اخبار خارجی

مخالفت کاربران با هارد فورک ترا؛ توکن سوزی لونا بهتر از هاردفورک است؟

نتایج نظرسنجی‌های اولیه در انجمن اینترنتی شبکه ترا نشان می‌دهد اکثریت جامعه این پروژه با ایده هارد فورک شبکه ترا مخالف هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از theblockcrypto، نظرسنجی اولیه از کاربران ترا در مورد پیشنهاد هارد فورک بلاکچین ترا، که در فروم (انجمن اینترنتی) این پروژه در جریان است، مخالف شدید کاربران با پیشنهاد دو کوان را نشان می‌دهد. تا زمان نگارش خبر، حدود ۹۲٪ از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی مخالفت خود را با فورک شبکه و ایجاد زنجیره جدید اعلام کرده‌اند. البته این نظرسنجی حاکمیتی نیست و هر کسی که در فروم ترا ثبت نام کند، حتی اگر لونا هم نداشته باشد امکان شرکت در نظرسنجی را دارد.

هفته گذشته، استیبل کوین الگوریتمی ترا (UST) ارزش دلاری خود را از دست داد و باعث شد تا توکن پشتوانه آن یعنی لونا با سقوطی وحشتناک مواجه شود. به دلیل نحوه تعامل این دو ارز با یکدیگر، عرضه توکن لونا به شدت افزایش یافت و در نتیجه آن قیمت به نزدیک صفر رسید.

در این میان دو کوان (Do Kwan)، بنیانگذار پروژه ترا، پیشنهادی برای هارد فورک شبکه ترا و نجات آن ارائه کرد. به طور مختصر، فورک کردن اصطلاحی است که برای تغییر در ساختار یک بلاکچین استفاده می‌شود. برای شبکه ترا این تغییری بسیار مهم خواهد بود چراکه تقریبا شبیه به شروع دوباره از صفر است.

بر اساس پیشنهاد کوان، با هارد فورک شبکه ترا، این بلاکچین به دو زنجیره جدید و قدیم تقسیم می‌شود. زنجیره قدیمی با نام ترا کلاسیک و با دو توکن لونا (که ازین به بعد لونا کلاسیک یا LUNC نامیده خواهد شد) و UST به کار خود ادامه می‌دهد. در زنجیره جدید اما خبری از استیبل کوین UST نخواهد بود. همچنین بخشی از عرضه توکن‌های زنجیره جدید به هولدرهای پیشین لونا و UST اختصاص می‌یابد و طی سه تا پنج سال آینده واگذار خواهد شد.

انتظار می‌رود در صورت موافقت با پیشنهاد کوان در رای‌گیری حاکمیتی، زنجیره جدید تا پایان ماه جاری راه‌اندازی شود. با این حال، ظاهرا جامعه لونا با مسیر پیشنهادی و فورک شبکه چندان موافق نیست.

ساعاتی پیش فردی که نظرسنجی مذکور را در فروم ترا ایجاد کرده است، در واکنش به آمار نوشت:

نیاز نیست منتظر بمانید پیشنهاد به رای حاکمیتی گذاشته شود تا بفهمید احساسات عمومی چگونه است. این نتایج را در نظر بگیرید و پیشنهاد خود را اصلاح کنید و چند روز وقت را بیهوده تلف نکنید.

هارد فورک ترا یا توکن سوزی لونا؟

واکنش‌ها به نظرسنجی اولیه در فروم ترا نشان می‌دهد اکثر افراد جامعه کریپتو، خواستار فورک شبکه نیست. اگرچه این یک نظرسنجی حاکمیتی نیست و افراد برای رای دادن نیازی به داشتن لونا ندارند، می‌توان از آمار نظر کلی جامعه را متوجه شد. البته گفته می‌شود ممکن است ترا فورم لبز با همراهی نهنگ‌های بزرگ لونا بدون توجه به نظر اکثر جامعه، در رای‌گیری حاکمیتی به فورک شبکه رای دهند.

با این حال، نتایج این نظرسنجی دقیقا با نظرات سایر اعضای جامعه ترا و افراد برجسته و معروف در فضای رمزارز مطابقت دارد. چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیرعامل بایننس روز شنبه در توییتی در این رابطه گفت:

این کار موثر نخواهد بود. فورک کردن شبکه به زنجیره جدید هیچ ارزشی نمی‌دهد. این دیدگاه غیرواقع‌بینانه است.

بیت کوین‌های بنیاد لونا چه شد؟

توییت CZ
منبع: توییتر

به گفته CZ، ترا باید به جای فورک شبکه و بازگرداندن آن به تاریخی در گذشته و نادیده گرفتن معاملات افرادی که در چند روز اخیر سعی در نجات خود داشتند، با توکن سوزی بخش زیادی از عرضه لونا را کاهش دهد.

نظرسنجی‌های مختلفی در این رابطه در توییتر وجود دارد. ساعاتی پیش یک نظرسنجی غیررسمی در توییتر راه‌اندازی شد که از جامعه لونا در رابطه با فورک شبکه ترا و یا توکن سوزی می‌پرسد. از بیش از ۲۴۵۰ رای ثبت‌شده، ۹۳٪ با توکن سوزی موافق هستند. البته از آنجایی که این نظرسنجی در فضای توییتر است، نتایج آن نسبت به نظرسنجی فروم ترا اعتبار کمتری دارد.

در فروم ترا پیشنهادهای دیگری هم وجود دارد. همه این پیشنهادها با هارد فورک شبکه مخالفند و روش‌های جایگزینی را پیشنهاد می‌دهند. برخی از آنها از ایده تغییر نام زنجیره اصلی ترا به «ترا کلاسیک» انتقاد کرده‌اند. برخی دیگر هم معتقدند باید بر حفظ بلاکچین فعلی ترا تمرکز کرد و برای کاهش عرضه لونا، توکن سوزی انجام داد.

البته برخی از اعضای جامعه لونا از پیشنهاد کوان حمایت می‌کنند. BTC.Secure، ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ در توییتر اعلام کرد از پیشنهاد کوان و فورک شبکه به زنجیره‌ای جدید حمایت می‌کند.

  • نظر جامعه کاربران در مورد هارد فورک شبکه ترا چیست؟

از نظرسنجی‌های مختلف به نظر می‌رسد عموم کاربران با هارد فورک شبکه ترا مخالفند و ایده برنامه‌ریزی برای توکن سوزی لونا طرفداران بیشتری دارد. مدیر عامل معروف بایننس، CZ، هم از طرفداران ایده توکن سوزی است. اما ممکن است علی‌رغم مخالفت عمومی با همکاری نهنگ‌ها هارد فورک ترا نهایی شود.

منبع
theblockcrypto

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا