مبتدی مقالات

بازی PoolTogether چیست و چگونه می توان با آن کسب درآمد کرد؟

شگفتی‌های دیفای (DeFi) جهان جدیدی را به روی توسعه‌دهنده‌ها باز می‌کند. هدف دیفای ایجاد یک اکوسیستم (ecosystem) مالی شفاف، بدون نیاز به اجازه، متن باز و کاملا جدید است. این حیطه به تدریج در حال تکامل است و هر روز برنامه‌های جدیدی ظاهر می‌شوند. یکی از این برنامه‌های جدید PoolTogether است که یک قرعه‌کشی ساخته شده بر بستر اتریوم (Ethereum) است و کسی در آن بازنده نمی‌شود. اما این برنامه چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توان در آن مشارکت کرد؟

PoolTogether چیست؟ 

در واقع PoolTogether یک برنامه اتریومی است که پس انداز پول را به یک بازی تبدیل کرده است. این برنامه ترکیبی از فناوری بلاک چین (blockchain)، قرارداد‌های هوشمند و برنامه‌های غیر‌متمرکز است. افرادی که در این بازی ثبت نام می‌کنند، اقدام به خرید بلیط‌های پس‌انداز می‌کنند. یکی از افراد شرکت‌کننده برنده می‌شود و جایزه را دریافت می‌کند اما افراد شرکت‌کننده دیگر نیز پول خود را پس می‌گیرند. جایزه این قرعه‌کشی از سود حاصل از خرید بلیط‌ها تامین می‌شود.

نحوه عملکرد PoolTogether

شرکت کنندگان استیبل کوین ها را به قرارداد هوشمند واریز می‌کنند تا بلیت بخرند. هزینه هر بلیت معادل با یک دلار است. هر شرکت کننده می‌تواند به تعداد دلخواه بلیت بخرد و در هر زمان، پول خود را برداشت کند. سرمایه های استخر به پلتفرم وام دهی دیفای Compound Finance ارسال می‌شوند و در آنجا مدتی (در حال حاضر برای یک هفته) مشمول سود می‌شوند. در پایان یک هفته، برنده به صورت تصادفی انتخاب می‌شود و سود استخر را دریافت می‌کند و بلیت خود را پس می‌گیرد. همزمان، سایر شرکت کننده ها نیز بلیت خود را پس می‌گیرند و این بازی از ابتدا شروع می‌شود.

PoolTogether را می‌توان یک قرعه‌کشی دانست که کسی در آن بازنده نمی‌شود. همه افراد پول خود را پس می‌گیرند و در این میان تنها مقدار کمی کارمزد خواهند پرداخت. علاوه بر بلیط‌هایی که خریده می‌شود، بخشی بنام استخر اسپانسر (sponsor) هم وجود دارد که سود کسب می‎‌کند اما برای برنده شدن واجد شرایط نیست. این استخر شانس برنده شدن را برای شرکت‌کنندگان دائمی افزایش می‌دهد.

تا این لحظه، خالقان PoolTogether سودی از این بازی نگرفته‌اند. البته آنها قصد دارند که در آینده درصدی از جایزه را به خود اختصاص دهند. انتخاب برنده در هر هفته توسط قرارداد هوشمند و به شیوه‌ای کاملا خودکار انجام می‌گیرد زیرا کد آن متن باز است و افراد می‌توانند آن را در GitHub مشاهده کنند.

چگونه می‌توان از PoolTogether استفاده کرد؟

ورود به این بازی کاملا آسان است. شما به یک کیف پول مانند Trust Wallet نیاز دارید که استیبل کوین‌های پذیرفته شده را پشتیبانی کند. شما همچنین به مقداری اتریوم برای پرداخت گس (gas) نیاز دارید.

۱- وارد برنامه PoolTogether شوید. (لینک)

۲- کیف پول خود را متصل کنید.

۳- بر روی Account کلیک کنید.

۴- استخری را که می‌خواهید وارد شوید، انتخاب نمایید.

۵- بر روی Join Pool کلیک کنید و تعداد بلیط‌هایی را که می‌خواهید بخرید، وارد نمایید.

۶- خرید خود را تایید کنید. زمانی که تراکنش از بلاک چین عبور کند، فرآیند تکمیل شده است.

زمانی که بلیط‌های خود را در استخر قرار دادید، تا زمانی که آنها را برداشت می‌کنید، به طور خودکار در قرعه‌کشی‌ها شرکت داده می‌شوید و در صورت برنده شدن نیز جایزه به صورت بلیط درمی‌آید و این شانس برنده شدن را افزایش می‌دهد.

توجه داشته باشید زمانی که بلیط می‌خرید، این بلیط برای قرعه‌کشی بعدی منظور می‌گردد و در قرعه‌کشی حال حاضر شرکت داده نمی‌شوید که این هم سیاستی برای مقابله با سوء استفاده‌های احتمالی است. شما می‌توانید آدرس قرارداد را خودتان در بلاک چین اتریوم بررسی کنید. اندازه استخر، جایزه احتمالی و تعداد بلیط‌ها و دیگر اطلاعات مفید را می‎‌توان در سایت PoolTogether بررسی کرد.

معایب استفاده از PoolTogether

یکی از معایبی که علیه این برنامه مطرح است، این استدلال است که این برنامه ثروتمند را ثروتمند‌تر می‌کند. طبیعتا فردی که ۱۰۰۰ بلیط می‌خرد شانس بیشتری برای برنده شدن خواهد داشت تا فردی که تنها توان خرید ۱۰ بلیط دارد. افرادی که توانایی مالی کمتری دارند و شانس برنده شدن آنها زیاد نیست، می‌توانند از فرصت‌های دیگری بهره بگیرند و پول خود را بیهوده در این برنامه محبوس نکنند.

البته PoolTogether قرار است بازبینی‌هایی در این زمینه انجام دهد. ناگفته نماند که قرارداد‌های هوشمند هم نوعی فناوری جدید و آزمایشی هستند و مستعد باگ (bug) و آسیب‌پذیری هستند. نگهداری وجوه در یک قرارداد هوشمند همواره ریسک بالا‌تری از نگهداری وجوه در کیف پول دارد. وقتی وارد PoolTogether می‌شوید، باید مسئولیت این خطرات را بر عهده بگیرید.

کلام آخر

PoolTogether نوید‌بخش یک سیستم مالی باز و بدون نیاز به اعتماد و اجازه است که از طریق فناوری بلاک چین میسر می‌شود. ایده شرکت کردن در یک قرعه‌کشی و پس گرفتن پول خود در پایان، ایده‌ای جدید است که جز در بستر بلاک چین و دیفای میسر نمی‌شود. پرورش این ایده می‌تواند منجر به نتایج رضایت‌بخشی شود. محبوس کردن وجوه در یک استخر و کسب سود می‌تواند استفاده‌های کاربردی زیادی داشته باشد و به عنوان مثال در خیریه از آن استفاده کرد. نهضت دیفای تازه آغاز شده است و در آینده بیشتر در مورد آن خواهیم شنید.

نظر شما چیست؟ آیا چنین برنامه‌هایی به جذب افراد بیشتر به فضای ارز دیجیتال کمک خواهند کرد؟ نظرات خود را از ما دریغ نکنید.

منبع
binance.vision

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا