اخبار بلاکچین

طرح احیای ترا با اصلاحیه جدید در حال رای‌گیری است؛ آینده لونا چه می‌شود؟

پس از دو هفته طاقت فرسا برای کاربران ترا (Terra)، تیم این پروژه اصلاحات طرح پیشنهادی خود برای احیای ترا را اعلام کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، ترا در یک رشته توییت، سه تجدید نظر اساسی انجام شده در طرح پیشنهادی احیا ترا را به اشتراک گذاشت. این‌ها اصلاحات شامل افزایش نقدینگی پیدایش (Genensis Liquidity)، افزایش توزیع بین دارندگان LUNA قبل از حمله و کاهش توزیع بین دارندگان UST پس از حمله است.

ما بر اساس فیدبکی که از جامعه کاربران گرفتیم برای پیشنهاد شماره ۱۶۲۳ که دو روز پیش منتشر شد، متممی منتشر کرده‌ایم.

برای جزییات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

توییت تیم ترا
توییت تیم ترا؛ منبع توییتر

در این اطلاعیه اشاره شده است که پارامترهای نقدینگی اولیه هولدرهای aUST (توکن متناظر با UST قفل شده در پروتکل انکر) قبل از حمله، هولدرهای LUNA پس از حمله و هولدرهای UST پس از حمله اصلاح شده‌ است. این پارامتر از ۱۵٪ به ۳۰٪ افزایش یافته است و به گفته ترا، این اقدام باعث «کاهش فشارهای تورمی در آینده و افزایش عرضه توکن در زمان شروع زنجیره جدید» خواهد شد.

جدا از این، کیف پول‌هایی که کمتر از ۱۰٬۰۰۰ لونا دارند، نقدینگی مشابه گروه‌های فوق دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، ۷۰٪ از عرضه LUNA طی یک دوره دو ساله و با پله‌های آزادسازی ۶ ماهه، واگذار می‌شود. ترا معتقد است این روش توزیع نقدینگی، تضمین می‌کند که هولدرهای کوچک نقدینگی اولیه مشابهی داشته باشند.

در نهایت، توزیع میان هولدرهای UST پس از حمله، از ۲۰٪ به ۱۵٪ کاهش یافت. طبق گفته ترا، این «سهم هولدرهای UST پس از حمله برابر با سهم هولدرهای لونا قبل از حمله است». ۵٪ کاهش یافته به Community Pool اختصاص می‌یابد.

پیامدهای فروپاشی UST باعث شده است که عموم کاربران فضای کریپتو به آینده استیبل‌کوین‌های الگوریتمی بدبین باشند. به گفته رایان کلمنتز (Ryan Clements)، استادیار دانشگاه، استیبل کوین‌های صرفا الگوریتمی «ذاتا شکننده هستند» و برای پایدار بودن بر فرضیات زیادی تکیه دارند که تحقق آن‌ها به هیچ وجه قطعی و تضمین شده نیست.

جزییات متمم پیشنهادی ترا

برای در نظر گرفتن نظرات کاربران برخی جزییات توزیع توکن در پیشنهاد احیای ترا اصلاح شده است. اگر قبلا رای داده‌اید و با تغییرات موافق نیستید، لطفا به «نه» رای دهید. ۵ روز دیگر برای انجام این کار فرصت دارید.

 • توزیع میان هولدرهای LUNA قبل از حمله – برای همه هولدرهایی که تعداد LUNA آن‌ها ۱۰٬۰۰۰ یا کمتر است (۹۹.۸۱٪ والت‌ها)، ۳۰٪ از توکن دریافتی در زمان پیدایش شبکه جدید آزاد می‌شود. ۷۰٪ باقی‌مانده طی یک دوره ۲ ساله و با پله‌‎های آزادسازی ۶ ماهه واگذار می‌شود. این سیاست برای این است که هولدرهای کوچک LUNA (که قبل از سقوط پروژه این رمزارز را خریده‌اند) پروفایل نقدینگی اولیه مشابهی داشته باشند. سقف ۱۰٬۰۰۰ لونا، این ۹۹.۸۱٪ درصد کیف پول‌های لونا را پوشش می‌دهد درحالی‌که فقط ۶.۴۵٪ از کل عرضه لونا در این کیف پول‌ها قرار دارد.
 • توزیع میان هولدرهای UST پس از حمله از ۲۰٪ به ۱۵٪ کاهش یابد – این تغییر برای برقراری تعادل میان خریداران قبل از فروپاشی و بعد از فروپاشی است. ۵٪ پس انداز شده به Community Pool می‌رود.
 • افزایش آزادسازی اولیه: سهم آزادسازی اولیه برای همه دریافت‌کنندگان توکن شبکه جدید از ۱۵٪ به ۳۰٪ درصد افزایش می‌یابد.

توزیع نهایی توکن‌های شبکه جدید با در نظر گرفتن متمم اخیر

 • استخر جامعه (Community Pool): ٪۳۰
  • کنترل بر آن از طریق استیکینگ ممکن می‌شود.
  • ٪۱۰ آن برای توسعه دهندگان در نظر گرفته شده است.
 • هولدرهای LUNA قبل از حمله: ۳۵٪
  • همه لوناهای موجود منهای لوناهای ترافورم لبز (TFL) در اسنپ‌شات پیش از حمله. این لوناها مشتقات استیکینگ را هم شامل می‌شود.
  • برای کیف پول‌هایی با کمتر از ۱۰٬۰۰۰ لونا: ۳۰٪ قفل آن در زمان پیدایش شبکه جدید باز می‌شود. ۷۰٪ باقی‌مانده طی یک دوره ۲ ساله و با پله‌‎های آزادسازی ۶ ماهه واگذار می‌شود.
  • برای کیف پول‌هایی با (بیش از ۱۰ هزار) و کمتر از ۱ میلیون لونا: ۱ سال قفل، دوره آزادسازی ۲ ساله پس از آن.
  • برای کیف پول هایی با بیش از ۱ میلیون لونا: ۱ سال قفل، دوره آزادسازی ۴ ساله پس از آن.
 • هولدرهای aUST قبل از حمله: ۱۰٪
  • با سقف ۵۰۰ هزار توکن (جدا کردن نهنگ‌ها) – تا ۹۹.۷٪ همه هولدرها را پوشش می‌دهد اما فقط ۲۶.۷۲٪ از aUST را شامل می‌شود.
  • ٪۳۰ قفل آن در زمان پیدایش شبکه جدید باز می‌شود. ۷۰٪ باقی‌مانده طی یک دوره ۲ ساله و با پله‌‎های آزادسازی ۶ ماهه واگذار می‌شود.
 • هولدرهای LUNA پس از حمله: ۱۰٪
  • مشتقات استیکینگ را هم شامل می‌شود.
  • ٪۳۰ قفل آن در زمان پیدایش شبکه جدید باز می‌شود. ۷۰٪ باقی‌مانده طی یک دوره ۲ ساله و با پله‌‎های آزادسازی ۶ ماهه واگذار می‌شود.
 • هولدرهای UST پس از حمله: ۱۵٪
  • ٪۳۰ قفل آن در زمان پیدایش شبکه جدید باز می‌شود. ۷۰٪ باقی‌مانده طی یک دوره ۲ ساله و با پله‌‎های آزادسازی ۶ ماهه واگذار می‌شود.

اسنپ‌شات پیش از حمله، از شبکه ترا کلاسیک در بلاک شماره ۷٬۵۴۴٬۹۱۰ (۷ می ۲۰۲۲ ساعت ۲۳:۰۴ به وقت UTC (یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ساعت ۳:۳۴ بامداد به وقت تهران)) گرفته می‌شود.

اسنپ‌شات پس از حمله، از شبکه ترا کلاسیک در بلاک شماره ۷٬۷۹۰٬۰۰۰ (۲۷ می ۲۰۲۲ ساعت ۳:۵۹:۵۱ به وقت UTC (جمعه ۶ خرداد ساعت ۸:۲۹:۵۱ بامداد به وقت تهران)) گرفته می‌شود.

تا زمان نگارش خبر ۶۳.۲۵٪ از دارندگان حق رای در این رای‌گیری شرکت کرده‌اند و ۶۲.۷۴٪ از شرکت‌کنندگان با آن اعلام موافقت کرده‌اند. جالب توجه است که اگر «No with veto» به ۳۳٪ برسد طرح شکست می‌خورد. این رای‌گیری تا ۴ روز دیگر ادامه دارد.

رای گیری ترا
آمار رای‌گیری ترا
 • جزییات متمم طرح احیای ترا چیست؟

در این متمم سهم هولدرهای لونا قبل از حمله افزایش و سهم هولدرهای UST پس از حمله کاهش یافته است. همچنین درصد آزادسازی اولیه توکن‌های دریافتی برای هولدرهای کوچک از ۱۵٪ به ۳۰٪ افزایش یافته است. به علاوه سیاست‌هایی در نظر گرفته شده است تا میان خریداران لونا قبل از سقوط و بعد از سقوط تعادل برقرار شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا