مبتدی کریپتو پدیا

رپد اتر (WETH‌) چیست و رپ کردن اتر به چه صورت است؟

رپد اتریوم (WETH‌) توکنی وابسته به اتر (ETH‌) است. WETH در بسیاری از پلتفرم‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps‌) پشتیبانی کننده از استاندارد ERC-20 مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود اینکه اتر در زمینه پرداخت فی تراکنش‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیر‌د اما کاربرد یکسانی در قالب یک توکن ERC-20 ندارد. با میهن بلاکچین همراه باشید تا در مورد کاربردهای این توکن و شیوه رپد کردن توکن اتر در پلتفرم‌های مختلف و حتی کیف پول‌های بستر اتریوم بیشتر توضیح دهیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

رپ کردن اتر و توکن‌های مورد استفاده در بلاک چین اتریوم

رپد کردن توکن اتر

به واسطه فرایندی تحت عنوان رپ کردن کوین اتر که به معنای بسته‌بندی کردن آن است‌، می‌توانیم اتر را به رپد اتریوم تبدیل کنیم. انجام فرایند معکوس و تبدیل کردن WETH به ETH نیز در هر زمانی قابل انجام است. هر دو روند رپد کردن و باز کردن این توکن‌ها از تناسب ۱ به ۱ پیروی می‌شود و این بدان معناست که در طول انجام چنین اقداماتی هیچ هزینه افزوده‌ای فراتر از فی تراکنش‌ها دریافت نمی‌شود.

شما می‌توانید به واسطه تعامل داشتن با قرارداد هوشمند WETH هر میزان از اتر مورد نظر خود را به صورت دستی رپد کنید. این قرارداد هوشمند ETH شما را ذخیره‌سازی کرده و به همان میزان رپد اتر در اختیار شما قرار می‌دهد.

اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi‌) اتریوم بسیار گسترده است و استفاده از رپد اتر فرصت‌های زیادی را در زمینه استیکینگ یا سپرده‌گذاری و سرمایه‌گذاری را در اختیار شما قرار می‌دهد. نسخه‌های بسیار زیادی از این توکن رپد شده وجود دارند اما برخی از آنها از محبوبیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار هستند. حتی می‌توانید رپد اتر را در سایر بلاک چین‌ها نیز بیابید که در راستای استفاده در اکوسیستم آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از رایج‌ترین کاربرد‌های WETH عبارتند از معاملات توکن‌های بی‌همتا (NFT‌)‌، تامین نقدینگی استخر‌های نقدینگی و وام‌دهی رمزارز‌.

در صورت استفاده از اتریوم‌، اکثر توکن‌هایی که معامله و سرمایه‌گذاری می‌کنید به احتمال زیاد از استاندارد توکن ERC-20 استفاده می‌کنند. استفاده از این استاندارد فنی به یکی از گزینه‌های در دسترس رایج برای برنامه‌های غیرمتمرکز‌، کیف پول‌ها و پروژه‌ها تبدیل شده است و دلیل این امر نیز ارائه امکانات کاربردی توسط این استاندارد به کاربران است. با این حال‌، چنین واقعیتی به یک مشکل برای کوین بومی اتریوم یعنی اتر تبدیل شده است.

اتر از قوانین مشابهی با توکن‌های مبتنی بر ERC-20 پیروی نمی‌کند اما تقاضا برای استفاده از آن در DApp‌های مبتنی بر ERC-20 نیز وجود دارد. رپد اتر راه حل این مشکل است و ممکن است تا به امروز نیز از آن استفاده کرده باشید. بیایید دلیل مفید بودن این ابزار از دیدگاه سرمایه‌گذاران و هولدر‌ها در سراسر پروژه‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز را مورد بررسی قرار دهیم.

رپد اتریوم چیست؟

WETH یک توکن ERC-20 در بستر اتریوم و وابسته به قیمت اتر است. توکن بومی اتریوم یا اتر قابل استفاده در زمینه پرداخت گس فی است اما WETH چنین کاربردی ندارد. با وجود تمام این تفاسیر‌، رپد اتر طیف گسترده‌تری از کاربرد‌ها را در مقایسه با ETH دارد از محبوبیت بالایی نیز در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای برخوردار است. متامسک (MetaMask‌)‌، تراست ولت (TrustWallet‌) و تقریبا هر یک از کیف پول‌های شبکه اتریوم از رپد اتر پشتیبانی خواهند کرد. در ادامه به بررسی برخی از کاربرد‌های این توکن می‌پردازیم.

چرا باید ETH را رپد کنیم؟

در ابتدا ممکن است وجود داشتن توکنی مثل WETH کمی گیج‌کننده به نظر برسد. آیا وجود اتر در بستر بلاک چین Ethereum کافی نیست؟ اولین چیزی که باید درک کنیم این است که تمامی توکن‌های موجود در بستر اتریوم شبیه به هم نیستند. این شبکه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قوانین و استاندارد‌های جدیدی را برای رمزارز‌ها ایجاد کنند.

به عنوان یکی از این مثال‌ها به استاندارد ERC-721 می‌توان اشاره کرد که توکن‌های غیرقابل معاوضه یا همان NFT‌ها را برای ما به ارمغان می‌آورد. این توکن‌ها عملکرد بسیار متفاوتی نسبت به اتر و توکن‌های ERC-20 دارند. توسعه‌دهندگان فعال در این عرصه نیز فضای بسیار زیادی را برای سفارشی‌سازی یا ساخت دلخواه این دارایی‌های دیجیتال دارند. بنابراین‌، با وجود اینکه می‌توانیم با بهره‌گیری از اتر هزینه یا گس فی درون بستر اتریوم را پرداخت کنیم‌، استفاده از این توکن در تمام برنامه‌های غیرمتمرکز امکان‌پذیر نیست.

امروزه بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای توکن‌های ERC-20 را برای فرصت‌های استیکینگ و سرمایه‌گذاری می‌پذیرند. اگر بخواهیم به یک استخر نقدینگی ETH اضافه کنیم و یا از آن به عنوان وثیقه استفاده کنیم‌، بهتر است برای سهولت کار آن را به نسخه ERC-20 تبدیل کنیم. چنین اقدامی بیشترین میزان سازگاری را در سراسر این بلاک چین به ارمغان می‌آورد و در زمان مورد نیاز برای توسعه دادن قرارداد‌های هوشمند جدید صرفه‌جویی می‌شود.

چگونه اتر را رپد کنیم؟

روند تولید WETH بسیار ساده است. تنها کافیست تا اتر خود را به قرارداد هوشمندی که در مقابل به شما رپد اتر می‌دهد ارسال کنید. این بدان معناست که تمام رپد اتر تولید شده شما توسط ذخایر اتر پشتیبانی می‌شود. اتر شما در قرارداد هوشمند قفل می‌شود و در هر زمانی با ارائه WETH قابل بازگشت است. هنگامی که ETH شما بازگردانده شد‌، قرارداد مورد نظر ذخایر دریافت شده نسخه رپد شده را می‌سوزاند یا در اصطلاح بِرن می‌کند.

برای رپ کردن اتر می‌توانید به صورت مستقیم با قرارداد هوشمند WETH تعامل داشته باشید تا اتر شما را دریافت کرده و کیف پولتان را با تناسب یک به یک با توکن رپد شده شارژ کند (لازم به ذکر است که باید فی مورد نظر را نیز پرداخت کنید). تبدیل کردن این توکن به ETH و بازگردانی پولتان به یک قرارداد هوشمند دیگر نیاز دارد اما روند کلی تا حد زیادی مشابه به فرایند قبل است.

با این حال‌، برای انجام چنین کاری استفاده از یک صرافی رمزارز و تبادل رپد اتر با یک توکن دیگر کار بسیار آسان‌تری است. بیایید شیوه معاوضه کردن ETH و WETH را با استفاده از صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (Uniswap‌) و یا به صورت مستقیم توسط کیف پول متامسک مورد بررسی قرار دهیم.

رپد کردن توکن اتر در یونی‌سواپ

۱- یونی‌سواپ را باز کنید و کیف پول خود را به آن متصل کنید. از قرار داشتن شبکه کیف پول خود بر روی Ethereum Network اطمینان حاصل کنید.

رپد کردن توکن اتر در یونی سواپ
رپد اتریوم در یونی سواپ

۲- در بخش بالا توکن ETH و در لیست پایینی WETH را انتخاب کنید. اگر بر روی گزینه [Select a Token] کلیک کنید‌، می‌توانید در بالای لیست باز شده WETH را مشاهده کنید.

تبادل اتر با رپد اتر

۳- مقدار اتر مورد نظرتان را وارد کرده و بر روی دکمه [Swap] کلیک کنید.

تبادل اتر با WETH در یونی سواپ

۴- حالا لازم است تا تراکنش مورد نظر را در کیف پول رمزارز خود تایید کنید. به یاد داشته باشید که برای انجام این کار لازم است تا گس فی نیز پرداخت کنید پس باید به میزان کافی اتر در کیف پول خود داشته باشید. جزئیات تراکنش را بررسی کنید و سپس بر روی دکمه [Confirm] کلیک کنید.

تایید تراکنش در یونی سواپ

۵- در این مرحله تنها کافیست تا منتظر تایید تراکنش در بلاک چین بمانید. مدت زمان تایید تراکنش شما به میزان شلوغی یا ترافیک شبکه بستگی دارد. اگر عجله دارید‌، می‌توانید تراکنش را تسریع کنید (به عنوان مثال با پرداخت فی بیشتر) تا سریع‌تر تایید شود.

رپد کردن توکن اتر در متامسک

۱- ابتدا کیف پول متامسک خود را باز کنید و از قرار داشتن شبکه آن بر روی [Ethereum Mainnet] اطمینان حاصل کنید. سپس بر روی گزینه [Swap‌] کلیک کنید.

تبدیل کردن اتر به رپد اتر در متامسک

۲- در بخش [Swap to] به دنبال WETH بگردید.

رپد کردن توکن اتر در متامسک

۳- مقدار اتر مورد نظر برای تبادل را وارد کنید و بر روی [Review Swap] کلیک کنید.

تبدیل ETH به WETH‌در متامسک

۴- در این مرحله متنی را مشاهده می‌کنید که نسبت تبادل (که باید ۱ به ۱ باشد) را به شما نشان می‌دهد. بر روی [Swap] کلیک کنید تا تراکنش شما نهایی شود.

نسبت تبدیل اتر به رپد اتر

چگونه اتر را آنرپ یا باز کنیم؟

همانطور که پیش از این نیز توضیح دادیم می‌توانید به صورت دستی و از طریق تعامل داشتن با یک قرارداد هوشمند اتر خود را آنرپ کنید. با این حال‌، تبادل ETH و WETH بسیار ایمن‌تر و آسان‌تر است. برای انجام این کار کافیست تا فرایندی که تا اینجا در یونی‌سواپ و متامسک به شما آموزش دادیم را انجام دهید. تنها کافیست تبادل خود را از رپد اتر به اتر انجام دهید. همچنین می‌توانید برای تبدیل کردن رپد اتر خود از صرافی رمزارز بایننس (Binance‌) استفاده کنید.

۱- به Binance Convert & OTC Portal مراجعه کنید. WETH را از بخش [From] انتخاب کنید و در بخش [To] نیز ETH را وارد کنید و بر روی [Preview Conversion] کلیک کنید.

آنرپ کردن WETH

۲- در این مرحله جزئیات معامله را می‌توانید ببینید. پیش از اینکه انجام تبادل را بپذیرید حتما از تایید کردن آن اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید که بایننس به شما اجازه نمی‌دهید که با استفاده از این روش ETH را به WETH تبدیل کنید.

آیا رپد کردن توکن اتر در سایر بلاک چین‌ها نیز امکان‌پذیر است؟

نسخه‌های رپد شده دیگری از اتر در سراسر بلاک چین‌های اصلی وجود دارند که موجب قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای ETH می‌شوند. به عنوان مثال به بایننس اسمارت چین (BSC‌) می‌توان اشاره کرد که با استفاده کردن از رپد اتر در بستر BNB یا بایننس کوین این شبکه، به شما اجازه داده می‌شود تا از WETH در اکوسیستم دیفای BSC استفاده کنید. برای انجام این کار کافیست تا مقدار دلخواه اتر خود را از بایننس یا هر صرافی دیگر به کیف پول BSC خود واریز کنید. پیش از برداشت مطمئن شوید که صرافی شما از تبدیل اتر به رپد اتریوم پشتیبانی می‌کند.

به صورت جایگزین نیز می‌توانید از یک سیستم خدمات بریج یا پل استفاده کنید. این خدمات در حقیقت برنامه‌های غیرمتمرکز شخص ثالثی هستند که رمزارز را معامله کرده و آن را بر روی بلاک چین مبدا ذخیره‌سازی می‌کنند. در ادامه‌، رپد توکن مورد نظر را به نسبت ۱ به ۱ در بلاک چین مقصد مینت یا تولید می‌کنند.

توکن‌های بریجینگ معمولا عملکرد درستی دارند اما به یاد داشته باشید که انتقال دادن این توکن‌ها در بلاک چین‌های گوناگون ممکن است شامل خطراتی نیز باشد. در برخی از موارد بریج‌هایی وجود داشته‌اند که قراردادهای هوشمند خود را از همین طریق به خطر انداخته‌اند. اگر قصد دارید تا رپد بیت کوین‌، رپد اتریوم و یا توکن دیگری را بریج کنید، پیش از پلتفرم مورد نظرتان در مورد خدمات بریج آن تحقیق کنید.

چگونه قیمت رپد اتریوم معادل با اتر باقی می‌ماند؟

کلید حفظ ارتباط رپد اتریوم و اتر در قابلیت تبدیل ۱ به ۱ آن نهفته است. اگر WETH قیمت پایین‌تری نسبت به اتر داشت‌، مردم با خریداری کردن آن و تبدیل کردنش به ETH گران قیمت‌تر در مسیر کسب سود گام برمی‌داشتند. چنین اقدامی به افزایش میزان تقاضا برای رپد اتر و در نقطه مقابل، به افزایش قیمت آن منجر می‌شود. در صورت بالاتر بودن قیمت این رپد توکن نیز‌، مردم تلاش می‌کردند تا با استفاده از اتریوم خود این توکن را خریداری کرده و به فروش برسانند و این امر به افزایش میزان ذخایر عرضه WETH و در نتیجه آن نیز به پایین آمدن قیمت آن منجر می‌شد. این اصول عرضه و تقاضا برای حفظ وابستگی بین این توکن‌ها و پایدار ماندن این ارتباط وجود دارند.

از WETH در کدام برنامه‌های دیفای می‌توان استفاده کرد؟

اتریوم برنامه‌های غیرمتمرکز بسیار زیادی دارد که توکن‌های ERC-20 را می‌پذیرند. یکی از گزینه‌های پیش روی ما این است که رپد اتر به استخر نقدینگی موجود در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX‌) مثل یونی‌سواپ بیافزایم. پس از تامین نقدینگی‌، می‌توانید روند دریافت فی از کاربرانی که توکن‌های خود را با استفاده از آن استخر معاوضه می‌کنند آغاز کنید. با این حال‌، مفهوم ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) همواره در قالب خطری محتمل در کمین شماست و ممکن است به کاهش تعداد توکن‌های واریز شده شما منجر شود. استفاده از استخر‌هایی که میزان نقدینگی بیشتری دارند به کاهش این ریسک کمک می‌کند.

حتی می‌توانید WETH خود را در پلتفرم‌هایی مثل آوه (Aave‌) به دیگران وام بدهید. سایر کاربران می‌توانند توکن‌های شما را در این بستر قرض بگیرند اما در ابتدا لازم است تا برای پوشش دادن وام خود به میزان مشخصی وثیقه ارائه کنند. در ازای این امر نیز شما سود دریافت می‌کنید و این روند تا زمانی که تصمیم بگیرید تا واریزی خود را برداشت کنید ادامه خواهد یافت.

سخن پایانی

اتریوم یکی از قدیمی‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین اکوسیستم‌های برنامه غیرمتمرکز را از میان بلاک چین‌ها داشته و این امر موجب افزایش میزان اهمیت رپد اتر می‌شود. بسیاری از هولدر‌های اتر تمایل دارند تا از ETH خود در پروژه‌های دیفای استفاده کنند و همین امر به میزان اهمیت رپد کردن توکن اتریوم می‌افزید. در این مقاله متوجه شدیم که برای تبدیل کردن اتر به رپد اتریوم و برعکس می‌توانیم از صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل یونی‌سواپ و یا کیف پول متامسک استفاده کنیم و حتی صرافی‌هایی مثل بایننس نیز خدماتی را در این راستا ارائه می‌کنند و نرخ این معاوضه نیز ۱ به ۱ است. نسخه رپد شده اتریوم در برنامه‌های غیرمتمرکز و پروژه‌های دیفای مورد استفاده قرار می‌گیرد و در راستای وام‌دهی و استخر‌های نقدینگی می‌توان از آن بهره گرفت. توصیه می‌کنیم برای دست یافتن به میزان مورد نظر از رپد اتر حتما آن را با ETH خریداری کنید زیرا چنین اقدامی بسیار آسان‌تر از تعامل داشتن با یک قرارداد هوشمند است. آیا تا کنون از این توکن در DApp‌ها و پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز استفاده کرده‌اید؟ کدام رپد توکن‌ها تا به امروز مورد استفاده شما بوده‌اند؟

منبع
Binance Academy

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا