متوسط دیفایویدیو

آموزش ثبت دامنه روی شبکه سولانا + ویدیو

سرویس‌های انتخاب نام (Name Services) یکی از خدماتی هستند که شبکه‌های بلاکچینی برای کاربران خود فراهم کرده‌اند که با آن بتوانند ارتباط موثرتری با دیگران برقرار کنند. یکی از مزایای واضح سرویس‌های نام، انتخاب اسامی قابل خواندن برای انسان‌‌ها و استفاده از آن‌ها به‌جای آدرس‌های طولانی کیف پول ارز دیجیتال است. البته تمام مزایای این سرویس‌ها به همین مورد ختم نمی‌شود. در این مطلب به‌سراغ معرفی و آموزش نحوه ثبت یک دامنه روی شبکه سولانا رفته‌ایم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

چگونه یک دامنه روی شبکه سولانا ثبت کنیم؟

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

دامین‌ها یا نام‌های دامنه که در حال حاضر وجود دارند و بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز نیز از همان‌ها استفاده می‌کنند، قابل سانسور و حذف هستند. در حالی که دامنه‌هایی که به‌صورت آنچین ثبت می‌شوند، در برابر سانسور و سلب امتیاز مقاوم هستند. سرویس‌های انتخاب نام مختلفی روی شبکه‌های بلاکچینی گوناگون مانند اتریوم و ترا و غیره وجود دارد. سرویس انتخاب اتریوم به اختصار ENS و سرویس انتخاب نام ترا TNS نام دارند. در این مقاله به سراغ آموزش ثبت دامنه با استفاده از سرویس انتخاب نام سولانا رفته‌ایم. این سرویس را پروتکل بونفیدا ارائه می‌کند.

بونفیدا یکی از برترین توسعه‌دهندگان زیرساخت روی شبکه سولانا است. بونفیدا اولین پروژه در اکوسیستم سرم (Serum) است. آن‌ها API، رابط کاربری و اوردر بوک سرم را طراحی کرده‌اند. علاوه‌بر این سرویس‌های دیگری نیز به‌صورت مستقل دارند که یکی از آن‌ها سرویس انتخاب نام است.

سرویس‌های انتخاب نام با توجه به شبکه میزبانشان، سرویس‌های متعددی به کاربران ارائه می‌دهند. از نام دامنه ثبت شده روی شبکه سولانا می‌توان به‌عنوان آدرس کیف پول، آدرس توییتر، آدرس URL و ثبت اطلاعات به‌صورت آنچین استفاده کرد. نکته جالبی که در مورد این سرویس وجود دارد، مادام‌العمر بودن زمان مالکیت شما بر نام دامنه انتخابیتان است. یعنی با یک بار پرداخت، می‌توانید یک نام دامنه Onchain می‌شوید. نام‌های دامنه با پسوند «sol.» ساخته می‌شوند.

در ادامه مقاله به آموزش و بیان مراحل مورد نیاز برای ثبت یک دامنه روی شبکه سولانا می‌پردازیم.

اتصال کیف پول فانتوم

برای استفاده از سرویس انتخاب نام سولانا، ابتدا وارد سایت مورد نظر شوید. مانند هر سرویس یا پلتفرم دیگری، اولین کاری که باید انجام دهید، اتصال کیف پولتان است.

ثبت دامنه روی سولانا - انتخاب کیف پول

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، لیستی از کیف پول‌هایی که توسط شبکه سولانا و این سرویس پشتیبانی می‌شود، در اختیار کاربران قرار گرفته است. در این مقاله و ویدیو از کیف پول فانتوم برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کنیم. شما می‌توانید یک کیف پول جدید بسازید یا کیف پول‌ خود را به Import کنید.

انتخاب دامنه مورد نظر در شبکه سولانا

زمانی که می‌‌خواهید نام مورد نظر خود را پیدا و انتخاب کنید، سه گزینه پیش روی شما وجود دارد:

  • نام دامنه مورد نظر شما موجود است.
  • نام دامنه شما موجود است ولی برای فروش مجدد در حراجی قرار دارد.
  • دامنه مورد نظر شما قبلا ثبت شده است و برای آن حراجی برگزار نمی‌شود.

هر آدرس کیف پول می‌تواند بدون محدودیت نام دامنه ثبت کند. مفهوم حراجی به این خاطر وجود دارد که افراد نتوانند با ثبت دامنه‌های زیاد، آن‌ها را بعدتر گران‌تر بفروشند. در گام اول، افراد پس از انتخاب نام دامنه خود و انجام تراکنش مربوط به آن، باید سه روز منتظر بمانند که اگر فردی می‌خواست آن دامنه را بخرد، پیشنهاد خود را ارائه کند. پس از گذشت سه روز، افراد می‌توانند دامنه خود را دریافت یا به‌اصطلاح Claim کنند.

  • قدم اول
پیدا کردن نام دامنه مورد نظر

نام دامنه مورد نظر خود را در قسمت مشخص شده، جست‌و‌جو کنید. به این نکته توجه داشته باشید که تعداد حروف یا کاراکتری که برای دامنه خود انتخاب می‌کنید، در هزینه شما تاثیر‌گذار است. نکته دوم این است که نام دامنه باید با حروف کوچک باشد. هزینه‌ها نسبت به تعداد کاراکتر به‌صورت زیر است:

  • یک کاراکتر: ۷۵۰ دلار
  • دو کاراکتر: ۷۰۰ دلار
  • سه کاراکتر: ۶۴۰ دلار
  • ۴ کاراکتر: ۱۶۰ دلار
  • ۵ کاراکتر و بالاتر: ۲۰ دلار
  • قدم دوم
دامنه موجود برای خرید در بونفیدا

اگر نام انتخابی شما موجود باشد، تصویر بالا همراه با عبارت «Available» به شما نشان داده می‌شود. اگر از انتخاب خود مطمئن هستید، روی آن کلیک کنید. با کلیک، تصویر زیر پیش روی شما قرار می‌گیرد. روی گزینه Register کلیک کنید که وارد مرحله پرداخت شوید.

ثبت دامنه در بونفیدا

پرداخت و ثبت دامنه

برای پرداخت هزینه ثبت دامنه مورد نظرتان، می‌توانید از FIDA ،USDC ،SRM ،TAY ،UST ،USDT ،MNGO و COPE استفاده کنید.

در زمان ضبط ویدیو این مطلب، پرداخت هزینه مورد نظر تنها از طریق فیدا امکان پذیر بود.

بعد از انتخاب نام دامنه، باید سایز مورد نظر را برای ذخیره اطلاعات تعیین کنید. قبل‌تر و در زمان ضبط ویدیو، این مرحله پس از پایان حراجی سه روز فعال می‌شد، اما اکنون قبل از شروع حراجی باید حجم ذخیره‌سازی دامنه‌تان را انتخاب کنید. میزان حجم موجود از یک کیلوبایت تا ۱۰ کیلوبایت است.

حجمتعداد کاراکترمیانگین تعداد کلمات
یک کیلو بایت۱٬۰۰۰۲۰۰ – ۱۵۴
دو کیلو بایت۲٬۰۰۰۴۰۰ – ۳۰۸
سه کیلو بایت۳٬۰۰۰۶۰۰ – ۴۶۲
چهار کیلو بایت۴٬۰۰۰۸۰۰ – ۶۱۵
پنج کیلو بایت۵٬۰۰۰۱۰۰۰ – ۷۶۹
شش کیلو بایت۶٬۰۰۰۱۲۰۰ – ۹۲۳
هفت کیلو بایت۷٬۰۰۰۱۴۰۰ – ۱۰۷۷
هشت کیلو بایت۸٬۰۰۰۱۶۰۰ – ۱۲۳۱
۹ کیلو بایت۹٬۰۰۰۱۸۰۰ – ۱۳۸۵
۱۰ کیلو بایت۱۰٬۰۰۰۲۰۰۰ – ۱۵۳۸

اگر تنها از دامنه خود برای کیف پول یا چنین مواردی استفاده می‌کنید، حجم کم مانند یک کیلو بایت برای شما مناسب است. اما اگر به‌صورت پیشرفته و حرفه‌ای از دامنه ثبت شده خود روی شبکه سولانا استفاده می‌کنید، باید فضای ذخیره‌سازی بیشتری را انتخاب کنید.

تراکنش لازم برای ثبت دامنه، مشمول کارمزد می‌شود. این کارمزد را باید با SOL پرداخت. میزان کارمزد متناسب با فضای ذخیره‌سازی تغییر می‌کند. طبیعاتا هرچه فضای ذخیره‌سازی درخواستی‌تان بیشتر باشد، کارمزد بیشتری باید پرداخت کنید.

پس از انجام تمام مراحل، برای کسب (Claim) حق امتیاز دامنه مورد نظر، باید سه روز منتظر بمانید. در این مدت کاربران دیگر می‌توانند روی دامنه شما پیشنهاد بگذارند و از شما آن را بخرد. بعد از سه روز شما می‌توانید دامنه خود را Claim کنید. اگر به‌هر دلیلی این کار را انجام ندهید، شش ماه فرصت خواهید داشت. در غیر این صورت، مجددا باید مراحل را از ابتدا انجام دهید.

امکانات دیگر سرویس انتخاب نام سولانا

شما علاوه‌بر ثبت یک دامنه، می‌توانید از طریق سفارش‌گذاری و ارائه پیشنهاد برای خرید دامنه‌های دیگر، دارای دامنه روی شبکه Solana شوید. برای این کار می‌توانید از صفحه اول سایت، حراجی‌هایی را که در حال پایان هستند، انتخاب کنید و با زدن دکمه Place a Bid روی آن‌ها سفارش‌گذاری کنید.

حراجی دامنه‌ها در سرویس انتخاب دامنه سولانا

شما در هر زمانی می‌توانید دامنه‌ها را بفروشید یا به‌اصطلاح Resell کنید. برای افزایش نرخ پیشنهادی خود در حراج‌ها، باید پیشنهاد قبلی خود را حذف کنید.

اگر قصد دارید حراجی خود را لغو کنید، باید ۰.۵ SOL بپردازید.

امکان دیگری که در سرویس انتخاب نام سولانا وجود دارد، ثبت یک Subdomain یا یک زیردامنه است. برای مثال اگر یک دامنه به‌نام bonfida.sol‌ ثبت کرده و قصد دارید برای آن یک پشتیبانی تعریف کنید، بد نیست اسم آن را help بگذارید. دامنه مورد نظر به‌صورت help.bonfida.sol ثبت خواهد شد. Subdomainها با حجم پیش‌فرض ۲ کیلوبایت ساخته می‌شوند.

جمع‌بندی

در این مطلب ثبت نام دامنه روی شبکه سولانا را به‌صورت ویدیویی آموزش داده‌ایم. علاوه‌بر آن مراحل لازم را به‌صورت قدم‌به‌قدم در این مقاله آورده‌ایم. سرویس‌های انتخاب نام برای راحت‌تر شدن ارتباط کاربران با یکدیگر روی شبکه بلاک چین عرضه شده‌اند. آیا تا به‌حال شما از این سرویس استفاده کرده‌اید؟

منبع
میهن بلاکچین

علیرضا جعفری

از خبرنگاری اقتصادی شروع کردم چون درس‌خونده اقتصادم و خیلی به این حوزه علاقه دارم. اقتصاد سنتی زیربنای ماجراست؛ ولی اقتصاد دیجیتال چیزیه که الان دنبالشم، چون الان عصر اقتصاد دیجیتاله؛ برای همین وارد دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی شدم. کمیابی نه فقط تو حوزه اقتصاد و کریپتو، بلکه تو حوزه محتوای غنی کریپتویی هم به‌شدت به‌چشم می‌خوره. یکی از اهدافم انتقال بهترین مطالب به بهترین شکل به کساییه که دنبال محتوای خوب می‌گردن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا