کریپتو کده

شبکه آکالا (Acala) و توکن ACA چیست؟ آشنایی با هاب اقتصادی اکوسیستم پولکادات

پولکادات با ارائه خدمات زیرساختی، می‌خواهد به عنوان لایه زیربنایی (لایه صفر)، یا آن طور که خودش اطلاق می‌کند – «اینترنت بلاکچین» – آینده چندزنجیره‌ای دنیای بلاک چین تبدیل شود. امنیت مشترک و ارتباط آسان بین اجزای مختلف اکوسیستم، راهکار پولکادات برای برآوردن نیاز پروژه‌های مختلف است. اولین پاراچینی که موفق به اجاره جایگاه در اکوسیستم پولکادات شد، شبکه آکالا (Acala) بود. آکالا مجموعه‌ای از خدمات دیفای را ارائه می‌دهد و قصد دارد هاب اقتصادی اکوسیستم پولکادات باشد. در ادامه این مطلب اشاره خواهیم کرد که آکالا چیست؟ چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ توکن بومی آن (ACA) چه کاربردی دارد و چه اهدافی برای آینده خود متصور است. با ادامه این مطلب و میهن بلاکچین همراه باشید. برای آشنایی با مفاهیم پایه‌ای اکوسیستم پولکادات همچون پاراچین و پاراترد، خواندن مطلب زیر راهگشا خواهد بود:

شبکه آکالا چیست؟

شبکه آکالا چیست؟

آکالا شبکه اقتصادی غیرمتمرکز و هاب نقدینگی پولکادات است. آکالا شبکه‌ای با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است که با ماشین مجازی اتریوم تطبیق دارد و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از امکانات اتریوم و سابستریت به شکل همزمان استفاده کنند. این شبکه با چند سرویس داخلی برای دیفای بهینه شده است و اولین استیبل کوین غیرمتمرکز بیش‌وثیقه‌گذاری شده اکوسیستم پولکادات (مشابه دای در اتریوم) را با نام aUSD ارائه می‌دهد. همچنین آکالا لیکویید استیکینگ را با توکن‌های LDOT برای کاربران خود فراهم می‌کند. همکاری این شبکه با پل چند شبکه‌ای ren و دیگر پروژه‌ها، امکان انتقال دارایی از دیگر شبکه‌ها به آکالا را ممکن ساخته است.

بنیاد آکالا پیش از اجاره پاراچین در شبکه پولکادات، موفق به ایجاد پروژه کارورا (Karura) در بلاکچین کوساما شده بود. همچنین شبکه تستی آکالا به نام ماندالا (Mandala) نیز فعال است و کاربران و توسعّ‌دهندگان می‌توانند پیش از استفاده از شبکه اصلی، با قابلیت‌های آکالا به شکلی رایگان آشنا شوند و یا محدودیت‌های برنامه‌های خود را قبل از راه‌اندازی آزمایش نمایند.

پروژه‌ها چگونه می‌توانند در آکالا فعالیت کنند؟

توسعه‌دهندگان می‌توانند به چهار شکل پروژه‌های خود را در آکالا راه‌اندازی کنند:

راه‌اندازی پروتکل با مجوز از طریق ماژول‌ها و پالت‌های آکالا

این راه را می‌توان نوعی همکاری بین پروتکلی دانست و نیازمند همکاری تیم آکالاست. برای مثال پروتکل رن از این طریق با تعامل با آکالا توانسته است که بریج بیت کوین خود را به کاربران آکالا ارائه دهد.

راه‌اندازی پروژه بی‌نیاز به مجوز به واسطه زبان سالیدیتی

همان‌طور که اشاره شد این شبکه با ماشین مجازی خود (Acala EVM) قادر به اجرای برنامه‌های نوشته شده با سالیدیتی است. بنابراین توسعه‌دهندگانی که تجربه توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه‌های دیگر را داشتّ‌اند می توانند به راحتی از طریق آکالا به اکوسیستم وسیع پولکادات دسترسی داشته باشند.

توسعه به وسیله زبان اینک

زبان اینک – ink! – که توسط پولکادات توسعه یافته است و بر مبنای زبان برنامه‌نویسی راست نوشته شده است، ابزاری برای توسعه قرارداد هوشمند در اکوسیستم پولکادات است. این زبان هنوز به شکل کامل قابل استفاده نیست و ابزارهای مرتبط به آن در حال توسعه هستند.

اتصال پاراچین/شبکه از طریق پروتکل ارتباطی XCMP

این پروتکل پیام بین شبکه‌ای از دیگر ابداعات پولکادات است که در مرحله تست نهایی قرار دارد (در شبکه تست روکوکو) و به زودی مهیای استفاده در شبکه اصلی می‌شود. با استفاده از این امکان، پاراچین‌ها یا دیگر بلاکچین‌های مبتنی بر سابستریت (Substrate) می‌توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و پیام و دارایی رد و بدل نمایند.

شبکه آکالا چه ویژگی‌هایی دارد؟

این شبکه همانند دیگر پاراچین‌های اکوسیستم پولکادات از امنیت اشتراکی اعتبارسنج‌های پولکادات استفاده می‌نماید اما احتیاج به تعدادی نود با نام تجمیع‌کننده (Collators) برای بسته‌بندی، تجمیع و ارسال بسته‌های اطلاعاتی به اعتبارسنج‌های مرکزی برای ثبت در زنجیره رله نیازمند است. آکالا به دنبال اداره دموکراتیک شبکه و واگذاری اختیارات به کاربران است. این امر در طی سه فاز به انجام خواهد رسید. با توجه به اینکه از افتتاح این شبکه کمتر از دو ماه می‌گذرد، هنوز بنیاد آکالا نقشی اساسی در اداره روزمره این شبکه دارد.

از دیگر قابلیت‌های جذاب این شبکه علاوه بر کارمزد تراکنش اندک، می‌توان به امکان پرداخت کارمزد تراکنش به وسیله چندین ارز – به جز ارز بومی ACA – اشاره کرد. در ابتدای راه ارزهایی همچون DOT، ETH، aUSD، USDC و ren‌BTC مورد پشتیبانی قرار می‌گیرند اما سیاهه این ارزها به مرور بیشتر خواهد شد.

همان‌طور که اشاره کردیم این شبکه چند پروتکل دیفای بومی دارد؛ یکی از آن‌ها استیبل کوین دلار آکالا (aUSD) است که با وثیقه‌گذاری DOT یا مشتقات آن توسط کاربر، ضرب و ایجاد می‌شود. شیوه کار این استیبل کوین مشابه استیبل کوین‌های بیش‌وثیقه‌گذاری شده (Over Collaterized) همچون دای (DAI) از پلتفرم میکر است. دو پروتکل داخلی این شبکه هونزون (Honzon) و هما (Homa) نام دارند:

  • هونزون همان پروتکل مسئول ضرب aUSD است. هر دلار آکالا توسط سبدی از دارایی‌ها پشتیبانی می‌شود. هر کاربر برای دریافت aUSD باید دارایی‌های مشخصی (همچون ACA، دات و غیره) را وثیقه بگذارد و aUSD وام بگیرد. همچون پلتفرم‌های وام‌دهی، در صورتی که ارزش وثیقه از حد مشخصی پایین‌تر بیاید، پروتکل برای کاهش ریسک، دارایی کاربر را به حراج می‌گذارد. دیاگرام عمل این پروتکل را تصویر پایین مشاهده می‌کنید.
دیاگرام هونزون
  • پروتکل هما به دنبال حل کردن مشکل نقدینگی دارایی‌های استیک شده است. یکی از مشکلات شبکه‌های مبتنی بر PoS این است که اگر فرصت اقتصادی جذاب‌تری از استیکینگ در انتظار ارزهای بومی پروتکل باشد، ممکن است سبب خروج ارز از استیکینگ و کاهش امنیت شبکه شود. یکی از راهکارها برای مقابله با این معضل، نمایش پوزیشن‌های قفل شده در استیکینگ به وسیله توکن دیگری (برای مثال LDOT برای DOT قفل شده) و استفاده از آن در فعالیت‌های دیفای است. این چنین کارایی سرمایه نیز بالا می‌رود. هما چنین وظیفه‌ای دارد. به نوعی می‌توان آن را نوعی واسطه برای استیک در اکوسیستم پولکادات دانست. کوین‌های دات را می‌توانید واریز کنید و در ازای آن LDOT دریافت نمایید. هما سپس با توجه به معیارهای خود آن را در اعتبارسنج‌های مختلف استیک می‌کند. همچنین امکان مبادله بین این دو توکن در این پروتکل فراهم است.

توکن ACA چیست؟

ارز دیجیتال آکالا (ACA)، کوین بومی شبکه آکالا است. قیمت توکن ACA در زمان نگارش این مطلب ۱.۸۷ دلار است. حداکثر عرضه این توکن ۱ میلیارد عدد است که از این میان نزدیک به ۷۰ میلیون (۷ درصد) آن در گردش است. ارزش بازار این ارز ۱۲۹ میلیون دلار است که از این حیث در رتبه ۳۶۱ باارزش‌ترین ارزهای دیجیتال است. بیشترین قیمت تاریخی آن ۳.۱ دلار (پنج بهمن ۱۴۰۰) و کمترین قیمت آن با ۱.۲۲ دلار در ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ رقم خورده است.

این توکن تورمی نیست و تمامی آن پیش‌استخراج شده و در قراردادهای مختلف قفل است. نحوه توزیع و تخصیص آن به شکل زیر است:

نحوه توزیع توکن ACA

همانطور که به خوبی مشخص است نزدیک به ۵۰ درصد از کل توکن‌ها به جامعه کاربری اختصاص یافته است. ۲۰.۲۵ درصد به تیم سازنده، ۱۱.۶۶ درصد به سرمایه‌گذاران و ۱۸.۳۳ درصد به سرمایه‌گذاران اولیه اختصاص پیدا کرده است.

از ۴۹.۷۶ درصد اختصاص یافته به جامعه کاربری، ۳۴ درصد سهم صندوق ذخیره‌ای برای اجاره پاراچین‌های آتی و پرداخت پاداش حامیان وام‌جمعی پاراچین اولیه است. ۱۰.۷۶ درصد به خزانه بنیاد آکالا و ۵ درصد به برنامه‌های توسعه‌ای اکوسیستم تعلق دارد.

ارز ACA پنج نقش در این شبکه دارد:

۱) از آن به عنوان وسیله پرداخت کارمزد تراکنش استفاده می‌شود. ۲) به عنوان پاداش به نودهای Collators اعطا می‌شود. ۳) نقش حاکمیتی دارد و کاربران به وسیله آن می‌توانند رای دهند یا پیشنهاد جدیدی به ثبت برسانند. ۴) مشخصات دو پروتکل سیستمی (میزان وثیقه، حد سود و غیره) را با رای‌گیری تعیین نماید. ۵) تیم‌های دیگر می‌توانند با استیک کردن آن، پالت‌ها و ماژول‌های جدیدی در شبکه راه‌اندازی کنند.

تیم توسعه‌دهنده شبکه Acala چه کسانی هستند؟

تیم توسعه‌دهنده آکالا

بنیاد آکالا زاده پروتکل لامینار (Laminar Protocol) است و تمامی چهار هم‌بنیان‌گذار آکالا، پیش‌تر در لامینار نقشی اساسی ایفا کرده‌اند.

بت چن (Bette Chen) دانش‌آموخته مهندسی کامپیوتر و سپس MBA از دانشگاه‌های اوکلند و دوک است. او مدیر ارشد عملیاتی آکالا است.

روییتائو سو (Ruitao Su) مدیر ارشد اجرایی و یکی دیگر از هم‌بنیان‌گذاران آکالا است. او دانش‌آموخته رشته بازرگانی از دانشگاه اوکلند است.

نقشه راه پروتکل آکالا چیست؟

نقشه راه آکالا

نقشه راه پروتکل آکالا حاوی زمان‌بندی دقیق نیست و تنها شاهد فازهای مختلف توسعه در آن هستیم. چیزی که واضح است آن است که به زودی شاهد برنامه‌های نقدینگی تشویقی و ایجاد پروتکل‌هایی برای سواپ، وام‌دهی و مبادله در این شبکه خواهیم بود. همچنین فاز آخر دموکراتیزه کردن شبکه در اینده پیش‌بینی شده است.

ارز ACA را از کجا تهیه کنیم؟

این ارز را می‌توانید از صرافی‌های بایننس، کوکوین، Gate و هیوبی تهیه نمایید.

توکن آکالا را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

این شبکه، شبکه‌ای مبتنی بر سابستریت است و باید از کیف پول‌هایی که از اکوسیستم پولکادات پشتیبانی می‌کنند، برای نگهداری آن استفاده کرد. کیف پول افزونه‌ای و پورتال polkadot.js و والت Polkawallet از بهترین گزینه‌های موجود برای این کار هستند. در مطلب زیر برخی از بهترین کیف پول‌های اکوسیستم پولکادات را معرفی کردیم. همچنین توجه کنید که با توجه به سازگاری این شبکه با EVM اتریوم، می‌توانید به راحتی آدرس آکالای خود را به یک آدرس اتریومی متصل کنید و موجودی خود را در هر دو حساب مشاهده کنید.

جمع‌بندی

شبکه آکالا به دنبال ایجاد هابی اقتصادی در اکوسیستم پولکادات است و در این راه امکاناتی همچون استیبل کوین بومی بیش وثیقه‌گذاری شده و پروتکل لیکویید استیکینگ را برای کاربران فراهم کرده است. همچنین انطباق کامل با EVM و مپ کردن هر آدرس سابستریتی به آدرسی متناظر در شبکه اتریوم، کار را برای توسعه‌دهندگانی که قصد توسعه زنجیره‌های فعال برنامه‌های غیرمتمرکز خود دارند، ساده‌تر کرده است. نظر شما در خصوص شبکه آکالا چیست؟ آیا تاکنون از سرویس‌های آن استفاده کرده‌اید؟

منبع
acala

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا