متوسط صرافی غیرمتمرکز

صرافی تراسواپ چیست؟ آموزش کامل کار با TerraSwap

روزبه‌روز فهرست صرافی‌های غیرمتمرکزی که با هدف افزایش نقدینگی در اکوسیستم شبکه‌های بلاکچینی پا بر عرصه دیفای (DeFi) می‌گذارند، بیشتر می‌شود. به‌نظر می‌رسد که توسعه‌دهندگان بلاکچین علاقه خاصی به صرافی‌های غیرمتمرکز با پسوند سواپ (Swap) دارند. یکی از این‌ دکس‌ها تراسواپ (TerraSwap) نام دارد که مبتنی بر شبکه Terra است و در ۱۳ نوامبر ۲۰۲۰ توسط شرکت DELIGHT LABS معرفی شده است. شما با استفاده از این DEX می‌توانید رمزارزهای بومی بلاکچین ترا یعنی کوین LUNA و توکن‌های CW20 را معامله کرده و به‌عنوان تامین‌کننده نقدینگی در این صرافی به کسب درآمد بپردازید. در این مقاله ابتدا بررسی می‌کنیم که صرافی تراسواپ چیست، چه امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، برای استفاده از آن چقدر باید کارمزد بپردازید و سپس نحوه کار با تراسواپ را آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

صرافی تراسواپ چیست؟

صرافی تراسواپ چیست

سایت تراسواپ عنوان می‌کند که TerraSwap یک پروتکل غیرمتمرکز است که به‌وسیله قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه بلاکچینی ترا پیاده‌سازی شده است. به‌عبارت دیگر، تراسواپ یک صرافی غیرمتمرکز بر بستر شبکه بلاکچینی ترا است که از فرمول‌های ریاضی برای تعیین قیمت و از قراردادهای هوشمند برای انجام مبادلات استفاده می‌کند. در این DEX به‌جای دفتر سفارش یا اوردر بوک (Orderbook) از بازارساز خودکار یا Automated Market Maker (به‌اختصار AMM) استفاده می‌شود.

TerraSwap نقش بسیار مهمی در تسهیل تراکنش‌های مبتنی بر شبکه ترا ایفا می‌کند. این صرافی غیرمتمرکز هدف خود را در اولین پست وبلاگی ارتقای امکانات، برنامه‌ها و قابلیت‌های دیفای به شبکه ترا عنوان کرده است. تراسواپ همان‌طور که از نامش پیداست، با الهام از معروف‌ترین و محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز این روزها یعنی یونی‌ سواپ راه‌اندازی شده و معاملات غیرمتمرکز و همتا‌به‌همتای ارزهای دیجیتال مبتنی بر شبکه Terra را ممکن می‌کند.

امکانات صرافی تراسواپ چیست؟

حتما به عنوان یک کاربر سوال شما این است که امکانات و خدمات تراسواپ چیست؟ همان‌طور که قبلا اشاره کردیم TerraSwap در واقع یک نرم‌افزار متن‌باز (Open-Source) و پروتکلی کاملاً غیرمتمرکز برای تامین نقدینگی و اجرای معاملات در شبکه ترا است. این دکس در زمان نوشتن این مقاله دو نقش برای کاربران خود در نظر گرفته است و شما می‌توانید به‌عنوان یک تریدر (Trader)، تامین‌ کننده نقدینگی (Liquidity Provider) یا به هر دو شکل از این صرافی استفاده کنید. از امکانات این صرافی می‌توان به سواپ توکن (Token Swap)، استخرهای نقدینگی (Liquidity Pool) – قراردادهای هوشمندی که دارایی‌های کاربران را در خود قفل می‌کنند – و برداشت دارایی (Withdraw) اشاره کرد که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

سواپ توکن

بررسی سرویس توکن سواپ در صرافی تراسواپ
سرویس Token Swap در صرافی تراسواپ

سرویس توکن سواپ به معنای تبادل سریع و فوری یک ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگری است و تقریباً در اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز، اپلیکیشن‌های دیفای و کیف پول‌ها موجود است. شما به‌عنوان یک تریدر یا معامله‌گر می‌توانید رمزارزهای خود را با استفاده از قابلیت سواپ معامله کنید. نرخ قیمت معاملات در صرافی TerraSwap متناسب با حجم نقدینگی موجود در استخرهای تراسواپ مشخص می‌شود.

استخرهای نقدینگی

استخرهای نقدینگی در Terraswap
استخرهای نقدینگی در Terraswap

تراسواپ همچنین یک بخشی تحت عنوان Provide دارد که با استفاده از آن می‌توانید به‌عنوان تامین کننده نقدینگی در استخرهای نقدینگی مشارکت کنید. قبلاً هم اشاره کردیم که استخرهای نقدینگی Smart Contractهایی هستند که کاربران می‌توانند رمزارزهای خود را به این قراردادهای هوشمند ارسال کنند. به این کاربران اصطلاحا تامین‌ کننده نقدینگی (Liquidity Provider) یا LP گفته می‌شود. این LPها هستند که نقدینگی لازم برای انجام معاملات در تراسواپ را تامین می‌کنند. Liquidity Provider مقدار برابر از دارایی‌های خود را (در استخرهای جفت ارز معاملاتی) به استخرهای تراسواپ واریز می‌کند و با این کار باعث افزایش نقدینگی رمزارزهای موجود در بازار می‌شود و قیمت رمزارزها را ثابت نگه می‌دارند. سپس پلتفرم به این کاربران، توکن تامین نقدینگی یا Liquidity Provider Token (به اختصار LP Token) می‌دهد که نماینده سهم آن‌ها از استخر است. سود تامین‌کنندگان نقدینگی از کارمزد صرافی به‌دست می‌آید.تامین‌کنندگان نقدینگی برای پس گرفتن دارایی‌های خود می‌توانند ال پی توکن‌ها را بسوزانند و سپرده‌های خود را از استخرها بگیرند.

تراسواپ به‌عنوان زیرساختی برای اکوسیستم روبه‌رشد شبکه ترا طراحی شده است. به‌ادعای توسعه‌دهندگان این پلتفرم کاربران می‌توانند از LP Tokenهای تراسواپ در سایر برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف استفاده کنند. همچنین سایر توسعه‌دهندگان می‌توانند صرافی تراسواپ را به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود بیفزایند.

کارمزد‌های صرافی تراسواپ

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب صرافی مبلغ فی تراکنش است. برای استفاده از صرافی تراسواپ باید ۲ مدل کارمزد پرداخت کنید:

  • هزینه معامله یا Trading Fee که ۰.۳ درصد است و از دارایی دیجیتالی که کاربر قصد خرید آن را دارد کسر می‌شود. مثلاً اگر کوین لونا (Luna) را با توکن UST معامله کنید، فی تراکنش از مبلغ دریافتی شما به UST کم می‌شود.
  • هزینه تراکنش یا Tx Fee که پلتفرم نحوه محاسبه آن را به‌صورت دقیق اعلام نکرده است. اما دست شما را برای نحوه پرداخت آن باز گذاشته است و می‌توانید انتخاب کنید که تمایل دارید با چه رمزارزی هزینه تراکنش را بپردازید.

مثلاً طبق تصویر زیر می‌خواهید رمزارز لونا را با استیبل کوین KRT سواپ کنید. از آن‌جایی که توکن خریداری شده شما KRT است، هزینه معامله هم به‌صورت KRT محاسبه می‌شود. ضمن اینکه می‌توانید از بخش Fee انتخاب کنید که فی تراکنش به‌وسیله کدام رمزارز پرداخت شود.

نحوه محاسبه کارمزدها در صرافی تراسواپ
محاسبه کارمزد تراکنش در صرافی TerraSwap

علاو‌بر این اگر دارایی مورد معامله رمزارز بومی شبکه ترا باشد، مقداری مالیات هم طبق فرمول زیر از مبلغ دریافتی کاربر کسر می‌شود. صرافی TerraSwap هیچ نقشی در کسر مبلغ مالیات ندارد و به‌صورت خودکار توسط Terra Network کم می‌شود.

Received = Bout ​(1−FeeLP​) −Tax

Received= مبلغ دریافتی

Bout= ارزش دارایی خریداری شده

FeeLP = کارمزد متعلق به تامین‌کنندگان نقدینگی

Tax= مالیات

کدام رمزارزها در TerraSwap قابل معامله هستند؟

در حال حاضر در وب اپلیکیشن تراسواپ ترید ۲۶ رمزارز و ۵۶ جفت ارز امکان‌پذیر است. پلتفرم Coingecko حجم معاملات این صرافی را در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶,۳۵۵,۴۶۵ دلار برآورده کرده است. در تراسواپ می‌توانید دارایی‌های پلتفرم میرور (Mirror)، انکر (Anchor)، پیلون (Pylon) و رمزارزهای لوتا (LOTA)، DPH، کوین لونا، استیبل کوین‌های شبکه ترا مثل UST، KRT، SDT و MNT و سایر توکن‌های مبتنی بر شبکه ترا را معامله کنید. همچنین می‌توانید توکن‌هایی را با استاندارد CW20 ایجاده کرده و در این صرافی لیست کنید.

CW20 مشخصه ایجاد توکن‌های قابل معاوضه مبتنی بر CosmWasm (پلتفرم ایجاد قرارداد هوشمند توکن در شبکه ترا) است که توسط اکوسیستم کازموس (Cosmos) ایجاد شده است. فهرست کامل رمزارزهای قابل معامله در تراسواپ را می‌توانید در این لینک مشاده کنید.

تیم توسعه‌دهنده صرافی تراسواپ

معرفی تیم توسعه دهنده تراسواپ

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، TerraSwap توسط شرکت DELIGHT LABS را‌ه‌اندازی شده است. دفتر اصلی این شرکت در کره جنوبی واقع شده و هدف آن‌ها حمایت از اکوسیستم بلاکچین و مقیاس‌پذیری پلتفرم‌های غیرمتمرکز از طریق ارائه پروتکل‌های طراز اول و راه حل‌های سریع است.

تیم دیلایت لبز از مهندسان نرم‌افزاری تشکیل شده که اولین زیرساخت‌ها و اپراتورهای عرضه نود بلاکچین را در کره جنوبی برای پروژه‌های غیرمتمرکز ارائه دادند. از سوابق آن‌ها می‌توان به عرضه خدمات فنی برای ایجاد و راه‌اندازی گره‌های شبکه پلتفرم‌هایی همچون ترا، Orbs، اوسیس (Oasis)، SkaleLabs، NuCypher و شبکه تست CasperLabs اشاره کرد. از نام و اطلاعات شخصی اعضای تیم این شرکت اطلاعات روشنی در دسترس نیست.

آموزش کار با صرافی TerraSwap

برای کار با تراسواپ باید از وب اپلیکیشن (Web Application) این صرافی استفاده کنید. وب اپلیکیشن تراسواپ، رابط سمت کاربر رسمی تراسواپ است. برای استفاده از این وب اپلیکیشن ابتدا باید کیف پول افزونه Terra Station را نصب کنید. در حال حاضر افزونه ترا استیشن فقط برای مرورگر گوگل کروم موجود است. البته نرم‌افزار آن برای موبایل (اندروید و IOS) هم موجود است. اول از همه باید توکن‌های خود به آدرس کیف پول ایجاد شده در اکستنشن ترا ارسال کنید. بنابراین قدم اول فعال‌سازی کیف پول در این افزونه است.

برای این کار ابتدا وارد صفحه اصلی صرافی شوید و گزینه Connect را انتخاب کنید. سپس می‌توانید انتخاب کنید که به افزونه ترا استیشن یا اپلیکیشن موبایلی آن متصل شوید. ما در ادامه مقاله از اکستنشن مرورگر کروم استفاده می‌کنیم.

نحوه کار با صرافی تراسواپ
اتصال به کیف پول ترا استیشن

در ادامه از شما خواسته می‌شوید که به کیف پول خود متصل شوید. دقت کنید که با سایر کیف پول‌ها نمی‌توانید به این افزونه متصل شوید؛ بلکه فقط می‌توانید رمزارزهای خود را به آدرس این کیف پول ارسال کرده و به وسیله آن با تراسواپ کار کنید. چند گزینه پیش روی شما قرار داده می‌شود:

  • با کیف پول سخت‌افزاری لجر به Terra Station متصل شوید.
  • کیف پول جدید بسازید.
  • کیف پول کنونی خود را به وسیله نام کیف پول و رمز عبور بازیابی کنید.
  • کیف پول خود را به‌وسیله کلید خصوصی و رمز عبور ایمپورت (Import) کنید.
صرافی TerraSwap چیست - 
آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز تراسواپ
سواپ کردن توکن‌ها در تراسواپ

بعد از اتصال به کیف پول و انتقال رمزارزهای خود، می‌توانید توکن‌های خود را سواپ کنید، به‌عنوان تامین‌کننده نقدینگی مشارکت کنید و یا رمزارزهای خود را از استخر نقدینگی برداشت کنید.

آموزش سواپ توکن در تراسواپ

برای معامله رمزارزها در این صرافی باید روی گزینه سواپ کلیک کرده و رمزارزهای مورد معامله و مبلغ آن را انتخاب کنید. اپلیکیشن به شما نرخ معامله، مبلغ دریافتی و کارمزد تراکنش را نمایش می‌دهد.

Trading Fee در واقع ۰.۳ درصد از مبلغ دریافتی شماست که به استخرهای نقدینگی تراسواپ تعلق می‌گیرد. Tx Fee هم مقدار کارمزد پرداختی برای اجرای این تراکنش است.

چگونه از دکس تراسواپ استفاده کنیم
سواپ کردن توکن‌ها در تراسواپ

همچنین می‌توانید مطابق تصویر زیر مقدار لغزش قیمت یا اسلیپیج (Slippage) را هم تعیین کنید. لغزش قیمت هنگامی اتفاق می‌افتد که قیمت نهایی معامله به علت کمبود نقدینگی یا نوسانات قیمت در بازار، با قیمت درخواستی تریدر اختلاف داشته باشد.

صرافی تراسواپ چیست و چطور کار می‌کند
تعیین اسلیپیج در TerraSwap

آموزش تامین نقدینگی در تراسواپ

برای مشارکت به‌عنوان تامین‌کننده نقدینگی در تراسواپ کافی است که روی گزینه Provide کلیک کنید. سپس می‌توانید جفت‌ارزهای معاملاتی و مبلغی که قصد دارید سپرده‌گذاری کنید را انتخاب کنید. پلتفرم تراسواپ اطلاعاتی همچون قیمت هر کدام از دارایی‌های منتخب به‌ازای LP Token، توکن تامین نقدینگی دریافتی، هزینه فی تراکنش و سهم شما از استخر را نمایش می‌دهد.

آموزش تامین نقدینگی در Terraswap
تامین نقدینگی در تراسواپ

نحوه برداشت LP Token در تراسواپ

در صورتی که دیگر نمی‌خواهید تامین‌کننده نقدینگی باشید، می‌توانید رمزارزهای خود را برداشت کنید. برای این کار وارد بخش Withdraw شوید و نوع توکن تامین نقدینگی و مبلغ آن را انتخاب کنید و روی Withdraw کلیک کنید.

نحوه برداشت LP Token در تراسواپ
نحوه برداشت LP Token در تراسواپ

پشتیبانی صرافی تراسواپ

متاسفانه این صرافی پشتیبانی آنلاین ندارد و در هر ساعت از شبانه روز نمی‌توانید با کارشناس ارتباط مشتریان در ارتباط باشید. توسعه‌دهندگان تنها ۲ راه ارتباطی توییتر و دیسکورد را برای کاربران خود در نظر گرفته‌اند.

آیا صرافی تراسواپ برای ایرانیان مناسب است؟

صرافی‌های غیرمتمرکز به‌دلیل کمبود نقدینگی و محدودیت خدماتی که ارائه می‌دهند، به‌اندازه صرافی‌های متمرکز محبوبیت ندارد. اما از آن جایی که احراز هویت یکی از دردسرهای پیش روی کاربرانی است که در کشورهای تحت تحریم زندگی می‌کنند، استفاده از دکس‌ها راه مناسبی برای دسترسی آزاد به خدمات مالی هستند و شما به عنوان یک ایرانی مشکلی برای استفاده از آن‌ها ندارید. همانطور که مشاهده کردید، در هیچ کدام از مراحل کار با این صرافی نیازی به احراز هویت وجود نداشت. بنابراین با خیال راحت می‌توانید از TerraSwap استفاده کنید.

جمع‌بندی

تراسواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه بلاکچینی ترا است. هدف از طراحی این دکس، ایجاد بازاری غیرمتمرکز و خودکار برای انجام معاملات همتابه‌همتا و روی زنجیره‌ای (On-Chain) است. از جمله خدماتی که در حال حاضر این صرافی ارائه می‌دهد، می‌توان به سواپ رمزارزهای مبتنی بر شبکه بلاکچینی ترا و کسب درآمد از طریق تامین نقدینگی استخرهای این پلتفرم اشاره کرد. در این مقاله به این پرداختیم که صرافی تراسواپ چیست، چه امکاناتی را ارائه می‌دهد، کدام رمزارزها را می‌توانید در آن معامله کنید و چقدر باید کارمزد تراکنش بپردازید. در ادامه نیز به صورت کامل نحوه کار با صرافی غیرمتمرکز TerraSwap را آموزش دادیم. آیا شما تجربه کار با صرافی تراسواپ را دارید؟ نظر شما درباره این DEX چیست؟

منبع
terraswap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا