پیشرفته کریپتو کده

معرفی کامل پلتفرم دیفای xDAI Chain و توکن xDAI !

xDAI Chain یک بلاک چین برای پرداخت‌های استیبل یا ثابت است که برای تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است. توکن xDAI برای تراکنش‌ها، پرداخت‌ها، کارمزدها و البته برای استیکینگ (برای پشتیبانی از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (POS)) به کار می‌رود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

توکن xDAI رمز ارز ایده آل برای تراکنش‌ها و پرداخت‌های روزمره به شمار می‌رود. کارمزدها بسیار پایین هستند و پرداخت‌ها بسیار سریع انجام می‌شوند. همچنین قیمت توکن xDAI نیز ۱ دلار ثابت است. ابزارهای مناسب آن، برای جفت کاربران کریپتو و ارز فیات کاربردی هستند؛ کاربران برای تکمیل پرداخت‌ها تنها به توکن xDAI نیاز دارند (یک توکن استیبل + کارمزد).

موارد استفاده xDAI Chain و توکن xDAI

موارد استفاده xDAI Chain و توکن xDAI

ثبات، سرعت، امنیت و مقیاس پذیری، درها را بر روی برنامه‌های جذاب و موارد استفاده جدید باز می‌کنند.

امکانات xDAI Chain شامل موارد زیر هستند:

 • پرداخت‌های همتا به همتا: پرداخت‌های سریع و موثر با استفاده از توکن xDAI ممکن هستند.
 • ارزهای اجتماعی: ارائه یک راه حل بلاک چینی برای انجام ترید و مبادلات محلی.
 • پلتفرمی برای پیش بینی بازارها: قیمت‌های ثابت کارمزدهای شناور تراکنش‌ها را حذف می‌کنند و این باعث مشارکت‌های بیشتر می‌شود.
 • پلتفرمی برای بازی‌های بلاک چینی: رابط کاربری با واکنش پذیری بیشتر، میکروپیمنت یا پرداخت‌های کوچک و تراکنش‌های میان زنجیره‌ای قابل پیش بینی، در این اکوسیستم استیبل ارائه می‌شوند.
 • حاکمیت سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO): رای دهی بر روی زنجیره و مدیریت سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز
 • تولید توکن‌های NFT و انتقال آنها
 • رای دهی دیجیتالی

رمز ارزی برای کنفرانس‌ها و رویدادها

کاربرد آسان شبانه روزی و قابلیت پاداش دهی برای مشارکت کنندگان در رویدادها.

STAKE یک توکن چند زنجیره‌ای است که برای ایجاد امنیت در لایه پرداخت طراحی شده است. استیکینگ به تولیدکنندگان بلاک (ولیدیتورها و نمایندگان آنها) اجازه می‌دهد تا اجماع تراکنش را ارائه دهند و در ازای تولید صادقانه بلاک‌ها، سود استیکینگ دریافت کنند.

STAKE برای تراکنش‌های زنجیره روزمره و یا کاربران روزانه مورد نیاز نیست؛ STAKE تنها برای ارائه کنندگان اجماع نیاز است. همچنین STAKE استیبل نیست و قیمت آن نسبت به بازار بالا و پایین می‌شود.

امکانات xDAI Chain

xDAI Chain امکاناتی دارد که توکن xDAI‌ را منحصر به فرو می‌کند و امنیت راه حل زنجیره جانبی را ارائه می‌کند.

استیبل کوین بومی

ارزهای استیبل و قابل پیش بینی، به خریداران و فروشندگان اجازه می‌دهند تا بدون ریسک نوسانات، ارزش را مبادله کنند. در پیاده سازی زنجیره ثابت xDAI Chain، تراکنش‌ها با استفاده از توکن xDAI منتقل می‌شوند. توکن xDAI نسبت ۱ به ۱ با DAI دارد.

به دلیل این که تراکنش‌ها بر روی یک زنجیره جانبی پل شده اتفاق می‌افتند، بسیار ارزان و سریع هستند. به علاوه، تراکنش‌ها و کارمزدها تنها توسط یک توکن پرداخت می‌شوند.

شبکه خنثی

xDAI Chain کاربرد عمومی اساسی را به کاربران ارائه می‌دهد؛ توانایی انتقال ارزش ثابت و بدون نگرانی از نوسانات و FUD (ترس، عدم اطمینان و تردید). xDAI Chain یک شبکه مستقل است که به منظور پشتیبانی از تراکنش‌هایی که ارزش را ثابت نگه می‌دارند ساخته شده است. زمانی که توکن DAI به توکن xDAI پُل می‌شود یا متصل می‌شود، به پلتفرمی شفاف منتقل می‌شود تا تراکنش‌ها را در یک شبکه خنثی، امن و استیبل انتقال دهد.

ارزش توکن xDAI بر اساس بازار کریپتو تشخیص داده نمی‌شود و بسیاری از اتفاقاتی که فضای بلاک چین را متشنج می‌کنند را حذف می‌کند. حاکمیت باز، دسترسی باز و ثبات توکن، محیطی قابل اعتماد را برای کاربران و برنامه‌هایی که بر پایه xDAI Chain ساخته می‌شوند، ایجاد می‌کند.

تصادفی بودن On-Chain

با استفاده از تولید کننده عدد تصادفی مبتنی بر RANDAO، ولیدیتورها بر روی xDAI Chain‌ می‌توانند اعداد تصادفی تولید کنند که برای انتخاب ولیدیتور به کار می‌رود. این عبارات تصادفی، همچنین برای قراردادهایی که بر روی xDAI Chain دیپلوی شده‌اند نیز به کار می‌رود. این کار شبکه On-Chain را کاملا رندوم یا تصادفی می‌کند و نیاز به اتکا بر روی یک سرویس متمرکز یا برنامه واسطه را از بین می‌برد.

اجماع DPOS

برای انتقال به یک ساختار بدون نیاز به اجازه، زنجیره ثابت xDAI از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام خصوصی شده (DPOS) استفاده می‌کند. گواه اثبات سهام اختصاصی (PPOS) نیز اکنون در دست اقدام است و قرار است که در فاز ۲، استیکینگ عمومی بر روی xDAI Chain اجرایی شود.

استیکینگ توکن چند زنجیره‌ای

توکن STAKE‌ برای استفاده ولیدیتورها و نمایندگان، و به منظور امن کردن xDAI Chain به کار خواهد رفت. کاربران این فرصت را خواهند داشت تا در اجماع زنجیره مشارکت کنند؛ هم کاربرانی که نودهای xDAI را اجرا می‌کنند و هم نمایندگانی که در این نودها استیک می‌کنند.
زمانی که شرکت کنندگان از توکن STAKE‌ برای امنیت زنجیره استفاده کنند، پاداش‌هایی را هم به صورت توکن STAKE و هم توکن xDAI دریافت خواهند کرد.
 

زنجیره‌های جانبی اضافی نیز این فرصت را دارند تا از توکن STAKE برای امنیت زنجیره‌های خود استفاده کنند که این، باعث می‌شود که STAKE به اولین توکن برای استیکینگ چند زنجیره‌ای تبدیل شود.

اتصال‌ها یا پُل‌ها به اتریوم

دو پُل زنجیره ثابت xDAI را به مین نت اتریوم متصل می‌کنند. این باعث انتقال دوطرفه یکپارچه بین این زنجیره‌ها می‌شود؛ توکن‌ها بر روی Mainnet به دست می‌آیند، سپس به زنجیره ثابت xDAI با استفاده از هر یک از پل‌های DAI-xDAI به توکن‌های تراکنش‌پذیر و یا OmniBridge متصل می‌شوند، تا هر نوع انتقالات میان زنجیره‌ای را امکان‌پذیر سازند. به محض این که کاربر استیکینگ و یا انتقال تراکنش را به پایان رساند، توکن‌ها می‌توانند به راحتی به صورت معکوس به مین نت متصل شوند.

مدل جفت توکن

مدل جفت توکن برای ثابت نگهداشتن گنجایش تراکنش‌های xDAI ساخته شده‌ است و طرح‌های انگیزشی قدرتمندی را هم برای ولیدیتورها و هم برای نمایندگان پشتیبانی می‌کند.

توکن xDAI استیبل کوین بومی این پلتفرم است که به کاربران اجازه می‌دهد تا کارمزدها را پیش بینی کنند و تراکنش‌ها را انتقال دهند. زیرا قیمت آن نوسان نمی‌کند و ثابت است؛ این برای پرداخت‌ها ایده آل است.

برای ایجاد انگیزه برای ولیدیتورهایی که توکن‌ها را تولید می‌کنند، پلتفرم xDAI Chain از توکن STAKE استفاده می‌کند؛ توکنی که قیمت آن با توجه به بازار تغییر می‌کند. در نتیجه این توکن یک دارایی مبتنی بر پرداخت نیست. درست مثل توکن‌های دیگر، قیمت STAKE بر اساس میزان عرضه و تقاضا در اکوسیستم اتریوم تعیین می‌شود.

 

استیکینگ توکن چند زنجیره‌ای

برای ارائه پاداش استخراج، توکن STAKE در این پروتکل قفل می‌شود، و نرخ سود سالیانه آن ۱۵ درصد است. پاداش بلاک به ولیدیتورها و نمایندگان انگیزه می‌دهد تا به استیکینگ ادامه دهند.

پاداش‌های اضافی‌تر نیز از طریق مکانیزم‌های جداگانه‌ای ارائه می‌شوند.

دریافت پاداش استیکینگ

 

پاداش در محیط جفت توکن

POSDAO بر روی پلتفرم xDAO Chain‌ با یک ساختار جفت توکن پیاده سازی شده است:

 • توکن xDAI : یک استیبل کوین با قابلیت تراکنش روزمره که برای تراکنش‌ها و کارمزدها استفاده می‌شود.
 • توکن STAKE : یک توکن نوسان پذیر که برای محافظت از اجماع به کار می‌رود.

برای مشارکت کردن با اجماع POSDAO، داوطلبان ولیدیتور باید در این پلتفرم، وثیقه به صورت توکن STAKE قرار دهند؛ برای ساخت یک استخر ولیدیتور، حداقل توکن مورد نیاز، ۲۰ هزار توکن STAKE است.

نمایندگان (Delegator) نیز باید حداقل ۱۰۰۰ توکن STAKE اضافی به صورت وثیقه در هر استخری که می‌خواهند پشتیبانی کنند، قرار دهند. استخرهای ولیدیتوری که مقدار بیشتری توکن STAKE دارند، قابلیت انتخاب بیشتری توسط ولیدیتور بعدی دارند؛ البته این هیچ تاثیری بر روی مقدار پاداش ولیدیتور سازنده استخر ندارد.

این قوانین برای استخرهای ولیدیتور وجود دارند:

 • تمام ولیدیتورهای سازنده استخرها، پاداش بلاک یکسانی دریافت می‌کنند.
 • پاداش استخرها به تناسب توزیع می‌شوند.

 • پاداش استیکینگ Xdai

  به ولیدیتور تضمین داده می‌شود که حداقل دریافتی‌اش، ۳۰ درصد از پاداش استخر است. اگر مقدار استیک کرده نمایندگان به ۷۰ درصد برسد، پاداش آنها نیز با توجه به این میزان تنظیم می‌شود.

 

در پیاده سازی POSDAO، فرصت‌هایی برای پاداش‌های اضافی از منابع مختلف وجود دارد. پاداش‌ها بر اساس عملکردهایی که در طول دوره استیکینگ انجام شده، جمع آوری می‌شود و در انتهای دوره در بین ولیدیتورهای مشارکت کننده توزیع می‌شود.

 • پاداش برای بستن بلاک‌ها (STAKE): توکن STAKE‌ در پروتکل قرار می‌گیرد (در نقطه مبدا یک دوره) و ۱۵ درصد سود سالیانه تولید می‌کند، که در پایان یک دوره استیکینگ، در بین استخرهای ولیدیتور توزیع می‌شود.
 • کارمزد تراکنش‌ها ( توکن xDAI ): تراکنش‌ها برای ولیدیتوری ارسال می‌شوند که بلاکی که حاوی تراکنش است را تایید کند.

 • کارمزدهای پل (توکن STAKE و توکن xDAI )‌: زمانی که DAI به xDAI پل می‌شود و بالعکس، کارمزدها ارزیابی می‌شوند.

 • بهره Chai ( توکن xDAI ): دای که به قرارداد پل xDAI ارسال می‌شود، در این قرارداد به عنوان Chai قفل می‌شود. بهره یا سودی که در حین دوره استیکینگ به دست می‌آید، به توکن xDAI تبدیل می‌شود و در بین استخرهای ولیدیتور توزیع می‌شود.

نقشه راه یا رودمپ

تاریخ اجرا:‌ فصل چهارم سال ۲۰۱۹

وضعیت: در حال اجرا؛ پیاده سازی کربن تکمیل شده، پیاده سازی‌های اضافی در حال انجام هستند.

در حال حاضر، برای دریافت توکن xDAI ، بسیاری از کاربران باید ابتدا DAI داشته باشند و آن را از طریق پل ارتباطی xDAI به توکن xDAI تبدیل کنند. این پروسه برای شبکه اتریوم پیچیده و زمان‌بر است و بیشتر شبیه به طبیعت احتمالات گواه اثبات کار (POW) عمل می‌کند. کاربران بر روی پل ارتباطی xDAI، قبل از تبدیل DAI به توکن xDAI، باید ۸ بلاک منتظر بمانند.

تیم xDAI با شرکت‌های پروسه پرداخت کار می‌کنند تا جریان ورودی فیات به توکن xDAI را فعال کنند.

DAI چند وثیقه‌ای <-> پل ارتباطی xDAI

تاریخ اجرا:‌ فصل چهارم سال ۲۰۱۹

وضعیت: تکمیل شده

پل xDAI ارتقا یافته تا هم DAI و هم SAI را پشتیبانی کند.

موجودی پل از SAI به DAI مهاجرت کرده است. هر دوی DAI و SAI می‌توانند در سمت اتریوم واریز شوند و SAI به صورت اتوماتیک به DAI تبدیل می‌شود.

آپدیت ۱۵ آپریل ۲۰۲۰: با غیرفعال شدن SAI، امکان انتقال آن در پل وجود ندارد.

آپدیت قراردادهای پل DAI <-> Chai

تاریخ اجرا: فصل اول سال ۲۰۲۰

وضعیت: تکمیل شده در تاریخ ۳۱ مارچ ۲۰۲۰

قراردادهای پل ارتقا یافته‌اند و در حال اجرا هستند.

ورژن جدید قرارداد پل، از استفاده از قرارداد نرخ نگهداری DAI توسط توکن Chai پشتیبانی می‌کند، تا از توکن‌های واریزی در موجودی پل، سود دریافت شود. DAI قفل شده در قرارداد پل، به Chai تبدیل می‌شود. Chai یک نوع از سودهای دریافتی DAI است. این سود از Chai‌ قفل شده در طی دوره استیکینگ، انباشته می‌شود و به عنوان یک سود اضافی برای استیکرها در فاز دوم ارتقای اجماع در نظر گرفته می‌شود.

ارتقای اجماع POSDAO: فاز ۱

تاریخ اجرا: فصل اول و دوم سال ۲۰۲۰

وضعیت:‌ تکمیل شده در تاریخ ۱ آپریل ۲۰۲۰

توکن xDAI در چند فاز، به مدل گواه اثبات سهام (POS) ارتقا می‌یابد. در فاز اول، ولیدیتورهای فعلی توکن‌های STAKE که بر پایه xDAI هستند را دریافت می‌کنند، تا از زنجیره محافظت کنند. این ولیدیتورها در همین فاز می‌مانند تا به انتقال به فاز ۲ کمک کنند.

اپلیکیشن EasyStaking توکن STAKE بر روی شبکه اتریوم

تاریخ اجرا: فصل سوم سال ۲۰۲۰

وضعیت: تکمیل شده در تاریخ ۵ آگوست ۲۰۲۰

EasyStaking یک اپلیکیشن برای دریافت سود برای هودلرهای توکن STAKE‌ است. کاربران می‌توانند توکن‌های STAKE را واریز کنند و آنها را در مین نت اتریوم دیپلوی کنند و مقدار از پیش تعیین شده‌ای سود دریافت کنند. این اپلیکیشن کاربر را قادر می‌سازد تا بدون ارتباط با xDAI و بدون حداقل واریزی، بتوانند از STAKEهای خود سود بگیرند. پاداش‌ها در بین تامین کنندگان نقدینگی و استیکرهای پروتکل پخش می‌شود.

اپلیکیشن EasyStaking برای کاهش مقدار کل در گردش توکن STAKE طراحی شده و مکانیزم آن به این صورت است که مقدار نقدینگی و عرضه موجود را محدود می‌کند. عرضه محدود شده در بازار باز، امنیت را برای زنجیره‌های POSDAO مثل زنجیره ثابت xDAI تامین می‌کند.

آنالیز استخر نقدینگی EasyStaking

تاریخ اجرا:‌ فصل سوم سال ۲۰۲۰

وضعیت: ۷۵ درصد تکمیل شده؛ داشبورد توزیع انجام شده است.

EasyStaking به مشارکت کنندگان استخر نقدینگی و استیکرهای پروتکل EasyStaking پاداش می‌دهد. این پاداش‌ها بر اساس فاکتورهای مختلفی تغییر می‌کنند. بررسی‌های اضافی و داشبوردهای استخرهای نقدینگی، می‌توانند برای تعیین استراتژی‌های استیکینگ، کارآمد باشند. این بررسی‌ها و آنالیزها شامل تاریخچه خروجی‌ها و بررسی وضعیت کنونی است.

OmniBridge

تاریخ اجرا: فصل سوم سال ۲۰۲۰

وضعیت:‌ در حال انجام؛ عملکرد پل ۱۰۰ درصد تکمیل شده و UI آن در حال انجام است.

واسطه‌ها از انتقالات توکن‌های ERC20 به xDAI Chain‌، بدون هیچ گونه توسعه قرارداد اضافی، پشتیبانی می‌کنند. این باعث می‌شود که پروژه‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPP)ها بتوانند با محدودیت کمتری، توکن‌های خود را به توکن xDAI تبدیل کنند و از مزیت کارمزد پایین و تراکنش‌های سریع استفاده کنند. کاربران قادر خواهند بود تا به صورت اتوماتیک، توکن‌های مساوی بر روی xDAI تولید کنند و بلافاصله از آن استفاده کنند.

گسترش حاکمیت پل

تاریخ اجرا: فصل سوم سال ۲۰۲۰

وضعیت: بخش اتریوم تکمیل شده؛ بخش xDAI در حال انجام است.

مدیریت پل باید در جامعه نمایندگان توسعه یابد. این افراد از Gnosis استفاده می‌کنند تا عملکردهای پل را مدیریت کنند. بخش زیادی از آنها باید امضا کنند تا عملکردها تایید شوند. این عملکردها شامل موارد زیر هستند:

 • ارتقاء قراردادهای پل
 • توسعه ولیدیتورهای پل
 • آپدیت کردن پارامترهای پل، مثل تعداد تاییدهای بلاک، محدودیت تراکنش‌ها، کارمزدهای پل و غیره

حفظ امنیت تراکنش‌ها

تاریخ اجرا: فصل چهارم سال ۲۰۲۰

وضعیت: در حال انجام؛ مشخص کردن نیازمندی‌ها و جستجوی اهداف

پیاده سازی پروتکل‌های اثبات با دانش صفر (Zero-Knowledge Proof) اضافی و تراکنش‌های مخفی در xDAI.

در حالی که توکن xDAI یک توکن استیبل است، کاربرد اصلی آن در پرداخت‌های همتا به همتا است؛ درست مثل پول نقد، امنیت و ناشناس بودن باید یک انتخاب برای زمانی باشد که پول تبدیل می‌شود و یا به فروشندگان برای خدمات پول پرداخت می‌شود.

اکنون، Tornado.cash برای کاربران در دسترس است تا از ناشناس بودن DAI اطمینان حاصل کنند. Dai قبل از پل شدن به xDAI، می‌توانید با tornado.cash استفاده شود، تا تراکنش به صورت ناشناس ارسال شود.

همچنین xDAI Chain برنامه دارد تا تراکنش‌های محافظت کننده امنیت را بر روی xDAI به صورت مستقیم پیاده سازی کند. به علاوه،‌ xDAI Chain پلن دارد تا برای تراکنش‌های STAKE امنیت ایجاد کند، که این باعث می‌شود تا کاربران بتوانند بر روی اتریوم و xDAI استیکینگ انجام دهند.

xDAI Chain در برنامه‌های متعددی سرمایه گذاری کرده، تا بتواند پروتکل‌های مختلف ZK را در برنامه‌ها و کیف پول‌های مبتنی بر xDAI پیاده سازی کند.

دارایی‌های ترکیبی بر روی پروتکل UMA مبتنی بر xDAI

تاریخ اجرا: فصل چهارم سال ۲۰۲۰

وضعیت: در حال اجرا؛ ۵۰ درصد پیاده سازی شده

UMA یک پلتفرم قراردادهای مالی غیرمتمرکز است که برای دسترسی به بازار جهانی ایجاد شده است. کاربران از الگوهای طراحی شده قرارداد خود-اجرایی و مکانیزم اوراکل اعتماد قابل اثبات آن استفاده می‌کنند تا محصولات اقتصادی خود را با استفاده از استانداردهایی مانند ERC20 بسازند.

xDAI به پروتکل UMA قدرت می‌دهد تا بر روی ارزهای فیات مشتقاتی ایجاد کنند و آنها را توسط پشتیبانی از کیف پول‌ها فعال کنند. xDAI Chain اکنون دارای یک مرجع پیاده سازی است؛ sUSD می‌تواند از مین نت اتریوم به xDAI Chain و بالعکس، انتقال یابد.

مقیاس پذیری سطح ۲ برای انتقال توکن‌ها به xDAI

تاریخ اجرا: فصل اول سال ۲۰۲۱

تیم xDAI Chain در حال تحقیق در پلتفرم‌های دیگر مانند پولکادوت (Polkadot)، کازمس (Cosmos)، اتریوم ۲ و رول‌آپ‌های خوش بینانه دیپلوی شده در xDAI است، تا راه حلی برای مقیاس پذیری xDAI پیاده سازی کند. این کار باعث می‌شود که تراکنش‌ها بتوانند تا ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه برای توکن‌های بومی و توکن‌های ترکیبی مبتنی بر xDAI تایید شوند.

ارتقاء اجماع POSDAO: فاز ۲

تاریخ اجرا:‌ فصل دوم سال ۲۰۲۱

وضعیت: در حال انجام؛ توسعه UI و ارتقاء پروتکل در حال انجام هستند.

برای افزایش غیرمتمرکز بودن و ارائه یک فرآیند اجماع بدون نیاز به اجازه، تعداد زیادی از جامعه xDAI این فرصت را خواهند داشت تا به عنوان ولیدیتور و/یا نماینده در پروسه اجماع مشارکت کنند.

POSDAO: فاز ۳

تاریخ اجرا: فصل چهارم سال ۲۰۲۱

زنجیره‌ای مختص قدرت دادن به POSDAO ساخته شده است؛ HoneyBadger BFT و DAI چند وثیقه‌ای. این شبکه توسط شرکت‌های همکار xDAI Chain، یعنی LUSKO و ARTIS طراحی می‌شود، تا به توکن‌های STAKE و اجماع HBBFT قدرت دهد.

دریافت توکن xDAI

 

توکن‌های xDAI توکن‌های قابل تراکنش بر روی xDAI Chain‌هستند و همچنین برای کارمزد اجرای قراردادهای هوشمند و کارمزد گس شبکه به کار می‌روند. راه‌های اصلی به دست آوردن توکن xDAI به شرح زیر است:

 • از یک کاربر دیگر در xDAI Chain
 • تبدیل DAI به xDAI با استفاده از پل ارتباطی xDAI

پل ارتباطی xDAI: تبدیل به xDAI

TokenBridge برای انتقال و تبدیل دارایی‌ها در بین زنجیره‌ها استفاده می‌شود. با xDAI Chain ، پل ارتباطی، DAI‌را به توکن xDAI تبدیل می‌کند. زمانی که این تبدیل انجام شد،‌ xDAI به عنوان توکن بومی (برای تراکنش‌ها و کارمزد تراکنش‌ها) بر روی یک زنجیره که زمان بلاک‌ها سریع است و تراکنش‌ها ثابت و بسیار پر هزینه هستند، استفاده می‌شود. زمانی که کاربر استفاده از xDAI‌را به پایان رساند، می‌تواند توکن xDAI را با استفاده از همان پل ارتباطی، به DAI تبدیل کند. 

پل ارتباطی از قراردادهای هوشمند در هر دو زنجیره استفاده می‌کند تا انتقالات را پردازش کند، و گروهی از ولیدیتورها نیز تراکنش‌های پل را تایید کنند. زمانی که تراکنش پل آغاز شد، مقدار مورد نیاز توکن DAI در یک قرارداد هوشمند بر روی مین نت اتریوم قفل می‌شود و به همان مقدار نیز توکن xDAI بر روی xDAI Chain‌تولید می‌شود و به کیف پول xDAI Chain کاربر منتقل می‌شود؛ زمانی که xDAI می‌خواهد دوباره به DAI تبدیل شود، xDAI تولید شده سوزانده می‌شود و مقدار DAI مورد نظر در داخل قرارداد هوشمند آزاد می‌شود و به کیف پول مین نت اتریوم کاربر منتقل می‌شود.

مکانیزم پل ارتباطی، اطمینان حاصل می‌کند که مقدار xDAI ساخته شده، هرگز بیشتر از مقدار DAI قفل شده در قرارداد پل نخواهد شد.

کیف پول‌های شبکه xDAI

کیف پول‌هایی که در زیر لیست شده‌اند،‌ از شبکه xDAI پشتیبانی می‌کنند.

برای استیک کردن STAKE بر روی اتریوم،‌ شما می‌توانید از هر یک از کیف پول‌های اتریوم استفاده کنید و توکن xDAI STAKE را در لیست توکن‌های خود اضافه کنید (0x0Ae055097C6d159879521C384F1D2123D1f195e6).
برای این که به هر دو شبکه متصل شوید و دارایی‌های خود را بین شبکه‌ها انتقال دهید، پیشنهاد می‌کنیم از این کیف پول‌ها استفاده کنید.
 • Alpha Wallet

 • Burner Wallet

 • Burner Wallet 2

 • DEX Wallet

 • MetaMask

 • Nifty Wallet

 • Poketto Cash

 • Portis Wallet

 • Saturn Wallet

 • Status Wallet

   

دلایل استفاده از زنجیره ثابت xDAI

توکن xDAI xDAI Chain پرداخت سریع و ارزان DAI توکن STAKE استیبل کوین استیکینگ

 

 • تراکنش‌های سریع (۵ ثانیه) و کارمزد تراکنش کم (۵۰۰ تراکنش با ۰.۰۱ دلار).
 • پول دیجیتالی. یک زنجیره استیبل برای مبادلات دنیای واقعی بسیار ایده آل است؛‌ چرا که ۱ xDAI مساوی است با ۱ دلار.
 • استفاده از تنها یک توکن برای کارمزدهای تراکنش و گس.
 • تولید کننده تصادفی اعداد به صورت غیرمتمرکز و بر روی زنجیره.
 • توکن STAKE‌ به جامعه مشارکت کنندگان اجازه می‌دهد تا در اجماع و طرح‌های انگیزشی شرکت کنند.

 • اکوسیستم در حال رشد طراحی شده برای تراکنش‌های استیبل شخص به شخص، تراکنش‌های ریز و ارزهای جامعه.

 • قرارداد هوشمند، برنامه‌های غیرمتمرکز و ابزارهای سازگار با دیگر زنجیره‌های مبتنی بر اتریوم،‌ مثل خودِ اتریوم، اتریوم کلاسیک و غیره.

نتیجه گیری

توکن xDAI برای پرداخت تراکنش‌ها و کارمزد تراکنش‌ها در شبکه xDAI Chain به کار می‌رود. همچنین در این شبکه توکنی به نام STAKE وجود دارد که کاربران با استیک کردن این توکن، می‌توانند پاداش بگیرند و در امنیت شبکه مشارکت داشته باشند.

 • از یک کاربر دیگر در xDAI Chain
 • تبدیل DAI به xDAI با استفاده از پل ارتباطی xDAI

می‌توان توکن DAI را با استفاده از پل ارتباطی xDAI به توکن xDAI تبدیل کرد و بالعکس.

توکن xDAI یک توکن استیبل است که قیمت آن همواره برابر با ۱ دلار است و از آن می‌توان برای تراکنش‌های سریع و ارزان استفاده کرد.

منبع
xdaichain

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا