متوسط NFTویدیو

معرفی و آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare + ویدیو

پلتفرم LooksRare خود را اولین مارکت‌پلیس NFT کامیونیتی محور معرفی می‌کند که به تریدرها، کلکسیونرها و سازندگان توکن‌های بی‌همتا پاداش می‌دهد. توکن بومی این پلتفرم LOOKS نام دارد و کاربردهایی از جمله پاداش‌دهی به خریداران و فروشندگان دارد. از دیگر مزیت‌های این پلتفرم می‌توان به اختصاص ۱۰۰ درصد کارمزد معاملات به استیک‌کنندگان توکن Looks و همچنین پرداخت درصدی از مبلغ فروش به سازندگان NFT اشاره کرد. در ویدیوی زیر به‌طور کامل به آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare و معرفی بخش‌های مختلف این مارکت‌پلیس NFT می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

آموزش کار با پلتفرم LooksRare

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

لُکس‌رر (LooksRare) مارکت پلیس NFT یا به‌عبارتی بازار معاملاتی توکن‌های بی‌همتا در بستر شبکه اتریوم است. با کمک این پلتفرم می‌توانید توکن‌های ان اف تی که در اتریوم ساخته می‌شوند را خرید، فروش و لیست کنید. همچنین می‌توانید در مزایده برای خرید تمام توکن‌های یک کلکسیون شرکت کنید. نکته جالب اینجاست برای معامله ان اف تی در لکس‌رر می‌توانید به‌جای پرداخت کوین اتر از توکن رپد اتر یا WETH استفاده کنید. البته این پلتفرم هم از اتر و هم WETH پشتیبانی می‌کند. با این حال نمی‌توانید برای خرید همه چیز از اتریوم استفاده کنید. تنها برای خرید NFTهای قیمت ثابت می‌توانید از ETH استفاده کنید که در این گزینه‌ هم اتر قبل از ارسال به توکن رپد اتر تبدیل می‌شود.

در واقع پلتفرم لکس‌رر ۲ دردصد از مبلغ فروش را به‌صورت کارمزد دریافت می‌کند. همه توکن‌های WETH جمع‌شده از کارمزد، پس از ساخت هر ۶۵۰۰ بلاک شبکه اتریوم (تقریبان هر ۲۴ ساعت) ادغام و سپس بین استیکینگ‌کنندگان توکن LOOKS توزیع می‌شوند. همانطور که در ویدیوی بالا هم توضیح دادیم، این مارکت پلیس، دو استخر استیکینگ یا سپرده‌گذاری دارد که با استیک کردن توکن بومی LOOKS به شما پاداش به‌صورت looks و WETH داده می‌شود.

قراردادهای هوشمند پلتفرم لکس‌رر به‌صورت سفارشی توسط یک سیستم ماژولار ساخته می‌شود که این سیستم امکان ارائه ویژگی‌های جدید در درازمدت را فراهم می‌کند. البته توسعه‌دهندگان LooksRare توضیح می‌دهند که این مکانیزم به لطف امضاهای استاندارد، محدوده اجرای قراردادها را تعریف کرده و به‌همین دلیل امنیت پلتفرم را به‌خطر نمی‌اندازند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در ورژن‌های بعدی لکس‌رر امکاناتی نظیر کنسل کردن چندین سفارش در یک تراکنش و خرید یک NFT از یک کلکسیون با یک ویژگی خاص را داشته باشد.

توکن LooksRare چیست؟

توکن LooksRare چیست؟

لکس (LOOKS) رمزارز بومی مارکت پلیس لکس‌رر است و با استاندارد ERC20 ساخته شده و در بستر شبکه اتریوم قرار دارد. همانطور که در ویدیوی آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare هم اشاره شد، استیک‌کنندگان توکن Looks صد در صد کارمزد تریدینگ پلتفرم را دریافت می‌کنند. یکی دیگر از کاربردهای توکن LOOKS پرداخت به‌صورت پاداش معامله به معامله‌گران است. هم خریداران و هم فروشندگان (به‌جز رویدادهای فروش خصوصی) به‌ نسبت حجم معامله خود می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند.

نحوه تخصیص توکن Looks را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

نحوه تخصیص توکن Looks

رمزارز Looks را می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ (ورژن ۲ و ۳) و بازارهای متمرکز هیوبی گلوبال، FTX، گیت، LBank، MEXC و کوین اکس و هات بیت بخرید.

به گزارش میهن بلاکچین توکن LOOKS رتبه ۱۹۶ را در بازار داشته و عرضه کل این توکن ۵۱۴۵۷۰۵۸۰ واحد است، که از این میزان حدود ۲۴۵۵۶۹۷۴۴.۰۳ واحد در گردش بوده. مارکت کپ LOOKS در حال حاضر ۳۴۳۸۷۵۹۲۸ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۴۸۰۷۸۰۰۹ دلار است. قیمت LooksRare هم‌اکنون ۱.۴۰ دلار است. این توکن در تاریخ ۵ اسفند ۱۴۰۰ با کمترین قیمت ۰.۸۲ دلار و در ۳۰ در ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۷.۱۰ دلار معامله شده است.

حواشی پلتفرم LooksRare

پلتفرم لکس‌رر توسط دو توسعه‌دهنده ‌نیمه‌ناشناس به‌نام‌های Zodd و Gutss در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. در حال حاضر ۱۱ توسعه دهنده نیمه‌ناشناس در حال کار روی این پلتفرم هستند. هدف اصلی لکس‌رر تصاحب جایگاه مارکت پلیس شماره یک بازار یعنی OpenSea بود. چندی پیش گزارشی توسط پلتفرم کریپتواسلم (CryptoSlam) منتشر شد که نشان می‌داد پلتفرم LooksRare حجم معاملات خود را با تجارت شستشو (Wash Trading) افزایش می‌دهد. تجارت شستشو نوعی دستکاری بازار و ارائه داده‌های دروغین است و زمانی اتفاق می‌افتد که دارایی‌ها در محدوده قیمتی خاصی بین عده‌ای با هدف ایجاد حجم معاملات کاذب و دروغین رد و بدل می‌شوند.

در این گزارش آمده است که تقریبا ۹۵ دردصد معاملات در لکس‌رر به‌صورت تجارت شستشو انجام شده‌اند. در گزارش دیگری که توسط چینالیسیس منتشر شده گفته شده بود که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۰ درصد از حجم معاملات کاذب و با هدف واش تریدینگ بوده‌اند.

مقایسه LooksRare و OpenSea

مقایسه LooksRare و OpenSea

یکی از اولین تفاوت‌های چشمگیر اوپن‌سی و لکس‌رر مقدار فی معاملات است. کارمزد معاملات در اوپن‌سی ۲.۵ درصد و در پلتفرم لکس‌رر ۲ درصد است. همانطور که در آموزش کار با پلتفرم LooksRare گفتیم، لکس‌رر ادعا می‌کند که ۱۰۰ کارمزد معاملات را بین استیک‌کنندگان توکن Looks در استخرهای این پلتفرم توزیع می‌کند، درحالیکه اوپن‌سی تمام کارمزد را برای خود بر‌می‌دارد.

همچنین لکس‌رر ادعا می‌کند که حق امتیاز سازندگان (Creator Royalty) را بلافاصله پس از اجرای معامله به آن‌ها پرداخت می‌کند، در حالیکه در اپن‌سی کاربران باید چندین هفته برای دریافت حق امتیاز خود صبر کنند. حق امتیاز سازنده، درصدی از مبلغ فروش است که به خود سازنده تعلق می‌گیرد.

با وجود اینکه حجم معاملات لکس‌رر، چندین بار از اوپن‌سی پیشی گرفته است، اما OpenSea موفق شده بخشی از حجم معاملات را ثابت و بدون افت قابل توجه حفظ کند. همچنین مارکت پلیس Looksrare هنوز موفق نشده تا پروژه‌های معروف مثل کریپتوپانک‌ها را به خود جذب کند. در حال حاضر هم ۵ پروژه برتر در LooksRare، تراکنش‌های کم و مخاطبان کمی دارند.

سهم بازار پلتفرم LooksRare

سهم بازار LooksRare را می‌توان اندک دانست. زیرا از نظر حجم معاملات، OpenSea همچنان ۹۰ درصد سهم بازار را دارد. از نظر حجم کاربر نیز، تا ۶ فوریه حجم کاربران لکس‌رر تنها ۰.۸۳ درصد بوده است.

جمع‌بندی

پلتفرم LooksRare بازار معاملاتی NFT غیرمتمرکز در بستر شبکه اتریوم است. این پلتفرم تلاش می‌کند تا با طراحی مکانیزم‌های پاداش‌دهی متعدد کاربران را تشویق به مهاجرت از مارکت‌پلیس اوپن‌سی به لکس‌رر کند. در ویدیوی آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare به معرفی امکانات، بخش‌های مختلف، استخرهای استیکینگ توکن Looks و نحوه کار با این پلتفرم پرداختیم و سپس در مقاله بالا علاوه‌بر تکمیل جزییات، رمزارز لکس، حواشی پلتفرم را بررسی کرده و LooksRare و OpenSea را با یکدیگر مقایسه کردیم.

نظر شما درباره مارکت پلیس LooksRare چیست؟ آیا با حواشی پیش آمده می‌تواند رغیب قدری برای OpenSea محسوب شود؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا