اخبار آلتکویناطلاعیه صرافی

لونا از اکثر صرافی‌های رمزارز حذف شد [بروزرسانی لحظه‌ای]

گرداب مرگ ترا هر لحظه عمق جدیدی پیدا می‌کند. دقایقی پیش اعلام شد که صرافی بایننس لونا و UST را از تمام سرویس‌های خود حذف کرده است. قیمت لونا در حال حاضر بعد از اعشار ۵ عدد صفر دارد.

به گزارش میهن بلاکچین، صرافی بایننس دقایقی پیش حذف تمام جفت ارز‌های شامل LUNA و UST را از تمام سرویس‌های خود اعلام کرد. بسیاری صرافی‌های دیگر هم سیاست مشابهی در پیش گرفته‌اند. در ادامه اعلامیه‌های صرافی‌های مهم داخلی و خارجی در مورد حذف لونا را ارائه می‌کنیم.

این مقاله در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

به‌روزرسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۱: پس از سقوط ترا صرافی‌های زیادی برای حفاظت از دارایی‌های کاربران و کاهش ریسک معاملات کاربران خود، رمز ارز لونا کلاسیک را از لیست رمز ارزهای قابل معامله خود حذف کردند. با این حال تیم توسعه‌دهنده ترا تصمیم گرفت با ایجاد هارد فورک در شبکه ترا، بحرانی که با آن مواجه شده بود را کاهش دهد. بنابراین شبکه قبلی ترا کلاسیک و رمزارز آن لونا کلاسیک نامیده شد و شبکه جدید، ترا ۲.۰ و رمزارز آن لونا ۲.۰ نام‌گذاری شدند.

پس از این اتفاق صرافی‌ها اعلام کردند برای دسترسی کاربران به نقدینگی دوباره لونا را به صرافی‌های خود باز می‌گردانند. در ادامه جدیدترین اقدامات صرافی‌ها در خصوص لونا را می‌خوانیم.

شایان ذکر است شبکه ترا تصمیم گرفت رمز ارز لونا در شبکه جدید را به صورت ایردراپ به هولدرهای این رمزارز بدهد. جزئيات این ایردراپ را می‌توانید در مطلب «جزییات ایردراپ لونا؛ ایردراپ LUNA چگونه توزیع می‌شود؟» بخوانید.

صرافی اکی‌اکسچنج

رمز ارز لونا از اوکی اکسچنج حذف شد

 • پیرو اطلاعیه و هشدار های قبلی همزمان با حذف لونا از صرافی بایننس امکان خرید و فروش این رمز ارز حذف گردید. با توجه به مشکل شبکه لونا پس از رفع و امکان انتقال در شبکه ، امکان برداشت میسر خواهد شد و کاربران می توانند نسبت به برداشت موجودی خود اقدام نمایند.

به‌روز رسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۱: در تاریخ ۱۰ خرداد صرافی اکی اکسچنج اعلام کرد رمز ارز لونا قدیمی کاربران به لونا کلاسیک تغییر نام پیدا کرده است و هم اکنون با نماد LUNC خرید و فروش و واریز و برداشت آن فعال شده است. همچنین رمز ارز UST قدیمی به UST Classic تغییر نام پیدا کرده است و هم اکنون با نماد USTC خرید و فروش و واریز و برداشت آن در دسترس کاربران است.

صراف بیت پین

توقف خرید و فروش لونا

 • با توجه به اطلاع‌رسانی قبلی صورت گرفته در خصوص وضعیت خرید و فروش رمزارز لونا، کلیه معاملات این ارز در پلتفرم و همچنین خرید آسان متوقف گردیده است و تمامی سفارشات باز آن نیز لغو خواهد شد.
 • لازم به ذکر است دارایی کیف پول این رمزارز محفوظ بوده و پس از حل مشکل بلاکچین لونا و از سر گیری تراکنش‌ها، امکان برداشت آن باز خواهد شد.

به‌روزرسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۱: صرافی بیت پین از کلیه عملیات‌های مربوط به رمزارز لونا، اعم از واریز، برداشت، خرید و فروش رمز ارز لونا پشتیبانی می‌کند.

صرافی تبدیل

توقف خرید و فروش لونا

 • با توجه به اطلاع‌رسانی قبلی پیرامون رمزارز لونا، در حال حاضر کلیه معاملات این رمز ارز در بازار تبدیل و همچنین خرید آسان متوقف گردیده است و تمام سفارشات باز آن نیز لغو خواهد شد.
 • لازم به ذکر است دارایی کیف پول این ارز محفوظ بوده و پس از حل مشکل بلاکچین لونا و از سر گیری تراکنش‌ها، امکان برداشت آن باز خواهد شد.

به‌روز رسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۱: هر دو ارز لونا قدیمی با نماد (LUNC) و لونا جدید با نماد (LUNA) در بخش خرید‌آسان صرافی تبدیل قابل معامله می‌باشند. بازارهای معاملاتی هر دو ارز به‌زودی به تبدیل اضافه خواهدشد. هنوز امکان واریز و برداشت هر دو ارز لونای قدیمی با نماد (LUNC) و لونا جدید با نماد (LUNA) در تبدیل فراهم نشده است.

صرافی بایننس

حذف کامل لونا و UST از معاملات آتی بایننس

 • بایننس از ساعت ۰۰:۴۰ تاریخ ۱۳ می ۲۰۲۲ (۵:۱۰ بامداد جمعه ۲۳ اردیبهشت به وقت تهران)، جفت ارزهای زیر را از سرویس معاملات فیوچرز حذف کرده است؛ معاملات باز کاربران برای ای جفت ارزها به صورت خودکار تسویه می‌شود و تمام سفارشات در حال انتظار مربوط به ای جفت ارزها حذف می‌شوند:
  • جفت ارزهای Cross Margin شامل: LUNA/BUSD و LUNA/USDT و LUNA/BTC و UST/USDT
  • جفت ارزهای Isolated Margin شامل: LUNA/BUSD و LUNA/USDT و LUNA/BTC و LUNA/ETH و LUNA/UST و BTC/UST و ETH/UST و UST/USDT و UST/BUSD
 • بایننس از ساعت ۰۱:۳۰ تاریخ ۱۳ می ۲۰۲۲ (۶:۰۰ بامداد جمعه ۲۳ اردیبهشت به وقت تهران) جفت ارز زیر را از سرویس معاملات آتی دائمی حذف کرده است و معاملات مربوط به آن را به طور خودکار تسویه کرده است:
  • قراردادهای دائمی با مارجین BUSD شامل: LUNA/BUSD

حذف کامل جفت‌های معاملاتی لونا و UST از معاملات اسپات بایننس

 • بایننس از ساعت ۰۰:۴۰ تاریخ ۱۳ می ۲۰۲۲ (۵:۱۰ بامداد جمعه ۲۳ اردیبهشت به وقت تهران) جفت ارزهای زیر را از سرویس معاملات اسپات حذف کرده است:
  • جفت ارزهای اسپات شامل لونا: LUNA/BTC و LUNA/BIDR و LUNA/AUD و LUNA/BNB و LUNA/ETH و LUNA/USDT و LUNA/GBP و LUNA/BRL و LUNA/TRY و LUNA/EUR و LUNA/BUSD
  • جفت ارزهای اسپات شامل یواس‌تی: BTC/UST و LUNA/UST و ETH/UST و BNB/UST و UST/USD و UST/BUSD

بروزرسانی: صرافی بایننس بعد از ظهر جمعه ۲۳ اردیبهشت به وقت تهران، طی اطلاعیه‌ جدیدی اعلام کرد معاملات اسپات جفت ‌ارزهای LUNA/BUSD و UST/BUSD را از ۱۸:۳۰ بعد از ظهر جمعه از سر گرفته است و واریز و برداشت‌ها برای LUNA و UST نیز همزمان باز شده‌اند.

صرافی بایننس در مورد علت تغییر سیاست خود توضیحی دقیقی نداد اما به کاربران هشداد داد که در حال حاضر عرضه در گردش توکن لونا به ۶.۵ تریلیون رسیده است و علت قیمت بسیار پایین این رمزارز همین است. عرضه در گردش توکن لونا قبل از اتفاقات اخیر حدود ۳۵۰ میلیون بود؛ یعنی در نتیجه اتفاقات اخیر عرضه در گردش لونا تقریبا ۱۸٬۶۰۰ برابر شده است.

صرافی OKX

حذف توکن‌های ANC، LUNA و MIR از معاملات مارجین و دائمی

 • صرافی OKX نیز در تاریخ ۱۳ می (۲۳ اردیبهشت) سرویس معاملات مارجین، دائمی و savings را برای توکن‌های LUNA و ANC و MIR حذف کرد.
 • سرویس‌های معاملات مارجین LUNA و MIR و ANC از ساعت ۱۲:۰۰ تاریخ ۱۳ می (ساعت ۱۶:۳۰ به وقت تهران) به حالت تعلیق درآمده و تمام سفارشات لغو خواهند شد.
 • معاملات دائمی LUNAUSDT/MIRUSDT/ANCUSDT در ساعت ۰۸:۰۰ تاریخ ۱۳ می (ساعت ۱۲:۳۰ به وقت تهران) حذف خوهند شد. پس از حذف این جفت ارزها سفارشات مرتبط با آنها در دفتر سفارشات نیز لغو خواهد شد.
 • صرافی OKX تمام معاملات دائمی LUNAUSDT/MIRUSDT/ANCUSDT را با قیمت میانگین شاخص OKX بر اساس یک ساعت قبل از حذف جفت ارزها تسویه خواهد کرد.
 • ۳۰ دقیقه قبل از حذف جفت ارزها، کاربرانی که وضعیت‌هایی به ارزش بیشتر از ۱۰,۰۰۰ دلار در قراردادهای دائمی LUNAUSDT/MIRUSDT/ANCUSDT در اختیار دارند، با محدودیت در انتقال دارایی‌ها به حساب معاملاتی خود مواجه خواهند شد.

به‌روزرسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۱: صرافی اکی اکس در تاریخ ۱۴ می ۲۰۲۲ (۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) واریز و برداشت رمزارز لونا را از سر گرفت. دو هفته پس از آن نیز امکان معاملات این رمزارز از سر گرفته شد.

صرافی کوینکس

حذف LUNA از معاملات اسپات و مارجین کوینکس

 • صرافی CoinEx جفت‌های معاملاتی LUNA/USDT، LUNA/BTC، LUNA/BCH و UST/USDT را در ساعت ۴:۳۰ تاریخ ۱۳ می (۹ صبح جمعه ۲۳ اردیبهشت به وقت تهران) حذف کرد. همچنین، جفت‌های معاملاتی مارجین LUNA/USDT و LUNA/BTC در ساعت ۸:۱۰ صبح جمعه ۲۳ اردیبهشت به وقت تهران حذف شدند و همه موقعیت‌های مارجین به طور خودکار لیکویید شدند.

به‌روز رسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۱: در ۲۶ می ۲۰۲۲ (۵ خرداد ۱۴۰۱) صرافی کوینکس اعلام کرد از رمز ارز لونا قدیم و جدید به طور کامل پشتیبانی می‌کند.

سایر صرافی‌ها و آخرین وضعیت لونا

از میان صرافی‌های بزرگ، Bybit و eToro قبل از سایر صرافی‌ها تصمیم به خارج کردن لونا از سرویس اسپات گرفتند. پس از آنها صرافی بایننس نیز لونا و UST را به طور کامل از تمام سرویس‌های خود حذف کرد. قبل از تصمیم به حذف کامل LUNA و UST از سرویس اسپات جفت ارزهای LUNA/‌BUSD و UST/BUST برای مدتی همچنان در دست بودند و جالب است بدانید که قیمت LUNA به ۰.۰۰۰۰۶۲۱ BUSD رسیده بود.

قیمت لونا
آخرین قیمت لونا؛ منبع:تریدینگ ویو

در زمان نگارش خبر قیمت لونا در صرافی FTX برابر با ۰.۰۰۰۰۰۸۹۰ دلار است و تعداد صفرهای ابتدای قیمت آن به ۵ رسیده است.

به‌روز رسانی ۲۱ مرداد ۱۴۰۱: صرافی بای بیت، ای تورو و FTX به ترتیب در تاریخ ۲۵ می ۲۰۲۲ (۴ خرداد ۱۴۰۱)، ۳۱ می ۲۰۲۲ (۱۰ خرداد ۱۴۰۱) و ۲۶ می ۲۰۲۲ (۵ خرداد ۱۰۱) اعلام کردند معاملات لونا را از سر گرفته‌اند.

 • کدام صرافی‌‌ ها لونا دارند؟

در حال حاضر صرافی‌هایی که اقدام به خارج کردن لونا از فهرست رمزارزهای قابل معامله خود کرده بودند، دوباره این کوین را لیست کردند. در صرافی‌هایی از جمله نوبیتکس، اوکی اکسچنج، اکسیر، بیت پین، رمزینکس، آبان تتر، والکس و تبدیل لونا پشتیبانی لونا از سر گرفته شده است.
صرافی‌های خارجی از جمله بایننس، FTX، اوکی اکس، کوینکس، هوبی و کوکوین رمزارز لونا را دوباره لیست کرده‌اند

 • قیمت ارز دیجیتال در کدام صرافی ایرانی بهتر است؟

برای مقایسه قیمت ارز دیجیتال در صرافی‌های ایرانی پیشنهاد می‌کنیم صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها را ببینید. در این صفحه قیمت‌ ارز دیجیتال به صورت لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌شوند و بهترین قیمت خرید و فروش با توجه به عمق بازار و … را می‌توان متوجه شد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
20 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا