اخبار اتریوم

ایردراپ رنزو (REZ) و دی پگ شدن ezETH؛ ماجرا چیست؟

روز گذشته ezETH، توکن لیکویید ری‌استیکینگ پروتکل رنزو (Renzo Protocol) از اتریوم دی‌پگ شد. این رویداد باعث شد که ezETH همبستگی یک به یک با اتریوم را از دست بدهد. دلیل این حادثه احتمالا به دلیل فروش گسترده ezETH پس از پایان فصل ۱ ایردراپ پروتکل رنزو بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین، این توکن در عرض چند دقیقه بیش از ۱۸٪ ارزش خود را از دست داد و به حدود ۲٬۶۴۲ دلار رسید. قیمت ezETH برای مدت کوتاهی تا ۶۸۸ دلار نیز در صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ کاهش پیدا کرد؛ اما در زمان نگارش این مقاله، تا حد زیادی دوباره به حدود پگ ۱:۱ خود با قیمت اتریوم بازگشته است.

نمودار قیمت ezETH در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت ezETH در تایم فریم روزانه؛ منبع: Dexscreener

دی‌پگ شدن ezETH پس از ایردراپ رنزو

بایننس لبز، بازوی سرمایه‌گذاری خطر پذیر صرافی بایننس، روز سه شنبه طرح لانچ پول خود برای توزیع REZ، توکن حاکمیتی رنزو را اعلام کرد. از مجموع ۱۰ میلیارد عرضه توکن و ۱.۰۵ میلیارد عرضه در گردش، ۱۰٪ از آن (۱۰۵ میلیون REZ) به ایردراپ‌ها اختصاص خواهد یافت و نیمی از این ۱۰٪ به یک ایردراپ فصل ۱ اختصاص دارد.

یکی از کاربران پلتفرم X یا توئیتر سابق، با لقب Tommy، توضیح داد که استیک‌کنندگان بایننس که از لانچ پول استفاده می‌کردند، برای فروش توکن‌های خود قبل از هولدرهای ezETH فرصت داشتند. بنابراین، به دلیل تمایل خریداران برای خروج ezETH پس از خبر ایردراپ REZ، فشار فروش رخ داد و کاربران اتریوم خود را بازیابی کردند تا سایر توکن‌های لیکویید ری‌استیکینگ را فارم کنند.

توییت Tommy
منبع: پلتفرم X

علاوه بر این، توزیع‌های توکن رنزو نیز باعث سردرگمی در مورد تعداد توکن‌های REZ شده که به چه کسانی تعلق دارند. نمودار دایره‌ای توکنومیک این پروژ بیش از ۶۰٪ از توکن‌ها را به تیم، سرمایه‌گذاران و مشاوران اختصاص داده است.

همچنین، تامی افزود:

رنزو قصد داشت توکن‌هایی را به هولدرهای NFT کالکشن‌های غیرمرتبط با این پروتکل ارسال کند که نگرانی‌ها در ارتباط با معاملات نهانی را افزایش می‌دهد.

بسیاری از کاربران توزیع توکن‌های رنزو را پیچیده و غیرقابل درک می‌دانند و این موضوع نگرانی‌هایی را در مورد ارزش ezETH در بلندمدت ایجاد کرده است.

دی‌پگ شدن ezETH باعث لیکویید شدن عظیمی در پروتکل‌های Gearbox و Morpho Labs شد. این لیکوییدیشن‌ها به این دلیل اتفاق افتاد که چندین کاربر مکررا از توکن‌های لیکویید ری‌استیکینگ خود به عنوان وثیقه برای وام گرفتن ETH استفاده کردند.

منبع
دبلاک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا