کریپتو کده

معرفی شبکه ترا و توکن Luna؛ شبکه‌ای برای استفاده از استیبل کوین‌ها

بلاکچین غیر متمرکز ترا (Terra) شبکه‌ای است که زیرساخت‌های لازم برای پیدایش پول را فراهم می‌سازد. Terra پایه‌های اقتصاد دیجیتالی را به وسیله‌ پروتکل استیبل کوین‌ها، سیستم اوراکل و قراردادهای هوشمند فراهم می‌آورد. تیم این پروژه برنامه‌هایی برای فراگیر شدن پذیرش این پلتفرم در میان کاربران ارزهای دیجیتال تدارک دیده‌اند. توکن لونا در حاکمیت این پلتفرم نقشی اساسی ایفا می‌کند. در این مقاله درباره نحوه عملکرد پروتکل ترا و توکن‌های کاربردی آن صحبت خواهیم کرد.

شبکه ترا چیست؟

ترا (Terra) شبکه بلاک چینی است که از روش‌های پرداخت‌ متنوعی پشتیبانی می‌کند و زیرساخت‌های توسعه برنامه‌های مالی را فراهم می‌کند. این پلتفرم توسط سبدی از استیبل کوین‌ها حمایت می‌شود؛ قیمت هرکدام از این استیبل کوین‌ها با استفاده از الگوریتم‌هایی مخصوص و همچنین به کمک ارز دیجیتال بومی این شبکه Luna، ثابت باقی می‌ماند.

یکی از دلایلی که باعث شده است شبکه Terra از ارزش بالایی برخوردار باشد این است که پیچیدگی‌های زنجیره پرداخت مانند شبکه کارت‌های اعتباری، بانک‌ها و درگاه‌های پرداخت را با یک لایه بلاک چین برطرف کرده است.

وبسایت این پروتکل به آدرس Terra.money در دسترس است. همچنین کیف پول رسمی این شبکه و راه دستیابی به امکانات آن از طریق آدرس station.terra.money فراهم شده است.

سایت رسمی terra

علاوه بر هماهنگی که شبکه ترا برای فروشنده‌ها و خریداران مهیا کرده است، تیم این پروژه مرتبا به بهبود زیرساخت‌ها و ابزارهای لازم برای به رسیدن به اکوسیستمی معتبر، توزیع‌شده و شفاف می‌پردازند.

ارز دیجیتال لونا چیست؟

لونا (Luna) ارز دیجیتال بومی بلاک چین Terra است. با وثیقه گذاشتن این ارز در شبکه، امنیت لازم مکانیسمی فراهم می‌آید که باعث می‌شود قیمت استیبل کوین‌ها ثابت باقی بماند. همچنین توکن‌های لونا موجود در پلتفرم باعث تشویق ولیدیتورهای شبکه یا همان تایید کننده‌های تراکنش‌ها می‌شوند. در ادامه این مکانیسم را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

در حال حاضر توکن Luna در رتبه ۱۶ ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار قرار دارد. قیمت این ارز در زمان نگارش این مقاله ۱۸.۲۵ دلار است و ارزش بازار آن ۷.۳۶۸.۶۹۴.۱۱۴ دلار است. تعداد کوین در گردش لونا در زمان نگارش این مقاله بیش از ۴۰۰ میلیون توکن است.

فازهای ارز دیجیتال Luna

ارز دیجیتال لونا در یکی از سه حالت زیر قرار می‌گیرد:

حالت آزاد (Unbonded)

در این حالت توکن Luna می‌تواند بدون محدودیت در تراکنش‌ها جابجا شود.

حالت امانت  (Bonded)

زمانی که توکن لونا استیک شده باشد، به حالت امانت درآمده و تایید کننده‌ تراکنش‌ها و نمایندگانی که به آن متصل هستند پاداش دریافت می‌کنند. در این حالت توکن Luna در اکوسیستم ترا قفل شده و نمی‌توان آن را آزادانه معامله کرد.

حالت آزادسازی (Unbonding)

برای اینکه توکن‌هایی که در دست نمایندگان به امانت قرار دارند بتوانند به حالت آزاد در بیایند، باید وارد فاز آزادسازی شوند. در این حالت توکن‌ها را نمی‌توان معامله کرد. از طرف دیگر هیچ پاداشی در این مرحله به نماینده‌ها تعلق نمی‌گیرد. این دوره ۲۱ روز طول خواهد کشید و پس از آن توکن‌ها در حالت آزاد قرار خواهند گرفت. قابل ذکر است که این عملیات تا پایان یافتن دوره ۲۱ روزه آن، برگشت‌پذیر نخواهد بود.

فازهای مختلف توکن لونا

استیکینگ در شبکه ترا چگونه است؟

شبکه اصلی ترا به نام Columbus-4 یک بلاکچین عمومی بر پایه گواه اثبات سهام است. این به معنی این است که میزان تاثیر رای هر تایید کننده به حجم توکن Luna که به عنوان وثیقه استیک کرده است بستگی دارد. این توکن‌ها می‌توانند مستقیما توسط ولیدیتورها استیک شده باشند و یا هولدرهای Luna نمایندگی آنها را به ولیدیتورها داده باشند.

در مدل اجماع Terra، هولدرهای لونا مستقیما توکن‌های خود را استیک نمی‌کنند، بلکه به جای آن نمایندگی توکن‌های خود را به ولیدیتورها می‌دهند. بنابراین هولدرهایی که می‌خواهند از پاداش استیکینگ استفاده کنند اما قصد ندارند یک نود کامل را اجرا کنند می‌توانند از این راه کسب درآمد کنند که به آنها نماینده گفته می‌شود.

استیکینگ (Staking) در دنیای رمز ارزها به چه معناست؟

تاثیر رای هر ولیدیتور به میزان توکنی که استیک کرده باشد وابسته است. این توکن‌ها یا متعلق به خود اوست یا از طریق نمایندگان به او واگذار شده‌اند. بر اساس الگوریتم اجماعی که در پروتکل ترا به کار رفته است تنها ۱۰۰ ولیدیتور برتر از لحاظ حجم توکن استیک شده آنها، در مجموعه تایید کننده‌های نهایی قرار خواهند گرفت. بنابراین نقش اساسی و مهم نمایندگان این است که ولیدیتور مناسب را تشخیص دهند و توکن خود را برای استیک کردن به او بسپارند.

انتخاب شدن به عنوان تایید کننده مسئولیت بزرگی در اکوسیستم Terra است. زیرا تنها ۱۰۰ ولیدیتور برتر قادر خواهند بود بلاک‌ها را امضا کنند. بنابراین امنیت و در دسترس بودن آنها باید تایید شود تا توکن‌های استیک شده آنها مشمول جریمه نشود.

پاداش‌های استیکینگ ارز دیجیتال لونا در شبکه ترا

هدف اصلی ارز دیجیتال لونا این است که با استیک کردن آن و قفل کردن ارزش در اکوسیستم ترا، امنیت این شبکه فراهم آید.

با این حال کسانیکه که ارز Luna را برای مدت طولانی استیک می‌کنند در معرض خطر نوسانات این دارایی قرار می‌گیرند. به همین جهت پاداش‌های استیکینگ لونا مشوق اصلی برای هولدرهایی است که قصد دارند برای مدت طولانی این ارز را در سبد دارایی‌های خود داشته باشند.

از آنجا که ولیدیتورها قدرت محاسباتی پروتکل Terra را تامین می‌کنند، ابتدا پاداش‌ها بین آنها توزیع می‌شود. بعد از آن هر نماینده (Delegator) سهم خود را دریافت می‌کند.

پاداش‌های استیکینگ به نسبت حجم لونای استیک شده مشخص می‌شود و  این ساختار به گونه‌ای طراحی شده است که با افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه، پاداش‌ها نیز افزایش پیدا کنند. بنابراین با رشد شبکه ترا در بلند مدت، سرمایه‌گذاری در این رمز ارز سودآور خواهد بود.

پاداش‌های استیکینگ از سه منبع تامین می‌شوند؛ گس، مالیات و پاداش استخر جامعه.

گس به کارمزدی گفته می‌شود که برای جلوگیری از تراکنش‌های اسپم پرداخت می‌شود. ولیدیتورها کمترین میزان گس را تعیین می‌کنند و تراکنش‌هایی را که میزان گس پرداختی را رعایت نکنند تایید نمی‌کنند. کارمزد محاسبه شده در پایان هر بلاک، بین ولیدیتورها به نسبت حجمی که برای استیک گذاشته‌اند توزیع می‌شود.

مالیات به عنوان یک کارمزد ثابت در پروتکل Terra محاسبه می‌شود. در هر تراکنش در این شبکه، مبلغی بین ۰.۱٪ تا ۱٪ از حجم تراکنش تا سقف ۱ TerraSDR به عنوان مالیات محاسبه می‌شود. این مبلغ توسط یکی از ارزهای شبکه ترا پرداخت می‌شود و به نسبت حجم استیک شده بین ولیدیتورها توزیع می‌شود.

ولیدیتورها در اوراکل نرخ صرافی Luna مشارکت می‌کنند و هر زمانی که در رای گیری‌ها رای دهند مشمول دریافت پاداش از استخر جامعه خواهند بود. استخر جامعه در این پروتکل به استخری گفته می‌شود که در فرآیند ثابت نگه داشتن قیمت استیبل کوین UST، از آن برای ذخیره LUNA استفاده می‌شود.

ولیدیتور یا تایید کننده کیست؟

بلاک چین Terra از گواه اثبات سهام مبتنی بر تحمل خطای بیزانس Tendermint استفاده می‌کند که برای تامین امنیت شبکه خود به تایید کننده تراکنش‌ها نیازمند است. ولیدیتورها یک نود کامل را اجرا می‌کنند و برای به اجماع رسیدن در شبکه، رای‌هایی که توسط اصول رمزنگاری شده امضا شده‌اند را رصد می‌کنند. ولیدیتورها بلاک‌های جدید را به بلاکچین اضافه می‌کنند و در قبال این کار پاداش دریافت می‌کنند.

علاوه بر این تایید کننده‌ها با رای دادن در مورد طرح‌های پیشنهادی در حاکمیت روی این شبکه شرکت می‌کنند. میزان اثربخشی رای تایید کننده‌ها به مجموع سرمایه استیک شده آنها بستگی دارد.

استیبل کوین‌ها در شبکه Terra

شبکه ترا سیستمی را تهیه کرده است که با استفاده از آن توانسته است استیبل کوین‌های مختلفی را عرضه کند. این کوین‌ها شامل UST (برابر با ارزش دلار آمریکا)، KRT (برابر با ارزش وون کره جنوبی) و SDT (معادل با SDR صندوق بین المللی پول) هستند.

این شبکه برای ثابت نگه داشتن قیمت استیبل کوین‌ها از الگوریتمی استفاده می‌کند که با توجه به نوسانات تقاضا برای استیبل کوین‌ها تنظیم می‌شود. برای مثال زمانیکه تقاضا برای UST افزایش می‌یابد تعداد تراکنش‌های آن بیشتر می‌شود و در نتیجه قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین برای ثابت ماندن قیمت باید عرضه آن بیشتر شود. به این فرآیند انبساط گفته می‌شود.

استیبل کوین چیست؟‌ همه چیز درباره ارز دیجیتال باثبات

پروتکل برای عرضه UST به بازار باید آنرا صادر کند. کوین‌های جدید ارزشی بیشتر از پشتوانه خود دارند. بنابراین برای عرضه آنها به بازار، دارندگان لونا می‌توانند توکن‌های خود را بسوزانند و معادل آن UST جدید را با ارزش بالاتر به دست آورند. حال توکن لونا که ارزش خود را از دست داده است به سیستم تعلق دارد و کاربر سود حاصل از عرضه UST جدید را کسب می‌کند.

از طرف دیگر، کاهش تقاضا برای ترا باعث افت قیمت آن می‌شود. در این حالت برای باقی ماندن قیمت در محدوده قیمت پشتوانه استیبل کوین، عرضه UST کاهش می‌یابد. به این عمل انقباض گفته می‌شود. در این فرآیند هولدرهای UST کوین‌هایشان را با کوین LUNA عوض می‌کنند که موجب کم شدن تعداد UST می‌شود و در نتیجه قیمت آن به ۱ دلار برمی‌گردد. در طول زمان با گسترش کاربرد UST هولدرهای لونا پاداش خواهند گرفت.

برای درک بهتر مکانیسم این پروتکل و نحوه تنظیم قیمت استیبل کوین در بلاکچین Terra ویدیو زیر را مشاهده کنید.

ارزش وارد شده به سیستم از طریق جفت ارز لونا و ارزهای فیات تامین می‌شود. LUNA دو نقش اساسی ایفا می‌کند. اولا ترا را به عنوان وثیقه در اکو سیستم نگه می‌دارد. هرواحد از TerraSDR همیشه با یک SDR از لونا برابر است. همچنین این توکن قیمت ترا را ثابت نگه می‌دارد.

ماینرها و هولدرهای لونا که با وثیقه گذاشتن در این اکوسیستم سرمایه‌گذاری می‌کنند در واقع قبول کرده‌اند که نوسانات کوتاه مدت را جذب کنند و در ازای آن در بلند مدت از سود استخراج کوین‌های جدید و رشد قیمتی آنها بهره ببرند.

با گسترش پذیرش این اکوسیستم توسط کسب و کارها ارزش اکوسیستم ترا بیشتر می‌شود. برخلاف بسیاری از پروتکل‌های ارائه دهنده استیبل کوین‌ها، استیبل کوین‌های Terra مستقیما در راهکارهای پرداختی مانند خرید بلیط سینما و هزینه تاکسی استفاده می‌شوند.

حکومت موجود در پروتکل ترا

حاکمیت به فرآیندی گفته می‌شود که در آن، اعضای شبکه ترا با به توافق رسیدن در مورد پیشنهادات مطرح شده، در اعمال تغییرات لازم در پروتکل دخیل می‌شوند. پیشنهادات مطرح شده همان ایده‌هاییست که در جامعه ترا مورد بحث قرار می‌گیرند و هر شخصی می‌تواند آنها را به فرمت لازم درآورده و با پرداخت یک مبلغ اولیه آنها را برای کسب رای در شبکه وارد کند.

پیشنهادات حاکمیتی مطرح شده و اطلاعات آنها در قسمت Governance در کیف پول رسمی ترا قابل رویت هستند.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند به برنامه‌ای گفته می‌شود که منطق و روش انجام کاری را روی شبکه بلاکچین پیاده می‌کند. این قراردادها می‌توانند شرایط خود را به صورت خودکار و با شفافیت کامل و بدون نیاز به اشخاص دیگر اجرا کنند.

قراردادهای هوشمند این امکان را فراهم می‌کنند که قابلیت‌های این اکو سیستم را گسترش دهند. کاربران می‌توانند با استفاده از امکانات موجود در این شبکه مانند استیبل کوین‌ها، تعویض توکن روی زنجیره و اوراکل قیمت آن برنامه‌های خود را توسعه دهند. برنامه نویسان می‌توانند از زبان‌های برنامه نویسی Go، Rust و AssemblyScript برای طراحی قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

معرفی تیم توسعه دهنده و نقشه راه شبکه ترا

دوو وان (Do kwon) و دنیل وانگ (Daniel Hwang) بنیان‌گذاران این شبکه هستند. وان دانش‌ آموخته علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد است و قبلا در شرکت‌های مایکروسافت و اپل مشغول بوده است. دوو وان از فعالان صنعت بلاکچین و مدیر عامل سابق استارت آپی به نام آنیفی بوده است. او در این استارت‌آپ چندین پروژه با محوریت شبکه‌های غیر متمرکز را اجرا کرده است.

تیم Terra

در نقشه راه مربوط به سال ۲۰۲۰ این شبکه آمده است که هسته ترا در دو مرحله به‌روز رسانی خواهد شد. مرحله اول راه‌اندازی Columbus-4 است که در طول سال ۲۰۲۰ این مرحله به پایان رسید. گام بعدی راه‌اندازی Columbus-5 خواهد بود.

تیم Terra قصد دارند استیبل کوین‌های این پلتفرم را در تمام بلاکچین‌ها موجود کنند. در حال حاضر این امکان در بلاکچین اتریوم و سولانا به اجرا در آمده است. جزئیات بیشتر در آینده از طریق پایگاه‌های اطلاع رسانی این تیم اعلام خواهد شد.

جمع‌بندی

در این مقاله متوجه شدیم که پروتکل Terra بلاکچینی است که با استفاده از توکن بومی خود به نام LUNA، حاکمیت شبکه را کنترل می‌کند. این شبکه استیبل کوین‌هایی را برای عرضه به کاربران ارزهای دیجیتال صادر کرده است که کاربردی مستقیم در سیستم‌های پرداخت روزانه داشته باشند. در نتیجه برای ثابت ماندن قیمت آنها نیاز به الگوریتم‌هایی احساس می‌شود که بتوانند علاوه بر تامین نیاز بازار، برای سرمایه‌گذارانی که توکن‌های خود را استیک کرده‌اند سودآور باشد.

با توجه به کاربردهای وسیع قراردادهای هوشمند، بستر برنامه نویسی آنها در Terra آماده شده است. در حال حاضر توکن‌های LUNA و UST این پروتکل در لیست صد ارز برتر بر اساس ارزش بازار قرار دارند که همین موضوع میزان پذیرش آنها را در بین جامعه کریپتو به خوبی نشان می‌دهد.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا