متوسط کریپتو کده

تبدیل پروتکل اتلند (ETHLend) به Aave : بررسی کامل توکن lend

فرصت‌های مختلف کسب و کار زیادی در دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی‌ها وجود دارد. وام‌دهی غیرمتمرکز نیز یکی از این راه‌های تجاری است که بسیاری از شرکت‌ها مایل به کشف و استفاده از آن هستند. ETHLend دقیقا قرار است همین کار را به عنوان یک بازار مالی امن، با استفاده از بلاکچین و قراردادهای هوشمند انجام دهد. بدیهی است مزایای زیادی در استفاده از چنین پلتفرمی وجود دارد.

این روزها همه در جستجوی وام هستند و البته گزینه‌های زیادی وجود ندارد. بعضی از مردم در سراسر جهان حتی به چنین خدماتی دسترسی ندارند، که عمدتا به علت کمبود مالی است. با استفاده از فن آوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، تمام این مشکلات را می‌توان با توجه به زمان و تحقیق به اندازه کافی حل کرد. ETHLend خود را به عنوان یک بازار وام دهی غیرمتمرکز، همتا به همتا (p۲p) و در دسترس برای همه در جهان معرفی می‌کند.

ETHLend چگونه عمل می‌کند؟

ETHLend

جنبه‌های زیادی از ETHLend وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. با این بازار وام‌دهی غیر متمرکز، هیچ مرجع مرکزی برای جلوگیری از اعطای یا قرض گرفتن کاربران وجود ندارد. همه چیز با قراردادهای هوشمندانه اداره می‌شود و هیچ پولی توسط خود شرکت نگهداری نمی‌شود. علاوه بر این، این تیم دسترسی به خدمات مالی در مناطقی را فراهم می‌کند که در حال حاضر به سادگی وجود ندارند.

از آنجایی که هیچ حساب بانکی وجود ندارد، همه به یک آدرس کیف پول نیاز دارند تا یک وام را ارسال یا دریافت کنند. هیچ نرخ بهره متغیری هم وجود ندارد، چون ETHLend هدف دارد هزینه‌ها را تا حد امکان پایین نگه دارد. علاوه بر این، این تیم بر روی شفافیت در درجه اول تمرکز دارد. تمام تراکنش‌های همتا به همتا و برای همه قابل‌مشاهده هستند تا ببینند که هیچ حیله‌ یا تقلبی در طول مسیر وجود ندارد.

تغییر ETHlend به Aave

در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸ موسس اصلی کمپانی ETHlend شروع به کار Aaave به عنوان یک شرکت فناوری جدید را رسما اعلام کرد. نام Aave از کلمه‌ای فنلاندی و به معنی “شبح” گرفته شده به این دلیل انتخاب شد که این برند از طریق فن‌آوری در حال تحول و تخیل خود، سعی در مجدوب کردن کاربران خود دارد. البته ETHlend که به عنوان یک برند فرعی زیر نظر Aave کار می‌کرد در ژانویه ۲۰۲ به کار خود پایان دارد و فقط برای بستن وام‌های موجود خود برای کاربران فعلی فعال می‌باشد .

اعضای تیم Aave

تیم کامل aave

Aave استعداد و تجربه زیادی در تیم خود دارد. مدیر عامل آن Stani Kulechov ، مدیر ارشد عملیاتیJordan Lazaro Gustave و مدیر ارشد بازاریابی Nolvia Serrano، نقش خود را از ETHLend حفظ کرده و ثروت و دانش خود را به Aave آورده اند. تیم 18 نفره متنوع آنها تجربه زیادی را در زمینه استارتاپ‌ها دارند.

وایت پیپر و رودمپ یا نقشه راه Aave

در سایت رسمی Aave و در قسمت تنظیمات آن می‌توانید وایت پیپر پروژه را ببینید.وایت پیپر این پروژه سندی ۲۱ صفحه‌ای است که در آن گفته شده Aave یک پروتکل تن باز و غیر وابسته است که می‌تواند مبالغ سرمایه‌گذاران را به صورت سپرده‌ بپذیرد و آنها را با نرخ سود متغیر یا پایدار وام دهد. این پروتکل برای ادغام آسان در محصولات و خدمات شما طراحی شده است. برای اطلاعات کامل‌تر می‌توانید با دانلود و مطالعه این وایت پیپر از تمامی جزییات این پروژه آگاه شوید.

تبدیل پروتکل اتلند (ETHLend) به Aave، رودمپ این سازمان نیز کاملا تغییر کرده است. این رودمپ جدید از شروع آغاز به کار پروتکل Aave در ژانویه ۲۰۲۰ بازنویسی شده و تنها مسیری که این شرکت تا به امروز طی کرده است در آن آمده است. به خاطر تغییرات به وجود آمده در استراتژی وام‌دهی آن هنوز رودمپ کاملی از طرف این شرکت داده نشده است.

رودمپ Aave

 • ۸ ژانویه ۲۰۲۰ : آغاز به کار پروتکل Aave
 • ۹ ژانویه ۲۰۲۰ : شروع به کار شبکه اوراکل Aave توسط Chainlink
 • ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰ : کمپین برطرف کردن مشکلات و باگ‌ها
 • ۲۸ فوریه ۲۰۲۰: اضافه شدن کیف‌پول‌های MyEtherWallet و Trust Wallet
 • ۲۶ مارس ۲۰۲۰: معرفی کوین BUSD در Aave
 • ۲ آپریل ۲۰۲۰: معرفی اکوسیستم کمک‌های مالی Aave
 • ۱۰ آپریل ۲۰۲۰: بروزرسانی سیستم
 • ۲۳ آپریل ۲۰۲۰: رونمایی از صفحات میزان نقدینگی، صفحه منو جدید، نحوه سوزاندن توکن‌ها و میزان ریسک
 • ۱۴ می ۲۰۲۰: بروزرسانی نرخ وام‌ها
 • ۲۸ می ۲۰۲۰: افتتاح بازار Uniswap

نحوه کار Aave چگونه است

پروتکل Aave با توکن خود LEND یک پروتکل وام‌دهی در حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. Aave  به کاربران خود اجازه می دهد تا از پروتکل متن باز و غیر وابسته خود برای ایجاد بازارهای پول استفاده کنند، و به لیست گسترده‌ای از پروژه‌ها مانند Compound می‌پیوندند تا امکان استفاده از سیستم غیرمتمرکز را برای همه مردم به ارمغان آورند. هدف Aave، پرکردن شکاف‌های باقی مانده از شرکت‌های متمرکز fintech مانند پی پال ، Skrill و کوین بیس (Coinbase) است. محصول اصلی آن پروتکل Aave و پروتکل متن باز و غیر وابسته است که برای ایجاد بازارهای پول بر روی بلاکچین اتریوم بنا شده است.

پروتکل Aave چیست و چگونه کار می‌کند؟

بزرگترین و کاملترین جنبه Aave، پروتکل Aave است که در ژانویه سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد. مهمترین تصمیم شرکت تغییر استراتژی وام دهی همتا به همتا (P2P) به استراتژی مبتنی بر استخرهای وام بوده است. پروتکل Aave یک پروتکل متن باز و غیر وابسته است که به کاربران امکان می‌دهد بازارهای غیرمتمرکز پول خود را بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد کنند. سپرده‌گذاران با واریز ارزهای دیجیتال پایه در استخرهای وام ، نقدینگی را تأمین می کنند و در نتیجه آن به آنها سود می‌رسد. در همین حال، وام‌گیرندگان می‌توانند با بهره گیری از این استخرهای وام‌دهی به روش، وثیقه‌ای یا غیر وثیقه‌ای، وام دریافت کنند. سپرده‌های داخل استخر و مبلغ وام گرفته شده/ وثیقه برای وام‌های فوری بر اساس وضعیت استخر استفاده می شوند.

ویژگی‌های پروتکل Aave

یک از  ویژگی Aave که آن را از بقیه جدا می کند، وام‌های فلش است که به مشتریان اجازه می دهد بدون وثیقه وام بگیرند. این وام‌های فلش، یک قرارداد هوشمند سفارشی را قادر می سازند تا در یک تراکنش‌، ذخیره استخرهای Aave را وام دهند. وام به شرط بازگشت نقدینگی به استخر قبل از پایان معاملات داده می‌شود. ویژگی وام سریع هم برای برنامه‌نویسان طراحی شده است تا ابزاری را که برای اهداف آربیتراژ، پالایش مالی یا نقدینگی به سرمایه نیاز دارند، بسازند. Aave وام‌های فلش را اینگونه توصیف کرده است “ این برنامه مناسب برای استفاده برنامه‌نویسان/ افرادی است كه دارای دانش فنی هستند “هزینه این وام‌ها ۰.۳ درصد است.

تعویض نرخ (Rate Switching) یکی دیگر از نقاط فروش منحصر به فرد Aave است که در ماه می ۲۰۲۰ و در به روزرسانی نرخ بهره و سود وام‌ها اضافه شده است. تعویض نرخ به وام‌گیرندگان این امکان را می دهد تا بین نرخ های ثابت و متغیر بهره، بتوانند جابه‌جا شوند، چیزی که در یک بازار پرنوسان غیر متمرکز مفید است. برای مثال هنگامی که نرخ متغیر از نرخ ثابت ۲۰ درصد پایین‌تر باشد‌، وام به طور خودکار کاهش می‌یابد و اختلاف را به حساب واریز می‌کند.

از چه ارزهای دیجیتالی می‌توان استفاده کرد؟

تا الان امکان استفاده از ۱۵ توکن در Aave وجود دارد. این توکن‌ها عبارتند از :

 • اتریوم (ETH)
 • بایننس USD (BUSD)
 • DAI
 • USD Coin (USDC)
 • TrueUSD (TUSD)
 • USDT Coin (USDT)
 • sUSD
 • Basic Attention Token
 • Kyber Network (KNC)
 • ChianLink (LINK)
 • ecentraland (MANA)
 • Maker (MKR)
 • Augur (REP)
 • SNK
 • WBTC Coin (WBTC)
 • Ox Coin (ZRX)

تفاوت Aave و کامپوند در چیست؟

با اینکه Aave و کامپوند هردو یک پروتکل وام دهی در دیفای هستند اما تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. اولین اینکه در کامپوند شما تنها می‌توانید از USDT استفاده کنید در حالی که Aave امکان استفاده از تعداد زیادی توکن را فراهم کرده است.  Aave با ایجاد نرخ ها و مقررات جدید بهره مانند تعویض نرخ خود را کمی متمایز‌تر کرده است. با این حال، نرخ وام و هزینه‌های وام به طور متوسط ​​در Aave بالاتر از کامپوند است.

توکن LEND

Lend Token

با توکن LEND این تیم توانست با موفقیت، چندین میلیون دلار برای ساخت پلتفرم جمع آوری کند. دارندگان این توکن ۲۵ درصد تخفیف در هزینه‌های تراکنش دریافت خواهند کرد که ویژگی خوبی محسوب می‌شود. علاوه بر این ، تیم از سود به دست آمده توسط این پلتفرم برای خرید LEND از اکسچنج ها استفاده می‌کند. سپس این توکن ها را بین قرض دهندگان و وام گیرندگان تقسیم می‌کند تا پذیرش کلی این سیستم را افزایش دهد. همانطور که پلتفرم محبوب‌تر می‌شود، توکن LEND در طول زمان کمیاب تر و در نتیجه ارزش آن بیشتر خواهد شد.

آشنایی بیشتر با توکن LEND

LEND توکن اصلی Aave است که دارای استاندارد ERC20 بوده و تعداد کلی تولید شده آن در حدود ۱ میلیارد و سیصد میلیون است (۱ میلیارد توکن در زمان عرضه اولیه آن فروخته شده است) . LEND توکنی است که در ابتدا در بستر ETHlend وجود داشت و کاربرد آن برای تخفیف در هزینه‌های تراکنش و بدست آوردن پاداش از طریق استیکینگ آن بود. با این حال، با بسته شدن ETHLend و جایگزین شدن Aave، توکن LEND موارد استفاده بیشتری پیدا کرد و به سمت تبدیل شدن یک مدل غیر‌متمرکز‌تر حرکت می‌کند.

دارندگان LEND قادر به رای دادن به پیشنهادهای تیم توسعه و همچنین پارامترهای اقتصادی از جمله نرخ بهره، میزان نقدینگی و دارایی‌های جدید هستند. این پروتکل در حال حاضر تقریباً ۸۰ درصد از درآمدهای بستر را برای سوزاندن توکن‌های LEND در بازار آزاد استفاده می‌کند. این بدان معنی است که عرضه LEND به طور مداوم در حال کاهش است، که ممکن است ارزش توکن‌ها را با گذشت زمان بهبود بخشد.

توکن‌ LEND در یک نگاه

نام توکنLEND
رتبه در CoinGecko۴۰
قیمت فعلی۰.۲۴۵۶۷ دلار
مارکت کپ۳۰۸,۵۹۰,۰۹۴ دلار
عرضه کل۱,۲۹۹,۹۹۹,۹۴۲
مقدار در گردش۱,۲۹۹,۹۹۹,۹۴۲
حجم معاملات در ۲۴ ساعت۲۹,۲۸۳,۸۷۹ دلار
بالاترین قیمت ثبت شده۰.۳۹۴۲۱۷ دلار (۷ ژانویه ۲۰۱۸)
پائین‌ترین قیمت ثبت شده۰.۰۰۳۲۹۷۵۹ دلار (۱۸ آگوست ۲۰۱۹)

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۵/۶

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا