متوسط آموزشیسیستم‌های کسب درآمد

آموزش Pooltogether؛ کسب درآمد از رمز ارزها با شرکت در لاتاری + ویدیو

شبکه Pooltogether چیست؟ پول توگِدِر پروژه‌ای با ایده خلاقانه در حوزه دیفای است که راهی برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال فراهم کرده است. افراد می‌توانند دارایی دیجیتال خود را به قراردادهای هوشمند این شبکه ارسال کنند و همزمان با هولد و نگهداری آن رمزارز، در قرعه‌کشی هفتگی این شبکه شرکت کنند و شانس خود را برای کسب جایزه چند ده هزار دلاری محک بزنند.

 افرادی که برنده جایزه نشده‌اند نیز هیچ زیانی نخواهند کرد و هر زمان بخواهند می‌توانند تمام دارایی خود را از این شبکه برداشت کنند. در واقع Pooltogether یک لاتاری بدون ضرر و زیان است. ما در این مقاله ابتدا به آموزش کار با Pooltogether می‌پردازیم سپس نحوه کار با این برنامه غیرمتمرکز و کسب درآمد از این شبکه را در یک ویدیو به صورت کامل آموزش خواهیم داد و در ادامه توضیحات بیشتری در مورد کارکرد این شبکه ارائه می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۵ تیر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

آموزش Pooltogether

آموزش Pooltogether

برای مراجعه به سایت شبکه Pooltogether، اینجا کلیک کنید. همه ما با مفهوم بخت‌آزمایی یا Lottery (لاتاری) در دنیای کنونی آشنایی داریم. لاتاری گرین کارت آمریکا یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع قرعه‌کشی در دنیاست که برندگان این برنامه در نهایت کارت اقامت دائم امریکا را بدست می‌آورند.

اکنون Pooltogether سازوکار لاتاری را به کمک شبکه اتریوم وارد حوزه رمز ارزها کرده است. ایده این شبکه بسیار ساده است؛ زمانی که یک ارز دیجیتال را خریداری می‌کنید و قصد دارید برای مدتی آن را هولد کنید، به جای نگهداری آن در کیف پول ارز دیجیتال خود، به شبکه پول‌توگدر ارسال کنید تا در قرعه‌کشی جوایز چند ده هزار دلاری و گاهی چند صدهزار دلاری شرکت کرده و بخت خود را برای کسب این جایزه بیازمایید.

این کار هیچ زیانی در پی نخواهد داشت و شرکت در این قرعه‌کشی هیچ هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت (به جز هزینه تراکنش‌ها در شبکه) و هر زمان که بخواهید، می‌توانید دارایی خود را از این شبکه خارج کنید. در ویدیوی زیر به صورت کامل کار با این سرویس خلاقانه دیفای را آموزش داده‌ایم:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

معرفی نحوه کار پروژه Pooltogether

سرویس دیفای Pooltogether که ابتدا بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شد، امکانی را فراهم می‌کند تا افراد آزادانه دارایی دیجیتال خود را به قراردادهای هوشمند این سرویس غیرمتمرکز ارسال کنند و با این کار عملا بلیط شرکت در قرعه‌کشی این شبکه را بدست آورند. این قرعه‌کشی به صورت هفتگی برگزار می‌شود. در صورت برنده شدن، فرد و افراد پیروز جایزه دریافت می‌کنند و موجودی سایر افراد همچنان در شبکه ذخیره شده تا در قرعه‌کشی دوره‌های بعدی شرکت کنند.

شرکت در این قرعه‌کشی هیچ هزینه‌ای نداشته و افرادی که جایزه‌ای بدست نیاورده‌اند نیز می‌توانند اصل سرمایه خود را از شبکه خارج کنند. در اینجا دو سوال مطرح می‌شود؛ پاداش‌هایی که به صورت هفتگی و در قالب قرعه‌کشی میان افراد توزیع می‌شود چقدر است؟ و سوال دوم اینکه اگر هیچ‌کس در این میان ضرر نمی‌کند، پس پاداش‌ها از کجا تامین می‌شود؟ ما در طی پاسخ به این دو سوال سازوکار این سرویس دیفای را نیز معرفی خواهیم کرد.

Pooltogether هرکجا که به دنبال توصیف ایده خود بوده، از این گزاره استفاده کرده است:

شما ممکن است در قرعه‌کشی برنده شوید و به عنوان جایزه به تعداد ارزهای دیجیتال خود اضافه کنید؛ اما به هیچ عنوان امکان ندارد که دارایی خود را از دست بدهید.

جوایز هفتگی پروژه پول توگدر چقدر است؟

جوایز هفتگی مقدار ثابتی نیست؛ اما برای مثال در قرعه‌کشی این هفته و به افرادی که رمز ارز USDC خود را برای شرکت در قرعه‌کشی به این شبکه ارسال کرده‌اند، تقریبا ۱۳۷ هزار دلار جایزه اهدا خواهد شد و در مجموع در این هفته، تقریبا ۱۴۰ هزار دلار جایزه میان افراد پیروز توزیع خواهد شد. شانس کاربران به دو عامل بستگی دارد؛ میزان سرمایه‌ ارسال شده به استخرها و مدت زمان قفل شدن ارز دیجیتال در این استخرها.

اکنون به سراغ سوال دوم می‌رویم؛ اگر دارایی تمام افراد در این سیستم دست نخورده باقی می‌ماند، جوایز از کجا پرداخت می‌شود؟ پاسخ بسیار ساده است؛ پلتفرم‌های زیادی در حوزه دیفای در ازای سپرده‌گذاری رمز ارزها، سود پرداخت می‌کنند.

Pooltogether تمامی دارایی‌های دیجیتال افراد را در این پلتفرم‌ها سپرده‌گذاری (Stake) می‌کند و جوایز هفتگی را از محل سود استیکینگ تامین می‌کند. برای مثال سود تامین نقدینگی USDC در شبکه کامپوند سالانه ۲.۵۵ درصد است. Pooltogether تمامی USDCهای ارسال شده توسط کاربرانش را به استخرهای شبکه کامپوند ارسال کرده و با برگزاری قرعه‌کشی در هر هفته، سود بدست آمده در آن هفته را میان برندگان قرعه‌کشی توزیع می‌کند.

نحوه توزیع جوایز در شبکه Pooltogether

تا به این لحظه، سرویس Pooltogether در چهار مرحله بهبودهایی را در نحوه سازوکار خود اعمال کرده است و به عبارت دیگر، تا به این لحظه چهار نسخه از این سرویس ارائه شده است. از آنجا که در حال حاضر نسخه‌های ۳ و ۴ همزمان در حال اجراست، در نتیجه برای اینکه بهترین انتخاب را از میان استراتژی‌های مختلف داشته باشیم، در این بخش نحوه توزیع جوایز در دو نسخه سه و چهار را معرفی خواهیم کرد.

به این نکته توجه کنید که برای شرکت در قرعه‌کشی این سرویس دیفای، باید ارز دیجیتال خود را به استخرهای این شبکه ارسال کنید. استخرهای نقدینگی این شبکه، قراردادهای هوشمند اجرا شده روی شبکه‌های بلاکچین اتریوم، پالیگان، سلو و بایننس اسمارت چین بوده و ساختار متمرکزی ندارد.

شانس برنده شدن افراد در نسخه چهارم پلتفرم Pooltogether به طور کلی تغییر کرده و ساختاری متفاوت دارد. این ساختار در ادامه توضیح داده خواهد شد. اما در نسخه سوم نیز، ساختار قدیمی است و شانس افراد صرفا براساس میزان دارایی و همچنین مدت زمان شرکت در قرعه‌کشی محاسبه می‌شود. در نتیجه هرکس سرمایه بالاتری داشته باشد، شانس برنده‌ شدنش نیز افزایش خواهد یافت. اما از آنجا که همه چیز به صورت اتفاقی رقم می‌خورد، با نگاهی به تاریخچه قرعه‌کشی‌ها به مواردی برخورد می‌کنیم که افراد با سرمایه بسیار کم، جوایز بسیار بالایی برنده شده‌اند. در ادامه بخشی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

 • سرمایه واریز شده به پروژه ۷۳ دلار و برنده شدن جایزه ۴۳,۷۶۰ دلاری.
 • سرمایه واریز شده به پروژه ۲۴۷ دلار و برنده شدن جایزه ۱۱,۱۱۵ دلاری.
 • سرمایه واریز شده به پروژه ۳۴۳ دلار و برنده شدن جایزه ۱۳,۹۷۲ دلاری.
 • سرمایه واریز شده به پروژه ۱۰۳۳۶ دلار و برنده شدن جایزه ۲۶,۵۲۳ دلاری.

خوش شانس‌ترین فردی که تا به امروز در این پروژه شرکت کرده در ازای واریز ۷۴ دلار، ۴۰ هزار دلار برنده شده است.

اما در نسخه چهارم تغییرات بسیاری اعمال شده که در ادامه به نحوه توزیع جوایز در این نسخه اشاره خواهیم کرد.

توزیع پاداش در آخرین نسخه Pooltogether

در نسخه سوم شبکه Pooltogether، استخرهای متنوعی وجود دارد؛ استخر USDC روی شبکه اتریوم، استخر توکن CUSD و CEUR در شبکه سلو، استخر DAI در شبکه اتریوم، استخر توکن Pool در شبکه اتریوم، استخر توکن Sushi در شبکه اتریوم، استخر توکن UNI در شبکه اتریوم، استخر شبکه GUSD در شبکه اتریوم و غیره. اما در نسخه چهارم تنها یک استخر وجود دارد؛ استخر USDC در چهار شبکه اتریوم، سلو، بایننس اسمارت چین و پالیگان.

تا پیش از این، شما اگر در یک استخر دارایی خود را واریز می‌کردید، سود حاصل از همان استخر بین ۵ نفر اول برندگان توزیع می‌شد. اما در نسخه چهارم این سازوکار به صورت کلی تغییر کرده و تعداد برندگان بسیار افزایش یافته است. در این نسخه، شانس هر کاربر به میزان سرمایه و مدت‌زمان قفل شدن دارایی در استخر این پروژه بستگی دارد.

برای مثال، اگر شما ۱۰۰ دلار سرمایه خود را به مدت ۷ روز در شبکه Pooltogether قرار داده‌اید، سهم شما در قرعه‌کشی این هفته برابر ۱۰۰ دلار خواهد بود؛ اما اگر فردی در روز ششم (یک روز قبل از قرعه‌کشی) ۲۰۰ دلار به این پروژه واریز کند، سهم او در قرعه کشی برابر ۲۸.۵۷ دلار است (۲۰۰ تقسیم بر ۷). همانطور که مشاهده می‌کنید، هرچند کاربر دوم دوبرابر کاربر اول وارد این پروژه کرده، اما به دلیل آنکه این واریز یک روز قبل از قرعه‌کشی ارسال شده، سهم کمتری در قرعه‌کشی خواهد داشت.

در این نسخه می‌توان علاوه بر شبکه اتریوم، از سه شبکه پالیگان، بایننس اسمارت چین و سلو نیز استفاده کرد که کارمزد تراکنش در این سه شبکه بسیار پایین‌تر از شبکه اتریوم خواهد بود.

مزیت بعدی نسخه جدید پلتفرم Pooltogether، افزایش تعداد برندگان در قرعه‌کشی است. همانطور که در بالاتر اشاره شد، در نسخه‌های قبلی جایزه به ۵ قسمت مساوی تقسیم شده و میان ۵ نفر اول توزیع می‌شد. اما در نسخه فعلی، قرعه‌کشی به جای هفتگی به صورت روزانه انجام می‌شود و تعداد جوایز نیز به جای ۵ جایزه، ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ جایزه مختلف است. جوایز به صورت زیر توزیع خواهد شد:

توزیع پاداش در شبکه pooltogether
توزیع پاداش در شبکه Pooltogether

همانطور که در تصویر بالا مشخص شده، تعداد جوایز افزایش یافته، اما پاداش‌ها به صورت ثابت پرداخت خواهد شد. با این مکانیزم، افراد با دارایی کم شانس بیشتری برای دریافت پاداش‌های کمتر و شانس کمتری برای دریافت پاداش‌های بالاتر خواهند داشت و برعکس افراد با سرمایه زیاد (نهنگ‌ها) شانس بیشتری برای جوایز بالاتر و شانس کمتری برای دریافت جوایز پایین‌تر خواهند داشت. این توزیع باعث می‌شود تا افراد با سرمایه کمتر نیز از بازی حذف نشوند و همچنان شانس دریافت پاداش داشته باشند.

برندگان قرعه‌کشی چطور انتخاب می‌شوند؟

سرویس Pooltogether در نسخه سه خود برای اطمینان از اتفاقی بودن قرعه‌کشی و انتخاب برندگان از سرویس VRF پروژه چین لینک استفاده می‌کند. سرویس VRF یا Verifiable randomness function تابعی است که با استفاده از آن می‌توان قرعه‌کشی و انتخاب برندگان قرعه‌کشی را به صورت کاملا اتفاقی و بدون دخالت نهاد متمرکز انجام داد.

Pod چیست؟

Pod قرارداد هوشمندی است که به شرکت‌کنندگان در قرعه‌کشی این امکان را می‌دهد تا با پیوستن به یک تیم، شانس خود را برای برنده شدن در قرعه‌کشی افزایش دهند. با شرکت در Pod، شانس تمامی افراد باهم ترکیب شده و سهم آن‌ها از کل استخر افزایش می‌یابد؛ در نتیجه شانس پیروزی آنها نیز افزایش خواهد یافت.

در صورت برنده شدن Pod، پاداش میان تمام افراد توزیع خواهد شد. برای مثال اگر شما ۱۰۰ بلیط بخت‌آزمایی در اختیار دارید و آن را وارد یک Pod با ۱۰۰۰ بلیط کنید، در صورت برنده شده Pod، مقدار ۱۰ درصد از جایزه تعلق گرفته به Pod به شما اهدا خواهد شد. به طور کلی در Pooltogether افراد یا می‌توانند دارایی دیجیتال خود را وارد استخر قرعه‌کشی کنند و یا آن را در یک Pod قرار دهند.

چرا باید از شبکه پول‌توگدر استفاده کنم؟

چرا باید از شبکه پول‌توگدر استفاده کنم؟

اکنون که سازوکار شبکه Pooltogether را متوجه شدیم، ممکن است این سوال مطرح شود که وقتی این شبکه سرمایه ما را در پلتفرم‌های وام‌دهی حوزه دیفای سپرده‌گذاری می‌کند و آن سود را میان برندگان قرعه‌کشی توزیع می‌کند، چرا خود این کار را انجام ندهیم؟

فرض کنید که شما ۱۰,۰۰۰ دلار توکن USDC در اختیار دارید و آن را به عنوان سپرده وارد پلتفرم کامپوند می‌کنید. با توجه به نرخ سود سپرده‌گذاری در شبکه کامپوند شما بعد از یک سال، ۲۵۵ دلار سود دریافت خواهید کرد؛ اما اگر به جای اینکار ۱۰,۰۰۰ دلار خود را وارد پلتفرم Pooltogether کنید، در قرعه‌کشی این سرویس شرکت خواهید کرد.

در سال ۵۲ قرعه‌کشی برگزار می‌شود و اگر شانس با شما همراه باشد و در یکی از این قرعه‌کشی‌های برگزار شده برنده شوید، چند هزار دلار بدست می‌آورید. در واقع شما به جای کسب قطعی ۳۰۰ دلار در سال، ۵۲ بار شانس خود را برای بدست آوردن چندین برابر این سود، امتحان می‌کنید و در صورت برنده شدن، سود بسیار بالاتری را بدست خواهید آورد. البته این سود بالا، به شانس شما بستگی دارد و ممکن است برنده نشوید.

وجه تمایز Pooltogether چیست؟

پلتفرم Pooltogether از دو ایده استیکینگ و برنامه‌های لاتاری به طور همزمان استفاده می‌کند؛ اما تفاوت‌هایی در این دو مفهوم ایجاد کرده که استفاده از آن را برای کاربران جذاب‌تر می‌کند. تفاوت این شبکه با برنامه‌های Staking و دریافت سود از این شبکه‌ها در این است که در برنامه‌های سپرده‌گذاری در حالتی که سرمایه شما بالا نباشد، سود حاصل عدد پایینی است که انگیزه اقتصادی کافی برای شرکت در آن‌ها وجود ندارد.

در برنامه‌های استیکینگ رمز ارزها، سود واریزی (برای رمز ارزهای بزرگ مانند اتر، دای، تتر و USDC) عموما زیر ۱۰ درصد در سال است که برای سرمایه‌های کوچک عدد قابل توجهی نیست. اما با استفاده از سرویس Pooltogether به صورت هفتگی این شانس وجود دارد که سود بسیار بالاتری را بدست آورد.

تفاوت بنیادی این پلتفرم با سرویس‌های لاتاری (مانند لاتاری پنکیک سواپ) در اینجاست که عموما در پلتفر‌م‌های لاتاری اصل سرمایه شما تحت ریسک قرار خواهد گرفت و در صورتی که برنده قرعه‌کشی نباشید، اصل سرمایه شما نیز از بین خواهد رفت. زیرا در این برنامه‌ها، پاداش از تمام یا بخش قابل توجهی از دارایی تمامی شرکت‌کنندگان تامین می‌شود؛ اما در Pooltogether سود هفتگی از محل اصل سرمایه شرکت‌کنندگان تامین نخواهد شد و این جوایز از محل سود دریافتی استیکینگ، سرمایه تمام افراد تولید خواهد شد. در نتیجه اصل سرمایه شرکت‌کنندگان تحت ریسک قرار نمی‌گیرد.

آیا استفاده از Pooltogether ریسک دارد؟

هرچند شبکه Pooltogether در همه‌جا اعلام می‌کند که لاتاری بدون ضرر و ریسک برگزار می‌کند با این حال استفاده از این پروژه کاملا بدون ریسک نیست. در درجه اول، این ادعای پروژه که کسی به دلیل شرکت در این قرعه‌کشی ضرر و زیان نخواهد کرد، کاملا درست است. پاداش از محل سرمایه سایر افراد تامین نمی‌شود؛ بلکه این پاداش از محل سود استیکینگ در سایر پروژه‌های دیفای تامین می‌شود.

اما استفاده از این پروژه به دلیل آنکه خود یک پروژه دیفای و مبتنی بر شبکه بلاکچین بوده و همچنین از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند، بدون ریسک نیست. به هر حال در زمان استفاده از این پروژه دارایی افراد وارد قراردادهای هوشمند این سرویس دیفای می‌شود و این در ذات خود ریسک دارد. اسمارت کانترکت‌ها خود کدهای نوشته شده توسط انسان هستند که در صورت وقوع هر اشتباه احتمالی در این کدها، دارایی افراد به خطر خواهد افتاد.

ریسک دوم، ریسک استفاده از کیف پول ارز دیجیتال است. هرچند این ریسک منحصر به پروژه Pooltogether نیست و به هر حال استفاده از کیف پول ارز دیجیتال به دلیل احتمال گم شدن عبارات بازیابی، کار با سایت‌های جعلی و هر احتمال دیگری، ریسک دارد.

معرفی توکن Pool

معرفی توکن POOL

شبکه Pooltogether سال گذشته توکن اکوسیستم خود را با نماد Pool عرضه و معرفی کرد. این توکن تنها با هدف مدیریت غیرمتمرکز این سرویس دیفای (Governance) ارائه شده است. دارندگان این توکن می‌توانند با نگهداری آن، در تصمیم‌گیری‌های آینده این شبکه دخالت کنند و طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه دهند.

در مجموع تعداد ۱۰ میلیون واحد از توکن Pool ایجاد شده است. توزیع این توکن به صورت زیر بوده است:

 • ۱۴ درصد از کل عرضه بین کاربرانی که از نسخه یک، دو و سه پلتفرم Pooltogether استفاده کرده‌اند ایردراپ شده است.
 • ۱۲.۴۴ درصد از کل عرضه به تیم توسعه این شبکه اختصاص یافت.
 • ۷.۵۲ درصد به سرمایه‌گذاران اولیه این شبکه اختصاص یافته است.
 • ۲.۵ درصد از عرضه برای تبلیغات اختصاص یافته است.
 • ۵ درصد از عرضه کل به کاربرانی که در ۱۴ هفته اول در این پلتفرم شرکت کرده‌اند اختصاص یافت.
 • ۱ درصد از توکن‌ها به افرادی که در اولین طرح پیشنهادی این شبکه مشارکت داشته و رای داده‌اند توزیع شده است.
 • ۵۷.۵۴ درصد باقی مانده فعلا توزیع نشده و براساس رای جامعه در آینده توزیع خواهد شد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم Pooltogether چیست؟

پلتفرم Pooltogether یک سرویس در حوزه دیفای است که به کاربران اجازه می‌دهد، با شرکت در لاتاری در استخرهای بخت‌آزمایی این پلتفرم جوایز هفتگی قابل توجهی به‌دست بیاورند. کاربران با استیک کردن یا سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال خود در استخرهای پلتفرم پول توگدر، در لاتاری‌های هفتگی آن شرکت کرده و ممکن است تا چندین برابر دارایی‌های خود پاداش کسب کنند.

 • آیا استفاده از Pooltogether ایمن است؟

پاداش کاربران در شبکه Pooltogether از محل سرمایه سایر افراد تامین نمی‌شود. استخرهای پاداش‌دهی Pooltogether از محل سود استیکینگ در سایر پروژه‌های دیفای و پاداش‌های دریافتی تمام کاربران این شبکه تامین می‌شود. کاربران Pooltogether در صورتی که برنده جایزه نشوند نیز می‌توانند سپرده اصلی خود را از این پلتفرم برداشت کنند.

سخن پایانی

این مقاله را به معرفی و آموزش Pooltogether اختصاص دادیم. آموزش کار با این پروژه و کسب درآمد از آن را در قالب ویدیو به صورت کامل آموزش دادیم. همچنین نحوه کار این پروژه و نحوه انجام قرعه‌کشی و انتخاب برندگان را معرفی کردیم. پول توگدر یکی از سرویس‌های موفق و خلاقانه در حوزه دیفای است که با برگزاری لاتاری یا برنامه‌های بخت‌آزمایی این امکان را برای افراد فراهم می‌کند تا همزمان با نگهداری و هولد رمز ارزها خود، شانسشان را برای دریافت جوایز چند هزار دلاری امتحان کنند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

18 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا