متوسط صرافی غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز سرم چیست؟ آموزش کار با صرافی Serum

صرافی غیرمتمرکز سرم (Serum) یکی از اولین و محبوب‌ترین دکس‌ها بر روی شبکه سولانا است. در این DEX شما می‌توانید به راحتی کوین SOL و توکن‌های ساخته شده با استاندارد SPL این شبکه را به یکدیگر تبدیل کنید و همچنین به ترید این رمز ارزها بپردازید. مبادله توکن‌ها در این صرافی، به خاطر این که مبتنی بر بلاکچین سولاناست، دارای مزیت سرعت بسیار بالای پردازش تراکنش‌ها و هزینه کارمزد ناچیز است. در این مقاله، ابتدا چند کیف پول مخصوص شبکه Solana را معرفی می‌کنیم و سپس به آموزش ساخت یکی از بهترین ولت‌های این شبکه یعنی Sollet.io می‌پردازیم و در نهایت نیز بخش‌های مختلف دکس سرم را معرفی می‌کنیم و به آموزش کار با صرافی Serum می‌پردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

آموزش کار با صرافی Serum

آموزش کار با صرافی Serum

برای کار با صرافی Serum شما باید ابتدا کیف پول مناسب شبکه سولانا داشته باشید. کیف پول‌های این شبکه معمولا غیرحضانتی (Non-Custodial) هستند؛ یعنی به غیر از شما هیچکس حتی تیم سازنده کیف پول‌ها به کلید خصوصی شما دسترسی ندارند.

ابتدا تعدادی از والت‌های سولانا را معرفی می‌کنیم، و سپس به آموزش ساخت یکی از آنها می‌پردازیم.

کیف پول فانتوم:

  • پشتیبانی از ارزهای SOL و توکن‌های SPL (یک کیف پول افزونه مرورگر است که کلیدهای خصوصی را در اختیار شما قرار می‌دهد و به بسیاری از پلتفرم‌های شبکه سولانا متصل می‌شود)

والت Solflare:

  • این کیف پول نیز یک اکستنشن مرورگر است که از کوین SOL و توکن‌های شبکه سولانا پشتیبانی می‌کند.

ولت Sollet.io:

  • سولت نیز درست مانند دو کیف پول قبلی، یک افزونه مرورگر است که توکن‌های SPL و کوین SOL را ساپورت می‌کند و امکاناتی مانند پشتیبانی از صرافی Serum و تبدیل توکن‌های ERC20 به SPL و بالعکس را انجام می‌دهد. در ادامه، به آموزش کار با صرافی Serum با استفاده از این کیف پول می‌پردازیم.

استفاده از Sollet برای اتصال به دکس سرم

در این کیف پول نیز باید درست مثل متامسک، تمام تراکنش‌ها را از طریق صفحه Pop-Up تایید و ارسال کنید. البته گزینه تایید اتوماتیک تراکنش‌ها را نیز می‌توانید فعال کنید که توصیه می‌کنیم این کار را نکنید و حتما ابتدا تراکنش‌ها را بررسی کنید.

ساخت کیف پول سولت

ابتدا وارد سایت Sollet.io شوید. در بدو ورود به کیف پول، بر روی Create a New Wallet کلیک کنید تا عبارات بازیابی به شما نمایش داده شود؛ آنها را با دقت بر روی کاغذ بنویسید و کاغذ را در جای امنی نگهداری کنید. پس از نوشتن کلمات، تیک I Have Saved را بزنید تا فایل پشتیبان کلید خصوصی شما نیز در سیستم شما ذخیره شود. این فایل را ترجیحا بر روی سیستم آنلاین خود نگهداری نکنید و آن را در جای امنی مانند یک فلش نگه دارید.

آموزش کار با صرافی Serum
عبارات بازیابی کیف پول Sollet

در مرحله بعد باید یک پسورد برای ولتتان انتخاب کنید. انتخاب پسورد اختیاری است؛ اما به شدت توصیه می‌کنیم که این کار را انجام دهید. پس از انتخاب پسورد، کیف پول شما با موفقیت ساخته می‌شود.

واریز مبلغ در Sollet

در این والت ابتدا باید مقداری کوین SOL واریز کنید تا بتوانید کارمزد تراکنش‌ها را بپردازید. این کوین را می‌توانید از صرافی‌هایی مانند بایننس و FTX خریداری کنید. البته با جستجو در گوگل، می‌توانید صرافی‌های ایرانی را نیز پیدا کنید که این کوین را خرید و فروش می‌کنند.

آموزش کار با صرافی Serum
دریافت آدرس SOL

برای واریز SOL به کیف پول سولت، ابتدا بر روی گزینه Receive کلیک کنید تا یک پاپ‌آپ باز شود و آدرس SOL شما نمایان شود. این آدرس را کپی کنید و در بخش آدرس برداشت صرافی پیست کنید تا کوین‌های شما به کیف پول Sollet منتقل شوند.

نکته: تنها کوین SOL را به این آدرس بفرستید و از ارسال توکن‌های SPL به این آدرس خودداری کنید.

آموزش کار با صرافی Serum
آدرس SOL

همچنین می‌توانید کوین اتر (ETH) را به ولت سولت ارسال کنید و آن را تبدیل به SOL کنید. برای این کار، بر روی قسمت ETH کلیک کنید و کیف پول متامسک خود را به سولت متصل کنید. مقدار اتر را انتخاب کنید و با زدن دکمه Convert، به راحتی آن را تبدیل به سول کنید.

آموزش کار با صرافی Serum
تبدیل اتر به SOL در کیف پول Sollet

اکنون که ارز دیجیتال سول را در کیف پولتان دارید، می‌توانید آدرس‌های توکن‌های SPL را نیز بسازید و این توکن‌ها را نیز به سولت انتقال دهید.

برای افزودن آدرس‌های این توکن‌ها، بر روی علامت + در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید. یک پاپ آپ برای شما باز می‌شود و چند توکن به شما نمایش داده می‌شود؛ این توکن‌ها شامل SRM، MSRM، FTT، BTC، ETH، LINK، XRP، USDT و USDC هستند.

حالا که آدرس‌های توکن‌های SPL را اضافه کرده‌اید، می‌توانید این توکن‌ها را با روش‌های زیر به سولت واریز کنید:

  • می‌توانید توکن‌های ERC20 را به اینجا انتقال دهید و آنها را از طریق Convert تبدیل به توکن‌های SPL کنید. برای این کار باید متامسک خود را نیز به سولت متصل کنید.
  • می‌توانید از صرافی FTX استفاده کنید. به این صورت که توکن‌های ERC20، XRP، بیت کوین، اتر و غیره را به این صرافی منتقل کنید و در زمان برداشت، کیف پول Sollet را انتخاب کنید. FTX به طور خودکار این رمز ارزها را به عنوان توکن SPL با استفاده از صرافی Serum رپ (Wrap) می‌کند و به سولت انتقال می‌دهد.
  • برای تبدیل دارایی‌های رپ شده SPL به شبکه اصلی آنها، می‌توانید دوباره آنها را به FTX انتقال دهید و در قسمت برداشت، شبکه اصلی این توکن‌ها را انتخاب کنید.
آموزش کار با صرافی Serum
افزودن توکن‌ها به کیف پول سولت

در بخش اضافه کردن توکن‌ها (Add Token) (تصویر زیر) می‌بینیم که یک آدرس SRM نیز در زیر آدرس SOL ما نمایان می‌شود. می‌توانید با استفاده از این آدرس، دارایی‌های خود را در کیف پول Sollet واریز و برداشت کنید.

آموزش کار با صرافی Serum
آدرس کیف پول SRM

اگر می‌خواهید توکنی را اضافه کنید که در لیست توکن‌های این کیف پول وجود ندارد، باید آنها را از طریق وارد کردن Mint Address به صورت دستی اضافه کنید.

آموزش کار با صرافی Serum
وارد کردن دستی کانترکت توکن‌های SPL

آدرس Mint همان آدرس کانترکت توکن است. آدرس کانترکت توکن‌های سولانا را می‌توانید از کوین مارکت کپ پیدا کنید. به این صورت که ابتدا نام توکن را سرچ کنید و در قسمت Contracts آدرس قرارداد آن را کپی کنید و در قسمت Add Token کیف پول پیست کنید.

نکته: هرگز توکن‌های خود را به آدرس کانترکت آن ارسال نکنید؛ زیرا برای همیشه در کانترکت قفل می‌شود و دیگر دسترسی به آن نخواهید داشت. کانترکت برای شناسایی توکن‌هاست.

آموزش کار با صرافی Serum
پیدا کردن آدرس کانترکت توکن‌های SPL سولانا

زمانی که آدرس کانترکت را در کیف پول کپی کردید و توکن را اضافه کردید، می‌توانید آدرس واریز توکن را بسازید و رمز ارز مربوطه را به این آدرس ارسال کنید.

پس از این که کیف پول سولت را ساختید و کوین SOL را به آن ارسال کردید، اکنون می‌توانید به مبادله در صرافی غیرمتمرکز Serum بپردازید.

اتصال کیف پول سولت به دکس Serum

صرافی سرم طراحی زیبایی دارد و امکانات خوبی نیز ارائه می‌دهد. در ادامه، این امکانات و نحوه استفاده از آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

ابتدا کیف پول خود را به سرم وصل کنید. در گوشه بالا سمت راست بر روی Connect کلیک کنید تا پاپ آپی برای شما باز شود. پسورد ورودی خود را بزنید و سپس بر روی Connect کلیک کنید تا ولت شما به سرم متصل شود. دقت کنید که گزینه کنار کانکت، Mainnet-Beta باشد.

آموزش کار با صرافی Serum
اتصال کیف پول Sollet به Serum
آموزش کار با صرافی Serum
پاپ‌آپ کانکت به کیف پول سولت

می‌توانید بر روی علامت … کنار کانکت کلیک کنید و Change Wallet را انتخاب کنید تا مطمئن شوید کیف پول Sollet.io به صرافی Serum متصل است.

آموزش کار با صرافی Serum
اطمینان از اتصال به سولت

همانند تصویر زیر، در بخش … بالا سمت راست صفحه، می‌توانید آدرس کیف پول خود را ببینید.

آموزش کار با صرافی Serum
اتصال به سولت

اتصال لجر نانو اس به Sollet

با اتصال کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S به کیف پول سولت، می‌توانید با امنیت بسیار بالا در صرافی Serum و دیگر دکس‌های شبکه سولانا به مبادله و خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید.

ابتدا مطمئن شوید که فرمور (Firmware) دستگاه لجر شما آپدیت شده و آخرین ورژن بر روی آن نصب شده است. سپس در بخش Settings لجر بخش Blind Signing را فعال کنید. همچنین باید اپلیکیشن Solana را در لجر لایو نصب کنید.

پس از این کار، به بخش Connect در صرافی سرم بروید و پس از وارد کردن پسورد ورودی، در قسمت Account پاپ‌آپی که نمایش داده می‌شود کلیک کنید.

آموزش کار با صرافی Serum
اتصال لجر به کیف پول Sollet

چند گزینه برای شما باز می‌شود؛ بر روی Import Hardware Wallet کلیک کنید.

آموزش کار با صرافی Serum
اتصال لجر به کیف پول Sollet

زمانی که متصل شدید، بر روی Continue کلیک کنید تا کیف پول سخت افزاری شما به Serum‌ متصل شود. از این پس، هر تراکنشی که می‌خواهید ارسال کنید، باید آن را بر روی دستگاه لجر خود تایید کنید.

مبادله توکن‌ها در صرافی Serum

آموزش کار با صرافی Serum
سایت Serum

برای سواپ و ترید در این صرافی غیرمتمرکز، ابتدا وارد سایت Serum شوید و همانند تصویر بالا، بر روی Trade on Serum DEX کلیک کنید.

در تصویر زیر، چند بخش را با کادر قرمز مشخص کرده‌ایم. زمانی که وارد این صفحه می‌شوید، به صورت پیش فرض در قسمت Trade هستید که در بالای صفحه مشخص کرده‌ایم.

قسمت ترید صرافی غیرمتمرکز سرم

آموزش کار با صرافی Serum
معرفی بخش‌های مختلف صرافی Serum

در گوشه بالا سمت راست، بر روی Connect کلیک کنید و کیف پول Sollet خود را به سرم متصل کنید. کمی پایین‌تر از Trade، می‌توانید جفت ارز معاملاتی خود را انتخاب کنید. این مورد را در تصویر بالا با کادر قرمز مشخص کردیم.

بخش Trade بسیار شبیه ترید در صرافی‌های متمرکز مانند بایننس است. در اینجا شما می‌توانید پوزیشن‌های خرید و فروش باز کنید یا رمز ارزهای مورد نیاز خود را بخرید. این بخش از سیستم اوردر بوک یا دفتر سفارشات استفاده می‌کند. البته مسئله‌ای که در حال حاضر در بخش ترید وجود دارد، عدم نمایش چارت است، که امیدواریم به زودی این مشکل برطرف شود.

در بخش‌های پایینی تصویر که با کادر قرمز مشخص کرده‌ایم، می‌توانید یکی از توکن‌های جفت ارزی که انتخاب کرده‌اید را واریز کنید و آن را در ازای دیگری، معامله کنید. در کنار Deposit هر کدام از این دو توکن، یک گزینه به نام Settle می‌بینید. این دکمه برای بستن پوزیشن باز شما به کار می‌رود. هر پوزیشن بازی که داشته باشید، در بخش Open Orders در پایین صفحه نمایش داده می‌شود.

بخش سواپ صرافی Serum

بخش Swap که از بالای صفحه انتخاب می‌کنید، وارد قسمت صرافی غیرمتمرکز این پروتکل می‌شوید که البته نام آن Symmetry است.

آموزش کار با صرافی Serum
انتخاب بخش Swap صرافی سرم

این قسمت درست مانند صرافی‌های غیرمتمرکز محبوبی مانند یونی سواپ بر روی شبکه اتریوم و پنکیک سواپ مبتنی بر شبکه بایننس اسمارت چین عمل می‌کند. به راحتی توکن‌های خود را انتخاب می‌کنید، کیف پول خود را به آن متصل می‌کنید و سواپ یا مبادله خود را انجام می‌دهید. تنها تفاوت این دکس با Dexهای شبکه‌های دیگر، این است که شما باید برای پرداخت کارمزدهای تراکنش‌ها، کوین SOL داشته باشید.

آموزش کار با صرافی Serum
سواپ در دکس Symmetry

بخش Add Market

بخش Add Market صرافی Serum - آموزش کار با صرافی Serum
بخش Add Market صرافی Serum

در بخش Add Market، شما می‌توانید یک جفت ارز دیجیتال را به صرافی سرم اضافه کنید یا آن را “لیست” کنید. برای این کار، در قسمت Base Token Address Mint، آدرس کانترکت رمز ارز بیس یا اصلی را قرار دهید و در قسمت Quote Token Mint Address نیز آدرس کانترکت رمز ارز دوم یا ارز مقابل را قرار دهید. این کانترکت‌ها را می‌توانید از کوین مارکت کپ یا سایت‌های مشابه پیدا کنید؛ البته باید دقت داشته باشید که این آدرس‌ها حتما باید آدرس کانترکت شبکه سولانا باشند و یا توکن‌های ERC20 باشند که بر روی شبکه سولانا Wrap شده‌اند.

در قسمت Minimum Order Size باید حداقل میزان خرید توسط کاربران را مشخص کنید، که می‌توانید این بخش را ۰ قرار دهید. بخش Tick Size نیز میزان نوسان قیمتی جفت‌ارز شماست. این بخش را نیز مشخص کنید و بر روی Submit کلیک کنید تا جفت ارز شما در این صرافی لیست شود و کاربران بتوانند آن را خرید و فروش کنند. هزینه لیست کردن ارزهای جدید در سرم، ۴ کوین SOL است.

بخش Convert یا تبدیل رمز ارزها

بخش Convert یا تبدیل رمز ارزها - آموزش کار با صرافی Serum
تبدیل توکن‌ها با استفاده از Convert صرافی سرم

بخش تبدیل ارزهای دیجیتال یا Convert را می‌توانید از بالای صفحه انتخاب کنید. در اینجا شما می‌توانید رمز ارزهای ALEPH، WUSDC، BTC، ETH، SOL، SRM، SUSHI و SXP را به WUSDC، USDC، WUSDT و USDT تبدیل کنید.

بخش Convert یا تبدیل رمز ارزها - آموزش کار با صرافی Serum
تبدیل توکن‌ها با استفاده از Convert صرافی سرم

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز Serum از زمانی که وارد بازار دیفای شد، سر و صدای زیادی به پا کرد. بسیاری از افرادی که از شبکه سولانا استفاده می‌کنند، به خوبی با این دکس آشنایی دارند. شما می‌توانید به راحتی در سرم همانند صرافی‌های متمرکز ترید کنید و از بخش سواپ آن نیز برای تبادل کوین SOL و توکن‌های SPL استفاده کنید و از سرعت بسیار زیاد و کارمزد بسیار ناچیز شبکه سولانا لذت ببرید. در این مقاله، ابتدا چند کیف پول مخصوص شبکه Solana را معرفی کردیم و سپس به آموزش ساخت یکی از بهترین ولت‌های این شبکه یعنی Sollet.io پرداختیم و در نهایت نیز بخش‌های مختلف دکس سرم را معرفی کردیم و به آموزش کار با صرافی Serum پرداختیم.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا