اخبار آلتکویناطلاعیه صرافیایردراپ

جزییات ایردراپ لونا؛ ایردراپ LUNA چگونه توزیع می‌شود؟

عرضه ترا ۲.۰ نزدیک است. ترا، توکن بومی خود به اسم لونا (LUNA) را طبق پروپوزال ۱۶۲۳ به جامعه ایردراپ خواهد کرد. آنچه در این گزارش منتشر شده است نحوه تخصیص و چگونگی دریافت ایردراپ لونا در کیف پول‌ها، صرافی‌ها، پروتکل‌ها است. همچنین در خصوص لونا رپد شده در سایر شبکه‌ها مانند اتریوم و BSC نیز توضیح داده شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از گزارش ترا در مدیوم، در تاریخ ۲۷ می (۶ خرداد) دارندگان واجد شرایط توکن‌های LUNC و USTC و aUST، ایردراپ توکن LUNA را در زنجیره جدید ترا دریافت خواهند کرد. در ادامه، برنامه زمانبندی توزیع این توکن بررسی شده است.

[به‌روزرسانی جمعه ۱۲:۰۰] بر اساس اطلاعیه جدید تیم ترا در توییتر، راه‌اندازی شبکه ترا ۲ به روز ۲۸ می ساعت ۶ به وقت جهانی (۷ خرداد ساعت ۱۰:۳۰ به وقت تهران) موکول شده است. از این رو برنامه‌های این تیم در همان تاریخ اجرا می‌شود.

[به‌روزرسانی شنبه ۷ خرداد] بلاکچین جدید ترا و نسخه جدید رمزارز لونا امروز راه‌اندازی شد و ایردراپ گفته شده در این خبر بین کاربران توزیع شد. برای آگاهی از جزییات این ایردراپ به «شبکه ترا ۲ راه‌اندازی شد؛ رصد اخبار اکوسیستم ترا و رمزارز لونا [زنده]» مراجعه نمایید.

ایردراپ لونا (LUNA)

تعداد توکن لونا که برای دریافت آن واجد شرایط خواهید بود بر اساس نوع توکن‌هایی که در زنجیره ترا کلاسیک (Terra Classic) در اختیار دارید، مدت زمانی که این توکن‌ها را دارید (بر اساس دوره‌های قبل از حمله به شبکه و بعد از حمله به شبکه) و هم‌چنین تعداد این توکن‌ها مشخص خواهد شد.

دوره‌های قبل و بعد از حمله به شبکه به صورت جدول زیر است:

دوره‌های قبل و بعد از حمله به شبکه
بلاک‌های ۷٬۵۴۴٬۹۱۰ و ۷٬۷۹۰٬۰۰۰ مصادف با ۱۷ اردیبهشت (قبل از حمله) ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران، و ۶ خرداد (پس از حمله) ساعت ۰۰:۳۰ بامداد به وقت تهران

نحوه واجد شرایط بودن برای دریافت ایردراپ لونا

در صورتی برای دریافت ایردراپ لونا واجد شرایط خواهید بود که یکی از موارد زیر در خصوص شما صدق کند:

در زمان قبل از حمله، توکن‌های زیر را داشته باشید:

 • توکن لونا (شامل مشتقات سهام‌گذاری)
 • کمتر از ۵۰۰,۰۰۰ توکن aUST (توکن UST واریزشده در آنکور)

در زمان پس از حمله توکن‌های زیر را داشته باشید:

 • توکن لونا
 • توکن UST

توضیحات جدول زیر در «شبکه آزمایشی ترا ۲ راه‌اندازی شد؛ ایردراپ لونا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟» توضیح داده شده است.

واجد شرایط بودن برای دریافت ایردراپ luna
واجد شرایط بودن برای دریافت ایردراپ luna

کاربران توجه داشته باشند که مطابق جدول نهایی توزیع ایردراپ از طرف تیم ترا، هولدرهای استیبل کوین UST تنها در اسنپ‌شات بعد از حمله (۲۶ می) لحاظ خواهند شد و در اسنپ‌شات قبل از حمله (۷ می) تنها کاربرانی که UST خود را در پروتکل انکر (aUST) سپرده‌گذاری کرده بودند، لحاظ شده‌اند.

چه زمانی ایردراپ لونا توزیع می‌شود؟

همانطور که در جدول فوق مشخص است، توزیع و واگذاری ایردراپ لونا به نوع و تعداد توکن کیف پول و هم‌چنین مدت زمان نگهداری توکن‌ها در کیف پول بستگی دارد.

تاریخ ایردراپ اول یا ایردراپ جنسیس: ۲۷ می ۲۰۲۲ (۶ خرداد ۱۴۰۱)

در ایردراپ جنسیس، ۳۰٪ از ایردراپ لونا بلافاصله به کاربران قبل از حمله که کمتر از ۱۰,۰۰۰ توکن لونا یا aUST داشتند و کاربران پس از حمله که هر تعداد از توکن لونا، UST یا هردو را در اختیار دارند توزیع خواهد شد.

مثال: آلیس توکن لونا در اختیار دارد و یکی از سپرده‌گذاران آنکر (Anchor) است. او توکن‌های زیر را در حساب خود در اختیار دارد:

مثال آلیس
موجودی آلیس قبل و بعد از حمله

آلیس ۳۰٪ از ایردراپ جنسیس خود را در تاریخ ۲۷ می دریافت می‌کند. پس از آن، مقدار باقی‌مانده از ایردراپ طی ۲ سال با فاصله زمانی ۶ ماه به همان آدرس کیف پول واگذار می‌شود.

توکن‌های لونا در دوره vesting

در ایردراپ جنسیس، تمام توکن‌های ایردراپ‌شده و‌ واگذارشده (vesting یا توکن‌هایی که در یک دوره قفل شده باشند) به صورت خودکار به تاییدکنندگان شبکه ترا سهام‌گذاری خواهد شد تا امنیت شبکه حفظ شود. کاربران از واگذاری توکن‌های خود و از همان ابتدای واگذاری، پاداش سهام‌گذاری دریافت خواهند کرد. کاربران می‌توانند این پاداش‌ها را هر زمانی که خواستند برداشت کنند و هم‌چنین می‌توانند توکن‌های لونا خود را که سهام‌گذاری شده‌اند از دسترس نمایندگان خارج کنند و یا مجددا در دسترس آنها قرار دهند. این موضوع تضمین می‌کند که کاربران بر روی اینکه کدام تاییدکنندگان به سهام‌گذاری توکن آنها می‌پردازند کنترل و نظارت داشته باشند.

پس از آزادسازی رمزارز لونا در ایردراپ جنسیس، کاربران تا ۶ ماه بعد، توکن‌های لونا که به آنها تعلق گرفته است را نمی‌توانند دریافت کنند. این توکن‌ها در هر بلاک (تقریبا هر ۶ ثانیه یکبار) پس از وقفه ۶ ماهه مذکور، به همان آدرس کیف پول توزیع می‌شوند. اگر کاربری تمایل داشته باشد پس از پایان وقفه ۶ ماهه، توکن لونا خود را نقد کند، باید توکن‌های مذکور را حداقل ۲۱ روز قبل از اولین روز وقفه بعدی، از دسترس نمایندگان خارج کند. کاربران هم‌چنین می‌توانند پس از پایان وقفه، توکن‌های لونا که به آنها تعلق گرفته است را در حالت سهام‌گذاری حفظ کنند تا هم‌چنان سود سهام‌گذاری کسب کنند.

توزیع لونا برای زنجیره‌ها، پل‌ها و صرافی‌های متمرکز چگونه انجام می‌شود؟

با نزدیک شدن به توزیع توکن لونا به کاربران واجد شرایط، این نکته قابل ذکر است که مسائل فنی باعث شده است که تیم توسعه‌دهنده نتوانند تمام دارایی‌هایی UST و LUNA را در این مدت زمانی در اسنپ شات لحاظ کنند.

دارایی‌هایی که ممکن است در این ایردراپ حضور نداشته باشند به شرح زیر است:

توکن‌های UST و LUNA که از شبکه ترا خارج شده‌اند

 • کاربرانی که توکن‌های UST و LUNA خود را از شبکه ترا خارج کرده‌اند و می‌خواهند از افراد واجد شرایط پس از حمله محسوب شوند باید قبل از شروع دوره مذکور، دارایی‌های خود را به شبکه ترا برگردانند. می‌توانید با مراجعه به مقاله «شبکه Wormhole چیست؟» از قابلیت‌های این پروتکل استفاده کنید. همچنین پروتکل synapse نیز امکان انتقال دارایی‌ها بین شبکه ترا و سایر شبکه‌ها را فراهم کرده است.

توکن‌های UST و LUNA بر بستر پروتکل‌های ترا که به آسانی قابل شناسایی نیستند

 • تمام پروتکل‌هایی که در DeFi Llama فهرست شده‌اند و از این لینک قابل دسترس هستند و چند پروتکل شناخته‌شده دیگر تحت پشتیبانی خواهند بود.

توکن‌های UST و LUNA در قراردادهای چندامضایی CW3

 • اکثر توکن‌های UST و LUNA در قراردادهای چندامضایی CW3 محسوب خواهند شد، اما ممکن است موارد مغایر وجود داشته باشند.

جدول زیر، فهرست کاملی از زنجیره‌ها، پل‌ها و صرافی‌های متمرکزی است که توسط ایردراپ جنسیس پشتیبانی خواهند شد. لازم به ذکر است اگر در صرافی‌های رمزارزی مانند کوکوین، کوینکس، بایننس لونا یا UST داشته‌اید، می‌توانید اطلاعیه صرافی‌ها را در خصوص ایردراپ LUNA جدید مطالعه کنید. لازم به ذکر است گزارش اطلاعیه صرافی‌ها در ۲ روز پنجشنبه و جمعه با انتشار اطلاعیه‌های جدید آپدیت می‌شود.

فهرست کاملی از زنجیره‌ها، پل‌ها و صرافی‌های متمرکز
فهرست کاملی از زنجیره‌ها، پل‌ها و صرافی‌های متمرکز

جزییاتی درباره ترا ۲.۰

شبکه جدید ترا متشکل از استخر توسعه‌دهندگان و جامعه‌ای از طرفداران توکن لونا (LUNA) است که ترا کلاسیک، بلاکچین قراردادهای هوشمند Terra را ساخته‌اند. با انتقال جامعه به زنجیره جدید، اکثر پروژه‌های معروف ترا کلاسیک به آنها ملحق خواهند شد. این پروژه‌ها عبارتند از:

استروپورت (Astroport)، پریزم (Prism)، رندوم‌ارث (RandomEarth)، اسپکتروم (Spectrum)، نبیولا (Nebula). شایان ذکر است پروتکل معروف لیدو از شبکه جدید ترا پشتیبانی نمی‌کند. می‌توانید در این گزارش از میهن بلاکچین، اطلاعات بیشتری در این خصوص مطالعه نمایید.

جزییاتی درباره نحوه محاسبات ایردراپ

اعلان‌ها

۱- نسبت‌های این ایردراپ که در ادامه گفته می‌شود، صرفا تخمین محسوب می‌شوند و فقط هنگامی تایید و نهایی می‌شوند که ارتفاع بلاک دوره «پس از حمله» (بلاک ۷,۷۹۰,۰۰۰) محقق شود.

۲- در ایردراپ جنسیس، دارایی‌های بین زنجیره‌ای نظیر Wrapped UST در شبکه‌های اتریوم، پالیگان، BNB اسمارت چین کنار گذاشته شده و در استخر جامعه قفل می‌شوند. توزیع سرمایه‌ها پس از ایردراپ جنسیس انجام می‌شود.

موجودی واجد شرایط توکن aUST

فرمول= مجموع موجودی aUST کاربر یا حداکثر ۵۰۰,۰۰۰ توکن aUST منهای موجودی UST در کیف پول ترافورم لبز

نکته: آدرس کیف پول ترافرم لبز از لیست اسنپ شات حذف شده است.

موجودی واجد شرایط توکن UST

فرمول = موجودی UST منهای موجودی UST در کیف پول ترافورم لبز

موجودی واجد شرایط توکن LUNC

فرمول = موجودی LUNC – موجودی UST در کیف پول ترافورم لبز

نسبت ایردراپ برای دارندگان aUST پیش از حمله

فرمول = مقدار اختصاص داده شده aUST تقسیم بر موجودی واجد شرایط aUST پیش از حمله

نسبت ایردراپ برای دارندگان LUNC پیش از حمله

فرمول = مقدار اختصاص داده شده LUNA تقسیم بر موجودی واجد شرایط LUNC پیش از حمله

نسبت ایردراپ برای دارندگان LUNC پس از حمله

فرمول = مقدار اختصاص داده شده LUNA تقسیم بر موجودی واجد شرایط LUNC پس از حمله

نسبت ایردراپ برای دارندگان UST پس از حمله

فرمول = مقدار اختصاص داده شده LUNA تقسیم بر موجودی واجد شرایط UST پس از حمله

مقدار نهایی توکن اختصاص داده‌شده به کاربران

 • نسبت ایردراپ برای دارندگان aUST پیش از حمله ضربدر دارایی‌های واجد شرایط aUST کاربران پیش از حمله
 • نسبت ایردراپ برای دارندگان LUNC پیش از حمله ضربدر دارایی‌های LUNC کاربران پیش از حمله
 • نسبت ایردراپ برای دارندگان LUNC پس از حمله ضربدر دارایی‌های LUNC کاربران پس از حمله
 • نسبت ایردراپ برای دارندگان UST پس از حمله ضربدر دارایی‌های UST کاربران پس از حمله

پرسش و پاسخ

 • من در یک صرافی لونا دارم، آیا ایردراپ LUNA را دریافت می‌کنم؟

برای دریافت LUNA جدید در صرافی‌ها باید اطلاعیه‌های اکسچنجی که استفاده می‌کنید را دنبال کنید. میهن بلاکچین در مقاله‌ای جداگانه با عنوان «اطلاعیه صرافی‌های رمزارز در خصوص پشتیبانی از لونا جدید؛ چهارشنبه ۴ خرداد» این اخبار را منتشر کرده و روز پنجشنبه و جمعه نیز این مقاله آپدیت می‌شود.

 • آیا کیف پول های قدیمی که برای لونا استفاده میشد را می‌توان برای LUNA جدید استفاده کرد؟

اگر زیرساخت شبکه جدید ترا مشابه شبکه قبلی باشد، تیم توسعه دهنده Terra با ارائه دهندگان والت‌های نرم افزاری و سخت افزاری برای پشتیبانی از دارایی‌های جدید هماهنگی به عمل می‌آورند.

 • من با کاهش قیمت لونا، این رمزارز را خریده‌ام، آیا مشمول دریافت ایردراپ می‌شوم؟

همانطور که در بالا گفته شد، تیم توسعه دهنده عنوان کرده است اسنپ شات پس از حمله امشب انجام می‌شود. بنابراین اگر تمام شرایط مطابق انتظارات پیش برود باید مشمول دریافت ایردراپ باشید. با این حال جای تمام احتمالات و شکست دوباره پروژه وجود دارد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
184 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا