بلاک چین و خطای بیزانس

با وجود اینکه دستاوردهای انقلاب رمزنگاری روز به روز بیشتر و بیشتر نمایان می‌شود، هنوز به نظر می‌رسد شکاف دانشی در این حوزه وجود دارد. به عنوان مثال، هنوز برای بسیاری از مردم علم بلاک چین و کریپتوکارنسی واقعا روشن نیست. وقتی تنها بیت کوین در بستر بلاک چین حضور داشت همه چیز بسیار ساده بود و حتی مردم کلمات بلاک چین و کریپتوکارنسی را بجای یکدیگر به کار می‌بردند. با این حال، با تکامل اکوسیستم رمزنگاری، تعداد زیادی از بلاک چین ها ایجاد شدند. با توجه به اینکه کلمه بلاک چین در حال حاضر در زمینه‌های مربوط به سیستم های تحویل P۲P و رجیسترهای غیر متمرکز نیز استفاده می‌شود، بنابراین به اشتباه یا درست از این کلمه در زمینه های دیگر نیز استفاده می‌کنند.

 اعماق بلاک چین

بلاک چین را می‌توان به صورت سیستمی غیرمتمرکز نشان داد که شامل مجموعه ای از شرکت کنندگان است که برای انجام اقدامات درون این اکوسیستم پایه، انگیزه دارند.

بلاک چین

هنگامی که ما به ظرفیت های عملکردی بلاک چین نگاه می‌کنیم، می‌توانیم به وضوح ببینیم که این تکنولوژی کمی با مسائل مربوط به بیزانس روبرو شده است.

جلوگیری از خطای بیزانس (BFT): اصطلاحی است که ظرفیت یک سیستم دیجیتال را برای مقاومت در برابر نوع خاصی از خطاها نشان می‌دهد، این خطاها زمانی رخ می‌دهند که مولفه های الکترونیکی در هنگام انتقال داده ها با خرابی یا اشکال مواجه شوند. از آنجا که بلاک چین ها، دفتر کل های غیر متمرکز هستند، آنها توسط هیچ قدرت منحصر به فردی کنترل نمی‌شوند بنابراین احتمالی وجود دارد که خطاهایی در سیستم توسط اشخاص سومی ایجاد شود.

بیزانس

با این حال، با ظهور بیت کوین، این مشکل شدیدا کاهش یافته است. این موضوع عمدتا به دلیل یک پروتکل به نام PoW رخ داده است که توسط Satoshi Nakamoto طراحی شده است تا به عنوان راه حل احتمالی برای مسئله بیزانس طراحی شود. در حقیقت، یک ایمیل از خود Satoshi وجود دارد که در آن او در مورد جزئیات این مسئله بسیار بحث می‌کند.

چرا بیت کوین توجه های زیادی را به خود جلب می‌کند؟

بیت کوین علاوه بر اینکه اولین ارز رمزنگاری برای وارد شدن به بازار ارزهای دیجیتال بود، معیارهایی را برای کاربران همراه با یک سری ویژگی های کاربردی تعیین کرد. این ارز توسط شخصی (یا افرادی) که نام مستعار Satoshi داشت ارائه شد، ساتوشی ابتدا ایده بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد داد و این ارز را به عنوان یک سرویس پرداخت الکترونیکی که به طور کامل مبتنی بر فرایند اثبات ریاضی است، معرفی کرد. هدف آن ایجاد یک مسیر مبادله ارزی بود که وابسته به نهادهای متمرکز مانند بانک ها نباشد، اما همچنان قابل اثبات بوده و از امنیت بالایی برخوردار باشد.

برای شروع، می توانیم ببینیم که بیت کوین قادر است تا حد زیادی از مشکلات مربوط به double-spending جلوگیری کند (با توجه به این واقعیت که معاملات آن تغییرناپذیر است و بعد از اینکه در بلاک چین اجرا شد، قابل برگشت نیست.)

به طور مشابه، از “پروتکل تایید” استفاده می‌کند که نیاز به تایید تمام ماینرها و نماینده های شبکه دارد تا اینکه یک معامله تایید و تصدیق شود. بنابراین، تقلب double spending را محدود می‌کند.

ملاحظات نهایی

انقلاب بلاک چین در حال حاضر در حال تکامل است. بسیار مهم است که سرمایه گذاران و علاقه مندان بالقوه در مورد دامنه رمزنگاری آموزش داده شوند. این امر نه تنها به حذف شکاف های معمول در این زمینه کمک می‌کند بلکه کاربران را نیز در آینده به گزینه های سرمایه گذاری دقیق تر می‌رساند.


54321
امتیاز 4.5 از 2 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین