متوسط دیفایصرافی متمرکز

آموزش گام به گام سهام گذاری یا استیکینگ اتریوم 2 در بایننس

اتریوم ۲ نسل بعدی اتریوم است و از الگوریتم گواه اثبات سهام (POS) برای امن کردن شبکه استفاده می‌کند. گواه اثبات سهام درآمد استیکینگ یا سهام گذاری را ارائه می‌دهد؛ اما مشارکت در اتریوم ۲.۰ نیازمند ۳۲ اتر برای سهام گذاری و دانش ساخت نود ولیدیتور دارد. اکنون فاز صفر اتریوم ۲ با نام Beacon Chain راه اندازی شده و فازهای بعدی در طی چند سال آینده راه اندازی خواهند شد. برای کاهش مقدار استیک برای کاربران، بایننس بخش Staking را اضافه کرده، که کاربران می‌توانند با یک کلیک، درآمد سهام گذاری به دست آورند. این درآمد در بین مشارکت کنندگان و به ازای مقدار اتری که در بایننس قرار داده‌اند، توزیع می‌شود. در این مقاله، به آموزش سهام گذاری ETH2 در بایننس می‌پردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

سهام گذاری یا استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

سرویس سهام گذاری در بایننس از تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد. در این سیستم، پاداش‌ها به صورت روزانه در قالب توکن BETH توزیع می‌شوند. BETH مقدار استیک کرده کاربران در استخر ETH2.0 را با نسبت ۱ به ۱ توکنیزه می‌کند. این توکن به کاربران اجازه می‌دهد که پس از آن که فاز ۱ اتریوم ۲ راه اندازی شد، اترهای خود را بازخرید کنند.

معرفی این سرویس در بایننس، یک روز پس از آن بود که صرافی کوین بیس اعلام کرد که می‌خواهد از اتریوم ۲ پشتیبانی کند. کوین بیس گفته بود که برنامه دارد تا سرویس استیکینگ و ترید جفت ارزهای اتر و اتر ۲ را راه اندازی کند.

بایننس در طی راه اندازی سهام گذاری Ethereum 2.0 اعلام کرده بود که یک برنامه پاداش دو برابری را از تاریخ ۲ تا ۱۶ دسامبر، برای افرادی که احراز هویت خود را کامل کرده‌اند در نظر گرفته است.


اگر با مفهوم استیکینگ آشنایی ندارید، این مقاله را مطالعه کنید: استیکینگ (Staking) در دنیای رمز ارزها به چه معناست؟


نکات مهم استیکینگ در بایننس

  • درآمد استیکینگ با توجه به مقدار سهام گذاری قفل شده و مدت زمان فریز شدن، به صورت BETH ذخیره می‌شود. مقدار BETH مربوط به شما، در اکانت Spot شما و در ژانویه ۲۰۲۱ توزیع می‌شود.
  • دوره زمانی فریز شدن کوین‌های شما، طبق پروسه توسعه اتریوم ۲.۰، حدود دو سال است.
  • شما در دوره فریز شدن، نمی‌توانید اترهای خود را بازخرید کنید؛ لطفا ریسک‌های این مورد را در نظر داشته باشید.
  • برای بازخرید اترهای خود پس از پایان زمان فریز، نگهداری BETH تنها راه است؛ اگر BETHهای خود را از دست بدهید، اترهای خود را نیز از دست می‌دهید.

سهام گذاری قفل شده بایننس

بایننس به کاربران اجازه می‌دهد که استیکینگ را تنها با یک کلیک و بدون نگرانی انجام دهند. این باعث سادگی مشارکت در اتریوم ۲ می‌شود و همچنین امنیت بالاتر و دریافتی‌های ثابت‌ دارد.

مدت زمان قفل شدن کوین‌ها، بنا بر پروسه توسعه اتریوم ۲ ممکن است دو سال باشد و در این مدت، شما نمی‌توانید اترهای خود را بازخرید کنید. در طول مدت فریز شدن، بایننس به شما توکن BETH را به عنوان تنها توکن قفل شده ارائه می‌دهد؛ شما نمی‌توانید دارایی‌های خود را در اکانت Spot خود ببینید، مگر این که توکن BETH دریافت کنید. شما می‌توانید با رفتن به صفحه ETH 2.0 موجودی خود را مشاهده کنید.

توزیع سودها

پاداش‌هایی که در طول دوره فریز بر روی زنجیره دریافت کرده‌اید، طبق مقدار اتری که استیک کرده‌اید محاسبه می‌شود. این پاداش‌ها به صورت توکن BETH ذخیره می‌شوند.

توزیع BETH

در ماه ژانویه، BETHها در اکانت Spot شما توزیع می‌شود و بایننس خدمات برداشت و ترید BETH را فعال می‌کند. برای اطلاعات بیشتر، در ماه ژانویه منتظر Announcement صرافی بایننس باشید.

بازخرید ETH

تا زمانی که اتریوم ۲ امکان انتقال را فراهم کند، شما توکن‌های BETH را با نسبت ۱ به ۱ خواهید داشت؛ آزاد شدن اترهای شما بر اساس مقدار BETH که در آن زمان نگهداری کرده‌اید محاسبه می‌شود و به مقدار سهام گذاری اولیه شما بستگی ندارد. طبق مکانیزم استیکینگ اتریوم ۲.۰، تمام اترهای استیک شده در قرارداد هوشمند قفل می‌شوند.

بایننس به کاربرانش امکان وکالت دادن به ولیدیتورها را ارائه می‌دهد. محاسبه درصد سود سالیانه سهام گذاری در بایننس، بین ۵ تا ۲۰ درصد است. این درصد با توجه به میزان سودی که از کل استیکینگ به دست آمده محاسبه می‌شود. Binance به کاربران برای ایجاد ولیدیتور، پول پرداخت می‌کند و ریسک پنالتی بر روی شبکه را کاهش می‌دهد.

توکن BETH چیست و پس از سهام گذاری اتر، از کجا باید این توکن را دریافت کنیم؟

BETH توکنیزه شده مقدار استیک کرده کاربران با نسبت ۱ به ۱ با اتر است. این توکن به کاربران اجازه دو کار را می‌دهد: اجازه بازخرید اتر با نسبت ۱ به ۱ در زمانی که فاز ۱ اتریوم ۲ راه اندازی شد، و دومی دریافت سود سهام گذاری است که به نسبت میزان استیک کرده کاربران، در بین آنها توزیع می‌شود.

در حال حاضر، BETH در کیف پول قابل مشاهده نیست و تنها زمانی می‌توانید آن را ببینید، که دارایی‌های خود را استیک کرده باشید. پس از آن که توزیع BETH رسما شروع شد، کاربران می‌توانند BETHهای خود را در کیف پول Spot خود ببینند؛ این توزیع طبق گفته بایننس، در ماه ژانویه انجام می‌شود.

آموزش استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

ابتدا با یک VPS معتبر وارد سایت Binance.com شوید و در اکانت خود لاگین کنید. سپس در بالای صفحه بر روی زبانه Finance بروید و بر روی Earn Binance کلیک کنید.

آموزش استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

در صفحه باز شده، بر روی ETH 2.0 Staking کلیک کنید.

آموزش استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

کمی به پایین بروید و بر روی گزینه Stake Now کلیک کنید.

آموزش استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

مقدار اتری که می‌خواهید سهام گذاری کنید را انتخاب کنید و بر روی Confirm کلیک کنید.

آموزش استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

همین! شما موفق به استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس شدید!

پیگیری پاداش‌ها

همانطور که گفتیم، زمانی که اتر خود را استیک کردید، بایننس به حساب استیکینگ شما BETH را با نسبت ۱ به ۱ ارسال می‌کند. این توکن در ژانویه ۲۰۲۱ برای شما ارسال می‌شود، اما می‌توانید سهام گذاری را از ماه دسامبر ۲۰۲۰ شروع کنید. تا زمانی که BETHها را دریافت کنید، پاداش‌های شما در صفحه ابتدایی ETH 2.0 Staking جمع آوری می‌شود؛ یعنی همان صفحه‌ای که سهام گذاری خود را انجام داده‌اید.

آموزش استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

مزایای سهام گذاری اتر۲ در بایننس

  • نیازی به دانش فنی نیست: برای نگهداری نود ولیدیتور نیازی به مهارت خاصی ندارید. بایننس این کار را انجام می‌دهد.
  • دارایی کمتری مورد نیاز است: استیکینگ اتریوم ۲ حداقل به ۳۲ اتر نیاز دارد. برخی سرویس‌ها مثل ANKR مقدار سهام گذاری را به ۰.۵ اتر کاهش داده‌اند؛ اما در بایننس می‌توانید با ۰.۰۰۰۱ اتر نیز شروع به استیکینگ کنید.
  • نقدینگی دارایی‌های استیک شده: زمانی که شما استیک می‌کنید، تا زمانی که فاز بعدی توسعه اتریوم ۲ راه اندازی نشود، به دارایی‌های خود دسترسی ندارید. در طول این مدت شما پاداش دریافت می‌کنید؛ اما نمی‌توانید کوین‌های خود را برداشت کنید. بایننس اعلام کرده که ممکن است سرویس ترید BETH را در آینده راه اندازی کند، که اگر این اتفاق بیافتد، استیکرها پاداش بیشتری دریافت کنند.
  • پاداش‌ها: پاداش سهام گذاری بین ۵ تا ۲۰ درصد است، که با توجه به مقدار اتر استیک شده محاسبه می‌شود؛ این قضیه ثابت است و ارتباطی با این که در کجا استیک می‌کنید ندارد.

با وجود تمام این مزایا، استیکینگ در بایننس یک عیب بزرگ دارد و آن این است که شما اتر خود را به دست صرافی سپرده‌اید. صرافی‌ها همان گونه که می‌دانید، کلیدهای خصوصی شما را در اختیار دارند و اگر روزی صرافی هک شود یا مورد حمله قرار گیرد یا قانون گذاری خاصی اجرا شود، منجر به از بین رفتن دارایی‌های شما می‌شود.

جمع بندی

بایننس محصولات و خدمات متنوعی در طی ۲ سال گذشته ارائه داده است. علاوه بر صرافی متمرکز، بایننس یک صرافی غیرمتمرکز (DEX)، استیکینگ، اکانت‌های Saving و غیره دارد و حتی زنجیره هوشمند خود را نیز راه اندازی کرده است.


بیشتر بخوانید: آشنایی با زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و ویژگی‌های منحصر‌ به فرد آن!


سهام گذاری در بایننس ساده‌تر و ارزان‌تر است و می‌تواند نقدینگی کوین‌های شما را حفظ کند. اما مشکل بزرگی که دارد این است که کلید خصوصی در اختیار شما نیست؛ در نتیجه ممکن است تا زمان راه اندازی فاز بعدی اتریوم ۲، در طی حملات یا هک، کوین‌های شما از بین برود. در مجموع، برای کسانی که ۳۲ اتر ندارند و یا مهارت راه اندازی نود ولیدیتور را ندارند، استفاده از استیکینگ بایننس می‌تواند گزینه خوبی برایشان باشد.

منبع
میهن بلاکچینbinance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا