اخبار خارجی

دو کوان طرح احیای شبکه ترا را منتشر کرد؛ آیا ضرر هولدرهای لونا جبران می‌شود؟

دو کوان بنیان‌گذار پروژه ترا، روز جمعه طرح جدیدی به نام «طرح احیا شبکه ترا» ارائه کرد که در صورت اجرای آن، شبکه جدیدی ایجاد می‌شود و مالکیت آن بین هولدرهای لونا و UST توزیع می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، دو کوان (Do Kwan) مدیرعامل ترافورم لبز (Terraform Labs) اوایل روز گذشته «طرح احیای اکوسیستم ترا» را ارائه داده است.

هدف طرح پیشنهادی دو کوان این است که مالکیت شبکه از طریق یک میلیارد توکن جدید به طور کامل به دارندگان توکن‌های UST و LUNA واگذار شود.

این طرح پس از آن ارائه شده است که استیبل کوین UST که قرار بود برابر با دلار باشد، دچار «مارپیچ مرگ» شد و قیمت آن به کمتر از ۱۵ سِنت رسید و تقریبا ۳۰ میلیارد دلار از ارزش بازار کل توکن‌های پروژه از دست رفت. قیمت توکن LUNA نیز که هفته گذشته بالاتر از ۸۰ دلار بود به کمتر از چند سِنت رسیده است.

بلاکچین ترا در بلاک ۷٬۶۰۷٬۷۸۹ کمی بعد از ساعت ۷:۳۰ صبح جمعه به وقت تهران متوقف شد. بلاک‌های ۷٬۶۰۷٬۷۹۰ و ۷٬۶۰۷٬۷۹۱ پس از حدود ۸ ساعت و نیم توقف در حدود ساعت ۳:۵۷ بعد از ظهر جمعه به وقت تهران ثبت شدند. طبق گزارش قبلی Mihanblockchain در روز پنجشنبه هم فعالیت بلاکچین Terra در بلاک شماره ۷٬۶۰۳٬۷۰۰، برای محدود کردن ولیدیتورهای جدید و جلو‌گیری از حملات احتمالی، متوقف شده بود. پس از از سرگیری بلاکچین ترا در روز جمعه، ترافرم‌لبز، در توییتی اعلام کرد:

بلاکچین ترا تولید بلاک را از سر گرفته است.

اعتبار سنج‌های شبکه تصمیم گرفتند سواپ روی زنجیره را متوقف کنند و کانال‌ها ارتباط بین بلاکچینی (IBC) را ببندند.

کاربران را تشویق می‌کنیم دارایی‌های خارج از زنجیره، مانند bETH (اتر رپ شده در BSC) را به زنجیره‌های بومی خود منتقل کنند.

تذکر: پل‌های ورم‌هول (Wormhole) در حال حاضر در دسترس نیستند.

توییت ترافرم‌لبز
توییت ترافرم‌لبز؛ منبع: توییتر

جزییات طرح دو کوان برای احیای ترا و جبران ضرر هولدرهای لونا

دو کوان در مقدمه «طرح احیای اکوسیستم ترا» که روز جمعه منتشر شد، اذعان داشت که اکوسیستم ترا دچار فروپاشی کامل شده است. او در این باره گفت:

در حال حاضر از ارزش بازار UST هنوز چند میلیارد دلار باقی است (۲.۰۸ میلیارد دلار در زمان نگارش خبر) و قیمت لونا به صفر رسیده است. حتی اگر برابری UST با دلار بازیابی شود باز هم این موضوع به قوت خود باقی است که عرضه در گردش توکن لونا به شدت افزایش یافته است و دارندگان آن تا حدی آسیب دیده‌اند که امکان بازسازی اکوسیستم بر خاکستر اکوسیستم قبلی وجود ندارد. با وجود اینکه یک اقتصاد غیرمتمرکز شایسته داشتن یک «پول غیرمتمرکز» است، اعتماد کاربران UST تا حدی آسیب دیده است که دیگر نمی‌تواند مصداق آن «پول غیر متمرکز» باشد.

کوان در ادامه گفت:

دارندگان UST باید سهم عمده‌ای از شبکه را در اختیار داشته باشند. این افراد به عنوان بستانکاران شبکه لایق این هستند که در ازای حفظ توکن‌ها، ضررهای آن‌ها کاملا جبران شود.

پیشنهاد او برای تغییرات در اکوسیستم ترا با هدف جبران ضرر هولدرهای UST و LUNA به قرار زیر است:

جامعه Terra باید این زنجیره را برای حفظ جامعه و اکوسیستم توسعه‌دهندگان آن بازسازی کند. ولیدیتورها باید برای مالکیت شبکه ۱ میلیارد توکن تعریف کنند و آن را به صورت زیر تقسیم کنند:

  • ۴۰۰ میلیون توکن (معادل ۴۰٪) برای دارندگان Luna قبل از رویداد از دست رفتن برابری UST با دلار. دارندگان bLuna، LunaX و Luna که در قراردادها قفل شده اند نیز باید این توکن‌ها را دریافت کنند. اما حساب Terraform Labs به آدرس terra1dp0taj85ruc299rkdvzp6465z نباید در این توکن‌ها سهیم باشد. زنجیره جدید باید متعلق به جامعه باشد و مالکیت آن به هولدرهایی که بیشترین اعتقاد را به اکوسیستم ترا داشتند و توسعه‌دهندگان آن برسد.
  • ۴۰۰ میلیون توکن (معادل ۴۰٪) برای دارندگان UST به نسبت دارایی در زمان ارتقا به شبکه جدید. ضرر دارندگان UST باید تا حد امکان جبران شود.
  • ۱۰۰ میلیون توکن (معادل ۱۰٪) برای دارندگان Luna در آخرین لحظه توقف زنجیره. افرادی که در آخرین لحظات لونا خریدند باید تلاش‌‌شان برای به ثبات رساندن شبکه جبران شود.
  • ۱۰۰ میلیون توکن (معادل ۱۰٪) برای Community Pool. تامین مالی توسعه شبکه در آینده از طریق آن انجام می‌شود.
  • تمام Luna موجود در بازار باید در زمان پیدایش شبکه جدید، برای دریافت توکن‌های ذکر شده استیک شود.
  • شبکه باید امنیت خود را با نرخ تورم معقول، مثلا ۷٪ تامین کند، زیرا در غیاب کارمزد سواپ، دیگر کارمزدها برای تامین امنیت شبکه کافی نخواهند بود.

اظهارات دو کوان در توییتر

دو کوان در توییتر نوشت که از شکست پروژه ترا و عملکرد شبکه خود به شدت غمگین و دل‌شکسته است:

من چند روز اخیر مدام پای تلفن و در حال صحبت با اعضای جامعه ترا، توسعه‌دهنده‌ها، اعضا، کارمندان، دوستان و خانواده بودم؛ کسانی که از اتفاقات ترا آسیب دیدند.

اختراع من به همه شما آسیب رساند. من از این بابت دل‌شکسته‌ام.

توییت دو کوان
توییت دو کوان؛ منبع: توییتر

کوان با اشاره به طرح احیای ترا گفته است که این طرح «در صدد توزیع مالکیت شبکه بین دارندگان توکن‌های UST و لونا» است. این طرح حکم تاییدی بر غیرقابل بازیابی بودن استیبل کوین UST است.

دو کوان گفت که طی این اتفاقات «دارایی‌ LUNA و UST خود را نفروخته است و این از اتفاقات به هیچ نحوی منتفع نشده است».

او همچنین اظهار داشت در آینده نزدیک گزارش کاملی در مورد «نحوه خرج کردن پشتوانه بیت کوین بنیاد لونا در زمان از دست رفتن برابری UST با دلار» منتشر می‌شود.

وضعیت کنونی در اوایل هفته با این موضوع تشدید شد که ترافورم لبز و بنیاد لونا با صدور چندین میلیارد توکن، اَبَرتورم در اکوسیستم لونا ایجاد کردند و موجودی در گردش این توکن را به حد چشمگیری افزایش دادند. در نتیجه، توکن LUNA که در صدد نجات UST بود، با سرعت بیشتری سقوط کرد. عرضه در گردش توکن لونا در زمان نگارش خبر به حدود ۶۵۳۰.۷۶ میلیارد توکن لونا رسیده است.

ارزش بازار LUNA در ابتدای ماه می ۲۸ میلیارد دلار بود، اما اکنون به ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است.

  • طرح احیای ترا چه پیشنهادی دارد؟

در طرح جدید دو کوان، شبکه جدیدی با ۱ میلیارد توکن ایجاد می‌شود و این تعداد توکن بین دارندگان لونا و UST به نسبت دارایی آن‌ها تقسیم می‌شود. دارندگان باید برای دریافت این توکن‌ها تمام لونا خود را در شبکه‌ای که در آینده شکل می‌گیرد استیک کنند.

منبع
coindeskagora.terra

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا