متوسط سیستم‌های کسب درآمدکریپتو کده

دارایی cToken چیست و کسب درآمد از آن چگونه است؟

پروتکل کامپوند، یک پلتفرم وام دهی و وام گیری است که بر روی بلاک چین اتریوم سوار شده است. زمانی که کاربران و اپلیکیشن‌ها یک دارایی را به استخر وام دهی پروتکل Compound واریز می‌کنند، شروع به دریافت سودهای متغیر می‌کنند. سودها با هر بلاک اتریوم (حدودا ۱۳ ثانیه) محاسبه می‌شوند و کاربران می‌توانند دارایی خود را به همراه سود، در هر زمانی برداشت کنند. اتر و توکن‌های ERC20 در پلتفرم کامپوند، تبدیل به cToken ها می‌شوند و در واقع نقش نماینده دارایی‌های اصلی شما را بازی می‌کنند. اما cToken چیست ؟ چگونه کار می‌کند؟ برداشت آنها چگونه است؟‌ با سی توکن ها چگونه کسب درآمد کنیم؟ در این مقاله با این موضوعات آشنا می‌شوید.


برای آشنایی بیشتر با پروتکل کامپوند، این مقاله را مطالعه کنید: معرفی کامل توکن COMP و پروتکل شگفت‌انگیز کامپوند !


cToken چیست ؟

cToken چیست ؟

به منظور دریافت سود از کامپوند، کاربران باید دارایی‌های خود را در یک قرارداد هوشمند قفل کنند؛ در عوض، قرارداد هوشمند با یک نرخ مبادله از پیش تعیین شده، توکن‌های جدیدی به نام cToken تولید می‌کند. این توکن‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تا با گذر زمان سود دریافت کنند و از آنها به عنوان وثیقه برای وام گیری از پلتفرم استفاده کنند.

سی توکن ها به طور مداوم به دارندگان سود ارائه نمی‌دهند؛ بلکه نمایندگی سهم کاربران در استخر وام دهی را به عهده دارند و ارزش این دارایی‌ها بر اساس پرداخت بهره توسط وام گیرندگان افزایش می‌یابد. زمانی که ارزش cToken ها بر اساس میزان دارایی‌های قفل شده در استخر افزایش می‌یابد، سود تولید می‌شود و در زمان برداشت دارایی‌های قفل شده اصلی، این سود نیز برداشت می‌شود. مقدار دقیق این سود بستگی به سودهای کامپوندی دارد که توسط پروتکل، و بر اساس متغیرهای بازار مثل عرضه و تقاضا محاسبه شده است.

به علاوه سود کامپوند، وام دهندگان توکن‌های COMP نیز دریافت می‌کنند. این توکن‌ها به دارندگان اجازه ارائه پیشنهاد و رای برای تغییرات پروتکل می‌دهند و فعالانه در صرافی‌ها ترید می‌شوند. این سودهای کامپوند، تنها با توکن‌های COMP امکان پذیر هستند.

cTokenها توکن‌هایی در پروتکل کامپوند هستند که توسط یک دارایی دیگر پشتیبانی می‌شوند. زمانی که کاربر ارز دیجیتال خود را به پلتفرم واریز می‌کند، سی توکن‌ها نمایندگی دارایی‌های او را بر عهده می‌گیرند. هر وقت که یک کاربر دارایی خود را به استخر وام دهی واریز می‌کند، به همان میزان cToken تولید می‌شود. این موجودی C توکن نماینده مستقیم و معادل مقدار دارایی است که کاربر در استخر وام دهی دارد و از هر بلاک اتریوم سود دریافت می‌کند. زمانی که شما یک سی توکن (از هر نوع) تولید می‌کنید، در پروتکل کامپوند به عنوان وام دهنده شناخته می‌شوید و سودی که به ازای هر بلاک برای شما لحاظ می‌شود، به صورت توکن COMP است. هر دارایی، سی توکن مخصوص خود را دارد؛ مثلا اگر کاربری توکن DAI را به پروتکل وام دهد، به همان مقدار cDAI دریافت می‌کند.

cTokenها با استاندارد ERC20 ساخته می‌شوند؛ بدین معنی که در اتر اسکن قابل مشاهده هستند و در کیف پول‌های اتریوم مانند متامسک قابل ذخیره‌اند. دارایی‌هایی که پروتکل کامپوند از آنها پشتیبانی می‌کند، از طریق یک قرارداد cToken جمع آوری می‌شوند. این قرارداد مطابق با پروپوزال EIP-20 اتریوم است که نمایندگی موجودی‌های عرضه شده در پروتکل را بر عهده می‌گیرد. با تولید سی توکن‌ها، کاربر شماره ۱ طبق نرخ بهره cToken مورد نظر، سود دریافت می‌کند (که این ارزش دارایی اصلی را افزایش می‌دهد) و کاربر شماره ۲ نیز قادر خواهد بود از این سی توکن به عنوان وثیقه استفاده کند.

توکن های معادل در کامپوند، در اصل به معنی تعامل با پروتکل Compound هستند؛ کاربران آنها را تولید می‌کنند، بازخرید می‌کنند، وام خود را بازپرداخت می‌کنند، وام را لیکویید می‌کنند یا سی توکن‌ها را انتقال می‌دهند.

در مجموع ۲ نوع cToken وجود دارد: CERC20 و CEther. هر دو نوع، از EIP-20 استفاده می‌کنند؛ CERC20 نماینده دارایی‌های ERC20 اصلی، و CEther نمایانگر اتر است. بدین ترتیب، عملکردهای اصلی که شامل انتقال یک دارایی در پروتکل کامپوند است، در هر نوع دارایی متفاوت است.

سی توکن ها چگونه کار می‌کنند؟

سی توکن ها چگونه کار می‌کنند؟

سود به صورت سالیانه و برای هر بلاک محاسبه می‌شود. کاربران این سودها را با افزایش قیمت توکن به دست می‌آورند؛ بنابراین ارزش سی توکن‌هایشان نیز افزایش می‌یابد. مثال می‌زنیم:

فرض کنید که شما ۱,۰۰۰ دای را در زمانی که نرخ بهره ۰.۰۲۰۰۷۰ است، به پروتکل کامپوند واریز می‌کنید؛ شما ۴۹۸۲۵.۶۱ توکن cDAI دریافت خواهید کرد (۱۰۰۰ تقسیم بر ۰.۰۲۰۰۷۰). چند ماه بعد، شما تصمیم می‌گیرید که DAI خود را از پلتفرم برداشت کنید؛ اکنون نرخ بهره به مقدار ۰.۰۲۱۵۹۱ رسیده است:

 • ۴۹۸۲۵.۶۱ توکن cDAI شما اکنون معادل ۱۰۷۵.۷۸ دای است (۴۹۸۲۵.۶۱ ضربدر ۰.۰۲۱۵۹۱)
 • شما می‌توانید با بازخرید ۴۹۸۲۵.۶۱ توکن cDAI خود، ۱۰۷۵.۷۸ دای برداشت کنید.
 • یا می‌توانید بخشی از آن را بردارید و مابقی cToken را در کیف پول خود نگهداری کنید.

کاربر هر چه بیشتر سی توکن‌های خود را نگه دارد، ارزش آنها افزایش بیشتری پیدا می‌کند. هر توکن نرخ بهره مخصوص خود را دارد و میزان ارزش آنها در طول زمان نیز با هم متفاوت است.

دارایی‌های پشتیبانی شده توسط پلتفرم کامپوند شامل این موارد هستند:

 • اتر
 • WBTC (بیت کوین مبتنی بر بلاکچین اتریوم)
 • دای (DAI)
 • USDC
 • آگور (REP)
 • 0X
 • تتر
 • BAT

اگر هر کدام از این توکن‌ها را در استخر وام دهی کامپوند واریز کنید، به مقدار معادل cToken دریافت می‌کنید. در ادامه به معرفی cUSDC می‌پردازیم.

توکن cUSDC

cUSDC نماینده توکن USDC در پروتکل کامپوند است. زمانی که شما USDC را در استخر وام دهی کامپوند واریز می‌کنید، به مقدار معادل cUSDC دریافت می‌کنید. هر کسی که این سی توکن با هر cToken دیگر را نگهداری می‌کند، سود فعلی بازار را بر اساس افزایش نرخ مبادله دریافت می‌کند.

کاربرد توکن cUSDC چیست؟

cUSDC می‌تواند درست مثل بقیه دارایی‌ها، به هر کسی منتقل شود. cToken ها در اصل توکنیزه شده دارایی‌های اصلی‌شان هستند و می‌توانند به عنوان وثیقه در دیگر استخرهای نقدینگی استفاده شوند و یا با دیگر دارایی‌های دیجیتالی مبادله شوند.

چگونه cUSDC به دست بیاوریم؟

زمانی که شما USDC را از طریق اپلیکیشن Linen در داخل کامپوند واریز می‌کنید، این پروتکل در داخل این اپلیکیشن، توکن‌های cUSDC تولید می‌کند. اپ Linen‌ به عنوان رابط کاربری Compound عمل می‌کند. شما می‌توانید در هر زمان سی توکن خود را در صورتی که پلتفرم کامپوند به اندازه کافی نقدینگی داشته باشد، با USDC بازخرید کنید.


بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال USD Coin چیست؟ همه چیز درباره USDC


سوالاتی درباره C توکن‌ها

سوالاتی درباره C توکن‌ها

در ادامه، سوالاتی را مطرح می‎کنیم و به آنها پاسخ می‌دهیم. این سوالات درباره نحوه استفاده از این توکن‌ها، معامله یا ترید آنها، چگونگی سوددهی، نحوه تولید، بازخرید، وام گیری، بازپرداخت وام و لیکویید شدن کاربران است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، هر چه مدت زمان بیشتری سی توکن‌ها را نگه دارید، سود شما بیشتر می‌شود. اما برای وام گیری چطور؟ چه خطراتی وجود دارد؟ در این بخش به پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

برداشت سی توکن چگونه است؟

زمانی که سرمایه‌ها از پروتکل برداشت می‌شوند، بدین معنی است که در پشت صحنه، سی توکن ها به ارزش دارایی اصلی بازخرید می‌شوند.

پس از دوره زمانی وام دهی، هر cToken با توجه به میزان بهره‌ای که دریافت کرده، رشد بیشتری نسبت به زمان تولید آن خواهد داشت. نیازی نیست که دارندگان سی توکن ها نگران نرخ بهره باشند؛ خودِ پروتکل آن را محاسبه می‌کند و تبدیل‌ها را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. در ادامه به چند سوال درباره این توکن ها پاسخ می‌دهیم.

آیا cTokenها می‌توانند در خارج از پروتکل کامپوند مبادله شوند؟

بله. سی توکن ها می‌توانند با هر توکن ERC20 دیگری مبادله شوند؛ اما نکته مهم اینجاست که در صورت مبادله سی توکن، کاربران در واقع توکن‌های معادل آن در استخر وام دهی پلتفرم کامپوند را معامله می‌کنند.

سی توکن ها چگونه سود تولید می‌کنند؟

هر بازار دارای نرخ سود عرضه (APR) مختص به خود است. سود توزیع نمی‌شود؛ بلکه شما با نگهداری C توکن سود به دست می‌آورید.

سی توکن ها سودها را از طریق نرخ مبادلاتشان جمع می‌کنند. در طول زمان، ارزش دارایی اصلی شما افزایش می‌یابد؛ بنابراین با این که مقدار سی توکن ثابت است، اما ارزش آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

آیا نیاز به محاسبه نرخ مبادله سی توکن داریم؟

آیا نیاز به محاسبه نرخ مبادله سی توکن داریم؟

زمانی که یک بازار جدید راه اندازی می‌شود، نرخ مبادله cToken از ۰.۰۲۰۰۰۰ شروع می‌شود و با نرخ بهره آن بازار محاسبه می‌شود. برای مثال پس از یک سال، نرخ مبادله ممکن است ۰.۰۲۱۵۹۱ باشد. این مقدار نرخ مبادله، برای تمام کاربران یکسان است. همانطور که قبلا گفتیم، این نرخ باعث افزایش ارزش دارایی شما می‌شود و به صورت اتوماتیک محاسبه می‌شود.

چگونه می‌توانیم cTokenهای خود را مشاهده کنیم؟

تمام C توکن ها در Etherscan قابل مشاهده هستند و شما می‌توانید آنها را در لیست توکن‌هایی که در آدرس کیف پول شما قرار دارند، ببینید.

آیا می‌توانیم C توکن های خود را انتقال دهیم؟

بله اما این کار نیازمند مهارت است. با انتقال cTokenها، شما در واقع دارایی اصلی خود در پلتفرم کامپوند را منتقل می‌کنید. اگر یک سی توکن را به دوستتان ارسال کنید، مقدار موجودی شما (که در پروتکل کامپوند قابل مشاهده است) کاهش می‌یابد و موجودی دوستتان افزایش می‌یابد.

تابع تولید cToken

تابع تولید یا Mint، دارایی را به درون پروتکل منتقل می‌کند و شروع به جمع کردن بهره بر اساس نرخ عرضه فعلی آن دارایی می‌کند. کاربر مقدار معادل دارایی اصلی خود سی توکن دریافت می‌کند، که بر اساس نرخ مبادله فعلی تقسیم می‌شود.

قبل از سپرده گذاری یک دارایی، کاربران باید ابتدا cToken را تایید کنند، تا به موجود توکن اصلی خود دسترسی داشته باشند.

دستورالعمل بازخرید سی توکن

تابع Redeem یا بازخرید، مقدار معینی از C توکن را به دارایی اصلی تبدیل می‌کند و آنها را به کاربر بر می‌گرداند. مقدار توکن‌های اصلی به صورت مقدار معادل cToken‌ بازخرید شده، ضربدر نرخ مبادله فعلی دریافت می‌شود. مقدار بازخرید شده باید کمتر از نقدینگی اکانت کاربر و مقدار نقدینگی موجود در بازار باشد.

تابع Borrow یا وام گیری

تابع Borrow‌، یک دارایی را از پروتکل به کاربر انتقال می‌دهد و یک موجودی وام گیری می‌سازد، که سودها را بر اساس نرخ وام گیری فعلی آن دارایی جمع آوری می‌کند. مقدار وام گرفته شده باید کمتر از نقدینگی اکانت کاربر و مقدار نقدینگی موجود در بازار باشد.

فانکشن بازپرداخت وام

دستورالعمل Repay، دارایی را به داخل پروتکل منتقل می‌کند و از موجودی Borrow کاربر کسر می‌کند. قبل از بازپرداخت یک دارایی، کاربر باید سی توکن را تایید کند تا به موجودی توکن خود دسترسی داشته باشد.

لیکویید شدن کاربر

کاربری که نقدینگی اکانتش منفی است، توسط دیگر کاربران پروتکل لیکویید می‌شود (موجودی‌اش صفر می‌شود)، تا موجودی اکانت او بالاتر از میزان مورد نیاز برای وثیقه شود یا به اصطلاح مثبت شود.

زمانی که Liquid شدن اتفاق می‌افتد، کاربرانی که او را لیکویید کرده‌اند، باید تمام مبلغ پرداخت نشده اکانت را از جانب او پرداخت کنند و در عوض، وثیقه آن کاربر را با تخفیف خریداری کنند؛ این تخفیف به عنوان تشویق برای تسویه حساب ارائه می‌شود.

جمع بندی

پروتکل Compound یکی از بهترین پلتفرم‌های دیفای است که به شما اجازه می‌دهد به راحتی به وام دهی و وام گیری ارز دیجیتال بپردازید. اگر در استخر وام دهی کامپوند، اتر و برخی توکن‌های ERC20 را واریز کنید، توکن‌های جدیدی به نام cToken تولید می‌شود و به مقدار معادل دارایی اصلی، به شما تعلق می‌گیرد. شما می‌توانید سی توکن‌ها را نگهداری کنید و در طول زمان، سود دریافت کنید.

سود سی توکن‌ها به صورت مستقیم توزیع نمی‌شود؛ بلکه با افزایش نرخ بهره پلتفرم، قیمت دارایی، و در نتیجه ارزش C توکن شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید آن را برداشت کنید. همچنین این توکن‌ها را می‌توانید با دیگر توکن‌های ERC20 مبادله کنید؛ اما باید توجه داشته باشید که با این کار، در واقع دارایی‌های اصلی خود را نیز مبادله می‌کنید.

نظر شما درباره cToken ها چیست ؟ آیا از آنها استفاده کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
blockchain-councillinencompound

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا