، پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. هر بار که کاربری سهم استیکینگ خود را خارج کند، APY استخر بیشتر شده و به سایر سهام‌داران سود بیشتری می‌رسد.  

احراز هویت

پولکااستارتر یک فهرست مجاز برای امنیت بیشتر دارد که یک سیستم KYC است که فقط به کاربران تایید شده اجازه شرکت در IDO را می‌دهد. پروژه‌ها می‌توانند الزامات و شرایط احراز هویت را تعیین کنند. همچنین امکان ایجاد محدودیت جغرافیایی توسط تیم پروژه وجود دارد که انعطاف‌پذیری و کنترل بیشتری بر فرآیند ثبت نام در لیست مجاز می‌دهد. 

در صفحه شرایط و ضوابط استفاده از سایت پولکا استارتر بخشی تحت عنوان حوزه‌های قضایی وجود دارد. در این قسمت ذکر شده است که افراد مستقر یا ساکن در ایالات متحده آمریکا، کره شمالی، ایران و ونزوئلا اجازه استفاده از این سرویس را ندارند. بنابراین ممکن است که یک پروژه به طور خاص در پروسه KYC شهروندی شما را لحاظ نکند، اما طبق جستجوهای ما در صورتی که محرز شود که اهل یکی از این کشورها هستید، حتی اگر در لیست سفید قرار بگیرید، جایگاه شما ملغی خواهد شد. 

پولکا استارتر گیمینگ

پولکا استارتر (Polka Starter) گیلد بازی پولکااستارتر را راه‌اندازی کرد تا برای بازی‌های Play to Earn جا باز کند. هدف پولکا استارتر از این کار برقراری ارتباط بین پروژه‌های GameFi و علاقمندان بازی در سراسر جهان با یکدیگر است. پلتفرم گیمینگ پولکااستارتر یک صندوق ۲ میلیون دلاری برای حمایت از پروژه‌های متاورس در حال توسعه راه‌اندازی کرده است. به علاوه، گیلد بازی پولکااستارتر یا Polkastarter Gaming Guild (به اختصار PGG) به منظور ارائه بورسیه برای کمک به کاربران جدید P2E به منظور سوق دادن آن‌ها به متاورس راه‌اندازی شده است.  

آشنایی با ارز دیجیتال POLS

ارز دیجیتال POLS چیست
Source: coin98insights.com

توکن اصلی شبکه پولکااستارتر POLS است که برای بخش‌های مختلف در این پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن POLS در بستر شبکه اتریوم (استاندارد ERC-20) و بایننس اسمارت چین (استاندارد BEP-20) قرار دارد. کل موجودی POLS برابر با ۱۰۰ میلیون توکن است. دقیقا ۴۲.۵ درصد از کل توکن‌ها طی فروش اولیه، فروش خصوصی و فهرست شدن در یونی‌سواپ فروخته شده است. سایر توکن‌ها به سرمایه بازاریابی، تیم توسعه‌دهندگان، مشاوران و ذخیره پلتفرم اختصاص یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است. ارز دیجیتال POLS رتبه ۴۰۵ را از نظر ارزش بازار دارد. ارزش کل بازار رمزارز پولکا استارتر ۴۴,۸۰۴,۶۳۹ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۲,۸۸۹,۲۰۹ دلار است. قیمت Polkastarter در حال حاضر ۰.۴۸ دلار است. توکن پولکا استارتر در ۸ آبان ۱۳۹۹ کمترین قیمت ۰.۱۲ دلار و در ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ بیشترین قیمت ۷.۵۱ دلار را به ثبت رسانده است.

امکانات و بخش بندی توکن $POLS

سرمایه جذب‌شده طی دوره‌های فروش مختلف به موارد قانونی و حسابداری (۵درصد)، رشد اکوسیستم (۲۰ درصد)، نقدینگی و صرافی‌ها (۳۰ درصد) و توسعه محصول (۴۵ درصد) اختصاص یافته است. توکن POLS در اکوسیستم پولکااستارتر به عنوان توکن چندمنظوره مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی آن به عنوان روش پرداخت کارمزد، حاکمیت و استخراج نقدینگی است.

دارندگان POLS به عنوان یک توکن نظارتی می‌توانند در خصوص مسائل مهمی نظیر ویژگی‌های پروتکل رای دهند. کارمزد تراکنش‌های این پلتفرم نیز با استفاده از توکن POLS پرداخت می‌شود.

کاربردهای ارز دیجیتال پولکا استارتر به شرح زیر است:

 • قرارگیری در لیست سفید IDO: به منظور قرارگیری در لیست مجاز عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز باید حداقل ۲۵۰ توکن POLS داشته باشید. هر ۲۵۰ توکن معادل یک بلیط ورود است. افزایش شانس قرارگیری در لیست مجاز رابطه مستقیم با تعداد توکن پولکااستارتر شما دارد. 
 • حاکمیت: دارندگان توکن‌ها می‌توانند در مورد قابلیت‌های محصولات، کاربرد توکن، انواع حراج‌‌ها رای دهند و حتی تصمیم بگیرند کدام توکن‌ها توسط پولکااستارتر ارائه شوند. 
 • کارمزد: هزینه‌های تراکنش‌ها با POLS پرداخت می‌شود. 
 • استیکینگ برای دریافت پاداش: پاداش استیکینگ با نرخ ثابت پرداخت می‌شود. پاداش‌های استیکینگ طی دوره‌های ۲۴ ساعته پرداخت می‌شوند. اگر یک کاربر ۲ درصد از کل POLS‌های یک استخر را استیک کرده باشد، طی این دوره ۲ درصد از پاداش استیکینگ را دریافت می‌کند. 
 • استیکینگ برای دسترسی استخر: برای استخرهای پرتقاضا، دسترسی را می‌توان به برترین مشارکت‌کنندگان در تامین نقدینگی و فعالیت در پلتفرم محدود کرد. محافظت از رمز عبور و لیست سفید از قابلیت‌هایی هستند که می‌توانند محدودیت‌های بیشتری ایجاد کنند. با این حال برای همسو کردن بهترین منافع کل جامعه، می‌تواند به عنوان یک مکانیسم هماهنگ‌کننده توکن POLS ایجاد شود. به عنوان مثال، اگر اعضای جامعه بخواهند به استخر توکن‌های خاصی دسترسی داشته باشند، باید توکن‌های POLS را استیک کنند. البته، سازندگان استخر توکن در این فرآیند استقلال کامل دارند. برای پروژه‌هایی که از پلتفرم پولکااستارتر استفاده می‌کنند، هدف پروژه ایجاد جوامع مختلف هولدر توکن است که به پروژه وفادار هستند و در موفقیت بلندمدت آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 • استیکینگ برای حاکمیت: فریم ورک حاکمیتی پولکااستارتر برای ایجاد یک پروتکل محکم و پایدار برای توسعه و استفاده طراحی شده است. هولدرهای POLS می‌توانند به طرح‌های اکوسیستم، توسعه ویژگی‌های جدید، مشخصات توزیع پاداش نقدینگی و سایر برنامه‌ها رای دهند. هولدرهای توکن POLS به منظور رای‌دهی و ثبت پروپوزال باید توکن‌های POLS خود را استیک کنند. پیشنهادات ابتدا به صورت خارج از زنجیره در پلتفرم حاکمیتی مورد بحث قرار می‌گیرد. ایده این مکانیسم پیش از رای‌گیری، معرفی و شناساندن پروپوزال پیش از ثبت روی زنجیره است. به محض اینکه پروپوزال آماده ثبت باشد، رای‌گیری روی زنجیره اجرا خواهد شد. هر پروپوزال برنده سپس توسط تیم توسعه و مدیریت بررسی و اعمال می‌شود.
 • استخراج نقدینگی: برای تشویق مشارکت در استخرهای توکن روزانه، برنامه استخراج نقدینگی راه‌اندازی شده است. این برنامه روزانه مقدار ثابتی از توکن‌ها را توزیع می‌کند. نحوه توزیع ساده است. روزانه X توکن متناسب با نرخ توزیع بین همه ارائه‌دهندگان نقدینگی توزیع می‌شوند. اگر در ۲۴ ساعت ۱۰۰۰ اتر معامله شود، کاربری که سهم ۱۰۰ اتری داشته باشد ۱۰ درصد از پاداش نقدینگی روزانه را خواهد گرفت. ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند پس از ۲۴ ساعت پاداش خود را مطالبه کنند و ۷ روز فرصت دارند تا توکن‌های پاداش خود را از داشبورد پولکااستارتر مطالبه کنند. توکن‌های مطالبه نشده برای توزیع بعدی به استخر جوایز بازگردانده می‌شوند. 

معرفی تیم توسعه‌دهنده پولکااستارتر

دنیل استاکهاوس (Daniel Stockhaus) و تیاگو مارتینز (Tiago Martins) مغزهای متفکر پولکااستارتر هستند. استاکهاوس و مارتینز علاوه بر بنیانگذاران، به ترتیب مدیرعامل و مدیر ارشد فناوری این پروژه هستند. نکته قابل ذکر این است که این دو فرد، تجربه بسیار زیادی از کارآفرینی در حوزه فناوری تا توسعه نرم‌افزار دارند. سایر اعضای این تیم شامل دنیلو کارلوچی (Danilo Carlucci) و متیو دیب (Matthew Dibb) هستند. کارلوچی یک کارآفرین و سرمایه‌گذار شناخته‌شده و دیب نیز مشاور استراتژیک است.

بررسی نقشه راه پولکا استارتر

نقشه راه پلتفرم پولکا استارتر
Source: polkastarter.com

فاز اول

این فاز با عرضه کمینه محصول پذیرفتنی (MVP) در شبکه اتریوم آغاز خواهد شد. هدف این مرحله، آزمایش پویایی مبادله و فروش توکن، جمع‌آوری بازخورد کاربران و آماده‌سازی زیرساخت قوی است قابلیت انتقال به شبکه پولکادات را خواهد داشت. در واقع این زیرساخت سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم داشته و با سایر پروژه‌های پاراچین رقابت می‌کند. 

فاز دوم 

این فاز دربرگیرنده عرضه کامل محصول در محیط پولکادات خواهد بود که امکان جذب سرمایه با DOT یا هر توکن موجود دیگر در پولکادات را فراهم خواهد کرد.. 

پولکا استارتر با چه پلتفرم‌هایی همکاری کرده است؟ 

اگرچه استاکهاوس و تیم توسعه‌دهندگان، همکاری‌های زیادی با پلتفرم‌های غیرمتمرکز معتبر محقق ساخته‌اند، اما دو مورد از این همکاری‌ها متمایز هستند.

پولکا استارتر و کوولنت

کوولنت (Covalent) پلتفرمی است که می‌تواند جزییات مهم درباره کیف پول‌ها را ارائه دهد. بدین ترتیب، کوولنت به پولکااستارتر و کاربران آن امکان می‌دهد تا اعتبار قرارداد را بررسی کنند. کاربران می‌توانند به مدت، تاییدیه، حجم تراکنش و سایر جزییات قرارداد دسترسی پیدا کنند.

پولکا استارتر و DIA

Decentralized Information Asset یا DIA پلتفرمی است که اوراکل‌های توزیع شده را در پولکا استارتر ارائه می‌دهد. به لطف کیفیت مثال‌زدنی و استثنایی اوراکل‌های DIA، این پلتفرم به پولکااستارتر در زمینه ارائه هشدارهای لازم در خصوص اسلیپیج‌های (slippage) بزرگ کمک می‌کند.

از سایر همکاری‌های پولکااستارتر می‌توان به Moonbean، شیفت (Shyft) و Orion Protocol اشاره کرد.

سرمایه‌گذاران پروژه پولکااستارتر چه کسانی هستند؟

پلتفرم پولکا استارتر در اولین دوره جذب سرمایه در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰، از نهادها و صندوق‌های زیر ۸۷۵ هزار دلار دریافت کرد:

 • Astronaut Capital
 • DFG
 • KYROS
 • Moonrock Capital
 • NGC
 • Signum Capital
 • SRC
 • Vendetta Capital

ارز دیجیتال POLS را از کدام صرافی‌ها بخریم؟

رمزارز پولکااستارتر را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، گیت، هیوبی، پولونیکس، MEXC، OKX و کوینکس و صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌ سواپ و پنکیک سواپ اشاره کرد. 

کیف پول مناسب برای نگهداری توکن پولکا استارتر

انتخاب کیف پول مناسب به نوع توکن POLS بستگی دارد. اگر پولز در بستر اتریوم قرار دارد می‌توانید از کیف پول‌های اتریومی مثل اتمیک ولت، اکسدوس، جکس، تراست ولت، مای اتر ولت و کیف پول سخت‌افزاری لجر، ترزور و کیپ کی استفاده کنید. 

برای نگهداری توکن POLS در بستر شبکه هوشمند بایننس از کیف پول‌های متامسک، Binance Chain Wallet، تراست ولت، مث ولت و سیف پل استفاده کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم Polka Starter چیست؟

پولکا استارتر (Polkastarter) یک پلتفرم جذب سرمایه غیرمتمرکز در بستر پولکادات است که به تیم‌های بلاکچینی و کمپانی‌ها امکان تامین سرمایه و راه‌اندازی پروژه را می‌دهد. 

 • آیا پولکا استارتر همان پولکادات است؟ 

خیر. پولکااستارتر پروژه‌ای در بستر شبکه پولکادات است که امکان جذب سرمایه برای کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها را فراهم می‌کند. 

 • توکن POLS چیست؟

POLS توکن کاربردی و حاکمیتی پلتفرم است. برای مشارکت در IDO در پولکا استارتر، کاربران باید POLS را هولد کرده یا استیک کنند. 

جمع‌بندی

پولکا استارتر (Polkastarter) یک پلتفرم جذب سرمایه غیرمتمرکز است که به آغاز سفر پروژه‌های کریپتویی و رشد جامعه کاربری آن‌ها کمک می‌کند. همچنین به کاربران امکان می‌دهد تا در عرضه اولیه صرافی‌ها، مزایده توکن‌های NFT و پروژه‌های بازی مشارکت کنند. هدف پولکااستارتر بدل شدن به یک پلتفرم چندزنجیره‌ای است که امکان مشارکت در IDOها و مزایده توکن‌های بی‌همتا در بستر اتریوم، پالیگان، سلو، آوالانچ و BNB Smart Chain را فراهم کند. نظر شما درباره پلتفرم پولکااستارتر چیست؟ آیا تا به حال از آن استفاده کرده‌اید؟

منبع
polkastarter

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا