اتریوم جذاب‌تر از همیشه ؛ معرفی اکوسیستم NFT

سرمایه‌گذاری غیرمترمکز یا دیفای (DeFi‌) وابسته به شبکه اتریوم است و اخیرا هم به لطف ظهور پروژه yield farming بسیار پیشرفت کرده است. چرا که سرمایه‌های زیادی برای کسب سود وارد پلتفرم دیفای شده است.

شبکه اتریوم بخش بسیار جذاب دیگری هم دارد که امسال توجه بسیاری را به خود جلب کرده و این بخش NFT‌ (مخفف عبارت non-fungible token) یا توکن تعویض‌ناپذیر است.

بیشتر جامعه کریپتو، چیز زیادی در مورد NFT‌ نمی‌دانند. این عبارت با اصطلاحات مختلفی مثل توکن تعویض‌ناپذیر یا nifties یا مجموعه کریپتویی شناخته می‌شود و حتی ممکن است کاربران از سال ۲۰۱۷ در محیط بازی CryptoKitties با این مفهوم آشنا شده باشند؛ در آن زمان کاربران اتریوم روی گربه‌های دیجیتال زیادی سرمایه‌گذاری کردند.

از آن دوره به بعد بود که فعالیت حوزه NFT‌ به شدت  زیاد شد و می‌توان گفت در سال ۲۰۲۰ به حد انفجار رسید. یکی از علت‌های این اتفاق می‌تواند این باشد که حجم سرمایه‌های فروش در بازار NFT‌ برای اولین بار در این سال از ۱۰۰ میلیون دلار عبور کرد.

این پیشرفت زودهنگام می‌تواند بیانگر این حقیقت باشد که دامنه توسعه NFT‌ بسیار وسیع‌تر از چیزی است که تا به حال شاهدش بوده‌ایم. برای درک بهتر این موضوع بهتر است نگاهی عمیق‌تر به NFT‌ و مسیری که تا به اینجا طی کرده بیندازیم.

NFT چطور در شبکه اتریوم به وجود آمد

اتریوم و NFT

بگذارید بحث را اینطور شروع کنیم که دو نوع دارایی دیجیتال وجود دارد؛ تعویض‌پذیر و تعویض‌ناپذیر. دارایی‌های تعویض‌پذیر را می‌توان با یکدیگر جابجا کرد. برای مثال ۱ دلار با هر ۱ دلار دیگری برابر است و نمیتوان این دو تفاوتی قائل شد و همین مطلب را می‌توان برای دو بیت کوین هم بیان کرد.

در مقابل، دارایی‌های تعویض‌ناپذیر چیزهایی هستند مثل آثار هنری یا یک تکه زمین که به راحتی از هم قابل تشخیص هستند. توکن‌های تعویض ناپذیر در حقیقت یک نوع دارایی دیجیتال با ویژگی‌های بلاک چین بوده و قابل تشخیص و منحصربفرد هستند.

از آنجایی که تا به امروز اتریوم محبوب‌ترین پلتفرم برای فعالیت NFT بوده است، معروف‌ترین استاندارد NFT هم تا اینجای کار الگوریتم ERC721 اتریوم هست که اولین بار در ژانویه سال ۲۰۱۸ منتشر شد. توکن‌های ERC721 بیشترین تعداد را در حوزه NFT دارند.

کریپتوپانک‌ها و کریپتوکیتی‌ها

به راحتی می‌توان تشخیص داد که اقتصاد NFT از زمان CryptoPunks و CryptoKitties تا به الان چه مسیری را طی کرده است.

کریپتوپانک‌ها که در اوایل سال ۲۰۱۷ بر بستر اتریوم بوجود آمدند، در حقیقت مجموعه‌ شخصیت‌های پیکسلی بودند و در حدود ۱۰ هزار مورد منحصربفرد را تشکیل می‌دادند. آن‌ها در ابتدا رایگان بودند اما بعد از اینکه کاربران علاقه زیادی به آن‌ها نشان دادند نقش آن‌ها در پروژه کاملا تغییر کرد.

افزایش میزان علاقه و توجه مردم، به NFT ثبات بیشتری داد و باعث شد تا امروز ادامه پیدا کند. کریپتوپانک‌ها تا این حد رواج دارند که اکنون برخی از آن‌ها به قیمت ۶۰ اتر فروخته می‌شوند.

از دیگر پروژه‌های اولیه و مهم NFT می‌توان کریپتوکیتیز اتریوم را نام برد که در آن کاربران می‌توانستند گربه‌های دیجیتال منحصربفرد و زیبایی را به وجود بیاورند و خرید و فروش کنند. حجم معاملات این پروژه در مدت زمان کوتاهی در شبکه اتریوم از میلیون‌ها دلار عبور کرد و مشاهده شد که بازارهای جانبی پیرامون NFT بسیار معتبر و بادوام هستند.

با تمام این صحبت‌ها، می‌توان گفت که پروژه‌های کریپتوپانکس و کریپتوکیتیز در بستر اتریوم نشان دادند که این حوزه چه قابلیت‌هایی دارد و چندیدن پروژه دیگر هم از این دو الهام گرفتند. از آن زمان به بعد بود که توسعه‌دهنده‌ها، کارآفرین‌ها و کلکسیونرها وارد این عرصه شدند و آن را گسترش دادند.

حجم فروش پروژه‌های NFT حدود ۱۰۰ میلیون دلار است

طبق تاریخچه اطلاعات بازار NFT در وبسایت NonFungible، حجم فروش پروژه‌های NFT در بستر اتریوم از ابتدا تاکنون (در زمان نگارش این مقاله) بیش از ۹۹.۵ میلیون دلار است و عبور از مرز ۱۰۰ میلیون دلار در چند روز آینده کاملا قطعی است.

اگر کمی از بالا به این حوزه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که تا امروز چه پیشرفت چشمگیری داشته است. Andrew Steinwold از متخصصان NFT درباره این صنعت نو ظهور می‌گوید:

اگر آغاز NFT را سال ۲۰۱۷ در نظر بگیریم، این بازار هنوز ۲.۵ سال عمر دارد و در این رقم بسیار کمی در مقایسه با عمر ۱۱ ساله بیت کوین و چندصدساله بازارهای سنتی است.

بر همین اساس و با توجه به بازار ۱۰۰ میلیون دلاری NFT، می‌توان نتیجه گرفت که با وجود نوپا بودن، پروژه‌های این زمینه هدف خاصی را دنبال می‌کنند و در حال جذب کاربران زیادی هستند.

نمونه‌های اولیه NFT

مردم در آینده استفاده‌های زیادی از NFT خواهند کرد و این بازار با قابلیت‌هایی که دارد به این زودی‌ها از تب و تاب نمی‌افتد. Steinwold به برخی ازین قابلیت‌ها و زمینه‌های توسعه اشاره می‌کند:

 • مجموعه‌ها (یا کلکسیون‌ها)
 • دنیاهای مجازی (مثل VR در Cryptovoxel و Decentraland)
 • دارایی‌‌های بازی‌ها ( مثل کارت‌های معامله در بازی Gods Unchained یا موجودات بازی Axie Infinity)
 • Cryptoart (مشابه آن چیزی که در پلتفرم‌هایی مثل SuperRare و Async Art وجود دارد.)
 • توکن‌های فرهنگی (مثل لباس‌های مجازی در Cryptovoxel یا توکن آلبوم‌‌های موسیقی)
 • دیگر کاربردها (مثل بلیط‌های مناسبتی، حق عضویت، نمونه‌های دنیای واقعی، خدمات حرفه‌ای)

هر کدام از این قابلیت‌ها می‌توانند با ویژگی‌های منحصربفردی همراه باشند. برای مثال می‌توانید کاراکترهای جدیدی مثل WIP Meetup در کریپتوکیتیز خلق کنید. در جنگ Axie Infinity می‌توانید توکن بدست بیاورید. جدیدترین Async Art قابل برنامه‌ریزی‌تان را در اپل تی وی خود ببینید و خیلی مثال‌های دیگر و تازه این ابتدای راه است.

حرکت در مسیر اصلی

کریپتوکیتیز در سال ۲۰۱۷ موفقیت قابل توجهی داشت اما بعد از آن بود که فناوری NFT‌ به همراه اتریوم وارد این عرضه شدند و به نظر می‌رسد به طور موثری می‌توانند مسیر اصلی این حوزه را تغییر دهند.

شکی نیست که در این مسیر چالش‌هایی وجود دارد. تجربه کلی کاربران اتریوم (UX) در بیشتر مواقع مشکل‌ساز می‌شود که این مساله با آمدن کیف پول‌های هوشمند و کاربرپسند مثل Argent در حال بهبود است.

مشکل دیگر، کارمزدهای بالای تراکنش‌های شبکه اتریوم است که اخیرا مشاهده می‌شود.

اما خبر خوب این است که سیستم راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم پیشرفت زیادی داشته و چندین پروژه مقیاس‌پذیری در ابعاد گسترده در حال پیاده‌سازی روی آن هستند. با ادامه این روند، زیرساخت‌های پذیرش مسیر اصلی بهتر شکل می‌گیرند.

شرکت‌ها و پروژه‌های NFT‌ می‌بایست چیزهایی را بسازند که مردم می‌خواهند. بعضی از این تلاش‌ها به طور مستقیم باعث جلب توجه منظم مردم به برخی زمینه‌ها مثل ورزش‌های حرفه‌ای شده است.

برای مثال بازی Sorare را در نظر بگیرید. این یک بازی فوتبال فانتزی است و شما می‌توانید نسخه رمزنگاری شده (توکنی) بعضی از ستاره‌های فوتبال اروپا را بخرید، نگهداری کنید و یا آن‌‌‌ها را خرید و فروش کنید. این بازی در روزهای اخیر در بخش NFT طرفدارهای بسیاری پیدا کرده و در حال حاضر بیشترین حجم بازار در هفته مربوط به این بازی می‌شود. چنین پروژه‌هایی هستند که NFT را بین حجم زیادی از کاربران به جلو حرکت می‌دهند و ارزشش را  دارد که آنها را بررسی کنیم.

چند تا از متخصصین این حوزه

برای ذهن‌های بزرگ هیچ محدودیتی در فضای NFT نمی‌توان متصور شد. گاهی اوقات حتی نمی‌توان بزرگیِ ایده‌های برخی از این ذهن‌ها را به درستی درک کرد. در این جا به چند تا از متخصصین این حوزه اشاره می‌کنیم که شاید بد نباشد ایده‌هایشان را دنبال کنید.

 • Andrew Steinwold (سرمایه‌گذار در Polynexus و Zima Red)
 • Jeffrey Zirlin (هم‌بنیان‌گذار Axie Infinity)
 • Josie Bellini (کریپتوآرتیست)
 • Jason Bailey (بنیان‌گذار Artnome)
 • Jake Brukhman ( بنیان‌گذار CoinFund و edition1art)
 • hex6c (کارشناس داده و کریپتوآرتیست)
 • Hackatao (کریپتوآرتیست)

نتیجه‌گیری

با رسیدن به حجم فروش ۱۰۰ میلیون دلاری پروژه‌های NFT‌ در بستر اتریوم، نقطه عطف و هدف بزرگ بعدی را می‌توان ۱ میلیارد دلار در نظر گرفت. پیش‌بینی زمان دقیق این اتفاق ممکن نیست اما به خوبی احساس می‌شود که این فناوری تازه در ابتدای راه صعود قرار دارد. میلیارد دلاری شدن و فراتر از آن برای این تکنولوژی اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در این حوزه بدست بیاورید و یا برای اولین بار وارد آن شوید، پیشنهاد می‌شود این فضا را به چشم منبع تحلیلی و نامحدود ببینید که می‌تواند یک بازار همه‌جانبه باشد.


54321
امتیاز 5 از 4 رای

منبع blockonomi
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر