کریپتو کده

پلتفرم Pooltogether چیست؟ آشنایی با پول توگدر و توکن POOL

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) امکانات نوآورانه‌ای را در اختیار توسعه‌دهندگان خلاق قرار می‌دهد تا ایده‌های خود را آزمایش کنند. هدف دیفای ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی کاملا جدید، متن باز، بدون نیاز به مجوز و شفاف است. دیفای هنوز در مراحل اولیه بلوغ خود قرار دارد و همه روزه برنامه‌های کاربردی جدیدی در حال ظهور در این فضای نوپا هستند. یکی از برنامه‌های کاربردی در حوزه دیفای، پول توگدر (Pooltogether) نام دارد. پول توگدر سرویسی است که به کاربران امکان می‌دهد رمزارزهای خود را در استخرهای قرعه‌کشی استیک کرده و در قرعه‌کشی‌های هفتگی این پلتفرم شرکت کنند. در پلتفرم Pooltogether هیچ یک از کاربران بازنده نخواهد بود؛ اما این‌که پلتفرم Pooltogether چیست و چگونه کار می‌کند‌، مفهومیست که در ادامه این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

پلتفرم Pooltogether چیست؟

پلتفرم PoolTogether چیست
منبع: captainaltcoin.com

پلتفرم Pooltogether یک برنامه دیفای است که بر بستر شبکه Ethereum ایجاد شده است. این پلتفرم فرایند ذخیره‌سازی و پس‌انداز کردن پول را به یک بازی تبدیل می‌کند. پلتفرم پول توگدر با بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک چین‌، قرارداد‌های هوشمد و برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps‌) انجام چنین فرایندی را ممکن می‌سازد. به صورت بنیادین می‌توانیم Pooltogether را یک بازی در نظر بگیریم که کاربران می‌توانند با استیک کردن دارایی‌های خود در آن از مزایای بیشمار آن بهره‌مند شوند.

پلیر‌ها یا بازیکنان این پلتفرم با خریداری کردن بلیط ذخیره‌سازی یا پس‌انداز (Saving Tickets) می‌توانند به بازی ملحق شوند. هر یک از بلیط‌های خریداری شده توسط کاربران، شانس بردن جایزه را برای آنها افزایش می‌دهد. در پایان هر هفته‌، تعداد اندکی از افراد برنده جوایز جمع‌آوری شده در استخر جوایز را دریافت می‌کنند و بلیط خود را نیز پس می‌گیرند.

با وجود تمام این تفاسیر باید بدانید‌، چیزی که این بازی را منحصر به فرد می‌کند این است که افراد بازنده نیز بلیط خود پس می‌گیرند. هیچ یک از افرادی که در این پلتفرم مشارکت می‌کنند پول خود را از دست نمی‌دهند. پلتفرم Pooltogether به منظور تامین بودجه مورد نیاز برای اهدای جوایز خود از سود حاصل از بلیط‌های خریداری شده توسط کاربران استفاده می‌کند.

پلتفرم Pooltogether چگونه کار می‌کند؟

پلیر‌ها برای شروع فعالیت خود در بازی پول توگدر باید بلیط‌های این بازی را خریداری کنند. کاربران می‌توانند با خرید میزان مشخصی از استیبل کوین‌ها یا رمزارز‌های دیگر و انتقال آنها به قرارداد هوشمند پول توگدر وارد این بازی شوند. کاربران با واریز دارایی‌های خود به استخرهای پلتفرم پول توگدر بلیط‌های شرکت در قرعه کشی دریافت می‌کنند. استخرهایی که در حال حاضر کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را به آنها انتقال دهند، عبارتند از:

هر یک از بلیط‌های این استخر‌ها نیازمند حداقل ۱ واحد از توکن مربوطه است و جوایز متفاوتی نیز بر اساس مجموع کلیه وجوه واریزی برای پلیر‌ها در نظر گرفته می‌شود. تمامی بازیکنان این پلتفرم می‌توانند به تعداد دلخواه بلیط خریداری کرده و در هر زمانی که تمایل داشته باشند پول خود را برداشت کنند. منابع مالی موجود در این استخر‌ها به پلتفرم لندینگ یا وام‌دهی Compound Finance انتقال پیدا می‌کنند و در آنجا به میزان بازه زمانی یک دوره که در حال حاضر یک هفته‌ است، سود به این پول‌ها تعلق می‌گیرد.

در پایان هفته‌ برندگان به صورت تصادفی و با برگزاری قرعه‌کشی تعیین می‌شوند. پس از انجام قرعه‌کشی آدرس‌های برنده‌ سود دریافت شده توسط استخر و بلیط خود را دریافت می‌کنند. همچنین آدرس‌هایی که در قرعه‌کشی‌ها برنده نشده‌اند نیز بلیط خود را دریافت کرده و بازی ری‌استارت شده یا از اول آغاز می‌شود. تمامی این روند به صورت خودکار و توسط قرارداد‌های هوشمند مدیریت می‌شود‌، بنابراین لازم نیست تا پلیر‌ها دوباره بلیط خریداری کنند. تا زمانی که مشارکت‌کنندگان پول خود را برداشت نکنند‌، در طول هر هفته در قرعه‌کشی شرکت داده می‌شوند.

پلتفرم Pooltogether به صورت معمول با عنوان یک لاتاری بدون ضرر شناخته می‌شود و به همین دلیل است که هیچ یک از پلیر‌ها پول خود را در این پلتفرم از دست نمی‌دهند. از جمله معایب محتمل مشارکت کردن در این بازی می‌توان به مواردی همچون عدم وجود امکان استفاده از دارایی خود در بستر‌های دیگر و پرداخت کارمزد یا هزینه مورد نیاز برای انجام تراکنش‌ها اشاره کرد.

لازم به ذکر است که قرارداد‌های هوشمند‌ی که برنده را در طول هر هفته مشخص می‌کنند نیز عملکردی خودکار دارند. با توجه به این‌که کد استفاده شده برای ساخت پول توگدر به صورت متن باز است‌، تمامی افراد می‌توانند آن را در گیت هاب (GitHub‌) مورد بررسی قرار دهند. در ادامه اجزای مختلف پلتفرم Pooltogether را بررسی قرار می‌کنیم.

شبکه استخر جوایز

پلتفرم Pooltogether V4 یا پول توگدر ورژن ۴ به دلیل ارائه سرویس Prize Pool Network‌ خدمات منحصر‌به‌فردی را به کاربران ارائه می‌دهد. این سرویس به تمامی کاربران در شبکه‌های مختلف بلاکچینی که دارایی‌ها خود را در یک استخر نقدینگی واریز کرده و در قرعه‌کشی‌ها مشارکت داشته باشند. سه فرایند اصلی برای انجام این کار وجود دارد:

۱. سود مورد نظر توسط استخر‌های جوایز درون شبکه دریافت می‌شود.

۲. روند توزیع جایزه وارد شبکه مورد نظر می‌شود.

۳. موجودی تمامی استخرها در شبکه‌های مختلف مورد بررسی قرا می‌گیرد.

دریافت سود

کاربران با واریز پول خود به استخرها پول توگدر در قرعه‌کشی‌ها شرکت می‌کنند. سود حاصل از این استخر‌ها به بخش نقدینگی جوایز شبکه منتقل می‌شود.

مکانیزم مورد استفاده در توزیع جوایز PoolTogether چیست
منبع: Pooltogether

توزیع جوایز

بازده یا همان سود حاصل از استخر جوایز بر اساس وزن یا میزان سپرده‌گذاری افراد به هر یک از استخر‌های جایزه منتقل می‌شود.

بازده سود حاصل از نقدینگی درون استخر جوایز
منبع: Pooltogether

نقدینگی جایزه

پاداش استخر‌های جایزه در حالت کلی با سود حاصل از خود استخر به کاربران پرداخت می‌شود؛ اما برخی اوقات ممکن است لازم باشد تا نقدینگی مورد نظر مورد بازنگری قرار گرفته و توسط خود پروتکل مورد تعدیل مجدد قرار بگیرد تا طی این روند بتوان توزیع جوایز را به بهترین شکل پوشش داد. در ابتدای کار‌، قرارداد توزیع‌کننده پاداش (Prize Distributer‌) در هر یک از بلاک چین‌های مختلف تولید یا بوت‌استرپ می‌شود تا بتوان از وجود نقدینگی کافی برای کاربران در هر زنجیره‌ و در زمان دریافت جوایز در آن زنجیره اطمینان حاصل کرد.

مفهوم نقدینگی جایزه در PoolTogether
منبع: Pooltogether

خلاصه فرایند هر قرعه‌کشی

در هر یک از قرعه‌کشی‌ها فرایندهای زیر طی می‌شود. در تمامی موارد زیر به جز مورد آخر، فرایندهای انجام شده برای تمامی استخر‌های موجود در شبکه یکسان خواهد بود.

 • کاردینالیتی‌: تعداد زیربخش‌ها یا تقسیمات فرعی یک عدد تصادفی
 • محدوده بیت‌: تعداد بیت‌های اختصاص یافته به هر یک از بخش‌ها
 • توزیع‌: آرایه‌ای از درصد‌هایی که سهم جوایز هر یک از رده‌ها را تعیین می‌کنند
 • عدد برنده‌: به معنای بیت‌های برنده است
 • مهر زمانی‌: بازه زمانی که در طول آن قرعه‌کشی صورت گرفته است
 • جایزه‌: کل پاداش مختص برای دادن جوایز
 • تعداد جایگاه‌های برگزیده‌: نشان‌دهنده تعداد انتخاب‌ها برای یک استخر خاص است. این تعداد منحصرا برای هر یک از استخر‌ها فرق می‌کند و به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

جریان منابع مالی در پلتفرم Pooltogether

جریان منابع مالی در استخر‌های PoolTogether
منبع: Pooltogether

تصویر بالا جریان منابع مالی را برای یک استخر جایزه به ما نشان می‌دهد. نمونه مورد بررسی ما در این بخش‌، به صورت واقعی به مجموعه‌ای از قرارداد‌های هوشمند اشاره دارد که در کنار یکدیگر یک استخر جایزه‌ را تشکیل می‌دهند. در ادامه روند کار پلتفرم پول توگدر را بررسی می‌کنیم.

۱. در ابتدا کاربر رمزارز خود را به یک استخر جایزه واریز می‌کند.

۲. سپس استخر جایزه منابع مالی جمع‌آوری شده را به یک پروتکل لندینگ مثل آوه (Aave‌) یا کامپوند (Compund‌) منتقل می‌کند.

۳. دستورالعمل تعیین شده و مبتنی‌بر استراتژی عملکرد استخر جایزه به پلتفرمی که رمزارز‌ها به آن انتقال پیدا کرده‌اند، فرمان می‌دهد تا سود حاصل را به قرارداد هوشمند ذخیره منتقل کند. وجوه موجود در این بستر نشان‌دهنده مقدار منابع مالی اضافه شده به قرارداد هوشمند مورد نظر است.

۴. قرارداد ذخیره، منابع مالی را به هر دو بخش توزیع‌کننده پاداش (برای دریافت کاربران‌) و شبکه استخر جایزه ارسال می‌کند.

۵. کاربران جوایز خود را از توزیع‌کننده پاداش دریافت می‌کنند.

۶. شبکه استخر جایزه منابع مالی را به بستر توزیع‌کننده پاداش واریز می‌کند تا جوایز مورد نظر بوت‌استرپ شوند.

توزیع جوایز در پلتفرم Pooltogether

پلتفرم Pooltogether V4 برای توزیع جوایز از یک رویکرد آماری بهره می‌گیرد. این پلتفرم به صورت مجازی‌، امکان توزیع تعداد بی‌شماری از جوایز در دسته‌بندی سطوح یا رده جوایز (Tiers‌) را فراهم می‌کند. این الگوریتم تحت عنوان سونامی (Tsunami‌) شناخته می‌شود. دلیل این نام‌گذاری این است که مقدار زیادی از جوایز در این روند بین کاربران توزیع می‌شوند.

بررسی کلی روند توزیع جوایز

جوایز از طریق قرعه‌کشی‌های هفتگی و به صورت زیر توزیع می‌شوند:

 • هر یک از قرعه‌کشی‌ها دارای مجموعه‌ای از مولفه‌های توزیع جوایز‌، از جمله یک عدد برنده تصادفی است.
 • کاربران با مشخص شدن یا انتخاب آدرس‌های برنده جوایز خود را دریافت می‌کنند. انتخاب‌ها در واقع جایگاه برگزیده اختصاص یافته به کاربران هستند. این جایگاه‌ها اعداد شبه تصادفی محسوب می‌شوند که به هر یک از کاربران در طول هر یک از قرعه‌کشی‌ها اختصاص داده می‌شود. کاربران تنها حق دارند با استفاده از تعداد محدودی از این انتخاب‌ها در طول هر قرعه‌کشی جوایز خود را دریافت کنند.
 • سطح دسته‌بندی یا رده متناسب با هر یک از این جایگاه‌‌های برگزیده نشان‌دهنده عدد برنده بوده و تعیین‌کننده اندازه جایزه برای هر یک از جایگاه‌ها است. الگوریتم تطابق مورد نظر در این بخش‌، پیش از هر قرعه‌کشی تعیین می‌شود.

الگوریتم تطابق

هر انتخاب یا جایگاه برگزیده با عدد برنده مورد مقایسه قرار می‌گیرد. این فرایند با شکستن هر عدد به یک آرایه از اعداد کوچک‌تر انجام می‌گیرد. طول هر یک از انتخاب‌ها یا همان جایگاه‌های برگزیده معادل با ۲۵۶ بیت است. اگر بخواهیم ۳۲ بیت اول را با ۸ عدد تفسیر کنیم‌، بدان معناست که ما ۸ عدد ۴ بیتی در اختیار خواهیم داشت.

اگر انتخاب مورد نظر ما آدرس 0x12345678… باشد‌، در این صورت ۸ عدد اول ما ۱‌، ۲‌، ۳‌، ۴‌، ۵‌، ۶‌، ۷‌، ۸ خواهند بود.

ارقام موجود در بیت‌ها برای هر یک از این اعداد را تحت عنوان محدوده بیت‌ و تعداد اعداد را تحت عنوان کاردینالیتی می‌شناسیم. در مثال بالا‌، محدوده بیت ما ۴ و کاردینالیتی ما ۸ است.

با در نظر داشتن مثال قبل بیایید فرض کنیم که عدد برنده ما 0x123FE678… با محدوده بیت ۴ و کاردینالیتی ۸ است. در این صورت‌، اعداد ما عبارتند از ۱‌، ۲‌، ۳‌، F‌، E‌، ۶‌، ۷‌، ۸‌.

بیایید این اعداد را در کنار یکدیگر بچینیم.

مثالی از اعداد با محدوده بیت و کاردینالیتی معین

سطح دسته‌بندی یا Tier‌ تطابق معادل با کاردینالیتی منهای N عدد اول تطبیق خواهد بود.

در مثال بالا سه عدد اول مطابقت دارند:

رده جوایز معادل با کاردینالیتی و محدوده بیت آنها

این بدان معناست که سطح دسته‌بندی تطابق ما معادل با ۸ منهای ۳ یا همان ۵ است. سطح دسته‌بندی تطابق به منظور تعیین سطح جایزه‌ای که کاربر برنده شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح دسته‌بندی یا رده صفر در واقع نشان‌دهنده بیشترین جایزه، رده ۱ جایگاه دوم و به همین ترتیب بقیه رده‌ها نشان‌دهنده میزان جوایز است.

نحوه توزیع جوایز بین جایگاه‌های برگزیده

با در اختیار داشتن محدوده بیت و کاردینالیتی که در قسمت قبل توضیح دادیم، می‌توانیم تعداد کل ترکیبات جایگاه‌های برگزیده توزیع جوایز را مورد محاسبه قرار دهیم. در فرمول زیر نحوه محاسبات تعداد جایگاه‌ها نمایش داده شده است.

تعداد کلیه انتخاب‌ها

به عنوان مثال با میزان کاردینالیتی ۸ و محدوده بیت ۴ که در قسمت قبل (الگوریتم تطابق) مورد بررسی قرار دادیم، تعداد کل ترکیبات برابر است با:

فرمول کل ترکیبات با در اختیار داشتن کاردینالیتی و محدوده بیت

در این مثال تنها یک ترکیب وجود دارد که با تمامی ۸ عدد برنده مطابقت دارد‌، بنابراین می‌توان احتمال آن را یک شانس بین ۴٫۲۹۴٫۹۶۷٫۲۹۶ احتمال در نظر گرفت. در واقع تعداد ترکیبات را تحت عنوان کلیه جایگاه‌های برگزیده می‌شناسیم.

هر یک از استخر‌های جایزه‌، بخشی از کل جایگاه‌‌ها را به صورت متناسب با سهم خود در نقدینگی شبکه جایزه در طول هفته به خود اختصاص می‌دهد. اگر یک استخر جایزه به میزان ۵۰ درصد نقدینگی جوایز هفته را تامین کرده باشد، یعنی به میزان نصف ۴٫۲۹۲٫۹۶۷٫۲۹۶ انتخاب معادل با ۲٫۱۴۷٫۴۸۳٫۶۴۸ جایگاه را به خود اختصاص داده است.

هر یک از کاربران استخر‌های جوایز نیز بر اساس نقدینگی ارائه شده خود در طول هفته قبل‌، بخشی از جایگاه‌های برگزیده را به خود اختصاص می‌دهند. اگر کاربری به میزان ۲۰ درصد از نقدینگی یک استخر جایزه را در طول هفته گذشته تامین کرده باشد‌، یعنی به میزان دو دهم ۲٫۱۴۷٫۴۸۳٫۶۴۸ انتخاب معادل با ۴۲۹٫۴۹۶٫۷۲۹ جایگاه را به خود اختصاص می‌دهد.

اگر یک کاربر به میزان ۲۰۰۰ جایگاه را در یک قرعه‌کشی به خود اختصاص داده باشد‌، این بدان معناست که آن کاربر می‌تواند جایگاه ۰ تا ۱۹۹۹ را برای دریافت جایزه داشته باشد. هر یک از انتخاب‌ها به صورت شبه رندوم و با استفاده از آدرس کاربر و اندیس جایگاه برگزیده تولید می‌شوند.

همچنین یک کاربر‌، تنها در صورتی می‌تواند ادعای برنده شدن در جایگاه برگزیده را داشته باشد که شاخص انتخاب برنده خود را به قرارداد توزیع‌کننده پاداش بدهد. در ادامه این فرایند‌، قرارداد توزیع‌کننده پاداش میزان وجوه پرداختی آن کاربر را محاسبه می‌کند. با وجود تمام این تفاسیر لازم است بدانید که محدودیتی نیز برای تعداد جایگاه‌هایی که در ازای آنها می‌توانید جایزه دریافت کنید وجود دارد. این محدودیت به دو دلیل محدودیت‌های محاسباتی و جلوگیری کردن از این‌که تمامی جوایز توسط نهنگ‌ها بلعیده شوند اعمال شده است. نهنگ‌ها شانس بیشتری برای برنده شدن جایگاه‌های بهتر را دارند؛ اما نمی‌توانند تمامی آنها را بدست بیاورند.

به عنوان مثال‌، جایگاه ۱۲ برابر است با Keccak(Keccak(Address),12)‌، در این فرمول کچاک (Keccak) یک عملکرد رمزنگاری است که به عنوان یک تابع هش شناخته می‌شود و در مقایسه با الگوریتم‌های هش قدیمی مانند SHA-1 و SHA-2 امنیت بیشتری را ایجاد می‌کند. عملکرد رمزنگاری کچاک به عنوان SHA-3 نیز شناخته می‌شود. در این فرمول هش ۲۵۶ بیتی حاصل از این فرایند به عنوان یک عدد شبه تصادفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محاسبه جوایز در پلتفرم Pooltogether

جوایز محاسباتی
منبع: Pooltogether

در این بخش به بررسی شیوه محاسبه جوایز در طول هر دوره قرعه‌کشی پرداخته‌ایم. مراحل این فرایند عبارتند از:

 • قرعه‌کشی و توزیع جوایز به ترتیب از قرارداد میانی قرعه‌کشی (DrawBuffer‌) و قرارداد میانی توزیع جایزه (PrizeDistributionBuffer‌) دریافت می‌شود.
 • با استفاده از مهر زمانی شروع قرعه‌کشی‌، بازه زمانی Beacon و شاخص‌های انحراف‌TWAB کاربر محاسبه می‌شود.
 • کل ذخایر عرضه بلیط TWAB دریافت می‌شود.
 • تعداد کلیه انتخاب‌ها و دریافتی‌های کاربر که شامل کسری از TWAB کاربر در مقایسه با کل ذخایر عرضه TWAB ضرب در تعداد جایگاه‌های قرعه‌کشی است‌، مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
 • برای هر یک از جایگاه‌های برگزیده‌، عدد تصادفی کاربر را محاسبه شده و عدد بدست آمده با عدد تصادفی برنده مقایسه می‌شود.

محاسبه جایزه خارج از زنجیره

با توجه به اینکه ممکن است کاربران بیش از صد‌ها یا هزاران جایگاه را به خود اختصاص داده باشند‌، می‌توانیم این محاسبات را نیز به صورت بیرون زنجیره‌ای شبیه‌سازی کنیم. مراحل این فرایند عبارتند از:

 • بررسی زیرگراف میانگین وزنی کل موجودی را برای وجوه مانده (Total Weighted Average Balance Subgraph)
 • اجرای کتابخانه یا لایبرری Draw Calculator برای هر یک از این کاربران، محاسبه و پرداخت جوایز آنها

این دو مرحله در Draw Calculator CLI ترکیب شده و در جریان کار V4-Draw-Results Repo برای ایجاد داده‌های جایزه اجرا می‌شوند.

کاربران می‌توانند بر اساس رده تطابق یک جایگاه برنده‌، توزیع جایزه‌ و کل جوایز‌، ارزش آن جایگاه را مشخص کنند. توزیع جایزه دارای آرایه‌ای از کسر‌هاست که بخشی از جایزه تخصیص یافته به هر رده یا Tier را مشخص می‌کند.

جداسازی جوایز

لازم است تا تعداد ترکیب‌ها را برای هر یک از رده‌ها به صورت مطابق با آن رده محاسبه کنیم تا بتوانیم آن بخش را به صورت عادلانه میان برندگان تقسیم کنیم.

برای رده صفر که با تمامی اعداد تطابق دارد‌، تنها یک ترکیب وجود خواهد داشت. بنابراین‌، در مثال قبل می‌توان به یکی از جایگاه‌ها برای رده صفر به میزان ۴۰ درصد از کل جوایز اختصاص داد.

این در حالیست که روند مورد نظر ما برای رده ۱ کمی پیچیده‌تر است. اگر محدوده بیت ما ۴ باشد‌، هر یک از اعداد می‌توانند یکی از اعداد بازه صفر تا ۲ به توان ۴ یا همان ۱۶ باشند. این بدان معناست که تعداد ترکیباتی که در رده ۱ قرار دارند ۱۵ عدد است، یعنی تعداد ترکیباتی که در رده ۱ قرار می‌گیرند منهای ترکیب اختصاص یافته به رده صفر.

این فرایند‌، فرمول کلی زیر را به ما نشان می‌دهد:

فرمول محاسبه تعداد جوایز هر رده از جوایز

جایزه مربوط به هر رده باید میان ترکیبات آن رده تقسیم شود‌، بنابراین فرمول مورد نظر ما اینچنین خواهد بود:

فرمول جوایز هر رده و توزیع آن در ترکیبات آن سطح

غیرمتمرکز‌سازی پلتفرم Pooltogether

معماری راه‌اندازی استخر‌های PoolTogether
منبع: Pooltogether

پلتفرم Pooltogether رویکرد خود را برای دست یافتن به غیرمتمرکز‌سازی بیشتر در آینده ادامه خواهد داد. استخر‌های جایزه با استفاده از یک قرارداد مالتی سیگ یا چند امضایی و یک پروتکل تعریف وظایف خودکار OpenZeppelin Defender به یکدیگر متصل خواهند شد. در ادامه این مسیر نه تنها فرایند کلی ساده‌سازی خواهد شد‌، بلکه کنترل کل فعالیت‌ها به یک پروتکل IBC منتقل می‌شود.

بستر OpenZeppelin Defender Autotask در اصل برای اتوماسیون‌سازی یا خودکار کردن روند انجام تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلتفرم مسئول عوامل زیر خواهد بود:

 • راه‌اندازی قرعه‌کشی Beacon در بستر اتریوم برای ایجاد روند قرعه‌کشی جدید (اعلام عمومی‌)
 • انتقال سود از استخر جوایز به صورت مستقیم به قرارداد توزیع‌کننده پاداش (اعلام عمومی‌)
 • انتقال روند توزیع جوایز جدید به استخر جایزه اتریوم (اعلام خصوصی‌)
 • کپی کردن قرعه‌کشی‌ها و توزیع جوایز از استخر جایزه اتریوم به استخر جایزه پالیگان (اعلام خصوصی‌)

مالتی سیگ نیز مسئول عوامل زیر خواهد بود:

 • انتقال منابع مالی به قرارداد توزیع‌کننده جوایز به منظور تولید نقدینگی جایزه قابل دریافت کاربران (اعلام عمومی‌)
 • تایید توزیع جایزه در بستر اتریوم و لغو آنها در صورت عدم تطابق (اعلام خصوصی‌)
 • تایید قرعه‌کشی‌ها و توزیع جوایز در بستر پالیگان و لغو آنها در صورت عدم تطابق (اعلام خصوصی‌)

معماری راه‌اندازی Pooltogether بر شعار «اعتماد نکن‌، تایید کن‌!» تاکید دارد. ادغام روند قرعه‌کشی و توزیع جوایز می‌تواند با استفاده از داده‌های درون زنجیره تایید شود تا همه افراد بتوانند صحیح بودن جوایز را از هر نظر مورد بررسی قرار دهند.

مسئولیت اصلی مالتی سیگ نظارت بر وظایف تعریف شده به صورت خودکار Defender برای اطمینان حاصل کردن از انتشار شاکله اصلی و صحیح قرعه‌کشی و توزیع جوایز خواهد بود. محاسبه‌گر قفل زمانی قرعه‌کشی (Draw Calculator Timelocks‌) پس از فعال شدن به ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد تا اجازه استفاده از داده‌های قرعه‌کشی یا توزیع جوایز را در اختیار شما بگذارد. این امر زمان کافی را در اختیار تیم اجرایی قرار می‌دهد تا با نادیده گرفتن وضعیت آن لحظه‌، هرگونه اختلال را برطرف کنند.

لازم است توجه داشته باشید که وجوه واریزی توسط کاربران هرگز تحت حضانت کسی نخواهند بود. نه مالتی سیگ و نه Defender به هیچ یک از سپرده‌های کاربران دسترسی ندارند. هرچقدر میزان غیرمتمرکز‌سازی این پروتکل پیشرفت بیشتری داشته باشد‌، حضور نقش‌های خصوصی در این فرایند نیز به منظور به حداقل رساندن میزان نیاز به فضای اعتماد و به حداکثر رساندن اعمال خودکار کاهش پیدا می‌کند.

انواع حملات و راه‌های جلگوگیری از آنها در پلتفرم پول توگدر

دو نوع خاص از حملات ممکن است در پلتفرم پول توگدر اتفاق بیفتد که با استفاده از قفل‌های زمانی‌، احتمال وقوع آنها کاهش پیدا می‌کند:

 • وجود باگ نرم‌افزاری در Defender یا حمله به آن
 • حمله فرانت رانینگ بین زنجیره‌ای

وجود باگ در Defender یا حمله به آن

اگر اسکریپت مورد استفاده در Defender دارای مشکل نرم‌افزاری باشد یا در معرض خطر قرار بگیرد فرایند قرعه‌کشی‌، توزیع جوایز یا هر دوی آنها دچار اختلال می‌شود. محاسبه‌گر قفل زمانی قرعه‌کشی برای رفع این مشکل به ۲۴ ساعت زمان نیاز خواهد داشت.

این بدان معناست که قرعه‌کشی و توزیع جوایز تا ۲۴ ساعت پس از ارسال قابل استفاده نیست. این فرایند به Multisig فرصت کافی را برای رفع مشکل می‌دهد.

فرانت رانینگ

فرایند قرعه‌کشی در بیکن چین اتریوم تحت عنوان Draw Beacon از VRF چین لینک برای ارسال درخواست تولید یک عدد تصادفی و یک قرعه‌کشی جدید استفاده می‌کند. Defender Autotask نیز قرعه کشی را در پالیگان منتشر می‌کند. با توجه به مهر زمانی از پیش تعیین شده در هنگام درخواست RNG و پیش از آشکارسازی عمومی آن‌، حمله فرانت رانینگ در بستر اتریوم غیر قابل اجرا خواهد بود.

با این حال‌، اگر کاربری در بستر پالیگان شاهد انتشار عمومی VRF باشد و خود بلاک چین Polygon در حال اجرای مراحل چند گام عقب‌تر از این بخش باشد‌، آنگاه کاربر می‌تواند به سرعت و با استفاده از کیف پول دلخواه خود واریزی مورد نظر را به استخر پالیگان انجام دهد. این بدان معناست که مهاجمان می‌توانند کیف پولی که برنده جایزه بزرگ می‌شود را محاسبه کرده و با استفاده از آن کیف پول، واریزی خود را انجام دهند.

برای کاهش احتمال وقوع چنین مشکلی می‌توانیم موجودی کیف پول کاربر مورد نظر را در بازه زمانی یک ساعت پیش از مهر زمانی قرعه‌کشی بررسی کنیم. این امر به ما اجازه می‌دهد تا زمان ساعتی میان اتریوم و پالیگان را به میزان یک ساعت جابه‌جا کنیم. شاید این فاصله زمانی خیلی بیش از اندازه باشد؛ اما می‌توانیم به مرور زمان چنین مشکلی را مرتفع کنیم.

نقشه راه پلتفرم Pooltogether چیست؟

تیم پول توگدر قصد دارد تا جای ممکن به پیشروی خود ادامه دهد‌، بنابراین می‌توان دیدگاه توسعه را نقطه نظر اصلی و هدف نهایی پول توگدر در نظر گرفت. تیم پول توگدر معتقد است، زمانی که جامعه و اعضای این تیم در یک جهت به صورت همسو حرکت کنند، قادر به انجام هر کاری خواهند بود. در ادامه چشم‌انداز و نقشه راه پلتفرم Pooltogether را در سال ۲۰۲۲ بررسی می‌کنیم.

مشارکت‌های Pooltogether Inc

در طول سال ۲۰۲۲‌، کمپانی Pooltogether همچنان جایگاه خود در قالب مشارکت‌کننده کلیدی در توسعه پروتکل پول توگدر و محصولات و خدمات ساخته شده بر اساس این پروتکل را حفظ می‌کند. اولویت‌های تیم PT Inc عبارتند از:

 • غیرمتمرکز‌سازی کامل
 • رشد پروتکل
 • رشد جامعه و اکوسیستم این پروژه
 • حفظ امنیت کامل و غیرمتمرکز‌سازی

امنیت و غیرمتمرکز‌سازی هر دو از مهم‌ترین موارد در این پروژه بوده و از عناوینی هستند که می‌توانند آینده پول توگدر را تغییر دهند. به‌منظور حفظ و بهبود غیرمتمرکز‌سازی لازم است تا:

 • اوراکل‌ها از قرارداد‌های هوشمند حذف شوند.
 • غیر‌متمرکزسازی در بخش فرانت‌اند صورت گیرد.
 • عملیات ساده‌سازی در پروژه انجام شود.

حاکمیت همچنان در پلتفرم پول توگدر به معنای واقعی خود دست نیافته است. با این حال‌، تیم فعال در این پروژه قصد دارد تا با استفاده از نرخ درصد قرعه‌کشی (Draw Percentage Rate‌) و VRF‌های آتی نسخه ۲.۰.۱ چین لینک، که به زودی بر روی تمامی زنجیره‌هایی که Pooltogether اجرا خواهد شد، استخر‌های جوایز را به صورت کامل مستقل کند. به محض این‌که تمام این برنامه‌ها اجرا شوند‌، می‌توان تمام اعمالی که توسط تیم به عنوان واسطه انجام می‌شود، حذف کرد.

غیرمتمرکز‌سازی فرانت‌اند

بخش حاکمیت نیاز به کنترل فول استک (Full Stack) یا تمام بخش‌های پروژه‌، از برنامه اصلی گرفته تا قرارداد‌ها را دارد. این تیم قصد دارد تا به روند انتقال فرانت‌اند به IPFS با بهره‌گیری از ENS LINK 3 برای DNS کمک کند. این تیم همچنین قصد دارد تا فراهم‌سازی یک Prize API به واسطه IPFS اطمینان حاصل کند. چنین تغییراتی به پروتکل Pooltogether اجازه می‌دهد تا به صورت همه جانبه کنترل کل استک را به دست بگیرد.

عملیات ساده‌سازی

تیم سازنده پول توگدر قصد دارد تا به پروتکل خود در ساده‌سازی عملیات کمک کند. در این مسیر تلاش بر این است تا:

 • در مورد حاکمیت ساختار تیم و جبران خسارت‌ها مشاوره داده شود.
 • ایجاد مستندات کامل برای زیرساخت Pooltogether‌
 • تولید کتاب‌های بازی برای عملیات Pooltogether‌
 • کار کردن بر روی برنامه غیرمتمرکز ادمین به منظور ساده‌سازی عملیات ادمین

امنیت

 • ادامه دادن به روند حسابرسی‌های رایج و رقابت‌هایی در راستای تامین امنیت
 • ادامه دادن به روند حفظ استاندارد‌های سطح بالای مشارکتی

رشد پروتکل

اولویت اصلی این تیم رشد پروتکل Pooltoghther یا PT است. آنها قصد دارند تا این فرایند را در چندین زمینه در پیش بگیرند:

 • توسعه تجاری
 • تجربه توسعه‌دهندگی
 • افزونه‌های پروتکل
 • گسترش لایه ۲
 • توکنومیکس
 • تجربه کاربری

توسعه تجاری

شرکت PT در آینده بر روی دست یافتن و ادغام این اهداف در پروتکل خود کار خواهد کرد:

 • کیف پول‌ها (Rainbow‌، Argent و غیره‌)
 • ادغام‌کنندگان (Zapper و غیره‌)
 • بریج‌های نهادی (Fireblocks و غیره‌)
 • پروتکل‌ها

تجربه توسعه‌دهنگان

این عامل متشکل است از‌:

 • SDK بهبود یافته
 • آموزش‌های متنوع
 • مستند‌سازی همه اجزای مربوط
 • راهنمای ادغام

افزونه‌های پروتکل

از جمله افزونه‌های جالب توجه به این عوامل می‌توان اشاره کرد:

 • پاداش‌های TWAB (استخراج نقدینگی V4‌)
 • اعطای حق نمایندگی بلیط (می‌توانید به راحتی شانس برنده شدن خود را در نمایندگی شخص دیگری قرار دهید)
 • شیوه جایگزین ورود به این عرصه

گسترش لایه ۲

از جمله دستاورد‌های لایه ۲ این پروتکل برای بستر اصلی PT به این رویکرد‌ها می‌توان اشاره کرد:

تجربه کاربری

بهبود تجربه کاربری یکی از مهمترین اهداف موجود در این عرصه بوده و به واسطه چنین روش‌هایی محقق می‌شود:

 • معرفی معیار‌های تجربی به رابط کاربری (UI‌)
 • کمپین NFT
 • پشتیبانی کردن از جوایز مختلف در هر زنجیره

رشد تیم فعال در پروژه

به یاد داشته باشید که این تیم نه تنها قصد مقیاس‌پذیری پروژه خود‌، بلکه هدف گسترش تیم و جامعه خود را در سر می‌پروراند. تیم پول توگدر برای رسیدن به این اهداف نقشه راه زیر را ترسیم کرده است:

 • عرصه آزاد توسعه به واسطه RFP بهتر و اعطای پاداش
 • مشاوره برای ساختار مشارکتی جبران خسارات
 • ادامه دادن به روند کمک به ساختار DAO در بستر تیم‌ها
 • پایه‌ریزی موجودیت‌های جدید برای تسهیل مشارکت‌کنندگان

معرفی تیم سازنده Pooltogether

بنیان‌گذار پول توگدر
منبع: unchainedpodcast.com

پروتکل Pooltogether یک نرم‌افزار غیرمتمرکز و متن باز است که در حال حاضر بر بستر اتریوم و Polygon اجرا می‌شود. از آنجایی که این نرم‌افزار غیرمتمرکز است، هیچ فرد یا شرکتی آن را کنترل نمی‌کند. جامعه بزرگی از شرکت‌ها و افراد به رشد و توسعه مداوم پروتکل پول توگدر کمک می‌کنند. اگرچه مشارکت‌کنندگان زیادی در توسعه پول توگدر ایفای نقش می‌کنند؛ اما کنترل نهایی این پروتکل بر عهده دارندگان توکن POOL است.

پروتکل پول توگدر توسط لیلی فایرابند (Lili Feyerabend)، لیتون کیوزاک (Leighton Cusack) و برندان آسلستین (Brendan Asselstine) راه‌اندازی شده است. لیلی به عنوان طراح ارشد محصول در پول توگدر فعالیت می‌کند و پیش از آن به عنوان موسس NFTBERLIN که در زمینه‌ توکن‌های بی‌همتا فعالیت دارد، مشغول به کار بوده است. لیتون هم بنیانگذار، مدیر اجرایی و عضو هیئت مدیره پروتکل پول توگدر است. برندان به عنوان مدیر ارشد فناوری در پلتفرم Pooltogether مشغول به کار است. او تحصیلات خود را در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه ویکتوریا به پایان رسانده و پیش از فعالیت در پول توگدر به عنوان بنیان‌گذار Delta Camp مشغول به فعالیت بوده است.

آشنایی با سرمایه‌گذاران پروتکل Pooltogether

تاکنون بسیاری از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر با پروژه پول توگدر همکاری داشته‌اند. از جمله سرمایه‌گذارانی که با پلتفرم Pooltogether همکاری داشته‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Nascent
 • Maven 11 Capital
 • Dragonfly Capital Partners
 • Galaxy Digital
 • ParaFi Capital
 • Robot Ventures
 • ParaFi Capital

توکن حاکمیتی Pooltogether با عنوان POOL

توکن POOL
منبع: medium.com

در فوریه ۲۰۲۱‌، پلتفرم Pooltogether توکن بومی خود را با نام POOL راه‌اندازی کرد. این توکن تنها برای مشارکت در فرایندهای حاکمیتی پروتکل Pooltogether مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرگونه تغییر و به روز‌رسانی در این پروتکل توسط هولدر‌های توکن POOL پیشنهاد شده و یا به رای‌گیری گذاشته می‌شود.

همانطور که در قرارداد توکن POOL نیز قابل مشاهده است‌، حداکثر میزان ذخایر عرضه این توکن به میزان ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ POOL است. طبق پست وبلاگ Pooltogether‌، توکن POOL بر اساس طرح زیر میان جامعه و مشارکت‌کنندگان توزیع می‌شود‌:

 • ۱۴ درصد برای تمامی سپرده‌گذاران این پروتکل تا تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ (شامل ۱۷,۰۷۲ آدرس منحصر به فرد‌)
 • ۱۲.۴۴ درصد برای مشارکت‌کنندگان اولیه و تیم اصلی (که به مدت یک سال قفل شده است‌).
 • ۷.۵۲ درصد برای سرمایه‌گذاران Pooltogether Inc (که به مدت یک سال قفل شده است).
 • ۵ درصد برای رویداد توزیع ۱۴ هفته‌ای برای سپرده‌گذاران Pooltogether تا کاربران جدید نیز بتوانند توکن حاکمیتی POOL را دریافت کنند.
 • ۲.۵ درصد برای خدمات استخدام و آموزش کاربران جدید
 • ۱ درصد برای آدرس‌هایی که در طول دو اسنپ شات اولیه حاکمیتی در رای‌گیری مشارکت کرده‌اند و طول رای‌گیری‌، سپرده Pooltogether داشته‌اند.
توزیع توکن حاکمیتی POOL
منبع: academy.binance.com

توزیع اولیه شامل ۴۲.۴۶ درصد از کل ذخایر عرضه می‌شود. ۵۷.۵۴ درصد باقی مانده نیز در حال حاضر در خرانه پروتکل پول توگدر نگهداری می‌شود و بر اساس پروپوزال هولدر‌های این توکن مورد استفاده و توزیع قرار خواهد گرفت.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۳,۰۶۵,۶۶۴ واحد POOL در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت POOL  برابر با ۱ دلار است. توکن POOL از نظر ارزش بازار، رتبه ۱۳۷۲ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۳ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۸۰۰,۰۰۰ دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۵۱ دلار و در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۹ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۵۳.۹۸ دلار را ثبت کرده است.

در کدام صرافی‌ها می‌توان توکن POOL را خریداری کرد؟

توکن POOL را می‌توان از صرافی‌های متمرکز Gate.io و هات بیت خریداری کرد. همچنین می‌توان این توکن را از صرافی‌های غیر متمرکز سوشی سواپ، وان اینچ و یونی سواپ خریداری کرد.

معرفی کیف پول‌های مناسب برای نگهداری توکن POOL

توکن POOL بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ایجاد شده است. این توکن را می‌توان در کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک، تراست ولت و سیف پل و همچنین کیف پول سخت‌افزاری لجر نگهداری کرد.

معایب استفاده از Pooltogether

هر پروتکلی در دنیای فعلی و در کنار مزایایی که برای شما به ارمغان می‌آورد‌، معایبی را نیز به همراه دارد. از جمله معایب این پروژه به مطالب زیر می‌توان اشاره کرد.

کمک به فعالان بزرگ و ثروتمند

یکی از استدلال‌هایی که علیه این بازی می‌توان مورد استفاده قرار داد این است که از نظر آماری موجب ثروتمند‌تر شدن ثروتمندان می‌شود. از نقطه نظر طراحی‌، پلیری که ۱۰۰۰ بلیط خریداری می‌کند، همواره شانس بیشتری برای برنده شدن نسبت به کسی دارد که تنها ۱۰ بلیط خریداری کرده است.

از همین رو‌، پلیر ثروتمند‌تر‌ به صورت اساسی از برتری خود استفاده می‌کند. این مساله باعث می‌شود افراد ثروتمند نه تنها از برتری خود‌، بلکه از سرمایه بازیکنانی با دارایی کمتر نیز کسب سود کنند. بدین ترتیب‌، پلیر‌هایی که در نهایت هرگز برنده نمی‌شوند بهتر است خودشان سرمایه خود را به یک پلتفرم لندینگ یا وام‌دهی منتقل کنند و از این بازی منصرف شوند.

با این حال همواره می‌توان انتظار داشت که مکانیسم‌های مورد استفاده در این بازی بر اساس پیشنهادات و رای‌دهی های هولدر‌های توکن POOL بهبود پیدا کنند. به عنوان مثال‌، نسخه اولیه این بازی تنها ۱ برنده در طول هر هفته را اعلام می‌کرد‌ اما جامعه این حوزه برای اعمال تغییر در این روند رای دادند. در حال حاضر‌، این بازی دارای چندین برنده به ازای هر استخر است.

فی تراکنش‌ها

یکی دیگر از مشکلاتی که کاربران در حال حاضر با آن مواجه هستند هزینه بالای مورد نیاز برای انجام تراکنش‌هاست. هنگامی که ازدحام شبکه اتریوم زیاد می‌شود‌، این امکان وجود دارد که فی تراکنش‌ها سر به فلک بکشد. جالب است بدانید که این هزینه در چنین بازه‌ای در بستر Pooltogether بیشتر هم خواهد بود. دلیل این امر را به اعمال واسطه چندین قرارداد هوشمند در طول روند واریز و برداشت می‌توان نسبت داد.

قرارداد‌های هوشمند

تا فوریه سال ۲۰۲۱‌، هیچ مشکل امنیتی در بستر Pooltogether وجود نداشت. بر اساس اعلامیه این تیم‌، قرارداد هوشمندی که از این بازی پشتیبانی می‌کرد توسط چندین شرکت ممیزی مستقل مورد حسابرسی قرار گرفت. با این وجود‌، در نظر گرفتن این موضوع که قرارداد‌های هوشمند تکنولوژی تجربی به نسبت جدیدی بوده و در معرض باگ نرم‌افزاری و نقاط ضعف قرار دارند نیز خالی از لطف نیست.

به عنوان مثال‌، قفل کردن منابع مالی در بستر یک قرارداد هوشمند همواره ریسک بیشتری را نسبت به نگهداری کردن از آن پول در کیف پول شخصی شما به همراه دارد. بنابراین نباید از یاد ببرید که در هنگام ورود به عرصه Pooltogether‌، تمام مسئولیت این کار بر عهده خود شماست.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم Pooltogether چیست؟

پلتفرم پول توگدر یک پروژه نوآورانه در حوزه دیفای است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد با شرکت در قرعه‌کشی‌ها کسب درآمد داشته باشند. کاربران می‌توانند رمزارزهای خود را به قراردادهای هوشمند این پلتفرم ارسال کنند و در قرعه‌کشی‌های هفتگی آن شرکت داشته باشند.

 • آیا استفاده از Pooltogether ریسک دارد؟

به طور کلی استفاده از پول توگدر ریسک مالی ندارد و افرادی که در این پلتفرم برنده جایزه نشده‌اند نیز هیچ زیانی نخواهند کرد. کاربران پول توگدر می‌توانند هر زمان که بخواهند تمام دارایی خود را از این پلتفرم برداشت کنند. به عبارت ساده‌تر Pooltogether یک لاتاری بدون ضرر و زیان است. تنها ریسکی که کاربران ممکن است با آن مواجه شوند، احتمال وجود مشکل امنیتی در قراردادهای هوشمند پول توگدر است. شایان ذکر است که تاکنون هیچ گزارشی مبنی‌بر وجود مشکل در قراردادهای هوشمند Pooltogether گزارش نشده است.

 • توکن POOL را از کجا می‌توان خرید؟

توکن پول رمزارز حاکمیتی پلتفرم پول توگدر است. این توکن را می‌توان از صرافی‌ها متمرکز Gate.io و هات بیت و صرافی‌های غیرمتمرکز سوشی سواپ، وان اینچ و یونی سواپ نیز خریداری کرد.

جمع بندی

پروتکل Pooltogether یکی از نمونه‌های نوپای نوید‌بخش از چیزی است که می‌توان به واسطه یک سیستم مالی آزاد و بدون نیاز به مجوز به آن دست یافت و تمام این دستاورد به واسطه تکنولوژی بلاکچین مهیا شده است. ایده استفاده از یک لاتاری در بستری که پلیر‌های بازنده وجوه ورودی خود را پس می‌گیرند، ایده و طرحی جدید محسوب می‌شود که پیش از این‌ در هیچ جای دیگری وجود نداشته است. در این مقاله به این پرداختیم که پلتفرم Pooltogether چیست و چگونه کار می‌کند و سپس به بررسی نقشه راه، تیم سازنده، همکاری‌ها، توکن POOL، نحوه خرید، فروش و ذخیره‌سازی آن پرداختیم. آیا شما تا به‌حال از پروتکل پول توگدر استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما روش کسب درآمد در این پروکل به صرفه است؟ نظرات و تجربیات خود را با به اشتراک بگذارید.

منبع
pooltogether

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا