پیشرفته کریپتو پدیا

هویت غیرمتمرکز چیست؟ استفاده از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات هویتی شما!

به عبارت ساده،‌ درست مانند ارز دیجیتال که به یک شکل کاملاً دیجیتالی در کیف پول موبایل شما قرار دارد، هویت غیر متمرکز (Decentralized Identity) از بلاک چین برای ذخیره و به اشتراک گذاری هویت استفاده می‌کند. این کمی پیچیده‌تر از صرفه جویی در گرفتن مجوز یا گذرنامه یا گواهینامه شما به عنوان pdf است. هویت غیرمتمرکز راهی مطمئن برای تأیید و به اشتراک گذاری هویت شما است.

هویت غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند؟

هویت غیرمتمرکز بلاک چین

مدل‌های هویت غیرمتمرکز به کاربران امکان می‌دهد تا تأیید هویت را از طریق شبکه بلاک چین به اشتراک بگذارند. خود هویت غیرمتمرکز در شبکه بلاک چین ذخیره نمی‌شود؛ در عوض DID از روش تأیید هویت استفاده کرده که به شما امکان می دهد ادعای خود را بدون به اشتراک گذاشتن هویت، تأیید کنید. هویت شما همیشه تحت کنترل شماست و هرگز در واقع مشترک نیست و از بیشتر مشکلات سرقت هویت جلوگیری می‌کند.

شناسه انجام شده به شرح زیر است. مثلا: did:example:123456789abcd،شبکه‌های مختلف می‌توانند شناسه‌هایی مانند نام دامنه (Domain) را رزرو کنند و سپس برای صدور هویت استفاده کنند؛ بنابراین DID صادر شده توسط google  شبیه این است: did:google:1234569abce و یک DID صادر شده توسط دولت ایالات متحده شبیه این:

did:usgov:abcd1235

شما می‌توانید مانند SSN در ایالات متحده یا PAN در هند، فکر کنید که این یک شناسه واحد بوده که به شما اجازه می‌دهد تا در تمام سرویس‌ها تائید هویت کنید؛ اما برخلاف SSN / PAN ، با DiD هیچ کس نمی‌تواند از هویت شما سوءاستفاده کند؛ زیرا شناسه را در اختیار ندارد.

این کلیدها هرگز به اشتراک گذاشته نمی‌شوند. آنها در داخل تلفن همراه شما (یا در صورت انتخاب سرور امن) وجود داشته و هر درخواست شناسایی را تأیید می‌کنند. برخی از پروتکل‌ها از DID موقت نیز متفاوت با همه روابط استفاده می‌کنند؛ یعنی DID برای کارمندان و دفتر کار شما، دو ارزش کاملاً مختلف دارد و تضمین می‌کند که DID شما توسط هیچ سرویسی به خطر نمی‌افتد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم DIDها، اشتراک گذاری انتخابی داده‌ها است. بیایید بگوییم یک سرویس می‌خواهد سن شما را بشناسد؛ در دنیای واقعی، شناسنامه خود را به فردی ارائه می‌دهید که سن شما را بررسی کرده و شما را می‌پذیرد. اما با DID ها شما مجبور نیستید سن خود را به اشتراک بگذارید؛ این سرویس به سادگی با شرایطی مثل سن > ۱۸ سال ، درخواست شما را انجام می‌دهد و اگر صحیح باشد، DID پیام موفقیت پروسه را برای شما ارسال می‌کند؛ سرویس که هنوز سن شما را نمی‌داند، به سادگی می‌فهمد که آیا شما به اندازه کافی برای استفاده از خدمات آنها از لحاظ سنی مناسب هستید یا خیر.

این امر می‌تواند در بسیاری از عرصه‌ها گسترش یابد؛ لازم نیست سن خود را در هتل به اشتراک بگذارید. آنها می‌توانند به سادگی بررسی کنند که آیا شما بالای ۱۸ سال سن دارید (با رضایت شما، یعنی اگر درخواست را تأیید کنید). برای به اشتراک گذاشتن صورتحساب بانکی خود با یک آژانس املاک، آزانس می‌تواند به سادگی و با درخواست اسکرو، این قضیه را متوجه شود.

آینده هویت غیرمتمرکز چگونه است؟

در آینده DID، هویت و تائید هویت ماست؛ ما اکنون به سیستم‌های شناسایی که برای نسل قبل از اینترنت ساخته شده‌اند، اعتماد می‌کنیم؛ DID هویت دیجیتال ما خواهد بود و برای دنیای اینترنت ساخته شده است.

DID هنوز در روزهای آغازین خود است؛ بنابراین در مورد انعقاد زودرس یک استاندارد مناسب، هنوز مورد توافق قرار نگرفته است. اساس اینترنت ، TCP / IP در سال ۱۹۸۲ به طور استاندارد انجام شد؛ بنابراین ما هنوز برای دیدن استاندارد راه اندازی DID در سطح بین المللی راهی طولانی در پیش داریم.

DID های همراه با CBDC (بانک مرکزی رمز ارز) تضمین می‌کنند که تأیید هویت و صدور آنها می‌تواند به یک فرآیند کاملا دیجیتالی تبدیل شود.

منبع
hackernoonwikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا