متوسط مقالات عمومی

توکن POAP چیست؛ با این توکن حضور خود در رویدادهای مختلف را اثبات کنید

پروتکل اثبات حضور (POAP) پروتکلی است که از طریق استفاده از فناوری بلاک چین، نشان‌ها یا آیتم‌های کلکسیونی دیجیتالی همانند توکن NFT ایجاد می‌کند. اگرچه مخفف POAP از اسم این پروتکل یعنی Proof of Attendance Protocol برداشته می‌شود، اما برای معرفی خود آیتم‌های کلکسیونی نیز استفاده می‌شود. آیتم‌های POAP از طریق قراردادهای هوشمند به عنوان توکن‌های NFT بر بستر بلاک چین اتریوم صادر می‌شوند. این توکن‌ها از نوع توکن‌های ERC-721 هستند که به منظور بزرگداشت یا ثبت برگزاری یک رویداد ایجاد شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با پروتکل اثبات حضور و اینکه توکن POAP چیست، با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی پروتکل ساخت توکن‌های POAP

معرفی پروتکل ساخت توکن‌های POAP

معمولا توکن‌های بی‌همتای NFT به شرکت‌کنندگان رویدادهای مجازی اعطا می‌شود. این توکن‌ها به عنوان مدرک قابل تایید و اثبات از حضور دارندگان توکن در رویداد مشخص عمل می‌کنند. می‌توان توکن‌های POAP را با مجموعه بلیت‌های کنسرت مقایسه کرد، با این تفاوت که توکن‌های POAP، دیجیتالی بوده و بر بستر فناوری بلاک چین هستند.

توکن‌های POAP ابتدا بر بستر شبکه اصلی اتریوم صادر و توزیع شده‌اند. این توکن‌ها ابتدا در همایش ETHDenver در سال ۲۰۱۹ ایجاد شده‌اند تا به هکرهایی که در همایش هکاتون حضور و مشارکت داشتند پاداش داده شود. در ماه اکتبر ۲۰۲۰، POAP به زنجیره جانبی xDai منتقل شد که دلیل این موضوع، سرعت بیشتر و کارمزد کمتر تراکنش‌های این شبکه بود. این انتقال به صادرکنندگان امکان می‌دهد تا با هزینه بسیار کم، توکن‌های POAP صادر کنند.

توکن‌های POAP را می‌توان از طریق پلتفرم رسمی POAP صادر کرد. این توکن‌ها باید حاوی یک تصویر و اطلاعات مرتبط با رویداد همراه با زمان یا تاریخ مشخص باشند. هر نشان (badge) POAP دارای یک شماره سریال منحصربه‌فرد است. این توکن‌ها غیرقابل تغییر هستند و می‌توان آنها را از طریق برنامه POAP به عنوان معرف و بیانگر تجربه‌های زندگی دارنده توکن جمع‌آوری کرد.

از آنجایی که توکن‌های POAP نوعی توکن NFT هستند، می‌توان آنها را در بازارهای مختلف NFT معامله کرد. هرچند، توکن‌های POAP اساسا مدرک و اثبات حضور شخصی دارنده توکن در رویداد مشخصی هستند. طبق گفته تیم توسعه‌دهنده، POAP بدین منظور طراحی شده‌اند تا نشان دهند که اتریوم به چه دستاوردی می‌تواند دست یابد و مشتاقان کریپتو نیز بتوانند اثبات کنند که قبل از رواج یافتن اتریوم، به این شبکه متعهد بوده‌اند. بنابراین، قرار نیست که این توکن‌ها ارزش مالی بسیار زیادی داشته باشند، زیرا معامله توکن‌های POAP بر خلاف کاربرد اصلی آن است.

توکن‌های POAP روش جدیدی برای تعامل برگزارکنندگان رویدادها با جامعه خود ارائه می‌دهند. معمولا، شرکت‌کنندگان رویدادها می‌توانند از طریق کدهای QR موجود در رویداد موردنظر به دریافت این نشان‌های منحصربه‌فرد NFT بپردازند و به فعالیت‌های بیشتر پلتفرم POAP نظیر نظرسنجی‌های جامعه، بخت آزمایی‌ها و لیدربورد POAP ملحق شوند. برای مثال، سوشی‌سواپ توکن‌های POAP را به شرکت‌کنندگان جلسه‌های پرسش و پاسخ و کسانی که به پروپوزال‌های نظارتی رای داده‌اند ایردراپ کرده است. دیسنترالند نیز توکن‌های POAP را برای شرکت‌کنندگان رویداد مجازی در متاورس خود اعطا کرده است.

در آینده، ممکن است POAP کاربرد خود را فراتر از اثبات حضور افراد در رویدادها گسترش دهد. برای مثال، از این توکن‌ها می‌توان برای تایید مشارکت یا ارائه امتیازات به اعضای جامعه استفاده کرد. مجموعه POAP هم‌چنین می‌تواند به عنوان رزومه بلاک چین معتبر برای افراد به کار گرفته شود تا این افراد بتوانند تخصص و پیشینه آموزشی و تحصیلی خود را اثبات کنند.

توکن‌های POAP از نشان‌های منحصربه‌فرد NFT به شمار می‌آیند که به شرکت‌کنندگان رویدادهای مجازی و واقعی اعطا می‌شود. اگرچه می‌توان از توکن‌های POAP برای حفظ سابقه‌ای از تجربه‌های زندگی شما استفاده شود، اما سایر افراد آینده‌ای را متصور هستند که توکن‌های POAP نقش مهم‌تری در اقتصاد دیجیتال ایفا می‌کنند.

توکن POAP چیست؟

توکن POAP (که به صورت پوآپ تلفظ می‌شود) مخفف پروتکل اثبات حضور (Proof of Attendance Protocol) است. این نشان‌های NFT به منظور اثبات حضور و شرکت در رویدادهای مجازی یا واقعی اعطا می‌شود. هر نشان، منحصربه‌فرد است. این موضوع بدان معنا است که تنها روش دریافت یک نشان پوآپ، حضور در آن رویداد است. کلکسیونرها می‌توانند مجموعه منحصربه‌فردی از توکن‌های پوآپ جمع‌آوری کنند که تجربه و حضور آنها در عرصه کریپتو را اثبات می‌کند.

تمام توکن‌های پوآپ با استاندارد ERC-721 ایجاد می‌شوند. گفتنی است این استاندارد برای ساخت توکن‌های NFT نیز به کار می‌رود. هرچند، برای آنکه یک توکن NFT به عنوان توکن پوآپ دسته‌بندی شود، باید معیارهای خاصی را داشته باشد. اول از همه، این توکن‌ها باید از طریق قرارداد هوشمند رسمی POAP صادر شود. معیار دوم این است که این توکن‌ها باید حاوی فراداده (Metadata) مرتبط با زمان یا تاریخ مشخص تا مدت یکسال باشند. در آخر، تمام توکن‌های پوآپ باید همراه با یک تصویر باشند.

اگرچه توکن‌های پوآپ ابتدا در شبکه اصلی اتریوم صادر شده‌اند، اما از ماه اکتبر ۲۰۲۰ تاکنون، این توکن‌ها بر بستر زنجیره جانبی xDai ایجاد و توزیع می‌شوند. از آنجایی که xDai برای انجام تراکنش‌های سریع و ارزان طراحی شده است، صادرکنندگان می‌توانند با هزینه بسیار کم، توکن‌های پوآپ را صادر کنند. بدین ترتیب، توکن‌های POAP معمولا به صورت رایگان به افراد واجد شرایطی که خواهان این توکن‌ها هستند توزیع می‌شود.

هم‌چنین در صورتی که کاربران، کارمزد گس انتقال توکن‌های POAP از xDai به اتریوم را پرداخت کنند، انجام این امر امکان‌پذیر می‌شود. هرچند، به دلیل کارمزد زیاد شبکه اتریوم، اکثر کاربران ترجیح می‌دهند توکن‌های POAP خود را در xDai حفظ کنند و از برنامه POAP برای مشاهده این توکن‌ها استفاده کنند. اگرچه توکن‌های پوآپ در صدد این هستند تا در آینده بر بستر xDai باقی بمانند، اما ویتالیک بوترین هم‌بنیانگذار اتریوم به این موضوع اشاره کرده است که اتریوم در آینده میزبان رول‌آپ‌های آپتیمیستیک است.

تاکنون، توکن‌های POAP در بیش از ۱۰۰ رویداد جامعه اتریوم نظیر EthGlobal، Dappcon و همایش اخیر جامعه اتریوم در پاریس اعطا شده است. بیش از ۷۰۰۰ توکن پوآپ در این رویدادها دریافت شده و سابقه قابل اثباتی از حضور و مشارکت افراد ایجاد کرده است.

توییت ویتالیک بوترین - توکن POAP

به علاوه، چندین جامعه آنلاین کریپتو نیز از توکن‌های پوآپ استفاده می‌کنند تا با اعضای خود تعامل برقرار کنند. DAOهایی نظیر سوشی‌سواپ و شیپ‌شیفت (ShapeShift)، به شرکت‌کنندگان نشست هفتگی جامعه‌های خود، شرکت‌کنندگان در جلسات پرسش و پاسخ و رای‌دهندگان به پروپوزال‌های نظارتی، نشان‌هایی توزیع می‌کنند. بازی متاورس محبوب دیسنترالند، برای برگزازی رویدادهای داخل بازی نظیر رویداد اخیر با حضور ۱۰ میلیون کاربر و به میزبانی متامسک، توکن‌های POAP ارائه می‌دهد.

مجموعه انیمیشن و پروژه NFT به اسم Stoner Cats نیز از توکن‌های پوآپ استفاده کرده است. در زمان عرضه این پروژه، بسیاری از افرادی که در صدد صدور توکن خود بودند، با عدم انجام تراکنش مواجه می‌شدند. دلیل این موضوع، قراردادهای هوشمندی بودند که به درستی نوشته نشده بودند و در نتیجه، ۷۹۰,۰۰۰ دلار کارمزد گس به کاربران تحمیل کرد. تیم استونر کتز برای جبران خسارت افرادی که متضرر شده بودند، صادرکننده محدوده توکن POAP به آنها ارائه داد و کارمزد گس تراکنش‌های ناموفق را به کاربران برگرداند.

توکن POAP به اسم Stoner Cats
Stoner Cats

دلیل جمع‌آوری توکن‌های POAP چیست؟

اگرچه جمع‌آوری توکن‌های POAP کار جالبی است، اما این نشان‌های بلاک چینی ممکن است پتانسیل بسیار زیادی داشته باشند.یکی از مثال‌های پتانسیل توکن‌های POAP این است که می‌توان حضور و زمان صرف‌شده در جامعه را با تعداد توکن‌های POAP در کیف پول کاربران سنجید. اوایل سال جاری، Bankless DAO از توکن‌های پوآپ استفاده کرد تا به اختصاص سرمایه به ایردراپ خود کمک کند. این DAO تصمیم گرفت توکن‌ها را به آدرس‌هایی ایردراپ کند که توکن‌های پوآپ Bankless را دریافت کرده بودند.

سایر جامعه‌هایی که توکن‌های پوآپ صادر می‌کنند نیز بر روی مشوق‌هایی برای کلکسیونرها کار می‌کنند. سوشی‌سواپ مزایایی نظیر قابلیت ایجاد سریعتر آثار هنری جمعی برای دارندگان توکن‌های پوآپ معرفی کرده است که به صورت توکن‌های NFT به شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود. اگرچه این مزایا در مقابل ایردراپ توکن‌ها ارزش چندانی ندارند، اما تمام کسانی که در رویدادها شرکت کرده‌اند می‌توانند توکن‌های POAP سوشی‌سواپ را دریافت کنند، در حالی که Bankless DAO توکن‌های POAP خود را فقط به مشترکان پولی توزیع می‌کند.

توکن POAP سوشی‌سواپ
توکن POAP سوشی‌سواپ

علاوه بر سنجش حضور و مشارکت کاربران از طریق تعداد نشان‌های جمع‌آوری‌شده، مجموعه توکن‌های POAP را می‌توان به عنوان هویت به شدت معتبر و غیرمتمرکز در نظر گرفت. بدین منظور، صادرکنندگان توکن‌های POAP باید اطمینان حاصل کنند کسانی که در این رویدادها شرکت می‌کنند بیش از یک توکن POAP دریافت نکنند و هم‌چنین از دریافت توکن توسط کسانی که در این رویدادها حضور نداشته‌اند جلوگیری به عمل آید. تا زمانی که صادرکنندگان به عنوان اوراکل‌های معتبر عمل کنند، هر توکن POAP، قدرت و اعتبار تمام مجموعه POAP را افزایش می‌دهد.

اگر مجموعه توکن‌های POAP را به عنوان هویت‌های غیرمتمرکز در نظر بگیریم، کاربران کاربردهای عملی برای این نشان‌ها شناسایی می‌کنند. برای مثال، 0xTangle که میزبان جلسه پرسش و پاسخ سوشی‌سواپ بود، با اعضای جامعه سوشی درباره استفاده از توکن‌های پوآپ به عنوان رزومه بلاک چینی صحبت کرده است. هنگامی که افراد در عرصه کریپتو استخدام می‌شوند، می‌توانند از مجموعه POAP به عنوان سابقه‌ای معتبر از حضور و مشارکت خود در جامعه استفاده کنند. این موضوع هنگام استخدام افراد در نهادهای خودنظارتی و تحت مدیریت جامعه نظیر DAOها که باید تمام کارکنان مطابق با اهداف سازمان باشند، بسیار ارزشمند است.

استفاده از توکن‌های پوآپ از عرضه نسخه کنونی این پروژه بر بستر xDai در ماه اکتبر ۲۰۲۰، به تدریج افزایش یافته است. کاربران فقط از کاربردهای سطحی توکن‌های POAP استفاده کرده‌اند، به طوری که کاربردهایی نظیر گراف‌های اجتماعی و وام‌هایی با وثیقه کم هنوز آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است. با توجه به کاربردهای نامحدود و موانع اندک برای ورود به این حوزه، توکن‌های POAP پتانسیل این را دارند تا هویت در عرصه کریپتو را از نو تعریف کنند.

توکن POAP در رویدادهای گوناگون

تمام کسانی که در یکی از رویدادهای پرشمار اتریوم حضور داشته‌اند، احتمالا کدهای QR را مشاهده کرده‌اند با برچسب POAP در این رویداد وجود دارند.

شاید از قبل می‌دانستید که باید این کد QR را اسکن کنید و توکن آن را در آدرس اتریوم خود دریافت کنید.

اما با اسکن این کد در واقع چه چیزی دریافت می‌کنید؟

توکن POAP یک نشان دیجیتالی است که به عنوان روشی برای اثبات حضور در رویدادهای مختلف به کاربران اهدا می‌شود.

هر نشان، منحصربه‌فرد است، یعنی تنها روش دریافت توکن POAP، حضور در رویداد موردنظر است.

کلکسیون توکن POAP
کلکسیون توکن POAP

هر رویداد، طراحی مختص به خود را دارد. این موضوع بدان معنا است که توکن‌های پوآپ سریعا به مجموعه توکن‌های کمیاب NFT تبدیل می‌شوند که فقط با مسافرت به سراسر جهان و حضور در رویدادهای مختلف به دست می‌آید.

اهمیت توکن‌ POAP چیست؟

اگر بتوانید اثبات کنید که در یکی از پروژه‌های اولیه شرکت اپل حضور داشتید چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر بتوانید اثبات کنید که در همایش هکاتون حضور داشتید که در آن، پروژه‌هایی نظیر گیت‌کوین (Gitcoin)، ست پروتکل (Set Protocol) و پول توگدر (PoolTogether) فعالیت خود را آغاز کرده‌اند چه شرایطی به وجود می‌آید؟ در صنعت نوظهور رمزارزها، POAP روشی جدید برای اثبات تعهد خود به اتریوم ارائه می‌دهد.

نشان‌های POAP شامل پتانسیل نامحدودی هستند که در ابتدای بهره بردن از آنها هستیم. بعضی از کاربردهای POAP عبارتند از:

 • نظرسنجی جامعه
 • تخفیفات شرکت در همایش‌ها
 • نقد و بررسی هکاتون
 • هدف‌گذاری ایردراپ‌ها
 • گراف‌های شبکه‌های اجتماعی
 • وام‌هایی با وثیقه کم و سایر موارد.

کاربردهای POAP

تاکنون POAP با بیش از ۱۰۰ رویداد همکاری کرده است که مجموعا با ارائه ۷۰۰۰ نشان همراه بوده است.

۷۰۰۰ نشان تو‌کن P‌OAP

بعضی از این رویدادها عبارتند از:

 • همایش EthCC در پاریس فرانسه
 • همایش Devcon در اوزاکا ژاپن
 • همایش Dappcon در برلین آلمان
 • همایش ErhDenver در کلرادو آمریکا
 • همایش EthGlobal در واترلو کانادا، بوستون آمریکا، بنگلور هند، لندن انگلستان

جمع‌بندی

توکن POAP یک نشان دیجیتالی است که برای اثبات حضور در رویدادهای مختلف به کاربران اهدا می‌شود. هر نشان، منحصربه‌فرد است و تنها روش دریافت توکن POAP، حضور در رویداد موردنظر است. پروژه POAP طی همایش ETHDenver 2019 به عنوان پروژه هکاتون ایجاد شد تا به هکرهایی که در یکی از رویدادهای جهانی شرکت کرده‌اند پاداش داده شود. این پروژه کاملا داوطلب محور است، یعنی توسعه‌دهندگان و سازمان‌های برتر به طور داوطلبانه به این پروژه ملحق شده‌اند.

نظر شما درباره توکن POAP چیست؟ آیا اهدای توکن POAP می‌تواند ارزش افزوده‌ای به دوره‌ها و رویدادهای مختلف بیفزاید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
binancecryptobriefingmedium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا