کریپتو کده

شبکه Celo چیست؟ آشنایی با کوین CELO و استیبل‌ کوین‌های این شبکه

تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۷ میلیارد تلفن هوشمند در جهان وجود خواهد داشت اما در حال حاضر تنها ۱۰۰ میلیون کاربر از ارزهای دیجیتال و خدمات تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند. بنیاد سلو با راه‌اندازی شبکه سلو (Celo) تلاش می‌کند تا امکان توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز سازگار با تلفن‌های هوشمند فراهم کند. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه Celo چیست، چطور کار می‌کند، چه خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهد، رمزارز CELO چیست و در ادامه نقشه راه، تیم توسعه‌دهنده، نحوه خرید، فروش و نگهداری کوین سلو را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه Celo چیست؟

شبکه Celo چیست
آشنایی با شبکه Celo

شبکه اصلی سلو (Mainnet) در آوریل سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. پروتکل سلو (Celo) یک شبکه بلاکچینی متن‌باز، غیرمتمرکز و توزیع‌شده است. هدف این شبکه ایجاد محیطی برای توسعه و راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) سازگار با تلفن‌ هوشمند است. هدف سلو این است که هر کاربری در هر جای جهان به‌وسیله تلفن هوشمند به خدمات مالی، انتقال پول به مخاطبین (Contacts) خود و خرید کالا دسترسی داشته باشد. برای درک بهتر ایده پشت پروژه Celo به شعاری که در یکی از صفحات سایت سلو نوشته شده است توجه کنید:

آدرس کیف پول رمزارز‌ها به‌طور معمول ۲۴ کاراکتر است. پول را به‌جای کاراکترها به مخاطبین ارسال کنید. Celo Foundation

حساب‌های متصل به شماره تماس یکی از خدمات شبکه Celo است. شماره تلفن‌ها طی یک روش غیرمتمرکز و امن در شبکه سلو ذخیره‌ می‌شوند و کاربران با استفاده از کیف پول خود می‌توانند به مبادله توکن با مخاطبین خود بپردازند و مطمئن باشند که رمزارزها به مخاطب مورد نظر می‌رسد.

ویژگی‌های شبکه Celo چیست؟

ویژگی‌های شبکه Celo

در پروتکل سلو قابلیت توسعه و استقرار قراردادهای هوشمند (Smart Contract) وجود دارد. کدهای این اسمارت کانترکت‌ها با ماشین مجازی اتریوم سازگاری کامل دارد. کدهای به‌کار رفته در طراحی معماری شبکه بلاکچینی سلو نیز مشابهت‌هایی با کدهای شبکه اتریوم دارد. با این حال سلو کاملاً شبکه متمایزی از اتریوم است و نمی‌توانید به دارایی‌های سلو در شبکه اتریوم دسترسی داشته باشید.

شبکه سلو توکن بومی خود به‌نام CELO را دارد که عملکردی مشابه اتر در اتریوم است. حتی آدرس‌های شبکه سلو نیز مانند اتریوم با 0x شروع می‌شوند.

 در سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، ارزش کل پروژه سلو به‌دنبال عرضه عمومی و خصوصی ۱۲۰ میلیون رمزارز به بیش از ۴۶.۵ میلیون دلار افزایش یافت. پروتکل Celo با پشتیبانی از استیبل کوین‌هایی همچون cUSD و cEURO پرداخت در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر سلو را تسهیل می‌کند.

این شبکه از فناوری اثبات با دانش صفر (Zero knowledge Proof) و امضای دیجیتال یا BLS Signature Aggregation (به‌اختصار BLS) برای بهینه‌سازی قابلیت‌های خود حتی در شرایط اتصال ضعیف استفاده می‌کند. بدین وسیله همگام‌سازی بسیار امن و فوق‌العاده سریع بین تلفن‌های هوشمند و شبکه سلو امکان‌پذیر می‌شود. یعنی حتی کاربرانی که از اینترنت ضعیف، پهنای باند کم، خدمات گران‌قیمت و موبایل‌های ارزان و قدیمی استفاده می‌کنند هم می‌توانند از اپلیکیشن‌های مبتنی بر Celo استفاده کنند.

شبکه سلو چطور کار می‌کند؟

Celo یک شبکه بلاکچینی مبتنی بر گواه اثبات سهام (PoS) است. در مقایسه با بیت کوین و اتریوم که از گواه اثبات کار استفاده می‌کند و تراکنش‌ها سریع‌تر و ارزان‌تر از شبکه‌های مبتنی بر گواه اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین و اتریوم پردازش می‌شوند.

سلو از مکانیسم گواه اثبات سهام برای انتخاب ولیدیتورها برای یک دوره ثابتی که به آن epoch گفته می‌شود استفاده می‌کند. هر کسی می‌تواند با قفل کردن رمزارز CELO در انتخاب نودهای تاییدکننده و بررسی پروپوزال‌های حاکمیتی شرکت کند. تعداد ولیدیتورها فعلاً به صد نود منتخب محدود خواهد بود. ولیدیتورها می‌توانند پاداش‌های ثابت را به‌صورت Celo Dollars برای پوشش هزینه‌های خود دریافت کنند.

دفترکل توزیع‌شده سلو از ۲ مدل حساب تشکیل شده است؛ حساب‌های خارجی (Externally Owned Accounts) که همگام‌سازی موجودی CELO را بررسی می‌کنند و توسط کاربر کنترل می‌شوند. حساب‌های قرارداد (Contract Accounts) که شامل کد و داده‌های یک قرارداد هوشمند واحد هستند که می‌تواند داده‌های ذخیره‌ شده خود را فراخوانی کرده و دستکاری کند.

سلو به ‌دنبال ارائه بهترین تجربه کاربری ممکن به کاربران نهایی است که ممکن است آشنایی چندانی با رمزارزها نداشته باشند و از دستگاه‌های ارزان با قابلیت اتصال محدود استفاده کنند. برای دستیابی به چنین کاری، سلو رویکرد فول استک (Full-Stack) را در پیش گرفته است که هر لایه از شبکه با در نظر گرفتن کاربر نهایی طراحی شده است. حتی نودها نیز در بهبود تجربه کاربر نهایی نقش دارند.

بررسی زیرساخت‌های شبکه سلو

زیرساخت‌‌های شبکه سلو

زیرساخت شبکه سلو از لایه‌های بلاکچین سلو (Celo Blockchain)، قراردادهای اصلی سلو (Celo Core Contract) و برنامه‌ها (Applictaions) تشکیل شده است. مجموع بلاکچین سلو و قراردادهای هوشمند اصلی با یکدیگر Celo Protocol را تشکیل می‌دهند.

بلاکچین شبکه Celo چیست؟

 یک پروتکل متن‌باز رمزنگاری شده که اجرای تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند را در یک محیط متمرکز و امن ممکن می‌کند. بلاکچین سلو شباهت‌هایی به اتریوم دارد و برای اجرای قراردادهای هوشمند با ماشین مجازی اتریوم سازگاری کامل دارد. با این وجود از مکانیسم اجماع تحمل خطای بیزانس یا Byzantine Fault Tolerant (به‌اختصار BFT)متفاوت از گواه اثبات کار اتریوم استفاده می‌کند و قالب متفاوتی برای پردازش تراکنش‌ها، ساخت بلاک‌ها، پروتکل‌های همگام‌سازی سمت کاربر، پرداخت هزینه گس و مکانیز‌م‌های هزینه دارد.

قراردادهای اصلی پروتکل سلو

مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند که در شبکه بلاکچینی سلو اجرا می‌شوند. قراردادهای اصلی پروتکل سلو، اکثر روابط منطقی که در سایر شبکه‌های بلاکچینی برقرار است را اجرا می‌کنند. مثل تولید استیبل کوین‌، فرآیند تصدیق هویت، مکانیسم اجماع و حاکمیت شبکه. این قراردادهای هوشمند قابل ارتقا بوده و توسط حاکمیت غیرمتمرکز شبکه مدیریت و اصلاح می‌شوند.

لایه اجرای برنامه در شبکه سلو

 اپلیکیشن‌ها برای کاربران نهایی در پلتفرم سلو و توسط توسعه‌دهندگان مختلف ایجاد می‌شوند. اولین برنامه ایجاد شده در بستر شبکه سلو Celo Wallet app است. این اپلیکیشن‌ها با شبکه سلو برای اجرای تراکنش‌ها و فراخوانی کد که API قرارداد هوشمند را شکل می‌دهد در تماس هستند. توسعه‌دهندگان ثالث همچنین می‌توانند قراردادهای هوشمند سفارشی‌سازی شده خود را مستقر کنند که توسط اپلیکیشن‌های خودشان فراخوانی می‌شود. اپلیکیشن‌ها همچنین می‌توانند از سرویس‌های ابری متمرکز برای ارائه برخی از قابلیت‌های خود استفاده کنند.

بررسی توپولوژی شبکه Celo

بررسی توپولوژی شبکه Celo

توپولوژی شبکه سلو از دستگاه‌هایی که نرم‌افزار بلاکچین سلو را اجرا می‌کنند و با توجه به پیکربندی خود نقش‌های متفاوتی در شبکه ایفا می‌کنند، تشکیل می‌شود.

نودهای تاییدکننده

تاییدکنندگان (Validator) یا نودهای تایید‌کننده تراکنش‌ها را از سایر نودها دریافت کرده و به‌وسیله قراردادهای هوشمند بلاک‌های جدید ایجاد می‌کنند، سپس با مشارکت در پروتکل اجماع تحمل خطای بیزانس یا Byzantine Fault Tolerant (به‌اختصار BFT) تلاش می‌کنند تا وضعیت شبکه را تغییر دهند.

از آن‌جایی که پروتکل‌های BFT تنها برای چند صد مشارکت‌کننده مقیا‌س‌پذیری لازم را دارند و فقط می‌توانند یک سوم از نودهای مخرب را تحمل کنند، مکانیسم گواه اثبات کار (PoS)  تنها تعداد محدودی از نودها را به‌عنوان ولیدیتور می‌پذیرد. در حال حاضر هر تاییدکننده برای شروع کار باید ۱۰هزار کوین CELO را روی شبکه استیکینگ یا سپرده‌گذاری کند.

نودهای کامل

اکثر دستگاه‌هایی که نرم‌افزار شبکه سلو را اجرا می‌کنند برای ولیدیتور بودن پیکربندی نشده یا انتخاب نمی‌شوند. بلکه می‌توانند به‌عنوان نود کامل (Full Node) در شبکه فعالیت کنند. وظیفه آن‌ها این است که درخواست‌ها را از کاربران دریافت کرده و به فرآیند ارسال تراکنش‌ها آن‌ها کمک کنند. برای انجام چنین کاری فی تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند. نودهای کامل می‌توانند جزئی از تاریخچه بلاکچین را در سرورهای خود ذخیره کنند و هر زمان که خواستند به شبکه بپیوندند یا آن را ترک کنند.

کلاینت‌های سبک

اپلیکیشن‌هایی مانند CeloWallet روی دستگاه‌های کاربران به‌عنوان نرم‌افزار بلاکچینی اجرا می‌شوند. به چنین کاربرانی کلاینت سبک (Light Client) گفته می‌شود. کلاینت‌های سبک به نودهای کامل متصل شده و درخواست حساب، داده‌های تراکنشی، امضا و ثبت تراکنش جدید را برای نودهای کامل می‌فرستند. اما وظیفه‌ای در قبال دریافت و ذخیره‌سازی وضعیت شبکه ندارند.

استیبل کوین‌های شبکه Celo

استیبل کوین‌های شبکه Celo

سلو قادر به پشتیبانی از مجموعه‌ای از استیبل کوین‌هاست که ارزش آن‌ها توسط پول‌های فیات، کالا‌ها و منابع طبیعی تامین می‌شود. استیبل‌ کوین‌های مورد پشتیبانی دلار سلو (cUSD) و یوروی سلو (cEUR) هستند که به‌ترتیب ارزش خود را از دلار آمریکا و یورو می‌گیرند. کوین CELO و مجموعه‌ای از دارایی‌های دیگر مانند اتریوم و بیت کوین به‌عنوان پشتوانه این استیبل کوین‌ها در نظر گرفته شده‌اند. به منظور اطمینان از اجرای سریع، ارزان و قابل اطمینان تراکنش‌ها روی زنجیره، استیبل‌‌کوین‌ها و سلو را می‌توان به یکدیگر تبدیل کرد.  

مکانیزم پایداری شبکه سلو این امکان را می‌دهد که با ارسال کوین سلو به ارزش ۱ دلار آمریکا به قرارداد هوشمند رزرو (Reserve) دلار سلوی جدید تولید کرده یا با ارسال cUSD به قرارداد هوشمند سوزاندن توکن (Burn) کوین CELO را بازخرید کنید. این مکانیسم بر مجموعه‌ای از اوراکل‌ها یا فیدهای اطلاعاتی خارج از شبکه متکی است که نرخ ارز دیجیتال سلو و دلار آمریکا را گزارش می‌کنند.

خدمات شبکه Celo چیست؟

یکی از قابلیت‌های سلو ارائه شناسه کم‌حجم (Lightweight Identify) است که کاربران اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شبکه را قادر می‌سازد از طریق شماره تلفن مخاطبین خود را شناسایی کرده و با آن‌ها به مبادله بپردازند. پرداخت‌ها به‌صورت مستقیم به کاربرانی که در فهرست مخاطبین وجود دارند ارسال می‌شود.

در سلو تراکنش‌ها می‌توانند با استیبل کوین پرداخت شوند. کاربری که دلار سلو را ارسال می‌کند می‌تواند فی تراکنش خود را با دلار سلو بپردازد. بنابراین نیازی به هولد کردن کوین CELO به‌صورت جداگانه برای اجرای تراکنش‌ها نیست.

به‌جز فعالیت به‌صورت نود و استیکینگ یا سپرده‌گذاری کوین روی شبکه، پروتکل سلو امکان کسب درآمد در ازای تامین نقدینگی را هم برای کاربران خود در نظر گرفته است. بدین منظور می‌توانید از صرافی غیرمتمرکز Ubeswap و پلتفرم وام‌دهی و وام‌گیری Moola استفاده کنید.

صرافی غیرمتمرکز Ubeswap

خدمات شبکه Celo چیست

Ubeswap اولین صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بازارساز خودکار (AMM) در شبکه سلو است. در این پلتفرم‌ می‌توانید دارایی‌های مبتنی بر شبکه Celo را سواپ کرده، کسب سود در ازای تامین نقدینگی، استیکینگ توکن‌های تامین نقدینگی (LP Token) بپردازید. Ubeswap در واقع یکی از فورک‌های صرافی یونی سواپ است که برای موبایل طراحی شده و توکن خود به‌نام UBE را عرضه کرده است.

پلتفرم وام‌دهی و وام‌گیری Moola

آشنایی با خدمات پروتکل سلو - وام دهی و وام‌گیری در پلتفرم Moola

موولا (Moola) یک پروتکل تامین نقدینگی غیرمتمرکز، غیرحضانتی و متن‌باز است. از جمله خدمات آن می‌توان به وام‌دهی، وام‌گیری و وام سریع (Flash Loans) اشاره کرد. این پروتکل توکن‌های خود موسوم به mToken مثل mcUSD، mcEUR و mCELO در ازای تامین نقدینگی به کاربران پاداش می‌دهد. موولا یک رمزارز حاکمیتی به‌نام MOO دارد که یک توکن نوشته شده با استاندارد cERC20 مبتنی بر شبکه سلو است.

کیف پول Celowallet

معرفی کیف پول Celowallet

نرم‌افزار سلو ولت یک کیف پول غیرحضانتی (Non-Custodial) و سازگار با وب است. یعنی امکان مدیریت دارایی‌ها، حساب‌ها و کلیدهای خصوصی را به کاربران واگذار می‌کند. با این وجود، کیف پول سلو ولت از تعداد کمی سرویس‌های ابری متمرکز برای بهبود تجربه کاربری و القای حس اعتماد به کاربران استفاده می‌کند:

  • خدمات گوگل پلی (Google Play Services): برای دعوت کردن از دیگران در برنامه
  • سرویس اطلاع رسانی کیف پول سلو (Celo Wallet Notification Service): نمایش اعلان هنگام دریافت یا ارسال واریز
  • رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار (Celo Wallet Blockchain API): پیاده‌سازی فید فعالیت کاربران

کیف پول CeloWallet امکاناتی همچون پرداخت، صرافی، استیکینگ و مشارکت در حاکمیت شبکه را ارائه می‌دهد.

آشنایی با رمزارز CELO

چیست CELO ارز دیجیتال -
قیمت celo

کوین بومی این شبکه بلاکچینی سلو (CELO) نام دارد. کاربران می‌توانند این رمزارز را روی نودهای تاییدکننده شبکه استیک کنند و در رای‌گیری پروپوزال‌هایی مشارکت کننده که آینده پلتفرم را تعیین می‌کنند.

به گزارش میهن بلاکچین سلو با توجه به کاربرد پلتفرم، حاکمیت و مقدار استیبل‌ کوین‌ها عرضه کل ثابتی معادل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد دارد. از این مقدار حدود ۳۲۶,۹۱۳,۱۴۵ واحد CELO در گردش است. رمزارز سلو در حال حاضر رتبه ۷۲ را در بین همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این کوین ۲,۰۱۰,۸۷۹,۶۵۰ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۳۴,۶۸۵,۶۹۱ دلار است. قیمت Celo در زمان نگارش این مقاله ۶.۱۷ دلار است. این رمزارز در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۸۰۰۱۵۶ دلار و در تاریخ ۸ شهریور ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۹.۸۲ دلار معامله شده است.

نقشه راه شبکه Celo چیست؟

بنیاد سلو تا امروز نقشه راه رسمی برای پیشبرد پروژه شبکه Celo ارائه نکرده و تنها به ذکر نقاط عطف کار خود در داکیومنت و وبلاگ مدیوم بسنده کرده است.

معرفی تیم توسعه‌دهنده سلو

بنیاد سلو (Celo Foundation) یک سازمان غیرانتقاعی در ایالات متحده است که از رشد و توسعه پلتفرم متن باز Celo حمایت می‌کند. هدف این بنیاد کمک به آموزش، تحقیقات فنی، بهداشت محیط، مشارکت جوامع و گسترش اکوسیستم به وسیله ایجاد رفاه همگانی است. بناید سلو توسط تیمی از MIT، استنفورد، گوگل، اسکوئر، Circle، GoDaddy، بانک جهانی، بانک فدرال رزرو، دانشگاه هاروارد، توییتر و Gates Foundation کار خود را آغاز کرد. شبکه Celo در سال ۲۰۱۷ توسط سلو در سال ۲۰۱۷ توسط رنه رینسبرگ (Rene Reinsberg) و مارک اولشفسکی (Marek Olszewski) که مدیران شرکت میزبانی وب گو ددی بودند و سپ کاموار (Sep Kamvar) که استاد دانشگاه MIT و مدیر اجرایی گوگل است، تاسیس شد.

ارز دیجیتال CELO را از کجا بخریم؟

 رمزارز سلو را می‌توانید از صرافی‌های متمرکزی همچون کوین بیس (Coinbase)، کوین بیس پرو (Coinbase Pro)، بایننس، کوین لیست (Coinlist)، اکی کوین (OkCoin)، بیتتکس (Bittex)، کوکوین (KuCoin) و گیت (Gate.io) بخرید. اگر قصد خرید کوین CELO از صرافی‌های غیرمتمرکز را دارید، در حال حاضر این رمزارز فقط در صرافی غیرمتمرکز Ubeswap که اولین صرافی موبایلی مبتنی بر شبکه سلو است، فهرست شده است.

بهترین کیف پول برای نگهداری رمزارز شبکه Celo چیست؟

خوشبختانه سایت رسمی سلو کیف پول‌های سازگار با این رمزارز را معرفی کرده است. کیف پول‌‌های نرم‌افزاری همچون Valora، CeloWallet، Celo Terminal و Steakwallet والت‌هایی هستند که به‌طور خاص برای شبکه Celo طراحی شده‌اند و قابلیت‌هایی همچون پرداخت کارمزد با cUSD را ارائه می‌دهند. به‌جز والت‌های Valora و Steakwallet مابقی از کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) پشتیبانی می‌کنند. از سایر کیف پول‌های سازگار با شبکه سلو می‌توان به متامسک، ولت کانکت (Wallet Connect)، Dove Wallet، پزابه (Pesabase) و D’CENT اشاره کرد.

جمع‌بندی

شبکه سلو (Celo) اولین پلتفرم مبتنی بر موبایل است. این پروتکل سرویس پرداخت رمزارز و اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را برای کاربرانی که از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهد. سلو از پروتکل گواه اثبات سهام برای اجماع در شبکه استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند با استیکینگ رمزارزهای خود به‌عنوان نود تاییدکننده در پردازش تراکنش‌های روی زنجیره مشارکت داشته باشند. کوین بومی این شبکه CELO نام دارد. این پروتکل همچنین استیبل کوین‌هایی معادل دلار آمریکا و یورو را عرضه کرده است. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه Celo چیست، چه ویژگی‌هایی دارد، چه خدماتی ارائه می‌دهد، رمزارز Celo چیست و چطور می‌توان آن را خرید و نگهداری کرد و در ادامه به بررسی نقشه راه و تیم توسعه‌دهنده سلو پرداختیم.

منبع
celo

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا