متوسط دیفایویدیو

آموزش ساخت دامنه روی شبکه ترا + ویدیو

شبکه‌های بلاکچینی با یکدیگر در حوزه‌های مختلف رقابت می‌کنند. یکی از این حوزه‌ها، سرویس انتخاب نام است. هر بلاکچین با ایجاد تنوع در کاربردهای سرویس انتخاب نام سعی در جذب کاربر بیشتر دارد و به‌دنبال تسهیل تجربه کاربران است. ویدیوهای قبلی درباره سرویس انتخاب نام سولانا و نحوه ثبت یک دامنه روی این شبکه بلاکچینی صحبت کردیم. در این مقاله به سراغ سرویس انتخاب نام شبکه ترا (Terra) رفته‌ایم و مراحل ساخت یک دامنه روی آن را آموزش داده‌ایم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

چگونه می‌توان یک دامنه روی شبکه ترا ساخت؟

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

ترا (Terra) شبکه بلاک چینی است که از روش‌های پرداخت‌ متنوعی پشتیبانی و زیرساخت‌های توسعه برنامه‌های مالی را فراهم می‌کند. با تعدد و افزایش سرویس‌ها و قابلیت شبکه‌ها، نسل سوم وب به‌معنای واقعی کلمه در حال جاری شدن در زندگی روزانه افراد است. یکی از این قابلیت‌ها، سرویس انتخاب نام است. سرویس انتخاب نام ترا (Terra Name Service) که با نام TNS.Money فعالیت می‌کند، به‌دنبال ساده‌تر کردن برقراری ارتباط میان کاربران است.

تصور کنید به‌جای عبارت terra17u2dxyy….akls شما می‌توانید یک عبارت مانند alirezaj.ust که از نظر به‌خاطر سپردن نیز راحت‌تر است، داشته باشید و آن را در اختیار دیگران قرار داده و به‌سادگی تراکنش مالی انجام دهید. از این نام می‌توان به‌عنوان شناسه توییتر، ایمیل و موارد مختلف دیگر استفاده کرد. در ادامه نحوه ساخت دامنه روی شبکه ترا را توضیح می‌دهیم.

اتصال کیف پول ترا استیشن (Terra Station)

برای ساخت دامنه روی شبکه ترا نیاز است تراکنش‌های مورد نظر را از کیف پولی که به سایت آن متصل می‌کنید، انجام دهید. در این آموزش از کیف پول ترا استیشن (Terra Station) که یک افزونه مروگر است، استفاده می‌کنیم. پس از نصب اکستنشن، برنامه گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید یک کیف پول جدید بسازید، کیف پول قبلی خود را با استفاده از عبارت یادآوری، بازیابی کنید یا کیف پول خود را ایمپورت کنید.

کیف پول ترا استیشن

با انتخاب گزینه New Wallet صفحه جدیدی باز می‌شود که از کاربر نام و رمز عبور می‌خواهد. پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، عبارات بازیابی را به شما نشان می‌دهد. آن‌ها را نوشته و آفلاین ذخیره کنید. در قدم بعد به‌صورت تصادفی برنامه از کاربر می‌خواهد که کلمه یادآوری را وارد کند. پس از این مرحله کیف پول شما ساخته می‌شود. با ساختن کیف پول، به پلتفرم برگشته و دکمه Connect را کلیک و کیف پول را به پلتفرم متصل کنید.

انتخاب نام دامنه مورد نظر روی شبکه ترا و ساخت آن

جستجوی دامنه در شبکه ترا

در قدم بعد، باید نام مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. هیچ محدودیت کاراکتری برای انتخاب وجود ندارد؛ اما باید توجه داشته باشید که قیمت و هزینه پرداختی نسبت به تعداد کاراکتر تعیین می‌شود. با توجه به اطلاعات موجود در سایت تی ان اس مانی، هزینه دامنه‌ها به‌صورت زیر است:

  • سه کاراکتر: ۶۴۰ دلار
  • چهار کاراکتر: ۱۴۰ دلار
  • ۵ کاراکتر و بیشتر: ۲۴ دلار

لازم به ذکر است که این هزینه بدون در نظر گرفتن گس و مالیات پلتفرم است و این هزینه‌ها نیز اضافه می‌شود. نکته دیگری که وجود دارد، دامنه‌ای که ما در ویدیوی این مقاله ثبت کردیم، ۱۶ دلار هزینه داشت؛ یعنی از میزان اعلام شده توسط پلتفرم کمتر بود.

یافتن دامنه در شبکه ترا

اگر نام انتخابی شما از قبل ثبت نشده باشد، همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، روبه‌روی آن علاوه‌بر قیمت، عبارت Available نشان داده می‌شود. روی آن کلیک کنید.

  • قدم اول
درخواست ثبت دامنه روی شبکه ترا

در صفحه جدید، اول مدت زمانی را که می‌خواهید نام دامنه مورد نظر را در اختیار داشته باشید، تعیین می‌کنید. مدت زمان به‌صورت سالانه محاسبه می‌شود و محدودیتی برای آن وجود ندارد. یکی از عوامل دیگری که بر هزینه پرداختی شما تاثیر می‌گذارد، مدت زمان انتخابی‌تان است. طبیعتا هرچه زمان شما بیشتر باشد، هزینه بیشتری باید پرداخت کنید. پس انتخاب زمان، دکمه Request to register را کلیک کنید. درخواست شما به کیف پول ارسال می‌شود و برای تایید آن باید رمزعبور کیف پولتان را وارد کنید.

  • قدم دوم

بعد از تایید تراکنش، باید ۲۰ ثانیه منتظر بمانید. پلتفرم این انتظار را برای جلوگیری از حملاتی مانند فرانت رانینگ مورد نیاز می‌داند.

فرآیند درخواست دامنه روی شبکه ترا
  • قدم سوم 

پس از گذشت ۲۰ ثانیه، پیغامی مبنی‌بر موفقیت‌آمیز بودن عملیات به شما نشان می‌دهد و برای نهایی‌شدن آن باید دکمه Register Now را کلیک کنید.

ثبت نهایی دامنه روی شبکه ترا

مجدد رمز عبور کیف پول را وارد کنید. پس از این مرحله، دامنه شما ثبت می‌شود.

سیستم انتخاب نام ترا چه امکانات دیگری دارد؟

پس از اینکه دامنه خود را روی شبکه ترا ساختید، این شبکه به‌شما پیشنهاد می‌دهد برای اینکه در برنامه‌های غیرمتمرکز تجربه کاربری بهتری داشته باشید، می‌توانید با استفاده از سرویس Reverse Resolution نام دامنه خود را نمایش دهید.

سرویس Reverse Resolution انتخاب نام ترا
این بخش در زمان ضبط ویدیو از طرف شبکه ترا هنوز عرضه نشده بود؛ به همین جهت در ویدیو به آن نپرداخته‌ایم.

با کلیک روی نام دامنه خود، صفحه‌ای مانند تصویر زیر باز خواهد شد.

اطلاعات دامنه روی شبکه ترا

در این بخش اطلاعتی نظیر دامنه بالادستی (یعنی شما زیر مجموعه کدام دامنه هستید)، آدرس مالک، ادیتور، تاریخ انقضا و آدرس قرارداد هوشمندی که با آن در ارتباطید را نشان می‌دهد. با استفاده از گزینه Transfer که رو‌به‌روی Owner هست، می‌توانید مالکیت نام دامنه خود را به فرد دیگری انتقال دهید.

بخش ادیتور برای تعیین آدرسی است که می‌توانند اطلاعات قرارداد هوشمند را ویرایش کند. تاریخ انقضای دامنه نیز در بخش Expiration Date نوشته شده است. قسمت Resolver، آدرس قرارداد هوشمندی آورده شده که با نام دامنه ما در ارتباط است و امور مربوط به نام دامنه‌مان از طریق انجام می‌شود.

بخش ادیتور سرویس انتخاب نام ترا

در قسمت پایین‌تر همان صفحه همان‌طور که در تصویر بالا هم مشاهده می‌کنید، تنظیمات مربوط به استفاده از نام دامنه وجود دارد. اولین مورد، آدرس کیف پولی است که نام دامنه به آن تعلق دارد. برای تنظیم هرکدام از موارد تنها کافیست گزینه Set را کلیک کنید، اطلاعات مورد نظر را وارد و هزینه مورد نظر را  که کارمزد شبکه است، پرداخت کنید.

سرویس سواپ در TNS Money

کاربران می‌توانند از بخش Trade به تبادل UST و TNS بپردازند. این پلتفرم چندین ماه قبل به دارندگان توکن TNS ایردراپ کرد. علاوه‌بر این، کاربرانی که می‌خواهند در استخر این پلتفرم سپرده‌گذاری (Staking) کنند، نیاز است که ارز TNS‌ داشته باشند.

بخش Stake‌ در سرویس انتخاب نام ترا

شما می‌توانید با استفاده از سرویس استیکینگ TNS در استخرهای نقدینگی سپرده‌گذاری و LP توکن دریافت کنید. در بخش دیگر این سرویس، این امکان وجود دارد که LP توکن خود را نیز استیک کنید. استخر ترا نیاز به جفت ارز TNS-UST دارد و APR این استخر برابر با ۱۰۸.۴۸ درصد است.

سیستم حاکمیتی سرویس انتخاب نام Terra

کاربرانی که در پلتفرم استیک کرده باشند، می‌توانند در سیستم حاکمیتی مشارکت کند و رای دهند. این امکان وجود دارد که افراد پیشنهاد‌های خود را ارائه کنند و مورد رای‌گیری قرار گیرد.

جمع‌بندی

در این مطلب نحوه ساخت دامنه روی شبکه ترا (Terra) را به‌صورت ویدیویی و متنی آموزش دادیم. بخش‌‌های مختلف و امکاناتی را که سایت Tns.money در اختیار کاربران قرار می‌دهد، معرفی کردیم. به‌طور کلی سرویس‌های انتخاب نام برای راحت‌تر شدن ارتباط کاربران با یکدیگر بر بستر بلاک چین عرضه شده‌اند. آیا تا به‌حال شما از این سرویس استفاده کرده‌اید؟

منبع
tns.money

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا