کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل Anchor و توکن حاکمیتی ANC

در طی سال‌های گذشته، فضای امور مالی غیرمتمرکز (Defi) رشد قابل توجهی داشته‌اند، اما پذیرش عمومی دیفای هنوز کاملا صورت نگرفته است؛ دلیل اصلی آن هم نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال، پیچیدگی پروتکل‌های دیفای و درصد سودهای سالیانه پایین است، که با ریسک استفاده از این پلتفرم‌ها هم‌خوانی ندارد؛ در این میان، یک پلتفرم دیفای وجود دارد که به اندازه ۲۰ درصد برای نگهداری کریپتوها به کاربران سود ارائه می‌دهد و نام آن، پروتکل انکر (Anchor Protocol) است. اما پروتکل انکر چیست؟ در این مقاله به معدفی کامل پلتفرم انکر، هدف این پروتکل، نحوه کارکرد، امکانات، توکن حاکمیتی ANC، تیم توسعه دهنده، نقشه راه و نحوه خرید و فروش و نگهداری آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پروتکل انکر چیست؟

پروتکل انکر چیست؟

Anchor یک پروتکل Savings مبتنی بر بلاکچین ترا (Terra) است که به کاربران سود کم‌نوسان ۲۰ درصدی ارائه می‌دهد. این پلتفرم توسط آزمایشگاه Terraform ایجاد شده و در ۱۷ مارچ ۲۰۲۱ (۲۷ اسفند ۹۹) راه‌اندازی شده است. 

پروتکل انکر یک بازار پول بین وام‌دهنده (کسی که به دنبال کسب سود ثابت بر روی استیبل‌کوین‌هایش است) و وام‌گیرنده (کسی که به دنبال دریافت وام استیبل کوین بر روی دارایی‌های وثیقه گذاشته خود است) ایجاد کرده است.

در ابتدا، پروتکل انکر به افزایش تقاضا برای UST کمک کرد، که یک استیبل کوین با پشتوانه دلار مبتنی بر شبکه ترا است. هدف کلی توکن UST این است که تبدیل به یک پروتکل بین‌زنجیره‌ای شود، تا کاربران بتوانند توکن‌های بومی لایه اول Terra را وام بگیرند. برای اطلاعات بیشتر درباره پروتکل ترا، مقاله زیر را مطالعه کنید.

در ابتدای راه اندازی، پروتکل Anchor تنها برای واریز UST به کاربران سود ارائه می‌داد؛ اما این موضوع با راه‌اندازی آپدیت EthAnchor تغییر کرد. EthAnchor درگاهی برای کاربران و برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم به سمت پلتفرم انکر است، تا بتوانند از استیبل‌کوین‌های اتریوم در این پروتکل استفاده کنند. کاربران می‌توانند Stablecoinهای اتریوم را به قراردادهای هوشمند EthAnchor واریز کنند و معادل واریزی خود aTerra دریافت کنند. با نگهداری توکن aTerra، سود تولید شده از استیبل‌کوین‌های واریزی، به کاربران ارائه می‌شود. این توکن‌ها قابل تبدیل به رمز ارز واریزی اولیه هستند و تنها با نگهداری aTerra، کاربران می‌توانند سود دریافت کنند. این آپدیت با همکاری Orion Money انجام شد. اکنون کاربران می‌توانند استیبل‌کوین‌های شبکه اتریوم مانند USDC، USDT، DAI، BUSD و WUSDT را در EthAnchor واریز کنند. سود سالیانه WUSDT بین ۱۹.۵ تا ۲۰.۵ درصد و مابقی Stablecoinها نیز تا ۱۶.۵ درصد سود سالیانه دریافت می‌کنند. البته قابل ذکر است که در آینده، پروتکل انکر استیبل کوین‌های بدون پشتوانه دلار مانند EUT، THT و KRT را نیز اضافه خواهد کرد. امکانات انکر برای وام‌دهندگان به صورت زیر است:

 • سود بالا و ثابت: که توسط وثیقه‌گذاری bAssetها تامین می‌شود.
 • برداشت لحظه‌ای: وام‌دهندگان استیبل‌کوین‌های خود را در یک استخر واریز می‌کنند و هر زمان که خواستند، می‌توانند آنها را خارج کنند.
 • محافظت از سرمایه وام‌دهندگان: از طریق لیکویید کردن وام‌هایی که ارزش آنها کمتر از وثیقه‌شان است.

پروتکل انکر چگونه کار می‌کند؟

پروتکل Anchor به عنوان یک بازار پول بین وام‌گیرنده‌ها و وام‌دهندگان استیبل‌کوین‌ها عمل می‌کند. وام‌دهندگان می‌توانند Stablecoinهای خود را در پلتفرم واریز کنند و به نسبت مبلغ واریزی خود، سود دریافت کنند. وام‌گیرندگان نیز می‌توانند استیبل‌کوین‌ها را با وثیقه‌گذاری دارایی‌های قابل سپرده‌گذاری، قرض کنند؛ این دارایی‌ها به عنوان دارایی‌های پیوسته محسوب می شوند و در حال حاضر، bLuna تنها دارایی پیوسته‌ای است که می‌تواند در این پروتکل به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرد. دارایی پیوسته یا ضمانتی، در واقع نماینده توکنیزه شده دارایی‌های استیک کرده کاربران در این پروتکل است.

دارایی پیوسته bLuna قفل می‌شود و توکن UST بر اساس نسبت وام به ارزشی (Loan To Value یا به اختصار LTV) که توسط پروتکل انکر تعیین شده، قرض داده می‌شود. این نسبت اکنون حداکثر ۴۰ درصد است. Anchor Protocol توسط یک مکانیزم استیکینگ نقدشونده (Liquid Staking) کار می‌کند. پاداش‌های سپرده گذاری وام‌گیرندگان که به صورت bLuna دریافت می‌شود، توسط پروتکل لیکویید شده و تبدیل به UST می‌شوند و این موضوع درصد سود سالیانه وام‌دهندگان را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

با این که ۲۰ درصد سود سالیانه بیش از حد عالی به نظر می‌رسد، اما واقعیت دارد. پروتکل انکر می‌تواند تا ۲۴ درصد سود استیکینگ را بر روی واریزها ارائه دهد (در نتیجه ‍۱۲ درصد سود Staking توکن LUNA و حداکثر میزان نسبت LTV). به علاوه، وام‌ها در ازای وثیقه‌گذاری بیش از حد ارائه می‌شوند؛ یعنی پاداش‌های سپرده‌گذاری بیش از اندازه‌ای که هستند محاسبه می‌شوند و با نرخ سود بالایی توزیع می‌شوند. با این که پروتکل Anchor‌ می‌تواند سود بیش از ۲۰ درصد نیز تولید کند، به منظور اطمینان از ثابت ماندن و پایدار بودن درصد سود، آن را روی ۲۰ درصد تنظیم کرده است.

بنابر گزارش آپدیت‌های برنامه‌ریزی شده، bETH به زودی بر روی شبکه اصلی انکر به عنوان وثیقه قرار می‌گیرد. پس از bETH، دیگر مشتقات استیکینگ مانند bATOM، bSOL و bDOT نیز به عنوان Collateral اضافه خواهند شد.

از زمان راه‌اندازی، پروتکل انکر با رشد و پذیرش خوبی مواجه شده است؛ در زمان نگارش این مقاله، ارزش کل قفل شده (TVL) این پروتکل، بیش از ۳.۵ میلیارد UST است.

به چند روش می‌توان در پلتفرم Anchor مشارکت کرد؟

روش‌های مشارکت در پروتکل انکر - پروتکل انکر چیست

کاربران می‌توانند به ۴ روش در اکوسیستم این پروتکل مشارکت کنند: وازیرکنندگان (وام‌دهندگان)، وام‌گیرندگان، تسویه کنندگان (Liquidators) و تامین کنندگان نقدینگی توکن ANC. انکر همچنین نیازمند تامین‌کنندگان اطلاعات قیمتی اوراکل است؛ این مورد برای تامین زیرساخت لازم حیاتی است.

واریزکننده (وام دهنده)

واریزکننده کسی است که استیبل‌کوین UST را به بازار پول انکر وام می‌دهد. Stablecoinهای واریز شده در یک استخر قرار می‌گیرند و به وام‌گیرندگان اعطا می‌شوند. سود واریز وام نیز به نسبت میزان سرمایه واریز کرده هر کاربر، بین آنها توزیع می‌شود.

وام‌دهندگان توکن‌های تازه تولید شده انکر ترا (aTerra) را در ازای واریزشان دریافت می‌کنند. aTerra نماینده سهم واریزکنندگان از استخر استیبل کوین است و بعدا قابل تبدیل به مبلغ واریزی اولیه است.

وام‌گیرنده

Borrowerها افرادی هستند که دارایی‌های bToken را در ازای دریافت استیبل‌کوین ترا وثیقه می‌گذارند. bAssetهایی که در پروتکل انکر قرار دارند، می‌توانند واریز و قفل شوند تا وام دریافت شود.

با وام‌گیری، کاربران می‌توانند به نقدینگی دسترسی داشته باشند، بدون این که نیاز باشد تا توکن‌های وثیقه گذاشته خود را بفروشند. این افراد باید به نسبت ارزش به وام (LTV) دقت داشته باشند، تا لیکویید نشوند. پروتکل Anchor‌ به عنوان تشویق، به وام‌گیرندگان نیز توکن ANC توزیع می‌کند.

لیکوییدکننده یا تسویه کننده

یک تسویه‌کننده بر روی وام‌هایی که ریسک زیادی دارند نظارت می‌کند (وام‌هایی که نسبت LTV آنها بالاتر از حد مجاز است) و در صورت لزوم، درخواست لیکویید کردن آنها را می‌دهد. قبل از Liquid کردن یک وام، لیکوییدکننده باید قیمت پیشنهادی برای خرید وام را به قرارداد Liquidation ارسال کند.

وثیقه‌های لیکویید شده به بالاترین پیشنهاد در کانترکت Liquidation فروخته می‌شوند. فروش وثیقه‌ها تنها به قیمت‌های پیشنهاد شده توسط تسویه‌کنندگان قابل اجرا هستند و دیگر مشارکت‌کنندگان نمی‌توانند این وام‌های لیکویید شده را خریداری کنند. در این مزایده، تسویه‌کننده وثیقه را با مقداری تخفیف خریداری می‌کند.

تامین کننده نقدینگی توکن ANC

افرادی هستند که نقدینگی جفت ارز ANC-UST‌ را در پلتفرم تامین کنند. این نقدینگی برای وام‌دهی به افراد لازم و حیاتی است. همچنین مقدار توکن تشویقی که به Borrowerها تعلق می‌گیرد نیز از همین استخر تامین می‌شود.

تامین کنندگان نقدینگی کارمزدهای سواپ سرمایه‌گذاران را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

تامین‌کننده اطلاعات قیمتی اوراکل

تامین کننده دیتاهای قیمتی، در واقع یک حساب Terra است که مسئول تامین اطلاعات دقیق و به‌روز برای وثیقه‌های bAsset است. این دیتاها برای محاسبه ارزش وثیقه یک وام‌گیرنده و منبعی برای قیمت لیکویید شدن وام‌ها استفاده می‌شوند.

Oracle Feeder برای پروتکل انکر بسیار مهم است. این تامین کننده دیتاهای قیمت اکنون توسط سازنده پلتفرم Anchor تعیین می‌شود؛ اما در آینده و با بالغ‌تر شدن سیستم حاکمیت یا Governance ، دیتافیدر توسط جامعه Anchor تعیین خواهد شد.

چگونه با استفاده از Anchor Protocol درآمد کسب کنیم؟

پروتکل انکر چیست - کسب درآمد با پروتکل انکر

روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از پروتکل انکر وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • واریز: ساده‌ترین روش کسب درآمد با انکر، واریز توکن‌های UST به این پروتکل است. پلتفرم به عنوان یک محصول Savings با سود سالیانه ۲۰ درصد عمل می‌کند. با واریز UST می‌توانید سالانه ۲۰ درصد سود دریافت کنید.
 • وام‌گیری: شما می‌توانید با وثیقه‌گذاری توکن bLUNA، توکن‌ UST وام بگیرید. پاداش قرض‌گیری به صورت توکن‌های ANC (توکن بومی پروتکل انکر) پرداخت می‌شود و بیشتر از میزان بهره‌ای است که باید به همراه وام به پروتکل بازگردانید. می‌توانید درصد سود سالیانه وام‌گیری را در صفحه Borrow‌ مشاهده کنید.
 • استیکینگ ANC: می‌توانید توکن‌های ANC را خریداری کرده و آنها را در این پلتفرم سپرده‌گذاری کنید و پاداش Staking دریافت کنید. همچنین می‌توانید در حاکمیت انکر نیز مشارکت کنید. می‌توانید درصد APR‌ استیکینگ را از این صفحه دنبال کنید.
 • تامین نقدینگی: شما می‌توانید با تامین نقدینگی ANC-UST در این پلتفرم، توکن نقدینگی (LP Token) آن را دریافت کنید و با استیک کردن این LP Tokenها سود سالیانه به صورت ANC دریافت کنید. می‌توانید درصد سود سالیانه این روش را از اینجا ببینید.

استفاده از پروتکل انکر آسان است. هیچ چیزی به نام قفل شدن یا حداقل مقدار لازم برای واریز در پلتفرم وجود ندارد و می‌توانید دارایی‌های خود را به همراه سود آنها، در لحظه برداشت کنید. 

کار با پروتکل Anchor چه ریسک‌هایی دارد؟ 

درست مانند تمام پلتفرم‌های وام‌دهی، پروتکل انکر نیز دارای یک ریسک اساسی به نام “لیکویید شدن وام” است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ارزش وام دریافت شده، بیشتر از وثیقه باشد. این موضوع در بین تمامی پلتفرم‌های لندینگ مشترک است و توصیه می‌شود که از LTV‌ (نسبت وام به ارزش) پایین‌تر از  ۴۵ درصد استفاده شود؛ زیرا در نسبت وام به ارزش ۶۰ درصد، لیکویید می‌شوید. 

برخی معیارها هستند که با آنها می‌توان ریسک را کاهش داد و یکی از آنها، امکانی است که بر روی اپ دسکتاپ پروتکل انکر اضافه شده و با روشن کردن آنها، می‌توانید نوتیفیکیشن‌های تغییرات LTV را مشاهده کنید. می‌توانید یک آستانه برای نسبت وام به ارزش تعیین کنید تا به محض گذر از آن، به شما اعلام کند. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد که بتوانند موثرتر ریسک خود را مدیریت کنند. این ابزار در نسخه دسکتاپ وام‌گیرندگان از طریق پروتکل WalletConnect، افزونه مرورگر کروم و کیف پول لجر قابل استفاده است. 

والت کانکت اکنون با کیف پول Terra Station ادغام شده است؛ بنابراین اپ پروتکل انکر علاوه بر نسخه دسکتاپ، بر روی موبایل نیز قابل استفاده است. 

توکن ANC چیست؟

پروتکل انکر چیست - توکن ANC چیست؟ انکر

رمز ارز ANC توکن بومی و حاکمیتی پروتکل Anchor است. کاربران باید این رمز ارزها را در پروتکل واریز کنند تا بتوانند در نظارت و حاکمیت آن مشارکت داشته باشند؛ اما ANC چیزی بیشتر از توکن Governance است؛ این کریپتو برای دریافت بخشی از سود این پلتفرم نیز طراحی شده است و ارزش خود را به صورت خطی با دارایی‌های تحت کنترل Anchor افزایش می‌دهد. این بدان معناست که سپرده‌گذاران ANC کارمزدهای پروتکل را با همین توکن و معادل مقدار رمز ارز استیک کرده خود دریافت می‌کنند و زمانی که کاربران بیشتری از انکر شروع به استفاده کنند و تعداد کارمزدها افزایش یابد، مقدار ANC‌ دریافتی آنها نیز افزایش می‌یابد. همچنین ارز دیجیتال ANC به عنوان تشویق، به وام‌گیرندگان استیبل کوین UST و متناسب با میزان وامی که دریافت کرده‌اند، توزیع می‌شود.

کل عرضه انکر ۱ میلیارد توکن ANC است و ۴۰ درصد آن به منظور توزیع بین وام‌گیرندگان، در طول ۴ سال آینده در نظر گرفته شده است. بدین معنی که کاربران برای دریافت وام به صورت UST نیز پاداش دریافت می‌کنند! بنابراین هم وام‌دهندگان و هم وام‌گیرندگان در پروتکل انکر پاداش دریافت می‌کنند. در هر بلاک، توکن‌های ANC به وام‌گیرندگان توزیع می‌شوند.

زمان‌بندی توزیع رمز ارز انکر

زمان‌بندی توزیع رمز ارز انکر - پروتکل انکر چیست

یک زمان بندی ۴ ساله برای آزاد شدن و توزیع توکن‌های ANC وجود دارد و کل عرضه آن تا ۱ میلیارد توکن افزایش خواهد یافت. در زمان نگارش این مقاله، حدود ۱۰ درصد کل توکن‌ها یعنی ۱۰۹,۹۹۱,۶۹۴ ANC در گردش است. ساختار نهایی توزیع به شکل زیر خواهد بود:

 • سرمایه‌گذاران: ۲۰ درصد رمز ارزها (۲۰۰ میلیون) به سرمایه‌گذاران پروژه انکر تعلق می‌گیرد و این درصد به مدت ۶ ماه قفل می‌شود. پس از ۶ ماه نیز یک سیستم Vesting خطی یک ساله اعمال می‌شود؛ یعنی هر ماه درصد مشخصی از ANCها برای سرمایه گذاران آزاد می‌شود.
 • تیم: ۱۰ درصد توکن‌ها (۱۰۰ میلیون) به توسعه‌دهندگان Anchor تعلق می‌گیرد، که دارای یک دوره وستینگ ۴ ساله است. پایان هر سال، مقداری از این رمز ارزها آزاد می‌شود.
 • ایردراپ استیکینگ LUNA: مقدار مشخص شده برای ایردراپ، ۵ درصد (۵۰ میلیون توکن) است، که به کسانی که LUNA سپرده‌گذاری کرده‌اند تعلق می‌گیرد.
 • پاداش سپرده‌گذاری لونا: ۱۰ درصد (۱۰۰ میلیون) توکن به صورت خطی به استیکرهای لونا در یک دوره ۲ ساله توزیع می‌شود. ANCها در هر ۱۰۰ هزار بلاک (حدود یک هفته) توزیع می‌شوند و این پاداش‌ها از بلاک شماره ۲۱۷۹۶۰۰ آغاز می‌شود.
 • تشویق وام‌گیرندگان: ۴۰ درصد ANCها (۴۰۰ میلیون) در بین وام‌گیرندگان در یک دوره ۴ ساله توزیع می‌شود.
 • پاداش استیکینگ توکن نقدینگی ANC: برای این منظور نیز ۵ درصد (۵۰ میلیون) رمزارز در نظر گرفته شده که در بین تامین‌کنندگان نقدینگی ANC-UST در یک دوره یکساله توزیع می‌شود.
 • صندوق: ۱۰ درصد (۱۰۰ میلیون) رمز ارز باقیمانده نیز برای صندوق Community یا جامعه انکر کنار گذاشته شده است.

توکن ANC رتبه ۱۹۵ را در بین تمام ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده است. به گزارش میهن بلاکچین، مقدار عرضه کل این رمزارز ۱ میلیارد واحد بوده که از این مقدار حدود ۱۰۹,۹۹۱,۶۹۴ توکن در گردش است. ارزش کل بازار رمزارز انکر ۳۵۸,۴۲۰,۲۳۱ دلار و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت ۵,۷۱۶,۲۴۳ دلار است. قیمت ANC در زمان نوشتن این مقاله ۳.۲۶ دلار است. ارز دیجیتال انکر در تاریخ ۶ مرداد ۱۴۰۰ با کمترین قیمت ۱.۶۸ دلار و در تاریخ ۲۹ اسفند ۹۹ با بیشترین قیمت ۸.۲۳ دلار معامله شده است.

نقشه راه پروتکل انکر

 • راه اندازی شبکه اصلی: ماه مارچ ۲۰۲۱
 • مشتقات جدید استیکینگ: تاریخ آن اعلام خواهد شد. اکنون تنها توکن bLUNA را می‌توان به عنوان وثیقه برای وام‌گیری UST استفاده کرد.
 • ادغام با فینتک (Fintech):‌ تاریخ آن اعلام خواهد شد. پروتکل انکر قصد دارد پلتفرم‌ها و صرافی‌های مالی سنتی را تشویق به استفاده از API خود کند.
 • مسیرهای ورودی ارزهای فیات: تاریخ آن اعلام خواهد شد. Anchor برنامه دارد تا مسیرهای ورودی پول‌های فیات را به صورت مستقیم از بانک‌ها میسر کند. این مسیرها شامل کارت‌های اعتباری و درگاه‌های پرداخت مستقیم هستند.

پروتکل Anchor با چه پروژه‌هایی همکاری می‌کند؟

پروتکل Anchor با چه پروژه‌هایی همکاری می‌کند؟ - پروتکل انکر چیست

شرکت‌های بزرگی بر روی پروتکل انکر سرمایه‌گذاری کرده‌اند، که شامل آلامدا ریسرچ (Alameda Research)، بی‌آر کپیتال (BR Capital)، دلفی دیجیتال (Delphi Digital)، درگونفلای کپیتال (Dragonfly Capital)، جامپ کپیتال (Jump Capital) و SCB 10X هستند.

 • آلامدا ریسرچ (Alameda Research): این شرکت در هنگ کنگ واقع شده و در سال ۲۰۱۷ بنیانگذاری شده است. آلامدا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار دارایی دیجیتال را مدیریت می‌کند و روزانه بین ۶۰۰ میلیون تا ۱.۵ میلیارد دلار محصولات مختلف را مبادله می‌کند؛ مانند کوین‌ها و آلتکوین‌های بزرگ و مشتقات آنها.
 • بی‌آر کپیتال (BR Capital): یک شرکت اقتصادی کریپتویی است که بر روی بلاک‌چین‌ها تمرکز دارد. این شرکت همچنین معاملات فرکانس‌بالا و بازارسازی نیز انجام می‌دهد.
 • دلفی دیجیتال (Delphi Digital): این شرکت در سال ۲۰۱۸ در نیویورک راه‌اندازی شده است. دلفی یک شرکت مستقل تحقیقاتی و مشاوره در حوزه رمز ارزهاست.
 • درگونفلای کپیتال (Dragonfly Capital): این شرکت در سان فرانسیسکو واقع شده و بر روی رمز ارزها تحقیق و سرمایه‌گذاری می‌کند.
 • جامپ کپیتال (Jump Capital): یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) است که از سال ۲۰۱۲ فعالیت می‌کند. تمرکز اصلی این شرکت بر روی لوازم پزشکی است؛ اما در زمینه کریپتو نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.
 • SCB 10X: یک هولدینگ تحت مدیریت بانک تجاری سیام (SCB) است که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شده است. هدف این هولدینگ گسترش نوآوری‌های تکنولوژی است و همکاری‌های استراتژیکی با شرکت‌های بزرگ ایجاد می‌کند.

تیم توسعه دهنده Anchor Protocol

تیم توسعه دهنده Anchor Protocol - پروتکل انکر چیست

دنیل شین (Daniel Shin) و دو کوون (Do Kwon) دو بنیان‌گذار پروتکل انکر هستند، اما متاسفانه اطلاعاتی از مابقی اعضای تیم توسعه دهنده Anchor وجود ندارد.

ارز ANC را از کجا بخریم؟

در حال حاضر شما می‌توانید انکر را صرافی‌های متمرکزی چون کوکوین، Mexc ،Gate.io و OkEx خریداری کنید. شما همچنین می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز پروتکل ترا مانند TerraSwap این رمز ارز را بخرید.

رمز ارز ANC را در چه کیف پولی نگه داریم؟

بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره و نگهداری توکن ANC، افزونه ترا استیشن (Terra Station) (نسخه اندروید و ISO این ولت نیز موجود است)؛ همچنین می‌توانید نسخه ERC20 توکن انکر را نیز در کیف پول‌های اکسوداس (Exodus)، کوینومی، متامسک، تراست ولت و ولت‌های سخت افزاری لجر و ترزور نگهداری کنید.

جمع‌بندی

با وجود پیچیدگی‌ها و درصد سود سالیانه کم پروتکل‌ها نسبت به ریسک‌شان، بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در امور مالی غیرمتمرکز قرار ندهند؛ اما نوآوری در حوزه دیفای، روز به روز در حال افزایش است. پروتکل Anchor به اندازه ۲۰ درصد سود تقریبا ثابت برای نگهداری کریپتوها به کاربران ارائه می‌دهد و این کار را با روش‌های نوآورانه انجام می‌دهد. اما پروتکل انکر چیست؟ در این مقاله به معرفی کامل پلتفرم انکر، هدف این پروتکل، نحوه کارکرد، امکانات، توکن حاکمیتی ANC، تیم توسعه دهنده، نقشه راه و نحوه خرید و فروش و نگهداری آن پرداختیم.

منبع
anchorprotocol

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا