کریپتو کده

اکوسیستم کازموس چیست؟ با Cosmos Hub و ارز ATOM آشنا شوید

کازموس (Cosmos) مجموعه‌ای از بلاک چین‌های موازی و مستقل است که قابلیت ارتباط با یکدیگر را دارند. کازموس با هدف افزایش مقیاس‌پذیری و توان ایجاد ارتباط بین شبکه‌های مختلف پا به عرصه گذاشت. هم‌اکنون اکوسیستم کازموس مجموعه‌ای از ۴۶ بلاکچین مختلف است که می‌توانند به کمک پروتکل ارتباطی توسعه یافته توسط این مجموعه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با ادامه این مطلب همراه باشید تا ببینیم که اکوسیستم کازموس چیست؟ نقش کازموس هاب (Cosmos Hub) در آن چیست؟ و در نهایت با ارز دیجیتال اتم (ATOM) بیشتر آشنا شویم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مطلب در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ بروز شد.

کازموس چیست؟

شبکه کازموس اینترنت بلاکچین‌ها
منبع: cosmos.network
پیش از هر چیز، می‌خواهم بر تفاوت دو کلمه که به شکل متداول به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما دو مفهوم مجزا هستند، تاکید کنم: اکوسیستم کازموس (Cosmos) مجموعه‌ای از بلاک چین‌هاست که کازموس هاب (Cosmos Hub)، نخستین و تاکنون مهم‌ترین شبکه این مجموعه است، ارز دیجیتال بومی این شبکه اتم (ATOM) نام دارد. برخی از مطالب گفته شده در این مطلب به کل اکوسیستم و برخی (برای مثال بخش مربوط به نقشه راه و توکن) تنها به کازموس هاب مرتبط است.

برای شناخت ریشه توسعه این بلاک چین شاید بد نباشد که از شعار این بلاک چین آغاز کرد: «اینترنت بلاک چین‌ها». این شبکه از ابتدا با هدف برطرف کردن معضل دیگر شبکه‌ها پا به میدان گذاشت. با توجه به اینکه در زمان ایده‌پردازی اولیه این شبکه، راهکارهای عمودی افزایش مقیاس‌پذیری (همچون شبکه لایتنینگ و رول‌آپ‌ها) چندان در حل این معضل موفق نبودند و مشکلات دیگری همچون مصرف انرژی بالا، مکانیزم‌های حاکمیتی ناکارآمد و عملکرد ضعیف (حداقل با معیار نرخ تراکنش بر ثانیه) در شبکه‌های آن زمان موجود بود، کازموس با معماری تازه‌ای پا به میدان گذاشت.

در معماری مدنظر کازموس، شبکه‌هایی مستقل و موازی وجود دارند که توسط الگوریتم اجماع تاب‌آور در برابر خطای بیزانس تندرمینت (Tendermint BFT) اداره می‌شوند. به هر یک از این شبکه‌ها یک ناحیه (Zone) گفته می‌شود. از سوی دیگر تعدادی نقطه اتصال یا هاب (Hub) نیز وجود دارند که می‌توانند ارتباط بین این شبکه‌ها را به وسیله پروتکلی ارتباطی به نام IBC ممکن سازند. همچنین توسعه فنی بلاکچین به سادگی توسط فریم‌ورک ابداعی این مجموعه به نام Cosmos-SDK امکان‌پذیر است.

Cosmos

اکوسیستم کازموس چطور کار می‌کند؟

همان‌طور که در بخش پیشین اشاره کردیم، اکوسیستم کازموس سه جز اصلی دارد:

 • تندرمینت کور (Tendermint Core) یا موتور محرکه این بلاک چین که وظیفه اجماع را به عهده دارد.
 • پروتکل ارتباط بین بلاک چینی (Inter Blockchain Communication) یا IBC که ارتباط شبکه‌های این اکوسیستم با یکدیگر را ممکن می‌سازد.
 • فریم‌ورک Cosmos-SDK که با طراحی ماژولار خود و هماهنگی کامل با الگوریتم اجماع BFT، امکان استقرار و راه‌اندازی بلاک چین‌ها را به راحتی امکان‌پذیر می‌کند.

در ادامه به بررسی این اجزا می‌پردازیم:

Tendermint نیروی محرکه بلاک چین Cosmos

مساله ژنرال‌های بیزانس

Tendermint جایگزینی برای PBFT یعنی Practical Byzantine Fault Tolerance است. سیستم BFT نوعی سیستم است که در شرایط مشابه مساله ژنرال‌های بیزانس، می‌تواند تا حداکثر یک سوم نود متخاصم را تحمل کند و تاب آورد. تندرمینت نرم‌افزاری برای بازتولید یک وضعیت صحیح (state) بر روی تعداد زیادی دستگاه به شکل امن و پیوسته است؛ بدین ترتیب که هر دستگاه سالم (صادق و متصل به شبکه) یک تراکنش را می‌بیند و به یک وضعیت پس از محاسبه می‌رسد. همچنین همان‌طور که گفته شد، حتی اگر یک سوم دستگاه‌ها به هر دلیلی پاسخ‌گو نباشند و یا قصد حمله به شبکه را داشته باشند، این الگوریتم می‌تواند به شکل ایمن به فعالیت خود ادامه دهد.

یکی از ویژگی‌های جذاب تندرمینت، جداسازی بخش مربوط به اجماع از بخش ارتباط با منطق برنامه است. بخش دوم ABCI نام دارد و مشابه سوکتی در شبکه برای ارتباط است. با جداسازی این دو بخش، می‌توان گستره وسیعی از زبان‌های برنامه‌نویسی را برای توسعه منطق برنامه به کار گرفت و به راحتی به بخش اجماع متصل کرد. بخش اجماع نیز توان شخصی‌سازی دارد.

نحوه رسیدن به اجماع در کازموس

به شکل مختصر تندرمینت یک الگوریتم اجتماع BFT است که بر اساس گواه اثبات سهام (PoS) کار می‌کند و قطعیت سریع (Fast Finality) و مسئولیت‌پذیری در برابر فورک (Fork Accountability) – بدین مفهوم که نودهای خرابکار را می‌توان شناسایی و مجازات (Slash) کرد – را به ارمغان می‌آورد. این موتور محرکه از رای‌گیری دومرحله‌ای سود می‌برد.

الگوریتم اجماع تندرمینت نرخ تراکنش بالایی دارد. در پست بلاگ این مجموعه، از نرخ ۱۰۰۰۰ تراکنش بر ثانیه صحبت به میان آمده است اما در بررسی‌های صندوق سرمایه‌گذاری پارادایم، نرخ تراکنش کازموس هاب (و نه کل اکوسیستم به شکل همزمان) با مجموعه ۶۴ ولیدیتور فعال، در حدود ۴۰۰۰ تراکنش بر ثانیه برآورد شده است.

نرخ تراکنش Cosmos

کیت توسعه نرم‌افزار Cosmos

بلاک چین‌های مستقل اکوسیستم کازموس (به عنوان مثال Osmosis و EVMOS) معمولا به کمک کیت توسعه نرم‌افزار کازموس (Cosmos SDK) توسعه می‌یابند و نوشته می‌شوند. این کیت به شکل ماژولار طراحی شده است و انعطاف زیادی دارد. می‌توان این کیت را نوعی میان‌افزار دانست. Cosmos SDK به شکل به خصوص برای طراحی Appchain‌ها (بلاک چین‌هایی که تنها از یک dApp تشکیل شده‌اند و به شکل اختصاصی عمل می‌کنند؛ برای مثال دکس ازموسیس) مناسب و ایده‌آل است با این وجود به کمک ابزارها و ماژول‌های ترکیب پذیری همچون CosWasm، Ethermint و Agorig Swingset می‌توان به ترتیب با زبان‌های راست، سالیدیتی و جاوا اسکریپت برنامه‌های مختلف نوشت.

پروتکل ارتباطی IBC

پروتکل ارتباط بین بلاکچینی IBC پروتکلی متن‌باز است که به شبکه‌ها اجازه می‌دهد تا به شکل بی‌نیاز از اعتماد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و پیام و دارایی منتقل کنند. برای مثال شبکه و صرافی غیرمتمرکز ازموسیس به کمک همین ابزار، می‌تواند با دیگر شبکه‌های اکوسیستم کازموس ارتباط برقرار کند و دارایی‌ها را انتقال دهد. شمایی از این ارتباط را در شکل زیر مشاهده می‌کنید. پروتکل IBC در ماه مارس ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و هم‌اکنون ۴۴ شبکه را در برمی‌گیرد.

پروتکل IBC. منبع: mapofzones.com

یکی از مزایای IBC به خصوص برای شبکه‌های کوچک‌تر، به مدد سوپرفلویید استیکینگ (Superfluid Staking) نمایان می‌شود؛ معمولا سرمایه‌های سرگردان، به دنبال تعقیب سود، از شبکه‌ای به شبکه دیگر می‌روند و اگر میزان خروج سرمایه از یک شبکه زیاد باشد، با توجه به الگوریتم گواه اثبات سهام، می‌تواند امنیت بلاک چین را به مخاطره اندازد اما به کمک IBC و سوپرفلویید استیکینگ، می‌توان ارز دیجیتال بومی یک شبکه کوچک را منتقل کرد و در عین استفاده از آن در پروتکل‌های دیفای و فرصت‌های پرسود در شبکه‌های دیگر، همچنان از آن برای حفظ امنیت شبکه استفاده نمود.

مزیت دیگر این پروتکل، این است که نیازی به برقراری مستقیم ارتباط بین دو شبکه نیست؛ بلکه شبکه‌ها با ارسال بسته‌هایی از اطلاعات در کانال‌های تعبیه شده، می‌توانند ارتباط برقرار کنند. این پیام‌ها به کمک کلاینت‌های سبک در طرف دیگر قابل راستی‌آزمایی هستند.

برای آشنایی با نحوه ارسال تراکنش بین بلاک چینی به کمک IBC، مطلب زیر را مطالعه کنید:

تیم توسعه‌دهنده Cosmos کیست؟

تیم توسعه‌دهنده کازموس

بنیاد اینترچین (Interchain Foundation)، یک موسسه غیرانتفاعی ثبت شده در سوییس است که به منظور حمایت از توسعه اکوسیستم کازموس تاسیس شده است. این بنیاد شرکت توسعه نرم‌افزار All in Bits را به استخدام درآورد تا زیرساخت فنی لازم را توسعه دهد. شرکت آل این بیتس، با نام Tendermint Inc نیز فعالیت می‌کرد. این شرکت اخیرا طی تغییر برند، نام خود را به Ignite تغییر داد. بنابراین هرجا صحبت از AiB شد، همان ایگنایت و یا تندرمینت مدنظر است. اگرچه شرکت تندرمینت، توسعه‌دهنده اجماع Tendermint Core است، اما بین این دو تفکیک قائل شوید.

Tendermint و به بیان گسترده تر Cosmos تیم برجسته‌ای دارد. بیایید با اعضای اصلی آشنا شویم:

 • Jae Kwon: جی کوان رییس بنیاد اینترچین و ‌هم‌بنیان‌گذار تندرمینت است. او قبلا مجموعه I done this را بنیان‌گذاری کرده بود که یک اپلیکیشن افزایش بهره‌وری برای تیم‌هاست. او همچنین مشارکت‌های گسترده‌ای با پروژه های متعددی مانند Scramble.io، Flywheel networks و Yelp داشته است. او دانش‌آموخته دانشگاه کورنل است.
 • Ethan Buchman: ایتن بوکمن پیش‌تر مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیان‌گذاران تندرمینت بوده است. او هم ‌اکنون نایب رییس بنیاد اینترچین است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه Guelph می باشد و هم‌اکنون مدیر ارشد اجرایی در شرکت Informal Systems است. اولین کار او در بلاک چین با Eris Industries بود و به سال ۲۰۱۴ برمی گردد.
 • Peng Zhong: پنگ ژونگ سکان‌دار فعلی ایگنایت (تندرمینت سابق) است. او پیش‌تر مدیر ارشد طراحی این شرکت بوده است.

کمی تاریخچه توسعه این اکوسیستم را مرور کنیم:

 • همه‌چیز از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. جی کوان نخستین فردی بود که تاب‌آوری در برابر خطای بیزانس را به حوزه بلاک چین‌های PoS آورد و سپس شرکت All in Bits را بنیان نهاد.
 • در سال ۲۰۱۵ ایتن بوکمن به کوان پیوست و کار توسعه Tendermint BFT را پی گرفتند. در این سال با همکاری شرکت Monax، نسخه اولیه سازگار با EVM تندرمینت با نام اترمینت ۱ ارائه شد.
 • این دو در سال ۲۰۱۶ وایت پیپر اولیه کازموس را منتشر کردند. ایده کازموس به عنوان ایده‌ای نوآورانه در هفته بلاکچین شانگهای شناخته شد. بنیاد اینترچین نیز در این سال شکل گرفت. این بنیاد با شرکت تندرمینت قرارداد امضا کرد.
 • در سال ۲۰۱۷ و تنها در عرض سی دقیقه، ICF موفق به جذب سرمایه ۱۶.۸ میلیون دلاری شد. اولین نسخه Cosmos SDK نیز در این سال توسعه یافت.
 • اعتبارسنج‌های کازموس بیش از ۲۰ تست‌نت عمومی را راه‌اندازی کردند. ایده IBC به عنوان پروتکلی ارتباطی بیش از پیش شکل گرفت و کار بر روی مشخصات فنی آن آغاز شد. کازموس تست‌نتی به نام Game of Stakes برای آزمودن شبکه در شرایط سخت راه‌اندازی کرد.
 • SDK کازموس توجهات را به خود جلب کرد و بایننس از این کیت برای ساخت بایننس چین (BC) استفاده کرد. در نهایت در ۱۳ مارس ۲۰۱۹، شبکه کازموس هاب شروع به فعالیت کرد.

نقشه راه Cosmos چیست؟

رویدادهای هیجان‌انگیزی پیش روی شبکه کازموس هاب و اکوسیستم Cosmos به شکل عام است. اسامی بروزرسانی‌های کازموس متاثر از نام‌گذاری یونانی در فایننس است. در ادامه نقشه راه Cosmos را با هم مرور خواهیم کرد:

 • بروزرسانی دلتا (تکمیل شده در جولای ۲۰۲۱)
  طی این آپگرید، کلاینت شبکه به نسخه ۵ گایا (Gaia) بروز شد. همچنین ماژول AMM اختصاصی شبکه کازموس در گرویتی دکس (Gravity DEX) افتتاح شد. این ماژول قدم اولیه در راه تامین نقدینگی و انجام معاملات در سطح اکوسیستم بود.
 • بروزرسانی وگا (تکمیل شده در دسامبر ۲۰۲۱)
  در پی آپدیت شدن گایا به نسخه شش، تغییرات گسترده‌ای در سطح اکوسیستم کازموس انجام شد: با تغییر در ماژول فی تراکنش، امکان پرداخت فی برای حسابی دیگر مهیا شد. همچنین ماژول اعتباربخشی نیز بروز شد؛ طی این اقدام، امکان واگذاری حق انجام تراکنش به حسابی دیگر ممکن است. همچنین بریج گرویتی آغاز به کار کرد که امکان انتقال دارایی بین کازموس و شبکه اتریوم را فراهم کرد. همچنین مقدمات بدل کردن کازموس هاب به روتری برای باقی شبکه‌های اکوسیستم کازموس که مایل به استفاده از امنیت این شبکه هستند فراهم شد.
 • بروزرسانی تتا (تکمیل شده در آوریل ۲۰۲۲)
  انقلابی‌ترین تغییر این نسخه، گام برداشتن در مسیر حساب‌های بین زنجیره‌ای (Interchain Account) بود؛ این حساب‌ها، تجربه کاربری را به شدت بهبود خواهند بخشید و طیف وسیعی از کارها را ممکن خواهند ساخت. شبکه‌هایی که این تغییر را بپذیرند و اجرایی کنند می‌توانند به عنوان شبکه میزبان و یا کنترل‌کننده (در حال حاضر تنها شبکه کازموس هاب) فعالیت کنند. با پیشرفت این قابلیت در بروزرسانی بعدی، کاربر می‌تواند به کمک شبه APIهایی که شبکه‌های دیگر فراهم می‌کنند، فرامین و دستورات را به شبکه‌های دیگر بفرستد و علاوه بر انتقال دارایی، برای مثال دستور استیک کردن همزمان آن را هم صادر کند.
 • بروزرسانی رو (انتظار می‌رود در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ محقق شود)
  تکمیل Interchain Accounts تنها بخشی از این آپدیت پر و پیمان است. لیکویید استیکنگ و فراهم کردن انتقال پاداش و حق رای، از دیگر مواردی است که بهبود خواهد یافت. تغییراتی در ماژول حاکمیتی صورت خواهد گرفت و از سوی دیگر فرایند مرتبط با فی شبکه دستخوش تغییر خواهد شد.
 • بروزرسانی لاندا (انتظار می‌رود در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ محقق شود)
  مهم‌ترین تغییر این بروزرسانی، حرکت به سوی اعتبارسنجی بین زنجیره‌ای یا امنیت اشتراکی است. در مدلی که فعلا درنظر گرفته شده است، زیرمجموعه‌ای از ولیدیتورهای شبکه کازموس هاب، امنیت شبکه دوم را هم تامین خواهند کرد و در ازای آن، شبکه دوم، ارز دیجیتال اتم پرداخت خواهد کرد. این به شبکه‌های کوچک و جدید اجازه خواهد داد تا به جای فکر کردن درباره امنیت شبکه، از امنیت شبکه‌ای بسیار بزرگ‌تر با هزینه اندک بهره‌مند شوند.
 • بروزرسانی اپسیلون (انتظار می‌رود در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ محقق شود)
  در طی این بروزرسانی، ولیدیتورها می‌توانند انتخاب کنند که می‌خواهند امنیت شبکه‌های دیگر را هم تامین کنند یا خیر. علاوه بر آن، SDK نیز دستخوش تغییرات فنی خواهد شد و شاهد افزایش بهره‌وری به کمک درخت مرکل اسپارس (SMT) خواهیم بود.
 • بروزرسانی گاما (انتظار می‌رود در سه ماهه اول ۲۰۲۳ محقق شود)
  شبکه‌ها می‌توانند مجموعه ولیدیتورهای خود را با مجموعه ولیدیتورهای شبکه بزرگ‌تر (کازموس هاب) ترکیب کنند.

روند تصمیم‌گیری در مدل حاکمیتی کازموس هاب چیست؟

ماژول آنچینی برای مدیریت پیشنهادات وجود دارد. هر پیشنهاد در ابتدا فرصتی به نام دوره واریز دارد؛ در این مدت – که نهایتا تا ۱۴ روز به طول خواهد انجامید – پیشنهاددهنده یا دیگر افراد حامی، باید مجموعا ۶۴ عدد اتم تهیه و واریز نمایند. اگر پیش از ۱۴ روز،‌این مقدار واریز شود، این دوره به اتمام خواهد رسید،‌در غیر این صورت اگر پس از ۱۴ روز همچنان این میزان تامین نشده باشد، مبالغ تامین شده سوزانده خواهند شد.

سپس وارد دوره رای‌گیری می‌شویم که هم‌اکنون ۱۴ روز تعریف شده است. شرکت‌کنندگان می‌توانند چهار گزینه Abstain (به معنی اینکه رای‌دهنده نسبت به مفاد پیشنهاد بی‌تفاوت است)، Yes (به معنی موافقت با پیشنهاد)، No (به معنی مخالفت) و NoWithVeto (به معنی مخالفت شدیدتر با پیشنهاد) را انتخاب کنند.

اگر بیش از یک سوم رای‌دهندگان گزینه آخر (نه به همراه وتو) را انتخاب نمایند، وثیقه پیشنهاددهندگان ضبط و سوزانده خواهد شد. همچنین اگر رای‌گیری به حد نصاب (۴۰درصد از کل اتم‌های استیک شده) نرسد، باز هم وثیقه ۶۴ اتمی سوزانده خواهد شد.

در صورتی که رای‌گیری به حد نصاب ۴۰ درصدی برسد، بیش از ۵۰ درصد به گزینه بله رای دهند و تعداد رای‌دهندگان «نه به همراه وتو» کمتر از یک سوم باشد، پیشنهاد تصویب خواهد شد. وزن رای‌دهی به میزان استیک آدرس در انتهای دوره ۱۴ روزه رای‌گیری وابسته است و متناسب با به کل میزان اتم‌های استیک شده محاسبه می‌شود. به عنوان مثال به این پیشنهاد تصویب شده نگاهی بیاندازید.

ارز دیجیتال اتم (ATOM) چیست؟

ارز دیجیتال بومی کازموس هاب (با کل اکوسیستم کازموس اشتباه گرفته نشود)، کوین اتم ATOM است. سه کاربرد اصلی این رمزارز عبارتند از: پرداخت هزینه تراکنش (گس)، استیکینگ و مشارکت در فرایندهای حاکمیتی.

قیمت ارز دیجیتال اتم در زمان نگارش این مطلب ۱۴.۶۷ دلار است. ارزش بازار این شبکه ۴.۱ میلیارد دلار است که از این حیث در رتبه ۲۹ ارزها و توکن‌های دیجیتال قرار دارد. در حال حاضر ۲۸۶ میلیون عدد توکن ATOM در حال گردش است. بیشترین قیمت تاریخی این توکن با ۴۴.۷ دلار در مهر سال ۱۴۰۰ (سپتامبر ۲۰۲۱) و کمترین قیمت آن در ماه مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) با قیمت ۱.۱۳ دلار رقم خورد.

بنیاد اینترچین در سال ۲۰۱۷ دو دور جذب سرمایه خصوصی و یک راند فروش عمومی برگزار کرد. در جریان این فرآیند جمع‌آوری سرمایه، توکن‌ها به شیوه زیر توزیع شدند:

 • بنیاد اینترچین ۱۰ درصد عرضه اولیه معادل ۲۳.۶ میلیون توکن؛ برای ادامه تحقیق و توسعه بر روی وب ۳ و پیشرفت اکوسیستم کازموس.
 • آل این بیتس (AiB) ۱۰ درصد عرضه معادل ۲۳.۶ میلیون اتم؛ برای توسعه فنی شبکه کازموس
 • شرکت‌کنندگان در رویداد عمومی جذب سرمایه ۶۷.۹ درصد معادل ۱۶۰ میلیون اتم؛ این افراد در ماه آپریل ۲۰۱۷، ۱۶ میلیون دلار (به فرم اتر و بیت کوین) به این اکوسیستم اهدا کردند.
 • سرمایه‌گذاران اولیه (Seed) ۵ درصد معادل ۱۱.۸ میلیون عدد اتم؛ در ازای سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار دلاری
 • بخش همکاری‌های استراتژیک و همکاری‌های اولیه ۷.۱ درصد معادل ۱۶.۸ میلیون اتم؛ به خاطر اهدای ۱.۳ میلیون دلار
نحوه تخصیص توکن‌های اتم. منبع: coin98.net
نحوه تخصیص توکن‌های اتم. منبع: coin98.net

در مجموع ۲۳۶.۱۹ میلیون عدد ATOM در ابتدا عرضه شد. عرضه این توکن سقف مشخصی ندارد و از طریق فرایندهای حاکمیتی تعیین می‌شود. در حال حاضر میزان تورم انتشار توکن‌های جدید از فرایندی پویا که به شکل بلوک به بلوک محاسبه می‌شود، پیروی می‌کند. محدوده تورم سالیانه بین ۷ تا ۲۰ درصد تعیین شده است و میزان استیکینگ هدف، دو سوم کل توکن‌های در گردش است. بنابراین اگر میزان اتم‌های استیک شده کمتر از ۶۶ درصد باشد، میزان تورم به شکل پله به پله تا میزان سقف افزایش می‌یابد (به منظور افزایش پاداش ولیدیتورها و استیک‌کنندگان) و اگر بیش از دو سوم باشد، به تدریج تا میزان کف کاهش پیدا می‌کند.

برنامه آزادسازی با پیش‌بینی نرخ ثابت برای تورم. منبع:messari.io
برنامه آزادسازی با پیش‌بینی نرخ ثابت برای تورم. منبع:messari.io

استیکینگ اتم به چه معناست؟

شبکه کازموس به شیوه PoS به اجماع می‌رسد؛ هر کاربر شبکه کازموس هاب این انتخاب را دارد تا یا به لیست اعتبارسنج‌های فعال شبکه بپیوندد یا اتم‌های خود را به شکل نیابتی به آن‌ها بسپرد (به اصطلاح استیک کند). هر اعتبارسنج، در فرایند ساخت و اعتبارسنجی بلوک‌ها شرکت می‌کند و به واسطخ این مشارکت، سهمی از تورم شبکه (توکن‌های اتم جدید و هزینه تراکنش) می‌برد. این ولیدیتورها با اخذ درصدی به عنوان کمیسیون برای پوشش هزینه‌ها و منفعت شخصی، باقی پاداش را بین کاربرانی که اتم‌های خود را به آن‌ها سپرده‌اند توزیع می‌کنند.

توجه داشته باشید که پس از استیک کردن، اگر قصد Undelegate و خارج کردن ATOMهای خود را داشته باشید، باید مدت ۲۱ روز صبر کنید تا آزاد (Unbond) شود. در طی این مدت، پاداشی به سرمایه شما تعلق نخواهد گرفت. استیکینگ اتم را می‌توانید به راحتی از طریق والت‌های مختلف انجام دهید.

رمزارز ATOM را از کجا تهیه کنیم؟

ارز دیجیتال اتم را می‌توانید از صرافی‌های مطرحی همچون بایننس، کوین بیس، کوکوین، هیوبی، گیت، کراکن و FTX تهیه نمایید. همچنین با توجه به اینکه علاوه بر نسخه بومی اتم، نسخه‌های رپ شده‌ای در شبکه‌های بایننس اسمارت چین، اتریوم، پالیگان و کرونوس وجود دارد، می‌توانید این توکن‌ها را از صرافی‌های غیرمتمرکزی همچون پنکیک سواپ و سوشی سواپ نیز تهیه نمایید. دکس ازموسیس در اکوسیستم کازموس نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ارز دیجیتال اتم را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

ارز دیجیتال اتم را می‌توان در کیف پول‌های متفاوتی به شکل ایمن نگهداری کرد. مهم‌ترین کیف پول‌های این اکوسیستم عبارتند از کیف پول کپلر، والت Cosmostation، تراست والت و Math Wallet. همچنین این ارز قابلیت نگهداری در کیف پول سخت‌افزاری لجر را نیز دارد.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • کازموس (Cosmos) و کازموس هاب (Cosmos Hub) چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
  کازموس به اکوسیستمی متشکل از چندین بلاک چین مستقل اشاره دارد که توسط پروتکل‌ ارتباطی IBC، زیرساخت توسعه Cosmos SDK و اجماع تندرمینت به یکدیگر مرتبط هستند. کازموس هاب یکی از هاب‌های ارتباطی این شبکه و نخستین بلاک چین آن است. ارز دیجیتال بومی این شبکه اتم (ATOM) نام دارد.
 • تفاوت Cosmos و Polkadot چیست؟
  این دو اکوسیستم اگرچه در رویکرد چندزنجیره‌ای با یکدیگر شباهت فراوانی دارند، اما دارای تفاوت‌های گسترده‌ای هستند. مهم‌ترین آن‌ها شاید لزوم به تایید رسیدن تراکنش‌های پاراچین‌ها توسط ولیدیتورهای زنجیره رله (اصلی) شبکه در پولکادات باشد. در حالی که چنین لزومی در کازموس وجود ندارد و هر شبکه می‌تواند ولیدیتورهای مختص خود را داشته باشد و نیازی به تایید توسط زنجیره اصلی ندارد چرا که زنجیره اصلی مشخصی وجود ندارد.
 • بهترین کیف پول برای استیک ارز دیجیتال اتم چیست؟
  با استفاده از کیف پول‌های کپلر (Keplr) و تراست والت (Trust Wallet) می‌توانید به راحتی این ارز را استیک کنید و درآمد پسیو کسب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به اکوسیستم کازمس پرداختیم و هدف آن را که ایجاد تعامل بین بلاک چین‌ها – همانند اینترنت برای انسان‌ها – بود، بررسی کردیم. از ویژگی‌های فنی و کلیدی این شبکه و اکوسیستم همچون روش اجماع Tendermint BFT، کیت توسعه Cosmos و پروتکل ارتباطی IBC گفتیم و اشاره کردیم که چگونه در آینده‌ای نزدیک و با بروزرسانی‌ Interchain Account، قابلیت‌های فراوانی به این اکوسیستم افزوده خواهد شد و تجربه کاربری کاربران بهبود قابل ملاحظه‌ای خواهد کرد. در ادامه ارز دیجیتال اتم (ATOM) را مورد بررسی دقیق‌تر قرار دادیم و از نقش آن در امنیت شبکه گفتیم. همچنین کیف پول‌های مناسب برای نگهداری و استیک ATOM را معرفی کردیم. علاوه بر آن، فرایند تصمیم‌گیری در این شبکه را شرح دادیم.

نظر شما در خصوص اکوسیستم کازموس چیست؟ آیا از کاربران آن هستید؟ به نظر شما آیا کازموس و اتم جایی در آینده چند زنجیره‌ای خواهند داشت؟ دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
Cosmos

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا