متوسط کریپتو پدیا

استاندارد BEP-2 چیست؟ همه چیز درباره استاندارد توکن‌نویسی بایننس چین

احتمالاً از وقتی وارد حوزه رمزارزها شده‌اید بارها عبارت استاندارد توکن را شنیده‌اید. مثلاً شنیده‌اید که استاندارد بایننس کوین BEP-2 است یا توکن یونی سواپ با استاندارد ERC-20 طراحی شده است. ممکن است در اولین مواجهه با این اصطلاحات فنی کمی گیج شوید و بپرسید استاندارد BEP-2 چیست و چه کاربردی دارد؟ اصلاً تفاوت استاندارد بپ۲ با بپ ۲۰ و ای‌آرسی ۲۰ چیست؟ شناخت استانداردها چه کمکی به کاربران می‌کند؟ اصلاً نگران نباشید، در ادامه مقاله به همه این سوالات جواب می‌دهیم. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

استاندارد BEP-2 چیست؟

استاندارد BEP-2 چیست؟

BEP-2 مخفف عبارت Binance Chain Evolution Proposal 2 و به معنای طرح پیشنهادی برای توسعه و تکامل شبکه بایننس است. بپ ۲ در واقع یک استاندارد فنی برای ایجاد و به‌کار بردن توکن‌هایی است که روی زنجیره بایننس معامله می‌شوند. در هر شبکه بلاکچینی ضوابطی وجود دارد که در ساخت هر توکن باید استفاده شوند. این استاندارد نشان‌دهنده این است که در ساخت این رمزارزها، قواعد و مشخصات فنی مورد نیاز شبکه Binance‌ رعایت شده است. باید بدانید که هر استانداردی با توجه به نوع کاربری شبکه بلاکچین طراحی می‌شود. برای اینکه دقیقاً متوجه شوید استاندارد BEP-2 چیست ، ابتدا باید با شبکه بایننس چین و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

Binance Chain یک شبکه بلاکچینی است که توسط پلتفرم بایننس و جامعه آن توسعه پیدا کرده است. صرافی بایننس پلتفرمی است که در بستر این شبکه فعالیت می‌کند. جالب است بدانید که BNB در ابتدا یک کوین با استاندارد erc20 بود که روی شبکه اتریوم قرار داشت. پس از راه‌اندازی بایننس چین، بایننس کوین به عنوان ارز دیجیتال بومی شبکه بایننس به توکنی با استاندارد بپ۲ تبدیل شد. بنابراین اساساً هدف بایننس چین، بومی کردن شبکه صرافی بایننس و داشتن یک توکن بومی بود.

ویژگی‌های توکن استاندارد BEP-2 چیست؟

برای تولید ارزهای دیجیتال با استاندارد BEP2 باید مشخصات فنی زیر رعایت شوند:

 • آدرس منبع: آدرس منبع یا Source Address توکن، صاحب توکن تولید شده را مشخص می‌کند.
 • نام توکن: نام توکن یا Token Name، نام اصلی توکن را نشان می‌دهد. مثلا عبارت Binance Coin، نام توکن BNB است.
 • نماد: نماد یا Symbol شناسه توکنی است که به تازگی صادر شده است. مثلاً BNB سمبل رمزارز بایننس کوین و LPT نماد توکن لایو پیر است.
 • عرضه کل: عرضه کل یا Total Supply که به آن موجودی کل هم گفته می‌شود؛ تعداد کل توکن‌هایی که تاکنون تولید یا استخراج شده‌اند را نشان می‌دهد. همه کوین‌هایی که قبلاً استخراج، قفل یا گم‌شده‌اند هم بخشی از عرضه کل هستند.
 • قابلیت تولید: بعضی از رمزارزها Mintable یا قابل تولید هستند؛ یعنی این امکان وجود دارد که در آینده بر تعداد آن‌ها افزوده شود که در نهایت باعث افزایش تعداد کل توکن‌های تولید شده یا عرضه کل می‌شود.

کاربرد یک توکن با استاندارد bep-2 چیست؟

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، بپ ۲ استانداردی برای ساخت توکن روی زنجیره بایننس است. در واقع این طرح پیشنهادی، مجموعه‌ای از قوانین برای مدیریت رمزارزهایی که قرار است در اکوسیستم بایننس چین قرار بگیرند را توضیح می‌دهد. bep-2 به‌طور کلی اطلاعات زیر را درباره توکنی که در بستر شبکه بایننس قرار دارد، مطرح می‌کند:

۱- رمزارزی که روی بایننس چین قرار دارد حاوی چه اطلاعاتی است.

۲- نحوه عملکرد توکنی که روی زنجیره بایننس قرار می‌گیرد.

از کاربردهای توکن‌هایی با استاندارد بپ ۲ که در بستر Binance Chain دارند، می توان به ارسال و دریافت bnb، تولید توکن‌های جدید روی شبکه بایننس، ارسال، دریافت، سوزاندن، تولید و فریز و آن‌فریز (قفل کردن رمزارزها برای مدتی مشخص و سپس آزاد کردن آن‌ها) کردن توکن‌ها اشاره کرد. محبوب‌ترین توکن استاندارد BEP-2، بایننس کوین است که توسط صرافی بایننس ایجاد شده است. از این ارز دیجیتال می‌توان برای پرداخت هزینه کارمزد معاملات در صرافی بایننس استفاده کرد. حتماً می‌پرسید توکن‌های بپ ۲ را در کجا می‌توانیم خرید و فروش کنیم؟ ارزهای دیجیتال با استاندارد BEP-2 را می‌توانید در صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) یا صرافی‌های غیرمتمرکزی که بر بستر بلاکچین بایننس چین قرار دارند، معامله کنید.

استاندارد Bep-2 با استاندارد Bep-20 چه تفاوتی دارد؟

توکن bep2 چه تفاوتی با توکن bep20 دارد

بایننس اسمارت چین، یک شبکه بلاکچینی موازی با بایننس چین است. در واقع تفاوت مهم Binance Smart Chain با Binance Chain در این است که شبکه هوشمند بایننس از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و با ماشین مجازی اتریوم (EVM) هم سازگاری کامل دارد. در حالی که اکثر تمرکز توسعه‌دهندگان شبکه بایننس ایجاد شبکه‌ای سریع و مقیاس‌پذیر برای انجام تراکنش‌ها در صرافی بایننس است، از BSC برای راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPP) مانند صرافی غیرمتمرکز بایننس استفاده می‌شود. BEP-2 استاندارد برای تولید توکن در شبکه بایننس چین و BEP-20 استاندارد برای تولید توکن در شبکه بایننس اسمارت چین است.

در چه کیف پو‌ل‌هایی می‌توانید توکن‌های bep-2 را نگهداری کنید؟

رمزارزهایی با استاندارد bep-2 را می‌توانید در کیف پول‌های مختلفی نگهداری کنید. اگر طرفدار والت‌های موبایلی هستید، می‌توانید از تراست ولت (Trust Wallet) استفاده کنید. از کیف پول‌های دیگری که از استاندارد بپ۲ پشتیبانی می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Ledger Nano X
 • Ledger Nano S
 • Trezor Model T
 • Coolwallet S

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • استاندارد BEP-2 چیست؟

BEP2 یک استاندارد فنی برای ایجاد توکن‌هایی است که روی زنجیره بایننس (Binance Chain) معامله می‌شوند. در هر شبکه بلاکچینی ضوابطی وجود دارد که در ساخت هر توکن باید استفاده شوند. این استاندارد نشان‌دهنده این است که در ساخت این رمزارزها، قواعد و مشخصات فنی مورد نیاز شبکه بایننس رعایت شده است.

 • آیا می‌توانیم از توکن‌هایی با استاندارد Bep2 روی شبکه‌های دیگر مثل بایننس اسمارت چین و اتریوم استفاده کنیم؟

شبکه‌های بایننس اسمارت چین و بایننس چین مکمل یکدیگر بوده و قابلیت کراس چین (ارتباط بین زنجیره‌ای) دارند. بنابراین به‌راحتی می‌توانید دارایی‌های خود را با استفاده از کیف پول بین این دو شبکه انتقال دهید؛ اما از آن‌جایی که زنجیره‌های بلاکچینی سیستم‌های متمایزی هستند، نمی‌توانید به‌راحتی توکن‌های bep2 خود را به رمزارز erc20 شبکه اتریوم تبدیل کنید.

 • آدرس بپ۲ چیست؟

بعضی از کیف‌ پول‌ها Multicoin هستند. یعنی از کوین‌هایی که روی زنجیره‌های مختلف قرار دارند، پشتیبانی می‌کنند. اگر از چنین کیف پول‌هایی استفاده می‌کنید باید به آدرس عمومی خود توجه داشته باشید. چون در برخی از این کیف پول‌ها مثل تراست ولت هر بار که شبکه را تغییر می‌دهید، آدرس عمومی شما هم تغییر می‌کند. آدرس BEP2 با bnb و آدرس BEP20 با 0x شروع می‌شود.

 • تفاوت ERC20 با استاندارد BEP-2 چیست ؟

به طور خلاصه ای‌آرسی۲۰ و بپ۲ استانداردهای ساخت توکن برای شبکه‌های مختلف هستند. از ERC-20 برای نوشتن قرارداد هوشمند روی شبکه اتریوم و از BEP-2 برای تولید رمزارز روی شبکه بایننس چین استفاده می‌شود. اگر از شبکه Bep2‌ تراکنشی را به یک آدرس ERC20‌ ارسال کنیم،‌ دارایی ما برای همیشه گم می‌شود و دیگر به آن دسترسی نخواهیم داشت.

 • بایننس کوین BEP-2 است یا BEP20؟

هر دو شبکه بایننس اسمارت چین و بایننس چین از کوین BNB پشتیبانی می‌کنند. در واقع این رمزارز ۲ شبکه بلاکچینی دارد که به‌صورت موازی با یکدیگر کار می‌کنند. استاندارد بایننس کوین روی شبکه بایننس bep2 و روی شبکه هوشمند بایننس bep20 است. آدرس بایننس کوین روی بایننس چین با bnb و در BSC با 0x آغاز می‌شود. از BNBهایی که با استاندارد BEP-20 ساخته شده‌اند، می‌توان در پلتفرم‌های دیفای که مبتنی بر بایننس اسمارت چین هستند، استفاده کرد.

 • بیت کوین BEP-2 چیست؟

بیت کوین BEP2 توکن معادل رمزارز بیت کوین روی شبکه بایننس چین است. پشتوانه توکن‌های معادل‌سازی شده، رمزارز اصلی و بومی است. مثلاً پشتوانه BTCB (بیت کوین روی شبکه بایننس) ارز دیجیتال BTC است.

جمع‌بندی

اکثر شبکه‌های بلاکچینی به استانداردی برای تولید توکن نیاز دارند. در واقع این استاندارد بیانگر مشخصات فنی است که در ساخت رمزارز مورد نظر باید رعایت شود. در این مقاله به این پرداختیم که استاندارد BEP-2 چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و تفاوت آن را با استانداردهای پرکاربردی همچون BEP-20 و ERC-20 شرح دادیم. به نظر شما آیا این استانداردها می‌توانند جایگزینی برای یکدیگر باشند؟ آیا فکر می‌کنید شبکه‌های مختلف برای توسعه استانداردهای فنی با یکدیگر رقابت می‌کنند؟

منبع
academy.binance.comcoinmarketcap.comgithub.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا